خانه / چگونه بسازیم / بیرون از خانه / آموزش دوخت تور ماهیگیری حرفه ای به روش ساده و کاربردی

آموزش دوخت تور ماهیگیری حرفه ای به روش ساده و کاربردی

ماهیگیری با تور ماهیگیری خیلی ساده است. وقتی از این روش برای ماهیگیری استفاده می کنید، می توانید تور را در دریا یا رودخانه بگذارید و به کارهای دیگرتان برسید. وقتی هم برگردید حتماً چند ماهی صید کرده اید. در این ساختنی آموزش دوخت تور ماهیگیری را یاد می گیرید.

اندازه تور ماهیگیری که می سازید به نیازتان و نوع دریاچه ای که می خواهید در آن ماهیگیری کنید، بستگی دارد.می توانید از همین روش برای دوخت تورهای بزرگ و کوچک استفاده کنید.

آموزش دوخت تور ماهیگیری به روش ساده
آموزش دوخت تور ماهیگیری به روش ساده

قبل از اینکه سراغ آموزش ساخت برویم، بهتر است با طرز کار تور ماهیگیری هم آشنا بشوید. وقتی تور را داخل آب می اندازید، جریان آب ماهی ها را به سمت تور هدایت می کند. ماهی ها بعد از وارد شدن به تور چاره دیگری جز تلاش برای خارج شدن از آن ندارند. اما حرکت و تقلای آنها فقط باعث گره و پیچ خوردن تور می شود. به همین خاطر بیشتر ماهی هایی که وارد تور می شوند، نمی توانند از آن خارج بشوند.

گام اول : وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز
  • طناب
  • قیچی
  • فندک – برای سوزاندن سر طناب

تنوع طناب هایی که می توانید برای دوخت تور ماهیگیری استفاده کنید، بسیار زیاد است. اما بهترین نوع، طناب نایلونی است چون دوام بیشتری دارد و با آب سازگارتر است. از طناب پاراکورد هم می توانید برای دوخت کل تور یا طناب خارجی استفاده کنید.

گام دوم : چگونه دوخت تور ماهیگیری را شروع کنیم؟

یک تکه طناب به اندازه طولی که برای تور ماهیگیری در نظر دارید، ببرید. این طناب، طناب خارجی است که گره ها از آن شروع می شوند. دو سر طناب را به دو نقطه روبروی هم (مثلاً به دسته دو صندلی یا دو درخت) گره بزنید.

در ساختنی بخوانید :  تزیین ظروف شیشه ای با روش ساده، کم هزینه و بسیار شیک

حالا چند طناب دیگر ببرید و آنها را با فاصله ۲٫۵ سانتیمتری به طناب خارجی گره بزنید. این فاصله به اندازه ای که برای سوراخ های تور در نظر دارید، بستگی دارد و می تواند کمتر یا بیشتر باشد (البته ۲٫۵ سانتیمتر اندازه معمول است). خیلی هم است که این گره ها را درست به همان روشی که در تصویر می بینید، بزنید.

گام سوم : ساخت شبکه را شروع کنید

برای ساخت شبکه گره های تور، از یک طرف طناب خارجی شروع کنید و طناب های عمودی دوم و سوم را بهم گره بزنید (شکل گره در تصویر مشخص است). همین طور گره زدن طناب ها به یکدیگر را ادامه بدهید تا به آخرین طناب برسید که تکی است برسید. به این ترتیب در هر دو طرف طناب خارجی، دو طناب عمودی خواهید داشت که تکی هستند و گره نخورده اند.

گام چهارم : ردیف دوم شبکه را بسازید

بعد از اینکه ردیف اول گره ها را ایجاد کردید، همه طناب های عمودی دو به دو با هم جفت شده اند. دو طناب تکی هم دو طرف تور قرار دارد. برای شروع ردیف دوم شبکه گره ها، طناب اول را به طناب دوم گره بزنید. طناب سوم را به طناب چهارم گره بزنید و همین طور ادامه بدهید تا به انتهای تور برسید.

گام پنجم : شبکه را کامل کنید

دوخت تور ماهیگیری را با ایجاد ردیف های گره جدید ادامه بدهید تا تور به طول دلخواه تان برسد. بعد از ایجاد ردیف آخر گره ها، یک طناب پاراکورد ضخیم به پایین تور گره بزنید تا تور مقاوم تر و سنگین تر بشود. بجای استفاده از طناب پاراکورد می توانید دو وزنه کوچک به دو طرف طناب پایینی تور اضافه کنید.

در ساختنی بخوانید :  دستور تهیه : سوفله قهوه درست کنید

اگر می خواهید تور ماهیگیری حرفه ای تر بشود، می توانید به طناب خارجی بالای تور چند مخروطی مخصوص اضافه کنید. این مخروطی ها قطعاتی هستند که هم وزن تور ماهیگیری را بیشتر می کنند و هم باعث می شوند بهتر روی آب شناور بماند. لازم نیست این مخروطی ها را بخرید. خودتان می توانید با چوب پنبه چندتا درست کنید (این مخروطی ها می توانند گرد هم باشند!).

تور ماهیگیری آماده است

روش های مختلفی برای استفاده از تور ماهیگیری وجود دارد. اما آسان ترین روش وصل کردن دو سر آن به دو سنگ یا گوشه های قایق است. اگر تابحال ماهیگیری نکرده باشید، از تعداد ماهی هایی که با توری که خودتان ساخته اید، می گیرید تعجب خواهید کرد.

اگر دوخت تور ماهیگیری را تجربه کردید، تصاویرش را برای ما ارسال کنید و بگویید چقدر در ماهیگیری کمک تان کرد.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش دوخت تور ماهیگیری به روش ساده و کاربردی
عنوان مطلب
آموزش دوخت تور ماهیگیری به روش ساده و کاربردی
توضیح کوتاه
دوخت تور ماهیگیری بسیار ساده و کم هزینه است.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

با برد آردینو دستگاه پرتو کششی صوتی پرتابل بسازید !... سال گذشته بود که خبر ساخت دستگاه پرتو کششی صوتی در دانشگاه بریستول در رسانه ها و اخبار علمی منتشر شد.دستگاه پرتو کششی دستگاهی است که می تواند اجسام را...
آموزش ساخت : 5 ایده ارزان و ساده برای ساخت قفسه دیواری... قفسه های دیواری هم تزیینی هستند و هم برای مرتب سازی وسایل کوچک و بزرگ بسیار مفید هستند. ساخت قفسه دیواری راحت است و ارزان تمام میشود. اگر اهل ساختنی ب...
آموزش ساخت : چراغ ابری و رنگین کمانی بسازید... در این پست طرز ساخت یک چراغ ابری که در ساخت آن از آردوینو استفاده شده را یاد می گیرید. اگر دنبال یک چراغ خواب ساده می گردید و چیزی از الکترونیک نمی دا...
ربات BB8 واقعی بسازید و با موبایل کنترلش کنید! بخش اول... هر قسمت جدید جنگ ستارگان که به نمایش درمی آید، طرفداران این مجموعه برای چند هفته سرحال هستند. اما قسمت آخر برای برخی با یک حسرت بزرگ همراه بود : خرید ...
آموزش ساخت : نقاشی با حباب های رنگی را امتحان کنید... برای سرگرم کردن بچه ها در روزهای گرم تابستان چکار می کنید؟ حتماً حباب بازی هم یکی از برنامه هایی است که در لیست تان دارید. در این ساختنی به شما نشان م...
باربیکیوی فن دار بسازید و کباب را سریع تر و سالم تر درست کنید... باربیکیو یکی از محبوب ترین ابزارهای آشپزی است اما بدیش این است که زمان پخت غذا در آن زیاد است. راه حل این مشکل باربیکیوی فن دار است. برای ساخت باربیکی...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت چراغ قوه جیبی و کوچک با وسایل بازیافتی

خیلی از وسایل کاربردی که در ساختنی طرز ساخت شان را یاد گرفته اید از …

پاسخ دهید