خانه / چگونه بسازیم / بیرون از خانه / اجاق فلزی فوری با شعله قوی و بادوام بسازید

اجاق فلزی فوری با شعله قوی و بادوام بسازید

روش‌های ساخت اجاق مسافرتی و وسایلی که می‌توان با آنها اجاق ساخت، بسیار متنوع هستند. در این ساختنی یکی از این روش‌های ساخت اجاق فلزی را یاد می‌گیرید که ارزان و در عین حال کارآمد است. اجاقی که با این روش می‌سازید، شعله‌های بسیار بادوامی‌دارد و خودش هم براحتی خراب نمی‌شود.

اجاق فلزی بسازید
اجاق فلزی بسازید

سوخت این اجاق فلزی چوب است و به همین خاطر می‌توانید هر جایی از آن استفاده کنید. آلودگی آن هم خیلی زیاد نیست و می‌توانید براحتی آن را بعد از استفاده جمع کنید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

  • مجرای زانویی فلزی 90 درجه با قطر 6 اینچ
  • مبدل لوله 10 در 6 اینچی
  • 60 اینچ میله لبه دار
  • پیچ و مهره
  • آهن زاویه دار
  • ورق استیل ضخیم
  • توری فلزی

گام دوم : بدنه را بسازید

ابتدا زانویی را طوری به مبدل وصل کنید که اتصالات مانع از حرکت نشوند و محدوده حرکتی کافی باشد. دو سوراخ در قسمت بالایی و پایینی دریل کنید تا بتوانید آنها را از قسمت همپوشانی بهم وصل کنید. سپس قطعه کانکتور را ببرید تا لبه‌های قطعه مستطیلی شکل بگیرید و آنها را به لبه‌ها نزدیک کنید تا دهانه اجاق محکم بشود. پایه‌ها را با پیچ و مهره به گوشه‌های بیرونی وصل کنید. بهتر است از پیچ‌های بلند استفاده کنید تا بتوانید همین پیچ‌ها را برای اضافه کردن قطعات داخلی هم بکار ببرید.

بدنه اجاق فلزی آماده است. با این روش ساخت، اجاق سه نقطه تماس با زمین دارد و به همین خاطر خیلی زمین را خیلی داغ نمی‌کند. در نتیجه می‌توانید آن را روی میزهای فلزی هم بگذارید. قطعه زانویی هم متحرک است و امکان تنظیم دهانه اجاق را می‌دهد.

گام سوم : دهانه اجاق را کامل کنید

این نوع مجراهای فلزی برای ارتباط مستقیم با آتش ساخته نشده و نمی‌توانید چوب را رویش بسوزانید. به همین خاطر باید دهانه اجاق فلزی را با سینی و سبدی که از فلزهای ضخیم تر ساخته شده بپوشانید. لایه زیری فقط برای جمع کردن خاکستر است و شکلش را هم در تصاویر بالا مشخص است. سبد بالایی هم جریان هوا را از زیر وارد می‌کند. می‌توانید از سبدهای فلزی آماده مثل چیزی که در تصویر بالا می‌بینید، استفاده کنید یا خودتان با توری ضخیم سبد بسازید.

سبد را با پیچ و مهره به ورق فلزی وصل کنید و اندازه اش را داخل دهانه اجاق فلزی تست کنید.

گام چهارم : توری داخل مجرا را اضافه کنید

مجرای 6 اینچی ورودی هوا و چوب‌هایی است که شعله اجاق فلزی را ایجاد می‌کنند. به همین خاطر باید کف مجرا را با توری بپوشانید تا تمیز نگه داشتن آن تمیز باشد و چوب‌ها راحت تر به شعله سر اجاق برسند. این توری فلزی را به عرض 5 اینچ ببرید. طولش هم باید کمی‌از طول مجرا کمتر باشد. این توری را پیچ نکنید تا جدا کردنش راحت باشد. فقط آن را به سینی پخت وصل کنید تا حرکت نکند.

گام پنجم : توری رویی را اضافه کنید

اگر می‌خواهید از اجاق فلزی برای گریل کردن گوشت و سبزیجات هم استفاده کنید، باید یک توری دیگر هم برای روی شعله اجاق ببرید. یک تکه توری با اندازه مناسب ببرید و گوشه‌هایش را مثلثی باشند. سپس چهارتا از مثلث‌ها را خم کنید تا بتوانید با آنها توری را به بالای دهانه اجاق ثابت کنید.

گام ششم : آتش را روشن کنید

برای روشن کردن آتش در اجاق فلزی به کمی‌روزنامه و انواع چوب (گلوله چوبی، شاخه خشک و …) نیاز دارید. ابتدا روزنامه و چوب‌های نازک را داخل دهانه بریزید و با یک کبریت آنها را آتش بزنید. وقتی آتش روشن شد، چوب‌های ضخیم تر را از مجرا وارد کنید تا آنها هم آتش بگیرند.

اجاق فلزی آماده است

حالا می‌توانید از اجاق فلزی برای پخت و پز استفاده کنید. اگر می‌خواهید شعله دوام بیشتری داشته باشد، کمی‌ذغال هم داخل چوب‌ها بریزید. نکته مهم در ساخت اجاق فلزی استفاده از فلزات گلوانیزه نشده است. فلزهای گالوانیزه شدن در اثر حرارت دود زینک تولید می‌کنند که می‌تواند خطرناک باشد. البته اگر در هوای آزاد از اجاق استفاده کنید، این دودها تاثیری روی تنفس تان نخواهد داشت.

تصاویر اجاق‌های فلزی که با این روش می‌سازید را برای ساختنی ارسال کنید.

منبع

خلاصه مطلب
اجاق فلزی فوری با شعله قوی و بادوام بسازید
عنوان مطلب
اجاق فلزی فوری با شعله قوی و بادوام بسازید
توضیح کوتاه
با قطعات فلزی بدرد نخور اجاق فلزی بسازید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

با تخته های اضافه و قطعات پرینت شده میز سه گوش بسازید... میز سه گوش بهترین گزینه برای اتاق های کوچک است. میزهای سه گوش به نسبت فضایی که در اختیارتان قرار می دهند، جای زیادی نمی گیرند. در این ساختنی طرز ساخت ...
آموزش ساخت : تخت خواب کودک ساده اما جالب بسازید... قبلاً در ساختنی طرز ساخت تخت خواب قایقی و تخت خواب دو طبقه را یاد گرفته اید. در این پست هم می خواهیم طرز ساخت یک تخت خواب دیگر را به شما یاد بدهیم. ای...
آموزش ساخت : جعبه حلقه چوبی بسازید آموزش ساخت زیورآلات در ساختنی زیاد است؛ طرز ساخت جعبه زیورآلات و کمد زیورآلات هم در ساختنی داشته ایم. امروز دوباره سراغ لوازم نگه داری از زیورآلات رفت...
آموزش ساخت: پرنده چوبی زیبا بسازید در این پست ساختنی، نحوه ساخت یک پرنده چوبی بسیار زیبا را می آموزید. اگر به نجاری و کارهای هنری با چوب علاقه دارید، تجربه ساخت این پرنده چوبی را از دست...
آموزش ساخت:شارژر باتری لیتیوم-یون (Li-ion) بسازید... در این ساختنی، طرز ساخت شارژ باتری های لیتیوم یون (Lithium-ion) را برایتان آماده کرده ایم. باتری های لیتیوم یون یکی از بهترین راه های ذخیره انرژی هستن...
با پرینتر سه بعدی پایه آباژور با طرح میوه کاج بسازید... اگر از آباژور قدیمی تان خسته شده اید اما نمی خواهید برای خرید آباژور جدید هزینه کنید می توانید پایه یا روکش آباژور را عوض کنید. به این ترتیب با صرف کم...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری ربات چوبی منعطف و بادوام بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ربات مقوایی را یاد گرفته اید. آن ربات قابل برنامه …

پاسخ دهید