خانه / چگونه بسازیم / بیرون از خانه / اجاق فلزی فوری با شعله قوی و بادوام بسازید

اجاق فلزی فوری با شعله قوی و بادوام بسازید

روش های ساخت اجاق مسافرتی و وسایلی که می توان با آنها اجاق ساخت، بسیار متنوع هستند. در این ساختنی یکی از این روش های ساخت اجاق فلزی را یاد می گیرید که ارزان و در عین حال کارآمد است. اجاقی که با این روش می سازید، شعله های بسیار بادوامی دارد و خودش هم براحتی خراب نمی شود.

اجاق فلزی بسازید
اجاق فلزی بسازید

سوخت این اجاق فلزی چوب است و به همین خاطر می توانید هر جایی از آن استفاده کنید. آلودگی آن هم خیلی زیاد نیست و می توانید براحتی آن را بعد از استفاده جمع کنید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

  • مجرای زانویی فلزی 90 درجه با قطر 6 اینچ
  • مبدل لوله 10 در 6 اینچی
  • 60 اینچ میله لبه دار
  • پیچ و مهره
  • آهن زاویه دار
  • ورق استیل ضخیم
  • توری فلزی

گام دوم : بدنه را بسازید

ابتدا زانویی را طوری به مبدل وصل کنید که اتصالات مانع از حرکت نشوند و محدوده حرکتی کافی باشد. دو سوراخ در قسمت بالایی و پایینی دریل کنید تا بتوانید آنها را از قسمت همپوشانی بهم وصل کنید. سپس قطعه کانکتور را ببرید تا لبه های قطعه مستطیلی شکل بگیرید و آنها را به لبه ها نزدیک کنید تا دهانه اجاق محکم بشود. پایه ها را با پیچ و مهره به گوشه های بیرونی وصل کنید. بهتر است از پیچ های بلند استفاده کنید تا بتوانید همین پیچ ها را برای اضافه کردن قطعات داخلی هم بکار ببرید.

بدنه اجاق فلزی آماده است. با این روش ساخت، اجاق سه نقطه تماس با زمین دارد و به همین خاطر خیلی زمین را خیلی داغ نمی کند. در نتیجه می توانید آن را روی میزهای فلزی هم بگذارید. قطعه زانویی هم متحرک است و امکان تنظیم دهانه اجاق را می دهد.

در ساختنی بخوانید :  آموزش : چگونه زیپ های خراب را تعمیر کنیم؟

گام سوم : دهانه اجاق را کامل کنید

این نوع مجراهای فلزی برای ارتباط مستقیم با آتش ساخته نشده و نمی توانید چوب را رویش بسوزانید. به همین خاطر باید دهانه اجاق فلزی را با سینی و سبدی که از فلزهای ضخیم تر ساخته شده بپوشانید. لایه زیری فقط برای جمع کردن خاکستر است و شکلش را هم در تصاویر بالا مشخص است. سبد بالایی هم جریان هوا را از زیر وارد می کند. می توانید از سبدهای فلزی آماده مثل چیزی که در تصویر بالا می بینید، استفاده کنید یا خودتان با توری ضخیم سبد بسازید.

سبد را با پیچ و مهره به ورق فلزی وصل کنید و اندازه اش را داخل دهانه اجاق فلزی تست کنید.

گام چهارم : توری داخل مجرا را اضافه کنید

مجرای 6 اینچی ورودی هوا و چوب هایی است که شعله اجاق فلزی را ایجاد می کنند. به همین خاطر باید کف مجرا را با توری بپوشانید تا تمیز نگه داشتن آن تمیز باشد و چوب ها راحت تر به شعله سر اجاق برسند. این توری فلزی را به عرض 5 اینچ ببرید. طولش هم باید کمی از طول مجرا کمتر باشد. این توری را پیچ نکنید تا جدا کردنش راحت باشد. فقط آن را به سینی پخت وصل کنید تا حرکت نکند.

گام پنجم : توری رویی را اضافه کنید

اگر می خواهید از اجاق فلزی برای گریل کردن گوشت و سبزیجات هم استفاده کنید، باید یک توری دیگر هم برای روی شعله اجاق ببرید. یک تکه توری با اندازه مناسب ببرید و گوشه هایش را مثلثی باشند. سپس چهارتا از مثلث ها را خم کنید تا بتوانید با آنها توری را به بالای دهانه اجاق ثابت کنید.

در ساختنی بخوانید :  دستور تهیه: نوشیدنی قهوه از میوه بلوط درست کنید

گام ششم : آتش را روشن کنید

برای روشن کردن آتش در اجاق فلزی به کمی روزنامه و انواع چوب (گلوله چوبی، شاخه خشک و …) نیاز دارید. ابتدا روزنامه و چوب های نازک را داخل دهانه بریزید و با یک کبریت آنها را آتش بزنید. وقتی آتش روشن شد، چوب های ضخیم تر را از مجرا وارد کنید تا آنها هم آتش بگیرند.

اجاق فلزی آماده است

حالا می توانید از اجاق فلزی برای پخت و پز استفاده کنید. اگر می خواهید شعله دوام بیشتری داشته باشد، کمی ذغال هم داخل چوب ها بریزید. نکته مهم در ساخت اجاق فلزی استفاده از فلزات گلوانیزه نشده است. فلزهای گالوانیزه شدن در اثر حرارت دود زینک تولید می کنند که می تواند خطرناک باشد. البته اگر در هوای آزاد از اجاق استفاده کنید، این دودها تاثیری روی تنفس تان نخواهد داشت.

تصاویر اجاق های فلزی که با این روش می سازید را برای ساختنی ارسال کنید.

منبع

خلاصه مطلب
اجاق فلزی فوری با شعله قوی و بادوام بسازید
عنوان مطلب
اجاق فلزی فوری با شعله قوی و بادوام بسازید
توضیح کوتاه
با قطعات فلزی بدرد نخور اجاق فلزی بسازید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت همزن مغناطیسی با قطعات ارزان و بازیافتی... همزمان مغناطیسی یکی از تجهیزات آزمایشگاه است که قیمت نسبتاً بالایی دارد و پیدا کردن اندازه های کوچک آن دشوار است. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطو...
با کنده درخت و میلگرد چهارپایه چوبی بسازید... قبلاً در ساختنی آموزش ساخت میز با کنده درخت را یاد گرفته اید. در این پست هم ساخت چهارپایه چوبی با تنه درخت را یاد می گیرید. این چهارپایه چوبی با ترکیب...
آموزش ساخت : جاکفشی عمودی بسازید همه خانه ها برای جاکفشی و کمد جا ندارند. ایده ساختنی برای این مشکل جاکفشی عمودی است. این جاکفشی را میتوانید در کوچکترین فضاها و پشت هر دری که کمی با د...
دستور تهیه : خوراک بال بوقلمون بپزید اگر تابحال بال بوقلمون درست نکرده اید و نگران طعمش هستید، این دستور تهیه ساده را امتحان کنید. در این روش پخت بال بوقلمون از طعم دهنده های زیادی استفاد...
ماکارونی پنیری با طعم چیزبرگر درست کنید!... چیزبرگر خوشمزه و پرطرفدار است؛ ماکارونی هم همین طور. حالا اگر این دو غذا را با هم ترکیب کنیم، یک غذای خیلی خوشمزه خواهیم داشت! در این ساختنی همین کار ...
دستور تهیه : سالاد تبوله درست کنید حتماً شما هم اسم سالاد تبوله را شنیده اید. تبوله یکی از سالادهای اصیل و محبوب در کشورهای عربی است که اصالت آن سوریه و لبنان برمی گردد. سالاد تبوله معم...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت چراغ قوه جیبی و کوچک با وسایل بازیافتی

خیلی از وسایل کاربردی که در ساختنی طرز ساخت شان را یاد گرفته اید از …

پاسخ دهید