خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / چراغ مخفی؛ یک آزمایش الکترونیکی جالب با سنسور و آردوینو

چراغ مخفی؛ یک آزمایش الکترونیکی جالب با سنسور و آردوینو

در این ساختنی درباره ایده یک آزمایش الکترونیکی جالب با سنسورهای نرم خواهید خواند. این آزمایش الکترونیکی در واقع یک مدار است که زیر یک مارپیچ قرار می گیرد. باید نقطه های خاصی از مدار – که سنسورها زیرش قرار دارند – را فشار بدهید تا LED بالای مدار روشن بشود. اگر به تازگی کار با سنسورها وآردوینو را شروع کرده اید، این آزمایش الکترونیکی می تواند مهارت هایتان را گسترش بدهد.

همانطور که در تصویر می بینید مارپیچ از چند خط و نقطه تشکیل می شود. چراغ بالای مارپیچ فقط وقتی روشن می شود که سه نقطه مشخص روی خطوط به خصوص را فشار بدهید. در واقع این ترکیب درست مثل رمز چراغ مخفی عمل می کنند.

گام اول : وسایل مورد نیاز برای آزمایش الکترونیکی

  • مدار پارچه مسی
  • سنسور لمسی نرم
  • میله LED – می توانید از چند LED تکی یا نوار LED هم استفاده کنید
  • برد آردوینو Uno

گام دوم : مارپیچ را طراحی کنید

ابتدا باید مارپیچ را طراحی کنید و سه نقطه حساس را رویش مشخص کنید. مدار الکترونیکی هم براساس این مارپیچ تنظیم می شود. می توانید از تصاویر بالا برای طراحی مارپیچ خودتان کمک بگیرید.

بعد از طراحی مارپیچ، آن را در اندازه مناسب پرینت کنید.

گام سوم : مدار و سنسورها را طراحی کنید

بعد از طراحی مارپیچ، باید مسیر مدار و محل قرارگیری و شکل سنسورهای لمسی را مشخص کنید. دقت کنید که این موارد باید با توجه به ترکیب رمزی که رد مرحله قبل تعریف کرده اید (جای سه نقطه حساس روی مارپیچ) مشخص بشوند و با آنها تناسب داشته باشند. سپس می توانید ساخت مدار را شروع کنید.

در ساختنی بخوانید :  جعبه دستمال کاغذی مقاوم و شیک بسازید

برای اینکه اتصالات مقاوم تر بشوند، لبه های مسیرهای مسی پارچه ای را لحیم کنید. در نهایت هم یک لایه ولوستات (ورق رسانای حساس به فشار) بین دو لایه مس قرار بدهید. دو لایه مس هم یکی روی لایه پرینت شده و دیگری پشت برد فومی قرار می گیرد.

گام چهارم : کدهای آردوینو را بنویسید

ابتدا باید کدهایتان را به کتابخانه Adafruit NeoPixel لینک کنید تا آردوینو استیک LED را کنترل کند. سپس یکبار سنسور را تست کنید تا مطمئن شوید آردوینو می تواند مقادیر ورودی آن را مطالعه کند.

کارکردهایی که برای کدهای آردوینو تعریف می کنید، به نیازها و توانایی تان در کدنویسی بستگی دارد. ما دو کارکرد در کدها تعریف کردیم:

  • DisplayOff : که وضعیت چراغ مخفی را با اتصال میزان نور آن به مقدار سنسور کنترل می کند.
  • DisplayOn : که چراغ مخفی را تا وقتی که ترکیب رمز دوباره وارد بشود، روشن نگه می دارد. برای اینکار باید یک متغیر جدید (newSensorValue) بسازید تا مدار بتواند فشرده شدن نقاط حساس و فعال شدن دوباره سنسور را تشخیص بدهد. به این ترتیب، بعد از وارد کردن دوباره ترکیب رمز، چراغ خاموش می شود و وضعیت چراغ در کدها به حالت false تغییر می کند.
    برای جزییات بیشتر درباره کدهای آردوینو به اسکرین شات های بالا توجه کنید.

امیدواریم شما هم این آزمایش الکترونیکی را امتحان کنید و چیزهای جدیدی از آن یاد بگیرید. فکر می کنید بشود با این مدار یک دستگاه ساخت یا از آن برای رمزدار کردن دستگاه ها و مدارهای دیگر استفاده کرد؟ نظر و پیشنهادتان درباره آزمایش الکترونیکی چراغ مخفی را با ساختنی در میان بگذارید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : برای موبایل تان جعبه اسکن بسازید

منبع

خلاصه مطلب
چراغ مخفی؛ یک آزمایش الکترونیکی جالب با سنسور و آردوینو
عنوان مطلب
چراغ مخفی؛ یک آزمایش الکترونیکی جالب با سنسور و آردوینو
توضیح کوتاه
مداری بسازید که یک چراغ را با رمز روشن می کند.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : کتابخانه چوبی مناسب اتاق کودک بسازید... پیدا کردن کتابخانه برای اتاق کودک کار ساده ای نیست. در این ساختنی طرز ساخت یک کتابخانه چوبی کوچک را یاد می گیرید که برای اتاق کودک بسیار مناسب است و س...
آموزش ساخت : یک ماشین کنترلی ساده بسازید... ساخت ماشین کنترلی یکی از محبوب ترین پروژه های الکترونیکی است اما مبتدی ها معمولاً به سراغش نمی روند. دلیلش هم پیچیدگی اکثر پروژه های ساخت ماشین کنترلی...
آموزش ساخت گل فلزی بدون جوشکاری و آهنگری... گل های فلزی یکی از وسایل تزیینی هستند که بخاطر دوام بالا و زیبایی خاص، طرفداران زیادی دارند. این گل های فلزی معمولاً با تکنیک ها و ابزارهای جوشکاری سا...
با گیاهان مورد علاقه تان باغچه آپارتمانی کوچک و شیک بسازید... اگر نمی خواهید آپارتمان نشینی رابطه فرزندان تان با گل و گیاه را قطع کند، باغچه آپارتمانی یکی از بهترین روش هاست. برای ساخت باغچه آپارتمای می توانید از...
آموزش ساخت ربات تشخیص مانع ساده و دقیق با آردوینو و L298N... ربات تشخیص مانع یکی از اولین پروژه هایی است که همه طرفداران رباتیک دوست دارند آن را امتحان کنند. در ساختنی امروز آموزش ساخت این ربات محبوب را برای شما...
آموزش ساخت : پرده تاشو با طرح و رنگ دلخواه تان بدوزید... وقتی دوخت پرده تاشو را بلد باشید، می توانید با کمترین هزینه رنگ پرده ها را با دکور خانه تان هماهنگ کنید. دوخت پرده تاشو مزیت دیگری هم دارد؛ می توانید ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

سنسور فشار پارچه ای با چهار حسگر مجزا بسازید

در این ساختنی آموزش ساخت سنسور پارچه ای را برایتان آماده کردیم که هم فشار …

پاسخ دهید