خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / با پرینتر سه بعدی چراغ دیوارکوب شیشه ای و کلاسیک بسازید

با پرینتر سه بعدی چراغ دیوارکوب شیشه ای و کلاسیک بسازید

حتماً شما هم شیشه‌های زیبای موزه‌ها و کلیساها را دیده اید. این نوع شیشه‌ها هزاران سال قدمت دارند و با ترکیب شیشه‌های رنگ شده و پودرهای معدنی ساخته می‌شوند. اگر بخواهید از این شیشه‌ها در تزیین خانه استفاده کنید، با فرایندهای ساخت پیچیده آشنا باشید که نیاز به ابزار خاصی هم دارد.اما پرینتر سه بعدی این امکان را فراهم کرده که هر کسی بتواند یک چراغ دیوارکوب شیشه ای مشابه این شیشه‌های قدیمی‌بسازد.

در این روش ساخت چراغ دیوارکوب بجای شیشه از و فریم فلزی، از پلاستیک و رزین استفاده می‌شود. به این ترتیب هزینه ساخت بسیار کمتر می‌شود و فرایند ساخت هم به مراتب ساده تر می‌شود.

در ادامه می‌توانید فایل‌های طراحی سه بعدی را دانلود کنید و به ساده ترین روش شیشه‌های مخصوص موزه‌ها و کلیساها را به تزیین خانه تان اضافه کنید. با این فایل‌ها می‌توانید مستقیماً سراغ مرحله ساخت بروید که ساده ترین قسمت کار است. اما اگر می‌خواهید از طرح دلخواه تان برای ساخت چراغ دیوارکوب شیشه ای استفاده کنید، راهنمای طراحی را به دقت مطالعه کنید. در گام‌های اول یاد می‌گیرید چطور طرح پنجره دلخواه تان را به طرح سه بعدی آماده پرینت تبدیل کنید.

گام اول : الگو را انتخاب کنید

با یک جستجوی ساده می‌توانید طرح‌های مختلف شیشه‌ها و پنجره‌ها را در اینترنت پیدا کنید. ما طرح یک پرنده با حاشیه‌های اضافی و رنگ‌های مختلف را انتخاب کردیم که تصویرش را در بالا می‌بینید. این تصویر را باید در نرم افزار فتوشاپ باز کنید تا برای ساخت مدل سه بعدی آماده بشود.

لبه‌های تیره طرح با پرینتر سه بعدی و فیلامنت رنگی مات ساخته می‌شود. جای شیشه‌های رنگی هم با رزین رنگی و شفاف پر می‌شود.

برای آماده تصویری که تبدیل به مدل سه بعدی خواهد شد، باید مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. لبه‌های تیره تصویر را تصفیه (Refine) کنید.با استفاده از ابزار magic wand در فوتوشاپ تمام قسمت‌های تیره را بگیرید و به یک لایه جداگانه تبدیل کنید. اگر این لایه‌ها لبه‌های تیز و تکه تکه ندارند، سطح کنتراست را بالا ببرید.‌هایلایت‌ها و سایه‌ها باید کاملاً از هم جدا باشند و خطوط به هم ریخته هم نداشته باشند. بعد از اینکه جزییات را اصلاح کردید، لایه‌های دیگر را پاک کنید تا فقط سایه سیاه و بک گراند سفید باقی بماند.
  2. با ابزار قلم مو لبه‌هایی که نازک یا پیکسل پیکسل شده اند را رنگ کنید. به قسم ت‌هایی که اتصالات ضعیف دارند هم خطوط صاف و مستقیم اضافه کنید.
  3. تصویر را معکوس کنید (سفید به سیاه و سیاه به سفید) و آن را روی مقیاس خاکستری تنظیم کنید و در نهایت تصویر را مسطح کنید. این تصویر را به عنوان تمپلیت برای Zbrush shadowbox ذخیره کنید.

گام دوم : نرم افزار Zbrush و ریفاین

  1. نرم افزار Zbrush را باز کنید و گزینه shadow box را روی رزولوشن بالا تنظیم کنید (ما نرم افزار را روی ۲million poly تنظیم کردیم). تمپلیتی که در مرحله قبل ساختید را در shadow box باز کنید. در عرض چند ثانیه اکستروژن تمپلیت در صفحه نمایش داده خواهد شد.
  2. با کلیک روی deformation و کاهش سایز یکی از محورها می‌توانید ضخامت را تنظیم کنید. ضخامت طرح باید خیلی کم باشد چون در مرحله پرینت سه بعدی طرح و ضخامتش بزرگ تر خواهند شد.
  3. پشت مدل را بپوشانید (با گزینه Mask). با قلم موهای inflate/standard/pinch یک سطح برآمده و طبیعی بسازید. می‌توانید لبه‌های مورب خارجی را هم کمی‌متورم کنید تا چراغ دیوارکوب بعد از اضافه کردن رزین طبیعی تر بشود.
  4. کل مدل را به بخش‌های کوچک تقسیم کنید و سوراخ‌ها را ببندید. ابعاد بخش‌ها را در صادرکننده پرینتر سه بعدی تنظیم کنید. ما مدل را به ۳۹ بخش کوچک تقسیم کردیم و بعد از تنظیم ابعاد از همه آنها فایل STL تهیه کردیم. اندازه همه این بخش‌ها روی هم یک دایره ۶۵ سانتیمتری با ضخامت ۵ میلیمتر است (البته می‌توانید ابعاد را مطابق نیازتان تغییر بدهید).

طراحی فایل سه بعدی برای پرینتر همین قدر که دیدید، ساده است. پس به فایل‌های آماده اکتفا نکنید و طرحی که خودتان دوست دارید را برای پرینت انتخاب کنید.

گام سوم : بدنه چراغ را پرینت کنید

هرچقدر مراحل طراحی و مونتاژ چراغ دیوارکوب ساده است، پرینت کردن قطعات طول می‌کشد. طرح ما حدود دو کیلو پلاستیک ABS خاکستری برای پرینت ۳۹ قطعه مصرف کرد. فایل موجود در این لینک (حجم ۸۰ مگابایت) یا فایلی که خودتان ساخته اید را به پرینتر سه بعدی بدهید و صبر کنید تا پرینت قطعات تمام بشود. بعد از پرینت قطعات، آنها را تمیز کنید و سطح شان را با سنباده نرم صاف کنید.

حالا باید قطعات چراغ را مثل قطعات پازل کنار هم بچینید. وقتی جای همه قطعات را مشخص کردید، آنها را با چسب بهم بچسبانید. نوع چسبی که استفاده می‌کنید هم به جنس فیلامنت بستگی دارد.بعد از خشک شدن چسب، چراغ را با رنگ نقره ای آنتیک رنگ بزنید. سپس کمی‌رنگ آکریلیک مشکی هم به آن اضافه کنید تا حالت کهنه و قدیمی‌بگیرد.

وقتی جلوی چراغ را کاملاً رنگ کردید، تمام سطح پشتی را با چسب بسته بندی بپوشانید. هدف از پوشاندن چراغ با چسب، آماده کردن آن برای اضافه کردن رزین است. وقتی قسمت چسبناک

چسب با رزین در تماس باشد، سطح رزین را بعد از خشک شدن کاملاً صیقلی می‌کند. این سطح صیقلی به سختی با سایر تکنیک‌ها بدست می‌آید.

گام چهارم : رزین را داخل بدنه پلاستیکی بریزید

این مرحله از ساخت چراغ دیوارکوب شیشه ای بسیار ساده است. فقط باید رزین‌های رنگی را مخلوط کنید و داخل حفره‌های قطعات پرینت شده بریزید.

ابتدا رنگ شفاف را داخل یک بسته کوچک رزین اپوکسی بریزید. بهتر است از رزین اپوکسی با ویسکوزیته پایین استفاده کنید تا بیشتر شبیه شیشه بشود. فقط چند قطره رنگ اضافه کنید. وقتی رزین را آماده کردید، آن را به آرامی‌و کاملاً یکدست داخل حفره‌ها بریزید. اگر از همین طرح برای ساخت چراغ تزیینی استفاده کرده اید، داخل پرنده را با رزین بی رنگ پر کنید اما برای حفره‌های اطرافش از رزین رنگی استفاده کنید. با این روش کبورتر وسط طرح می‌درخشد و جلوه بهتری ایجاد می‌کند.

برای لبه‌های از رنگ‌های سرد مثل آبی، بنفش و سبز استفاده کنید. این رنگ‌ها در پنجره‌های سنتی هم کاربرد زیادی دارند. برای حفره‌های داخلی و نزدیک به کبوتر هم از رنگ‌های گرم تر استفاده کنید.

صبر کنید تا رزین کاملاً خشک بشود. اگر چسب را در مرحله قبل محکم و سفت نزده باشید، رزین از پشت چکه می‌کند و کارتان را سخت می‌کند. پس بعد از ریختن رزین یکبار چک کنید که هیچ نشتی وجود نداشته باشد. اگر رنگ‌های مختلف را در مرحله‌های مختلف بریزید، می‌توانید از رنگ‌های ترکیبی برای برخی حفره‌ها استفاده کنید.

گام پنجم : پوشش پشتی را جدا کنید

وقتی رزین کاملاً خشک بشود، قطعات پرینت شده را کاملاً بهم متصل و محکم می‌کند. بدنه را برگردانید و چسب‌ها را از پشت آن جدا کنید. رزین‌های بیرون زده را بخراشید.

چراغ دیوارکوب آماده استفاده است. کافی است در یک اتاق تاریک آن را جلوی پنجره قرار بدهید تا زیبایی آن را ببینید. می‌توانید آن را به همین شکل و روی لامپ‌های دیواری و سقفی استفاده کنید. یا مثل ما به آن LED اضافه کنید تا بتوانید آن را هر جایی که دوست دارید، نصب کنید.

گام ششم : پنل پشتی و یونیت LED را اضافه کنید

بدنه چراغ را روی یک تخته MDF سه میلیمتری بگذارید و شکل دقیق آن را رویش بکشید. تخته را ببرید و رویش را با یک لایه کاغذ سفید ضخیم ببرید تا بازتاب نور قوی تر بشود.

حالا باید در نرم افزار طراحی سه بعدی یک اسپیسر طراحی کنید. این اسپیسرها نوارهای LED را سرجایشان نگه می‌دارند تا درخشش به حداکثر برسد و در ضمن خودشان دیده نمی‌شوند. به جای قطعات پرینت شده می‌توانید از اسپیسرها را از چوب بسازید یا از قطعات آماده با کارکرد مشابه استفاده کنید.

برای اتصال نوار LED از میخ‌های ریز استفاده کنید. این میخ‌ها می‌توانند نوارها را در زاویه ۹۰ درجه -که ایده آل است- نگه دارند. اگر چراغ تان همین اندازه است، چهل میخ برای اتصال نوارها کافی است. البته این میخ‌ها را باید به طور مساوی در سطح چراغ پخش کنید.

عمق کل قطعه را اندازه بگیرید و سپ با یک پیچ پنل پشتی را به قطعه جلویی وصل کنید. اسپیسرهای بین این دو قسمت شما را اجازه نمی‌دهند نوارهای LED توسط پنل پشتی به عقب فشرده شوند.

گام هفتم : توری‌های کناری را اضافه کنید

این توری‌ها هم با پرینتر سه بعدی ساخته می‌شوند و چند کارکرد دارند. اولین اینکه جریان هوا را بین LEDها به حرکت درمی‌آورند و نور کناره‌های چراغ دیوارکوب را کنترل می‌کنند. می‌توانید به جای قطعه پرینت شده، از قطعات با کارکردهای مشابه استفاده کنید.

توری‌های پرینت شده را هم با رنگ خاکستری متالیک رنگ کنید. بعد از خشک شدن رنگ آنها را به دیواره‌های چراغ بچسبانید.

چراغ دیوارکوب شیشه ای آماده است

می‌توانید قبل از آویزان کردن چراغ یک سوئیچ تنظیم نور به آن اضافه کنید. سپس آن را به دیوار اضافه کنید. در نگاه اول به سختی می‌توان گفت این چراغ دیوارکوب با پرینتر سه بعدی ساخته شده یا از شیشه در ساخت آن استفاده نشده است.

از این تکنیک می‌توانید برای ساخت قطعات تزیینی یا کاردستی هم استفاده کنید. فراموش نکنید تصاویر چراغ‌ها و کاردستی‌هایی که با این روش می‌سازید را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
با پرینتر سه بعدی چراغ دیوارکوب شیشه ای و کلاسیک بسازید
عنوان مطلب
با پرینتر سه بعدی چراغ دیوارکوب شیشه ای و کلاسیک بسازید
توضیح کوتاه
یک چراغ دیوارکوب به سبک پنجره‌های قدیمی‌و کلاسیک بسازید.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : شارژر موبایل خورشیدی ارزان و ساده بسازید... در این پست طرز ساخت یک شارژر موبایل خورشیدی ساده را یاد می گیرید که ساختش بیشتر از ده دقیقه طول نمیکشد؛ البته اگر با الکترونیک آشنا باشید. این شارژر ک...
با قوطی نوشابه و یک قطعه پرینت شده گلدان خودآبیار بسازید... با یک جستجوی ساده در ساختنی می توانید راهکارهای متفاوتی برای آبیاری اتوماتیک گیاهان پیدا کنید. بیشتر این روش ها شامل استفاده از پمپ و در نتیجه ساخت مد...
لیزر پوینتر یا اشاره گر لیزری بسیار قدرتمند بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک لیزر پوینتر بسیار قوی را یاد می گیرید که هم ساختش آسان است و هم وسایل مورد نیازش راحت پیدا میشود. ساخت این لیزر پوینتر یا اش...
کوله پشتی معمولی را به کوله دوربین با محفظه فومی تبدیل کنید... اگر اهل عکاسی هستید و حتماً کلی هزینه صرف خرید دوربین و لنز کرده اید، باید یک کیف مناسب هم برای حمل دوربین داشته باشید. در این ساختنی طرز ساخت یک کوله...
با لباس های جین کهنه کیف دستی درست کنید لباس های جین حتی بعد از پاره شدن هم به درد می خورند. با این لباس ها می توانید کیف تبلت، کیف موبایل، کیف قمقمه، بند ساعت و خیلی چیزهای دیگر درست کنید. ...
دستور تهیه : لازانیای مکزیکی خوشمزه و متفاوت بپزید... لازانیا یک غذا نیست؛ بلکه یک شیوه زندگی است! اگر شما هم از طرفداران این جمله معروف باشید، احتمالاً دوست داردی انواع لازانیا را امتحان کنید. در این ساخ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار شارژر باتری اتوماتیک به دو روش مختلف

باتری‌های قلمی‌هنوز کاربرد زیادی دارند و عمر کم آنها تاثیری در این مسئله ندارد. اگر …

پاسخ دهید