خانه / چگونه بسازیم / بیرون از خانه / با کبریت چهار کاردستی و ابزار کوهنوردی کاربردی بسازید

با کبریت چهار کاردستی و ابزار کوهنوردی کاربردی بسازید

همه ما می دانیم داشتن وسایل آتش افروزی مناسب برای کوهنورد چقدر مهم است. به همین خاطر این ابزار در هر کیت کوهنوردی پیدا می شود. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور با کبریت چند ابزار کوهنوردی برای روشن کردن آتش بسازید که با کبریت و چند وسایل ارزان دیگر ساخته می شوند.

در این پست یاد می گیرید چطور کبریت اورژانسی، جعبه کبریت ضدآب، طناب آتش بازی و آتش زنه پنبه ای را بسازید. اگر وقت خواندن متن را ندارید، می توانید آموزش ساخت هر چهار ابزار کوهنوردی را در ویدیوی آموزشی زیر ببینید.

گام اول : کبریت اورژانسی بسازید

کبریت اورژانسی یک نوع کبریت است که با هر سطحی روشن می شود. برای ساخت این ابزار کوهنوردی به وسایل زیر نیاز دارید:

 • یک جعبه کبریت بزرگ
 • قیچی
 • یک تکه کاغذ
 • کمی آب و قطره چکان
 • یک ظرف کوچک – می توانید از در بطری استفاده کنید
 • یک تکه یونولیت یا پلی استایرن
 • کاغذ سنباده (اختیاری)

با لبه تیز قیچی لبه های جعبه کبریت را بخراشید. پودر قهوه ای را روی یک تکه کاغذ جمع کنید. حالا این پودر را داخل یک ظرف کوچک بریزید (هرچه ظرف کوچک تر باشد، بهتر است). حالا کاغذ سنباده را دو تکه کنید. این دو تکه را بهم بمالید و پودر ساینده ای که به دست می آید را به پودر داخل ظرف اضافه کنید.

یک قطره آب داخل ظرف پودر بریزید و با کبریت آب را خوب با پودر مخلوط کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : یک تاپ بسازید و همه جا تاپ بازی کنید

حالا هر چندتا کبریت که دوست دارید، بردارید و سرشان را با این مخلوط بپوشانید. این کبریت ها را یک گوشه بگذارید و چند ساعت صبر کنید تا خشک بشوند.

گام دوم : کبریت اورژانسی را تست کنید

وقتی مطمئن شدید سر کبریت های اورژانسی خشک شده، آنها را روی سطوح زبر و ساینده مختلف تست کنید.

ما کبریت اورژانسی را روی سیمان و قوطی نوشابه سوخته شده (مثل اجاق های کوهنوردی) تست کردیم و که هر بار با حرکت اول روشن شد.

این کبریت همیشه و روی هر سطحی جواب نمی دهد اما در بسیاری از شرایط می تواند کمک تان کند. این کبریت ها را می توانید با کبریت های معمولی هم روشن کنید. توصیه ما این است که یک قوطی کبریت در وسایل کوهنوردی تان داشته باشید که نصفش کبریت معمولی و نصفش کبریت اورژانسی باشد.

گام سوم : جعبه کبریت ضد آب

اگر قصد دارید چند روز در طبیعت بمانید یا قله ای را فتح کنید، جعبه کبریت ضدآب حتماً باید در لیست وسایل ضروری تان باشد. برای ساخت این جعبه کبریت به وسایل زیر نیاز دارید:

 • یک جعبه فلزی کوچک با در ضدآب
 • یک جعبه کبریت

جعبه فلزی را خالی کنید و اگر لازم بود، تمیزش کنید. اگر جعبه تان لبه های تیز دارد، با انبردست لبه هایش را به سمت داخل خم کنید.

در ساختنی بخوانید :  میزهای بدون استفاده را به میز لگو تبدیل کنید!

کبریت ها را طوری داخل جعبه بگذارید که سرشان به سمت کف جعبه باشد.

کناره های جعبه کبریت را ببرید و آنها را داخل جعبه و نزدیک به بالای جعبه بچسبانید (به تصاویر دقت کنید).

حالا در جعبه با محکم ببندید و آن را داخل یک ظرف آب تست کنید. اگر جعبه فلزی را درست انتخاب کرده باشید، کبریت ها حتی اگر داخل آب بیفتند هم خیس نمی شوند.

فقط فراموش نکنید اگر جعبه خیس شده، باید قبل از باز کردن درب آن را خشک کنید.

گام چهارم : طناب آتش بازی

این کاردستی که با کبریت می سازید، ابزار کوهنوردی نیست اما خیلی سرگرم کننده است. همانطور که از نامش پیداست این طناب برای آتش بازی استفاده می شود و می توانید طرز کارش را در ویدیو ببینید. برای ساخت طناب آتش بازی به وسایل زیر نیاز دارید:

 • یک جعبه کبریت بزرگ
 • انبردست
 • کاسه سرامیکی
 • دسته هاون
 • قطره چکان
 • چسب محلول در آب
 • کمی طناب نازک

با انبردست، پودر سر تمام کبریت های داخل یک جعبه را داخل ظرف سرامیکی بخراشید. با دسته سوهان این پودر را بکوبید تا کاملاً یکدست بشود.

از وارد کردن ضربه های شدید و استفاده از ظرف یا کوبنده فلزی اجتناب کنید. بهتر است عینک ایمنی به چشم داشته باشید.

چند قطره آب را به تدریج به پودر اضافه کنید و آن را کاملاً با پودر مخلوط کنید. حالا چند قطره چسب محلول در آب اضافه کنید و با پودر مخلوطش کنید. این چسب کمک می کند پودر به طناب بچسبد.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت آمپلی فایر گیتار بزرگ و ارزان به روش ساده

وقتی پودر کاملاً مخلوط شد، طناب را داخلش بیاندازید و آن را داخل کاسه تکان بدهید تا کاملاً با پودر پوشانده بشود. طناب را جایی آویزان کنید تا خشک بشود.

بعد از خشک شدن می توانید طناب را به سر یک دسته کبریت یا وسایل آتش بازی دیگر وصل کنید و آن را روشن کنید.

گام پنجم : آتش زنه پنبه ای بسازید

با آتش زنه پنبه ای و یک آهنربا می توانید حتی بدون کبریت هم آتش روشن کنید. برای ساخت این ابزار کوهنوردی به وسایل زیر نیاز دارید:

 • پودر کبریتی که در مرحله قبل ساختید
 • پنبه توپی
 • ذره بین

اگر پودری که در مرحله قبل ساختید، تمام شده کمی دیگر از آن بسازید. سر یک پنبه توپی را داخلش فرو کنید و یک گوشه بگذارید تا خشک بشود. چندتا از این پنبه ها دست کنید و داخل یک جعبه بگذارید.

برای استفاده از این آتش زنه کافی است آن را زیر نور خورشید بگذارید و ذره بین را رویش بگیرید. در عرض چند ثانیه پنبه آتش می گیرد و می توانید با اضافه کردن چوب و برگ خشک آتش را زنده نگه دارید. این آتش زنه خیلی زود خاموش می شود؛ پس باید سریع برگ و چوب ها را رویش قرار بدهید. می توانید با باز کردن پنبه قبل از آتش زدن هم دوام آتش را یکی دو ثانیه بیشتر بشود.

شما در طبیعت بدون پنبه آتش زنه و فقط با ذره بین هم می توانید آتش درست کنید. اما بدون آتش زنه باید چند دقیقه وقت برای روشن کردن یک شعله کوچک وقت طرف کنید اما با این روش اینکار فقط چند ثانیه طول می کشد.

ابزار کوهنوردی و آتش بازی آماده است

شما کدام ابزار کوهنوردی را برای خودتان می سازید؟ آیا روش ساخت ابزار یا کاردستی دیگری با کبریت بلد هستید؟ نظرتان را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

خلاصه مطلب
با کبری چهار کاردستی و ابزار کوهنوردی کاربردی بسازید
عنوان مطلب
با کبری چهار کاردستی و ابزار کوهنوردی کاربردی بسازید
توضیح کوتاه
این ابزارهای برای هر کوهنورد و طبیعت گردی ضروری است.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت کاردستی الکترونیکی ساده با آردوینو و LED... اگر به تازگی ساخت پروژه های آردوینو را شروع کردید، دیر یا زود باید اتصال LED به آن را یاد بگیرید چون در بیشتر پروژه های آردوینو به یک یا چند LED نشانگ...
با شیلد ۱Sheeld آردوینو صدایتان را می شنوید و حرف هایتان را می فهمد... شیلد ۱Sheeld یکی از شیلدهای کارآمد برد آردوینو است که با آن می توانید از گوشی هوشمندتان به عنوان چهل سنسور و شیلد آردوینو استفاده کنید. با قرار دادن ا...
آموزش ساخت : سیستم کنترل دسترسی هوشمند بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک سیستم هوشمند برپایه رزبری پای را یاد می گیرید که هم سیستم کنترل دسترسی است و هم سیستم کنترل ورود. رزبری پای این سیستم کنترل ...
آموزش ساخت : با چنگال انگشتر استیل درست کنید... حاضرید چقدر برای خرید یک انگشتر استیل شیک و متفاوت هزینه کنید؟ یک انگشتر و یک ساعت وقت کافی است؟ در این آموزش ساخت یاد می گیرید که چطور با یک انگشتر و...
با پرینتر سه بعدی چراغ رومیزی به شکل گل درخشان بسازید... چراغ رومیزی یا چراغ خواب متفاوت یکی از چیزهایی که دکوراسیون هر اتاقی را متحول می کند. در این ساختنی یاد می گیرید چطور با پرینتر سه بعدی یک چراغ رومیزی...
آموزش ساخت : پرینتر سه بعدی رزینی (DLP) بسازید – بخش سوم... پرینترهای سه بعدی انواع مختلفی دارند؛ پرینترهای SLA، FDM و DLP. اگر بخواهید یکی از انواع پرینترهای سه بعدی را بخرید کارتان خیلی ساده است اما وقتی بخوا...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آشپزی در طبیعت بدون ظرف و اجاق؛ در کاکتوس غذا بپزید

اگر اهل کمپینگ باشید، همیشه باید در حال یادگیری فنون جدید باشید. معلوم نیست کی …

پاسخ دهید