خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / یک پروژه سرگرم کننده : شعله افکن کنترل از راه دور بسازید!

یک پروژه سرگرم کننده : شعله افکن کنترل از راه دور بسازید!

در این ساختنی یاد می گیرید چطور با وسایل ارزان یک شعله افکن بسازید. بدنه این شعله افکن از چند الوار، میله برنجی (به عنوان لوله اگزوز) و یک سرووی قوی برای فعالی کردن قوطی بوتان ساخته می شود. کم بودن تعداد قطعات این شعله افکن آن را بسیار ایمن و قابل اعتماد می کند. با ساختنی همراه باشید.

دستگاه شعله افکن بسازید
دستگاه شعله افکن بسازید

سروو و منبع احتراق با یک ریموت کنترل می شود که فاصله چند متری هم کار می کند. اگر از فرستنده و گیرنده قوی در ساخت ریموت کنترل استفاده کنید، می توانید شعله افکن را از فاصله یک کیلومتری هم روشن کنید!

گام اول : وسایل مورد نیاز

قبل از اینکه ساخت شعله افکن را شروع کنید، باید سیستم احتراق آماده را در اختیار داشته باشید. سیستم احتراق را طبق آموزش موجود در لینک بالا بسازید.

گام دوم : بدنه را بسازید

بدنه ای که می سازید باید طوری باشد که قوطی بوتان و موتور سروو (Servo Motor) رویش جا بگیرند. موقعیت سروو هم باید طوری باشد که بتواند سوخت را طبق فرمان های ریموت آزاد کند. برای قوطی ۳۱۰ میلی لیتری، می توانید بدنه را از الوار ۱۵ در ۱۵ میلیمتری بسازید. دو الوار به طول ۲۲ سانتیمتر و دو الوار به طول ۴ سانتیمتر ببرید. طول الوارهای کوتاه تر به قطر قوطی بوتان بستگی دارد.

در ساختنی بخوانید :  ربات BB8 واقعی بسازید و با موبایل کنترلش کنید! بخش اول

وقتی بدنه را طبق تصاویر بالا مونتاژ کردید (با چسب یا پیچ)، به یک قطعه چوب شبیه چیزی که در تصویر سوم می بینید نیاز دارید. طول این قطعه به قطر قوطی بوتان بستگی دارد. این قطعه را طوری ببرید که لوله برنجی با آن اصطکاک پیدا کند. این قطعه را با چسب حرارتی سرجایش بچسبانید.

گام سوم : سروو و سیستم تخلیه

کارتان را با دریل کردن یک سوراخ کوچک تر از میله برنجی شروع کنید. مثلاً اگر میله برنجی قطر خارجی ۴ میلیمتری دارد، سوراخی که دریل می کنید باید ۳ میلیمتر باشد. با اینکار میله کاملاً داخل سوراخ چفت می شود و بوتان داخل قوطی به درستی تخلیه می شود.

قطر داخلی را هم به قدری افزایش بدهید که به قطر آداپتور قوطی برسد (چند میلیمتر کافی است). میله برنجی را از چوب بالای بدنه رد کنید و قوطی را سرجایش بگذارید. مطمئن شوید که آداپتور قوطی کاملاً داخل لوله برنجی فرو رفته باشد. اگر بین این دو قطعه فاصله یا شکافی وجود داشته باشد، گاز بوتان به بیرون نشت می کند. اگر شکاف یا فاصله ای دیدید، می توانید از چسب یا درزگیر برای پر کردن آن استفاده کنید.

مهمترین قطعه شعله افکن سروو موتور است. این شعله افکن با سرووهای ارزان و سبک کار نمی کند. سروو موتوری که می خرید باید بیشتر از ۳۰ گرم باشد تا بتواند شعله افکن را فعال کند. ما از یک سروو موتور ۴۰ گرم استفاده کردیم که قدرت ۱۰ کیلویی دارد. شما هم بهتر است قوی ترین سروو موتوری که می توانید را بخرید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : ماسه جادویی بسازید

برای اضافه کردن سروو موتور به بدنه شعله افکن از چسب حرارتی استفاده نکنید چون فشار سروو آن را باز می کند. باید از میخ هایی استفاده کنید که هیچ انعطاف پذیری نداشته باشند. یک خمیدگی Z شکل در یک طرف میخ ایجاد کنید و آن را از سروو رد کنید. برای سفت کردن سایر قطعات هم می توانید از بست کمری یا کش لاستیکی استفاده کنید.

گام چهارم : سیستم الکترونیکی را آماده کنید

اگر هنوز سیستم احتراق را نساخته اید، همین حالا آن را بسازید تا بتوانید سایر اجزای سیستم الکترونیکی را هم آماده کنید.

بعد از اینکه سیستم احتراق را ساختید و مطمئن شدید کار می کند، باید یک قطعه دیگر به آن اضافه کنید. مدار حذف باتری یا BEC که نمی گذارد کنترلر سرعت الکتریکی بیش از حد کار کند. معمولاً کنترلر سرعت الکتریکی می تواند جریان مورد نیاز سروو موتور را تامین کند اما چون از سروو موتور بزرگ استفاده می کنیم باید BEC را هم اضافه کنیم تا جریان برق مدیریت بشود. کنترلر سرعت الکتریکی فقط یک آمپ جریان را کنترل می کند اما BEC قابلیت کنترل جریان ۵ آمپی را هم دارد.

سیم های مثبت و منفی BEC را به سیم های مربوطه کنترلر سرعت الکتریکی وصل کنید. دقت کنید اتصالات لحیمی محکم باشند و با هیت شرینک پوشانده شوند. BEC را به پورت Batt گیرنده، کنترلر سرعت الکتریکی به پورت throttle و سروو موتور به پورت steering گیرنده وصل می شوند.

در ساختنی بخوانید :  میز قهوه خوری چوبی – فلزی شیک و مقاوم بسازید

باتری را وصل کنید و مطمئن شوید سیم گرم می شود و سروو قوطی بوتان را تخلیه می کند. برای ثابت کردن عنصر حرارتی مقابل اگزوز از بست کمری استفاده کنید.

شعله افکن آماده است و می توانید آن را تست کنید.

شعله افکن را تست کنید

سیستم شعله افکن را تست کنید
سیستم شعله افکن را تست کنید

شعله افکن را جایی بگذارید که اطرافش کاملاً خالی باشد. عقب بروید و با ریموت آن را فعال کنید. عنصر حرارتی خیلی زود به دمای بالا می رسد و سیم احتراق قرمز می شود. وقتی سیم احتراق قرمز شد، باید سروو را از طریق ریموت کنترل کنید تا گاز بوتان تخلیه بشود. با تخلیه شدن گاز، عنصر حرارتی آتش می گیرد و آتش شعله ور می شود.

اگر می خواهید شعله هایی که با شعله افکن می سازید، کوچک تر باشند باید میله برنجی را فشرده کنید تا گاز کمتری از آن رد بشود.

دستگاه شعله افکن با بطری ۳۰۰ میلی لیتری یک شعله بزرگ با عمر ۳۰ ثانیه ایجاد می کند. اگر می خواهید دوام شعله بیشتر بشود، باید لوله برنجی را کوچک تر کنید.

در کار با مواد قابل اشتعال همواره موارد ایمنی را رعایت کنید.

منبع

خلاصه مطلب
شعله افکن کنترل از راه دور بسازید
عنوان مطلب
شعله افکن کنترل از راه دور بسازید
توضیح کوتاه
با این دستگاه از فاصله یک کیلومتری قوطی گاز بوتان را منفجر کنید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

با پرینتر سه بعدی و برد آردوینو دوربین دیجیتال بسازید... در این ساختنی یاد می گیرید یک دوربین دیجیتال سه بعدی بسازید. با ساخت دوربین دیجیتال، با طرز کار این دستگاه آشنا می شوید و می توانید آن را مطابق نیازتا...
بدون مهارت خیاطی و بافتنی عروسک کاموایی بامزه و متفاوت بسازید... در این ساختنی روشی را برای ساخت عروسک یاد می گیرید که به هیچ مهارتی نیاز ندارد. تنها مهارتی که برای ساخت این عروسک کاموایی بامزه نیاز دارید، صبر است! ...
کیف دوشی چرم ساده و شیک بدوزید کیف دوشی یکی از خریدهای سالانه همه ماست. در این ساختنی هم می خواهیم طرز دوخت یک کیف دوشی چرم را به شما یاد بدهیم. این کیف دوشی بسیار ساده است و نیاز ب...
با کمترین هزینه دستگاه حکاکی لیزری و برش لیزری ۱٫۶ وات بسازید... در این ساختنی طرز ساخت دستگاه حکاکی لیزری و برش لیزری را یاد می گیرید که روی هر متریالی کار می کند. میزان کارایی این دستگاه فقط به قدرت لیزری که برای ...
هولدر رومیزی موبایل و وسایل شخصی بسازید... اگر روی میز شما هم همیشه شلوغ است، باید یک هولدر رومیزی بسازید. با این هولدر رومیزی می توانید موبایل، تبلت، دسته کلید و بقیه وسایل تان را مرتب روی میز...
فنجان بافتنی ببافید و تی بگ هایتان را داخلش نگه دارید... در این ساختنی یک ایده قلاب بافی ساده را یاد می گیرید. فنجان بافتنی که از آن می توانید برای نگه داشتن تی بگ، آب نبات یا خوراکی های دیگر استفاده کنید. ا...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید