خانه / چگونه بسازیم / بیرون از خانه / آموزش ساخت کیت بقای کوهنوردی با وسایل ارزان و در دسترس

آموزش ساخت کیت بقای کوهنوردی با وسایل ارزان و در دسترس

کیت بقای کوهنوردی قیمت بالایی ندارد اما هر چقدر هم برای خریدش هزینه کنید، کیتی که خودتان می‌سازید بهتر خواهد بود. دلیلش این است که وسایلی را داخلش می‌گذارید که بین وسایل کوهنوردی تان هیچ جایگزینی برایش وجود ندارد. قبلاً در ساختنی طرز ساخت کوچک ترین کیف بقای کوهنوردی را یاد گرفته اید و اینجا طرز ساخت کیتی را یاد می‌گیرید که بزرگ تر است و وسایل بیشتری داخلش جای می‌گیرد.

دقت کنید که لزوماً نباید وسایل پیشنهادی ما را داخل کیت بقای کوهنوردی بگذارید. وسایلی را داخل کیت بگذارید که می‌دانید هیچ جایگزینی برایش ندارید و بیش از همه برای دوام آوردن در طبیعت بهش نیاز دارید.

گام اول : محتوای کیت بقا

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز

این کیت بقا شامل شش بخش آتش، آب، غذا، دارو، علامت دهی و سایر وسایل ضروری است. هر کدام از وسایلی که داخل این کیت قرار می‌دهیم، برای زنده ماندن در طبیعت ضروری هستند.

گام دوم : آتش

ساخت کیت بقای کوهنوردی
ساخت کیت بقای کوهنوردی
 • یک سنگ چخماق
 • سه کبریت ضد آب
 • یک آتش زنه کبریت (این را می‌توانید از قوطی کبریت هم جدا کنید)
 • دو آتش زنه کوچک (می‌توانید از هر نوع آتش زنه استفاده کنید)

اگر تجربه اش را داشته باشید، می‌توانید که سنگ چخماق برای روشن کردن آتش زنه خوب جواب می‌دهد. کبریت ضد آب را هم برای وقتی برمی‌داریم که پخماق جواب ندهد. قبل از اینکه قطعات مربوط به روشن کردن آتش را داخل کیت قرار بدهید، یکبار آنها را با هم تست کنید تا مطمئن شوید در شرایط اضطراری هم کار خواهند کرد.

گام سوم : آب

ساخت کیت بقای کوهنوردی
ساخت کیت بقای کوهنوردی
 • شش عدد قرص ضد آب

یکی از خطرهایی که همیشه افراد علاقه مند به زندگی در طبیعت را تهدید می‌کند، ابتلا به بیماری‌های منتقله از آب است. به همین خاطر شش قرص تصفیه آب هم داخل کیت می‌گذاریم تا بتوانیم از هر آبی استفاده کنیم.

گام چهارم : غذا

ساخت کیت بقای کوهنوردی
ساخت کیت بقای کوهنوردی
 • دو قلاب ماهیگیری بزرگ و متوسط
 • نخ ماهیگیری و یک وزنه
 • طناب ضخیم
 • دو عدد تیغ

شما نمی‌توانید داخل کیت بقای کوهنوردی غذا بگذارید اما می‌توانید ابزار تهیه غذا را به آن اضافه کنید. برای ماهیگیری به نخ و قلاب نیاز دارید. با طناب می‌توانید دام درست کنید و پرندگان کوچک را شکار کنید. اگر هم بتوانید چیزی شکار کنید، برای تبدیل کردنش به غذا به تیغ نیاز دارید. از تیغ می‌توانید برای تمیز کردن ماهی هم استفاده کنید.

گام پنجم : دارو

ساخت کیت بقای کوهنوردی

 • چهار عدد چسب زخم
 • یک رول کوچک از چسب بسته بندی
 • یک تیغ جراحی
 • یک سنجاق قفلی

با چسب زخم می‌توانید جلوی ورود آلودگی به زخم‌های سطحی را بگیرید. از چسب بسته بندی هم می‌توانید برای بستن زخم‌ها استفاده کنید. سنجاق قفلی و تیغ جراحی استریل شده هم کاربردهای زیادی دارند.

گام ششم : علامت دهی

ساخت کیت بقای کوهنوردی
ساخت کیت بقای کوهنوردی
 • فویل آلومینیومی‌تاشده به شکل مربع
 • سوت کوچک و صاف
 • موشک مخصوص آتش بازی

از فویل آلومینیومی‌می‌توانید به عنوان آینه علامت دهی یا موارد دیگر استفاده کنید. سوت هم که باید در هر کیت بقایی باشد. از موشک مخصوص آتش بازی هم می‌توانید برای ایجاد سیگنال از فاصله دور استفاده کنید.

گام هفتم : سایر وسایل ضروری

ساخت کیت بقای کوهنوردی
ساخت کیت بقای کوهنوردی
 • کیسه زیپ دار
 • نخ و سوزن
 • چسب بسته بندی
 • فویل آلومینیومی
 • سنجاق قفلی

برخی از وسایل را در مراحل قبل هم به کیت اضافه کردیم. اضافه کردن مقدار بیشتری از آنها به کیت بقای کوهنوردی به این خاطر است که کارکردهای متعددی دارند. البته شما می‌توانید بجای این موارد چیزهای دیگری داخل کیت بگذارید.

گام هشتم : وسایل را داخل جعبه بگذارید

ابتدا باید یک جعبه فلزی با اندازه مناسب پیدا کنید. اولین چیزی که باید داخل جعبه بگذارید، وسایل صاف هستند. آنها را طوری مرتب کنید که کمترین فضای ممکن را اشغال کنند.سپس سراغ وسایلی بروید که صاف نیستند اما اندازه متوسط دارند (مثل قلاب ماهیگیری و سنجاق قفلی). وسایل نرم را هم روی این وسایل بگذارید.در نهایت هم بزرگ ترین وسایل را روی سایر وسایل بگذارید. برای اینکه بتوانید همه وسایل را در یک جعبه کوچک سازماندهی کنید، باید چندبار سعی کنید تا بهترین حالت را پیدا کنید.

گام نهم : جعبه را ببندید

اگر جعبه را خیلی زیاد پر کرده باشید، احتمالاً درش خوب بسته نمی‌شود. برای حل این مشکل می‌توانید از طناب پاراکورد استفاده کنید. البته طناب پاراکورد در مواقع ضروری هم به دردتان می‌خورد و حتی اگر در جعبه بسته می‌شود، بهتر است کمی‌از آن را دور جعبه بپیچید.

ابتدا یک سر پاراکورد را داخل جعبه قرار بدهید و سپس درش را ببندید. طناب را نیمه شل دور جعبه بپیچید و سپس سر طناب را از همه حلقه‌هایی که ایجاد کرده اید، رد کنید. حالا این سر طناب را آنقدر بکشید که کاملاً سفت بشود و لبه جعبه قرار بگیرد. سر طناب را از یکی از حلقه‌ها رد کنید. وقتی طناب کاملاً سفت شد، کارتان تمام است.

کیت بقای کوهنوردی آماده است

تصاویر کیت بقای کوهنوردی که خودتان می‌سازید را با ساختنی به اشتراک بگذارید و بگویید چه وسایلی داخلش قرار می‌دهید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت کیت بقای کوهنوری با وسایل ارزان و در دسترس
عنوان مطلب
آموزش ساخت کیت بقای کوهنوری با وسایل ارزان و در دسترس
توضیح کوتاه
با این کیت بقا می‌توانید در هر شرایطی در طبیعت زنده بمانید.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش تزیین ظروف آشپزخانه با طرح های هندسی جذاب و زیبا... تزیین ظروف آشپزخانه تکنیک های مختلفی دارد؛ از شب تاب کردن، نقاشی کردن تا حکاکی روی ظروف. همه این روش ها نتیجه بسیار زیبایی دارد اما اشکال بزرگ آنها ای...
با دستگاه برش لیزری پایه لپ تاپ خنک کننده و فن دار بسازید... در این ساختنی آموزش ساخت پایه لپ تاپ چوبی را یاد می گیرید که دو فن خنک کننده هم دارد. برای ساخت این پایه لپ تاپ از دستگاه برش لیزری استفاده شده اما می...
آموزش ساخت : یک پاوربانک با باتری های اضافه درست کنید... نیاز ما به گوشی های هوشمندمان هر روز بیشتر می شود اما باتری ها متناسب با این افزایش نیاز تغییر نمی کنند. به همین خاطر است که پاوربانک تبدیل به یکی از ...
با پرینتر سه بعدی لامپ رومیزی شیک و مدرن بسازید... در این ساختنی، طرز ساخت لامپ رومیزی را یاد می گیرید که تمام قطعاتش با پرینتر سه بعدی ساخته می شود. این لامپ قابل شخصی سازی است و در دو شکل مختلف قابل ...
آموزش ساخت : سینی چوبی مدرن و شیک بسازید... ظروف آشپزخانه چوبی ظاهر شیک و متفاوتی دارند و البته قیمت شان هم کمی بالاست. در این پست ساختنی طرز ساخت یک سینی چوبی را یاد می گیرید که نیاز به ابزار خ...
با قوطی های فلزی باربیکیو بسازید! قبلاً در ساختنی طرز ساخت اجاق مسافرتی با قوطی فلزی را یاد گرفته اید. امروز می خواهیم ساخت باربیکیو با قوطی فلزی را بهتان یاد بدهیم. این باربیکیو را می...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری ربات چوبی منعطف و بادوام بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ربات مقوایی را یاد گرفته اید. آن ربات قابل برنامه …

پاسخ دهید