خانه / چگونه بسازیم / بیرون از خانه / با کمترین هزینه کیسه خواب سبک، گرم و راحت بدوزید

با کمترین هزینه کیسه خواب سبک، گرم و راحت بدوزید

اگر دنبال خرید کیسه خواب بوده باشید، احتمالاً هنگام خرید با یکی از این چالش ها روبرو شده اید: کیسه خواب یا خیلی گران است، یا خیلی سنگین است یا گرمای کافی ندارد. در این ساختنی آموزش دوخت کیسه خوابی را یاد می گیرید که ازران، سبک و گرم است.

در این نوشته یاد می گیرید چطور کیسه خواب بدوزید، اندازه ها را متناسب با قد و وزن تان شخصی سازی کنید، چین های روی کیسه خواب را ایجاد کنید و لایه عایق را اضافه کنید. دوخت کیسه خواب وقت زیادی نمی برد اما اگر تجربه خیاطی زیادی نداشته باشید، قطعاً باید زمان بیشتری صرف کنید (بین هشت تا دوازده ساعت).

این کیسه خواب فقط ۶۰۰ گر وزن دارد و اگر از الیاف مناسب برای پر کردنش استفاده کنید، گرمای کافی هم خواهد داشت.

گام اول : اندازه گیری و وسایل مورد نیاز

ابتدا باید ابعاد کیسه خوابی که می دوزید را مشخص کنید.

عرض – میانگین عرض کیسه خواب ۶۰ اینچ است. این اندازه برای مردان متناسب است و برای زنان هم خیلی گشاد نیست. البته شما باید عرض کیسه را متناسب را با توجه به اندام تان انتخاب کنید. اگر عرض کیسه را ۶۰ اینچ در نظر بگیرید، عرض دور پا ۴۰ اینچ خواهد بود. همانطور که می دانید کیسه خواب شکل مخروطی دارد و عرض بالا و پایین آن با هم برابر نیست. شکل مخلوطی باید از یک سوم انتهایی طول کیسه شروع بشود.

طول – قانون رایج برای انتخاب طول کیسه، اضافه کردن هفت اینچ به قد است (که یک اینچ حاشیه دوخت است). توصیه ما این است که این مقدار را به ۸ تا ۹ اینچ افزایش بدهید. اینطوری مطمئن هستید که کیسه از قدتان کوتاه تر نخواهد شد. همین جا این نکته را بگوییم که این کیسه درست زیر چانه تمام می شود. پس باید برای گرم کردن سرتان کلاه داشته باشید. راه دیگر هم این است که کیسه را طوری بدوزید که سرتان را هم بپوشانید.

ضخامت – این مرحله قسمتی است که باید میزان گرمایش کیسه خواب را مشخص کنید. اگر می خواهید از کیسه در شب های تابستان استفاده کنید باید دیواره چین ها را کوچک تر درست کنید و از عایق کمتری استفاده کنید. برای گرمای بیشتر هم کافی است دیواره ها با ضخیم تر و با عایق بیشتر بسازید. به راهنمای انتخاب ضخامت زیر دقت کنید:

 • ۱٫۵ اینچ : ۴۰ درجه
 • ۲ اینچ : ۳۰ درجه
 • ۲٫۵ اینچ : ۲۰ درجه
 • ۳ اینچ : ۱۰ درجه

هنگام انتخاب ضخامت باید سرمایی یا گرمایی بودن را هم در نظر بگیرید. کیسه مخصوص هوای ۲۰ درجه برای افراد سرمایی کار کیسه ۳۰ درجه را می کند. بهتر است حاشیه دوخت را به این ضخامت ها اضافه نکنید. به این ترتیب کیسه متراکم تر می شود و خوابیدن در آن لذت بخش تر می شود.

وسایل مورد نیاز برای دوخت کیسه خواب

 • چرخ خیاطی
 • سوزن تیز در اندازه های مختلف
 • سنجاق خیاطی
 • نخ پلی استر ۱۰۰ درصد – نخ های معمولی بعد از چندبار استفاده باز می شوند
 • قلم خیاطی گچی یا ماژیک نوک تیز
 • ۴٫۵ متر نایلون ضد پارگی – نایلونی را بخرید که یک طرفش براق است. این نایلون ها برای ساخت کیسه خواب مناسب تر هستند و مقاومت در برابر نفوذ آب را بیشتر می کنند. اگر می خواهید کیسه های خواب دو رنگ بسازید، از هر رنگ ۲٫۷ متر بخرید.
 • ۹۰ سانتیمتر توری – از توری های مناسب برای ساخت پشه بند استفاده کنید
 • سه و نیم متر طناب ۳ میلیمتری
 • ۴۵ سانتیمتر ربان لاستیکی ۱٫۵ سانتیمتری
 • چهار عدد قفل طناب کوچک
 • شش عدد سگک مناسب برای ربان ۱٫۵ سانتیمتر
 • پر غاز – ما از پر غاز برای عایق بندی استفاده می کنیم. میزان پر به ضخامت و گرمایی که برای کیسه در نظر دارید، بستگی دارد. بجای پر غاز می توانید از پر اردک یا عایق های مصنوعی هم استفاده کنید اما پر غاز از همه گرمتر است.
در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : لاک ناخن حرارتی بسازید!

گام دوم : اندازه بگیرید و ببرید

هم ابعاد را مشخص کرده اید و هم وسایل مورد نیاز را آماده کرده اید. این یعنی برای دوخت کیسه خواب آماده هستید. مرحله اندازه گیری و برش با اختلاف مهم ترین مرحله دوخت کیسه خواب است. هرچه در این مرحله دقیق تر باشید، نتیجه کار شیک تر و راحت تر خواهد شد.

ابتدا نوارهای توری دیواره های چین ها را ببرید.اگر می خواهید چین ها ۲ اینچی باشند، نوارهای توری را هم باید ۲ اینچی ببرید (اگر کاتر گرد داشته باشید، کارتان ساده تر می شود). اگر باکس چین ها را مثل ما ۱۰ در ۱۲ اینچ می سازید، توری ها را در این اندازه ببرید:

 • ۳۶ تکه توری ۲ در ۵ اینچ – اگر هنوز توری دارید، چند تکه بیشتر بسازید. شاید به دردتان خورد.
 • ۳۶ تکه توری ۲ در ۶ اینچ

بالا و پایین نایلون را طوری به کف زمین بچسبانید که طرف براقش به سمت بالا باشد. وقتی دوخت کیسه خواب تمام بشود، طرف براق داخل قرار می گیرد.با متر خطوط ۱۰ اینچی را در طول عرض نایلون اندازه بگیرید و بریدگی های ۱۰ اینچی را هم ایجاد کنید. اینکار را در قسمت بالا، وسط و پایین نایلون انجام بدهید.متر را روی طول نایلون بگذارید و آن را روی خطوط ۱۰ اینچی که ایجاد کرده اید، تنظیم کنید. حالا طول کلی را اندازه بگیرید (دقت کنید که این طول باید ۹ اینچ بیشتر از قد شما باشد).

با متر چین های طرف ۱۲ اینچی باکس چین ها را در موازات خطوط ۱۰ اینچی علامت بزنید. به این ترتیب یک شکاف برای شش اینچ اول می گذارید، سپس روی شش اینچ بعدی یک خط علامت بزنید و اینکار را تکرار کنید تا به انتهای کیسه برسید. اینجا باید کمی محاسبات ریاضی انجام بدهید. آیا طولی که برای کیسه خواب انتخاب کرده اید، به ۱۲ قابل تقسیم است؟ اگر اینطور نیست شکاف اول باید بیشتر یا کمتر از شش اینچ باشد (هر کدام که به این اندازه نزدیک تر است) تا بتوانید خطوط را با فواصل یکسان بکشید و آنها را با خطوط ۱۰ اینچی تراز کنید.

وقتی به انتهاب کیسه خواب رسیدید، متر را در عرض بچرخانید. آن را با علامت ۱۲ اینچی که در مرحله قبل گذاشتید (بریدگی کوچک وسط محدوده شش اینچی فضای خالی) تراز کنید. اکنون مشغول علامت زدن دیواره های ۱۰ اینچی چین ها هستید؛ پس حتماً ۲٫۵ اینچ به داخل علامت بزنید، یک خط ۵ اینچی بکشید و سپس ۵ اینچ را خالی رد کنید. کار را به همین ترتیب ادامه بدهید تا به پایان برسید. بسته به طول کیسه خواب، ۵ تا ۶ ردیف علامت زده اید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : چراغ خواب دیواری بسازید

حالا باید قسمت مخروطی و جای پاها را علامت بزنید. حالا که همه علامت ها را گذاشته اید، کارتان خیلی ساده تر شده است. متر را با فاصله ۲/۱ اینچ داخل ستون ۱۰ اینچی تراز کنید و یک خط با فاصله ۴۸ تا ۵۰ اینچ پایین تر از این نقطه علامت بزنید. خیلی مهم نیست محدوده پاها را از کجا شروع می کنید. مهم این است که این قسمت با سایر خطوط و علامت ها تراز باشد. ما حالت مخروطی را از زیر زانو شروع کردیم و عرض پایین کیسه را ۴۱ اینچ در نظر گرفتیم.

طول نایلون و قسمت مخروطی را ببرید.

اینکار را برای قسمت پایینی هم تکرار کنید. دوباره یادآوری می کنیم که طرف براق به سمت بالا باشد.

فقط روی قسمت بالایی نایلون، توری هایی که برای دیواره های چین ها بریده اید را با چسب روی خطوطی که کشیده اید بچسبانید. اگر بخواهید می توانید توری ها را به نایلون بدوزید. تکه های ۶ اینچی را با خطوط ۶ اینچی و تکه های ۵ اینچی را با خطوط ۵ اینچی تراز کنید.

گام سوم : لبه های خارجی را سجاف کنید و چین های بالایی را بدوزید

دیواره های توری چین ها را ببرید

از این گام می توانید دوخت کیسه خواب را شروع کنید. ابتدا روی یک تکه نایلون دوخت را تمرین کنید و میزان کشش مناسب نخ را پیدا کنید. کار کردن با نایلون و توری درست مثل این است که بخواهید بال های پروانه را به جوراب شلواری بدوزید و رسیدن به کشش مناسب نخ و پارچه ها خیلی سخت است. رسیدن به لبه ها و درزهای تمیز – مثل چیزی که روی پارچه می دوزیم – کمی سخت است اما استفاده از تنظیمات درست برای چرخ خیاطی کار را ساده تر می کند.

ابتدا یک سجاف ۲/۱ اینچی دور قسمت خارجی بالا و پایین بدوزید. دیواره های چین ها را هم روی خطوطی که کشیده اید، بدوزید (الان روی قسمت زیری روی کیسه خواب کار می کنید).

بعد از اینکه اینها را دوختید، چسب ها را از توری ها جدا کنید و نخ های اضافی را هم ببرید.

گام چهارم : سگک ها را اضافه کنید

چند نوار ۲ اینچی از ربان لاستیکی ببرید (به تعداد سگک ها). سپس طبق مراحل زیر سگک ها را به درزهای کیسه وصل کنید.

قسمت های ماده گیره را با فواصل یکسان به یک طرف گیره وصل کنید. اینجا نیاز به اندازه گیری ندارید؛ فقط فاصله برابر را به صورت چشمی رعایت کنید. مطمئن شوید اولین و آخرین سگک حدود ۲ اینچ از پایین فاصله دارند تا فضای کافی برای رد کردن طناب بماند. در ضمن همه گیره ها باید رو به یک طرف باشند.

کیسه را از وسط تا کنید (به صورت طولی) و گیره های نر را با گیره های ماده که جایشان را مشخص کرده اید، تراز کنید. حالا گیره ها را با سنجاق سر جایشان ثابت کنید. حالا یکبار چک کنید تا مطمئن شوید قسمت های نر و ماده داخل هم فرو می روند و کاملاً روبروی هم باشند.

ربان متصل به این گیره ها را حداقل دوباره به کیسه بدوزید. سگک ها با هر بار استفاده باز و بسته می شوند و فشار زیادی به آنها وارد می شود. پس مطمئن شوید به اندازه کافی محکم دوخته می شوند.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت شیلد سنسور حرارتی و نوری با قطعات ارزان

گام پنجم : چین های بالایی را به چین های پایینی بدوزید

برش و اندازه گیری مهم ترین مرحله دوخت کیسه خواب بود و این مرحله هم سخت ترین مرحله است. پس خوب به تصاویر و توضیحات دقت کنید و جزییات را درست پیاده کنید.

پایین کیسه را طوری روی زمین پهن کنید که طرف براقش رو به بالا باشد. حالا قسمت بالای کیسه را طوری رویش بخوابانید دیواره های چین هایی که دوخته اید، داخل قرار بگیرند. تای نیمه بالایی را باز کنید و دیواره های چین های بالایی را با خطوط روی نایلون زیری تراز کنید.این قسمت ها را چسب بزنید. نیازی نیست همه را چسب بزنید اما دیواره اولی باید چسب بخورد.

توری را به قسمت زیری و کنار خطی که کشیده اید، بدوزید. اینکار را برای تمام دیواره های توری چین ها در ستون وسطی تکرار کنید.

حالا به قسمت سخت کار می رسیم. خط دیگری که با ستونی که الان دوختید عمود است را تراز کنید. توری را به پایین خطی که در قسمت پایینی کشیده اید، بدوزید. کارتان را از بالای خط شروع کنید و دوخت را به سمت ردیفی که دوختش را در مرحله قبل تمام کردید، ادامه بدهید.

اینکار را آنقدر تکرار کنید که همه دیواره های توری چین ها دوخته بشوند. بعد از دوخت هر ردیف و ستون، یکبار کیسه را چک کنید و مطمئن شوید هنوز در مسیر درست حرکت می کنید.

گام ششم : لبه ها را درزگیری کنید

لبه ها را بدوزید
لبه ها را بدوزید

حالا بالا و پایین کیسه خواب را بهم دوخته اید و باید لبه ها را درزگیری کنید. اگر کار اندازه گیری را درست انجام داده باشید، لبه ها کم و بیش تراز خواهند بود.

یک کوک صاف روی قسمت بالایی و پایینی بزنید و این دو قسمت را بهم وصل کنید. یک تکه طناب به طول این لبه ببرید و آن را از درزی که دوخته اید، رد کنید. یک سر طناب را گیره بزنید تا از درز بیرون نیاید. حالا با فاصله یک اینچ زیر درز اول یک درز دیگر بدوزید تا یک کانال برای طناب ایجاد بشود. حواستان باشد طناب را به کیسه ندوزید چون باید آزادانه حرکت کند.

لبه های بلند را بهم بدوزید اما یک شکاف ۱۰ اینچی باز بگذارید تا بتوانید پرهای عایق را اضافه کنید.

گام هفتم : لایه عایق را اضافه کنید

کیسه خواب را با پر غاز پر کنید
کیسه خواب را با پر غاز پر کنید

در این مرحله باید داخل چین ها را با پر غاز – یا هر نوع عایقی که انتخاب کرده اید – پر کنید. دقت کنید که پرها باید کاملاً داخل چین ها پخش بشوند و یکدست باشند. بهتر است قبل و بعد از اضافه کردن لایه عایق کیسه خواب را وزن کنید تا دقیقاً بدانید چقدر پر به کیسه اضافه کرده اید.

بعد از اینکه چین ها را کاملاً با عایق پر کردید، می توانید درز ۱۰ اینچی که باز گذاشته اید را ببندید.

کیسه خواب آماده است

دوخت کیسه خواب فرایند زمان بری است و کمی هم خسته کننده است اما وقتی نتیجه را ببینید قطعاً خستگی را فراموش می کنید. یادتان باشد کاربرد این کیسه خواب دقیقاً به ویژگی هایی که خودتان برایش در نظر گرفته اید، بستگی دارد. مثلاً اگر لایه عایق نازک باشد، نمی توانید از آن در روزهای خیلی سرد استفاده کنید. اگر پیشنهادی برای بهبود کیفیت کیسه خواب دارید، حتماً آن را کامنت کنید.

منبع

خلاصه مطلب
با کمترین هزینه کیسه خواب سبک، گرم و راحت بدوزید
عنوان مطلب
با کمترین هزینه کیسه خواب سبک، گرم و راحت بدوزید
توضیح کوتاه
خودتان یک کیسه خواب متناسب برای سفرهایتان بدوزید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

فقط با یک ترانزیستور فرستنده جاسوسی FM بسازید... قبلاً در ساختنی طرز ساخت فرستنده FM را یاد گرفته اید. در این ساختنی به دنبال راهی برای ساده تر کردن مراحل ساخت فرستنده هستیم تا همه بتوانند آن را بساز...
آموزش ساخت : کابینت چرخدار و مخفی بسازید... اگر در آشپزخانه تان کابینتی دارید که کاملاً به دیوار نچسبیده، این کابینت چرخدار بسازید و خودتان را از شر کابینت های شلوغ خلاص کنید. این کابینت مخفی را...
آموزش ساخت : نشانه کتاب هری پاتر درست کنید... اگر اهل کتابخوانی باشید حتماً به نشانه کتاب یا همان بوک مارک نیاز دارید. قبلاً در ساختنی طرز ساخت نشانه کتاب چوبی را یاد گرفته اید اما اینبار سراغ مدل...
آموزش ساخت : با خرده ریزهای دور ریختنی آویز جغد بسازید... فکر می کنید با در نوشابه و دکمه و چند خرده ریز دیگر چه چیزهایی می توان ساخت؟ شما طرفدار ساختنی هستید و حتماً خیلی خلاق هستید به همین خاطر می توانید چی...
کیف مدارک چرمی کوچک و شیک بسازید در این ساختنی آموزش ساخت یک کیف مدارک چرمی را یاد می گیرید که برای نمایش مدارک کاغذی طراحی شده است. این کیف با کیف های چرم عادی فرق دارد اما می توانید...
آموزش ساخت : یک آمپلی فایر استریو بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک آمپلی فایر ساده و ارزان را یاد می گیرید که کیفیت صدای بسیار خوبی دارد. می توانید این آمپلی فایر را به اسپیکرهای DVD پلیر، را...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت چراغ قوه جیبی و کوچک با وسایل بازیافتی

خیلی از وسایل کاربردی که در ساختنی طرز ساخت شان را یاد گرفته اید از …

پاسخ دهید