خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / پازل پیچ و میله ؛ یک کاردستی جالب و ساده برای سرگرمی

پازل پیچ و میله ؛ یک کاردستی جالب و ساده برای سرگرمی

هرکسی به حل پازل و معما علاقه ندارد اما طراحی برخی از پازل ها طوری است که برای هر بیننده ای جذاب است. پازل پیچ و میله یکی از این پازل هاست که می تواند هر کسی با هر سنی را چند دقیقه سرگرم کند. هرکس پازل کشتی داخل شیشه را ببینید، متوجه می شود که راهی برای حل کردنش – یا بیرون آوردن کشتی – نیست. اما ظاهر این پازل غلط انداز است و به همین خاطر بیننده را گیج می کند.

اگر دوست دارید پازل پیچ و میله را به مجموعه وسایل بازی تان اضافه کنید، نیاز به صرف وقت و هزینه زیادی ندارید. فقط باید مراحل ساخت را با دقت و حوصله طی کنید تا پازل درست کار کند.

گام اول : طراحی

درست است که اسم این پازل، پازل پیچ و میله است اما بطری اصلی ترین فاکتور طراحی است. نوع بطری که برای ساخت پازل انتخاب می کنید، می تواند طراحی پازل را به طور کلی تغییر بدهد.
وقتی پازل را طراحی می کنید، دقت داشته باشید که مجموع عرض میله (۱٫۵ سانتیمتر در این پروژه) و طول پیچ (۱٫۹ سانتیمتر در این پروژه) باید کمتر از عرض داخل بطری باشد. بهترین کار این است که ابتدا بطری را انتخاب کنید، سپس میله را با توجه به اندازه دهانه بطری انتخاب کنید و در نهایت پیچ ها را متناسب با این دو قطعه انتخاب کنید.

ساختنی یک توصیه برایتان دارد؛ قبل از اینکه ادامه آموزش ساخت پازل را بخوانید، سعی کنید خودتان راهی برای ساخت این پازل پیدا کنید. شما از چه راهی برای ساخت پازل پیچ و میله استفاده می کنید؟ آب، آهنربا، مسواک یا نخ؟

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت سرعت سنج دوچرخه با برد آردوینو و میکروکنترلر Atmega 328p

ابتدا جوابی که برای این سوال پیدا می کنید را کامنت کنید و سپس ادامه آموزش ساخت را بخوانید.

گام دوم : میله را آماده کنید

میله را به طول مناسب ببرید. میله فقط باید کمی بلندتر از عمق بطری باشد و یک سرش به کف بطری برسد.

روی یک سر میله چهار سوراخ دریل کنید. مته ای که برای دریل کردن این سوراخ ها استفاده می کنید باید کمی بزرگ از پیچ های باشد که برای ساخت پازل انتخاب کرده اید. اگر پیچ هایتان مثل ما ۶ میلیمتری هستند، دریل کردن سوراخ های ۶ میلیمتری ایده خوبی نیست چون نمی گذارد جاذبه پیچ ها را از سوراخ ها بیرون بکشد. اگر سوراخ هم اندازه پیچ باشد، پیچ داخل میله گیر می کند و بیرون کشیدن پیچ ها از میله داخل بطری تقریباً غیر ممکن می شود.

بعد از اینکه میله را کاملاً آماده کردید، لبه های سفت و زبر را سنباده بکشید و به میله روغن جلا بزنید. می توانید از واکس موم استفاده کنید.

گام سوم : وسایل را آماده کنید

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز

علاوه بر بطری، میله، پیچ و مهره به یک گیره کاغذ صاف شده، یک لوله اسپری یا سیم سفت (برای کار کردن با مهره ها) و یک میله چرخ (برای دوچرخه) هم نیاز دارید. این وسایل برای آماد کردن پازل پیچ و میله استفاده می شوند و جزء قطعات اصلی نیستند. پس می توانید بجای آنها از هر وسیله ای که کارکرد مشابه داشته باشد، استفاده کنید.

گام چهارم : پیچ و مهره ها را داخل بطری بریزید

پیچ و مهره ها را داخل بطری بریزید
پیچ و مهره ها را داخل بطری بریزید

همه پیچ و مهره ها را داخل بطری بریزید و یکبار چک کنید که به هیچ شکلی بهم وصل نشده باشند.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : با پرینتر سه بعدی یک جاروبرقی کوچک بسازید

گام پنجم : پیچ اول

مراحل اتصال همه پیچ ها به میله مثل هم است. همیشه کارتان را از نزدیک ترین سوراخ به کف بطری شروع کنید. اگر وصل کردن پیچ ها را برعکس (یعنی از سوراخ نزدیک به دهنه بطری) شروع کنید، موقع اتصال هر پیچ، سایر پیچ ها سر راهتان قرار می گیرند.

با کمک سر میله یکی از پیچ ها را به صورت ایستاده و رو به بالا قرار بدهید. خیلی آرام بطری را تکان بدهید تا پیچ ایستاده با سوراخ آخر میله تراز بشود. خیلی آرام و بدون اینکه پیچ بیفتد، میله را از پیچ رد کنید.

حالا میله و پیچ را به صورت همزمان تا گردن بطری بالا بکشید. به این خاطر میله را بال می کشیم که باید میله را بچرخانید تا دندانه ها به سمت پایین قرار بگیرند. در این صورت در حین چرخاندن پیچ از میله بیرون نمی افتد.

آرام بطری را تکان بدهید تا یک مهره زیر پیچ قرار بگیرد. میله و پیچ را پایین بیاورید تا به مهره برسند. مهره را با کمک میله تا گردن بطری بالا بکشید و یکبار دیگر آن را بچرخانید.

حالا که مهره بالای بطری قرار گرفته، با دقت میله را دوباره داخل بطری بلغزانید و سعی کنید سر پیچ را تا حد ممکن به لبه بطری نزدیک نگه دارید.

یکی از ابزار نازکی که آماده کرده اید را داخل بطری فرو کنید و با آن مهره را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید. اینکار با آهسته انجام بشوید و سعی کنید پیچ را تا حد ممکن سفت کنید. باید پیچ را محکم به گردن بطری فشار بدهید تا مهره جای کافی برای چرخیدن داشته باشد.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : حکاکی روی شیشه را یاد بگیرید

گام ششم : پیچ دوم

برای بستن پیچ دوم به میله هم باید مراحل گام قبل را تکرار کنید. ابتدا یک پیچ را صاف کنید، میله را از آن رد کنید، با کمک گردن بطری پیچ را بچرخانید، مهره را بگیرید، دوباره میله را بچرخانید و در نهایت مهره را محکم کنید.

گام هفتم : پیچ سوم

برای وصل کردن پیچ سوم دو راه دارید. می توانید از روشی دو پیچ قبلی استفاده کنید یا آن را ۱۸۰ درجه بچرخانید. اگر میله، پیچ و بطری را درست انتخاب کرده باشید هر دو روش ممکن است و فقط باید شکل پازل پیچ و میله فرق خواهد کرد. اگر دندانه های پیچ از طرف دیگر مهره دیده می شوند، باید مهره را هم در همان جهت وصل کنید. در غیر این صورت دندانه های پیچ اول مانع بستن پیچ سوم خواهند شد.

گام هشتم : پیچ چهارم

می دانیم بستن پیچ و مهره ها با این روش چقدر سخت است اما این آخرین پیچ است. پیچ چهارم را هم به روش سه پیچ دیگر پازل وصل کنید. آخرین پیچ و مهره را بهم وصل کنید تا بتوانید در مرحله بعد با پازل بازی کنید.

چطور پازل پیچ و میله را باز کنیم؟

پازل پیچ و میله آماده است
پازل پیچ و میله آماده است

باز کردن پیچ ها و بیرون آوردن میله ها خیلی ساده تر از ساخت پازل است. مهره ای که می خواهید باز کنید را رو به پایین بگیرید و کف میله را با ضربه های آرام و متناوب به کف بطری بزنید. جاذبه بقیه کار را می کند و به مرور مهره را شل و در نهایت باز می کند.

اگر پازل پیچ و میله را ساختید به ما بگویید باز کردن پیچ ها چقدر طول کشید. در ضمن اگر به ساخت پازل علاقه دارید، ساخت پازل گره ای هم برایتان جالب خواهد بود.

منبع

خلاصه مطلب
پازل پیچ و میله ؛ یک کاردستی جالب و ساده برای سرگرمی
عنوان مطلب
پازل پیچ و میله ؛ یک کاردستی جالب و ساده برای سرگرمی
توضیح کوتاه
یک پازل ساده و ارزان که با همه پازل هایی که دیده اید، فرق دارید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : سیستم کنترل دسترسی هوشمند بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک سیستم هوشمند برپایه رزبری پای را یاد می گیرید که هم سیستم کنترل دسترسی است و هم سیستم کنترل ورود. رزبری پای این سیستم کنترل ...
آموزش ساخت: شیشه های تزئینی سندبلاست (sandblast) بسازید... در این ساختنی، یک روش عالی برای بازسازی شیشه های قدیمی می آموزید: سندبلاست. با سندبلاست کردن ظاهر نامرتب شیشه های قدیمی را ترمیم کنید و آنها را به شیش...
قفسه دیواری چراغدار در اندازه دلخواه تان بسازید !... اگر می خواهید مجسمه ها و وسایل تزیینی اتاق تان بهتر دیده بشوند، باید آنها را در قفسه دیواری چراغدار قرار بدهید. این قفسه، یک قفسه دیواری مکعبی معمولی ...
آموزش ساخت : رادیو تسلا بسازید – بخش اول... در این پست ساختنی طرز ساخت یک رادیو عجیب را می آموزید. رادیو تسلا به نور، فرکانس های رادیویی، طیف نور، صفحه نمایش کامپیوتر، پالس های RF، میدان های مغن...
آموزش ساخت چراغ رومیزی هوشمند و شبیه ساز ماه برای علاقه مندان نجوم... اگر به نجوم علاقه مند هستید، حتماً از این چراغ رومیزی هوشمند خوشتان می آید. در این پست آموزش ساخت چراغ رومیزی شبیه ساز ماه را یاد می گیرید که گام های ...
با قوطی های فلزی باربیکیو بسازید! قبلاً در ساختنی طرز ساخت اجاق مسافرتی با قوطی فلزی را یاد گرفته اید. امروز می خواهیم ساخت باربیکیو با قوطی فلزی را بهتان یاد بدهیم. این باربیکیو را می...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید