خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / ساعت دیواری هوشمند متصل به اینترنت بسازید و زمان را کنترل کنید!

ساعت دیواری هوشمند متصل به اینترنت بسازید و زمان را کنترل کنید!

وقتی داریم خوش می گذرانیم، زمان زود می گذرد و وقتی بی حوصله هستیم، زمان کند می شود. واضح است که زمان نسبی است و ادراک ما از زمان با وضعیت ذهنی مان تغییر می کند. اگر این ویژگی زمان همیشه برایتان دردسر درست می کند، باید یک ساعت دیواری هوشمند بسازید و با آن سرعت زمان را کنترل کنید (البته روی صفحه ساعت)!

این ساعت دیواری هوشمند یک ساعت وایرلس و قابل کنترل است که امکان افزایش و کاهش سرعت و حتی متوقف کردن زمان را به شما می دهد. این ساعت از برد اینتل ادیسون که هاست یک صفحه وب روی وای فای خانگی است استفاده می کند تا مکانیزم اصلاح شده ساعت را کنترل کند.

بدنه ساعت هم با الهام از آثار سالوادور دالی و ساعت های معروفش ساخته می شود که با مفهوم نسبیت زمان بیگانه نیستند. این ها برخی از ویژگی هایی هستند که ساعت دیواری هوشمند در اختیارتان قرار می دهد:

 • کنترل وایرلس ساعت از طریق وای فای
 • صفحات تنظیمات Node.js روی هاست محلی برای کنترل ساعت از طریق تمام گجت هایی که مرورگر دارند
 • نمایش آنالوگ ساعت با استفاده از socket.io
 • امکان کند کردن، تند کردن، متوقف کردن و همگام سازی ساعت با زمان واقعی
 • زمانبندی تنظیمات برای اجرا شدن در زمان مشخص
 • امکان تکرار تنظیمات وارد شده در روزهای مشخصی از هفته

در ویدیوی زیر می توانید طرز کار ساعت دیواری هوشمند را در مقایسه با یک ساعت معمولی ببینید:

گام اول : وسایل مورد نیاز

 • اینتل ادیسون
 • صفحه گرامافون یا صفحه وینیل
 • یک ساعت قدیمی با مکانیزم سالم
 • آی سی پل HL293D

گام دوم : بدنه ساعت را آماده کنید

برای آماده کردن بدنه ساعت دالی یک صفحه گرام قدیمی یا خراب را انتخاب کنید. برای شکل دادن به صفحه از دستگاه هوای گرم استفاده می کنیم.

برای اینکار باید گرما را آنقدر روی صفحه نگه دارید که راحت خم بشود و سپس چروک ها را اضافه کنید. شکل دادن صفحه سخت تر از چیزی است که به نظر می رسد چون وقتی می خواهید چروک جدید را ایجاد کنید، چروک های قبلی باز می شوند یا شکل شان تغییر می کند. پس سعی کنید آرام و با حوصله کار کنید و جای چروک ها را با دقت انتخاب کنید. در نهایت و وقتی صفحه به شکل دلخواه تان درآمد، یکی از لبه ها را لبه میز نگه دارید و ۹۰ درجه خم کنید. این قسمت جایی است که روی کانتر قرار می گیرد و حالت ساعت آب شده را ایجاد می کند.

برای راهنمایی بیشتر می توانید ویدیوی زیر را ببینید. در ضمن از این روش می توانید برای ساخت وسایل تزیینی دیگر هم استفاده کنید.

گام سوم : مکانیزم ساعت را جدا کنید

مکانیزم ساعت را از ساعت قدیمی جدا کنید. اگر ساعتی ندارید که بتوانید مکانیزمش را جدا کنید، می توانید این قطعه را جداگانه بخرید.

بدنه مکانیزم را باز کنید و جای هر چرخ دنده را با دقت یادداشت کنید. حالا برد مدار چاپی را بیرون بیاورید و محل اتصال دو سیم سلونوید (کویل سیمی) به برد را مشخص کنید. سپس مسیرهایی که سلونوید را به برد مدار چاپی متصل می کنند، ببرید تا سلونوید از هر مداری جدا بشود.

حالا دو سیم به سیم های سلونوید لحیم کنید (ترجیحاً به نقطه ای که به برد لحیم شده است). معمولاً جایی برای بیرون آوردن سیم ها وجود ندارد؛ پس باید دو سوراخ دریل کنید تا بتوانید سیم ها را بیرون بیاورید.

بدنه مکانیزم ساعت را ببندید. برای چک کردن اتصالات، دو باتری AA را به دو سیم وصل کنید و سپس اتصالات باتری را معکوس کنید تا ساعت یک ثانیه جلو بروید.

گام چهارم : مدار را لحیم کنید

هربار که ولتاژ عبوری از سلونوید معکوس بشود، مکانیزم ساعت یک ثانیه حرکت می کند. پس برای معکوس کردن قطبیت در هر ثانیه یکبار به یک پل H نیاز داریم.

در ساختنی بخوانید :  تابلوی کاغذی سه بعدی شیک و ارزان با طرح دلخواه تان بسازید

این پل H را می توانید از چهار ترانزیستور بسازید. چهار دیود محافظتی هم به آن اضافه می شود تا از اینتل ادیسون مراقبت بشود. روش ساده تر این است که بجای ساخت یک پل H پیچیده، از یک آی سی L293D که پل H (با محافظ EMF) داشته باشد استفاده کنید. همانطور که در شماتیک بالا می بینید، ما اینکار را کرده ایم.

برای ساخت مدار ساعت دیواری هوشمند ، یک تکه پرف برد در اندازه مناسب ببرید. آی سی L293D را رویش لحیم کنید و دو سیم به ساعت، دو سیم به پین ۵ ولتی و پین اتصال به زمین اینتل ادیسون و سه سیم به پین های دیجیتال ۹، ۱۰ و ۱۱ اینتل ادیسون وصل کنید. همه GNDها را بهم لحیم کنید و پین های Vmot و VCC را با هم به ۵ ولتی لحیم کنید. برای ساخت مدار از دیاگرام بالا استفاده کنید. در دیاگرام بالا بجای برد اینتل ادیسون از آردوینو استفاده شده است. اینکار فقط برای نشان دادن اتصالات است و دلیل دیگری ندارد. در ضمن تمام اتصالات روی همان پین های اینتل هستند.

گام پنجم : قطعات را بهم وصل کنید

به مکانیزم ساعت اصلاح شده چسب دو طرفه بچسبانید و آن را پست صفحه گرام وصل کنید. می توانید از چسب حرارتی هم برای این اتصال استفاده کنید. برد اینتل ادیسون و مدار پرف برد را هم با چسب دو طرفه یا چسب حرارتی پشت صفحه بچسبانید.

حالا تمام سیم ها را طوری که در دیاگرام مرحله قبل دیدید به برد اینتل ادیسون وصل کنید.

یک آداپتور دیواری مناسب برای تغذیه به برد اینتل ادیسون وصل کنید. کارمان با بخش سخت افزاری ساعت دیواری هوشمند تمام است و باید کار روی نرم افزار را شروع کنیم.

گام ششم : اینتل ادیسون را تنظیم کنید

ابتدا یک ایمیج روی اینتل ادیسون نصب کنید. Intel XDK IoT Edition را هم دانلود و روی برد نصب کنید.

کدهای موجود در لینک زیر را دانلود کنید.کدهای دانلود شده را در Intel XDK IoT Edition باز کنید و آن را روی ادیسون آپلود کنید. برای آپلود کدها، ابتدا ادیسون را وصل کنید. سپس به تنظیمات بروید و زمان سیستم را سینک کنید و daemon را آپدیت کنید.

حالا باید اینتل ادیسون را به وای فای وصل کنید. قبل از اینکار باید برد را تنظیم و به سیستم هاست وصل کرده باشید (این شامل مونتاژ برد، نصب درایورهای مورد نیاز و فلش کردن سفت افزار می شود). برای وصل کردن ادیسون به وای فای، مراحل زیر را دنبال کنید:

۱- صفحه ارتباط سریال با برد را باز کنید.

۲- برای پیکربندی وای فای، فرمان زیر را وارد کنید:

اگر با خطای configure_edison: not found مواجه شدید، باید سفت افزار را آپدیت کنید.

۳- وقتی برد از شما پرسید می خواهید وای فای را تنظیم کنید، Y را تایپ و اینتر را بزنید.

۴- برد اینتل ادیسون شبکه های وای فای را در عرض ۱۰ ثانیه اسکن می کند. بعد از اتمام اسکن، یک لیست از شبکه های در دسترس نمایش داده می شود. اگر شبکه مورد نظرتان را نمی بینید، ۰ را بزنید تا اسکن دوباره انجام بشود.

۵- برای انتخاب شبکه مورد نظر، شماره آن در لیست را تایپ کنید و اینتر را بزنید. برای تایید اینتری، Y را تایپ و اینتر را بزنید.

۶- اگر برای اتصال به شبکه نیاز به پسورد یا اطلاعات دیگر بود، آنها را در صفحه سریال وارد کنید.

۷- حالا برد سعی می کند به شبکه وای فای مورد نظر شما وصل بشود. وقتی پیغام Done را دیدید، برد به شبکه وای فای وصل شده است.

۸- می توانید آدرس آی پی را در تصویر بالا یا در صفحه سریال خودتان ببینید. این آی پی برد اینتل است. بعد از نمایش آی پی، فرمان زیر را وارد کنید:

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : یک آکواریوم کامل بسازید

خواهید دید که آدرس آی پی wlan0، کنار inet addr نمایش داده خواهد شد.

۹- برای تست اتصال، باید برد را از یک کامپیوتر دیگر و از طریق آدرس آی پی بدست آمده در مرحله قبل به همین شبکه وای فای پینگ کنید. بجای این روش، می توانید آدرس آی پی را در مرورگر یکی از کامپیوترهای متصل به شبکه وای فای وارد کنید.

اگر برای اتصال به شبکه وای فای مشکل داشتید، فرمان های زیر را در صفحه سریال وارد کنید:

گام هفتم : چطور از ساعت استفاده کنیم؟

چطور از ساعت دیواری هوشمند استفاده کنیم
چطور از ساعت دیواری هوشمند استفاده کنیم

برای تغییر تنظیمات ساعت دیواری هوشمند می توانید از گوشی هوشمند، تبلت، لپ تاپ یا هر دستگاهی که مرورگر داشته باشد و به همان شبکه ای وصل باشد که اینتل ادیسون وصل است، استفاده کنید.

عبارت ‘edison.local/’ را در مرورگر تایپ کنید تا آدرس آی پی اینتل ادیسون را بدست بیاورید. حالا یک مرورگر را باز کنید و این آدرس را به همراه :۸۰۰۸ تایپ کنید (مثلاً اگر آدرس آی پی اینتل ادیسون ۱۹۲٫۱۶۸٫۰٫۱ باشد باید عبارت ۱۹۲٫۱۶۸٫۰٫۱:۸۰۰۸ را وارد کنید). اگر از کامپیوتر برای اتصال استفاده می کنید، می توانید به جای این عبارت از edison.local:8008 هم استفاده کنید.

با وارد کردن یکی از این آدرس ها به صفحه تنظیمات ساعت دیواری هوشمند دسترسی پیدا می کنید. وقتی برای اولین بار دستگاهی را به ادیسون وصل می کنید، کدها زمان دستگاه مورد استفاده را به عنوان زمان جاری در نظر می گیرند. ادیسون زمان جاری را از اینترنت و در حین بوت دریافت می کند اما اگر اینترنت قطع باشد، ساعت تنظیم نخواهد شد. با این روش کدهای ساعت هوشمند، ساعت و دیتای اشتباه نشان نخواهند داد. پس به این ترتیب تا زمانی که دستگاهی را به اینتل ادیسون وصل نکنید، حرکت ساعت شروع نخواهد شد.

دقت کنید که زمان ساعت آنالوگ و زمان سیستم باید مطابق زمان دستگاهی باشند که برای اولین بار به اینتل وصل کردید. پس ساعت دیواری را با استفاده از پیچ های پشت مکانیزم ساعت با ساعت خودتان تنظیم کنید.

گام هشتم : اجزای صفحه تنظیم ساعت

رابط کاربری ساعت دیواری هوشمند
رابط کاربری ساعت دیواری هوشمند

صفحه اصلی تنظیمات ساعت دیواری هوشمند، یک ساعت آنالوگ دارد که زمانی را نشان می دهد که اینتل ادیسون می خواهد روی ساعت دیواری نمایش بدهد. اگر دو زمان با هم نمی خوانند، باید زمان را برای یک دقیقه متوقف کنید و زمان ساعت دیواری را با زمان ساعت آنالوگ یکی کنید.

زیر این ساعت آنالوگ،یک خط نوشته تاریخ و زمان سیستم را نشان می دهد. این زمانی است که اینتل ادیسون به عنوان زمان صحیح و جاری در نظر می گیرد. همانطور که قبلاً گفتیم این زمان از زمان سیستم دستگاهی که برای اولین بار به پورت ۸۰۰۸ ادیسون وصل شده، ذخیره شده است. این زمان، زمان ساعت دیواری را تغییر نمی دهد اما ساعت آنالو گ مطابق با تنظیمات ساعت دیواری تغییر خواهد کرد.

دکمه گرد + که در پایین صفحه می بینید برای اضافه کردن تنظیمات جدید است.

تنظیمات ذخیره شده هم بین زمان سیستم دکمه اضافه کردن تنظیمات نشان داده می شوند. این تنظیمات مثل یک منوی کشویی عمل می کنند و با کلیک کردن روی آنها جزییات نمایش داده خواهد شد. بعد از باز کردن هر تنظیمات می توانید جزییات کوتاه مربوط به آنها را ببینید.

دکمه فعال کننده سمت راست تنظیمات هم وضعیت تنظیمات را نشام می دهد. اگر دکمه ON باشد، تنظیما فعال است و طبق زمانبندی اجرا خواهد شد. اگر دکمه OFF باشد، زمانبندی تا وقتی که دکمه ON بشود، اجرا نخواهد شد. وقتی یکی از تنظیمات فعال باشد و طبق زمانبندی اجرا بشود، بعد از اجرا به طور خودکار خاموش خواهد شد (اگر در حالت تکرار قرار نگرفته باشد). اگر هم تنظیماتی را با هم روشن کنید که تداخل زمانی داشته باشند، یک خطا دریافت می کنید و نمی توانید تنظیمات دوم را فعال کنید.

در ساختنی بخوانید :  دستور تهیه : وافل بلژیکی درست کنید

گام نهم : چگونه یک تنظیمات جدید اضافه کنیم؟

رابط کاربری ساعت دیواری هوشمند
رابط کاربری ساعت دیواری هوشمند

هر تنظیمات جدیدی که به ساعت دیواری هوشمند اضافه می کنید، یکی از چهار حالت زیر را دارد:

 • افزایش سرعت: سرعت ساعت بیشتر می شود و ساعت دیواری از ساعت سیستم جلو می زند.
 • کاهش سرعت: سرعت ساعت کمتر می شود و ساعت دیواری از ساعت سیستم عقب می ماند.
 • توقف: ساعت متوقف می شود.
 • هنگام سازی: زمان ساعت دیواری (که روی ساعت آنالوگ نشان داده می شود) با زمان ساعت سیستم (خط زیر ساعت آنالوگ) همگام می شود. اگر ساعت از زمان سیستم جلوتر باشد، سرعتش کم یا متوقف می شود و اگر عقب باشد، سرعتش زیاد می شود. کدها بهترین روش برای تنظیم ساعت سیستم با ساعت دیواری را پیدا می کنند. ساعت نمی تواند سریع تر از مقدار MIN_TICK حرکت کند و از حالت توقف کامل هم کندتر نمی شود (یعنی عقب گرد وجود ندارد).

هر کدام از روش های بالا گزینه های مرتبط دیگری هم دارند که توضیح شان را در ادامه می خوانید:

at/in : مقدار at به کاربر اجازه می دهد زمان شروع اجرای تنظیمات را مشخص کند. وقتی زمان سیستم با این مقدار یکی بشود، تنظیمات اجرا خواهند شد. in مشخص می کند چقدر زمان باید بگذرد تا این تنظیمات اجرا بشود. این مقادیر طوری نوشته می شوند که با هم اشتباه گرفته نشوند؛ مثلاً برای متغیر in مقدار ۲۲:۱۰ به معنای ۲۲ ساعت و ۱۰ دقیقه است نه ساعت ۱۰ و ۱۰ دقیقه شب.

till/for : مقدار till زمانی را نشان می دهد که استفاده از تنظیمات باید قطع بشود. for هم مشخص می کند تنظیمات بعد از اجرا شدن برای چه مدت باید فعال بمانند. برای متغیر for هم از فرمت چند ساعت و چند دقیقه استفاده می شود نه فرمت زمانی. بعد از تمام شدن این مدت، تنظیمات غیر فعال می شوند (مگر اینکه در حالت تکرار قرار گرفته باشند).

By : این گزینه فقط برای روش های افزایش و کاهش سرعت ساعت دیواری کاربرد دارد. by مشخص می کند زمان باید چقدر افزایش یا کاهش داشته باشد. این مقدار را می توانید با تعداد ساعت یا با درصد مشخص کنید. اگر یک تنظیمات برای ده دقیقه فعال باشد و مقدار by 50 درصد باشد، زمان برابر با ۵ دقیقه خواهد بود. اگر مقدار by را برای کاهش سرعت زمان بیشتر از ۱۰۰ درصد وارد کنید، ساعت متوقف می شود چون همانطور که قبلاً گفتیم ساعت دیواری هوشمند امکان به عقب برگشتن ندارد.

از طریق Repeat می توانید تعداد روزهای هفته که تنظیمات باید تکرار بشوند را مشخص کنید. اگر همه روزها را غیر فعال کنید، گزینه تکرار تنظیمات غیرفعال می شود. دکمه Save تنظیمات را ذخیره می کند. دقت کنید که برای بروزرسانی تنظیمات باید آن را در حالت غیرفعال قرار بدهید.

دکمه Delete هم تنظیمات را پاک می کند که فقط باید روی تنظیمات غیر فعال اجرا بشود.

ساعت دیواری هوشمند آماده است

همانطور که دیدید بخش الکترونیکی ساعت دیواری هوشمند بسیار ساده است و نیاز به مهارت خاصی ندارد. اما قسمت برنامه ریزی کمی سخت است که البته آماده است و شما باید فقط آنها را آپلود کنید. فقط باید بلد باشید این کدها را روی اینتل ادیسون آپلود کنید که کار چندان سختی نیست.

شما از ساعت دیواری هوشمند چه استفاده ای خواهید کرد؟ تصاویر ساعت هایی که با این روش می سازید را برای ساختنی ارسال کنید و اگر پیشنهادی برای بهبود کارایی ساعت دارید، کامنت بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
ساعت دیواری هوشمند متصل به اینترنت بسازید و زمان را کنترل کنید!
عنوان مطلب
ساعت دیواری هوشمند متصل به اینترنت بسازید و زمان را کنترل کنید!
توضیح کوتاه
با این ساعت می توانید سرعت گذشت زمان را زیاد و کم کنید یا آن را متوقف کنید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

با رول های دستمال کاغذی کیف کاغذی بسازید!... رول دستمال کاغذی چیزی است که در هر خانه ای پیدا میشود. به همین خاطر است که کاردستی هایی که با این رول ها ساخته میشوند، طرفداران زیادی دارند. در ساختنی...
آموزش ساخت : آینه تزیینی با طرح خورشید بسازید... آینه تزیینی را با وسایل مختلفی میتوان ساخت؛ از تکه های موزاییک گرفته تا شاخه های خشک درختان! در این ساختنی هم می خواهیم به شما یاد بدهیم چطور با این ش...
آموزش ساخت : با مهره های کاغذی دستبند درست کنید... دستبندی که در تصویر زیر می بینید با کاغذ درست شده است! مهره های این دستبند از جنس کاغذ هستند و ساخت آنها بسیار ساده است. این مهره های کاغذی کاربرد زیا...
با کمی سیم یک گوشواره روگوشی شیک بسازید... ساخت وسایل تزیینی و زیورآلات با سیم هم ساده است و هم ارزان. در این ساختنی می‌خواهیم طرز ساخت یک گوشواره روگوشی شیک را یادتان بدهیم. اگر کمی سیم مناسب ...
آموزش ساخت گل فلزی بدون جوشکاری و آهنگری... گل های فلزی یکی از وسایل تزیینی هستند که بخاطر دوام بالا و زیبایی خاص، طرفداران زیادی دارند. این گل های فلزی معمولاً با تکنیک ها و ابزارهای جوشکاری سا...
آموزش ساخت رادیو با برد آردوینو و گیرنده Si4844-A10... ایده ساخت رادیو با یک تراشه بسیار جالب و سرگرم کننده است. به خصوص اگر از تراشه ای مثل Si4844-A10 استفاده بشود؛ این گیرنده قابلیت دریافت امواج AM/FM/SW...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید