خانه / چگونه بسازیم / با دستگاه برش لیزری چرخ دنده سیاره ای بسازید

با دستگاه برش لیزری چرخ دنده سیاره ای بسازید

چرخ دنده سیاره ای یکی از انواع چرخ دنده است که در ساخت انواع دستگاه‌های مکانیکی و الکترونیکی کاربرد دارد. در این ساختنی یاد می‌گیرید چطور خودتان چرخ دنده سیاره ای بسازید. با این روش بجای اینکه در بازار دنبال چرخ دنده با ابعاد مورد نیازتان بگردید، خودتان می‌توانید آن را بسازید و در وقت و هزینه صرفه جویی کنید.

این چرخ دنده سیاره ای با دستگاه برش لیزری ساخته می‌شود. فایل طراحی قطعات را می‌توانید در ادامه دانلود کنید و اندازه آن را مطابق نیازتان تغییر بدهید. اگر خودتان دستگاه برش لیزری ندارید، می‌توانید این فایل را در اختیار شرکت‌هایی که خدمات برش لیزری ارائه می‌دهند، قرار بدهید. چرخ دنده سیاره ای را با پرینتر سه بعدی هم می‌شود ساخت. برای اینکار باید با کمک فایل طراحی، نسخه سه بعدی را آماده کنید و قطعات را با فیلامنت مناسب پرینت کنید.

چرخ دنده سیاره ای بسازید
چرخ دنده سیاره ای بسازید

گام اول : وسایل مورد نیاز

  • فایل DXF و دسترسی به دستگاه برش لیزری
  • ورق آکریلیک با ضخامت مورد نظر (ابعاد ورق به اندازه ای که برای چرخ دنده در نظر دارید، بستگی دارد)
  • بیست سانتیمتر فیلامنت ABS یا PLA پرینتر سه بعدی با ضخامت 3 میلیمتری
  • کاتر – یا هر ابزار دیگر برای بریدن فیلامنت
  • میخ
  • انبردست
  • سشوار

گام دوم : قطعات را ببرید

ضخامت آکریلیکی که قطعات را از آن می‌برید به کارکردی که برایش در نظر دارید، بستگی دارد. دو نمونه چرخ دنده ای که در تصاویر می‌بینید با آکریلیک‌های سه و شش میلیمتری ساخته شده اند. اگر می‌خواهید قطعات چرخ دنده را از رنگ‌های مختلف ببرید، مطمئن شوید ضخامت همه ورق‌های آکریلیکی که استفاده می‌کنید یکسان است.

در ساختنی بخوانید :  آموزش دوخت چشم بند به همراه الگو

اگر آکریلیک شش میلیمتری و لیزر 80 وات و CO2 باشد، بریدن قطعات سه دقیقه طول می‌کشد. بعد از برش یکبار قطعات را چک کنید و مطمئن شوید قطر همه سوراخ‌ها سه میلیمتر است.

گام سوم : قطعات را مونتاژ کنید

قطعات را بهم وصل کنید
قطعات را بهم وصل کنید

از فیلامنت برای وصل کردن قطعات به یکدیگر استفاده می‌کنیم. نحوه کار با فیلامنت را بخوانید تا متوجه کارکردش بشوید. به این ترتیب می‌توانید آن را با هر متریالی که کارکرد مشابه دارد، جایگزین کنید.

فیلامنت سه میلیمتری را به چند قطعه کوچک ببرید. سه قطعه چرخ دنده را روی هم تراز کنید – چرخ دنده خورشیدی وسط و اسپسرها زیر و روی آن – و سپس فیلامنت‌ها را از سوراخ‌ها رد کنید. حالا چرخ دنده حلقه ای و چهار چرخ دنده سیاره ای کوچک را سرجایشان بگذارید و کاور را روی آنها قرار بدهید. سوراخ‌ها را با سوراخ‌هایی که داخل شان فیلامنت است، تراز کنید. قطعات را کمی‌روی هم فشار بدهید تا کاملاً بهم چفت بشوند. این فشار نباید به قدری باشد که حرکت آزاد چرخ دنده‌ها را مختل کند.

اگر چرخ دنده‌ها آزادانه حرکت نمی‌کنند، قطعات را خیلی محکم به یکدیگر فشار داده اید. آنها را کمی‌شل کنید و یکبار دیگر چرخ دنده‌ها را تست کنید. اگر اینکار تاثیری نداشت، باید طرف صاف چرخ دنده‌ها را کمی‌سنباده بکشید. البته اینکار ظاهر چرخ دنده را خراب می‌کند و شفافیتش را از بین می‌برد.

گام چهارم : فیلامنت‌ها را آب کنید

اگر چرخ دنده را به همین شکل رها کنید، قطعات خیلی زود از هم باز می‌شوند. به همین خاطر باید سر فیلامنت‌ها را کمی‌آب کنید تا شکل میخ پرچ بگیرند. این طوری اتصال قطعات دائمی‌می‌شود و دیگر باز نمی‌شوند

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : سیستم کنترل دسترسی هوشمند بسازید

یک میخ را با انبر نگه دارید و با سشوار یا هر ابزار گرمایشی دیگر آن را داغ کنید. میخ را روی یک فیلامنت تست کنید تا مطمئن شوید به اندازه کافی داغ شده باشد. حالا سر پهن میخ را روی فیلامنت‌های داخل سوراخ‌ها قرار بدهید تا سر فیلامنت‌ها پهن بشود. اینکار را برای تمام فیلامنت‌ها تکرار کنید و صبر کنید تا فیلامت‌ها سرد بشوند. سپس چرخ دنده سیاره ای را بچرخانید.
حالا چرخ دنده را کمی‌روی یک سطح صاف فشار بدهید تا فیلامنت‌های داخل سوراخ‌ها کاملاً صاف بشوند. حالا قسمت بیرون زده فیلامنت‌ها از سطح آکریلیک را ببرید (مقدار کمی‌از فیلامنت باید همچنان از آکریلیک بیرون زده باشد). سپس میخ را دوباره داغ کنید و این سر فیلامنت‌ها را هم پخش کنید و به شکل میخ پرچ دربیاورید.

قبل از اینکه کارتان در این مرحله تمام بشود، یکبار دیگر چرخش چرخ دنده‌ها را چک کنید. در ضمن مواظب باشید وقتی فیلامنت یا آکریلیک داغ هستند، بهشان دست نزنید.

چرخ دنده سیاره ای آماده است

ساخت ای چرخ دنده سیاره ای پنج دقیقه بیشتر طول نمی‌کشد. این وقت در مقایسه با زمانی که باید صرف پیدا کردن چرخ دنده با اندازه مناسب بکنید، بسیار کم است. اما با این روش فقط باید فایل طراحی را در کامپیوترتان باز کنید و اندازه‌ها را مطابق نیازتان تغییر بدهید.

منبع

خلاصه مطلب
با دستگاه برش لیزری چرخ دنده سیاره ای بسازید
عنوان مطلب
با دستگاه برش لیزری چرخ دنده سیاره ای بسازید
توضیح کوتاه
یک راه ساده برای ساخت چرخ دنده سیاره ای در ابعاد دلخواه.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

تابلوی چوبی سیاه و سفید با طرح لوگان بسازید... در این ساختنی یاد می گیرید چطور یک تابلوی چوبی بسازید و طرح دلخواه تان را روی آن بکشید. ما طرح سیاه و سفید لوگان را برای ساخت تابلوی چوبی انتخاب کردیم...
یک تاس الکترونیکی با تراشه میکرو کنترلر Attiny84 بسازید... در این ساختنی یاد می‌گیرید با تراشه اتمل Attiny84 یک تاس الکترونیکی بسازید. اگر اهل بازی با تاس باشید، قطعاً با تاس معمولی راحت‌تر خواهید بود. اما ساخ...
آموزش ساخت: زرده جداکن بسازید دستگاه زرده جداکن بسازید آشپزی و شیرینی پزی پیچیدگی ها و ظریف کاری های خاصی دارد که یکی از اصلی ترین آنها جدا کردن زرده تخم مرغ از سفیده است. برای ج...
با برد آردوینو سنسور ضربان قلب را به گوشی هوشمند وصل کنید... در این ساختنی یاد می گیرید چطور یک سیستم اندازه گیری ضربان قلب بسازید و داده های آن را روی گوشی هوشمند نمایش بدهید. با این سیستم می توانید ضربان قلب ت...
آموزش ساخت : با فیبر نوری کفپوش نوری بسازید... حتماً شما هم در نمایشگاه ها و فروشگاه های بزرگ کفپوش نوری دیده اید. برخی از این کفپوش ها با LED ساخته میشوند و آنهایی که ارزانتر هستند با فیبر نوری. د...
آموزش دوخت کیف عینک چرمی – پارچه ای ساده و شیک... در این ساختنی دوخت کیف عینک چرمی با آستر پارچه ای را یاد می گیرید. از این کیف می توانید برای عینک های طبی و آفتابی با اندازه های کوچک و بزرگ استفاده ک...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری پایه لپ تاپ خنک کننده و فن دار بسازید

در این ساختنی آموزش ساخت پایه لپ تاپ چوبی را یاد می‌گیرید که دو فن …

پاسخ دهید