خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / با پرینتر سه بعدی چراغ رومیزی به شکل گل درخشان بسازید

با پرینتر سه بعدی چراغ رومیزی به شکل گل درخشان بسازید

چراغ رومیزی یا چراغ خواب متفاوت یکی از چیزهایی که دکوراسیون هر اتاقی را متحول می کند. در این ساختنی یاد می گیرید چطور با پرینتر سه بعدی یک چراغ رومیزی متصل به اینترنت بسازید که گلبرگ هایش باز و بسته می شوند. برای ساخت این چراغ رومیزی باید به پرینتر سه بعدی دسترسی داشته باشید اما هزینه سایر قطعات بسیار پایین است.

برای ساخت این چراغ هوشمند اصول الکترونیک و کار با میکروکنترلرها را بلد باشید. اگر هم خودتان می خواهید با پرینتر سه بعدی کار کنید باید بتوانید تنظیماتش را متناسب با قطعاتی که می خواهید پرینت کنید، تغییر بدهید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

قطعات پرینت شده

قطعات مکانیکی

 • 5 عدد مهره M3
 • 5 عدد پیچ M3x6
 • 10 عدد پیچ M3x10
 • یک عدد پیچ M3x30
 • میله 3 در 10 میلیمتری (می توانید بجای میله از پیچ استفاده کنید و سرش را ببرید)
 • حدود 20 سانتیمتر کابل ضد زنگ

قطعات الکترونیکی

راه ها زیادی برای کنترل این چراغ رومیزی وجود دارد. برای کنترل کل چراغ می توانید فقط از یک پوش باتن و یک آردوینو یا ATtiny کنترل کنید. بسته به ویژگی هایی که برای چراغ در نظر دارید، قطعات الکترونیکی که استفاده می کنید، متفاوت خواهد بود. اگر می خواهید به روش این آموزش ساخت عمل کنید به قطعات زیر نیاز دارید:

 • 9 عدد LED سه ولتی بنفش
 • 3 عدد مقاومت 120 اهمی – مقدار مقاومت ها به نوع LED و منبع تغذیه بستگی دارد. این راهنما کمک تان می کند مقاومت ها را درست انتخاب کنید.
 • منبع تغذیه 12 ولتی
 • سروو RC
 • ماژول وای فای ESP8266
 • رگولاتور 5 ولتی
 • رگولاتور 3.3 ولتی

گام دوم : قطعات را پرینت کنید

هنگام پرینت کردن قطعات گل و چراغ باید این نکات را در نظر داشته باشید:

متریال: ما از متریال PETG استفاده کردیم چون حالت نیمه شفافش ظاهر خوبی دارد اما انواع متریال های دیگر هم قابل استفاده است. به این شرط که نیمه شفاف باشند.

نازل: این قطعات برای پرینت با نازل 0.4 میلیمتری طراحی شده اند. ضخامت قطعات نازکی مثل گلبرگ ها ضریب 0.4 میلیمتر است (گلبرگ ها و توپک پخش کننده نور 0.8 میلیمتر ضخامت دارند)

پایه: برای نگه داشتن قطعات نیاز به یک پایه دارید که نباید از بیرون دیده بشود. با دقت در تصاویر می بینید که ما جهت گلبرگ ها را چطور تنظیم کردیم و کجا از پایه استفاده کرده ایم. طراحی پایه نباید طوری باشد که سطح قطعات را ناصاف یا برجسته کند. در ضمن ساختار پایه نباید طوری باشد که داخل سوراخ های 3 میلیمتری (مثلاً شیارهایی که گلبرگ ها داخل شان قرار می گیرد) را پر کنند.

ترتیب پرینت: برخی از قطعات را می توانید با هم پرینت کنید؛ مثل اتصالات مکانیکی. اما بهتر است هر کدام از گلبرگ ها و توپ پخش کننده نور را بصورت جداگانه پرینت کنید. اینکار زمان پرینت را بیشتر می کند اما باعث می شود سطوح قطعات صاف و یکدست بشوند.

حاشیه: بیشتر قطعات نیاز به حاشیه اضافی ندارند اما محور (axis) خیلی ریز است و بدون حاشیه نمی توان آن را پرینت کرد.

در نهایت هم باید نقطه شروع حلقه ها را متناسب با پرینتر سه بعدی تنظیم کنید. درغیر این صورت وسط گلبرگ ها (جایی که حلقه شروع و تمام می شود) یک خط قابل رویت شکل می گیرد.

گام سوم : LEDها را سیم کشی کنید

قبل از اینکه LEDها را نصب کنید، باید سیم کشی آنها را کامل کنید. اگر به غیر از شماتیک بالا نیاز به راهنمایی بیشتری دارید، راهنمای استفاده از LED می تواند کمک تان کند.

ما از LEDهای صورتی/ بنفش استفاده می کنیم که افت ولتاژ 3 ولتی دارند. با این LEDها، سه رشته از سه LED را به صورت سری بهم وصل کنید. در هر رشته هم یک مقاومت 120 اهمی قرار بدهید تا جریان را به 20 میلی آمپر محدود کنید. سپس این سه رشته را به صورت موازی مرتب کنید.

گام چهارم : مکانیزم گلبرگ ها را مونتاژ کنید

برای مونتاژ گلبرگ ها از تصاویر بالا یا ویدیوی مقدمه استفاده کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : خودتان هاوربال بسازید

برای ایجاد و محکم کردن اتصالات از پیچ و مهره M3 استفاده می کنیم که براحتی داخل سوراخ های 2.8 میلیمتری قطعات پرینت شده فرو می روند و دندانه ها را ایجاد می کنند.

برای سوراخ های 3 میلیمتری – مثل نقاط محوری قسمت ها مختلف – باید یک مته 3 میلیمتری داخل شان فرو کنید تا کاملاً باز بشوند.

میله محوری گلبرگ ها باید یک میله فلزی صاف 3 میلیمتری باشد. اگر میله فلزی ندارید، می توانید سر یک پیچ با طول مناسب (حدود 16 میلیمتر) را ببرید و از آن به عنوان محور گلبرگ ها استفاده کنید.

گام پنجم : توپ پخش کننده نور را مونتاژ کنید

بعد از اینکه دو نیمه توپ نوری را با رشته های LED پر شدند، با پیچ های M3 سی میلیمتری با بالای قطعه محور (axis) وصل می شوند. دقت کنید که پیچ ها باید از وسط توپ نوری رد بشوند.

گام ششم : سروو و کابل را اضافه کنید

یک سروو و یک کابل که از روزنه ساقه رد می شود، حرکت گلبرگ های چراغ رومیزی را ممکن می کند.

سروو را نصب کنید

سروو موتور را همانطور که در تصاویر می بینید، وصل کنید. قطعات بدنه طوری طراحی شده اند که امکان استفاده از استنداف شش ضلعی را فراهم می کنند اما بهتر است از آنها استفاده نکنید.
سروو را تست کنید.

برای مشخص کردن محدوده حرکت سروو می توانید از یک برد آردوینو و کد زیر استفاده کنید. برای استفاده از این کدها باید سروو را به شکل زیر آماده کنید:

 • مطمئن شوید متغیر servoPin به آن پینی که سروو را بهش وصل شده، تغییر کند.
 • سپس کدها را بارگذاری کنید و ترمینال سریال را باز کنید.
 • کلمات q یا e را برای تست محدودیت های بیرونی سروو وارد کنید.
 • برای حرکت دادن نقطه وسطی کلمه w را وارد کنید.
 • برای حرکت در جهات مختلف کلمات o یا p را وارد کنید.

بعد از تست محدودیت های سروو، وضعیت فعلی در رابط کاربری سریال گزارش می شود. در نتیجه می توانید محدودیت های دلخواه تان برای سروو را در کدهای نهایی اعمال کنید.

در ساختنی بخوانید :  با تکه های چوب کوچک تخته آشپزخانه شیک و مقاوم بسازید

گام هفتم : سیستم کنترل را بسازید

قطعه اصلی سیستم کنترل، ماژول ESP8266-07 است که در این راهنما استفاده از آن را یاد گرفته اید. فقط از دو پین GPIO (یکی برای LED و یکی برای سروو) استفاده می کنیم اما می توانید از قابلیت اتصال به اینترنت هم استفاده کنید.

منبع تغذیه کل چراغ رومیزی یک آداپتور دیواری 12 ولتی است اما ESP به جریان 3.3 ولتی و سروو به جریان 6 ولتی نیاز دارد. در نتیجه باید از دو ماژول منبع تغذیه در حالت سوئیچ برای تولید این ولتاژها استفاده کنید.

همانطور که در دیاگرام سیم کشی LEDها دیدید، از یک ترانزیستور NPN برای روشن و خاموش کردن LEDها استفاده می کنیم. دلیل استفاده از ترانزیستور این است که ESP8266 نمی تواند جریان را به طور مستقیم فراهم کند.

گام هشتم : کنترل وای فای با ESP8266

از طریق کدهای زیر می توانید چراغ رومیزی را از طریق رابط کاربری سریال یا رابط کاربری HTML کنترل کنید.

برای برنامه ریزی ESP از نرم افزار آردوینو استفاده کنید. سایر پروژه های آردوینوی ساختنی هم می تواند برای آپلود کدها راهنمایی تان کند.

چراغ رومیزی آماده است

بعد از اینکه قطعات را پرینت و LEDها را سیم کشی کردید، ساخت چراغ رومیزی تقریباً تمام است. برای ساخت مدار کنترل هم راه های متعددی وجود دارد که می توانید هر کدام را که دوست دارید امتحان کنید. اگر روش دیگری برای کنترل چراغ در نظر دارید، آن را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش شمع سازی با قالب های سه بعدی پرینت شده

منبع

خلاصه مطلب
با پرینتر سه بعدی چراغ رومیزی به شکل گل درخشان بسازید
عنوان مطلب
با پرینتر سه بعدی چراغ رومیزی به شکل گل درخشان بسازید
توضیح کوتاه
گلبرگ های این چراغ باز و بسته می شود و با اینترنت کنترل می شود.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت سنجاق سینه مرواریدی با طرح پروانه... با جستجوی تگ ساخت زیورآلات در ساختنی ، متوجه می شوید که با کمترین هزینه می توانید هر طرحی که برای دستبند، گوشواره، گردنبند و ... در فکر دارید را پیاده...
تابلوی پارچه ای با طرح مورد علاقه تان بسازید... یکی از اصول طراحی دکوراسیون داخلی تنوع در اشکال هندسی موجود در فضای اتاق است. اگر اتاق شما هم پر از اشکال چند گوش شده، می توانید با اضافه کردن این تاب...
آموزش ساخت مشعل رزینی در جنگل با شیره درخت کاج!... در این ساختنی یک روش ساخت مشعل را یاد می گیرید که برای شرایط اضطراری طراحی شده و فقط به یک چاقو و کبریت نیاز دارد. سایر وسایل مورد نیاز برای یان مشعل ...
آموزش ساخت : قاب آینه موزاییکی بسازید در این پست ساختنی طرز ساخت یک قاب آینه موزاییکی را می آموزید که با تکه های کاشی ساخته می شود. این قاب را می توانید در اندازه ها و طرح های مختلف بسازید...
دستور تهیه : تست فرانسوی را به شیوه سرآشپزها درست کنید... هر کسی که کمی آَشپزی بلد باشد، طرز تهیه تست فرانسوی یا فرنچ تست را بلد است. اما هر کسی نمی تواند تست فرانسوی را خوشمزه درست کند. شاید تصور کنید از یک ...
آموزش ساخت : سیستم عکاسی حساس به حرکت بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک سیستم عکاسی حساس به حرکت را می آموزید. این سیستم عکاسی میتواند هر حرکتی که در میدان دیدش رخ می دهد را شناسایی کند و با دوربی...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار سوئیچ RC فشرده مخصوص ربات های پرنده

اگر اهل ساخت پروژه های RC و ربات های پرنده هستید، این مدار خیلی به …

پاسخ دهید