خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / پرتال زمان بسازید و حرکت اجسام را در زمان واقعی به صورت آهسته ببینید!

پرتال زمان بسازید و حرکت اجسام را در زمان واقعی به صورت آهسته ببینید!

این روزها هر روز یک گجت جدید وارد بازار می‌شود اما گجت‌ها و دستگاه‌هایی که واقعاً متفاوت باشند و ایده کاملاً جدیدی داشته باشند، خیلی کم پیدا می‌شوند. در این ساختنی با یکی از این دستگاه‌ها آشنا می‌شوید و همانطور که انتظار دارید، طرز ساختش را یاد می‌گیرید. پرتال زمان یا Slow Dance که مشاهده حرکت آهسته در زمان واقعی را فراهم می‌کند!

پرتال زمان یا دستگاه حرکت آهسته بسازید
پرتال زمان یا دستگاه حرکت آهسته بسازید

هزینه خرید این دستگاه بالاست و در ایران هم فروخته نمی‌شود. اما خودتان می‌توانید پرتال زمان را با هزینه بسیار کمتر بسازید. برای ساخت این دستگاه باید با الکترونیک آشنا باشید. در ویدیوی زیر می‌توانید طرز دستگاه را ببینید. فقط به خاطر داشته باشید که تصاویر با سرعت عادی ضبط شده اند!

گام اول : وسایل مورد نیاز

ابزار مورد نیاز

 • دستگاه لحیم کاری
 • پیچ گوشتی برقی
 • مته‌های 2، 3 و 6 میلیمتری
 • انبردست و سیم چین
 • کابل USB-B مینی برای برنامه ریزی آردوینو

قطعات قاب

 • منبع تغذیه 12 ولت 1 آمپر
 • یک قاب عکس – با دست کم 25 میلیمتر عمق
 • دو متر نوار LED – این نوار به سه تکه به طول 60 سانتیمتر تقسیم می‌شود
 • یک ورق فلزی آلومینومی‌با ابعاد 10 در 70 میلیمتر و ضخامت 0.3 میلیمتر
 • یک میله تثبیت صفحه با ابعاد 20 در 55 در 2 میلیمتر
 • یک تکه چوب – این چوب باید 4 میلیمتر بلندتر از هسته آهنی باشد
 • سه عدد پیچ چوبی به همراه واشر
 • یک میله آهنی یا پیچ یا میخ به طول 60 میلیمتر و قطر 6 تا 12 میلیمتر
 • یک قطعه برای تثبیت میله آهنی مثل پیچ M6
 • 45 متر سیم مسی ایزوله 0.41 میلیمتری
 • سه آهنربای نئودیمی‌کوچک

قطعات الکترونیکی

 • یک برد آردوینو Atmega Nano نسخه 3.0 – می‌توانید از آردوینو مینی هم استفاده کنید
 • خازن 16V 4200uF
 • دو عدد ماسفت IRF44N
 • دو عدد مقاومت 10K
 • دو عدد مقاومت300Ohm
 • دو عدد دیود 1N4007
 • کمی‌کابل برای اتصالات LED

گام دوم : کویل را آماده کنید

ابتدا جای سوراخ‌ها را روی ورق آلومنیومی‌علامت بزنید و آنها را دریل کنید. سپس این ورق را به هسته آهنی که انتخاب کرده اید، وصل کنید. نحوه اتصال در تصاویر مشخص است.

حالا می‌توانید پیچاندن سیم را شروع کنید. سیم مسی را تا جایی که می‌شود محکم دور میله آهنی بپیچید. 20 سانتیمتر از سیم را سر کویل آزاد بگذارید تا بعداً برای اتصالات الکترونیکی استفاده بشود. روی دول اول سیم هم یکبار دیگر سیم بپیچید تا مطمئن بشوید کویل از سرش باز نمی‌شود. در ضمن سیم پیچی را باید از آخر و جایی که واشر قرار دارد، آغاز کنید. توصیه ما ساخت کویل شش لایه است؛ یعنی سه بار رفت و برگشت سیم دور میله آهنی. انتهای کویل را خیلی به انتهای میله نزدیک نکنید تا از آن طرف باز نشود و لیز نخورد. برای اینکه بتوانید کویل را کاملاً محکم بسازید، بهتر است از کسی بخواهید قرقره سیم را برایتان نگه دارد و محکم بکشد. انتهای کویل هم باید 20 سانتیمتر سیم آزاد داشته باشد.

با فندک روکش انتهای سیم را بسوزانید. سپس قسمت مشکی را با کاتر بخراشید تا به سیم مسی براق برسید.

گام سوم : نوارهای LED را به قاب وصل کنید

سه نوار LED به طول 60 سانتیمتر ببرید. دقت کنید که نوار LED فقط باید از نقاط تعیین شده برای برش، بریده بشود. قیچی را به هر جای دیگری که بزنید، نوار غیرقابل استفاده می‌شود.

با توجه به قطبیت چاپ شده روی نوارها، آنها را به صورت موازی بهم وصل کنید (اطلاعات بیشتر درباره اتصال موازی LED را در این راهنما بخوانید). بسته به اینکه نوارها را از قسمت مثبت یا منفی برش زده باشید، جهت LEDها متفاوت خواهد بود.

حالا نوارها را طوری داخل قاب بچسبانید که کانکتورها در سمت راست قرار بگیرند. برای اینکه حرکات آهسته در نور روز هم به خوبی و زیبایی دیده بشوند، لبه‌های داخلی بالا، راست و چپ قاب را با نوار بپوشانید. برای اینکه نوارهای LED متقارن باشند، چسباندن آنها را با پنج سانتیمتر فاصله از پایین شروع کنید. اگر چسب پشت نوارها برای چسباندن آنها کافی نیست، می‌توانید از چسب اضافی استفاده کنید.

اگر از ظاهر LEDها راضی نیستید، می‌توانید رویشان را با شیشه شیری بپوشانید. فقط باید شیشه را در ابعاد مناسب برای داخل لبه‌های قاب ببرید.

گام چهارم : تخته چوب مرکزی را مونتاژ کنید

برای ساخت این قسمت از پرتال زمان به قطعاتی که در تصویر اول می‌بینید، نیاز دارید.

 1. ابتدا با ورق آلومینیومی‌جای سوراخ‌ها را روی تخته چوب علامت بزنید. سپس سوراخ‌ها را با مته مناسب دریل کنید.
 2. سوراخ طرف دیگر تخته را هم با کمک صفحه تشدید کننده علامت گذاری و دریل کنید.
 3. مطابق تصاویر کویل و صفحات فلزی را به این تخته چوب وصل کنید.
 4. بعد از اینکه تخته را آماده کردید، جایش را وسط لبه پایینی قاب پیدا کنید و علامت بگذارید.
 5. روی علامت را از پشت قاب دریل کنید تا سوراخ نصب تخته چوبی آماده بشود. برای دریل کردن این سوراخ از مته 6 میلیمتری استفاده کنید تا سر پیچ داخل قاب مخفی بشود.

گام پنجم : مدار را بسازید و وصل کنید

ابتدا مدار را طبق شماتیک موجود در گالری بالا بسازید. اگر خازن بزرگ ندارید، می‌توانید از چند خازن کوچک استفاده کنید تا بتوانید میزان نور را بدون چشمک زدن تنظیم کنید.

فایل‌های مورد نیاز برای برنامه ریزی برد آردوینو را از این لینک دانلود کنید. وقتی کویل مغناطیسی متصل است، نباید آردوینو را برای برنامه ریزی به کامپیوتر وصل کنید. ولتاژ معکوس القا شده و جریان خارج شونده می‌تواند به پورت USB یا خود مدار لطمه بزند. همیشه باید برد آردوینو را از برد مدار جدا کنید و سپس برنامه ریزی را آغاز کنید.

بعد از اینکه مدار را ساختید و آردوینو را برنامه ریزی کردید، برد را در جایی که در تصویر سوم مشخص است، نصب کنید.

پرتال زمان آماده است

برای تست دستگاه پرتال زمان گل یا برگ‌های بزرگ و نازک بهترین گزینه هستند. دقت کنید گیاهی که داخل دستگاه قرار می‌دهید، باید کاملاً خشک باشند. حتماً پر را هم داخل دستگاه پرتال زمان تست کنید؛ نتیجه فوق العاده است.برای اضافه کردن گل، پر، گل کاغذی و … به دستگاه کافی است آن را با کش لاستیکی به صفحه تشدید کننده ببندید. برای گل‌های کوچک هم می‌توانید از یک آهنربای کوچک استفاده کنید.
آهنرباهای داخل دستگاه دو کارکرد اصلی دارند؛ نیروی مغناطیسی را تشدید می‌کنند و تکانه کل تشدید کننده را متعادل می‌کنند. مقدار و پوزیشن هم به شدت روی نویز و دامنه حرکت تاثیر می‌گذارد.

برای اینکه کارایی دستگاه پرتال زمان را بیشتر کنید، باید قطب شمال و جنوب آهنرباها را با جهت پیچاندن سیم کویل تنظیم کنید. برای شروع کافی است آهنرباها را جایی قرار بدهید که نیروی بیشتری به صفحه تشدید کننده وارد می‌کنند. برای تقویت نیرو هم می‌توانید آهنرباها را مخالف کویل نصب کنید.

با قرار دادن یک آهنربا در انتهای هسته آهنی آهنربای الکتریکی به صورت مستقیم (نه روی صفحه تشدید کننده) می‌توانید میزان نیروی ایجاد شده را بیشتر کنید. برای کاهش نیرو در این پیکربندی، باید آهنرباها را بالا یا پایین ببرید. این روش برای گل‌های سبک و کوچک جواب می‌دهد.

چشمک زدن با سرعت بالای دستگاه پرتال زمان می‌تواند برای افرادی که به نور حساسیت دارند، مضر باشد. وقتی به دستگاه نگاه می‌کنید، متوجه چشمک زدن نور نمی‌شود چون خیلی سریع تر از کامپیوترهای معمولی است. اگر احساس سردرد، سرگیجه یا تهوع کردید دیگر به دستگاه نگاه نکنید!

منبع

خلاصه مطلب
پرتال زمان بسازید و حرکت اجسام را در زمان واقعی به صورت آهسته ببینید!
عنوان مطلب
پرتال زمان بسازید و حرکت اجسام را در زمان واقعی به صورت آهسته ببینید!
توضیح کوتاه
این دستگاه جرکات را در زمان عادی آهسته می‌کند و شما می‌توانید آن را ببینید
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : گوشواره خمیری مینیون بسازید... ساخت زیور آلات با خمیر بسیار ساده و البته سرگرم کننده است. در این پست ساختنی طرز گوشواره خمیری یکی از شخصیت های کارتونی محبوب را یاد می گیرید : مینیون...
دستگاه لحیم کاری گیره دار حرفه ای بسازید... اگر لحیم کاری برایتان سخت است، این دستگاه لحیم کاری کار را برایتان ساده خواهد کرد. این دستگاه یک سطح کار متحرک دارد که می تواند بردها را رویش قرار بده...
قلم آیپد بسازید و بدون دردسر با آیپد نقاشی کنید... اگر بطور مرتب از برنامه های نقاشی و گرافیک موبایل تان استفاده می کنید، قلم آیپد یکی از ابزارهایی است که خیلی لازم تان میشود. هزینه خرید این قلم موها خ...
آموزش ساخت : با آینه جعبه جواهرات بسازید... قبلاً در ساختنی طرز ساخت یک کمد جواهرات را یاد گرفته اید. همه آنقدر زیورآلات ندارند که بخواهند یک کمد برایش بسازند و از طرف دیگر همه ما به وسایل نجاری...
آموزش ساخت سنجاق سینه مرواریدی با طرح پروانه... با جستجوی تگ ساخت زیورآلات در ساختنی ، متوجه می شوید که با کمترین هزینه می توانید هر طرحی که برای دستبند، گوشواره، گردنبند و ... در فکر دارید را پیاده...
با قطعات الکترونیکی ارزان آشکارساز جریان AC بسازید... آشکارساز جریان AC دستگاهی است که بدون برقراری اتصال فیزیکی با قطعات یا مدارات الکترونیکی مختلف جریان AC را شناسایی می کند. در این ساختنی طرز ساخت این ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری ربات چوبی منعطف و بادوام بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ربات مقوایی را یاد گرفته اید. آن ربات قابل برنامه …

پاسخ دهید