خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / با دریل برقی و چند قطعه ارزان سنباده نواری بسازید

با دریل برقی و چند قطعه ارزان سنباده نواری بسازید

سنباده نواری یکی از ابزاری است که در هر کارگاهی به کار می‌آید. فرقی نمی‌کند بخواهید ابزارتان را تیز کنید یا تابلوی چوبی درست کنید؛ سنباده نواری کار را ساده تر می‌کند. تنها مشکل قیمت بالای این دستگاه است که آن هم راه حل دارد. خودتان با یک دریل برقی، چند قطعه فلزی و چند قطعه پرینت شده تسمه نواری بسازید. با ساختنی همراه باشید.

دریل برقی که با آن سنباده را روشن می‌کنیم، برای همیشه به دستگاه متصل نمی‌ماند و می‌توانید از دریلی که هر روز استفاده می‌کنید را به دستگاه وصل کنید.تسمه نواری را می‌توان فقط با قطعات پرینت شده ساخت اما هزینه فیلامنت زیاد می‌شود. به همین خاطر برخی از قطعات را با نوع فلزی جایگزین کردیم تا هم هزینه ساخت پایین بیاید و هم دوام دستگاه بیشتر بشود.

برای ساخت سنباده نواری با این روش اصلا نیاز به هیچ مهارتی ندارید. فقط کافی است راهنما را دنبال کنید و قطعات را طبق آن بهم مونتاژ کنید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

 • دو عدد براکت L حداقل به طول ۵۰ میلیمتر
 • دو متر میله دندانه دار ۸ میلیمتری
 • اسپیسر استیل – اندازه این قطعه باید با میله متناسب باشد
 • مهره – اندازه این قطعه باید با میله متناسب باشد
 • مهره قفلی تمام فلزی – اندازه این قطعه باید با میله متناسب باشد
 • شش عدد بلبرینگ ۶۰۸ZZ
 • مهره جا انگشتی – اندازه این قطعه باید با میله متناسب باشد
 • فیلامنت

ابزار مورد نیاز

 • دریل برقی
 • دسترسی به پرینتر سه بعدی

گام دوم : قطعات را پرینت کنید

شکل تمام قطعات در تصویر متحرک اول مشخص است. فایل STL تمام قطعات را هم می‌توانید از لینک زیر دانلود کنید. اگر تخته پرینت پرینتر سه بعدی تان بزرگ است، از فایل Belt Sander All Parts.stl برای پرینت همه قطعات به صورت همزمان استفاده کنید. در غیر این صورت از دو فایل دیگر استفاده کنید و قطعات را در دو مرحله پرینت کنید.

تمام قطعات باید توپر و متراکم پرینت بشود (high infill). در تصویر سوم می‌توانید خطر قطعات کم تراکم را ببینید (این قطعه با infill ده درصدی پرینت شده است). قطعه خیلی ضعیف است و نمی‌تواند ضربه‌های ناگهانی یا فشار سایر قطعات دستگاه را تحمل کند.

اگر می‌خواهید طراحی قطعات سنباده نواری را تغییر بدهید یا اصلاح کنید، از فایل Belt Sander.scad استفاده کنید. این فایل OpenSCAD است و کار کردن روی آن ساده تر است.

گام سوم : قرقره را مونتاژ کنید

این دستگاه سه قرقره دارد. دوتا از آنها حاوی سوکت‌های بلبرینگ هستند و باید با قطعاتی که به صورت عمود به میله‌های دندانه دار وصل می‌شود، جفت بشوند. در تصویر اول می‌توانید قرقره‌ها را به همراه قطعه عمودی ببینید اما باید بین قطعات و بلبرینگ‌ها، اسپیسرهای فلزی قرار بدهید.

قرقره سوم یک میله دندانه دار دارد که با مهره‌های قفلی تمام فلزی سرجایش محکم می‌شود. ممکن است لازم باشد برای محکم کردن این قطعات به یکدیگر از یک سوکت بلند استفاده کنید. یک سر میله دندانه دار باید به قدری بلند باشد که برای یک اسپیسر، یک بلبرینگ و یک مهره قفلی جا داشته باشد. طرف دیگر میله (که دریل به آن وصل می‌شود) هم باید ۱۵ سانتیمتر از این طرف بلندتر باشد. وی این قرقره باید چند کش لاستیکی هم اضافه کنید. لازم نیست حتماً از کش‌هایی که در تصویر می‌بینید، استفاده کنید. می‌توانید کش‌های معمولی را دولا کنید.

گام چهارم : صفحه محرک را بسازید

برای ساخت این قسمت دستگاه به دو میله دندانه دار به طول ۳۰ سانتیمتر نیاز دارید. روی خارجی ترین قسمت براکت‌های L هم سوراخ‌های ۸ میلیمتری دریل کنید.

با دقت در تصاویر بالا و تصویر سوم که مونتاژ نهایی را نشان می‌دهد، مشخص می‌شود میله‌های دندانه دار باید چطور به براکت و صفحه محرک وصل بشوند. مهره‌هایی که به براکت وصل می‌شوند باید تا جای ممکن محکم بشود.

در نهایت هم باید بلبرینگ‌ها را به صفحه محرک وصل کنید.

گام پنجم : قطعات را بهم وصل کنید

حالا می‌توانید همه قطعات آماده را بهم وصل کنید.

ابتدا باید شفت محرک را مونتاژ کنید. اسپیسرها را طوری به میله دندانه دار وصل کنید که هر کدام یکی از مهره‌ها را لمس کنند. به این ترتیب می‌توانید صفحه‌های محرک با رد کردن میله‌های دندانه دار از بلبرینگ‌ها سفت کنید. با اینکار وقتی شفت درایو بچرخد، همه قطعات متصل روی شفت ثابت می‌مانند.

قبل از اینکه قرقره‌ها را به میله دندانه دار وصل کنید و با مهره آنها را ثابت کنید، سنباده را دور آنها حلقه کنید. سپس می‌توانید قرقره‌ها را با مهره جا انگشتی سرجایشان ثابت کنید.

گام ششم : چطور از سنباده نواری استفاده کنیم؟

یک دریل برقی به شفت درایوی که بیرون زده وصل کنید. می‌توانید دستگاه را بدون وصل کردن آن به میز هم قابل استفاده است. کافی است با دست تان یک شی ثابت و محکم را نگه دارید و دریل را با دست دیگرتان اضافه کنید.

اگر می‌خواهید از سنباده نواری به عنوان دستگاه رومیزی استفاده کنید، می‌توانید سطح میز را سوراخ کنید و برخی از میله‌های دندانه دار را از آن رد کنید. بجای این روش می‌توانید دستگاه را با گیره نجاری هم به میز سفت کنید.

در ویدیو می‌توانید نحوه حرکت دستگاه را ببینید. برای ثابت کردن دریل از یک گیره استفاده کنید. بسته به نوع دریل ممکن است لازم باشد سنباده را با یک تکه چوب سرپا نگه دارید.

سنباده نواری آماده است

سنباده نواری آماده است
سنباده نواری آماده است

ساخت سنباده نواری همین قدر که دیدید، ساده است. اگر برای دستگاهی با این اندازه جا ندارید، می‌توانید اندازه قطعات پرینت شده را کوچک تر کنید، تا اندازه دستگاه هم کوچک تر بشود.

منبع

خلاصه مطلب
با دریل برقی و چند قطعه ارزان سنباده نواری بسازید
عنوان مطلب
با دریل برقی و چند قطعه ارزان سنباده نواری بسازید
توضیح کوتاه
دستگاه سنباده نواری بسازید که با دریل کار می‌کند.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

با برد آردوینو سرعت سنج دوچرخه ارزان و کاربردی بسازید... قبلاً در ساختنی طرز ساخت داشبور الکترونیکی دوچرخه را خوانده اید. اگر ساخت آن داشبورد برایتان دشوار بوده، می توانید از ساخت سرعت سنج دوچرخه شروع کنید. ...
آموزش ساخت : دستگاه رطوبت ساز بسازید در این پست ساختنی طرز ساخت یک دستگاه رطوبت ساز کوچک و ساده را یاد می گیرید. این دستگاه رطوبت ساز با یخ خشک کار میکند و مه و بخاری که میسازد سرد است. ب...
تراریوم حبابی ؛ آموزش ساخت تراریوم داخل لامپ حبابی... لامپ حبابی بین طرفداران ساختنی و کاردستی جایگاه ویژه ای دارد؛ با لامپ حبابی می شود انواع کاردستی و وسایل تزیینی را ساخت. یکی از این وسایل تزیینی تراری...
آموزش ساخت : یک چراغ رومیزی متفاوت بسازید... این جعبه چوبی ساده ای که می بینید در واقع یک چراغ رومیزی است. وقتی سوئیچ را بزنید، لامپ روشن میشود و طرح آن از بیرون جعبه چوبی پیدا میشود. با استفاده ...
آموزش ساخت : با گل خشک قاب گوشی درست کنید!... اگر یکی از تفریح های دوران کودکی تان خشک کردن گل و گیاه بوده حتماً از این ساختنی خوشتان می آید. در این آموزش ساخت یاد می گیرید که با گل و گیاه خشک شده...
قلاب کوهنوردی فلزی مقاوم با تحمل وزن بالا بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک قلاب فلزی را یاد می گیرید که کارکردهای زیادی دارد. از این قلاب می توانید در خانه، کارگاه، در حین ورزش یا برای کوهنوردی استفا...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری ربات چوبی منعطف و بادوام بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ربات مقوایی را یاد گرفته اید. آن ربات قابل برنامه …

۲ دیدگاه ها

 1. سلام و خسته نباشید من فایل ضمیمه را دانلود کردم ولی برای خارج کردن از حالت فشرده رمز میخواهد رمز فایل هم در سایت ننوشته لطفا رمز را اعلام بغرمایید ممنون

پاسخ دهید