خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش ساخت موتور براشلس یا بدون جاروبک برای پهپادها

آموزش ساخت موتور براشلس یا بدون جاروبک برای پهپادها

موتور براشلس یا بدون جاروبک یکی از اجزای اصلی هر پهپاد یا هوای بدون سرنشین است. فرقی نمی‌کند بخواهید تری کوپتر یا کوادکوپتر بسازید، انتخاب موتور براشلس مناسب خیلی مهم است. قیمت بالای این موتورها باعث می‌شود برخی‌ها نتوانند بهترین موتور را برای ساخت پهپاد انتخاب کنند. در این ساختنی یاد می‌گیرید چطور خودتان موتور براشلس یا بدون جاروبک بسازید. نوع موتور بدون جاروبکی که در این ساختنی طرز ساختش را یاد می‌گیرید، موتور BLDS است که کارایی و دوام بالایی دارد.

گام اول : وسایل مورد نیاز

  • موتور فلاپی درایو (Floppy)
  • موتور‌هارد درایو
  • موتور پرینتر قدیمی

برای ساخت موتور BLDS به هر سه نوع موتور بالا نیاز ندارید. یکی از این سه موتور برای ساخت BLDS کافی است. البته هر موتوری که انتخاب می‌کنید باید دست کم ۶ یا ۷ تا از آن داشته باشید. بهترین گزینه برای ساخت موتور براشلس، موتور فلاپی یا‌هارد است. مهمترین چیز در انتخاب موتورها، نوع هسته موتور است.

گام دوم : هسته‌ها را نصب کنید

در این مرحله ابتدا باید سطح هسته‌های موتورها را صاف کنید و سپس آنها با دقت روی هم قرار بدهید. فقط باید از هسته‌هایی استفاده کنید که تعداد دندانه‌هایشان مضرب سه باشد. یعنی هسته‌هایی با تعداد دندانه‌های ۳، ۶، ۹، ۱۲، ۱۵، ۱۸، ۲۱، ۲۴، ۲۷، ۳۰، ۳۳، ۳۶ و … . دلیلش هم این است که موتور براشلس BLDC سه فاز دارد و تعداد دندانه‌ها باید به این تعداد قابل تقسیم باشند. بلبرینگ‌ها را از وسط هسته‌ها ببندید. قبل از خرید بلبرینگ مشخص کنید قطر شفت باید چقدر باشد. هرچه قطر شفت بیشتر باشد، قدرت موتور هم بیشتر می‌شود.

گام سوم : سیم کشی

این مرحله وقت گیرترین و حساس ترین قسمت ساخت موتور براشلس است. می‌توانید قبل از شروع سیم پیچی، قطر سیم و تعداد دورها را محاسبه کنید اما بدون محاسبه هم می‌شود به نتیجه رسید.

می‌توانید سیم پیچی موتور BLDC را طوری انجام بدهید که با باتری ۴ سلولی یا ۶ سلولی کار کند. همچنین می‌توانید با تغییر سیم پیچی موتور را سریع تر یا کندتر کنید. اما با تغییر روش سیم پیچی نمی‌توانید قدرت موتور را بیشتر کنید. قدرت موتور فقط در حالتی بیشتر می‌شود که موتور بزرگ تری بسازید یا از متریال بهتری برای ساخت موتور استفاده کنید.

گام چهارم : آهنرباها را اضافه کنید

برای ساخت موتور براشلس BLDC به آهنربای نئودیمیمی‌۳۸ یا ۴۲ نیاز دارید. این آهنرباها بسیار قوی هستند و می‌توانند نیاز موتور را برآورده کنند.

تعداد آهنرباها و دندانه‌ها روی نحوه سیم کشی تاثیر می‌گذارد. بهتر است تعداد آهنرباها از تعداد دندانه‌ها خیلی بیشتر یا کمتر نباشد اما نباید یکسان هم باشند. مثلاً اگر هسته ۱۲ دندانه دارند، تعداد آهنرباها ۱۴ یا ۱۰ باشد اما به هیچ وجه ۱۲ تا نباشد.

آهنرباها را به نحوی که در تصاویر بالا می‌بینید به موتور اضافه کنید.

گام پنجم: قسمت چرخان را آماده کنید

بعد از جدا کردن سیم‌های قدیمی، آنها را تمیز کنید و سپس سطح هسته را کامل عایق کنید. در نهایت هم قسمت چرخان را با ماشین تراش کوچک تر کنید تا آهنرباها فضای کافی داشته باشند (ممکن است لازم باشد اینکار را قبل از اضافه کردن آهنرباها انجام بدهید).

از می‌خواهید سیم پیچی موتور را با محاسبات دقیق انجام بدهید، می‌توانید از چارت‌هایی که در تصاویر بالا می‌بینید کمک بگیرید.

موتور براشلس یا بدون جاروبک را تست کنید

بعد از اینکه ساخت موتور تمام شد، می‌توانید یک پروانه به شفت آن وصل کنید و موتور را تست کنید. اگر اشکالی در عملکرد موتور پیش آمد، باید در نحوه سیم پیچی، انتخاب هسته یا تعداد آهنرباها تغییراتی به وجود بیاورید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت موتور براشلس یا بدون جاروبک برای پهپادها
عنوان مطلب
آموزش ساخت موتور براشلس یا بدون جاروبک برای پهپادها
توضیح کوتاه
با کمترین هزینه موتور براشلس BLDS بسازید.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت میز عسلی مخصوص باغ و تراس با رویه سیمانی... در این ساختنی یاد می گیرید چطور با دو تکه چوب ۲x4 و یک کیسه سیمان، یک میز عسلی مخصوص فضای باز بسازید. برای ساخت میز عسلی با این روش باید به چند ابزار ...
آموزش ساخت : تختخواب دو طبقه بسازید فکر می کنید میتوانید بدون داشتن مهارت نجاری یک تختخواب دو طبقه بسازید؟ اگر از این آموزش ساخت استفاده کنید هم میتوانید و هم از نتیجه کارتان لذت میبرید....
آموزش ساخت درایور موتور براشلس با آی سی DRV10866... اگر اهل ساخت پروژه های الکترونیکی یا روباتیک باشید، احتمالاً از موتور براشلس زیاد استفاده می کنید. استفاده از این موتورها، نیاز به اطلاعات کافی درباره...
آموزش ساخت : مونوپاد بسازید و سلفی بگیرید... مونوپاد یکی از چیزهایی است که همیشه توی کیف و وسایل سلفی بازها پیدا میشود. اگر شما هم مونوپاد لازم دارید، چرا خودتان آن را نسازید؟ هم در هزینه هایتان ...
آموزش ساخت : با کمترین وسایل فرستنده FM بسازید... آیا تابحال خواسته اید ایستگاه رادیویی خودتان را بسازید؟ در این ساختنی طرز ساخت یک فرستنده FM را یاد می گیرید که با آن می توانید یک ایستگاه رادیویی افت...
آموزش ساخت : یک چراغ رومیزی متفاوت بسازید... این جعبه چوبی ساده ای که می بینید در واقع یک چراغ رومیزی است. وقتی سوئیچ را بزنید، لامپ روشن میشود و طرح آن از بیرون جعبه چوبی پیدا میشود. با استفاده ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری ربات چوبی منعطف و بادوام بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ربات مقوایی را یاد گرفته اید. آن ربات قابل برنامه …

پاسخ دهید