خانه / چگونه بسازیم / بیرون از خانه / قلاب کوهنوردی فلزی مقاوم با تحمل وزن بالا بسازید

قلاب کوهنوردی فلزی مقاوم با تحمل وزن بالا بسازید

در این ساختنی طرز ساخت یک قلاب فلزی را یاد می گیرید که کارکردهای زیادی دارد. از این قلاب می توانید در خانه، کارگاه، در حین ورزش یا برای کوهنوردی استفاده کنید. این قلاب کوهنوردی ساختنی به خاطر طراحی که دارد، به خوبی می تواند وزن شما را تحمل کند.

قلاب کوهنوردی بسازید
قلاب کوهنوردی بسازید

از این قلاب کوهنوردی می توانید برای آویزان کردن وسایل مختلف از میله هایی که به سقف یا دیوار وصل هستند هم استفاده کنید. علاوه بر خواندن متن، می توانید در ویدیو آموزشی زیر تمام مراحل ساخت قلاب کوهنوردی را ببینید:

گام اول : ورق فلزی را برای برش آماده کنید

برای ساخت قلاب کوهنوردی به یک ورق آلومینیومی به ضخامت ۳ میلیمتر نیاز دارید. البته می توانید از فلزها و آلیاژهای دیگر هم استفاده کنید. فقط مطمئن شوید ضخامت و مقاومت کافی دارند.
اندازه قلاب به عرض وق فلزی بستگی دارد.عرض ورق فلزی ما ۲۰ سانتیمتر است و به همین خاطر قطعات قلاب را از یک محدوده ۲۰ در ۲۰ سانتیمتر می بریم. ممکن است لازم باشد اندازه قلاب را متناسب با کارکردی که برایش در نظر دارید، تغییر بدهید.

برای برش قطعات قلاب به دستگاه CNC نیاز دارید. انتخاب مته مناسب هم خیلی مهم است؛ از مته ای استفاده کنید که ضخامتش به اندازه ضخامت ورق فلزی باشد. همچنین مته باید دو لبه و کاملاً صاف باشد. اگر به CNC دسترسی ندارید، می توانید از روش های دیگر برش فلز استفاده کنید.

قبل از اینکه سراغ بریدن قطعات قلاب بروید، سطح ورق را با اسپری روان کار WD-40 بپوشانید. با اینکار آلومینیوم به مته نمی چسبد و خیلی هم داغ نمی شود.

در ساختنی بخوانید :  با استفاده از تایمر ۵۵۵ یک آمپلی فایر بسازید

گام دوم : قطعات قلاب را ببرید

شکل دو قطعه سازنده قلاب در تصاویر مشخص است. ابتدا آنها را در اندازه دلخواه در نرم افزارهای طراحی – مثل Adobe Illustrator – بکشید. وقتی از اندازه، شکل و تناسب دو قطعه با یکدیگر مطمئن شدید – دو قطعه باید دقیقاً در هم فرو بروند – آنها را در فرمت مناسب برای دستگاه CNC ذخیره کنید. اگر به دستگاه CNC دسترسی ندارید، طراحی قطعات را به صورت PDF ذخیره و پرینت کنید تا بتوانید از آنها به عنوان الگوی برش استفاده کنید.

دستگاه CNC را متناسب با ضخامت ورق فلزی تنظیم کنید و برش را آغاز کنید. بریدن ورق آلومینیومی سه میلیمتری حدود ۳۵ دقیقه طول می کشد.

گام سوم : قطعات قلاب را تمیز کنید

قبل از اینکه قلاب کوهنوردی را مونتاژ کنید، لبه های هر دو قطعه را کاملاً با سوهان تمیز کنید. داخل برش ها را کاملاً صاف و تمیز کنید. در نهایت هم سطح قطعات قلاب را با کاغذ سنباده ۶۰۰ صاف کنید.

گام چهارم : دو قطعه را بهم وصل کنید

برای اینکه قلاب کوهنوردی مقاومت لازم را داشته باشد، دو قطعه باید کاملاً داخل هم قفل بشوند. ابتدا دو قطعه را از محل اتصال (به تصاویر و ویدیو دقت کنید) بهم وصل کنید. وقتی کاملاً داخل هم قرار گرفتند، با انبر کلاغی زبانه های انتهایی که روی هم قرار گرفته اند را له کنید. به این ترتیب دو قطعه کاملاً بهم قفل می شوند.

روش دیگر برای اتصال دو قطعه به یکدیگر، لحیم کاری است. این روش مقاومت قلاب کوهنوردی را بیشتر می کند. پس اگر ابزار مناسب برای لحیم دادن فلز را دارید، حتماً از این روش استفاده کنید.

در ساختنی بخوانید :  با دستگاه برش لیزری مکانیزم قفل چوبی بسازید

قلاب کوهنوردی را تست کنید

برای اینکه کارکرد قلاب کوهنوردی بیشتر بشود، می توانید یک طناب محکم به سوراخ انتهایی گره بزنید. از طناب پاراکورد (یا طناب های مقاوم دیگر) استفاده کنید. گره طناب را همانطوری که در تصویر می بینید، بزنید تا طناب باز نشود.

حالا می توانید قلاب را تست کنید. فرقی نمی کند چه کارکردی برای این قلاب در نظر دارید؛ قبلش باید با انجام چند تست مطمئن شوید می تواند نیازتان را به روش ایمن برطرف کند.

منبع

خلاصه مطلب
قلاب کوهنوردی فلزی مقاوم با تحمل وزن بالا بسازید
عنوان مطلب
قلاب کوهنوردی فلزی مقاوم با تحمل وزن بالا بسازید
توضیح کوتاه
این قلاب ساده کارکردهای زیادی دارد.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : با پوست تخم مرغ گلدان مینیاتوری بسازید... اگر دنبال گلدان های مینیاتوری برای کاشتن گیاه های کوچک می گردید، باید سراغ یخچال تان بروید! با پوست تخم مرغ های صبحانه تان می توانید گلدان مینیاتوری ب...
آموزش چرم دوزی : چطور لبه های چرم را صیقل بدهیم؟... اگر شما هم دوست دارید چرم دوزی را یاد بگیرید اما نمی دانید از کجا شروع کنید، این دوره آموزش چرم دوزی برایتان مناسب است. چرم دوزی بیشتر از مهارت نیاز ب...
یک میز پذیرایی عجیب با شومینه و بدون دودکش بسازید!... در این ساختنی طرز ساخت میز پذیرایی را یاد می گیرید که در واقع شومینه هم هست؛ البته یک شومینه بدون دودکش! بهترین چیز برای یک روز سرد این است که آتش درس...
با پرینتر سه بعدی پایه آباژور با طرح میوه کاج بسازید... اگر از آباژور قدیمی تان خسته شده اید اما نمی خواهید برای خرید آباژور جدید هزینه کنید می توانید پایه یا روکش آباژور را عوض کنید. به این ترتیب با صرف کم...
دستور تهیه : آیس کافی با طعم موکا درست کنید... تابستان دیگر تمام شده اما بازار نوشیدنی های خنک هنوز داغ است. ما هم در این پست طرز تهیه یک نوشیدنی خنک برای طرفداران قهوه را آماده کره ایم. آیس کافی، ...
تلسکوپ چوبی با تکنیک آینه ای بسازید – بخش اول : آینه تلسکوپ... این ساختنی بخش اول از آموزش ساخت تلسکوپ چوبی است. شاید ساخت تلسکوپ سخت بنظر برسد اما اینطور نیست. البته ساخت دستگاهی مثل تلسکوپ سخت هست اما خیلی سخت ن...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت چراغ قوه جیبی و کوچک با وسایل بازیافتی

خیلی از وسایل کاربردی که در ساختنی طرز ساخت شان را یاد گرفته اید از …

پاسخ دهید