خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / با کمترین تجربه شارژر خورشیدی باتری 9 ولتی بسازید

با کمترین تجربه شارژر خورشیدی باتری 9 ولتی بسازید

اگر به تازگی یادگیری الکترونیک یا ساخت پروژه های خورشیدی را شروع کرده اید، این شارژر خورشیدی بهترین پروژه برای شروع است. این آموزش ساختنی شامل همه چیزهایی است که باید درباره ساخت شارژر و کار با پنل های خورشیدی بدانید. پس حتی اگر تابحال شارژر نساخته اید یا با پنل های خورشیدی کار نکرده اید، از همین جا شروع کنید.

شارژر خورشیدی باتری 9 ولتی بسازید
شارژر خورشیدی باتری 9 ولتی بسازید

از این شارژر خورشیدی می توانید برای شارژ هر دستگاهی که باتری 9 ولتی دارد، استفاده کنید. ما این شارژر را برای یک مولتی متر می سازیم اما برای هر دستگاه دیگری هم کاربرد دارد.
قبل از اینکه سراغ آموزش ساخت برویم، بگذارید یک نکته جالب برایتان بگوییم. آیا می دانید هر پنل خورشیدی سی سال یا حتی بیشتر کار می کند؟ پس اگر این شارژر را بسازید تا سال ها به انرژی مجانی خورشید دسترسی خواهید داشت.

گام اول : وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز
 • دو عدد پنل خورشیدی یک وات – دو تا شش ولت
 • یک قاب عکس کوچک – اندازه 6.3 در 8.8 سانتیمتر مناسب است. بعد از اصلاح پنل خورشیدی، ابعادش حدوداً 10 در 12 سانتیمتر خواهد بود. پس قاب عکسی که استفاده می کنید نباید بزرگتر از 9 در 12 سانتیمتر باشد. نکته مهمتر درباره انتخاب قاب، جنسش است. جنس قاب به هیچ وجه نباید رسانا باشد. قاب های چوبی یا پلاستیکی بهترین انتخاب ممکن هستند.
 • کمی سیم برق – این سیم را می توانید از هر وسیله برقی بدرد نخور جدا کنید
 • کانکتور باتری 9 ولتی – این قطعه را هم می توانید از وسایل برقی کهنه جدا کنید
 • یک دیود –1N4001 برای ساخت شارژر خورشیدی مناسب است
 • باتری 9 ولتی قابل شارژ

ابزار مورد نیاز

 • مولتی متر
 • سیم لحیم کاری
 • هویه لحیم کاری
 • سیم لخت کن
 • چسب حرارتی
 • چسب برق

ما فرض را بر این گذاشته ایم که شما لحیم کاری قطعات الکترونیکی را بلدید.

گام دوم : پنل های خورشیدی را مونتاژ کنید

برای اینکه بتوانیم با این پنل های خورشیدی باتری 9 ولتی را شارژ کنیم، باید بیشتر از خروجی شش ولتی شان از آنها برق بگیریم. هر کدام از پنل ها 6 ولت برق تولید می کنند و ما باید با هر دوی آنها یک باتری 9 ولتی را شارژ کنیم.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : قاب عکس دیواری چوبی بسازید

برای اینکار باید پنل های خورشیدی را به صورت سری سیم کشی کنیم. با این روش اتصال، خروجی پنل ها با هم جمع می شود و زیر نور آفتاب کامل به 12 ولت می رسد. این میزان ولتاژ برای شارژ باتری 9 ولتی کافی است و آنقدر زیاد هم نیست که به باتری آسیب بزند. شارژر خورشیدی که با این روش می سازید 12 ولت، 1 وات و 0.083 آمپر خواهد بود.

اگر می خواهید بیشتر درباره روش های سیم کشی سری و موازی بدانید، راهنمای استفاده از LED را مطالعه کنید.

برای اتصال پنل های خورشیدی به صورت سری، باید پین اتصال به زمین (یا منفی) یک پنل را به پین مثبت پنل دیگر وصل کنید (تصویر اول). سپس یک سیم به پین اتصال به زمین پنل دیگر لحیم کنید.

گام سوم : دیود را اضافه کنید

دیود نمی گذارد جریان برق از باتری به پنل های خورشیدی برگردد (اگر باتری هنگام تاریکی هوا به پنل ها وصل باشد). این وضعیت در شرایطی رخ می دهد که پنل های خورشیدی کمتر از ظرفیت باتری ولتاژ تولید کنند.

سر بدون نوار دیود را به پین مثبت آزاد یکی از پنل ها لحیم کنید (تصویر اول). اگر لازم بود سیم دیود را کوتاه تر کنید. سیم سر دیگر دیود را هم مطابق تصویر دوم لحیم کنید.

گام چهارم : پنل های خورشیدی را تست کنید

پنل های خورشیدی را تست کنید
پنل های خورشیدی را تست کنید

پنل های خورشیدی را زیر نور خورشید بگذارید و مطمئن شوید سیم کشی ایراد ندارد و پنل ها شارژ می شوند. پنل های خورشیدی را در هوای کاملاً آفتابی و زیر نور مستقیم خورشید تست کنید. اگر هم مجبورید در شب پنل خورشیدی را تست کنید، از نور مستقیم چراغ مطالعه استفاده کنید.

وقتی مولتی متر را به پنل خورشیدی وصل می کنید، باید خروجی 12 ولت – یا نزدیک به آن – باشد.

در ساختنی بخوانید :  اسپیکر جیبی چوبی بسازید و موسیقی را با کیفیت عالی بشنوید

گام پنجم : کانکتور باتری 9 ولتی را وصل کنید

کانکتور باتری را اضافه کنید
کانکتور باتری را اضافه کنید

سیم مثبت پنل های خورشیدی را به سیم مثبت کانکتور باتری وصل کنید. همانطور که در تصویر می بینید اینکار را برای سیم منفی هم تکرار کنید.

گام ششم : از کوتاه شدن مدار جلوگیری کنید

سیم ها را با چسب بپوشانید
سیم ها را با چسب بپوشانید

باید مطمئن شوید تحت هیچ شرایطی سیم های مثبت و منفی با هم تماس نخواهند داشت (این باعث کوتاه شدن مدار می شود). تمام قسمت های باز و بدون روکش سیم را با چسب برق بپوشانید. کوتاه شدن مدار خیلی خطرناک است و حتی می تواند منجر به آتش گرفتن باتری هم بشود. پس در انجام این مرحله از ساخت شارژر خورشیدی عجله نکنید و خوب دقت کنید.

گام هفتم : یکبار دیگر شارژر را تست کنید

مدار را تست کنید
مدار را تست کنید

گام چهارم را یکبار دیگر تکرار کنید تا مطمئن شوید مدار هنوز کار می کند. اینبار باید ترمینال های باتری را به مولتی متر وصل کنید.

گام هشتم : پنل های خورشیدی را به قاب عکس وصل کنید

 1. ورق پشتی و شیشه قاب عکس را جدا کنید. به شیشه دیگر نیاز نداریم اما ورق پشتی را باید نگه دارید. وسط درز پشتی پنل های خورشیدی کمی چسب بزنید تا بهم وصل بشوند (به تصویر اول دقت کنید).
 2. پنل های خورشیدی را طوری از پشت روی قاب بگذارید که ترمینال باتری و سیم ها از وسط قاب عکس رد بشوند. همانطور که در تصویر می بینید به قاب چسب حرارتی بزنید. اینکار را با نهایت سرعت انجام بدهید و قاب را به پشت پنل ها فشار بدهید.
 3. به سیم ها هم کمی چسب بزنید تا مطمئن شوید از پشت قاب کشیده نمی شوند. کمی هم چسب به گوشه پنل ها بزنید تا جای آنها روی قاب ثابت بشود.
 4. یک شیار کوچک روی ورق پشتی قاب عکس ببرید تا بتوانید سیم ها را از آن رد کنید (تصویر پنجم). سپس ورق پشتی را به قاب وصل کنید و به آرامی سیم ها را از شیار رد کنید.
در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت آویز گلدان شیک و مقاوم با طناب های رنگی

گام نهم : باز هم شارژر را تست کنید

برای بار آخر شارژر خورشیدی را تست کنید
برای بار آخر شارژر خورشیدی را تست کنید

یکبار دیگر پنل های خورشیدی را تست کنید تا مطمئن شوید در حین اضافه کردن قاب، مدار آسیبی ندیده باشد. حتماً باید اینکار را بکنید تا بتوانید با خیال راحت باتری را اضافه کنید.

گام دهم : باتری را شارژ کنید

ابتدا باید مطمئن شوید شارژ باتری 9 ولتی کامل نیست. ولتاژ باتری را با مولتی متر تست کنید. این رقم را یادداشت کنید. شارژ خورشیدی را زیر نور خورشیدی بگذارید و جهت پنل ها را با زاویه تابش خورشید تنظیم کنید. باتری را به شارژر خورشیدی وصل کنید. سه ربع تا یک ساعت صبر کنید (این شارژر فقط دو پنل خورشیدی دارد و به همین خاطر سرعت شارژش کم است). باتری را از شارژر جدا کنید و یکبار دیگر ولتاژ باتری را اندازه بگیرید. اگر مقدار ولتاژ نسبت به قبل بیشتر شده باشد، شارژرتان آماده است.

ولتاژ باتری را مرتب چک کنید و هرگز نگذارید بعد از شارژ کامل به شارژر وصل بماند.

شارژر خورشیدی باتری 9 ولتی آماده است

وقتی از شارژر استفاده نمی کنید، رویش را با یک پارچه بپوشانید تا خراش برندارد. در ضمن باید پنل خورشیدی را در مکان تاریک نگه دارید تا عمرش بیشتر بشود.

اگر با شارژرهای خورشیدی سر و کار داشته باشید، می دانید که این شارژرها سرعت زیادی ندارند. اگر در یک روز آفتابی و در ساعت هشت صبح باتری را با ولتاژ 7.55 زیر نور خورشید بگذارید، تا ساعت سه عصر ولتاژ باتری به 8.27 می رسد. نتیجه این تست در شرایط آب و هوایی مختلف متفاوت خواهد بود اما می تواند تصویر خوبی از سرعت شارژر خورشیدی به شما بدهد.

کسانی که به شارژرهای عادی عادت دارند، احتمالاً منتظر ماندن برای پر شدن باتری با نور خورشید برایشان سخت خواهد بود. اما فراموش نکنید این شارژ کاملاً مجانی است و ارزش صبر کردن دارد. عمر این شارژر هم خیلی زیاد است و اگر مراحل ساخت را درست طی کرده باشید، به این زودی ها خراب نمی شود.

منبع

خلاصه مطلب
برای اولین و با کمترین تجربه شارژر خورشیدی باتری 9 ولتی بسازید
عنوان مطلب
برای اولین و با کمترین تجربه شارژر خورشیدی باتری 9 ولتی بسازید
توضیح کوتاه
اولین شارژر خورشیدی تان را به ساده ترین روش ممکن بسازید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت اجاق خورشیدی کپنهاگ؛ فضای بیشتر، حرارت بالاتر... روش های متنوعی برای ساخت اجاق خورشیدی وجود دارد. هر کدام از این روش ها برتری هایی نسبت به روش های دیگر دارند و باید روش ساخت را متناسب با نیازتان انتخ...
کاشی کاری وان حمام را خودتان با کمترین هزینه انجام بدهید... اگر قصد دارید در آستانه سال نو خانه تان را نونوار کنید، لزوماً نباید بودجه زیادی داشته باشید. می توانید خودتان کابینت بسازید، کابینت های کهنه را نو کن...
برد ArrDrownHo بسازید و از میکروکنترلر AVR به جای برد آردوینو استفاده ... در این مطلب یاد می گیرید چطور بجای برد آردوینو از میکروکنترر AVR در پروژه هایتان استفاده کنید. اگر نمی خواهید برای خرید برد آردوینو هزینه کنید، می توا...
با آی سی ۴۰۶۰ مدار دفع کننده پرنده بسازید... بیشتر کسانی که باغداری و کشاورزی می کنند، با پرنده هایی که به محصولات آسیب می زنند مشکل دارند. اگر دنبال یک روش ساده، ارزان و البته بدون ضرر برای دفع ...
آموزش ساخت : پاور بانک خورشیدی پرتابل بسازید... امروز طرز ساخت یک پاور بانک خورشیدی را در ساختنی یاد می گیرید که همه انتظارات شما از تولید انرژی خورشیدی را برآورده میکند. این پاور بانک همه قطعات لاز...
دستور تهیه : کباب دنده را در فر بپزید! اگر همیشه دوست داشتید کباب دنده بپزید و بخاطر نداشتن کباب پز موفق نشده اید، حالا وقتش است سراغ فر بروید! کباب دنده را با روش ساختنی داخل فر بپزید و مط...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

مدار اینورتر خورشیدی MPPT بسازید

مدار تغییر اینورتر شبکه خورشیدی ۱۰ کیلو با حفاظت باتری کم

هر پانل خورشیدی نیازمند یک اینورتر است که بتواند انرژی نور خورشیدی را که در …

یک دیدگاه

 1. سلام میشه باطری های قلمی دیگر را هم شارز کرد.؟ چگونه ؟

پاسخ دهید