خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / با کمترین هزینه پنل LED سقفی بزرگ و قابل کنترل بسازید

با کمترین هزینه پنل LED سقفی بزرگ و قابل کنترل بسازید

در این ساختنی طرز ساخت یک پنل LED سقفی بزرگ را یاد می گیرید که یکی از بهترین و البته ارزان ترین روش ها برای نورپردازی مدرن است. این پنل ۲٫۵ در یک متری ۸۴۶ بخش مجزا که شامل ۲۵۳۸ LED RGB هستند، ساخته می شود. برای تغذیه این تعداد LED به دو منبع تغذیه بزرگ نیاز داریم که در ادامه بیشتر درباره آن توضیح می دهیم. برای کنترل پنل LED هم از کنترل نوار ال ای دی HC-008 و کنترلر وای فای H806SB استفاده می کنیم.

برای ساخت این پنل LED سقفی باید با سیم کشی نوارهای LED و ساخت مدارات کنترل مخصوص آنها آشنا باشید. اگر تا بحال با نوار LED کار نکرده اید، بهتر است از پروژه های کوچک تر با نوار LED شروع کنید تا مهارت و تخصص کافی برای ساخت پنل LED سقفی را پیدا کنید.

گام اول : طراحی پنل LED سقفی

قبل از اینکه خرید قطعات و ساخت پنل را شروع کنید، باید پاسخ چند سوال درباره چیزی که می خواهید بسازید را مشخص کنید. اندازه پنل، نوع پخش کننده نور (یا اینکه اصلاً پخش کننده می خواهید یا نه)، نوع LED، نوع کنترلر و جنس فریم پنل.

اندازه پنل سقفی: پنل های کوچک و بزرگ هر کدام مزایا و معایب خودشان را دارند. پنل های کوچک را براحتی می توانید از سقف جدا کنید و در کمد نگه داری کنید. برای ساختش هم به وسایل و منبع تغذیه کوچک تری نیاز دارید. ایرادش هم این است که به اندازه پنل های بزرگ نور ندارد و نمی تواند تاثیر زیادی روی زیبایی دکوراسیون داشته باشد.

نوع پخش کننده نور: همانطور که در تصاویر مشخص است، پنل سقفی ما با یک لایه پلاستیک نیمه شفاف پوشانده شده که نور را پخش می کند. ما از ورق های پلکسی گلاس/ PMMA استفاده کرده ایم که مات هستند اما نور را از خودشان عبور می دهند روش ها دیگر استفاده نکردن از لایه پخش کننده نور یا استفاده از پلکسی گلاس شفاف است. اگر از پلکسی گلاس شفاف استفاده می کنید، می توانید آن را با درزگیر سیلیکونی بپوشانید (در ادامه بیشتر درباره این روش توضیح می دهیم). در هر صورت توصیه نمی کنیم از شیشه استفاده کنید.

نوع LED : ده ها مدل LED در بازار وجود دارد و ما نمی توانیم درباره همه آنها توضیح بدهیم. پس برای ساده تر کار توضیه می کنیم از نوار LED آدرس پذیر WS2811 استفاده کنید. البته این نوع نوار LED هم انواع مختلفی دارد که در این راهنما از نوع سه LED به ازای هر تراشه و ۶۰ LED به ازای هر متر استفاده شده است (به این ترتیب در هر یک متر، ۲۰ بخش آدرس پذیر وجود دارد). برای مشخص کردن میزان نوارهای مورد نیاز، ابتدا باید اندازه پنل سقفی را مشخص کنید. سپس تعداد ردیف ها و در نهایت میزان فاصله بین نوارها را مشخص کنید. ما ۱۸ ردیف نوار LED داریم که از هم ۵ سانتیمتر فاصله دارند. هنگام محاسبه این اندازه ها باید اندازه تخته های کناری (۲ در ۲٫۵ سانتیمتر) را هم در نظر داشته باشید.

نوع کنترلر: تنوع کنترل هایی که می توانید استفاده کنید، به اندازه تنوع نوارهای LED است. مهمترین نکته این است که از کنترلری استفاده کنید که برای LED آدرس پذیر طراحی شده باشد (نه LED تک رنگ) و از WS2811 LED پشتیبانی کند. همچنین وظایفی که برای کنترلر در نظر دارید هم مهم است؛ ما قصد داریم برنامه خودمان را روی کنترلر پیاده کنیم، پنل را از طریق موبایل کنترل کنیم و یک ریموت برایش داشته باشیم. همه اینها را نمی توان با یک ریموت کنترل انجام داد و به همین خاطر ما از دو کنترلر استفاده می کنیم.

در ساختنی بخوانید :  مدار الکترونیکی : آمپلی فایر استریو 5*2 وات ارزان و ساده

جنس فریم پنل: برای انتخاب کنترلر باید هزینه، دوام و وزن را در نظر بگیرید. ما هم برای تخته پشتی و هم برای تخته های کناری از چوبی استفاده می کنیم که خمیدگی نداشته باشد. استفاده کردیم. ما تخته های کناری را از الوارهای ۲٫۵ در ۲ سانتیمتر ساختیم. البته شما می توانید از متریال های دیگر با ابعاد مختلف استفاده کنید.

گام دوم : وسایل مورد نیاز

 • الوار و ورق های چوبی – متناسب با اندازه پنل سقفی
 • پیچ
 • چسب چوب
 • نوار WS2811 LED آدرس پذیر ۱۲ ولتی – میزان نواری که می خرید به اندازه پنل بستگی دارد
 • کنترلر ۱۲ ولتی
 • منیع تغذیه ۱۲ ولتی – نوع منبع تغذیه به تعداد LEDها بستگی دارد. هر نوار ۷۲w/5m است که بار پنل منبع تغذیه باید کمتر از ۴۸۰ وات در ۱۲ ولت باشد. برای پنل از این قانون استفاده کنید که برای هر متر LED به ۱۰ وات برق نیاز دارید. برای تبدیل وات به آمپراژ هم کل وات مصرف شده را تقسیم بر ۱۲ کنید (ولتاژ).
 • سیم سایز ۱۶
 • زنجیر و قلاب برای آویزان کردن پنل
 • دوشاخه و کابل ۲۲۰ ولت
 • نوار چسب دو طرفه
 • چسب بسته بندی سفید – می توانید از رنگ هم استفاده کنید
 • تخته پخش کننده نور
 • نبشی پلاستیکی
 • چسب مخصوص نبشی
 • منبع تغذیه ۱۲ ولت یک آمپر – اختیاری
 • مدار رله حساس به نور – اختیاری

گام سوم : فریم پنل را بسازید

اگر تخته پشتی را به صورت یک تکه و درست در ابعاد مورد نظرتان دارید، ابتدا باید فریم را بسازید و سپس تخته پشتی را به آن پیچ کنید. بجای این روش هم می توانید فریم ها را جداگانه به تخته پشتی پیچ کنید. اگر از این روش استفاده کنید، لازم نیست روی کناره های پنل پیچ بزنید که ممکن است موقع اضافه کردن قلاب ها شما را دچار مشکل کند.

ابتدا باید الوارهای دور فریم را ببرید. نحوه برش و مونتاژ این الوارها به طول اولیه الوارهایی که خریده اید، بستگی دارد. اگر الوارها آنقدر بلند هستند که بتوانید هر چهار طرف را یک تکه ببرید، فقط باید بعد از برش لبه هایشان را ۴۵ درجه کنید و با پیچ یا چسب چوب آنها را بهم وصل کنید. اما اگر الوارها از طول مورد نظرتان برای فریم کوتاه تر هستند، باید فریم را از بیش از چهار قطعه بسازید (کاری که ما کرده ایم). مهمترین نکته در ساخت فریم این است که الوارها را کاملاً صاف بهم وصل کنید تا زاویه اتصال کاملاً ۹۰ درجه از کار دربیاید.

بعد از اینکه فریم را ساختید، آن را روی یک سطح صاف بخوابانید و چسباندن تخته پشتی (یا تخته های پشتی) را شروع کنید. حتماً در حین چسباندن تخته ها وسط فریم چند پایه موقت بگذارید تا در حین چسباندن ترک نخورد. نقاط اتصال تخته پشتی به فریم باید فواصل یکسان داشته باشند. برای این اتصال باید از چسب چوب استفاده کنید.

بعد از اتصال تخته پشتی به فریم، باید نبشی های پلاستیکی را وصل کنید. اگر هنوز تخته های پشتی را نصل نکرده اید، ابتدا پشتی ها را به تخته های روی فریم وصل کنید (طوری که پنل ها بین این دو قعطه قرار بگیرند). بعد از اینکه همه نبشی ها را نصب کردید، آرام فریم را برگردانید و تخته های پشتی را به نبشی ها وصل کنید (از داخل). می توانید از چسب چوب هم به همراه پیچ استفاده کنید. همه سوراخ هایی که برای مونتاژ فریم لازم دارید، باید از قبل دریل بشوند؛ مخصوصاً سوراخ های روی نبشی ها که می توانند باعث ترک خوردن تخته های چوب بشوند.

گام چهارم : لبه ها را با چسب یا رنگ بپوشانید

برای پوشاندن لبه های فریم دو انتخاب دارید: چسب بسته بندی یا رنگ. اگر حوصله صبر کردن برای خشک شدن رنگ را ندارید، چسب انتخاب بهتری است. اگر می خواهید از رنگ استفاده کنید. ابتدا باید یک لایه بتونه یا پرایمر روی چوب بزنید و بعد از خشک شدن، لایه رنگ را اضافه کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت: آویز بالای تخت اوریگامی

اگر می خواهید از پلاستیک پخش کننده نور استفاده کنید، باید داخل فریم را هم سفید کنید (با چسب یا رنگ). در غیر این صورت پخش کننده تاثیر خودش را از دست می دهد.

گام پنجم : نوارها را وصل کنید

بعد از آماده کردن بدنه، باید سراغ قطعات الکترونیک برویم. خوب به نوارهای LED نگاه کنید؛ یک فلش روی نوارهاستکه جهت جریان داده را نشان می دهد. هنگام نصب نوارها روی فریم باید این جهت را رعایت کنید که یک مسیر مارپیچ می سازد.

در مرحله طراحی پنل LED سقفی تعداد ردیف ها و فاصله بین آنها را مشخص کردیم. قبل از اینکه چسباندن نوارهای LED را شروع کنید، ردیف ها را مطابق اندازه گیری های مرحله طراحی روی تخته پشتی بکشید تا کارتان ساده تر بشود.

پوشش پشت نوارهای LED را باز کنید. سپس اولین نوار را در جهت فلش روی اولین ردیف بچسبانید، دومین نوار را روی ردیف دوم و در جهت مخالف بچسبانید و همین طور پیش بروید.

نوار LED در هر پنج متر به جریان نیاز دارد. پس اگر ردیف های شما هم ۲٫۵ متری باشند، کارتان خیلی ساده تر می شود چون باید هر دو ردیف را با هم تغذیه کنید (۱۸ دریف، ۹ اتصال مثبت و منفی). بعد از اینکه محل تغذیه نوارها را پیدا کردید، دو سوراخ کوچک روی آن نقاط دریل کنید (این سوراخ ها محل عبور سیم های الکتریکی هستند).

اگر طول دریف های پنل تان ۲٫۵ متر نیست، باید محاسبه کنید که چندتا از ردیف ها به اندازه یک نوار LED است. اگر نتیجه محاسبات وسط ردیف ها بود، عدد را به سمت پایین و به نزدیک ترین جایی که سیم ها را دارید، گرد کنید. با این روش می توانید همه سیم ها را یک طرف نگه دارید.

گام ششم : سیم کشی را انجام بدهید

نوارهای LED را بهم وصل کنید
نوارهای LED را بهم وصل کنید

قبل از شروع سیم کشی این نکته را در نظر داشته باشید که بیشتر از تصاویر باید به راهنمای متنی دقت کنید. دیاگرام سیم کشی بسته به تعداد نوارهای LED و نوع منبع تغذیه متفاوت خواهد بود.

ابتدا تمام پین های دیتا را بهم وصل کنید. روی محل فلش نوارها، یک سیم به پین دیتا لحیم کنید و سر دیگرش را به پین دیتای نوار کناری وصل کنید. اینکار را برای سر دیگر نوارها هم تکرار کنید. بعد از اینکه دیتاها را بهم وصل کردید، یک سوراخ در محل شروع نوارها دریل کنید و سیم را از آن رد کنید.

حالا باید جای منبع تغذیه را مشخص کنید. منبع تغذیه ها را با چسب دو طرفه یا پیچ سرجایشان وصل کنید. یک سیم مثبت و منفی از سوراخ هایی که در مرحله قبل دریل کردید، رد کنید و آنها را به نوارهای LED و ریل های مثبت و منفی منبع تغذیه وصل کنید.

سپس کنترلر را به منبع های تغذیه وصل کنید. فقط باید خط دیتای نوار LED اول را به کنترلر وصل کنید. اگر از چند کنترلر استفاده می کنید، باید روی خط دیتا از سوئیچ استفاده کنید (در ادامه بیشتر در این باره توضیح می دهیم).

گام هفتم : توضیحات بیشتر درباره قطعات الکترونیکی

پنل LED سقفی حتی وقتی خاموش است ۳۰ وات برق مصرف می کند چون منبع های تغذیه باید روشن باشند. اگر این مشکل را حل نکنید، مصرف برق پنل سقفی خیلی زیاد می شود. باید راهی پیدا کنیم که با خاموش شدن کنترلرها، منبع یا منابع تغذیه هم خاموش بشوند.

روش های مختلفی برای تعبیه یک سوئیچ الکترونیکی برای خاموش کردن منبع تغدیه وجود دارد. البته این روش برای همه کنترلرهای LED جواب نمی دهد. مثلاً کنترلر وای فای مورد استفاده ما، سوئیچ خاموش ندارد و همیشه روشن است. به همین خاطر خیلی مهم است که از کنترلرهایی استفاده کنید که LED نشانگر داشته باشند تا روشن بودن کنترلر را نشان بدهند.

در ساختنی بخوانید :  با آردوینو یک ساعت QR clock بسازید و زمان را با کد QR نمایش بدهید

در این روش باید کنترلر را از طریق یک منبع تغذیه کوچک روشن کنید. وقتی کنترلر روشن بشود، رله حساس به نور منبع تغذیه اصلی را روشن می کند و سپس همه قطعات الکترونیکی روشن می شوند. با این روش وقتی پنل LED سقفی خاموش است، اتلاف برق رخ نمی دهد. با قرار دادن یک مقاومت نوری صفحه LED، قطعات الکترونیکی فقط وقتی روشن می شوند که کنترلر روشن باشد.

روش های دیگر استفاده از سوئیچ روشن و خاموش ساده یا سوئیچ های دیواری است.

گام هشتم : لایه پخش کننده نور را اضافه کنید

برای لایه پخش کننده نور می توانید از ورق های آماده موجود در بازار استفاده کنید. روش دیگر هم استفاده از درزگیر سیلیکونی است. اگر درزگیر سیلیکونی را روی ورق پلکسی گلاس بریزید و با غلتک رنگ آن را پخش کنید، افکت نوری بسیار زیبایی ایجاد می شود. تعداد لایه های سیلیکون به میزان پخش کنندگی که در نظر دارید، بستگی دارد. اگر می خواهید اینکار را انجام بدهید، باید مکانی را انتخاب کنید که کاملاً تمیز باشد و تهویه خوبی داشته باشد. فقط در این صورت است که چیزی بین سیلیکون گیر نمی کند.

بعد از اینکه تخته پخش کننده نور را آماده کردید، باید آن را به پنل بچسبانید. پنل را روی یک سطح صاف بگذارید و جای سوراخ های اتصال تخته را علامت بزنید. سوراخ ها را دریل کنید و سپس سرشان را بزرگ کنید تا پیچ ها کاملاً با سطح تخته هم تراز بشوند. تخته را روی پنل بگذارید و پیچ ها را داخل سوراخ ها کاملاً محکم کنید.

برای پوشاندن پیچ ها هم نبشی های پلاستیکی را طوری برش بزنید که با زاویه ۴۵ درجه نسبت به یکدیگر روی گوشه ها قرار بگیرند. به گوشه ها چسب بزنید و نبشی ها را به کناره های پنل بچسبانید تا پیچ های تخته رویی دیده نشوند.

گام نهم : برنامه ریزی

نرم افزار، اپ موبایل و کدهایی که برای کنترلرهای پنل سقفی استفاده می کنید، به کارکردهایی که برایش تعریف کرده اید بستگی دارد. ما از برنامه Ledbuild برای کنترلر استفاده می کنیم.
تعداد برنامه هایی که می توانید به همراه کنترلرهای مخصوص نوارهای LED استفاده کنید، بسیار متنوع هستند. پس قبل از انتخاب برنامه نیازهایتان را مشخص کنید تا راحت تر بتوانید برنامه را انتخاب کنید.

پنل LED سقفی آماده است

پنل LED سقفی آماده است
پنل LED سقفی آماده است

کنترلرهای زیادی در بازار وجود دارد؛ از کنترلرهای حساس به موزیک تا کنترلرهای وایرلس. توصیه می کنیم از بیشتر از دو کنترلر برای پنل LED سقفی استفاده نکنید. هرچه تعداد کنترلرها بیشتر بشود، کنترل آنها و در نتیجه نوارهای LED سخت تر می شود و قیمت ساخت پنل هم بیشتر می شود.

به ما بگویید از چه روش و چه کنترلری برای ساخت پنل LED سقفی استفاده می کنید. تصاویر پنل هایی که می سازید را با ساختنی به اشتراک بگذارید و اگر راهی برای بهبود کارایی و طراحی پنل سقفی سراغ دارید، آن را همین جا کامنت کنید.

اگر دنبال ایده های مشابه برای ساخت پروژه های الکترونیکی ساده و پیشرفته می گردید، در کانال تلگرام ساختنی عضو بشوید و تمام آموزش های ساخت را روی موبایل تان دریافت کنید.

منبع

خلاصه مطلب
با کمترین هزینه پنل LED سقفی بزرگ و قابل کنترل بسازید
عنوان مطلب
با کمترین هزینه پنل LED سقفی بزرگ و قابل کنترل بسازید
توضیح کوتاه
با نوارهای LED پنل سقفی قابل کنترل بسازید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

پروژه آردوینو : دستگاه سی ان سی (CNC) بسازید... در این ساختنی قصد داریم طرز ساخت یک دستگاه سی ان سی (CNC) با آردوینو را به شما بیاموزیم. دستگاه سی ان سی یکی از دستگاه های نسبتاً گرانی است که کاربرد ...
تابلوی چوبی سیاه و سفید با طرح لوگان بسازید... در این ساختنی یاد می گیرید چطور یک تابلوی چوبی بسازید و طرح دلخواه تان را روی آن بکشید. ما طرح سیاه و سفید لوگان را برای ساخت تابلوی چوبی انتخاب کردیم...
آموزش ساخت : چراغ قوه ای بسازید که با آب کار می کند!... وقتی برق ها می رود، چراغ برق محله تان ایراد پیدا می کند یا به هر علت دیگری دسترسی به برق ندارید برای روشنایی سراغ چه چیزی می روید؟ احتمالاً جواب شما ه...
آموزش ساخت: شال گردن گرمایشی بسازید ساختنی امروز یک ایده زمستانی برایتان دارد: شال گردن گرمایشی . پس اگر خیلی سرمایی هستید یا در شهرهای سردسیر زندگی می کنید حتماً این ساختنی را برای خودت...
آموزش ساخت چراغ مطالعه قابل حمل شیک و کاربردی... برای کسانی که میز کار کوچکی دارند یا نمی خواهید همیشه روی میزشان شلوغ باشد، چراغ مطالعه پرتابل بهترین انتخاب است. ساخت چراغ مطالعه پرتابل بسیار ساده ا...
آموزش ساخت: جامدادی رولی بسازید اگر از آن دسته افرادی هستید که همیشه کلی وسایل ریز با خودتان جابجا می کنید، این ساختنی می تواند دردسرهای شما را کم کند. با این ساختنی می توانید برای خ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید