خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش ساخت موتور براشلس یا بدون جاروبک برای پهپادها

آموزش ساخت موتور براشلس یا بدون جاروبک برای پهپادها

موتور براشلس یا بدون جاروبک یکی از اجزای اصلی هر پهپاد یا هوای بدون سرنشین است. فرقی نمی کند بخواهید تری کوپتر یا کوادکوپتر بسازید، انتخاب موتور براشلس مناسب خیلی مهم است. قیمت بالای این موتورها باعث می شود برخی ها نتوانند بهترین موتور را برای ساخت پهپاد انتخاب کنند. در این ساختنی یاد می گیرید چطور خودتان موتور براشلس یا بدون جاروبک بسازید. نوع موتور بدون جاروبکی که در این ساختنی طرز ساختش را یاد می گیرید، موتور BLDS است که کارایی و دوام بالایی دارد.

گام اول : وسایل مورد نیاز

  • موتور فلاپی درایو (Floppy)
  • موتور هارد درایو
  • موتور پرینتر قدیمی

برای ساخت موتور BLDS به هر سه نوع موتور بالا نیاز ندارید. یکی از این سه موتور برای ساخت BLDS کافی است. البته هر موتوری که انتخاب می کنید باید دست کم ۶ یا ۷ تا از آن داشته باشید. بهترین گزینه برای ساخت موتور براشلس، موتور فلاپی یا هارد است. مهمترین چیز در انتخاب موتورها، نوع هسته موتور است.

گام دوم : هسته ها را نصب کنید

در این مرحله ابتدا باید سطح هسته های موتورها را صاف کنید و سپس آنها با دقت روی هم قرار بدهید. فقط باید از هسته هایی استفاده کنید که تعداد دندانه هایشان مضرب سه باشد. یعنی هسته هایی با تعداد دندانه های ۳، ۶، ۹، ۱۲، ۱۵، ۱۸، ۲۱، ۲۴، ۲۷، ۳۰، ۳۳، ۳۶ و … . دلیلش هم این است که موتور براشلس BLDC سه فاز دارد و تعداد دندانه ها باید به این تعداد قابل تقسیم باشند. بلبرینگ ها را از وسط هسته ها ببندید. قبل از خرید بلبرینگ مشخص کنید قطر شفت باید چقدر باشد. هرچه قطر شفت بیشتر باشد، قدرت موتور هم بیشتر می شود.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت باتری اضطراری با وسایل در دسترس

گام سوم : سیم کشی

این مرحله وقت گیرترین و حساس ترین قسمت ساخت موتور براشلس است. می توانید قبل از شروع سیم پیچی، قطر سیم و تعداد دورها را محاسبه کنید اما بدون محاسبه هم می شود به نتیجه رسید.

می توانید سیم پیچی موتور BLDC را طوری انجام بدهید که با باتری ۴ سلولی یا ۶ سلولی کار کند. همچنین می توانید با تغییر سیم پیچی موتور را سریع تر یا کندتر کنید. اما با تغییر روش سیم پیچی نمی توانید قدرت موتور را بیشتر کنید. قدرت موتور فقط در حالتی بیشتر می شود که موتور بزرگ تری بسازید یا از متریال بهتری برای ساخت موتور استفاده کنید.

گام چهارم : آهنرباها را اضافه کنید

برای ساخت موتور براشلس BLDC به آهنربای نئودیمیمی ۳۸ یا ۴۲ نیاز دارید. این آهنرباها بسیار قوی هستند و می توانند نیاز موتور را برآورده کنند.

تعداد آهنرباها و دندانه ها روی نحوه سیم کشی تاثیر می گذارد. بهتر است تعداد آهنرباها از تعداد دندانه ها خیلی بیشتر یا کمتر نباشد اما نباید یکسان هم باشند. مثلاً اگر هسته ۱۲ دندانه دارند، تعداد آهنرباها ۱۴ یا ۱۰ باشد اما به هیچ وجه ۱۲ تا نباشد.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : قفسه ایستاده ساده و جادار بسازید

آهنرباها را به نحوی که در تصاویر بالا می بینید به موتور اضافه کنید.

گام پنجم: قسمت چرخان را آماده کنید

بعد از جدا کردن سیم های قدیمی، آنها را تمیز کنید و سپس سطح هسته را کامل عایق کنید. در نهایت هم قسمت چرخان را با ماشین تراش کوچک تر کنید تا آهنرباها فضای کافی داشته باشند (ممکن است لازم باشد اینکار را قبل از اضافه کردن آهنرباها انجام بدهید).

از می خواهید سیم پیچی موتور را با محاسبات دقیق انجام بدهید، می توانید از چارت هایی که در تصاویر بالا می بینید کمک بگیرید.

موتور براشلس یا بدون جاروبک را تست کنید

بعد از اینکه ساخت موتور تمام شد، می توانید یک پروانه به شفت آن وصل کنید و موتور را تست کنید. اگر اشکالی در عملکرد موتور پیش آمد، باید در نحوه سیم پیچی، انتخاب هسته یا تعداد آهنرباها تغییراتی به وجود بیاورید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت موتور براشلس یا بدون جاروبک برای پهپادها
عنوان مطلب
آموزش ساخت موتور براشلس یا بدون جاروبک برای پهپادها
توضیح کوتاه
با کمترین هزینه موتور براشلس BLDS بسازید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : گیره تراشکاری بسازید اگر شغل تان تراشکاری باشد می دانید که پیدا کردن گیره مناسب برای دستگاه های مختلف کار بسیار سختی است. معمولاً نمی توان از یک نوع گیره برای همه دستگاه ه...
با برد آردوینو گلدان هوشمند برای گیاهانتان بسازید... اگر اهل پرورش گل و گیاه باشید، گلدان هوشمند یکی از وسایلی است که حتماً برایتان جالب خواهد بود. در این ساختنی طرز ساخت گلدان هوشمند با برد آردوینو را ی...
پرینتر سه بعدی حرفه ای و کامل بسازید – قسمت سوم... در این پست ساختنی قسمت آخر ساخت یک پرینتر سه بعدی ارزان را می خوانید. سعی کرده ایم در این پست مبنا را بر حداقل ها بگذاریم تا افراد بیشتری امکان ساخت پ...
در جشن ها خانه را با پروانه کاغذی تزیین کنید... در ساختنی می توانید ایده های زیادی برای تدارکات جشن های مختلف پیدا کنید (اینجا). اینکه بجای خرید، خودتان خوراکی ها و لوازم تزیین را بسازید دو مزیت مهم...
طرز تهیه لیموناد یخی، هندوانه و توت فرنگی برای تابستان!... فرقی نمی کند تقویم چه روزی را نشان بدهد؛ این روزها دیگر رسماً وارد تابستان شده ایم. پیشنهاد ساختنی برای لذت بخش کردن این روزهای گرم لیموناد طبیعی و خا...
چراغ هوشمند سقفی بسازید و با ریموت کنترلش کنید... قبلاً در ساختنی طرز ساخت انواع چراغ هوشمند را یاد گرفته اید. در این ساختنی هم می خواهیم یک چراغ هوشمند سقفی بسازیم که تقریباً همان طراحی و حتی همان مد...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

کنترل سرعت موتور DC با استفاده از AVR

کنترل سرعت موتور DC با PWM در AVR Atmega32

استفاده از PWM (مدولاسیون پهنای پالس) برای کنترل دستگاه به عنوان یک روش معمول در …

پاسخ دهید