خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / با دریل برقی و چند قطعه ارزان سنباده نواری بسازید

با دریل برقی و چند قطعه ارزان سنباده نواری بسازید

سنباده نواری یکی از ابزاری است که در هر کارگاهی به کار می آید. فرقی نمی کند بخواهید ابزارتان را تیز کنید یا تابلوی چوبی درست کنید؛ سنباده نواری کار را ساده تر می کند. تنها مشکل قیمت بالای این دستگاه است که آن هم راه حل دارد. خودتان با یک دریل برقی، چند قطعه فلزی و چند قطعه پرینت شده تسمه نواری بسازید. با ساختنی همراه باشید.

دریل برقی که با آن سنباده را روشن می کنیم، برای همیشه به دستگاه متصل نمی ماند و می توانید از دریلی که هر روز استفاده می کنید را به دستگاه وصل کنید.تسمه نواری را می توان فقط با قطعات پرینت شده ساخت اما هزینه فیلامنت زیاد می شود. به همین خاطر برخی از قطعات را با نوع فلزی جایگزین کردیم تا هم هزینه ساخت پایین بیاید و هم دوام دستگاه بیشتر بشود.

برای ساخت سنباده نواری با این روش اصلا نیاز به هیچ مهارتی ندارید. فقط کافی است راهنما را دنبال کنید و قطعات را طبق آن بهم مونتاژ کنید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

 • دو عدد براکت L حداقل به طول ۵۰ میلیمتر
 • دو متر میله دندانه دار ۸ میلیمتری
 • اسپیسر استیل – اندازه این قطعه باید با میله متناسب باشد
 • مهره – اندازه این قطعه باید با میله متناسب باشد
 • مهره قفلی تمام فلزی – اندازه این قطعه باید با میله متناسب باشد
 • شش عدد بلبرینگ ۶۰۸ZZ
 • مهره جا انگشتی – اندازه این قطعه باید با میله متناسب باشد
 • فیلامنت
در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت: یک کاتر (گیوتین) مخصوص بسازید

ابزار مورد نیاز

 • دریل برقی
 • دسترسی به پرینتر سه بعدی

گام دوم : قطعات را پرینت کنید

شکل تمام قطعات در تصویر متحرک اول مشخص است. فایل STL تمام قطعات را هم می توانید از لینک زیر دانلود کنید. اگر تخته پرینت پرینتر سه بعدی تان بزرگ است، از فایل Belt Sander All Parts.stl برای پرینت همه قطعات به صورت همزمان استفاده کنید. در غیر این صورت از دو فایل دیگر استفاده کنید و قطعات را در دو مرحله پرینت کنید.

تمام قطعات باید توپر و متراکم پرینت بشود (high infill). در تصویر سوم می توانید خطر قطعات کم تراکم را ببینید (این قطعه با infill ده درصدی پرینت شده است). قطعه خیلی ضعیف است و نمی تواند ضربه های ناگهانی یا فشار سایر قطعات دستگاه را تحمل کند.

اگر می خواهید طراحی قطعات سنباده نواری را تغییر بدهید یا اصلاح کنید، از فایل Belt Sander.scad استفاده کنید. این فایل OpenSCAD است و کار کردن روی آن ساده تر است.

گام سوم : قرقره را مونتاژ کنید

این دستگاه سه قرقره دارد. دوتا از آنها حاوی سوکت های بلبرینگ هستند و باید با قطعاتی که به صورت عمود به میله های دندانه دار وصل می شود، جفت بشوند. در تصویر اول می توانید قرقره ها را به همراه قطعه عمودی ببینید اما باید بین قطعات و بلبرینگ ها، اسپیسرهای فلزی قرار بدهید.

قرقره سوم یک میله دندانه دار دارد که با مهره های قفلی تمام فلزی سرجایش محکم می شود. ممکن است لازم باشد برای محکم کردن این قطعات به یکدیگر از یک سوکت بلند استفاده کنید. یک سر میله دندانه دار باید به قدری بلند باشد که برای یک اسپیسر، یک بلبرینگ و یک مهره قفلی جا داشته باشد. طرف دیگر میله (که دریل به آن وصل می شود) هم باید ۱۵ سانتیمتر از این طرف بلندتر باشد. وی این قرقره باید چند کش لاستیکی هم اضافه کنید. لازم نیست حتماً از کش هایی که در تصویر می بینید، استفاده کنید. می توانید کش های معمولی را دولا کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : با قاشق یکبار مصرف گل مصنوعی بسازید

گام چهارم : صفحه محرک را بسازید

برای ساخت این قسمت دستگاه به دو میله دندانه دار به طول ۳۰ سانتیمتر نیاز دارید. روی خارجی ترین قسمت براکت های L هم سوراخ های ۸ میلیمتری دریل کنید.

با دقت در تصاویر بالا و تصویر سوم که مونتاژ نهایی را نشان می دهد، مشخص می شود میله های دندانه دار باید چطور به براکت و صفحه محرک وصل بشوند. مهره هایی که به براکت وصل می شوند باید تا جای ممکن محکم بشود.

در نهایت هم باید بلبرینگ ها را به صفحه محرک وصل کنید.

گام پنجم : قطعات را بهم وصل کنید

حالا می توانید همه قطعات آماده را بهم وصل کنید.

ابتدا باید شفت محرک را مونتاژ کنید. اسپیسرها را طوری به میله دندانه دار وصل کنید که هر کدام یکی از مهره ها را لمس کنند. به این ترتیب می توانید صفحه های محرک با رد کردن میله های دندانه دار از بلبرینگ ها سفت کنید. با اینکار وقتی شفت درایو بچرخد، همه قطعات متصل روی شفت ثابت می مانند.

قبل از اینکه قرقره ها را به میله دندانه دار وصل کنید و با مهره آنها را ثابت کنید، سنباده را دور آنها حلقه کنید. سپس می توانید قرقره ها را با مهره جا انگشتی سرجایشان ثابت کنید.

گام ششم : چطور از سنباده نواری استفاده کنیم؟

یک دریل برقی به شفت درایوی که بیرون زده وصل کنید. می توانید دستگاه را بدون وصل کردن آن به میز هم قابل استفاده است. کافی است با دست تان یک شی ثابت و محکم را نگه دارید و دریل را با دست دیگرتان اضافه کنید.

در ساختنی بخوانید :  ساخت دسته چاقو با طناب پاراکورد ؛ کاربردی و کم هزینه

اگر می خواهید از سنباده نواری به عنوان دستگاه رومیزی استفاده کنید، می توانید سطح میز را سوراخ کنید و برخی از میله های دندانه دار را از آن رد کنید. بجای این روش می توانید دستگاه را با گیره نجاری هم به میز سفت کنید.

در ویدیو می توانید نحوه حرکت دستگاه را ببینید. برای ثابت کردن دریل از یک گیره استفاده کنید. بسته به نوع دریل ممکن است لازم باشد سنباده را با یک تکه چوب سرپا نگه دارید.

سنباده نواری آماده است

سنباده نواری آماده است
سنباده نواری آماده است

ساخت سنباده نواری همین قدر که دیدید، ساده است. اگر برای دستگاهی با این اندازه جا ندارید، می توانید اندازه قطعات پرینت شده را کوچک تر کنید، تا اندازه دستگاه هم کوچک تر بشود.

منبع

خلاصه مطلب
با دریل برقی و چند قطعه ارزان سنباده نواری بسازید
عنوان مطلب
با دریل برقی و چند قطعه ارزان سنباده نواری بسازید
توضیح کوتاه
دستگاه سنباده نواری بسازید که با دریل کار می کند.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

با پرینتر سه بعدی مدل منظومه شمسی کامل و چرخنده بسازید... مدل منظومه شمسی یا افلاک نما یک مدل مکانیکی از منظومه شمسی است که موقعیت نسبی و حرکات سیاره ها و قمرها را طبق مدل خورشید مرکزی نمایش می دهد.در این ساخ...
آموزش ساخت : آباژور عروسکی بسازید در این ساختنی طرز ساخت یک آباژور عروسکی را یاد می گیرید. برای ساخت این آباژور تقریباً می توانید از هر عروسک ابری استفاده کنید و آن را تبدیل به آباژور ...
آموزش ساخت : با کارتن یک آباژور شیک و متفاوت بسازید... به نظرتان این آباژور قشنگ هست؟ ممکن است این آپاژور از نظر خیلی ها شیک و قشنگ نباشد اما حتماً برای همه جالب است چون کاملاً از کارتن ساخته شده است. در ا...
آموزش ساخت : با رزبری پای فرستنده صوتی FM بسازید... میکروفون وایرلس نوعی میکرفون است که بدون کابل به دستگاه ضبط صدا یا آمپلی فایر وصل میشود. داخل این میکروفون ها یک فرستنده رادیویی کوچک قرار دارد که سیگ...
مدار مخصوص لیزر خطی قرمز بسازید و با نور نقاشی کنید... اگر به پروژه های عکاسی علاقه داشته باشید، این آموزش ساخت می تواند یک تجربه عکاسی متفاوت و در عین حال ارزان را برایتان رقم بزند. امروز در ساختنی ساخت ی...
پرینتر جوهرافشان را به پرینتر مدار چاپی (PCB) تبدیل کنید... پرینتر مدار چاپی همان چیزی است که همه طرفداران مدارات الکترونیکی دوست دارند یکی داشته باشند. پرینتر مدار چاپی کمی گران است و همه نمی توانند آن را بخرن...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

۲ دیدگاه ها

 1. سلام و خسته نباشید من فایل ضمیمه را دانلود کردم ولی برای خارج کردن از حالت فشرده رمز میخواهد رمز فایل هم در سایت ننوشته لطفا رمز را اعلام بغرمایید ممنون

پاسخ دهید