خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / تابلوی کاغذی سه بعدی شیک و ارزان با طرح دلخواه تان بسازید

تابلوی کاغذی سه بعدی شیک و ارزان با طرح دلخواه تان بسازید

اگر دنبال یک هدیه خاص، شیک و در عین حال ارزنده می گردید، تابلوی کاغذی سه بعدی یکی از بهترین انتخاب هاست. ساخت تابلوی کاغذی بسیار ساده است و وقت زیادی نمی برد. ما هم سعی می کنیم در این آموزش ساخت روش صحیح را به شما یاد بدهیم.

تابلوی کاغذی سه بعدی بسازید
تابلوی کاغذی سه بعدی بسازید

برای ساخت تابلوی کاغذی سه بعدی می توانید طرحی که ما انتخاب کردیم را پیاده کنید یا طرح تابلو را تغییر بدهید. هر طرحی که انتخاب کنید، روش کار تغییر نخواهد کرد و فقط باید از الگوهای برش متفاوتی استفاده کنید. در ادامه می بینید که ما قاب تابلو را هم خودمان می سازیم. اگر ابزار لازم برای ساخت قاب را ندارید، می توانید از قاب های آماده با عمق کافی استفاده کنید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

  • چسب PVA
  • درزگیر شفاف
  • مقوای کاردستی در رنگ های دلخواه
  • اسپری چسب

گام دوم : طرح را پرینت کنید

طرح را روی کاغذ پرینت کنید
طرح را روی کاغذ پرینت کنید

طرحی که انتخاب کرده اید را روی کاغذ رنگی چاپ کنید. اینکار بریدن گل ها – یا اشکال دیگر – را ساده تر می کند. می توانید بجای پرینت کردن، طرح را با دست هم بکشید.

گام سوم : گل ها را بسازید

ما طرح گل کوکب را برای ساخت تابلوی کاغذی سه بعدی انتخاب کرده ایم. این گل از چند لایه ساخته می شود؛ چهار لایه کوچک، چهار لایه متوسط و دو لایه بزرگ.

یک گل با این تعداد لایه بسازید و اگر اندازه آن برای قرار گرفتن داخل تابلو بزرگ نبود، بقیه گل ها را هم با همین تعداد لایه بسازید. در غیر این صورت باید تعداد لایه ها را کمتر کنید. تعداد گل هایی که می سازید به اندازه ای که برای تابلو در نظر دارید، بستگی دارد. در ضمن بهتر است گل ها را در دو رنگ یا بیشتر بسازید.

در ساختنی بخوانید :  دروازه چوبی بازی پرتاب توپ بسازید و بچه ها را در تابستان سرگرم کنید

گام چهارم : طرح خودتان را اضافه کنید

برای اینکه طراحی تابلو خیلی ساده نباشد، می توانید جزییات بیشتری به آن اضافه کنید. این جزییات می تواند هر چیزی باشد؛ یک گل دیگر، پروانه یا هر چیزی که تابلوی را زیباتر کند. در تصویر بالا می توانید طرح انتخابی ما را ببینید.

گام پنجم : ساقه ها را بسازید

برای ساخت ساقه از میله چوبی با ضخامت ۹ میلیمتر استفاده کنید (البته ضخامت ساقه به اندازه گل ها و تابلو بستگی دارد).

ابتدا میله را رنگ کنید و سپس آن را در طول و تعداد دلخواه ببرید. یک تکه ربان همرنگ گل ها ببرید و پشتش را با چسب بپوشانید. این روبان را دور ساقه ها بپیچید. وقتی چسب خشک شد، یک لایه ربان دیگر دور ساقه ها بپیچید و آن را با چسب حرارتی ثابت کنید.

گام ششم : چوب های قاب را ببرید

اگر می خواهید قاب تابلوی کاغذی را هم خودتان بسازید، ابتدا باید الوار مناسب را پیدا کنید. الواری که انتخاب می کنید باید آنقدر عریض باشد که بتوانید با آن یک قاب با عمق مناسب بسازید.

ابتدا الوار را به تکه های ۷٫۶ سانتیمتری تقسیم کنید و سپس سرشان را برش ۴۵ درجه بزنید. در نهایت هم شیارهای شیشه را روی الوار ببرید (برای جزییات بیشتر ویدیوی آموزشی را ببینید).

گام هفتم : الوارها را تمیز کنید

داخل شیارها را با کاتر و اسکنه تمیز کنید تا کاملاً باز و قابل استفاده بشوند.

گام هشتم : الوار را سنباده بکشید

ابتدا الوارهای قاب را بهم بچسبانید. سپس به لبه های اتصال چسب بزنید تا الوار در حین خشک شدن چسب تکان نخورند. بعد از خشک شدن چسب، قاب را سنباده بکشید و قسمت های خالی را با خمیر چوب پر کنید. بعد از خشک شدن خمیر، دوباره قاب را سنباده کاری کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : با کاغذ باطله سوخت درست کنید

گام نهم : قاب را رنگ کنید

ابتدا کاغذ پشت قاب را از کارتن ببرید و یکبار اندازه اش را چک کنید. می توانید با اسپری چسب یک کاغذ رنگی روی کارتن بچسبانید. سپس باید قاب را رنگ کنید. هر رنگی که برای قاب انتخاب کرده اید، اول دو لایه بتونه به قاب بزنید و هر لایه را هم سنباده بکشید. سپس دو لایه از رنگ دلخواه را روی قاب اسپری کنید.

گام دهم : دیواره ها را بپوشانید

اگر دیواره های قاب را با کاغذ رنگی بپوشانید، تابلوی کاغذی سه بعدی ظاهر بهتری پیدا می کند. ابتدا کاغذها را از رنگ دلخواه ببرید و سپس آنها را با چسب PVA به قاب چوبی بچسبانید.

گام یازدهم : شیشه جلویی را اضافه کنید

شیشه جلوی قاب را در ابعاد مناسب سفارش بدهید و آن را با درزگیر شفاف جلوی قاب بچسبانید. چون هیچ فشاری به شیشه وارد نمی شود، نیاز نیست از درزگیر زیادی استفاده کنید. برای پخش کردن درزگیر از انگشت و برای تمیز کردن دور شیشه از کاتر استفاده کنید.

گام دوازدهم : طرح سه بعدی را آماده کنید

ابتدا همه طرح ها و اشکالی که آماده کرده اید را روی یک مقوای رنگی بچینید و سپس هر کدام را سرجایش بچسبانید. خوب به طرح تان نگاه کنید و اگر لازم دیدید، جزییات بیشتری به آن اضافه کنید.

در ساختنی بخوانید :  برای جشن ها و مهمانی ها ریسه رنگی درست کنید

می توانید روی حاشیه طرح سه بعدی هم یک پیام تبریک بنویسید.

گام سیزدهم : کارتن پشتی را اضافه کنید

کارتن پشت قاب را اضافه کنید
کارتن پشت قاب را اضافه کنید

برای وصل کردن این کارتن به پشت قاب نیاز به چسب ندارید. کافی است آن را پشت قاب قرار بدهید و با کمی فشار آن را داخل قاب فرو کنید. اگر لازم بود می توانید از چند پونز یا میخ ریز هم استفاده کنید.

تابلوی کاغذی سه بعدی آماده است

تابلوی کاغذی سه بعدی آماده است
تابلوی کاغذی سه بعدی آماده است

حالا یک هدیه دست ساز و منحصر به فرد دارید که می توانید هر کسی را با آن خوشحال کنید. تنها چیزی که می تواند تابلوی کاغذی سه بعدی را زیباتر کنید، دقت و خلاقیت تان است. پس هم در مرحله طراحی و هم در مرحله ساخت وقت کافی صرف کنید. و فراموش نکنید تصاویر تابلوهایی که می سازید را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
تابلوی کاغذی سه بعدی با طرح دلخواه تان بسازید
عنوان مطلب
تابلوی کاغذی سه بعدی با طرح دلخواه تان بسازید
توضیح کوتاه
یک تابلوی ساده اما شیک و منحصر به فرد بسازید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

با در بطری و LED یک چراغ قوه کوچک بسازید حتماً از عنوان ای کاردستی متوجه شده اید که قرار نیست یک چراغ قوه مثل تصویری که معمولاً از چراغ قوه های کوچک دارید، بسازیم. چراغ قوه ای که داخل در یک ب...
پرینتر سه بعدی رزینی (DLP) بسازید – بخش اول... پرینترهای سه بعدی انواع مختلفی دارند؛ پرینترهای SLA، FDM و DLP. اگر بخواهید یکی از انواع پرینترهای سه بعدی را بخرید کارتان خیلی ساده است اما وقتی بخوا...
رخت آویز دیواری مخصوص خشک کردن لباس بسازید... اگر جای کافی برای پهن کردن لباس های خیس در خانه دارید و نمی توانید از رخت آویزهای معمولی (که فضای زیادی اشغال می کنند) استفاده کنید، این رخت آویز دیوا...
فرستنده صوتی بسازید و ایستگاه رادیویی افتتاح کنید!... در این ساختنی طرز ساخت فرستنده صوتی پرتابل را یاد می گیرید. با این فرستنده می توانید امواج FM را به رادیو، گوشی همراه و ... انتقال بدهید. همانطور که د...
آموزش ساخت : گل کاغذی بسازید ساخت گل با کاغذ بسیار ساده و البته لذت بخش است. شاید فکر کنید که ساخت گل کاغذی فقط یک ایده کاردستی برای بچه هاست اما همین کاردستی ارزان بدرد بزرگترها ...
با آی سی تایمر NE555 کنترلر PWM موتور ۱۲ ولتی بسازید... هر دستگاه یا ابزاری که با موتور DC ساخته می شود به یک کنترلر سرعت نیاز دارید. مثلاً این اره رومیزی که برای موتور آن از ماژول کنترلر سرعت استفاده شده ا...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید