خانه / چگونه بسازیم / با دستگاه برش لیزری چرخ دنده سیاره ای بسازید

با دستگاه برش لیزری چرخ دنده سیاره ای بسازید

چرخ دنده سیاره ای یکی از انواع چرخ دنده است که در ساخت انواع دستگاه های مکانیکی و الکترونیکی کاربرد دارد. در این ساختنی یاد می گیرید چطور خودتان چرخ دنده سیاره ای بسازید. با این روش بجای اینکه در بازار دنبال چرخ دنده با ابعاد مورد نیازتان بگردید، خودتان می توانید آن را بسازید و در وقت و هزینه صرفه جویی کنید.

این چرخ دنده سیاره ای با دستگاه برش لیزری ساخته می شود. فایل طراحی قطعات را می توانید در ادامه دانلود کنید و اندازه آن را مطابق نیازتان تغییر بدهید. اگر خودتان دستگاه برش لیزری ندارید، می توانید این فایل را در اختیار شرکت هایی که خدمات برش لیزری ارائه می دهند، قرار بدهید. چرخ دنده سیاره ای را با پرینتر سه بعدی هم می شود ساخت. برای اینکار باید با کمک فایل طراحی، نسخه سه بعدی را آماده کنید و قطعات را با فیلامنت مناسب پرینت کنید.

چرخ دنده سیاره ای بسازید
چرخ دنده سیاره ای بسازید

گام اول : وسایل مورد نیاز

  • فایل DXF و دسترسی به دستگاه برش لیزری
  • ورق آکریلیک با ضخامت مورد نظر (ابعاد ورق به اندازه ای که برای چرخ دنده در نظر دارید، بستگی دارد)
  • بیست سانتیمتر فیلامنت ABS یا PLA پرینتر سه بعدی با ضخامت 3 میلیمتری
  • کاتر – یا هر ابزار دیگر برای بریدن فیلامنت
  • میخ
  • انبردست
  • سشوار

گام دوم : قطعات را ببرید

ضخامت آکریلیکی که قطعات را از آن می برید به کارکردی که برایش در نظر دارید، بستگی دارد. دو نمونه چرخ دنده ای که در تصاویر می بینید با آکریلیک های سه و شش میلیمتری ساخته شده اند. اگر می خواهید قطعات چرخ دنده را از رنگ های مختلف ببرید، مطمئن شوید ضخامت همه ورق های آکریلیکی که استفاده می کنید یکسان است.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت: مدار مترونوم یا زمان سنج الکترونیکی بسازید !

اگر آکریلیک شش میلیمتری و لیزر 80 وات و CO2 باشد، بریدن قطعات سه دقیقه طول می کشد. بعد از برش یکبار قطعات را چک کنید و مطمئن شوید قطر همه سوراخ ها سه میلیمتر است.

گام سوم : قطعات را مونتاژ کنید

قطعات را بهم وصل کنید
قطعات را بهم وصل کنید

از فیلامنت برای وصل کردن قطعات به یکدیگر استفاده می کنیم. نحوه کار با فیلامنت را بخوانید تا متوجه کارکردش بشوید. به این ترتیب می توانید آن را با هر متریالی که کارکرد مشابه دارد، جایگزین کنید.

فیلامنت سه میلیمتری را به چند قطعه کوچک ببرید. سه قطعه چرخ دنده را روی هم تراز کنید – چرخ دنده خورشیدی وسط و اسپسرها زیر و روی آن – و سپس فیلامنت ها را از سوراخ ها رد کنید. حالا چرخ دنده حلقه ای و چهار چرخ دنده سیاره ای کوچک را سرجایشان بگذارید و کاور را روی آنها قرار بدهید. سوراخ ها را با سوراخ هایی که داخل شان فیلامنت است، تراز کنید. قطعات را کمی روی هم فشار بدهید تا کاملاً بهم چفت بشوند. این فشار نباید به قدری باشد که حرکت آزاد چرخ دنده ها را مختل کند.

اگر چرخ دنده ها آزادانه حرکت نمی کنند، قطعات را خیلی محکم به یکدیگر فشار داده اید. آنها را کمی شل کنید و یکبار دیگر چرخ دنده ها را تست کنید. اگر اینکار تاثیری نداشت، باید طرف صاف چرخ دنده ها را کمی سنباده بکشید. البته اینکار ظاهر چرخ دنده را خراب می کند و شفافیتش را از بین می برد.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : گلدان سیمانی کوچک با اشکال هندسی بسازید

گام چهارم : فیلامنت ها را آب کنید

اگر چرخ دنده را به همین شکل رها کنید، قطعات خیلی زود از هم باز می شوند. به همین خاطر باید سر فیلامنت ها را کمی آب کنید تا شکل میخ پرچ بگیرند. این طوری اتصال قطعات دائمی می شود و دیگر باز نمی شوند

یک میخ را با انبر نگه دارید و با سشوار یا هر ابزار گرمایشی دیگر آن را داغ کنید. میخ را روی یک فیلامنت تست کنید تا مطمئن شوید به اندازه کافی داغ شده باشد. حالا سر پهن میخ را روی فیلامنت های داخل سوراخ ها قرار بدهید تا سر فیلامنت ها پهن بشود. اینکار را برای تمام فیلامنت ها تکرار کنید و صبر کنید تا فیلامت ها سرد بشوند. سپس چرخ دنده سیاره ای را بچرخانید.
حالا چرخ دنده را کمی روی یک سطح صاف فشار بدهید تا فیلامنت های داخل سوراخ ها کاملاً صاف بشوند. حالا قسمت بیرون زده فیلامنت ها از سطح آکریلیک را ببرید (مقدار کمی از فیلامنت باید همچنان از آکریلیک بیرون زده باشد). سپس میخ را دوباره داغ کنید و این سر فیلامنت ها را هم پخش کنید و به شکل میخ پرچ دربیاورید.

قبل از اینکه کارتان در این مرحله تمام بشود، یکبار دیگر چرخش چرخ دنده ها را چک کنید. در ضمن مواظب باشید وقتی فیلامنت یا آکریلیک داغ هستند، بهشان دست نزنید.

چرخ دنده سیاره ای آماده است

ساخت ای چرخ دنده سیاره ای پنج دقیقه بیشتر طول نمی کشد. این وقت در مقایسه با زمانی که باید صرف پیدا کردن چرخ دنده با اندازه مناسب بکنید، بسیار کم است. اما با این روش فقط باید فایل طراحی را در کامپیوترتان باز کنید و اندازه ها را مطابق نیازتان تغییر بدهید.

در ساختنی بخوانید :  با پیچ و تخته بدون استفاده پلاک فلزی شیک و منحصر به فرد بسازید

منبع

خلاصه مطلب
با دستگاه برش لیزری چرخ دنده سیاره ای بسازید
عنوان مطلب
با دستگاه برش لیزری چرخ دنده سیاره ای بسازید
توضیح کوتاه
یک راه ساده برای ساخت چرخ دنده سیاره ای در ابعاد دلخواه.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

عکاسی با سرعت بالا را با گوشی هوشمند تجربه کنید!... دوربین گوشی هوشمندتان را دست کم نگیرید! با همین دوربینی که در هر روز در جیب تان است، می توانید عکس های حرفه ای و خارق العاده ای بگیرید. یکی از امکانات...
آموزش ساخت تابلوی لایت باکس با طرح چندلایه و تصویر دلخواه... قبلاً در ساختنی آموزش ساخت تابلوی سه بعدی را در ساختنی یاد گرفته اید. در این پست هم آموزش ساخت تابلوی مشابهی را یاد می گیرید که نور همه جای آن پخش می ...
آموزش ساخت : با آینه جعبه جواهرات بسازید... قبلاً در ساختنی طرز ساخت یک کمد جواهرات را یاد گرفته اید. همه آنقدر زیورآلات ندارند که بخواهند یک کمد برایش بسازند و از طرف دیگر همه ما به وسایل نجاری...
با تخته اسکیت برد میز تلفن کوچک و ساده بسازید... در این ساختنی یاد می گیرید با تخته اسکیت برد قدیمی و چند لوله فلزی میز تلفن یا میز کنار تختخواب بسازید. ساخت میز تلفن با این روش بسیار ساده است و هر ک...
آموزش ساخت : با چوب پنبه ساعت دیواری ارزان بسازید... اگر یک ساعت دیواری دارید که قابش شکسته و نمی دانید با موتور و عقربه هایش چکار کنید، ساخت این ساعت را امتحان کنید. بدنه این ساعت دیواری فقط با چوب پنبه...
آموزش ساخت : سیستم کنترل دسترسی هوشمند بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک سیستم هوشمند برپایه رزبری پای را یاد می گیرید که هم سیستم کنترل دسترسی است و هم سیستم کنترل ورود. رزبری پای این سیستم کنترل ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید