خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / تابلوی کاغذی سه بعدی شیک و ارزان با طرح دلخواه تان بسازید

تابلوی کاغذی سه بعدی شیک و ارزان با طرح دلخواه تان بسازید

اگر دنبال یک هدیه خاص، شیک و در عین حال ارزنده می‌گردید، تابلوی کاغذی سه بعدی یکی از بهترین انتخاب‌هاست. ساخت تابلوی کاغذی بسیار ساده است و وقت زیادی نمی‌برد. ما هم سعی می‌کنیم در این آموزش ساخت روش صحیح را به شما یاد بدهیم.

تابلوی کاغذی سه بعدی بسازید
تابلوی کاغذی سه بعدی بسازید

برای ساخت تابلوی کاغذی سه بعدی می‌توانید طرحی که ما انتخاب کردیم را پیاده کنید یا طرح تابلو را تغییر بدهید. هر طرحی که انتخاب کنید، روش کار تغییر نخواهد کرد و فقط باید از الگوهای برش متفاوتی استفاده کنید. در ادامه می‌بینید که ما قاب تابلو را هم خودمان می‌سازیم. اگر ابزار لازم برای ساخت قاب را ندارید، می‌توانید از قاب‌های آماده با عمق کافی استفاده کنید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

  • چسب PVA
  • درزگیر شفاف
  • مقوای کاردستی در رنگ‌های دلخواه
  • اسپری چسب

گام دوم : طرح را پرینت کنید

طرح را روی کاغذ پرینت کنید
طرح را روی کاغذ پرینت کنید

طرحی که انتخاب کرده اید را روی کاغذ رنگی چاپ کنید. اینکار بریدن گل‌ها – یا اشکال دیگر – را ساده تر می‌کند. می‌توانید بجای پرینت کردن، طرح را با دست هم بکشید.

گام سوم : گل‌ها را بسازید

ما طرح گل کوکب را برای ساخت تابلوی کاغذی سه بعدی انتخاب کرده ایم. این گل از چند لایه ساخته می‌شود؛ چهار لایه کوچک، چهار لایه متوسط و دو لایه بزرگ.

یک گل با این تعداد لایه بسازید و اگر اندازه آن برای قرار گرفتن داخل تابلو بزرگ نبود، بقیه گل‌ها را هم با همین تعداد لایه بسازید. در غیر این صورت باید تعداد لایه‌ها را کمتر کنید. تعداد گل‌هایی که می‌سازید به اندازه ای که برای تابلو در نظر دارید، بستگی دارد. در ضمن بهتر است گل‌ها را در دو رنگ یا بیشتر بسازید.

گام چهارم : طرح خودتان را اضافه کنید

برای اینکه طراحی تابلو خیلی ساده نباشد، می‌توانید جزییات بیشتری به آن اضافه کنید. این جزییات می‌تواند هر چیزی باشد؛ یک گل دیگر، پروانه یا هر چیزی که تابلوی را زیباتر کند. در تصویر بالا می‌توانید طرح انتخابی ما را ببینید.

گام پنجم : ساقه‌ها را بسازید

برای ساخت ساقه از میله چوبی با ضخامت ۹ میلیمتر استفاده کنید (البته ضخامت ساقه به اندازه گل‌ها و تابلو بستگی دارد).

ابتدا میله را رنگ کنید و سپس آن را در طول و تعداد دلخواه ببرید. یک تکه ربان همرنگ گل‌ها ببرید و پشتش را با چسب بپوشانید. این روبان را دور ساقه‌ها بپیچید. وقتی چسب خشک شد، یک لایه ربان دیگر دور ساقه‌ها بپیچید و آن را با چسب حرارتی ثابت کنید.

گام ششم : چوب‌های قاب را ببرید

اگر می‌خواهید قاب تابلوی کاغذی را هم خودتان بسازید، ابتدا باید الوار مناسب را پیدا کنید. الواری که انتخاب می‌کنید باید آنقدر عریض باشد که بتوانید با آن یک قاب با عمق مناسب بسازید.

ابتدا الوار را به تکه‌های ۷٫۶ سانتیمتری تقسیم کنید و سپس سرشان را برش ۴۵ درجه بزنید. در نهایت هم شیارهای شیشه را روی الوار ببرید (برای جزییات بیشتر ویدیوی آموزشی را ببینید).

گام هفتم : الوارها را تمیز کنید

داخل شیارها را با کاتر و اسکنه تمیز کنید تا کاملاً باز و قابل استفاده بشوند.

گام هشتم : الوار را سنباده بکشید

ابتدا الوارهای قاب را بهم بچسبانید. سپس به لبه‌های اتصال چسب بزنید تا الوار در حین خشک شدن چسب تکان نخورند. بعد از خشک شدن چسب، قاب را سنباده بکشید و قسمت‌های خالی را با خمیر چوب پر کنید. بعد از خشک شدن خمیر، دوباره قاب را سنباده کاری کنید.

گام نهم : قاب را رنگ کنید

ابتدا کاغذ پشت قاب را از کارتن ببرید و یکبار اندازه اش را چک کنید. می‌توانید با اسپری چسب یک کاغذ رنگی روی کارتن بچسبانید. سپس باید قاب را رنگ کنید. هر رنگی که برای قاب انتخاب کرده اید، اول دو لایه بتونه به قاب بزنید و هر لایه را هم سنباده بکشید. سپس دو لایه از رنگ دلخواه را روی قاب اسپری کنید.

گام دهم : دیواره‌ها را بپوشانید

اگر دیواره‌های قاب را با کاغذ رنگی بپوشانید، تابلوی کاغذی سه بعدی ظاهر بهتری پیدا می‌کند. ابتدا کاغذها را از رنگ دلخواه ببرید و سپس آنها را با چسب PVA به قاب چوبی بچسبانید.

گام یازدهم : شیشه جلویی را اضافه کنید

شیشه جلوی قاب را در ابعاد مناسب سفارش بدهید و آن را با درزگیر شفاف جلوی قاب بچسبانید. چون هیچ فشاری به شیشه وارد نمی‌شود، نیاز نیست از درزگیر زیادی استفاده کنید. برای پخش کردن درزگیر از انگشت و برای تمیز کردن دور شیشه از کاتر استفاده کنید.

گام دوازدهم : طرح سه بعدی را آماده کنید

ابتدا همه طرح‌ها و اشکالی که آماده کرده اید را روی یک مقوای رنگی بچینید و سپس هر کدام را سرجایش بچسبانید. خوب به طرح تان نگاه کنید و اگر لازم دیدید، جزییات بیشتری به آن اضافه کنید.

می‌توانید روی حاشیه طرح سه بعدی هم یک پیام تبریک بنویسید.

گام سیزدهم : کارتن پشتی را اضافه کنید

کارتن پشت قاب را اضافه کنید
کارتن پشت قاب را اضافه کنید

برای وصل کردن این کارتن به پشت قاب نیاز به چسب ندارید. کافی است آن را پشت قاب قرار بدهید و با کمی‌فشار آن را داخل قاب فرو کنید. اگر لازم بود می‌توانید از چند پونز یا میخ ریز هم استفاده کنید.

تابلوی کاغذی سه بعدی آماده است

تابلوی کاغذی سه بعدی آماده است
تابلوی کاغذی سه بعدی آماده است

حالا یک هدیه دست ساز و منحصر به فرد دارید که می‌توانید هر کسی را با آن خوشحال کنید. تنها چیزی که می‌تواند تابلوی کاغذی سه بعدی را زیباتر کنید، دقت و خلاقیت تان است. پس هم در مرحله طراحی و هم در مرحله ساخت وقت کافی صرف کنید. و فراموش نکنید تصاویر تابلوهایی که می‌سازید را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
تابلوی کاغذی سه بعدی با طرح دلخواه تان بسازید
عنوان مطلب
تابلوی کاغذی سه بعدی با طرح دلخواه تان بسازید
توضیح کوتاه
یک تابلوی ساده اما شیک و منحصر به فرد بسازید.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

با کمترین هزینه کنترلر سرعت موتور DC بسازید !... موتورهای DC همه جا کاربرد دارند؛ از مینی دریل یا ماشین RC و خیلی وسایل دیگر. چیزی که استفاده از موتور در وسایل مختلف را ممکن می‌سازد، استفاده از کنترل...
قاب آینه چوبی مخصوص اتاق کودک بسازید اگر دنبال یک اکسسوار جدید برای اتاق کودک تان می گردید، این قاب آینه چوبی را امتحان کنید چون هم شیک است و هم ساختنش راحت است. طراحی ساده این قاب آینه چ...
گل رز کاغذی با طرح و رنگ دلخواه تان بسازید!... گل های مصنوعی یکی از وسایل تزیینی پرکاربرد و محبوب هستند. اگر کمی با دقت به گل های پشت ویترین مغازه ها نگاه کنید، می بینید که خودتان هم می توانید عین ...
آموزش ساخت : تختخواب دو طبقه بسازید فکر می کنید میتوانید بدون داشتن مهارت نجاری یک تختخواب دو طبقه بسازید؟ اگر از این آموزش ساخت استفاده کنید هم میتوانید و هم از نتیجه کارتان لذت میبرید....
با کارتن های بدون استفاده قاب فلش مموری بسازید... اگر گشتی در بازار بزنید، براحتی می توانید انواع قاب فلش مموری را پیدا کنید. اما قابی که در این پست طرز ساختش را یاد می گیرید، با همه آنها فرق دارد. او...
آموزش ساخت : رخت آویز سیمانی بسازید شاید استفاده از سیمان برای ساخت وسایل تزیینی ایده جالبی بنظر نیاید؛ اما بیشتر اوقات اینطور نیست. بستگی دارد وسایل سیمانی را در چه فضایی قرار بدهید. ظا...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار شارژر باتری اتوماتیک به دو روش مختلف

باتری‌های قلمی‌هنوز کاربرد زیادی دارند و عمر کم آنها تاثیری در این مسئله ندارد. اگر …

پاسخ دهید