خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / چراغ مخفی؛ یک آزمایش الکترونیکی جالب با سنسور و آردوینو

چراغ مخفی؛ یک آزمایش الکترونیکی جالب با سنسور و آردوینو

در این ساختنی درباره ایده یک آزمایش الکترونیکی جالب با سنسورهای نرم خواهید خواند. این آزمایش الکترونیکی در واقع یک مدار است که زیر یک مارپیچ قرار می گیرد. باید نقطه های خاصی از مدار – که سنسورها زیرش قرار دارند – را فشار بدهید تا LED بالای مدار روشن بشود. اگر به تازگی کار با سنسورها وآردوینو را شروع کرده اید، این آزمایش الکترونیکی می تواند مهارت هایتان را گسترش بدهد.

همانطور که در تصویر می بینید مارپیچ از چند خط و نقطه تشکیل می شود. چراغ بالای مارپیچ فقط وقتی روشن می شود که سه نقطه مشخص روی خطوط به خصوص را فشار بدهید. در واقع این ترکیب درست مثل رمز چراغ مخفی عمل می کنند.

گام اول : وسایل مورد نیاز برای آزمایش الکترونیکی

  • مدار پارچه مسی
  • سنسور لمسی نرم
  • میله LED – می توانید از چند LED تکی یا نوار LED هم استفاده کنید
  • برد آردوینو Uno

گام دوم : مارپیچ را طراحی کنید

ابتدا باید مارپیچ را طراحی کنید و سه نقطه حساس را رویش مشخص کنید. مدار الکترونیکی هم براساس این مارپیچ تنظیم می شود. می توانید از تصاویر بالا برای طراحی مارپیچ خودتان کمک بگیرید.

بعد از طراحی مارپیچ، آن را در اندازه مناسب پرینت کنید.

گام سوم : مدار و سنسورها را طراحی کنید

بعد از طراحی مارپیچ، باید مسیر مدار و محل قرارگیری و شکل سنسورهای لمسی را مشخص کنید. دقت کنید که این موارد باید با توجه به ترکیب رمزی که رد مرحله قبل تعریف کرده اید (جای سه نقطه حساس روی مارپیچ) مشخص بشوند و با آنها تناسب داشته باشند. سپس می توانید ساخت مدار را شروع کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : قفسه ایستاده ساده و جادار بسازید

برای اینکه اتصالات مقاوم تر بشوند، لبه های مسیرهای مسی پارچه ای را لحیم کنید. در نهایت هم یک لایه ولوستات (ورق رسانای حساس به فشار) بین دو لایه مس قرار بدهید. دو لایه مس هم یکی روی لایه پرینت شده و دیگری پشت برد فومی قرار می گیرد.

گام چهارم : کدهای آردوینو را بنویسید

ابتدا باید کدهایتان را به کتابخانه Adafruit NeoPixel لینک کنید تا آردوینو استیک LED را کنترل کند. سپس یکبار سنسور را تست کنید تا مطمئن شوید آردوینو می تواند مقادیر ورودی آن را مطالعه کند.

کارکردهایی که برای کدهای آردوینو تعریف می کنید، به نیازها و توانایی تان در کدنویسی بستگی دارد. ما دو کارکرد در کدها تعریف کردیم:

  • DisplayOff : که وضعیت چراغ مخفی را با اتصال میزان نور آن به مقدار سنسور کنترل می کند.
  • DisplayOn : که چراغ مخفی را تا وقتی که ترکیب رمز دوباره وارد بشود، روشن نگه می دارد. برای اینکار باید یک متغیر جدید (newSensorValue) بسازید تا مدار بتواند فشرده شدن نقاط حساس و فعال شدن دوباره سنسور را تشخیص بدهد. به این ترتیب، بعد از وارد کردن دوباره ترکیب رمز، چراغ خاموش می شود و وضعیت چراغ در کدها به حالت false تغییر می کند.
    برای جزییات بیشتر درباره کدهای آردوینو به اسکرین شات های بالا توجه کنید.

امیدواریم شما هم این آزمایش الکترونیکی را امتحان کنید و چیزهای جدیدی از آن یاد بگیرید. فکر می کنید بشود با این مدار یک دستگاه ساخت یا از آن برای رمزدار کردن دستگاه ها و مدارهای دیگر استفاده کرد؟ نظر و پیشنهادتان درباره آزمایش الکترونیکی چراغ مخفی را با ساختنی در میان بگذارید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : گوشواره شیشه ای به شکل دلخواه تان بسازید

منبع

خلاصه مطلب
چراغ مخفی؛ یک آزمایش الکترونیکی جالب با سنسور و آردوینو
عنوان مطلب
چراغ مخفی؛ یک آزمایش الکترونیکی جالب با سنسور و آردوینو
توضیح کوتاه
مداری بسازید که یک چراغ را با رمز روشن می کند.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت: پرنده چوبی زیبا بسازید در این پست ساختنی، نحوه ساخت یک پرنده چوبی بسیار زیبا را می آموزید. اگر به نجاری و کارهای هنری با چوب علاقه دارید، تجربه ساخت این پرنده چوبی را از دست...
به کمک آردوینو یک زیلوفون بسازید در این ساختنی طرز ساخت یک زیلوفون را یاد می گیرید که به کمک آردوینو برخورد نت ها را تشخیص می دهد و یک خروجی MIDI تولید میکند. برد آردوینویی که برای ای...
آموزش ساخت : جعبه شارژ بسازید در این پست ساختنی طرز ساخت یک جعبه شارژ را می آموزید. جعبه شارژ چیزی شبیه گلدانی است که شارژرها را در خود پنهان میکند و قبلاً در ساختنی طرز ساخت آن را...
آموزش ساخت: بند ساعت جین بسازید اگر از ظاهر قدیمی سات تان خسته شده اید و نمی خواهید برای خرید یک ساعت جدید هزینه کنید یا بند ساعت تان خراب شده است، با این ساختنی می توانید خودتان یک ...
ساخت فسیل گیاه مورد علاقه تان را تجربه کنید!... در این پست ساخت فسیل با سیمان را یاد می گیرید! این ساختنی می تواند کاردستی خوب و آموزنده ای برای کودکان باشد. پس اگر تفریحی برای آخر هفته ندارید، ساخت...
برای دوربین های دیجیتال شارژر وایرلس بسازید... تکنولوژی شارژ بی سیم یا وایرلس هنوز خیلی فراگیر نشده اما طرفداران زیادی دارد. در این ساختنی، آموزش ساخت شارژر وایرلس مخصوص دوربین های دیجیتال را یاد م...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

صفحه نمایش گردان LED یا چراغ LED گردان

دستگاه چرخ LED گردان یا صفحه نمایش گردشی LED با استفاده از آردوینو

در این پروژه قصد داریم تا به شما چگونگی ساخت یک صفحه نمایش LED چرخان …

پاسخ دهید