خانه / چگونه بسازیم / بیرون از خانه / آموزش دوخت تور ماهیگیری حرفه ای به روش ساده و کاربردی

آموزش دوخت تور ماهیگیری حرفه ای به روش ساده و کاربردی

ماهیگیری با تور ماهیگیری خیلی ساده است. وقتی از این روش برای ماهیگیری استفاده می‌کنید، می‌توانید تور را در دریا یا رودخانه بگذارید و به کارهای دیگرتان برسید. وقتی هم برگردید حتماً چند ماهی صید کرده اید. در این ساختنی آموزش دوخت تور ماهیگیری را یاد می‌گیرید.

اندازه تور ماهیگیری که می‌سازید به نیازتان و نوع دریاچه ای که می‌خواهید در آن ماهیگیری کنید، بستگی دارد.می‌توانید از همین روش برای دوخت تورهای بزرگ و کوچک استفاده کنید.

آموزش دوخت تور ماهیگیری به روش ساده
آموزش دوخت تور ماهیگیری به روش ساده

قبل از اینکه سراغ آموزش ساخت برویم، بهتر است با طرز کار تور ماهیگیری هم آشنا بشوید. وقتی تور را داخل آب می‌اندازید، جریان آب ماهی‌ها را به سمت تور هدایت می‌کند. ماهی‌ها بعد از وارد شدن به تور چاره دیگری جز تلاش برای خارج شدن از آن ندارند. اما حرکت و تقلای آنها فقط باعث گره و پیچ خوردن تور می‌شود. به همین خاطر بیشتر ماهی‌هایی که وارد تور می‌شوند، نمی‌توانند از آن خارج بشوند.

گام اول : وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز
  • طناب
  • قیچی
  • فندک – برای سوزاندن سر طناب

تنوع طناب‌هایی که می‌توانید برای دوخت تور ماهیگیری استفاده کنید، بسیار زیاد است. اما بهترین نوع، طناب نایلونی است چون دوام بیشتری دارد و با آب سازگارتر است. از طناب پاراکورد هم می‌توانید برای دوخت کل تور یا طناب خارجی استفاده کنید.

گام دوم : چگونه دوخت تور ماهیگیری را شروع کنیم؟

یک تکه طناب به اندازه طولی که برای تور ماهیگیری در نظر دارید، ببرید. این طناب، طناب خارجی است که گره‌ها از آن شروع می‌شوند. دو سر طناب را به دو نقطه روبروی هم (مثلاً به دسته دو صندلی یا دو درخت) گره بزنید.

حالا چند طناب دیگر ببرید و آنها را با فاصله ۲٫۵ سانتیمتری به طناب خارجی گره بزنید. این فاصله به اندازه ای که برای سوراخ‌های تور در نظر دارید، بستگی دارد و می‌تواند کمتر یا بیشتر باشد (البته ۲٫۵ سانتیمتر اندازه معمول است). خیلی هم است که این گره‌ها را درست به همان روشی که در تصویر می‌بینید، بزنید.

گام سوم : ساخت شبکه را شروع کنید

برای ساخت شبکه گره‌های تور، از یک طرف طناب خارجی شروع کنید و طناب‌های عمودی دوم و سوم را بهم گره بزنید (شکل گره در تصویر مشخص است). همین طور گره زدن طناب‌ها به یکدیگر را ادامه بدهید تا به آخرین طناب برسید که تکی است برسید. به این ترتیب در هر دو طرف طناب خارجی، دو طناب عمودی خواهید داشت که تکی هستند و گره نخورده اند.

گام چهارم : ردیف دوم شبکه را بسازید

بعد از اینکه ردیف اول گره‌ها را ایجاد کردید، همه طناب‌های عمودی دو به دو با هم جفت شده اند. دو طناب تکی هم دو طرف تور قرار دارد. برای شروع ردیف دوم شبکه گره‌ها، طناب اول را به طناب دوم گره بزنید. طناب سوم را به طناب چهارم گره بزنید و همین طور ادامه بدهید تا به انتهای تور برسید.

گام پنجم : شبکه را کامل کنید

دوخت تور ماهیگیری را با ایجاد ردیف‌های گره جدید ادامه بدهید تا تور به طول دلخواه تان برسد. بعد از ایجاد ردیف آخر گره‌ها، یک طناب پاراکورد ضخیم به پایین تور گره بزنید تا تور مقاوم تر و سنگین تر بشود. بجای استفاده از طناب پاراکورد می‌توانید دو وزنه کوچک به دو طرف طناب پایینی تور اضافه کنید.

اگر می‌خواهید تور ماهیگیری حرفه ای تر بشود، می‌توانید به طناب خارجی بالای تور چند مخروطی مخصوص اضافه کنید. این مخروطی‌ها قطعاتی هستند که هم وزن تور ماهیگیری را بیشتر می‌کنند و هم باعث می‌شوند بهتر روی آب شناور بماند. لازم نیست این مخروطی‌ها را بخرید. خودتان می‌توانید با چوب پنبه چندتا درست کنید (این مخروطی‌ها می‌توانند گرد هم باشند!).

تور ماهیگیری آماده است

روش‌های مختلفی برای استفاده از تور ماهیگیری وجود دارد. اما آسان ترین روش وصل کردن دو سر آن به دو سنگ یا گوشه‌های قایق است. اگر تابحال ماهیگیری نکرده باشید، از تعداد ماهی‌هایی که با توری که خودتان ساخته اید، می‌گیرید تعجب خواهید کرد.

اگر دوخت تور ماهیگیری را تجربه کردید، تصاویرش را برای ما ارسال کنید و بگویید چقدر در ماهیگیری کمک تان کرد.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش دوخت تور ماهیگیری به روش ساده و کاربردی
عنوان مطلب
آموزش دوخت تور ماهیگیری به روش ساده و کاربردی
توضیح کوتاه
دوخت تور ماهیگیری بسیار ساده و کم هزینه است.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

با برد آردوینو سرعت سنج دوچرخه ارزان و کاربردی بسازید... قبلاً در ساختنی طرز ساخت داشبور الکترونیکی دوچرخه را خوانده اید. اگر ساخت آن داشبورد برایتان دشوار بوده، می توانید از ساخت سرعت سنج دوچرخه شروع کنید. ...
با برد آردینو دستگاه پرتو کششی صوتی پرتابل بسازید !... سال گذشته بود که خبر ساخت دستگاه پرتو کششی صوتی در دانشگاه بریستول در رسانه ها و اخبار علمی منتشر شد.دستگاه پرتو کششی دستگاهی است که می تواند اجسام را...
تعمیر پرینتر سه بعدی را در خانه انجام بدهید!... در ساختنی می توانید آموزش ساخت انواع پرینتر سه بعدی را پیدا کنید. وقتی خودتان یک پرینتر سه بعدی می سازید باید بتوانید آن را تعمیر بکنید و ایرادهایش را...
آموزش ساخت : با کارتن یک آباژور شیک و متفاوت بسازید... به نظرتان این آباژور قشنگ هست؟ ممکن است این آپاژور از نظر خیلی ها شیک و قشنگ نباشد اما حتماً برای همه جالب است چون کاملاً از کارتن ساخته شده است. در ا...
دستگاه کنترل لوازم برقی با پیامک (SMS) بسازید... حتما برای شما هم پیش آمده است که از خانه یا محل کار خود دور باشید و ناگهان یادتان بیاید که باید یک وسیله الکتریکی یا لامپ های روشنایی را روشن و یا خام...
با برد آردوینو و ماژول RTC ساعت ماتریکس بسازید... قبلاً در ساختنی طرز ساخت ماتریکس LED و تبدیل آن را به ساعت ماتریکس را یاد گرفته اید. در این پست یک روش ساده تر برای ساخت ساعت ماتریکس را یاد می گیرید....

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری ربات چوبی منعطف و بادوام بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ربات مقوایی را یاد گرفته اید. آن ربات قابل برنامه …

پاسخ دهید