خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / با پرینتر سه بعدی چراغ دیوارکوب شیشه ای و کلاسیک بسازید

با پرینتر سه بعدی چراغ دیوارکوب شیشه ای و کلاسیک بسازید

حتماً شما هم شیشه های زیبای موزه ها و کلیساها را دیده اید. این نوع شیشه ها هزاران سال قدمت دارند و با ترکیب شیشه های رنگ شده و پودرهای معدنی ساخته می شوند. اگر بخواهید از این شیشه ها در تزیین خانه استفاده کنید، با فرایندهای ساخت پیچیده آشنا باشید که نیاز به ابزار خاصی هم دارد.اما پرینتر سه بعدی این امکان را فراهم کرده که هر کسی بتواند یک چراغ دیوارکوب شیشه ای مشابه این شیشه های قدیمی بسازد.

در این روش ساخت چراغ دیوارکوب بجای شیشه از و فریم فلزی، از پلاستیک و رزین استفاده می شود. به این ترتیب هزینه ساخت بسیار کمتر می شود و فرایند ساخت هم به مراتب ساده تر می شود.

در ادامه می توانید فایل های طراحی سه بعدی را دانلود کنید و به ساده ترین روش شیشه های مخصوص موزه ها و کلیساها را به تزیین خانه تان اضافه کنید. با این فایل ها می توانید مستقیماً سراغ مرحله ساخت بروید که ساده ترین قسمت کار است. اما اگر می خواهید از طرح دلخواه تان برای ساخت چراغ دیوارکوب شیشه ای استفاده کنید، راهنمای طراحی را به دقت مطالعه کنید. در گام های اول یاد می گیرید چطور طرح پنجره دلخواه تان را به طرح سه بعدی آماده پرینت تبدیل کنید.

گام اول : الگو را انتخاب کنید

با یک جستجوی ساده می توانید طرح های مختلف شیشه ها و پنجره ها را در اینترنت پیدا کنید. ما طرح یک پرنده با حاشیه های اضافی و رنگ های مختلف را انتخاب کردیم که تصویرش را در بالا می بینید. این تصویر را باید در نرم افزار فتوشاپ باز کنید تا برای ساخت مدل سه بعدی آماده بشود.

لبه های تیره طرح با پرینتر سه بعدی و فیلامنت رنگی مات ساخته می شود. جای شیشه های رنگی هم با رزین رنگی و شفاف پر می شود.

برای آماده تصویری که تبدیل به مدل سه بعدی خواهد شد، باید مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. لبه های تیره تصویر را تصفیه (Refine) کنید.با استفاده از ابزار magic wand در فوتوشاپ تمام قسمت های تیره را بگیرید و به یک لایه جداگانه تبدیل کنید. اگر این لایه ها لبه های تیز و تکه تکه ندارند، سطح کنتراست را بالا ببرید. هایلایت ها و سایه ها باید کاملاً از هم جدا باشند و خطوط به هم ریخته هم نداشته باشند. بعد از اینکه جزییات را اصلاح کردید، لایه های دیگر را پاک کنید تا فقط سایه سیاه و بک گراند سفید باقی بماند.
  2. با ابزار قلم مو لبه هایی که نازک یا پیکسل پیکسل شده اند را رنگ کنید. به قسم ت هایی که اتصالات ضعیف دارند هم خطوط صاف و مستقیم اضافه کنید.
  3. تصویر را معکوس کنید (سفید به سیاه و سیاه به سفید) و آن را روی مقیاس خاکستری تنظیم کنید و در نهایت تصویر را مسطح کنید. این تصویر را به عنوان تمپلیت برای Zbrush shadowbox ذخیره کنید.
در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : کاغذ کرافت بسازید و کاردستی درست کنید!

گام دوم : نرم افزار Zbrush و ریفاین

  1. نرم افزار Zbrush را باز کنید و گزینه shadow box را روی رزولوشن بالا تنظیم کنید (ما نرم افزار را روی ۲million poly تنظیم کردیم). تمپلیتی که در مرحله قبل ساختید را در shadow box باز کنید. در عرض چند ثانیه اکستروژن تمپلیت در صفحه نمایش داده خواهد شد.
  2. با کلیک روی deformation و کاهش سایز یکی از محورها می توانید ضخامت را تنظیم کنید. ضخامت طرح باید خیلی کم باشد چون در مرحله پرینت سه بعدی طرح و ضخامتش بزرگ تر خواهند شد.
  3. پشت مدل را بپوشانید (با گزینه Mask). با قلم موهای inflate/standard/pinch یک سطح برآمده و طبیعی بسازید. می توانید لبه های مورب خارجی را هم کمی متورم کنید تا چراغ دیوارکوب بعد از اضافه کردن رزین طبیعی تر بشود.
  4. کل مدل را به بخش های کوچک تقسیم کنید و سوراخ ها را ببندید. ابعاد بخش ها را در صادرکننده پرینتر سه بعدی تنظیم کنید. ما مدل را به ۳۹ بخش کوچک تقسیم کردیم و بعد از تنظیم ابعاد از همه آنها فایل STL تهیه کردیم. اندازه همه این بخش ها روی هم یک دایره ۶۵ سانتیمتری با ضخامت ۵ میلیمتر است (البته می توانید ابعاد را مطابق نیازتان تغییر بدهید).

طراحی فایل سه بعدی برای پرینتر همین قدر که دیدید، ساده است. پس به فایل های آماده اکتفا نکنید و طرحی که خودتان دوست دارید را برای پرینت انتخاب کنید.

گام سوم : بدنه چراغ را پرینت کنید

هرچقدر مراحل طراحی و مونتاژ چراغ دیوارکوب ساده است، پرینت کردن قطعات طول می کشد. طرح ما حدود دو کیلو پلاستیک ABS خاکستری برای پرینت ۳۹ قطعه مصرف کرد. فایل موجود در این لینک (حجم ۸۰ مگابایت) یا فایلی که خودتان ساخته اید را به پرینتر سه بعدی بدهید و صبر کنید تا پرینت قطعات تمام بشود. بعد از پرینت قطعات، آنها را تمیز کنید و سطح شان را با سنباده نرم صاف کنید.

حالا باید قطعات چراغ را مثل قطعات پازل کنار هم بچینید. وقتی جای همه قطعات را مشخص کردید، آنها را با چسب بهم بچسبانید. نوع چسبی که استفاده می کنید هم به جنس فیلامنت بستگی دارد.بعد از خشک شدن چسب، چراغ را با رنگ نقره ای آنتیک رنگ بزنید. سپس کمی رنگ آکریلیک مشکی هم به آن اضافه کنید تا حالت کهنه و قدیمی بگیرد.

در ساختنی بخوانید :  با قطعات دستگاه DVD پلیر لیزر حرارتی بسازید

وقتی جلوی چراغ را کاملاً رنگ کردید، تمام سطح پشتی را با چسب بسته بندی بپوشانید. هدف از پوشاندن چراغ با چسب، آماده کردن آن برای اضافه کردن رزین است. وقتی قسمت چسبناک

چسب با رزین در تماس باشد، سطح رزین را بعد از خشک شدن کاملاً صیقلی می کند. این سطح صیقلی به سختی با سایر تکنیک ها بدست می آید.

گام چهارم : رزین را داخل بدنه پلاستیکی بریزید

این مرحله از ساخت چراغ دیوارکوب شیشه ای بسیار ساده است. فقط باید رزین های رنگی را مخلوط کنید و داخل حفره های قطعات پرینت شده بریزید.

ابتدا رنگ شفاف را داخل یک بسته کوچک رزین اپوکسی بریزید. بهتر است از رزین اپوکسی با ویسکوزیته پایین استفاده کنید تا بیشتر شبیه شیشه بشود. فقط چند قطره رنگ اضافه کنید. وقتی رزین را آماده کردید، آن را به آرامی و کاملاً یکدست داخل حفره ها بریزید. اگر از همین طرح برای ساخت چراغ تزیینی استفاده کرده اید، داخل پرنده را با رزین بی رنگ پر کنید اما برای حفره های اطرافش از رزین رنگی استفاده کنید. با این روش کبورتر وسط طرح می درخشد و جلوه بهتری ایجاد می کند.

برای لبه های از رنگ های سرد مثل آبی، بنفش و سبز استفاده کنید. این رنگ ها در پنجره های سنتی هم کاربرد زیادی دارند. برای حفره های داخلی و نزدیک به کبوتر هم از رنگ های گرم تر استفاده کنید.

صبر کنید تا رزین کاملاً خشک بشود. اگر چسب را در مرحله قبل محکم و سفت نزده باشید، رزین از پشت چکه می کند و کارتان را سخت می کند. پس بعد از ریختن رزین یکبار چک کنید که هیچ نشتی وجود نداشته باشد. اگر رنگ های مختلف را در مرحله های مختلف بریزید، می توانید از رنگ های ترکیبی برای برخی حفره ها استفاده کنید.

گام پنجم : پوشش پشتی را جدا کنید

وقتی رزین کاملاً خشک بشود، قطعات پرینت شده را کاملاً بهم متصل و محکم می کند. بدنه را برگردانید و چسب ها را از پشت آن جدا کنید. رزین های بیرون زده را بخراشید.

چراغ دیوارکوب آماده استفاده است. کافی است در یک اتاق تاریک آن را جلوی پنجره قرار بدهید تا زیبایی آن را ببینید. می توانید آن را به همین شکل و روی لامپ های دیواری و سقفی استفاده کنید. یا مثل ما به آن LED اضافه کنید تا بتوانید آن را هر جایی که دوست دارید، نصب کنید.

در ساختنی بخوانید :  جاقلمی چوبی و دو طبقه مخصوص مداد شمعی بسازید

گام ششم : پنل پشتی و یونیت LED را اضافه کنید

بدنه چراغ را روی یک تخته MDF سه میلیمتری بگذارید و شکل دقیق آن را رویش بکشید. تخته را ببرید و رویش را با یک لایه کاغذ سفید ضخیم ببرید تا بازتاب نور قوی تر بشود.

حالا باید در نرم افزار طراحی سه بعدی یک اسپیسر طراحی کنید. این اسپیسرها نوارهای LED را سرجایشان نگه می دارند تا درخشش به حداکثر برسد و در ضمن خودشان دیده نمی شوند. به جای قطعات پرینت شده می توانید از اسپیسرها را از چوب بسازید یا از قطعات آماده با کارکرد مشابه استفاده کنید.

برای اتصال نوار LED از میخ های ریز استفاده کنید. این میخ ها می توانند نوارها را در زاویه ۹۰ درجه -که ایده آل است- نگه دارند. اگر چراغ تان همین اندازه است، چهل میخ برای اتصال نوارها کافی است. البته این میخ ها را باید به طور مساوی در سطح چراغ پخش کنید.

عمق کل قطعه را اندازه بگیرید و سپ با یک پیچ پنل پشتی را به قطعه جلویی وصل کنید. اسپیسرهای بین این دو قسمت شما را اجازه نمی دهند نوارهای LED توسط پنل پشتی به عقب فشرده شوند.

گام هفتم : توری های کناری را اضافه کنید

این توری ها هم با پرینتر سه بعدی ساخته می شوند و چند کارکرد دارند. اولین اینکه جریان هوا را بین LEDها به حرکت درمی آورند و نور کناره های چراغ دیوارکوب را کنترل می کنند. می توانید به جای قطعه پرینت شده، از قطعات با کارکردهای مشابه استفاده کنید.

توری های پرینت شده را هم با رنگ خاکستری متالیک رنگ کنید. بعد از خشک شدن رنگ آنها را به دیواره های چراغ بچسبانید.

چراغ دیوارکوب شیشه ای آماده است

می توانید قبل از آویزان کردن چراغ یک سوئیچ تنظیم نور به آن اضافه کنید. سپس آن را به دیوار اضافه کنید. در نگاه اول به سختی می توان گفت این چراغ دیوارکوب با پرینتر سه بعدی ساخته شده یا از شیشه در ساخت آن استفاده نشده است.

از این تکنیک می توانید برای ساخت قطعات تزیینی یا کاردستی هم استفاده کنید. فراموش نکنید تصاویر چراغ ها و کاردستی هایی که با این روش می سازید را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
با پرینتر سه بعدی چراغ دیوارکوب شیشه ای و کلاسیک بسازید
عنوان مطلب
با پرینتر سه بعدی چراغ دیوارکوب شیشه ای و کلاسیک بسازید
توضیح کوتاه
یک چراغ دیوارکوب به سبک پنجره های قدیمی و کلاسیک بسازید.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش اضافه کردن تصویر پس زمینه به آکواریوم... در این ساختنی یاد می گیرید چطور یک تصویر پس زمینه به آکواریوم اضافه کنید. در این روش از نوار LED هم استفاده می کنیم تا زیبایی تصویر پس زمینه بیشتر بشو...
دستگاه آبیاری اتوماتیک گیاهان بسازید ! اگر دوست دار گیاهان هستنید و یا در خانه و آپارتمان خود گیاه نگهداری می کنید، حتما می دانید که آبیاری به موقع گیاهان چه اهمیتی در رشد و سلامتی آن ها دا...
دستگاه پرتاب گلوله برفی بسازید و همیشه برنده برف بازی باشید!... یکی از بهترین بخش های ساختنی، بخش اسباب بازی و سرگرمی است. ساخت بازی توپ و هزارتو، دستگاه پرتاب بادکنک آبی، دستگاه پرتاب موشک کاغذی، اسکی بال و پازل ه...
آموزش ساخت : گلدان سیمانی بسازید گلدان سیمانی بخاطر ظاهر ساده و کلاسیکی که دارد، خیلی طرفدار دارد. البته زیبایی تنها مزیت گلدان های سیمانی نیست؛ این گلدان ها همیشه خنک می مانند و به ه...
آموزش ساخت : یک آنتن فوری برای مودم وای فای (WiFi) بسازید!... آیا در نقطه ای هستنید که سیگنال های وای فای (WiFi) را دریافت نمی کنید یا آنتن دهی ضعیف است و باعث افت سرعت اینترنت شما شده است ؟ آیا لازم دارید سیگنال...
آموزش ساخت : غلطک نقاشی رنگین کمانی بسازید... یک غلطک نقاشی که رنگین کمان میکشد! در این پست طرز ساخت این ابزار نقاشی فوق العاده را یاد می گیرید که میتوانید کارها را برای شما آسان کند. این غلطک برا...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار سوئیچ RC فشرده مخصوص ربات های پرنده

اگر اهل ساخت پروژه های RC و ربات های پرنده هستید، این مدار خیلی به …

پاسخ دهید