خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / با ترکیب قطعات پرینت شده و چوب گردو گلدان رومیزی شیک و مدرن بسازید

با ترکیب قطعات پرینت شده و چوب گردو گلدان رومیزی شیک و مدرن بسازید

در این ساختنی طرز ساخت یک گلدان رومیزی شیک و مدرن را یاد می گیرید. تخته رویی این گلدان از جنس چوب گردو و پایه هایش پلاستیکی هستند. برای بریدن چوب از دستگاه فرز و برای ساخت پایه ها از پرینتر سه بعدی استفاده می کنیم. همانطور که مشخص است ساخت این گلدان یک پروژه حرفه ای است که نیاز به ابزار مناسب دارد.

پایه های این گلدان با طرح ورونوی ساخته شده اند و همین زیبایی شان را بیشتر می کند. می توانید رنگ فیلامنت پایه ها یا تخته چوبی را تغییر بدهید.

گام اول : تخته چوبی را آماده کنید

ضخامت تخته چوبی باید قدری باشد که بتوانید در مراحل بعد شکل های مناسب را با دستگاه فرز رویش ایجاد کنید. طول و عرضش هم باید تقریباً به اندازه یک برگه A4 باشد اما اندازه ایده آل 250 میلیمتر عرض و 380 میلیمتر طول است. اگر تخته ای که استفاده می کنید، اینقدر عریض نیست باید دو تخته را بهم بچسبانید.

ابتدا لبه های تخته را تمیز کنید و اگر عرض کافی ندارد، دو تکه چوب با طول مناسب ببرید و سپس آنها را بهم بچسبانید. برای چسباندن تخته ها به یکدیگر از چسب پلی اورتان استفاده کنید. طوری تخته ها را بهم بچسبانید که هیچ شکافی بین آنها وجود نداشته باشد و سپس آنها را با گیره بهم وصل کنید.

گام دوم : مدل سه بعدی تخته چوبی را بسازید

ابتدا باید مدل سه بعدی تخته چوبی گلدان رومیزی را بسازید. ما از نرم افزار Fusion360 استفاده می کنیم. مراحل طراحی این قطعه به این ترتیب است:

بهتر است ابتدا شکل مورد نظرتان برای تخته را روی کاغذ بکشید.
وقتی به شکل نهایی رسیدید، آن را به صورت طرح دو بعدی در نرم افزار بکشید.
ویژگی های ساختاری کمان ها و فاصله مناسب پایه ها از لبه ها را اضافه کنید.
شکل محل نصب پایه ها را روی تخته اضافه کنید.
پایه ها را هم باید مطابق با این شکل تغییر بدهید (در مرحله بعد پایه ها را طراحی می کنیم).
این شکل را از بالا اکسترود کنید.
قطعات عمود بر خطوط خارجی را اضافه کنید.
از این اشکال برای ساخت طرح هایی که در لبه ها استفاده می شود، استفاده کنید.
در نهایت هم چند نوار و برآمدگی های پخ در قسمت های مورد نیاز اضافه کنید.

در ساختنی بخوانید :  قاب عکس های قدیمی را به تابلوی شیشه ای با طرح دلخواه تان تبدیل کنید

طرح هایی که ما استفاده کرده ایم در لینک های زیر موجود است. می توانید اصلاحات مورد نظرتان را روی این طرح ها پیاده کنید.

گام سوم : مدل سه بعدی پایه ها با طرح ورونوی را بسازید

در این مرحله علاوه بر نرم افزار Fusion360 از نرم افزار Meshmixer هم استفاده می کنیم. مراحل طراحی این قطعه به این ترتیب است:

  1. در مراحل مدلسازی تخته چوبی شکل کف پایه ها مشخص می شود.
  2. براساس نوع پرینتر باید طول پایه ها را مشخص کنید.
  3. از یک قابلیت offset plane با حجم 150 میلیمتر در قسمتی که طرح کف پایه قرار دارد، استفاده کنید.
  4. چند دایره با قطرهای متفاوت روی این طرح آفست و بالاتر از کف پایه ها بکشید.
  5. با استفاده از قابلیت loft یک اکسترود از پایه و انتهای دایره بالایی ایجاد کنید.
  6. این قسمت طرح را با پایین ترین تعداد اضلاع ممکن در قالب فایل STL استخراج کنید.
  7. این فایل ها را در نرم افزار Meshmixer باز کنید.
  8. از ابزارهای مجمسه سازی نرم افزار استفاده کنید و طرح را کامل کنید. مهمترین کار این است که وجوه را کاهش بدهید.
  9. از مسیر Edit>Make pattern>Dual edges الگوی ورونوی را روی طرح ها ایجاد کنید.
  10. کمی روی الگو کار کنید تا به شکل دلخواه تان برای پایه ها برسید.

طرح های سه بعدی پایه های گلدان رومیزی را هم می توانید از لینک زیر دانلود کنید.

گام چهارم : تخته چوبی را ببرید و پایه ها را پرینت کنید

پرینت کردن پایه ها بسیار ساده است. پایه ها را با ضخامت لایه 0.2، دیواره دوگانه و توپری 10 درصد پرینت کنید. پرینت سه پایه با این تنظیمات حدود 16 ساعت طول می کشد.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : پریز برق را خودتان تعویض کنید

ابتدا فایل مدل هایی که طراحی کرده اید را برای دستگاه فرز چوب آماده کنید. سپس فایل را روی فوم یا تخته چندلا تست کنید تا مطمئن شوید ایرادی ندارد. پایه ها را روی این قطعه آزمایشی تست کنید تا مطمئن شوید سرجایشان فرو می روند. بعد از اینکه مطمئن شدید فایل آماده است، طبق مراحل زیر پیش بروید:

کارتان را با سری 4 میلیمتری آغاز کنید و اشکال را تا سه چهارم ضخامت چوب ایجاد کنید.
برای صاف کردن این برش ها از سری توپی 6 میلمتری استفاده کنید.
لبه ها را با سری مناسب صاف کنید.
سوراخ های آزمایشی را ایجاد کنید.
سپس تمام اشکال گرد را ببرید.

گام پنجم : قطعات پرینت شده را تمیز کنید

اگر شما هم از FDM برای پرینت قطعات استفاده کنید، رشته های اضافی زیادی اطراف لبه ها و سوراخ ها قرار دارد. برای برداشتن این لایه و تمیز کردن رشته ها، از کاتر استفاده می کنیم.

کارتان را با کاتر شروع کنید و تا جایی که با کاتر دسترسی دارید و به بدنه آسیب نمی رسد را تمیز کنید. براری قسمت هایی که در دسترس نیستند هم از ایستگاه لحیم کاری با دمای 480 سانتیگراد استفاده کنید. در حین استفاده از گرما برای آب کردن رشته های اضافی، خیلی دقت کنید. ممکن است دست تان را بسوزانید یا شکل بدنه را تغییر بدهید. پس سر دستگاه را برای مدت طولانی روی یک نقطه نگه ندارید.

گام ششم : تخته چوبی را سنباده کاری کنید

اگر برای استفاده از دستگاه فرز چوب محدودیت ندارید، از سری توپی برای صاف کردن سطح تخته استفاده کنید. در غیر این صورت باید از سنباده برای اینکار استفاده کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت مدار سوئیچ RC فشرده مخصوص ربات های پرنده

اگر سنباده دستی را برای کار صاف کردن تخته چوبی انتخاب کنید، باید دقت و زمان بیشتری صرف کنید. دسترسی به برخی قسمت ها سخت است؛ برای این قسمت ها می توانید از سر گرد مخصوص سنباده کاری استفاده کنید. سخت ترین قسمت حاشیه های دور محل نصب پایه هاست که باید دقت بیشتری برای سنباده کاری آن داشته باشید.

کارتان را از سنباده 180 استفاده کنید و قبل از اینکه زدن روغن را شروع کنید، یکبار تخته را با سنباده 240 تمیز کنید.

گام هفتم : تخته چوبی را پرداخت کنید

تخته را پرداخت کنید
تخته را پرداخت کنید

ابتدا محل نصب پایه ها را با چسب بپوشانید تا روغنی نشوند. اگر به این قسمت ها هم روغن بزنید، شل می شوند و پایه ها رویشان قرار نمی گیرند.

پیشنهاد ما این است روغن طبیعی را با روغن جلا (مثلاً روغن دانمارکی) مخلوط کنید. سه تا چهار لایه از این مخلوط روی تخته بزنید (هر لایه باید خشک بشود تا بتوانید لایه بعدی را بزنید). وقتی تخته چوب شروع به درخشیدن کرد، دو لایه از روغن جلای خالص هم به تخته بزنید. با این روش سطح تخته چوبی روی گلدان کاملاً براق و صاف می شود.

گام هشتم : لوله آب را اضافه کنید

حالا باید قطعه اصلی هر گلدانی را آماده کنید. اگر به لوله آزمایشگاه دسترسی دارید، سه تا در اندازه مناسب بخرید. در غیر این صورت از لوله آکریلیک استفاده کنید و انتهایش را با درپوش بپوشانید.

لوله ای انتخاب کنید که ضخامت خارجی 20 و ضخامت داخلی 18 میلیمتری داشته باشد. سپس سه لوله به طول پایه ها ببرید. یک درپوش آکریلیکی هم به پایه ها وصل کنید. بجای این درپوش می توانید از هر چیز دیگری که انتهای لوله را بپوشاند، استفاده کنید. فقط فراموش نکنید لوله را کاملاً بپوشانید و درزگیری کنید تا آب بیرون نریزد.

گلدان رومیزی آماده است

گلدان رومیزی آماده است
گلدان رومیزی آماده است

ساخت این گلدان نیاز به مهارت کار با دستگاه های پیشرفته ای مثل دستگاه فرز چوب و پرینتر سه بعدی دارد. اما نتیجه کار به وقت و هزینه ای که صرف می کنید، می ارزد. می توانید شکل پایه را مطابق نیازتان تغییر بدهید یا شکل برش روی تخته را تغییر بدهید.

تصاویر گلدان رومیزی که با این روش می سازید را برای ساختنی ارسال کنید. اگر می خواهید ایده مشابه سایت را دنبال کنید، در کانال تلگرام ساختنی عضو شوید.

منبع

خلاصه مطلب
با ترکیب قطعات پرینت شده و چوب گردو گلدان رومیزی شیک و مدرن بسازید
عنوان مطلب
با ترکیب قطعات پرینت شده و چوب گردو گلدان رومیزی شیک و مدرن بسازید
توضیح کوتاه
گلدان زیبای رومیزی از جنس چوب گردو و قطعات پرینت شده سه بعدی بسازید
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

ساخت جاروبرقی کوچک اما کاربردی با وسایل ساده و ارزان... قبلاً در ساختنی آموزش ساخت جاروبرقی با پرینتر سه بعدی را یاد گرفته اید. اگر دوست دارید جاروبرقی بسازید اما به پرینتر سه بعدی دسترسی ندارید، با ساختنی ...
ساخت دسته چاقو با طناب پاراکورد ؛ کاربردی و کم هزینه... طناب پاراکورد برای کسانی که اهل کوهنوری هستند، بسیار آشناست. اگر کوهنورد حرفه‌ای باشید، حتماً بافت طناب پاراکورد را بلدید. در این ساختنی می خواهیم ساخ...
کوسن پنبه ای نرم و راحت به شکل گل بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک کوسن پنبه ای را یاد می گیرید که دوختش نیاز به مهارت خیاطی ندارد. همین قدر که بلد باشید سوزن نخ کنید و کوک بزنید، برای دوخت ک...
آموزش ساخت : قفسه گلدان چوبی بسازید نگه داری از گیاهان در خانه های آپارتمانی کار دشواری است؛ بویژه گیاهانی که نیاز به نور خورشید دارند. اگر دوست دارید در آپارتمان کوچک تان گلدان نگه داری...
مدار دستگاه رطوبت سنج با استفاده از میکروکنترلر 8051... پروژه ای که امروز به شما تقدیم می شود یک دستگاه رطوبت سنج با استفاده از میکرو کنترلر 8051 است. دستگاه های حسگر رطوبت (رطوبت سنج ) به هیگرومتر (Hygrome...
آموزش ساخت : با شلوار جین کهنه کیف موبایل بسازید... نوروز نزدیک است و وقت خانه تکانی رسیده است. یکی از مهمترین قسمت های خانه تکانی سالانه دور ریختن وسایل و لباس های بدرد نخور است. ساختنی به شما پیشنهاد ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری هلیکون چوبی (Helicone) رومیزی بسازید

اگر طرفدار سازه های عجیب و غریب باشید، حتماً دوست دارید یک هلیکون چوبی (Helicone) روی …

پاسخ دهید