خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / چراغ مخفی؛ یک آزمایش الکترونیکی جالب با سنسور و آردوینو

چراغ مخفی؛ یک آزمایش الکترونیکی جالب با سنسور و آردوینو

در این ساختنی درباره ایده یک آزمایش الکترونیکی جالب با سنسورهای نرم خواهید خواند. این آزمایش الکترونیکی در واقع یک مدار است که زیر یک مارپیچ قرار می‌گیرد. باید نقطه‌های خاصی از مدار – که سنسورها زیرش قرار دارند – را فشار بدهید تا LED بالای مدار روشن بشود. اگر به تازگی کار با سنسورها وآردوینو را شروع کرده اید، این آزمایش الکترونیکی می‌تواند مهارت‌هایتان را گسترش بدهد.

همانطور که در تصویر می‌بینید مارپیچ از چند خط و نقطه تشکیل می‌شود. چراغ بالای مارپیچ فقط وقتی روشن می‌شود که سه نقطه مشخص روی خطوط به خصوص را فشار بدهید. در واقع این ترکیب درست مثل رمز چراغ مخفی عمل می‌کنند.

گام اول : وسایل مورد نیاز برای آزمایش الکترونیکی

  • مدار پارچه مسی
  • سنسور لمسی نرم
  • میله LED – می‌توانید از چند LED تکی یا نوار LED هم استفاده کنید
  • برد آردوینو Uno

گام دوم : مارپیچ را طراحی کنید

ابتدا باید مارپیچ را طراحی کنید و سه نقطه حساس را رویش مشخص کنید. مدار الکترونیکی هم براساس این مارپیچ تنظیم می‌شود. می‌توانید از تصاویر بالا برای طراحی مارپیچ خودتان کمک بگیرید.

بعد از طراحی مارپیچ، آن را در اندازه مناسب پرینت کنید.

گام سوم : مدار و سنسورها را طراحی کنید

بعد از طراحی مارپیچ، باید مسیر مدار و محل قرارگیری و شکل سنسورهای لمسی را مشخص کنید. دقت کنید که این موارد باید با توجه به ترکیب رمزی که رد مرحله قبل تعریف کرده اید (جای سه نقطه حساس روی مارپیچ) مشخص بشوند و با آنها تناسب داشته باشند. سپس می‌توانید ساخت مدار را شروع کنید.

برای اینکه اتصالات مقاوم تر بشوند، لبه‌های مسیرهای مسی پارچه ای را لحیم کنید. در نهایت هم یک لایه ولوستات (ورق رسانای حساس به فشار) بین دو لایه مس قرار بدهید. دو لایه مس هم یکی روی لایه پرینت شده و دیگری پشت برد فومی‌قرار می‌گیرد.

گام چهارم : کدهای آردوینو را بنویسید

ابتدا باید کدهایتان را به کتابخانه Adafruit NeoPixel لینک کنید تا آردوینو استیک LED را کنترل کند. سپس یکبار سنسور را تست کنید تا مطمئن شوید آردوینو می‌تواند مقادیر ورودی آن را مطالعه کند.

کارکردهایی که برای کدهای آردوینو تعریف می‌کنید، به نیازها و توانایی تان در کدنویسی بستگی دارد. ما دو کارکرد در کدها تعریف کردیم:

  • DisplayOff : که وضعیت چراغ مخفی را با اتصال میزان نور آن به مقدار سنسور کنترل می‌کند.
  • DisplayOn : که چراغ مخفی را تا وقتی که ترکیب رمز دوباره وارد بشود، روشن نگه می‌دارد. برای اینکار باید یک متغیر جدید (newSensorValue) بسازید تا مدار بتواند فشرده شدن نقاط حساس و فعال شدن دوباره سنسور را تشخیص بدهد. به این ترتیب، بعد از وارد کردن دوباره ترکیب رمز، چراغ خاموش می‌شود و وضعیت چراغ در کدها به حالت false تغییر می‌کند.
    برای جزییات بیشتر درباره کدهای آردوینو به اسکرین شات‌های بالا توجه کنید.

امیدواریم شما هم این آزمایش الکترونیکی را امتحان کنید و چیزهای جدیدی از آن یاد بگیرید. فکر می‌کنید بشود با این مدار یک دستگاه ساخت یا از آن برای رمزدار کردن دستگاه‌ها و مدارهای دیگر استفاده کرد؟ نظر و پیشنهادتان درباره آزمایش الکترونیکی چراغ مخفی را با ساختنی در میان بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
چراغ مخفی؛ یک آزمایش الکترونیکی جالب با سنسور و آردوینو
عنوان مطلب
چراغ مخفی؛ یک آزمایش الکترونیکی جالب با سنسور و آردوینو
توضیح کوتاه
مداری بسازید که یک چراغ را با رمز روشن می‌کند.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

با شیشه مربا اسپیکر بلوتوثی شیک و قوی بسازید... احتمالاً این اسپیکر بلوتوثی متفاوت ترین اسپیکری است که تابحال دیده اید. قبلاً در ساختنی طرز ساخت انوع اسپیکر را یاد گرفته اید اما این اسپیکر بلوتوثی ک...
برای حیوان خانگی تان ظرف غذای اتوماتیک یا فیدر هوشمند بسازید... برای شما هم پیش آمده که دیر به خانه برسید و نتوانید غذای حیوان خاننگی تان را به موقع بدهید؟ اگر دوست ندارید دوباره حیوان خانگی تان را گرسنه بگذارید، ا...
آموزش ساخت شارژر فندکی USB 5 ولتی (مبدل باک)... شارژر فندکی یکی از وسایلی است که در هر مغازه یا فروشگاه اینترنتی پیدا می شود و قیمت مناسبی هم دارد. اما اینکه خودتان ساخت شارژ فندکی را تجربه کنید، لذ...
آموزش ساخت : با پوست تخم مرغ قاب عکس بسازید... قبلاً در ساختنی طرز ساخت قاب موزاییکی را یاد گرفته اید. اگر دلتان میخواهد آن قاب را بسازید اما امکانات لازم را ندارید، این ساختنی را از دست ندهید. در ...
قهوه ترک را به روش حرفه ای ها درست کنید اگر سری به دسته خوراکی ها و نوشیدنی های ساختنی بزنید، نوشیدنی های جالبی پیدا می کنید. نوشیدنی هایی مثل قهوه بلوط که شاید تابحال طعم شان را نچشیده اید ...
گلدان هایتان را با دستگاه آبیاری اتوماتیک سالم نگه دارید... خیلی از ما برای حفظ شادابی محیط اطراف مان از گلدان های بزرگ و کوچک استفاده می کنیم. اما برای رسیدن به این شادابی نباید آبیاری منظم گلدان ها را فراموش ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار شارژر باتری اتوماتیک به دو روش مختلف

باتری‌های قلمی‌هنوز کاربرد زیادی دارند و عمر کم آنها تاثیری در این مسئله ندارد. اگر …

پاسخ دهید