خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / با برد آردوینو درام الکترونیکی بسازید [Arduino]

با برد آردوینو درام الکترونیکی بسازید [Arduino]

در این ساختنی یاد می‌گیرید چطور با برد آردوینو Mega درام الکترونیکی بسازید. هزینه ساخت این درام بسیار پایین است و ساختش هم نیاز به مهارت خاصی ندارد. پدهای درام و سایر قسمت‌های بدنه با وسایل ارزان قیمتی که به راحتی در مغازه‌ها پیدا می‌شوند،ساخته می‌شود. با ساختنی همراه باشید.

درام الکترونیکی بسازید
درام الکترونیکی بسازید

برای ساخت درام الکترونیکی باید طرز کار با میکروکنترلرها یا به طور خاص برد آردوینو را بلد باشید. هرچند این پروژه آردوینو خیلی پیچیده نیست اما اگر تا به حال با آردوینو کار نکرده اید، بهتر است از پروژه‌های ساده تر شروع کنید. صدای این درام الکترونیکی را در ویدیوی زیر بشنوید:

اگر به ساخت آلات موسیقی علاقه مندید، آموزش ساخت گیتار الکترونیک، گیتار با دسته تنیس، درامز MIDI، میدی کنترلر ، سینت سایزر و مترونوم را هم مطالعه کنید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

 • چوب – تخته MDF 16 و 10 میلیمتری برای پدهای درام و تخته چندلای 5 میلیمتری برای سنج‌ها
 • برد آردوینو Mega – ما از برد آردوینو Mega2560 استفاده می‌کنیم چون 9 جزء دارد. اگر می‌خواهید درام کوچکتری بسازید، از برد UNO که ارزان تر است استفاده کنید.
 • کابل USB m/m – اگر از لحاظ هزینه مشکل ندارید، برای اتصال سنسورها به آردوینو از کابل جک استفاده کنید.
 • ورق لاستیکی EVA
 • پیزو و سلول نوری – این دو قطعه کار سنسور پدها و سنج‌ها را می‌کنند.
 • مقاومت
 • برد بورد
 • کابل برق
 • پین هدر
 • کانکتور MIDI و کابل MIDI به USB
 • پیچ و مهره
 • پایه درام الکترونیکی – این قطعه اختیاری است
 • توری پنجره

ابزار مورد نیاز

 • اره مویی
 • کاغذ سنباده/ سنباده برقی
 • دریل
 • پیچ گوشتی

گام دوم : پدهای درام را بسازید

تخته‌های پدهای درام را ببرید
تخته‌های پدهای درام را ببرید

ابتدا با اره مویی شکل کلی پدها را از تخته MDF 16 میلیمتری ببرید. این تخته‌ها قطعه زیر پدها هستند. بهتر است پدها را به شکل پدهای واقعی درام ببرید تا نتیجه کار شکیل تر بشود. بعد از بریدن پدها، از همین تخته چند حلقه به شکل کف پدهای درام ببرید.

وقتی تمام تخته‌ها و حلقه‌های مورد نیازتان را ببرید (تعداد پدها به خودتان بستگی دارد)، می‌توانید آنها را سنباده بکشید و برای مرحله بعد آماده کنید.

گام سوم : روکش رویی را آماده کنید

 1. برای اضافه کردن روکش به پدها باید دو حلقه اضافی دیگر ببرید تا این حلقه را بکشند و ثابت نگه دارند.
 2. حلقه اول را از تخته MDF ببرید که ضخامتش از تخته و حلقه اصلی پدها کمتر باشد. این حلقه حتماً باید نازک تر باشد اما می‌توانید برش را از قسمت داخلی انجام بدهید تا لبه بیرونی حلقه روکش با لبه بیرونی حلقه اول متناسب بشود.
 3. حلقه دوم روکش باید نسبت به حلقه اول بلندتر باشد و لبه داخلی آن هم باید روی لبه داخلی حلقه اول بیفتد.
 4. وقتی این دو حلقه را بریدید، باید روکش را از توری فلزی ببرید. هرچه تعداد لایه‌های توری را بیشتر کنید، می‌توانید ضربه‌های محکم تری به پدهای درام وارد کنید (بدون اینکه آسیب ببینند). ما از چهار لایه توری برای هر پد درام استفاده می‌کنیم.
 5. با چسب حرارتی شکل حلقه اول روکش را روی توری بکشید. کمی‌فاصله بین حلقه و چسب در نظر بگیرید و حلقه را روی هر چهار لایه توری قرار بدهید تا ثابت بمانند. حالا دور چسب حرارتی روی توری را ببرید تا روکش اول آماده بشود. حالا اینکار را برای هر تعداد روکش که نیاز دارید، تکرار کنید.

برای محکم کردن روکش‌ها، ابتدا چند سوراخ از روی حلقه اول و لایه‌های توری دریل کنید. به این ترتیب می‌توانید روکش‌ها را بین دو حلقه پیچ کنید.

گام چهارم : پدهای درام را مونتاژ کنید

پدها را مونتاژ کنید
پدها را مونتاژ کنید

حالا می‌توانید قطعات پدها را بهم پیچ کنید. برای اینکار به پیچ، مهره و واشر نیاز دارید. می‌توانید شکل نهایی پدها را در تصویر بالا ببینید. تخته کف پدها را در این مرحله پیچ نکنید چون هنوز سنسورها را اضافه نکرده ایم.

سنسور روی تخته کف پد قرار می‌گیرد و با نوعی ماشه هرمی‌به توری وصل می‌شود. البته شما می‌توانید این روش اتصال را هر طور که می‌خواهید، تغییر بدهید.

گام پنجم : سنج‌ها را بسازید

سنج‌ها از تخته چندلای 5 میلیمتری و لاستیک EVA ساخته می‌شوند. استفاده از لاستیک EVA باعث می‌شود نویز حاصل از ضربه زدن روی سنج‌ها کمتر بشود. ابتدا سه مثلث از تخته چندلا ببرید و روی هر کدام شان دو سوراخ دریل کنید. یکی از سوراخ‌ها برای وصل کردن سنج‌ها به پایه درام الکترونیکی و دیگری برای رد کردن سیم‌های سنسور پیزو است.

گام ششم : پدال را بسازید

 1. برای ساخت پدال هیت هت به یک سلول نوری و لنگه چپ یک دمپایی سبک نیاز دارید. بند لاستیکی دمپایی را باز کنید و بجای آن یک کش ساده به دمپایی وصل کنید.
 2. یک سوراخ روی دمپایی دریل کنید و در قسمت جلویی پشت دمپایی کمی‌فضا برای سنسور ایجاد کنید.
 3. حالا کابل‌ها را به سلول نوری و کانکتوری (جک یا USB) که به پشت دمپایی وصل کرده اید، لحیم کنید.

گام هفتم : پدال باس درام را بسازید

روش‌های مختلفی برای ساخت پدال باس درام الکترونیکی وجود دارد. اگر می‌خواهید نمونه مشابه پدالی که در تصویر می‌بینید را بسازید به کمی‌چوب، پیچ، کمی‌لاستیک EVA و سنسور پیزو نیاز دارید.ابتدا پدال را به شکلی که در تصویر می‌بینید بسازید و سپس سنسور پیزو را داخلش قرار بدهید. سپس کل پدال را با لاستیک بپوشانید تا سنسور ایزوله بشود.

گام هشتم : مدار را بسازید

حالا باید همه اجزا را به یک کابل (جک یا USB) وصل کنید. این کابل‌ها ابتدا به یک آداپتور ماده و سپس به برد بورد وصل می‌شود.

این نوع سنسورها معمولاً باید با یک مقاومت به برد آردوینو وصل بشوند. برای سنسور پیزو باید از یک مقاومت 10 مگا اهمی‌بین ورودی آنالوگ و پین اتصال به زمین استفاده کنید. سلول نوری بدون مقاومت هم کار می‌کند اما اگر نمی‌خواهید جریان بیش از حد به آن وارد بشود، از یک مقاومت 10 کیلو اهمی‌استفاده کنید و آن را بین ورودی آنالوگ و پین 5 ولتی قرار بدهید.

در نهایت هم آداپتور MIDI را به مدار اضافه کنید که به پین‌های TX0، 5 ولتی و اتصال به زمین وصل کنید. برای اتصال آداپتور هم باید از دو مقاومت 220 کیلو اهمی‌استفاده کنید. یکی از این مقاومت‌ها را به پین TX0 و دیگری را به پین 5 ولتی وصل کنید.

گام نهم : کدهای آردوینو را آپلود کنید

برد آردوینو را به کامپیوتر وصل کنید و از طریق نرم افزار، این کدها را رویش آپلود کنید.

گام دهم : درام الکترونیکی را تست کنید

اگر می‌خواهید پایه درام را هم خودتان بسازید، لوله PVC یا لوله آلومینیومی‌انتخاب‌های خوبی هستند. راهکار ساده تر هم استفاده از پایه آماده است.بعد از اینکه درام الکترونیکی را سر هم کردید، باید آن را تست کنید. برای تست درام را آن را با کابل MIDI به USB به کامپیوتر یا موبایل وصل کنید.

منبع

خلاصه مطلب
با برد آردوینو درام الکترونیکی بسازید [Arduino]
عنوان مطلب
با برد آردوینو درام الکترونیکی بسازید [Arduino]
توضیح کوتاه
در این ساختنی یاد می‌گیرید با کمترین هزینه یک درام حرفه ای بسازید.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : سیستم دزدگیر لیزری بسازید در این ساختنی طرز ساخت یک دزدگیر لیزری را می آموزید که قابلیت های متنوعی دارد. این سیستم دزدگیر از یک قفل ترکیبی قابل برنامه ریزی استفاده میکند که میت...
آموزش ساخت چراغ مطالعه قابل حمل شیک و کاربردی... برای کسانی که میز کار کوچکی دارند یا نمی خواهید همیشه روی میزشان شلوغ باشد، چراغ مطالعه پرتابل بهترین انتخاب است. ساخت چراغ مطالعه پرتابل بسیار ساده ا...
پرگار نجاری بسیار بزرگ و مخصوص کارگاه بسازید... پرگار یکی از ساده ترین و در عین حال ضروری ترین ابزارهای کارگاهی است. هر چقدر هم که ابزارهای جدید و دیجیتال به بازار بیاید، جای پرگار همچنان محفوظ است....
با لباس های جین کهنه کیف دستی درست کنید لباس های جین حتی بعد از پاره شدن هم به درد می خورند. با این لباس ها می توانید کیف تبلت، کیف موبایل، کیف قمقمه، بند ساعت و خیلی چیزهای دیگر درست کنید. ...
با برد اینتل ادیسون سیف باکس مخصوص خرید پستی بسازید... اگر دوست دارید کار با برد اینتل ادیسون را با یک پروژه جالب و متفاوت شروع کنید، این جعبه امن یا سیف باکس(Safe Box) انتخاب خوبی است. شاید این سیف باکس ب...
با استفاده از CD تری کوپتر (Tricopter) پرنده بسازید... قبلاً در ساختنی طرز ساخت کوادکوپتر را یاد می گرفته اید. اگر دوست دارید شما هم کوادکوپتر بسازید اما تازه کار هستید، باید ساخت پرنده های بدون سرنشین را ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری ربات چوبی منعطف و بادوام بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ربات مقوایی را یاد گرفته اید. آن ربات قابل برنامه …

پاسخ دهید