خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش ساخت کویل تسلا ؛ یک کاردستی ارزان اما هیجان انگیز

آموزش ساخت کویل تسلا ؛ یک کاردستی ارزان اما هیجان انگیز

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت کویل تسلا به دو روش مختلف را یاد گرفته اید؛ کویل تسلای GU-81 و یک کویل تسلای متوسط. ساخت هر دوی این کویل ها نیاز به مهارت های پیشرفته در زمینه کار با برق و جریان های الکتریکی دارد. در این پست سراغ آموزش ساخت کویل تسلا با روش ساده تر و وسایل ارزان تر رفته ایم تا افراد بیشتری بتوانند ساخت این دستگاه جالب را تجربه کنند.

آموزش ساخت کویل تسلا به روش ساده
آموزش ساخت کویل تسلا به روش ساده

احتمالاً شما هم نام کویل تسلا را در فیلم های علمی تخیلی یا بازی های کامپیوتری شنیده اید. در این ساختنی نمی خواهیم شما را با جزییات تئوری درباره این دستگاه خسته کنید. همین قدر بدانید که کویل تسلا نوعی ترانسفورماتور رزونانس ولتاژ بالاست که بدون هسته کار می کند. بدون توضیح تئوری بیشتر، سراغ آموزش ساخت کویل تسلا می رویم.

گام اول : وسایل مورد نیاز برای ساخت کویل تسلا

در تصویر اول می توانید شماتیک مدار کویل تسلا را ببینید. همانطور که می بینید این مدار بسیار ساده است و ساختش نیاز به مهارت چندانی ندارد. اما باید خیلی دقت کنید چون با جریان برق مستقیم سر و کار دارید. اگر احتیاط را رعایت نکنید، به خودتان آسیب خواهید زد.

وسایلی که برای ساخت کویل تسلا نیاز دارید، قیمت بالایی ندارند و به راحتی در بازار پیدا می شوند:

 • منبع تغذیه ۲۱-۹ ولتی – می توانید از باتری با همین ولتاژ هم استفاده کنید
 • کمی هیت شرینک
 • ترانزیستور ۱۳۰۰۹ یا ۱۳۰۰۷ – می توانید از هر نوع ترانزیستور NPN با پارامتر یکسان استفاده کنید
 • مقاومت متغیر ۵۰ کیلو اهمی
 • حدود ۲۰۰ متر سیم مسی مخصوص سیم پیچ ۰٫۱ تا ۰٫۳ میلیمتری – سیم سایز ۳۶ مناسب است.
در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : ساعت جزر و مدی بسازید

گام دوم : کویل را بسازید

ساخت کویل تسلا را از پیچیده ترین قطعه شروع می کنیم؛ کویل ثانویه. تعداد سیم پیچ های این کویل بین ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ تاست (کویلی که ما ساختیم ۱۰۰۰ دور چرخش داشت). برای شروع ساخت، سر سیم را به لوله ای که آماده کرده اید وصل کنید و پیچاندن سیم را شروع کنید. لازم نیست همه دورهای سیم را بشمارید. فقط باید قطر سیم را در تعداد دورهای مورد نظرتان ضرب کنید. حاصل این ضرب طول سیم پیچ تان است (لوله را باید به این طول ببرید). وقتی سطح لوله را به طور کامل با سیم پوشاندید، سر سیم را با کمی چسب یا چند لایه برق ناخن (یا هر نوع لاک الکل دیگر) ثابت کنید.

ساخت کویل اولیه بسیار ساده تر است. یک تکه چسب کاغذی ببرید و دور کویل ثانویه بپیچید (طرف چسبناک آن را به بیرون قرار بدهید). حالا یک تکه سیم معمولی را ده بار دور لوله بپیچید. کویل اولیه آماده است!

گام سوم : لحیم کاری

مدار را لحیم کنید
مدار را لحیم کنید

حالا باید طبق شماتیکی که در گام اول دیدید، تمام قطعات را روی یک تکه برد کوچک لحیم کنید (استفاده از برد مدار چاپی ضرورتی ندارد). هنگام لحیم کردن مقاومت متغیر خیلی دقت کنید چون بیشتر کویل هایی که کار نمی کنند، بخاطر اشتباه لحیم کردن مقاومت است. در نهایت هم کویل های اولیه و ثانویه را وصل کنید. فقط فراموش نکنید پوشش محافظتی سر سیم ها را قبل از اتصال جدا کنید.

گام چهارم : کویل را روشن کنید

ساخت کویل تسلا تمام است. قبل از اینکه جریان برق را برای اولین بار وصل کنید، مقاومت متغیر را در پوزیشن وسط قرار بدهید و لامپ حبابی را هم نزدیک کویل بگذارید چون جرقه های ولتاژ بالا معمولاً بلافاصله دیده نمی شوند و تنها چیز قابل توجه روشن شدن لامپ است.

در ساختنی بخوانید :  یک کاردستی ساده و آموزشی؛ موتور سلونوئیدی ساده بسازید

حالا منبع تغذیه را روشن کنید و خیلی آرام مقاومت متغیر را حرکت بدهید. این کویل خیلی ضعیف است و بخاطر تاثیر پوست دچار برق گرفتگی نمی شوید. با این حال باید جانب احتیاط را رعایت کنید و آزمایش را کنار دستگاه های الکترونیکی انجام ندهید.

جرقه های ولتاژ بالا از پلاسما ساخته می شوند و به همین خاطر خیلی داغ هستند؛ پس به آنها دست نزنید.

اگر کویل تسلا کار نکرد، سیم های کویل اولیه را جابجا کنید. بیشتر یا کمتر کردن تعداد دورهای کویل هم می توانید به حل مشکل آزمایش کمک کند.

مدار را لحیم کنید

این کویل تسلا بسیار ساده است و به همین خاطر جای بهبود زیادی دارد. اولین کاری که می توانید برای بهبود کویل انجام بدهید، افزایش ولتاژ است. البته ما توصیه نمی کنیم ولتاژ این مدار را به بیشتر از ۲۵ ولت برسانید.

با تغییر کویل اولیه هم می توانید کیفیت نتایج آزمایش را تغییر بدهید. هرچه تعداد دورهای سیم این کویل کمتر باشد، جریان برق بیشتر و در نتیجه قدرت کویل تسلا بیشتر می شود. با چرخاندن این کویل دور کویل ثانویه هم می توانید به نتایج جالبی برسید.

بعد از ساخت کویل تسلا با روش ساده برای ساخت نمونه های بزرگ تر و قدرتمندتر آماده می شوید. تصاویر کویل هایی که می سازید را با ساختنی به اشتراک بگذارید. برای اینکه در جریان انتشار آزمایش های علمی جدید ساختنی قرار بگیرد، در کانال تلگرام سایت عضو شوید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت کویل تسلا ؛ یک کاردستی ارزان اما هیجان انگیز
عنوان مطلب
آموزش ساخت کویل تسلا ؛ یک کاردستی ارزان اما هیجان انگیز
توضیح کوتاه
به ساده ترین روش ممکن کویل تسلا بسازید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

قفسه دوچرخه بسازید و دوچرخه هایتان را از دیوار آویزان کنید... اگر خانواده تان اهل دوچرخه سواری باشند، احتمالاً بخش بزرگی از پارکینگ یا انباری را دوچرخه ها اشغال کرده اند. اگر این فضا را نیاز دارید، می توانید دوچر...
ریسه جشن تولد بافتنی با طرح کدو حلوایی بسازید... کسانی که می خواهند خودشان ریسه جشن تولد بسازید، معمولاً از کاغذ استفاده می کنند. ریسه های کاغذی هم دوام زیادی ندارند و حداکثر دوبار میشود از آنها استف...
آموزش ساخت : تلسکوپ دابسونی بسازید شاید ایده ساخت تلسکوپ برای کسانی که با نجوم آشنایی ندارند، خیلی جالب نباشد اما برای طرفداران علم نجوم خیلی مفید خواهد بود. در این پست ساختنی طرز ساخت ...
شما هم می توانید ربات بسازید؛ ربات لرزشی... این یک سری جدید از پست های ساختنی است؛ " شما هم می توانید ربات بسازید ". اگر همیشه دوست داشتید ربات بسازید و طراحی کنید، اینجا نقطه خوبی برای شروع است...
ساخت زیرلیوانی شیک و با دوام با چوب و رزین... در این ساختنی طرز ساخت زیرلیوانی های چوبی را یاد می گیرید که با داخل شان با در بطری پر می شود. بدنه این زیرلیوانی ها از چوبی است و فضای خالی بین درهای...
آموزش ساخت : واکس چوب و مبلمان چوبی طبیعی بسازید... عید نوروز نزدیک است و وقت خانه تکانی شده است. یکی از سخت ترین قسمت های خانه تکانی تمیز کردن و پولیش زدن وسایل چوبی و مبلمان است. وقتی کار تمیز کردن وس...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

۵ دیدگاه ها

 1. سلام
  ۱- آیا (((حدود ۲۰۰ متر سیم مسی مخصوص سیم پیچ ۰٫۱ تا ۰٫۳ میلیمتری – سیم سایز ۳۶ مناسب است))) درست است؟
  ۲- قطر و طول لوله چقدر باید باشد؟

 2. سلام ببخشید من میخوام یه دستگاه بسازم که به شارژر گوشی وصل بشه و برق رو انتقال بده و ۵ولت ورودی هست الان من میتونم از این مدار استفاده کنم؟

 3. ببخشید اگه این مدارو به جای لوله پلاستیکی از هسته فلورید (اهن) استفاده کنیم برد بیشتری خواهد داشت در این صورت آیا خطرناک تر میشود؟؟؟؟
  لطفا هرچی سریع تر جوابم رو بدید چون تا قبل از دوشنبه این هفته لازمش دارم
  باتشکر
  لطفا اون قسمت ربات نیستمتون خیلی خیلی مزخرفه !!! سوالاتشو تغیر بدید یا تصاویر رو درست تقسیم بندی کنید با تشکر وسپاس فراوان از زحماتتون

پاسخ دهید