خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / پرتال زمان بسازید و حرکت اجسام را در زمان واقعی به صورت آهسته ببینید!

پرتال زمان بسازید و حرکت اجسام را در زمان واقعی به صورت آهسته ببینید!

این روزها هر روز یک گجت جدید وارد بازار می شود اما گجت ها و دستگاه هایی که واقعاً متفاوت باشند و ایده کاملاً جدیدی داشته باشند، خیلی کم پیدا می شوند. در این ساختنی با یکی از این دستگاه ها آشنا می شوید و همانطور که انتظار دارید، طرز ساختش را یاد می گیرید. پرتال زمان یا Slow Dance که مشاهده حرکت آهسته در زمان واقعی را فراهم می کند!

پرتال زمان یا دستگاه حرکت آهسته بسازید
پرتال زمان یا دستگاه حرکت آهسته بسازید

هزینه خرید این دستگاه بالاست و در ایران هم فروخته نمی شود. اما خودتان می توانید پرتال زمان را با هزینه بسیار کمتر بسازید. برای ساخت این دستگاه باید با الکترونیک آشنا باشید. در ویدیوی زیر می توانید طرز دستگاه را ببینید. فقط به خاطر داشته باشید که تصاویر با سرعت عادی ضبط شده اند!

گام اول : وسایل مورد نیاز

ابزار مورد نیاز

 • دستگاه لحیم کاری
 • پیچ گوشتی برقی
 • مته های 2، 3 و 6 میلیمتری
 • انبردست و سیم چین
 • کابل USB-B مینی برای برنامه ریزی آردوینو

قطعات قاب

 • منبع تغذیه 12 ولت 1 آمپر
 • یک قاب عکس – با دست کم 25 میلیمتر عمق
 • دو متر نوار LED – این نوار به سه تکه به طول 60 سانتیمتر تقسیم می شود
 • یک ورق فلزی آلومینومی با ابعاد 10 در 70 میلیمتر و ضخامت 0.3 میلیمتر
 • یک میله تثبیت صفحه با ابعاد 20 در 55 در 2 میلیمتر
 • یک تکه چوب – این چوب باید 4 میلیمتر بلندتر از هسته آهنی باشد
 • سه عدد پیچ چوبی به همراه واشر
 • یک میله آهنی یا پیچ یا میخ به طول 60 میلیمتر و قطر 6 تا 12 میلیمتر
 • یک قطعه برای تثبیت میله آهنی مثل پیچ M6
 • 45 متر سیم مسی ایزوله 0.41 میلیمتری
 • سه آهنربای نئودیمی کوچک

قطعات الکترونیکی

 • یک برد آردوینو Atmega Nano نسخه 3.0 – می توانید از آردوینو مینی هم استفاده کنید
 • خازن 16V 4200uF
 • دو عدد ماسفت IRF44N
 • دو عدد مقاومت 10K
 • دو عدد مقاومت300Ohm
 • دو عدد دیود 1N4007
 • کمی کابل برای اتصالات LED

گام دوم : کویل را آماده کنید

ابتدا جای سوراخ ها را روی ورق آلومنیومی علامت بزنید و آنها را دریل کنید. سپس این ورق را به هسته آهنی که انتخاب کرده اید، وصل کنید. نحوه اتصال در تصاویر مشخص است.

در ساختنی بخوانید :  گردنبند چوبی شیک و منحصر به فرد بسازید

حالا می توانید پیچاندن سیم را شروع کنید. سیم مسی را تا جایی که می شود محکم دور میله آهنی بپیچید. 20 سانتیمتر از سیم را سر کویل آزاد بگذارید تا بعداً برای اتصالات الکترونیکی استفاده بشود. روی دول اول سیم هم یکبار دیگر سیم بپیچید تا مطمئن بشوید کویل از سرش باز نمی شود. در ضمن سیم پیچی را باید از آخر و جایی که واشر قرار دارد، آغاز کنید. توصیه ما ساخت کویل شش لایه است؛ یعنی سه بار رفت و برگشت سیم دور میله آهنی. انتهای کویل را خیلی به انتهای میله نزدیک نکنید تا از آن طرف باز نشود و لیز نخورد. برای اینکه بتوانید کویل را کاملاً محکم بسازید، بهتر است از کسی بخواهید قرقره سیم را برایتان نگه دارد و محکم بکشد. انتهای کویل هم باید 20 سانتیمتر سیم آزاد داشته باشد.

با فندک روکش انتهای سیم را بسوزانید. سپس قسمت مشکی را با کاتر بخراشید تا به سیم مسی براق برسید.

گام سوم : نوارهای LED را به قاب وصل کنید

سه نوار LED به طول 60 سانتیمتر ببرید. دقت کنید که نوار LED فقط باید از نقاط تعیین شده برای برش، بریده بشود. قیچی را به هر جای دیگری که بزنید، نوار غیرقابل استفاده می شود.

با توجه به قطبیت چاپ شده روی نوارها، آنها را به صورت موازی بهم وصل کنید (اطلاعات بیشتر درباره اتصال موازی LED را در این راهنما بخوانید). بسته به اینکه نوارها را از قسمت مثبت یا منفی برش زده باشید، جهت LEDها متفاوت خواهد بود.

حالا نوارها را طوری داخل قاب بچسبانید که کانکتورها در سمت راست قرار بگیرند. برای اینکه حرکات آهسته در نور روز هم به خوبی و زیبایی دیده بشوند، لبه های داخلی بالا، راست و چپ قاب را با نوار بپوشانید. برای اینکه نوارهای LED متقارن باشند، چسباندن آنها را با پنج سانتیمتر فاصله از پایین شروع کنید. اگر چسب پشت نوارها برای چسباندن آنها کافی نیست، می توانید از چسب اضافی استفاده کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : یک بطری آب پاش که در همه جهات کار میکند

اگر از ظاهر LEDها راضی نیستید، می توانید رویشان را با شیشه شیری بپوشانید. فقط باید شیشه را در ابعاد مناسب برای داخل لبه های قاب ببرید.

گام چهارم : تخته چوب مرکزی را مونتاژ کنید

برای ساخت این قسمت از پرتال زمان به قطعاتی که در تصویر اول می بینید، نیاز دارید.

 1. ابتدا با ورق آلومینیومی جای سوراخ ها را روی تخته چوب علامت بزنید. سپس سوراخ ها را با مته مناسب دریل کنید.
 2. سوراخ طرف دیگر تخته را هم با کمک صفحه تشدید کننده علامت گذاری و دریل کنید.
 3. مطابق تصاویر کویل و صفحات فلزی را به این تخته چوب وصل کنید.
 4. بعد از اینکه تخته را آماده کردید، جایش را وسط لبه پایینی قاب پیدا کنید و علامت بگذارید.
 5. روی علامت را از پشت قاب دریل کنید تا سوراخ نصب تخته چوبی آماده بشود. برای دریل کردن این سوراخ از مته 6 میلیمتری استفاده کنید تا سر پیچ داخل قاب مخفی بشود.

گام پنجم : مدار را بسازید و وصل کنید

ابتدا مدار را طبق شماتیک موجود در گالری بالا بسازید. اگر خازن بزرگ ندارید، می توانید از چند خازن کوچک استفاده کنید تا بتوانید میزان نور را بدون چشمک زدن تنظیم کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت تفنگ لیزری ؛ یک هدیه منحصر به فرد برای بچه ها

فایل های مورد نیاز برای برنامه ریزی برد آردوینو را از این لینک دانلود کنید. وقتی کویل مغناطیسی متصل است، نباید آردوینو را برای برنامه ریزی به کامپیوتر وصل کنید. ولتاژ معکوس القا شده و جریان خارج شونده می تواند به پورت USB یا خود مدار لطمه بزند. همیشه باید برد آردوینو را از برد مدار جدا کنید و سپس برنامه ریزی را آغاز کنید.

بعد از اینکه مدار را ساختید و آردوینو را برنامه ریزی کردید، برد را در جایی که در تصویر سوم مشخص است، نصب کنید.

پرتال زمان آماده است

برای تست دستگاه پرتال زمان گل یا برگ های بزرگ و نازک بهترین گزینه هستند. دقت کنید گیاهی که داخل دستگاه قرار می دهید، باید کاملاً خشک باشند. حتماً پر را هم داخل دستگاه پرتال زمان تست کنید؛ نتیجه فوق العاده است.برای اضافه کردن گل، پر، گل کاغذی و … به دستگاه کافی است آن را با کش لاستیکی به صفحه تشدید کننده ببندید. برای گل های کوچک هم می توانید از یک آهنربای کوچک استفاده کنید.
آهنرباهای داخل دستگاه دو کارکرد اصلی دارند؛ نیروی مغناطیسی را تشدید می کنند و تکانه کل تشدید کننده را متعادل می کنند. مقدار و پوزیشن هم به شدت روی نویز و دامنه حرکت تاثیر می گذارد.

برای اینکه کارایی دستگاه پرتال زمان را بیشتر کنید، باید قطب شمال و جنوب آهنرباها را با جهت پیچاندن سیم کویل تنظیم کنید. برای شروع کافی است آهنرباها را جایی قرار بدهید که نیروی بیشتری به صفحه تشدید کننده وارد می کنند. برای تقویت نیرو هم می توانید آهنرباها را مخالف کویل نصب کنید.

با قرار دادن یک آهنربا در انتهای هسته آهنی آهنربای الکتریکی به صورت مستقیم (نه روی صفحه تشدید کننده) می توانید میزان نیروی ایجاد شده را بیشتر کنید. برای کاهش نیرو در این پیکربندی، باید آهنرباها را بالا یا پایین ببرید. این روش برای گل های سبک و کوچک جواب می دهد.

چشمک زدن با سرعت بالای دستگاه پرتال زمان می تواند برای افرادی که به نور حساسیت دارند، مضر باشد. وقتی به دستگاه نگاه می کنید، متوجه چشمک زدن نور نمی شود چون خیلی سریع تر از کامپیوترهای معمولی است. اگر احساس سردرد، سرگیجه یا تهوع کردید دیگر به دستگاه نگاه نکنید!

منبع

خلاصه مطلب
پرتال زمان بسازید و حرکت اجسام را در زمان واقعی به صورت آهسته ببینید!
عنوان مطلب
پرتال زمان بسازید و حرکت اجسام را در زمان واقعی به صورت آهسته ببینید!
توضیح کوتاه
این دستگاه جرکات را در زمان عادی آهسته می کند و شما می توانید آن را ببینید
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : یک چراغ رومیزی متفاوت بسازید... این جعبه چوبی ساده ای که می بینید در واقع یک چراغ رومیزی است. وقتی سوئیچ را بزنید، لامپ روشن میشود و طرح آن از بیرون جعبه چوبی پیدا میشود. با استفاده ...
گل رز کاغذی با طرح و رنگ دلخواه تان بسازید!... گل های مصنوعی یکی از وسایل تزیینی پرکاربرد و محبوب هستند. اگر کمی با دقت به گل های پشت ویترین مغازه ها نگاه کنید، می بینید که خودتان هم می توانید عین ...
با کاغذ و تکنیک کوئیلینگ یک چراغ رومیزی شیک بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک چراغ رومیزی مینیاتوری با کاغذ را یاد می گیرید. پایه این چراغ چوبی است و با دستگاه برش لیزری ساخته می شود. قطعات رویی آن هم ک...
تقویم رومیزی شیک و متفاوت بسازید اگر دوست دارید وسایل روی میزتان متفاوت و خاص باشد، همیشه نباید دنبال خریدن باشید.گاهی اوقات فقط با ورود به دنیای DIY است که می توانید خاص ترین وسایل ر...
مدار الکترونیکی فرستنده FM استریو با کیفیت بالا... ساختنی امروز می خواهد یک مدار فرستنده FM را به شما دوست داران مدارهای الکترونیکی تقدیم کند. این مدار صدا را با کیفیت بسیار خوبی به صورت امواج رادیویی ...
چراغ رومیزی سیمانی مدرن و منحصر به فرد بسازید... ایده استفاده از سیمان برای ساخت وسایل تزیینی مثل جاشمعی، سه پایه، گلدان و چراغ رومیزی ایده تازه ای نیست. در این ساختنی دوباره سراغ این ایده کم هزینه و...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

صفحه نمایش گردان LED یا چراغ LED گردان

دستگاه چرخ LED گردان یا صفحه نمایش گردشی LED با استفاده از آردوینو

در این پروژه قصد داریم تا به شما چگونگی ساخت یک صفحه نمایش LED چرخان …

پاسخ دهید