خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / یک پروژه سرگرم کننده : شعله افکن کنترل از راه دور بسازید!

یک پروژه سرگرم کننده : شعله افکن کنترل از راه دور بسازید!

در این ساختنی یاد می گیرید چطور با وسایل ارزان یک شعله افکن بسازید. بدنه این شعله افکن از چند الوار، میله برنجی (به عنوان لوله اگزوز) و یک سرووی قوی برای فعالی کردن قوطی بوتان ساخته می شود. کم بودن تعداد قطعات این شعله افکن آن را بسیار ایمن و قابل اعتماد می کند. با ساختنی همراه باشید.

دستگاه شعله افکن بسازید
دستگاه شعله افکن بسازید

سروو و منبع احتراق با یک ریموت کنترل می شود که فاصله چند متری هم کار می کند. اگر از فرستنده و گیرنده قوی در ساخت ریموت کنترل استفاده کنید، می توانید شعله افکن را از فاصله یک کیلومتری هم روشن کنید!

گام اول : وسایل مورد نیاز

قبل از اینکه ساخت شعله افکن را شروع کنید، باید سیستم احتراق آماده را در اختیار داشته باشید. سیستم احتراق را طبق آموزش موجود در لینک بالا بسازید.

گام دوم : بدنه را بسازید

بدنه ای که می سازید باید طوری باشد که قوطی بوتان و موتور سروو (Servo Motor) رویش جا بگیرند. موقعیت سروو هم باید طوری باشد که بتواند سوخت را طبق فرمان های ریموت آزاد کند. برای قوطی ۳۱۰ میلی لیتری، می توانید بدنه را از الوار ۱۵ در ۱۵ میلیمتری بسازید. دو الوار به طول ۲۲ سانتیمتر و دو الوار به طول ۴ سانتیمتر ببرید. طول الوارهای کوتاه تر به قطر قوطی بوتان بستگی دارد.

وقتی بدنه را طبق تصاویر بالا مونتاژ کردید (با چسب یا پیچ)، به یک قطعه چوب شبیه چیزی که در تصویر سوم می بینید نیاز دارید. طول این قطعه به قطر قوطی بوتان بستگی دارد. این قطعه را طوری ببرید که لوله برنجی با آن اصطکاک پیدا کند. این قطعه را با چسب حرارتی سرجایش بچسبانید.

در ساختنی بخوانید :  با کمی سیم یک گوشواره روگوشی شیک بسازید

گام سوم : سروو و سیستم تخلیه

کارتان را با دریل کردن یک سوراخ کوچک تر از میله برنجی شروع کنید. مثلاً اگر میله برنجی قطر خارجی ۴ میلیمتری دارد، سوراخی که دریل می کنید باید ۳ میلیمتر باشد. با اینکار میله کاملاً داخل سوراخ چفت می شود و بوتان داخل قوطی به درستی تخلیه می شود.

قطر داخلی را هم به قدری افزایش بدهید که به قطر آداپتور قوطی برسد (چند میلیمتر کافی است). میله برنجی را از چوب بالای بدنه رد کنید و قوطی را سرجایش بگذارید. مطمئن شوید که آداپتور قوطی کاملاً داخل لوله برنجی فرو رفته باشد. اگر بین این دو قطعه فاصله یا شکافی وجود داشته باشد، گاز بوتان به بیرون نشت می کند. اگر شکاف یا فاصله ای دیدید، می توانید از چسب یا درزگیر برای پر کردن آن استفاده کنید.

مهمترین قطعه شعله افکن سروو موتور است. این شعله افکن با سرووهای ارزان و سبک کار نمی کند. سروو موتوری که می خرید باید بیشتر از ۳۰ گرم باشد تا بتواند شعله افکن را فعال کند. ما از یک سروو موتور ۴۰ گرم استفاده کردیم که قدرت ۱۰ کیلویی دارد. شما هم بهتر است قوی ترین سروو موتوری که می توانید را بخرید.

برای اضافه کردن سروو موتور به بدنه شعله افکن از چسب حرارتی استفاده نکنید چون فشار سروو آن را باز می کند. باید از میخ هایی استفاده کنید که هیچ انعطاف پذیری نداشته باشند. یک خمیدگی Z شکل در یک طرف میخ ایجاد کنید و آن را از سروو رد کنید. برای سفت کردن سایر قطعات هم می توانید از بست کمری یا کش لاستیکی استفاده کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : رنگ سیلیکونی فلورسنت بسازید

گام چهارم : سیستم الکترونیکی را آماده کنید

اگر هنوز سیستم احتراق را نساخته اید، همین حالا آن را بسازید تا بتوانید سایر اجزای سیستم الکترونیکی را هم آماده کنید.

بعد از اینکه سیستم احتراق را ساختید و مطمئن شدید کار می کند، باید یک قطعه دیگر به آن اضافه کنید. مدار حذف باتری یا BEC که نمی گذارد کنترلر سرعت الکتریکی بیش از حد کار کند. معمولاً کنترلر سرعت الکتریکی می تواند جریان مورد نیاز سروو موتور را تامین کند اما چون از سروو موتور بزرگ استفاده می کنیم باید BEC را هم اضافه کنیم تا جریان برق مدیریت بشود. کنترلر سرعت الکتریکی فقط یک آمپ جریان را کنترل می کند اما BEC قابلیت کنترل جریان ۵ آمپی را هم دارد.

سیم های مثبت و منفی BEC را به سیم های مربوطه کنترلر سرعت الکتریکی وصل کنید. دقت کنید اتصالات لحیمی محکم باشند و با هیت شرینک پوشانده شوند. BEC را به پورت Batt گیرنده، کنترلر سرعت الکتریکی به پورت throttle و سروو موتور به پورت steering گیرنده وصل می شوند.

باتری را وصل کنید و مطمئن شوید سیم گرم می شود و سروو قوطی بوتان را تخلیه می کند. برای ثابت کردن عنصر حرارتی مقابل اگزوز از بست کمری استفاده کنید.

شعله افکن آماده است و می توانید آن را تست کنید.

شعله افکن را تست کنید

سیستم شعله افکن را تست کنید
سیستم شعله افکن را تست کنید

شعله افکن را جایی بگذارید که اطرافش کاملاً خالی باشد. عقب بروید و با ریموت آن را فعال کنید. عنصر حرارتی خیلی زود به دمای بالا می رسد و سیم احتراق قرمز می شود. وقتی سیم احتراق قرمز شد، باید سروو را از طریق ریموت کنترل کنید تا گاز بوتان تخلیه بشود. با تخلیه شدن گاز، عنصر حرارتی آتش می گیرد و آتش شعله ور می شود.

در ساختنی بخوانید :  شما هم می توانید ربات بسازید؛ ربات لرزشی

اگر می خواهید شعله هایی که با شعله افکن می سازید، کوچک تر باشند باید میله برنجی را فشرده کنید تا گاز کمتری از آن رد بشود.

دستگاه شعله افکن با بطری ۳۰۰ میلی لیتری یک شعله بزرگ با عمر ۳۰ ثانیه ایجاد می کند. اگر می خواهید دوام شعله بیشتر بشود، باید لوله برنجی را کوچک تر کنید.

در کار با مواد قابل اشتعال همواره موارد ایمنی را رعایت کنید.

منبع

خلاصه مطلب
شعله افکن کنترل از راه دور بسازید
عنوان مطلب
شعله افکن کنترل از راه دور بسازید
توضیح کوتاه
با این دستگاه از فاصله یک کیلومتری قوطی گاز بوتان را منفجر کنید.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

با کمترین هزینه ساعت دیواری نیکسی بسازید... اگر اهل پروژه های الکترونیکی باشید، احتمالاً با لوله نیکسی کار کرده اید. لوله نیکسی یا نمایشگر کاتد سرد یک نمایشگر دیجیتالی برای نمایش اعداد از طریق د...
پرینتر سه بعدی حرفه ای و کامل بسازید – قسمت اول... در این پست ساختنی طرز ساخت یک پرینتر سه بعدی ارزان را می آموزید. سعی کرده ایم در این پست مبنا را بر حداقل ها بگذاریم تا افراد بیشتری امکان ساخت پرینتر...
آموزش ساخت : یک پایه تبلت مخصوص تخت بسازید... تماشای فیلم، کتاب خواندن و بازی کردن با تبلت بسیار جذاب و سرگرم کننده است اما نگهداشتن آن به مدت 2 ساعت آنقدرها جالب نیست. برای آنهایی که عادت دارند ب...
آموزش ساخت : کیف موبایل چرم بدوزید در این ساختنی دوخت یک کیف موبایل چرمی را یاد می گیرید. این آموزش ساخت برای مبتدی ها نوشته شده اما بهتر است یکبار ساخت کیف موبایل را روی یک تکه چرم بدو...
نان سیر بپزید و خوراک هایتان را خوشمزه تر کنید... اگر شما هم عادت دارید خوراک های گوشت یا سبزیجات را با نان سرو کنید، حتماً باید پخت نان سیر را امتحان کنید. نان سیر هر خوراکی را خوشمزه تر میکند و پختش...
آموزش ساخت : با شاخه های گندم حلقه گل تزیینی بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک حلقه گل تزیینی با شاخه های گندم را یاد می گیرید. از این حلقه گل می توانید به عنوان دیوارکوب تزیینی یا برای تزیین خانه در مهم...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار سوئیچ RC فشرده مخصوص ربات های پرنده

اگر اهل ساخت پروژه های RC و ربات های پرنده هستید، این مدار خیلی به …

پاسخ دهید