خانه / چگونه بسازیم / بیرون از خانه / قلاب کوهنوردی فلزی مقاوم با تحمل وزن بالا بسازید

قلاب کوهنوردی فلزی مقاوم با تحمل وزن بالا بسازید

در این ساختنی طرز ساخت یک قلاب فلزی را یاد می‌گیرید که کارکردهای زیادی دارد. از این قلاب می‌توانید در خانه، کارگاه، در حین ورزش یا برای کوهنوردی استفاده کنید. این قلاب کوهنوردی ساختنی به خاطر طراحی که دارد، به خوبی می‌تواند وزن شما را تحمل کند.

قلاب کوهنوردی بسازید
قلاب کوهنوردی بسازید

از این قلاب کوهنوردی می‌توانید برای آویزان کردن وسایل مختلف از میله‌هایی که به سقف یا دیوار وصل هستند هم استفاده کنید. علاوه بر خواندن متن، می‌توانید در ویدیو آموزشی زیر تمام مراحل ساخت قلاب کوهنوردی را ببینید:

گام اول : ورق فلزی را برای برش آماده کنید

برای ساخت قلاب کوهنوردی به یک ورق آلومینیومی‌به ضخامت ۳ میلیمتر نیاز دارید. البته می‌توانید از فلزها و آلیاژهای دیگر هم استفاده کنید. فقط مطمئن شوید ضخامت و مقاومت کافی دارند.
اندازه قلاب به عرض وق فلزی بستگی دارد.عرض ورق فلزی ما ۲۰ سانتیمتر است و به همین خاطر قطعات قلاب را از یک محدوده ۲۰ در ۲۰ سانتیمتر می‌بریم. ممکن است لازم باشد اندازه قلاب را متناسب با کارکردی که برایش در نظر دارید، تغییر بدهید.

برای برش قطعات قلاب به دستگاه CNC نیاز دارید. انتخاب مته مناسب هم خیلی مهم است؛ از مته ای استفاده کنید که ضخامتش به اندازه ضخامت ورق فلزی باشد. همچنین مته باید دو لبه و کاملاً صاف باشد. اگر به CNC دسترسی ندارید، می‌توانید از روش‌های دیگر برش فلز استفاده کنید.

قبل از اینکه سراغ بریدن قطعات قلاب بروید، سطح ورق را با اسپری روان کار WD-40 بپوشانید. با اینکار آلومینیوم به مته نمی‌چسبد و خیلی هم داغ نمی‌شود.

گام دوم : قطعات قلاب را ببرید

شکل دو قطعه سازنده قلاب در تصاویر مشخص است. ابتدا آنها را در اندازه دلخواه در نرم افزارهای طراحی – مثل Adobe Illustrator – بکشید. وقتی از اندازه، شکل و تناسب دو قطعه با یکدیگر مطمئن شدید – دو قطعه باید دقیقاً در هم فرو بروند – آنها را در فرمت مناسب برای دستگاه CNC ذخیره کنید. اگر به دستگاه CNC دسترسی ندارید، طراحی قطعات را به صورت PDF ذخیره و پرینت کنید تا بتوانید از آنها به عنوان الگوی برش استفاده کنید.

دستگاه CNC را متناسب با ضخامت ورق فلزی تنظیم کنید و برش را آغاز کنید. بریدن ورق آلومینیومی‌سه میلیمتری حدود ۳۵ دقیقه طول می‌کشد.

گام سوم : قطعات قلاب را تمیز کنید

قبل از اینکه قلاب کوهنوردی را مونتاژ کنید، لبه‌های هر دو قطعه را کاملاً با سوهان تمیز کنید. داخل برش‌ها را کاملاً صاف و تمیز کنید. در نهایت هم سطح قطعات قلاب را با کاغذ سنباده ۶۰۰ صاف کنید.

گام چهارم : دو قطعه را بهم وصل کنید

برای اینکه قلاب کوهنوردی مقاومت لازم را داشته باشد، دو قطعه باید کاملاً داخل هم قفل بشوند. ابتدا دو قطعه را از محل اتصال (به تصاویر و ویدیو دقت کنید) بهم وصل کنید. وقتی کاملاً داخل هم قرار گرفتند، با انبر کلاغی زبانه‌های انتهایی که روی هم قرار گرفته اند را له کنید. به این ترتیب دو قطعه کاملاً بهم قفل می‌شوند.

روش دیگر برای اتصال دو قطعه به یکدیگر، لحیم کاری است. این روش مقاومت قلاب کوهنوردی را بیشتر می‌کند. پس اگر ابزار مناسب برای لحیم دادن فلز را دارید، حتماً از این روش استفاده کنید.

قلاب کوهنوردی را تست کنید

برای اینکه کارکرد قلاب کوهنوردی بیشتر بشود، می‌توانید یک طناب محکم به سوراخ انتهایی گره بزنید. از طناب پاراکورد (یا طناب‌های مقاوم دیگر) استفاده کنید. گره طناب را همانطوری که در تصویر می‌بینید، بزنید تا طناب باز نشود.

حالا می‌توانید قلاب را تست کنید. فرقی نمی‌کند چه کارکردی برای این قلاب در نظر دارید؛ قبلش باید با انجام چند تست مطمئن شوید می‌تواند نیازتان را به روش ایمن برطرف کند.

منبع

خلاصه مطلب
قلاب کوهنوردی فلزی مقاوم با تحمل وزن بالا بسازید
عنوان مطلب
قلاب کوهنوردی فلزی مقاوم با تحمل وزن بالا بسازید
توضیح کوتاه
این قلاب ساده کارکردهای زیادی دارد.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : چراغ مطالعه تایمر دار بسازید... اگر شما هم چند شب در هفته پشت میزتان در حال کار یا در رخت خواب در حین مطالعه خواب تان میبرد، یک چراغ مطالعه تایمردار بسازید. نور این چراغ مطالعه در یک...
ماتریکس LED بسازید و از طریق وای فای کنترلش کنید... در این ساختنی مراحل ساخت ماتریکس LED را یاد می گیرید که با وای فای کنترل می شود. این آموزش ساخت طوری طراحی شده که هر کسی با کمی دانش الکترونیک بتواند ...
آموزش ساخت بازوی رباتیک قدرتمند اما ساده با پرینتر سه بعدی... آموزش رباتیک یکی از بخش های اصلی ساختنی است و به همین خاطر با یک جستجوی ساده می توانید آموزش ساخت انواع ربات ساده و پیشرفته را در سایت پیدا کنید. ساخت...
مدار الکتروکاردیوگرام یا ECG ساده و کارآمد بسازید... الکتروکاردیوگرافی به معنای مطالعه سیگنال های الکتریکی ایجاد شده توسط قلب در حین چرخه قلبی است. با بررسی وضعیت الکتروکاردیوگرام یک فرد می توان اطلاعات ...
آموزش ساخت : دستبند ایمنی پاراکورد مخصوص کوهنوردی بسازید... اگر اهل کوهنوردی و ماجراجویی در طبیعت هستید، حتماً این دستبند ایمنی بدردتان می خورد. البته منظورمان از کوهنوردی و گردش در طبیعت، سفرهایی است که با ماج...
آموزش ساخت : آباژور عروسکی بسازید در این ساختنی طرز ساخت یک آباژور عروسکی را یاد می گیرید. برای ساخت این آباژور تقریباً می توانید از هر عروسک ابری استفاده کنید و آن را تبدیل به آباژور ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری ربات چوبی منعطف و بادوام بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ربات مقوایی را یاد گرفته اید. آن ربات قابل برنامه …

پاسخ دهید