خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / با برد آردوینو درام الکترونیکی بسازید [Arduino]

با برد آردوینو درام الکترونیکی بسازید [Arduino]

در این ساختنی یاد می گیرید چطور با برد آردوینو Mega درام الکترونیکی بسازید. هزینه ساخت این درام بسیار پایین است و ساختش هم نیاز به مهارت خاصی ندارد. پدهای درام و سایر قسمت های بدنه با وسایل ارزان قیمتی که به راحتی در مغازه ها پیدا می شوند،ساخته می شود. با ساختنی همراه باشید.

درام الکترونیکی بسازید
درام الکترونیکی بسازید

برای ساخت درام الکترونیکی باید طرز کار با میکروکنترلرها یا به طور خاص برد آردوینو را بلد باشید. هرچند این پروژه آردوینو خیلی پیچیده نیست اما اگر تا به حال با آردوینو کار نکرده اید، بهتر است از پروژه های ساده تر شروع کنید. صدای این درام الکترونیکی را در ویدیوی زیر بشنوید:

اگر به ساخت آلات موسیقی علاقه مندید، آموزش ساخت گیتار الکترونیک، گیتار با دسته تنیس، درامز MIDI، میدی کنترلر ، سینت سایزر و مترونوم را هم مطالعه کنید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

 • چوب – تخته MDF 16 و ۱۰ میلیمتری برای پدهای درام و تخته چندلای ۵ میلیمتری برای سنج ها
 • برد آردوینو Mega – ما از برد آردوینو Mega2560 استفاده می کنیم چون ۹ جزء دارد. اگر می خواهید درام کوچکتری بسازید، از برد UNO که ارزان تر است استفاده کنید.
 • کابل USB m/m – اگر از لحاظ هزینه مشکل ندارید، برای اتصال سنسورها به آردوینو از کابل جک استفاده کنید.
 • ورق لاستیکی EVA
 • پیزو و سلول نوری – این دو قطعه کار سنسور پدها و سنج ها را می کنند.
 • مقاومت
 • برد بورد
 • کابل برق
 • پین هدر
 • کانکتور MIDI و کابل MIDI به USB
 • پیچ و مهره
 • پایه درام الکترونیکی – این قطعه اختیاری است
 • توری پنجره

ابزار مورد نیاز

 • اره مویی
 • کاغذ سنباده/ سنباده برقی
 • دریل
 • پیچ گوشتی

گام دوم : پدهای درام را بسازید

تخته های پدهای درام را ببرید
تخته های پدهای درام را ببرید

ابتدا با اره مویی شکل کلی پدها را از تخته MDF 16 میلیمتری ببرید. این تخته ها قطعه زیر پدها هستند. بهتر است پدها را به شکل پدهای واقعی درام ببرید تا نتیجه کار شکیل تر بشود. بعد از بریدن پدها، از همین تخته چند حلقه به شکل کف پدهای درام ببرید.

وقتی تمام تخته ها و حلقه های مورد نیازتان را ببرید (تعداد پدها به خودتان بستگی دارد)، می توانید آنها را سنباده بکشید و برای مرحله بعد آماده کنید.

گام سوم : روکش رویی را آماده کنید

 1. برای اضافه کردن روکش به پدها باید دو حلقه اضافی دیگر ببرید تا این حلقه را بکشند و ثابت نگه دارند.
 2. حلقه اول را از تخته MDF ببرید که ضخامتش از تخته و حلقه اصلی پدها کمتر باشد. این حلقه حتماً باید نازک تر باشد اما می توانید برش را از قسمت داخلی انجام بدهید تا لبه بیرونی حلقه روکش با لبه بیرونی حلقه اول متناسب بشود.
 3. حلقه دوم روکش باید نسبت به حلقه اول بلندتر باشد و لبه داخلی آن هم باید روی لبه داخلی حلقه اول بیفتد.
 4. وقتی این دو حلقه را بریدید، باید روکش را از توری فلزی ببرید. هرچه تعداد لایه های توری را بیشتر کنید، می توانید ضربه های محکم تری به پدهای درام وارد کنید (بدون اینکه آسیب ببینند). ما از چهار لایه توری برای هر پد درام استفاده می کنیم.
 5. با چسب حرارتی شکل حلقه اول روکش را روی توری بکشید. کمی فاصله بین حلقه و چسب در نظر بگیرید و حلقه را روی هر چهار لایه توری قرار بدهید تا ثابت بمانند. حالا دور چسب حرارتی روی توری را ببرید تا روکش اول آماده بشود. حالا اینکار را برای هر تعداد روکش که نیاز دارید، تکرار کنید.

برای محکم کردن روکش ها، ابتدا چند سوراخ از روی حلقه اول و لایه های توری دریل کنید. به این ترتیب می توانید روکش ها را بین دو حلقه پیچ کنید.

گام چهارم : پدهای درام را مونتاژ کنید

پدها را مونتاژ کنید
پدها را مونتاژ کنید

حالا می توانید قطعات پدها را بهم پیچ کنید. برای اینکار به پیچ، مهره و واشر نیاز دارید. می توانید شکل نهایی پدها را در تصویر بالا ببینید. تخته کف پدها را در این مرحله پیچ نکنید چون هنوز سنسورها را اضافه نکرده ایم.

سنسور روی تخته کف پد قرار می گیرد و با نوعی ماشه هرمی به توری وصل می شود. البته شما می توانید این روش اتصال را هر طور که می خواهید، تغییر بدهید.

گام پنجم : سنج ها را بسازید

سنج ها از تخته چندلای ۵ میلیمتری و لاستیک EVA ساخته می شوند. استفاده از لاستیک EVA باعث می شود نویز حاصل از ضربه زدن روی سنج ها کمتر بشود. ابتدا سه مثلث از تخته چندلا ببرید و روی هر کدام شان دو سوراخ دریل کنید. یکی از سوراخ ها برای وصل کردن سنج ها به پایه درام الکترونیکی و دیگری برای رد کردن سیم های سنسور پیزو است.

در ساختنی بخوانید :  ساخت لوستر با سرپیچ های دوقلو؛ ساده، ارزان و شیک

گام ششم : پدال را بسازید

 1. برای ساخت پدال هیت هت به یک سلول نوری و لنگه چپ یک دمپایی سبک نیاز دارید. بند لاستیکی دمپایی را باز کنید و بجای آن یک کش ساده به دمپایی وصل کنید.
 2. یک سوراخ روی دمپایی دریل کنید و در قسمت جلویی پشت دمپایی کمی فضا برای سنسور ایجاد کنید.
 3. حالا کابل ها را به سلول نوری و کانکتوری (جک یا USB) که به پشت دمپایی وصل کرده اید، لحیم کنید.

گام هفتم : پدال باس درام را بسازید

روش های مختلفی برای ساخت پدال باس درام الکترونیکی وجود دارد. اگر می خواهید نمونه مشابه پدالی که در تصویر می بینید را بسازید به کمی چوب، پیچ، کمی لاستیک EVA و سنسور پیزو نیاز دارید.ابتدا پدال را به شکلی که در تصویر می بینید بسازید و سپس سنسور پیزو را داخلش قرار بدهید. سپس کل پدال را با لاستیک بپوشانید تا سنسور ایزوله بشود.

گام هشتم : مدار را بسازید

حالا باید همه اجزا را به یک کابل (جک یا USB) وصل کنید. این کابل ها ابتدا به یک آداپتور ماده و سپس به برد بورد وصل می شود.

این نوع سنسورها معمولاً باید با یک مقاومت به برد آردوینو وصل بشوند. برای سنسور پیزو باید از یک مقاومت ۱۰ مگا اهمی بین ورودی آنالوگ و پین اتصال به زمین استفاده کنید. سلول نوری بدون مقاومت هم کار می کند اما اگر نمی خواهید جریان بیش از حد به آن وارد بشود، از یک مقاومت ۱۰ کیلو اهمی استفاده کنید و آن را بین ورودی آنالوگ و پین ۵ ولتی قرار بدهید.

در نهایت هم آداپتور MIDI را به مدار اضافه کنید که به پین های TX0، ۵ ولتی و اتصال به زمین وصل کنید. برای اتصال آداپتور هم باید از دو مقاومت ۲۲۰ کیلو اهمی استفاده کنید. یکی از این مقاومت ها را به پین TX0 و دیگری را به پین ۵ ولتی وصل کنید.

گام نهم : کدهای آردوینو را آپلود کنید

برد آردوینو را به کامپیوتر وصل کنید و از طریق نرم افزار، این کدها را رویش آپلود کنید.

گام دهم : درام الکترونیکی را تست کنید

اگر می خواهید پایه درام را هم خودتان بسازید، لوله PVC یا لوله آلومینیومی انتخاب های خوبی هستند. راهکار ساده تر هم استفاده از پایه آماده است.بعد از اینکه درام الکترونیکی را سر هم کردید، باید آن را تست کنید. برای تست درام را آن را با کابل MIDI به USB به کامپیوتر یا موبایل وصل کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : یک چراغ ایستاده جالب و متفاوت بسازید

منبع

خلاصه مطلب
با برد آردوینو درام الکترونیکی بسازید [Arduino]
عنوان مطلب
با برد آردوینو درام الکترونیکی بسازید [Arduino]
توضیح کوتاه
در این ساختنی یاد می گیرید با کمترین هزینه یک درام حرفه ای بسازید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : یخ خشک را در خانه درست کنید بیشتر شما می دانید که یخ خشک همان دی اکسید کربن است که بخاطر کاهش دمای شدید، جامد شده است. چیزی که احتمالاً نمی دانید این است که میتوانید یخ خشک را در...
پازل چوبی سه بعدی با طرح بیست وجهی بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک پازل چوبی را یاد می گیرید که می تواند هدیه بسیار خوبی برای طرفداران پازل باشد. برای ساخت این پازل چوبی سه بعدی باید به دستگا...
آموزش ساخت : با لامپ پرمصرف گلدان شیشه ای بسازید... خوشبختانه چند سالی است که بیشتر مردم به استفاده از لامپ های کم مصرف رو آورده اند و لامپ های پرمصرف دیگر از رونق افتاده اند. اگر شما هم به این جریان مث...
آموزش ساخت : خمیر بازی درست کنید خمیربازی یکی از سرگرمی های موردعلاقه بچه هاست که تاثیر زیادی در رشد خلاقیت و هماهنگی فکر و جسم دارد. اگر نمی توانید به محصولات تجاری اطمینان کنید و نگ...
با در بطری و LED یک چراغ قوه کوچک بسازید حتماً از عنوان ای کاردستی متوجه شده اید که قرار نیست یک چراغ قوه مثل تصویری که معمولاً از چراغ قوه های کوچک دارید، بسازیم. چراغ قوه ای که داخل در یک ب...
دستگاه هشدار نشت گاز با استفاده از آردوینو... متاسفانه هر ساله در فصل سرما شاهد حوادث ناشی از نشت گاز هستیم ،می توان با یک دستگاه هشدار نشت گاز از اغلب این حوادث تلخ که خسارات جانی و مالی جبران نا...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

عصای سفید آردوینو ، وسیله ای برای کمک به پیاده روی نابینایان

عصای سفید الکترونیکی با سنسور اولتراسونیک برای پیاده روی نابینایان

حدود ۳۰ میلیون نفر از مردم جهان نابینا هستند. این افراد عموما به دیگران وابسته …

پاسخ دهید