خانه / چگونه بسازیم / بیرون از خانه / با کبریت چهار کاردستی و ابزار کوهنوردی کاربردی بسازید

با کبریت چهار کاردستی و ابزار کوهنوردی کاربردی بسازید

همه ما می‌دانیم داشتن وسایل آتش افروزی مناسب برای کوهنورد چقدر مهم است. به همین خاطر این ابزار در هر کیت کوهنوردی پیدا می‌شود. در این ساختنی به شما یاد می‌دهیم چطور با کبریت چند ابزار کوهنوردی برای روشن کردن آتش بسازید که با کبریت و چند وسایل ارزان دیگر ساخته می‌شوند.

در این پست یاد می‌گیرید چطور کبریت اورژانسی، جعبه کبریت ضدآب، طناب آتش بازی و آتش زنه پنبه ای را بسازید. اگر وقت خواندن متن را ندارید، می‌توانید آموزش ساخت هر چهار ابزار کوهنوردی را در ویدیوی آموزشی زیر ببینید.

گام اول : کبریت اورژانسی بسازید

کبریت اورژانسی یک نوع کبریت است که با هر سطحی روشن می‌شود. برای ساخت این ابزار کوهنوردی به وسایل زیر نیاز دارید:

 • یک جعبه کبریت بزرگ
 • قیچی
 • یک تکه کاغذ
 • کمی‌آب و قطره چکان
 • یک ظرف کوچک – می‌توانید از در بطری استفاده کنید
 • یک تکه یونولیت یا پلی استایرن
 • کاغذ سنباده (اختیاری)

با لبه تیز قیچی لبه‌های جعبه کبریت را بخراشید. پودر قهوه ای را روی یک تکه کاغذ جمع کنید. حالا این پودر را داخل یک ظرف کوچک بریزید (هرچه ظرف کوچک تر باشد، بهتر است). حالا کاغذ سنباده را دو تکه کنید. این دو تکه را بهم بمالید و پودر ساینده ای که به دست می‌آید را به پودر داخل ظرف اضافه کنید.

یک قطره آب داخل ظرف پودر بریزید و با کبریت آب را خوب با پودر مخلوط کنید.

حالا هر چندتا کبریت که دوست دارید، بردارید و سرشان را با این مخلوط بپوشانید. این کبریت‌ها را یک گوشه بگذارید و چند ساعت صبر کنید تا خشک بشوند.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : یک جعبه چوبی شیک بسازید

گام دوم : کبریت اورژانسی را تست کنید

وقتی مطمئن شدید سر کبریت‌های اورژانسی خشک شده، آنها را روی سطوح زبر و ساینده مختلف تست کنید.

ما کبریت اورژانسی را روی سیمان و قوطی نوشابه سوخته شده (مثل اجاق‌های کوهنوردی) تست کردیم و که هر بار با حرکت اول روشن شد.

این کبریت همیشه و روی هر سطحی جواب نمی‌دهد اما در بسیاری از شرایط می‌تواند کمک تان کند. این کبریت‌ها را می‌توانید با کبریت‌های معمولی هم روشن کنید. توصیه ما این است که یک قوطی کبریت در وسایل کوهنوردی تان داشته باشید که نصفش کبریت معمولی و نصفش کبریت اورژانسی باشد.

گام سوم : جعبه کبریت ضد آب

اگر قصد دارید چند روز در طبیعت بمانید یا قله ای را فتح کنید، جعبه کبریت ضدآب حتماً باید در لیست وسایل ضروری تان باشد. برای ساخت این جعبه کبریت به وسایل زیر نیاز دارید:

 • یک جعبه فلزی کوچک با در ضدآب
 • یک جعبه کبریت

جعبه فلزی را خالی کنید و اگر لازم بود، تمیزش کنید. اگر جعبه تان لبه‌های تیز دارد، با انبردست لبه‌هایش را به سمت داخل خم کنید.

کبریت‌ها را طوری داخل جعبه بگذارید که سرشان به سمت کف جعبه باشد.

کناره‌های جعبه کبریت را ببرید و آنها را داخل جعبه و نزدیک به بالای جعبه بچسبانید (به تصاویر دقت کنید).

حالا در جعبه با محکم ببندید و آن را داخل یک ظرف آب تست کنید. اگر جعبه فلزی را درست انتخاب کرده باشید، کبریت‌ها حتی اگر داخل آب بیفتند هم خیس نمی‌شوند.

فقط فراموش نکنید اگر جعبه خیس شده، باید قبل از باز کردن درب آن را خشک کنید.

در ساختنی بخوانید :  کیف آرایشی چرم شیک و جادار بدوزید

گام چهارم : طناب آتش بازی

این کاردستی که با کبریت می‌سازید، ابزار کوهنوردی نیست اما خیلی سرگرم کننده است. همانطور که از نامش پیداست این طناب برای آتش بازی استفاده می‌شود و می‌توانید طرز کارش را در ویدیو ببینید. برای ساخت طناب آتش بازی به وسایل زیر نیاز دارید:

 • یک جعبه کبریت بزرگ
 • انبردست
 • کاسه سرامیکی
 • دسته‌هاون
 • قطره چکان
 • چسب محلول در آب
 • کمی‌طناب نازک

با انبردست، پودر سر تمام کبریت‌های داخل یک جعبه را داخل ظرف سرامیکی بخراشید. با دسته سوهان این پودر را بکوبید تا کاملاً یکدست بشود.

از وارد کردن ضربه‌های شدید و استفاده از ظرف یا کوبنده فلزی اجتناب کنید. بهتر است عینک ایمنی به چشم داشته باشید.

چند قطره آب را به تدریج به پودر اضافه کنید و آن را کاملاً با پودر مخلوط کنید. حالا چند قطره چسب محلول در آب اضافه کنید و با پودر مخلوطش کنید. این چسب کمک می‌کند پودر به طناب بچسبد.

وقتی پودر کاملاً مخلوط شد، طناب را داخلش بیاندازید و آن را داخل کاسه تکان بدهید تا کاملاً با پودر پوشانده بشود. طناب را جایی آویزان کنید تا خشک بشود.

بعد از خشک شدن می‌توانید طناب را به سر یک دسته کبریت یا وسایل آتش بازی دیگر وصل کنید و آن را روشن کنید.

گام پنجم : آتش زنه پنبه ای بسازید

با آتش زنه پنبه ای و یک آهنربا می‌توانید حتی بدون کبریت هم آتش روشن کنید. برای ساخت این ابزار کوهنوردی به وسایل زیر نیاز دارید:

 • پودر کبریتی که در مرحله قبل ساختید
 • پنبه توپی
 • ذره بین
در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : با روکش چوب عینک دودی چوبی بسازید

اگر پودری که در مرحله قبل ساختید، تمام شده کمی‌دیگر از آن بسازید. سر یک پنبه توپی را داخلش فرو کنید و یک گوشه بگذارید تا خشک بشود. چندتا از این پنبه‌ها دست کنید و داخل یک جعبه بگذارید.

برای استفاده از این آتش زنه کافی است آن را زیر نور خورشید بگذارید و ذره بین را رویش بگیرید. در عرض چند ثانیه پنبه آتش می‌گیرد و می‌توانید با اضافه کردن چوب و برگ خشک آتش را زنده نگه دارید. این آتش زنه خیلی زود خاموش می‌شود؛ پس باید سریع برگ و چوب‌ها را رویش قرار بدهید. می‌توانید با باز کردن پنبه قبل از آتش زدن هم دوام آتش را یکی دو ثانیه بیشتر بشود.

شما در طبیعت بدون پنبه آتش زنه و فقط با ذره بین هم می‌توانید آتش درست کنید. اما بدون آتش زنه باید چند دقیقه وقت برای روشن کردن یک شعله کوچک وقت طرف کنید اما با این روش اینکار فقط چند ثانیه طول می‌کشد.

ابزار کوهنوردی و آتش بازی آماده است

شما کدام ابزار کوهنوردی را برای خودتان می‌سازید؟ آیا روش ساخت ابزار یا کاردستی دیگری با کبریت بلد هستید؟ نظرتان را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

خلاصه مطلب
با کبری چهار کاردستی و ابزار کوهنوردی کاربردی بسازید
عنوان مطلب
با کبری چهار کاردستی و ابزار کوهنوردی کاربردی بسازید
توضیح کوتاه
این ابزارهای برای هر کوهنورد و طبیعت گردی ضروری است.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت دستکش فلزیاب با برد آردوینو در این ساختنی آموزش ساخت یک دستکش فلزیاب را یاد می گیرید که با برد آردوینو و چند قطعه ارزان قیمت ساخته می شود. این دستکش فلزیاب نمی تواند جای دستگاه ه...
با کارتن های بدون استفاده قاب فلش مموری بسازید... اگر گشتی در بازار بزنید، براحتی می توانید انواع قاب فلش مموری را پیدا کنید. اما قابی که در این پست طرز ساختش را یاد می گیرید، با همه آنها فرق دارد. او...
آموزش ساخت : یک گیره دیواری متفاوت بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک گیره دیواری را یاد می گیرید؛ گیره دیواری که شبیه دست خودتان است. خیلی ساده می توانید یک گیره دیواری شبیه دست بسازید که میتوا...
تزیین هندزفری با پوکه فشنگ؛ ساده، شیک و منحصر به فرد!... اگر شما هم از ظاهر معمولی هندزفری تان خسته شده اید و نمی خواهید برای خرید هندزفری جدید هزینه کنید، بهترین راه تزیین هندزفری تان است. ساختنی استفاده از...
آموزش ساخت : گلدان چوبی شیک و مدرن بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک گلدان شیک را یاد می گیرید که با ترکیب چوب و شیشه ساخته میشود. در ساخت این گلدان چوبی از وسایلی مثل لوله آزمایش استفاده میشود...
آموزش ساخت : برای لوازم خانگی تان ریموت کنترل بسازید... نگاهی به ریموت کنترل هایی که در خانه دارید، بیاندازید. خیلی از دکمه های کنترل ها هیچوقت استفاده نمی شوند. فکر نمی کنید بهتر است از آنها استفاده کنید؟ ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری پایه لپ تاپ خنک کننده و فن دار بسازید

در این ساختنی آموزش ساخت پایه لپ تاپ چوبی را یاد می‌گیرید که دو فن …

پاسخ دهید