خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / با پرینتر سه بعدی چراغ رومیزی به شکل گل درخشان بسازید

با پرینتر سه بعدی چراغ رومیزی به شکل گل درخشان بسازید

چراغ رومیزی یا چراغ خواب متفاوت یکی از چیزهایی که دکوراسیون هر اتاقی را متحول می کند. در این ساختنی یاد می گیرید چطور با پرینتر سه بعدی یک چراغ رومیزی متصل به اینترنت بسازید که گلبرگ هایش باز و بسته می شوند. برای ساخت این چراغ رومیزی باید به پرینتر سه بعدی دسترسی داشته باشید اما هزینه سایر قطعات بسیار پایین است.

برای ساخت این چراغ هوشمند اصول الکترونیک و کار با میکروکنترلرها را بلد باشید. اگر هم خودتان می خواهید با پرینتر سه بعدی کار کنید باید بتوانید تنظیماتش را متناسب با قطعاتی که می خواهید پرینت کنید، تغییر بدهید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

قطعات پرینت شده

قطعات مکانیکی

 • 5 عدد مهره M3
 • 5 عدد پیچ M3x6
 • 10 عدد پیچ M3x10
 • یک عدد پیچ M3x30
 • میله 3 در 10 میلیمتری (می توانید بجای میله از پیچ استفاده کنید و سرش را ببرید)
 • حدود 20 سانتیمتر کابل ضد زنگ

قطعات الکترونیکی

راه ها زیادی برای کنترل این چراغ رومیزی وجود دارد. برای کنترل کل چراغ می توانید فقط از یک پوش باتن و یک آردوینو یا ATtiny کنترل کنید. بسته به ویژگی هایی که برای چراغ در نظر دارید، قطعات الکترونیکی که استفاده می کنید، متفاوت خواهد بود. اگر می خواهید به روش این آموزش ساخت عمل کنید به قطعات زیر نیاز دارید:

 • 9 عدد LED سه ولتی بنفش
 • 3 عدد مقاومت 120 اهمی – مقدار مقاومت ها به نوع LED و منبع تغذیه بستگی دارد. این راهنما کمک تان می کند مقاومت ها را درست انتخاب کنید.
 • منبع تغذیه 12 ولتی
 • سروو RC
 • ماژول وای فای ESP8266
 • رگولاتور 5 ولتی
 • رگولاتور 3.3 ولتی

گام دوم : قطعات را پرینت کنید

هنگام پرینت کردن قطعات گل و چراغ باید این نکات را در نظر داشته باشید:

متریال: ما از متریال PETG استفاده کردیم چون حالت نیمه شفافش ظاهر خوبی دارد اما انواع متریال های دیگر هم قابل استفاده است. به این شرط که نیمه شفاف باشند.

نازل: این قطعات برای پرینت با نازل 0.4 میلیمتری طراحی شده اند. ضخامت قطعات نازکی مثل گلبرگ ها ضریب 0.4 میلیمتر است (گلبرگ ها و توپک پخش کننده نور 0.8 میلیمتر ضخامت دارند)

پایه: برای نگه داشتن قطعات نیاز به یک پایه دارید که نباید از بیرون دیده بشود. با دقت در تصاویر می بینید که ما جهت گلبرگ ها را چطور تنظیم کردیم و کجا از پایه استفاده کرده ایم. طراحی پایه نباید طوری باشد که سطح قطعات را ناصاف یا برجسته کند. در ضمن ساختار پایه نباید طوری باشد که داخل سوراخ های 3 میلیمتری (مثلاً شیارهایی که گلبرگ ها داخل شان قرار می گیرد) را پر کنند.

ترتیب پرینت: برخی از قطعات را می توانید با هم پرینت کنید؛ مثل اتصالات مکانیکی. اما بهتر است هر کدام از گلبرگ ها و توپ پخش کننده نور را بصورت جداگانه پرینت کنید. اینکار زمان پرینت را بیشتر می کند اما باعث می شود سطوح قطعات صاف و یکدست بشوند.

حاشیه: بیشتر قطعات نیاز به حاشیه اضافی ندارند اما محور (axis) خیلی ریز است و بدون حاشیه نمی توان آن را پرینت کرد.

در نهایت هم باید نقطه شروع حلقه ها را متناسب با پرینتر سه بعدی تنظیم کنید. درغیر این صورت وسط گلبرگ ها (جایی که حلقه شروع و تمام می شود) یک خط قابل رویت شکل می گیرد.

گام سوم : LEDها را سیم کشی کنید

قبل از اینکه LEDها را نصب کنید، باید سیم کشی آنها را کامل کنید. اگر به غیر از شماتیک بالا نیاز به راهنمایی بیشتری دارید، راهنمای استفاده از LED می تواند کمک تان کند.

ما از LEDهای صورتی/ بنفش استفاده می کنیم که افت ولتاژ 3 ولتی دارند. با این LEDها، سه رشته از سه LED را به صورت سری بهم وصل کنید. در هر رشته هم یک مقاومت 120 اهمی قرار بدهید تا جریان را به 20 میلی آمپر محدود کنید. سپس این سه رشته را به صورت موازی مرتب کنید.

در ساختنی بخوانید :  دستور تهیه : کرپ شکلاتی را با ساده ترین و سریعترین روش درست کنید

گام چهارم : مکانیزم گلبرگ ها را مونتاژ کنید

برای مونتاژ گلبرگ ها از تصاویر بالا یا ویدیوی مقدمه استفاده کنید.

برای ایجاد و محکم کردن اتصالات از پیچ و مهره M3 استفاده می کنیم که براحتی داخل سوراخ های 2.8 میلیمتری قطعات پرینت شده فرو می روند و دندانه ها را ایجاد می کنند.

برای سوراخ های 3 میلیمتری – مثل نقاط محوری قسمت ها مختلف – باید یک مته 3 میلیمتری داخل شان فرو کنید تا کاملاً باز بشوند.

میله محوری گلبرگ ها باید یک میله فلزی صاف 3 میلیمتری باشد. اگر میله فلزی ندارید، می توانید سر یک پیچ با طول مناسب (حدود 16 میلیمتر) را ببرید و از آن به عنوان محور گلبرگ ها استفاده کنید.

گام پنجم : توپ پخش کننده نور را مونتاژ کنید

بعد از اینکه دو نیمه توپ نوری را با رشته های LED پر شدند، با پیچ های M3 سی میلیمتری با بالای قطعه محور (axis) وصل می شوند. دقت کنید که پیچ ها باید از وسط توپ نوری رد بشوند.

گام ششم : سروو و کابل را اضافه کنید

یک سروو و یک کابل که از روزنه ساقه رد می شود، حرکت گلبرگ های چراغ رومیزی را ممکن می کند.

سروو را نصب کنید

سروو موتور را همانطور که در تصاویر می بینید، وصل کنید. قطعات بدنه طوری طراحی شده اند که امکان استفاده از استنداف شش ضلعی را فراهم می کنند اما بهتر است از آنها استفاده نکنید.
سروو را تست کنید.

برای مشخص کردن محدوده حرکت سروو می توانید از یک برد آردوینو و کد زیر استفاده کنید. برای استفاده از این کدها باید سروو را به شکل زیر آماده کنید:

 • مطمئن شوید متغیر servoPin به آن پینی که سروو را بهش وصل شده، تغییر کند.
 • سپس کدها را بارگذاری کنید و ترمینال سریال را باز کنید.
 • کلمات q یا e را برای تست محدودیت های بیرونی سروو وارد کنید.
 • برای حرکت دادن نقطه وسطی کلمه w را وارد کنید.
 • برای حرکت در جهات مختلف کلمات o یا p را وارد کنید.
در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت شیلد مخصوص برای آردوینو و انواع میکروکنترلرها

بعد از تست محدودیت های سروو، وضعیت فعلی در رابط کاربری سریال گزارش می شود. در نتیجه می توانید محدودیت های دلخواه تان برای سروو را در کدهای نهایی اعمال کنید.

گام هفتم : سیستم کنترل را بسازید

قطعه اصلی سیستم کنترل، ماژول ESP8266-07 است که در این راهنما استفاده از آن را یاد گرفته اید. فقط از دو پین GPIO (یکی برای LED و یکی برای سروو) استفاده می کنیم اما می توانید از قابلیت اتصال به اینترنت هم استفاده کنید.

منبع تغذیه کل چراغ رومیزی یک آداپتور دیواری 12 ولتی است اما ESP به جریان 3.3 ولتی و سروو به جریان 6 ولتی نیاز دارد. در نتیجه باید از دو ماژول منبع تغذیه در حالت سوئیچ برای تولید این ولتاژها استفاده کنید.

همانطور که در دیاگرام سیم کشی LEDها دیدید، از یک ترانزیستور NPN برای روشن و خاموش کردن LEDها استفاده می کنیم. دلیل استفاده از ترانزیستور این است که ESP8266 نمی تواند جریان را به طور مستقیم فراهم کند.

گام هشتم : کنترل وای فای با ESP8266

از طریق کدهای زیر می توانید چراغ رومیزی را از طریق رابط کاربری سریال یا رابط کاربری HTML کنترل کنید.

برای برنامه ریزی ESP از نرم افزار آردوینو استفاده کنید. سایر پروژه های آردوینوی ساختنی هم می تواند برای آپلود کدها راهنمایی تان کند.

چراغ رومیزی آماده است

بعد از اینکه قطعات را پرینت و LEDها را سیم کشی کردید، ساخت چراغ رومیزی تقریباً تمام است. برای ساخت مدار کنترل هم راه های متعددی وجود دارد که می توانید هر کدام را که دوست دارید امتحان کنید. اگر روش دیگری برای کنترل چراغ در نظر دارید، آن را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
با پرینتر سه بعدی چراغ رومیزی به شکل گل درخشان بسازید
عنوان مطلب
با پرینتر سه بعدی چراغ رومیزی به شکل گل درخشان بسازید
توضیح کوتاه
گلبرگ های این چراغ باز و بسته می شود و با اینترنت کنترل می شود.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

ساخت سنسور نوری با برد آردوینو با LED سنسورهای مختلف کاربرد زیادی در انواع پروژه های الکترونیکی دارند. تاکنون در ساختنی طرز ساخت چند سنسور مختلف را یاد گرفته اید؛ مثل سنسور EMF و سنسور فشا...
گلدان آویز مخصوص فضای باز بسازید در این ساختنی طرز ساخت یک گلدان آویز مخصوص باغچه را یاد می گیرید که بدون گرفتن فضای باغچه، سبزی باغچه را زیاد می‌کند. این گلدان آویز از بالای حوض یا ب...
قفسه دیواری را با چراغ های رنگی تزیین کنید... در این ساختنی یاد می گیرید چطور قفسه دیواری را با نوار LED تزیین کنید. این پست شامل آموزش ساخت قفسه دیواری نمی شود. اگر می خواهید قفسه را هم خودتان بس...
آموزش ساخت : چاپ روی چوب را در خانه انجام دهید... در این پست ساختنی آموزش ساخت پاپ روی چوب را می خوانید. تکنیک های مختلفی برای چاپ روی چوب وجود دارد اما این تکنیک بسیار ارزان است و فقط عکس را به چوب م...
دستبند قلاب بافی ساده و شیک ببافید در این ساختنی یک روش ساده برای بافت دستبند یاد می گیرید. برای بافت این دستبند قلاب بافی نیاز به مهارت زیادی ندارید و آشنایی با گره های اصلی کافی است. ...
آموزش ساخت چهار کاردستی با لامپ حبابی اگر در خانه تان چند لامپ حبابی بدون استفاده یا سوخته دارید، جنس تان برای درست کردن چند کاردستی زیبا و کاربردی جور است. در این ساختنی طرز ساخت چهار کار...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید