خانه / چگونه بسازیم / بیرون از خانه / تبر کوهنوردی مخصوص بسازید و با خیال راحت طبیعت گردی کنید

تبر کوهنوردی مخصوص بسازید و با خیال راحت طبیعت گردی کنید

شما برای کوهنوردی و کمپینگ چه وسایل با خودتان برمی دارید؟ دستبند ایمنی، کیف بقا، اجاق مسافرتی، دربازکن نوشابه یا وسایل دیگر؟ برخی از این وسایل را می توان از کوله کوهنوردی حذف کرد اما چیزی که همیشه باید با خودتان داشته باشید، یک ابزار تیز است. کمپینگ بدون ابزار برش تقریباً غیرممکن است. به نظر خیلی ها تبر کوهنوردی بهترین ابزار برشی است که می توانید با خودتان داشته باشید.

در این ساختنی طرز ساخت یک تبر کوهنوردی را یاد می گیرید که کار چاقو، تبر و دربازکن را همزمان انجام می دهد. البته این تبر در موقعیت های مختلف می تواند کارکردهای دیگری هم داشته باشد که این فقط یکی از آنهاست. برای ساخت تبر کوهنوردی باید به ابزار برش و صیقل کاری فلز را دسترسی داشته باشید تا بتوانید تیغه را بسازید. اما برای ساخت دسته می توانید از روش های دیگری که نیاز به ابزارهای برقی ندارند هم استفاده کنید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز
 • ما برای ساخت تبر کوهنوردی از تیغه اره و کمی چوب بدردنخور استفاده کردیم. پس اگر تیغه گرد نداشته باشید، باید روش ساخت را کمی تغییر بدهید.
 • تیغه قدیمی اره گرد (می توانید از مغازه های اره تیز کنی تهیه کنید)
 • یک تکه چوب با ابعاد 5 در 4 در 30 سانتیمتر
 • چسب اپوکسی
 • میخ های بزرگ
 • تیغه دندانه دار – اندازه این تیغه باید تقریباً 20 سانتیمتر باشد
 • پیچ، مهره و واشر

ابزار مورد نیاز

 • مینی فرز (فراموش نکنید باید از عینک و گوشی استفاده کنید)
 • سوهان با دندانه های درشت
 • سوهان با دندانه های ریز
 • کاغذ سنباده
 • دریل

گام دوم : طراحی

تیغه های این تبر از سه قسمت تشکیل می شوند که هر کدام کارکرد مخصوصی دارند.

 • تیغه تبر: شکل سر تبر را می توانید هر طوری که می خواهید تغییر بدهید. ما شکل چکشی را برای تبر انتخاب کرده ایم تا کارایی و مقاومتش را بیشتر کنیم. این تیغه با میخ و چسب به دسته وصل می شود.
 • دربازکن: با اضافه کردن یک بریدگی به بالای تیغه تبر می توانید از آن برای باز کردن در نوشابه هم استفاده کنید.
 • تیغه دندانه دار: این تیغه در دسته چاقو فرو می رود و می توانید کار چاقو را برایتان بکند.
در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : وسایل چرمی ساده و شیک بسازید

طراحی تیغه ها در لینک زیر موجود است. اگر نمی خواهید طراحی تبر کوهنوردی را تغییر بدهید، همین الگو را برای برش پرینت کنید.

گام سوم : تیغه را ببرید

کل تیغه تبر و قسمت پایینی آن را روی تیغه اره بکشید و آنها را با استفاده از مینی فرز ( دیسک برش نازک) برش بدهید. بعد از بریدن این دو قطعه با دیسک سنباده کاری و مینی فرز و سوهان آنها را صیقل بدهید. در این مرحله نباید خیلی روی شکل دقیق تیغه ها تمرکز کنید؛ در مراحل بعد می توانید جزییات را اصلاح کنید.

گام چهارم : دسته را ببرید

الگویی که پرینت کرده اید را روی چوب بچسبانید و آن را با ابزاری که دارید، ببرید. اگر هم ماشین CNC دارید، دسته را با آن ببرید.

گام پنجم : سوراخ ها را دریل کنید

برای سوراخ کردن تیغه ها باید مته کاربید فلزی داشته باشید. اگر این مته را ندارید، می توانید از مته تیزکن معمولی برای اینکار استفاده کنید. روش کار هم در ویدیویی زیر آموزش داده شده است. جای سوراخ ها هم در تصاویر مشخص است.

گام ششم : دربازکن را اضافه کنید

دربازکن یکی از مهمترین قابلیت های یکی از تبر کوهنوردی است. هر کسی بلد نیست در نوشابه را با تنه درخت یا سنگ باز کند؛ اگر شما هم جزو این دسته هستید، باید این قابلیت را به تبر کوهنوردی تان اضافه کنید. برای اینکار کافی است شکل بریدگی را به کمک الگو روی تیغه بکشید و با مینی فرز آن را ببرید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش دوخت زیر بشقابی ارزان و شیک با طرح پاییزی

گام هفتم : دسته را آماده و تست کنید

در این مرحله سوراخ ها را روی دسته دریل کنید و آن را تست کنید تا مطمئن شوید اندازه ها درست هستند. قطعه فلز پایینی کار فنری را می کند که تیغه را سرجایش نگه می دارد. اگر دسته خیلی محکم است، باید فلز پایینی را نازک تر کنید. ابتدا از این قطعه به عنوان الگو برای دریل کردن سوراخ ها استفاده کنید، سپس دو تکه دسته را بهم گیره کنید و سوراخ ها را دریل کنید. با این روش همه سوراخ ها با هم تراز هستند.

بعد از اینکه قطعات دسته ها را آماده کردید، با چند پیچ آن را مونتاژ کنید و مطمئن شوید مکانیزم تیغه درست کار می کند.

گام هشتم : تیغه را تیز کنید

مرز لبه مورب را روی تیغه مشخص کنید و با مینی فرز و دیسک سنباده کاری تیز کردنش را شروع کنید. بعد از اینکه به مورب را شکل دادید، با سوهان و دیسک سنباده تیغه را تیز کنید (در حین کار تیغه را مرتب داخل آب بگذارید تا داغ نشود). در نهایت هم با فرز رومیزی کار تیز کردن تیغه را تمام نکنید. اگر فرز رومیزی ندارید، می توانید تیغه را برای تیز کردن به یک کارگاه بسپارید. اگر نیاز به راهنمایی بیشتر برای تیز کردن دارید، آموزش ساخت چاقوی دمشقی را ببینید.

بعد از تیز کردن تیغه، یک تکه چوب را با آن ببرید تا مطمئن شوید به اندازه کافی تیز شده باشد.

گام نهم : تیغه را به دسته وصل کنید

ابتدا روی هر دو که دسته کمی تورفتگی ایجاد کنید. این تورفتگی ها جای دست تان است که بتوانید تیغه چاقو را بیرون بکشید. برای اینکه چسب اپوکسی هم بهتر کار کند، بهتر است فلز پایینی را هم با سوهان صاف کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : قفسه کتاب نامرئی بسازید

حالا تیغه را با چسب اپوکسی و میخ به دو دسته وصل کنید. چسب را فقط به قسمت بالای فلز پایینی بزنید. دقت کنید که این فلز باید راحت حرکت کند تا بتواند کار فنر تیغه داخلی را بکند.

گام دهم : دسته را شکل بدهید

حالا که همه قطعات را به هم وصل کرده اید، باید روی شکل دسته کار کنید تا در دست تان راحت باشد. برای اینکار از سوهان (با دندانه درشت و ریز) و کاغذ سنباده استفاده کنید. وقت کافی صرف کنید تا ظاهر تبر کوهنوردی شیک و حرفه ای باشد.

تبر کوهنوردی آماده است

حالا فقط باید به دسته کمی روغن جلا بزنید و تیغه دندانه دار داخلی اضافه کنید. این تبر فقط 300 گرم وزن دارد و به همین خاطر کار کردن با آن بسیار ساده است. با ساخت یک کاور چرمی می توانید به خوبی از آن محافظت کنید.

اگر این تبر کوهنوردی را ساختید، تصاویرش را برای ساختنی ارسال کنید.

منبع

خلاصه مطلب
تبر کوهنوردی مخصوص بسازید و بدون چاقو سفر کنید
عنوان مطلب
تبر کوهنوردی مخصوص بسازید و بدون چاقو سفر کنید
توضیح کوتاه
این تبر کوهنوردی کار چاقو و دربازکن را هم برایتان می کند.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

با برد آردوینو و چوب بستنی بازوی رباتیک بسازید... بازوی رباتیک یکی از پروژه هایی است که بیشتر علاقه مندان رباتیک و الکترونیک دوست دارند آن را تجربه کنند. به همین خاطر قبلاً در ساختنی طرز ساخت بازوی رب...
با برد آردوینو و شیلد GPRS دستگاه ردیاب کوچک و کارآمد بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک دستگاه ردیاب کوچک با برد آردوینو را یاد می گیرید. این دستگاه بسیار ساده است و از یک برد آردوینو Mega، شیلد GPRS، GPS و یک SD...
اجاق سوئدی ؛ بدون آسیب زدن به طبیعت آتش درست کنید... اگر خیلی اهل طبیعت گردی هستید، باید درست کردن آتش در طبیعت و ساخت انواع اجاق مسافرتی را بلد باشید. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور اجاق سوئدی در...
آموزش ساخت : با گوشی قدیمی تان پک باتری درست کنید... بعد از اینکه گوشی های هوشمند وارد بازار شدند، بازار گوشی های غیر هوشمند و قدیمی حسابی کساد شد. به همین خاطر بیشتر این گوشی ها بدون استفاده مانده اند. ...
آموزش ساخت ربات با پرینتر سه بعدی و برد آردوینو... پرینتر سه بعدی فواید زیادی دارد که یکی از مهمترین آنها تسهیل ساخت ربات است. اگر به پرینتر سه بعدی دسترسی داشته باشید، می توانید قطعات بدنه ربات را هر ...
آموزش ساخت : یک قلم حکاکی ساده و کاربردی بسازید... قلم حکاکی یکی از ابزاری است که در بسیاری از ساختنی ها و پروژه های DIY کاربرد دارد. برای کار با چرم، ساخت زیورآلات، طراحی روی شیشه و فلز و خلاصه هر پرو...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت چراغ قوه جیبی و کوچک با وسایل بازیافتی

خیلی از وسایل کاربردی که در ساختنی طرز ساخت شان را یاد گرفته اید از …