خانه / دانش و مهارت / الکترونیک / چطور مدار الکترونیکی را از برد بورد به بورد اصلی منتقل کنیم؟

چطور مدار الکترونیکی را از برد بورد به بورد اصلی منتقل کنیم؟

اگر ساختنی های الکترونیکی سایت را دنبال کرده باشید، حتماً می دانید بهتر است ابتدا مدار را روی برد بورد بسازید و سپس آن را به بورد اصلی منتقل کنید. با این روش قبل از اینکه لحیم کاری را شروع کنید، اشکالات مدار الکترونیکی را پیدا می کنید. در این پست به شما یاد می دهیم چطور اینکار را انجام بدهید و با سریع ترین روش مدار الکترونیکی را به بورد اصلی منتقل کنید.

آموزش انتقال مدار الکترونیکی از برد بورد به پرف بورد
آموزش انتقال مدار الکترونیکی از برد بورد به پرف بورد

اگر در ساخت مدارات الکترونیکی حرفه ای باشید، احتمالاً این روش برایتان عجیب به نظر می رسد. طبیعی است؛ چون این روش برای مبتدی ها و کسانی که به تازگی ساخت مدار الکترونیکی را آغاز کرده اند، طراحی شده است. وقتی از این روش استفاده می کنید، امکان بروز اشتباه در حین انتقال مدار الکترونیکی از برد بورد به بورد اصلی به صفر می رسد.

برای این روش باید از هر قطعه دوتا داشته باشید. یعنی اگر مداری که می سازید، دو مقاومت دارد باید چهار مقاومت داشته باشید. دو مقاومت برای برد بورد و دو مقاومت دیگر برای بورد اصلی است. ابتدا با قطعات اضافی مدار الکترونیکی را روی برد بورد می سازید و وقتی مطمئن شدید کار می کند، شروع به لحیم کردن قطعات روی بورد اصلی می کنید. با این روش می توانید در حین لحیم کاری به برد بورد مراجعه کنید و از آن به عنوان مرجع استفاده کنید.

این روش انتقال، ساخت مدار الکترونیکی را آنقدر ساده می کند که ساخت پیچیده ترین مدارات الکترونیکی هم با آن بسیار راحت است.

گام اول : وسایل مورد نیاز

ما روش انتقال مدار الکترونیکی را با یک مدار LED با باتری و سوئیچ نشان می دهیم. قطعاتی که در لیست زیر می خوانید، در واقع قطعات این مدار هستند. شماتیک مدار را هم در تصاویر بالا می بینید. می توانید قطعات مدار خودتان را با قطعات زیر جایگزین کنید.

  • دو عدد هولدر باتری AA چهارتایی
  • هشت عدد باتری AA
  • دو عدد LED 5 میلیمتری
  • چهار تکه سیم کوتاه
  • دو عدد مقاومت ۱K
  • دو عدد سوئیچ لغزشی
  • یک برد بورد نصفه
  • یک پرف بورد کوچک
در ساختنی بخوانید :  با دستگاه برش لیزری، منجنیق رومیزی بسازید

گام دوم : سوئیچ را سیم کشی کنید

برای شروع باید به هر یک از سوئیچ ها دو سیم لحیم کنید. ابتدا دستگاه لحیم کاری را روشن کنید و صبر کنید تا گرم بشود. با یکی از سیم های مشکی یک قلاب کوچک درست کنید و آن را از هر دو طرف به سوئیچ وصل کنید و سپس لحیم کنید.

سپس سیم قرمز را به وسط لحیم کنید. دقت کنید که سیم ها یا لحیم نباید با یکدیگر تماس داشته باشند. حالا سوئیچ دوم را هم به همین روش آماده کنید.

رنگ سیم هایی که به سوئیچ ها لحیم می کنید، اهمین چندانی ندارد. می توانید همه سیم ها را از یک رنگ انتخاب کنید اما حواستان باشد آنها را با هم قاطی نکنید.

گام سوم : مدار آزمایشی را روی برد بورد بسازید

بعد از آماده کردن سوئیچ ها می توانید مدار را روی برد بورد بسازید.

همانطور که در تصویر اول می بینید، قسمت های آبی و قرمز باید به صورت افقی بهم وصل بشوند و ستون های داخلی هم به صورت عمودی وصل می شوند. سیم قرمز سوئیچ را به لاین قرمز روی برد بورد و سیم مشکی را به ردیف وسط بورد وصل کنید. حالا پایه های کوتاه LED را به لاین مشکی و طرف کوتاه را به وسط بورد وصل کنید.

حالا مقاومت ۱K را وصل کنید؛ یک سرش را به ستون LED و سر دیگرش را به ستونی که سیم مشکی سوئیچ بهش وصل است، وصل کنید.

حالا سیم مشکی پک باتری را به لاین آبی برد بورد و سیم قرمز را به لاین قرمز برد بورد وصل کنید.

اگر LED در این مرحله روشن نشد، جای سوئیچ را عوض کنید و اگر باز هم کار نکرد، سیم کشی را چک کنید. اگر LED شروع روشن شد و سوئیچ کار می کرد، می توانید لحیم کاری بورد اصلی را شروع کنید.

در ساختنی بخوانید :  دستگاه ردیابی GPS مخصوص خودرو با قابلیت ارسال پیامک بسازید

گام چهارم : مدار الکترونیکی را روی بورد اصلی بسازید

پرف بورد برخلاف برد بورد هیچ اتصال مخفی ندارد و یک ورق صاف است. برای اتصال قطعات به این نوع بورد، باید پایه های را از طرف غیر مسی رد کنید، آنها را به پد مسی زیر بورد لحیم کنید و سپس پایه ها را خم کنید تا به سایر قطعات وصل بشوند. همان اتصالاتی که روی برد بورد ایجاد کردید روی بورد اصلی هم ایجاد می شوند.

اگر پرف بورد را به گیره وصل کنید یا روی هولدرهای مخصوص مدار بگذارید، لحیم کردن قطعات ساده تر می شود.

ساخت مدار الکترونیکی را با سوئیچ شروع کنید و سیم قرمز را از یکی از سوراخ های بالایی رد کنید. فرقی نمی کند سیم را از کدام سوراخ رد می کنید. حالا می توانید سیم سوئیچ را به طرف مسی بورد لحیم کنید. حواستان باشد در این مرحله نباید سیم ها یا پایه ها را کوتاه کنید.

حالا سیم مشکی را از چند ردیف دورتر از سیم قرمز رد کنید و آن را هم لحیم کنید. حالا مقاومت را اضافه کنید؛ یکی از پایه های LED را در همان ستون سیم قرمز (با فاصله یک یا دو سوراخ) قرار بدهید. پایه دیگر مقاومت را هم از سوراخ دیگر بورد رد کنید.

بورد را بچرخانید و پایه های مقاومت را طوری خم کنید که به پایه قرمز سوئیچ وصل بشود یا با آن تماس داشته باشد. در تصویر دوم می بینید چطور دو پایه به سمت یکدیگر خم شده اند. شما هم برای اتصال قطعات به یکدیگر باید همین کار را بکنید.

مقاومت را به پد مسی لحیم کنید و همزمان با اینکار پایه را به سیم قرمز لحیم کنید. اینکار کمی سخت است و برد را شلوغ می کند اما مشکلی ایجاد نمی کند. مهم این است که دو سیم به پد مسی لحیم بشوند.

در ساختنی بخوانید :  با تگ NFC و حلقه چوبی کلید مخفی مخصوص خودتان بسازید

پایه دیگر مقاومت را هم به پد مسی لحیم کنید. حالا پایه بلند LED را از بالای برد رد کنید تا در همان ستونی قرار بگیرد که مقاومت قرار دارد. پایه ها را خم کنید تا با پایه مقاومت تماس پیدا کنند. پایه کوتاه LED را هم از یکی از سوراخ ها با فاصله چند ستون رد کنید.

پایه بلند LED را به برد مسی و پایه مقاومت لحیم کنید. پایه دیگر را هم فقط به پد مسی لحیم کنید.

حالا دو پایه پک باتری را اضافه کنید. سیم قرمز را به سیم مشکی یا سیم دوم سوئیچ وصل کنید. سیم مشکی را هم به LED وصل کنید. سیم قرمز را در همان ستونی قرار بدهید که سیم دوم سوئیچ قرار دارد. سپس آن را خم کنید تا به پایه سوئیچ برسد. همین کار را برای سیم مشکی پک باتری و پایه LED تکرار کنید.

وقتی این اتصالات را هم لحیم کنید، مدار الکترونیکی آماده است.

مدار الکترونیکی اصلی را تست کنید

مدار الکترونیکی روی برد بورد و برد اصلی
مدار الکترونیکی روی برد بورد و برد اصلی

در تصویر بالا می توانید برد بورد و بورد اصلی را کنار هم ببینید. تنها تفاوت این دو بورد با یکدیگر پک باتری است. از این روش انتقال مدار می توانید برای ساخت انواع مدار الکترونیکی استفاده کنید. فرقی نمی کند مدار چقدر ساده یا پیچیده باشد؛ این روش امکان اشتباه را به حداقل می رساند و روی انواع مدار جواب می دهد.

منبع

خلاصه مطلب
چطور مدار الکترونیکی را از برد بورد به بورد اصلی منتقل کنیم؟
عنوان مطلب
چطور مدار الکترونیکی را از برد بورد به بورد اصلی منتقل کنیم؟
توضیح کوتاه
انتقال مدار از برد بورد به بورد اصلی یکی از اصول ساخت مدارات الکترونیکی است.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

تعمیر پرینتر سه بعدی را در خانه انجام بدهید!... در ساختنی می توانید آموزش ساخت انواع پرینتر سه بعدی را پیدا کنید. وقتی خودتان یک پرینتر سه بعدی می سازید باید بتوانید آن را تعمیر بکنید و ایرادهایش را...
توری کباب جیبی بسازید و هرجا هوس کردید کباب بخورید!... در این آموزش، طرز ساخت یک توری کباب جیبی را یاد می گیرید که فقط به اندازه یک لوله جا می گیرد. این توری کباب را می توانید در هر اندازه ای بسازید. نمونه...
با دستگاه برش لیزری ربات چوبی منعطف و بادوام بسازید... قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ربات مقوایی را یاد گرفته اید. آن ربات قابل برنامه ریزی است و برای ساختش باید با الکترونیک آشنا باشید. اما در این پست طرز سا...
آموزش ساخت : کیف موبایل چرم بدوزید در این ساختنی دوخت یک کیف موبایل چرمی را یاد می گیرید. این آموزش ساخت برای مبتدی ها نوشته شده اما بهتر است یکبار ساخت کیف موبایل را روی یک تکه چرم بدو...
آموزش ساخت: کیف زیپی دوشی بسازید در ساختنی های قبلی طرز ساخت کیف پول زیپی و جامدادی زیپی را خواندید و در این ساختنی طرز ساخت یک کیف زیپی دوشی را می آموزید. کیف هایی که از جنس زیپ ساخت...
آموزش ساخت پروگرامر برای میکروکنترلرهای AVR و PIC... در این پست آموزش ساخت پروگرامر USB را یاد می گیرید که برای میکروکنترلرهای AVR و PIC قابل استفاده است. هزینه ساخت پروگرامر خیلی کمتر از خرید پروگرامر آ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

دستگاه موج دلتا ساز الکتروتراپی جمجمه

ساخت دستگاه تولید کننده موج دلتا برای الکتروتراپی جمجمه

یک موج دلتا، به عنوان ریتم دلتا شناخته می شود، امواج مغزی طبیعی ست که …

پاسخ دهید