خانه / چگونه بسازیم / بیرون از خانه / با کبریت چهار کاردستی و ابزار کوهنوردی کاربردی بسازید

با کبریت چهار کاردستی و ابزار کوهنوردی کاربردی بسازید

همه ما می‌دانیم داشتن وسایل آتش افروزی مناسب برای کوهنورد چقدر مهم است. به همین خاطر این ابزار در هر کیت کوهنوردی پیدا می‌شود. در این ساختنی به شما یاد می‌دهیم چطور با کبریت چند ابزار کوهنوردی برای روشن کردن آتش بسازید که با کبریت و چند وسایل ارزان دیگر ساخته می‌شوند.

در این پست یاد می‌گیرید چطور کبریت اورژانسی، جعبه کبریت ضدآب، طناب آتش بازی و آتش زنه پنبه ای را بسازید. اگر وقت خواندن متن را ندارید، می‌توانید آموزش ساخت هر چهار ابزار کوهنوردی را در ویدیوی آموزشی زیر ببینید.

گام اول : کبریت اورژانسی بسازید

کبریت اورژانسی یک نوع کبریت است که با هر سطحی روشن می‌شود. برای ساخت این ابزار کوهنوردی به وسایل زیر نیاز دارید:

 • یک جعبه کبریت بزرگ
 • قیچی
 • یک تکه کاغذ
 • کمی‌آب و قطره چکان
 • یک ظرف کوچک – می‌توانید از در بطری استفاده کنید
 • یک تکه یونولیت یا پلی استایرن
 • کاغذ سنباده (اختیاری)

با لبه تیز قیچی لبه‌های جعبه کبریت را بخراشید. پودر قهوه ای را روی یک تکه کاغذ جمع کنید. حالا این پودر را داخل یک ظرف کوچک بریزید (هرچه ظرف کوچک تر باشد، بهتر است). حالا کاغذ سنباده را دو تکه کنید. این دو تکه را بهم بمالید و پودر ساینده ای که به دست می‌آید را به پودر داخل ظرف اضافه کنید.

یک قطره آب داخل ظرف پودر بریزید و با کبریت آب را خوب با پودر مخلوط کنید.

حالا هر چندتا کبریت که دوست دارید، بردارید و سرشان را با این مخلوط بپوشانید. این کبریت‌ها را یک گوشه بگذارید و چند ساعت صبر کنید تا خشک بشوند.

گام دوم : کبریت اورژانسی را تست کنید

وقتی مطمئن شدید سر کبریت‌های اورژانسی خشک شده، آنها را روی سطوح زبر و ساینده مختلف تست کنید.

ما کبریت اورژانسی را روی سیمان و قوطی نوشابه سوخته شده (مثل اجاق‌های کوهنوردی) تست کردیم و که هر بار با حرکت اول روشن شد.

این کبریت همیشه و روی هر سطحی جواب نمی‌دهد اما در بسیاری از شرایط می‌تواند کمک تان کند. این کبریت‌ها را می‌توانید با کبریت‌های معمولی هم روشن کنید. توصیه ما این است که یک قوطی کبریت در وسایل کوهنوردی تان داشته باشید که نصفش کبریت معمولی و نصفش کبریت اورژانسی باشد.

گام سوم : جعبه کبریت ضد آب

اگر قصد دارید چند روز در طبیعت بمانید یا قله ای را فتح کنید، جعبه کبریت ضدآب حتماً باید در لیست وسایل ضروری تان باشد. برای ساخت این جعبه کبریت به وسایل زیر نیاز دارید:

 • یک جعبه فلزی کوچک با در ضدآب
 • یک جعبه کبریت

جعبه فلزی را خالی کنید و اگر لازم بود، تمیزش کنید. اگر جعبه تان لبه‌های تیز دارد، با انبردست لبه‌هایش را به سمت داخل خم کنید.

کبریت‌ها را طوری داخل جعبه بگذارید که سرشان به سمت کف جعبه باشد.

کناره‌های جعبه کبریت را ببرید و آنها را داخل جعبه و نزدیک به بالای جعبه بچسبانید (به تصاویر دقت کنید).

حالا در جعبه با محکم ببندید و آن را داخل یک ظرف آب تست کنید. اگر جعبه فلزی را درست انتخاب کرده باشید، کبریت‌ها حتی اگر داخل آب بیفتند هم خیس نمی‌شوند.

فقط فراموش نکنید اگر جعبه خیس شده، باید قبل از باز کردن درب آن را خشک کنید.

گام چهارم : طناب آتش بازی

این کاردستی که با کبریت می‌سازید، ابزار کوهنوردی نیست اما خیلی سرگرم کننده است. همانطور که از نامش پیداست این طناب برای آتش بازی استفاده می‌شود و می‌توانید طرز کارش را در ویدیو ببینید. برای ساخت طناب آتش بازی به وسایل زیر نیاز دارید:

 • یک جعبه کبریت بزرگ
 • انبردست
 • کاسه سرامیکی
 • دسته‌هاون
 • قطره چکان
 • چسب محلول در آب
 • کمی‌طناب نازک

با انبردست، پودر سر تمام کبریت‌های داخل یک جعبه را داخل ظرف سرامیکی بخراشید. با دسته سوهان این پودر را بکوبید تا کاملاً یکدست بشود.

از وارد کردن ضربه‌های شدید و استفاده از ظرف یا کوبنده فلزی اجتناب کنید. بهتر است عینک ایمنی به چشم داشته باشید.

چند قطره آب را به تدریج به پودر اضافه کنید و آن را کاملاً با پودر مخلوط کنید. حالا چند قطره چسب محلول در آب اضافه کنید و با پودر مخلوطش کنید. این چسب کمک می‌کند پودر به طناب بچسبد.

وقتی پودر کاملاً مخلوط شد، طناب را داخلش بیاندازید و آن را داخل کاسه تکان بدهید تا کاملاً با پودر پوشانده بشود. طناب را جایی آویزان کنید تا خشک بشود.

بعد از خشک شدن می‌توانید طناب را به سر یک دسته کبریت یا وسایل آتش بازی دیگر وصل کنید و آن را روشن کنید.

گام پنجم : آتش زنه پنبه ای بسازید

با آتش زنه پنبه ای و یک آهنربا می‌توانید حتی بدون کبریت هم آتش روشن کنید. برای ساخت این ابزار کوهنوردی به وسایل زیر نیاز دارید:

 • پودر کبریتی که در مرحله قبل ساختید
 • پنبه توپی
 • ذره بین

اگر پودری که در مرحله قبل ساختید، تمام شده کمی‌دیگر از آن بسازید. سر یک پنبه توپی را داخلش فرو کنید و یک گوشه بگذارید تا خشک بشود. چندتا از این پنبه‌ها دست کنید و داخل یک جعبه بگذارید.

برای استفاده از این آتش زنه کافی است آن را زیر نور خورشید بگذارید و ذره بین را رویش بگیرید. در عرض چند ثانیه پنبه آتش می‌گیرد و می‌توانید با اضافه کردن چوب و برگ خشک آتش را زنده نگه دارید. این آتش زنه خیلی زود خاموش می‌شود؛ پس باید سریع برگ و چوب‌ها را رویش قرار بدهید. می‌توانید با باز کردن پنبه قبل از آتش زدن هم دوام آتش را یکی دو ثانیه بیشتر بشود.

شما در طبیعت بدون پنبه آتش زنه و فقط با ذره بین هم می‌توانید آتش درست کنید. اما بدون آتش زنه باید چند دقیقه وقت برای روشن کردن یک شعله کوچک وقت طرف کنید اما با این روش اینکار فقط چند ثانیه طول می‌کشد.

ابزار کوهنوردی و آتش بازی آماده است

شما کدام ابزار کوهنوردی را برای خودتان می‌سازید؟ آیا روش ساخت ابزار یا کاردستی دیگری با کبریت بلد هستید؟ نظرتان را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

خلاصه مطلب
با کبری چهار کاردستی و ابزار کوهنوردی کاربردی بسازید
عنوان مطلب
با کبری چهار کاردستی و ابزار کوهنوردی کاربردی بسازید
توضیح کوتاه
این ابزارهای برای هر کوهنورد و طبیعت گردی ضروری است.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

با سیگار الکترونیکی دستگاه مه ساز باتری خور بسازید... دستگاه مه ساز چیزی نیست که هر روز به دردتان بخورد. اما اگر برای جشن ها و مهمانی ها، ضبط ویدیو یا آزمایش علمی به آن نیاز پیدا کنید، احتمالاً به یکی از ...
با وسایلی که در خانه دارید لایت باکس عکاسی بسازید... اگر کاردستی ها و کارهای هنری تان را به صورت آنلاین می فروشید، حتماً می دانید کیفیت عکس هایی که از آنها می گیرید، چقدر مهم است. در این ساختنی طرز ساخت ...
آموزش ساخت مدار مبدل استریو به مونو با ترانزیستور اثر میدان (FET)... تبدیل صدای استریو به مونو روش های مختلفی دارد؛ کابل های رابط، نرم افزارهای کامپیوتری و ... . یکی دیگر از این روش ها، مدار مبدل استریو به مونو است که د...
چطور برد آردوینو را با گوشی هوشمند کنترل کنیم؟... اگر ساخت پروژه های آردوینو را تجربه کرده باشید، حتماً برایتان پیش آمده که بخواهید آردوینو را از راه دور کنترل کنید. در این ساختنی قصد داریم یک روش عال...
آموزش ساخت دستگاه CNC با برد آردوینو دستگاه CNC یکی از ابزاری است که با آن می توانید قطعات بسیار زیر و باجزییاتی را بسازید که ساخت آنها دست کار دشواری است. فرقی نمی کند اهل هنرهای دستی با...
آموزش ساخت درایور موتور براشلس با آی سی DRV10866... اگر اهل ساخت پروژه های الکترونیکی یا روباتیک باشید، احتمالاً از موتور براشلس زیاد استفاده می کنید. استفاده از این موتورها، نیاز به اطلاعات کافی درباره...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار شارژر باتری اتوماتیک به دو روش مختلف

باتری‌های قلمی‌هنوز کاربرد زیادی دارند و عمر کم آنها تاثیری در این مسئله ندارد. اگر …

پاسخ دهید