خانه / چگونه بسازیم / بیرون از خانه / تبر کوهنوردی مخصوص بسازید و با خیال راحت طبیعت گردی کنید

تبر کوهنوردی مخصوص بسازید و با خیال راحت طبیعت گردی کنید

شما برای کوهنوردی و کمپینگ چه وسایل با خودتان برمی‌دارید؟ دستبند ایمنی، کیف بقا، اجاق مسافرتی، دربازکن نوشابه یا وسایل دیگر؟ برخی از این وسایل را می‌توان از کوله کوهنوردی حذف کرد اما چیزی که همیشه باید با خودتان داشته باشید، یک ابزار تیز است. کمپینگ بدون ابزار برش تقریباً غیرممکن است. به نظر خیلی‌ها تبر کوهنوردی بهترین ابزار برشی است که می‌توانید با خودتان داشته باشید.

در این ساختنی طرز ساخت یک تبر کوهنوردی را یاد می‌گیرید که کار چاقو، تبر و دربازکن را همزمان انجام می‌دهد. البته این تبر در موقعیت‌های مختلف می‌تواند کارکردهای دیگری هم داشته باشد که این فقط یکی از آنهاست. برای ساخت تبر کوهنوردی باید به ابزار برش و صیقل کاری فلز را دسترسی داشته باشید تا بتوانید تیغه را بسازید. اما برای ساخت دسته می‌توانید از روش‌های دیگری که نیاز به ابزارهای برقی ندارند هم استفاده کنید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز
 • ما برای ساخت تبر کوهنوردی از تیغه اره و کمی‌چوب بدردنخور استفاده کردیم. پس اگر تیغه گرد نداشته باشید، باید روش ساخت را کمی‌تغییر بدهید.
 • تیغه قدیمی‌اره گرد (می‌توانید از مغازه‌های اره تیز کنی تهیه کنید)
 • یک تکه چوب با ابعاد 5 در 4 در 30 سانتیمتر
 • چسب اپوکسی
 • میخ‌های بزرگ
 • تیغه دندانه دار – اندازه این تیغه باید تقریباً 20 سانتیمتر باشد
 • پیچ، مهره و واشر

ابزار مورد نیاز

 • مینی فرز (فراموش نکنید باید از عینک و گوشی استفاده کنید)
 • سوهان با دندانه‌های درشت
 • سوهان با دندانه‌های ریز
 • کاغذ سنباده
 • دریل

گام دوم : طراحی

تیغه‌های این تبر از سه قسمت تشکیل می‌شوند که هر کدام کارکرد مخصوصی دارند.

 • تیغه تبر: شکل سر تبر را می‌توانید هر طوری که می‌خواهید تغییر بدهید. ما شکل چکشی را برای تبر انتخاب کرده ایم تا کارایی و مقاومتش را بیشتر کنیم. این تیغه با میخ و چسب به دسته وصل می‌شود.
 • دربازکن: با اضافه کردن یک بریدگی به بالای تیغه تبر می‌توانید از آن برای باز کردن در نوشابه هم استفاده کنید.
 • تیغه دندانه دار: این تیغه در دسته چاقو فرو می‌رود و می‌توانید کار چاقو را برایتان بکند.

طراحی تیغه‌ها در لینک زیر موجود است. اگر نمی‌خواهید طراحی تبر کوهنوردی را تغییر بدهید، همین الگو را برای برش پرینت کنید.

گام سوم : تیغه را ببرید

کل تیغه تبر و قسمت پایینی آن را روی تیغه اره بکشید و آنها را با استفاده از مینی فرز ( دیسک برش نازک) برش بدهید. بعد از بریدن این دو قطعه با دیسک سنباده کاری و مینی فرز و سوهان آنها را صیقل بدهید. در این مرحله نباید خیلی روی شکل دقیق تیغه‌ها تمرکز کنید؛ در مراحل بعد می‌توانید جزییات را اصلاح کنید.

گام چهارم : دسته را ببرید

الگویی که پرینت کرده اید را روی چوب بچسبانید و آن را با ابزاری که دارید، ببرید. اگر هم ماشین CNC دارید، دسته را با آن ببرید.

گام پنجم : سوراخ‌ها را دریل کنید

برای سوراخ کردن تیغه‌ها باید مته کاربید فلزی داشته باشید. اگر این مته را ندارید، می‌توانید از مته تیزکن معمولی برای اینکار استفاده کنید. روش کار هم در ویدیویی زیر آموزش داده شده است. جای سوراخ‌ها هم در تصاویر مشخص است.

گام ششم : دربازکن را اضافه کنید

دربازکن یکی از مهمترین قابلیت‌های یکی از تبر کوهنوردی است. هر کسی بلد نیست در نوشابه را با تنه درخت یا سنگ باز کند؛ اگر شما هم جزو این دسته هستید، باید این قابلیت را به تبر کوهنوردی تان اضافه کنید. برای اینکار کافی است شکل بریدگی را به کمک الگو روی تیغه بکشید و با مینی فرز آن را ببرید.

گام هفتم : دسته را آماده و تست کنید

در این مرحله سوراخ‌ها را روی دسته دریل کنید و آن را تست کنید تا مطمئن شوید اندازه‌ها درست هستند. قطعه فلز پایینی کار فنری را می‌کند که تیغه را سرجایش نگه می‌دارد. اگر دسته خیلی محکم است، باید فلز پایینی را نازک تر کنید. ابتدا از این قطعه به عنوان الگو برای دریل کردن سوراخ‌ها استفاده کنید، سپس دو تکه دسته را بهم گیره کنید و سوراخ‌ها را دریل کنید. با این روش همه سوراخ‌ها با هم تراز هستند.

بعد از اینکه قطعات دسته‌ها را آماده کردید، با چند پیچ آن را مونتاژ کنید و مطمئن شوید مکانیزم تیغه درست کار می‌کند.

گام هشتم : تیغه را تیز کنید

مرز لبه مورب را روی تیغه مشخص کنید و با مینی فرز و دیسک سنباده کاری تیز کردنش را شروع کنید. بعد از اینکه به مورب را شکل دادید، با سوهان و دیسک سنباده تیغه را تیز کنید (در حین کار تیغه را مرتب داخل آب بگذارید تا داغ نشود). در نهایت هم با فرز رومیزی کار تیز کردن تیغه را تمام نکنید. اگر فرز رومیزی ندارید، می‌توانید تیغه را برای تیز کردن به یک کارگاه بسپارید. اگر نیاز به راهنمایی بیشتر برای تیز کردن دارید، آموزش ساخت چاقوی دمشقی را ببینید.

بعد از تیز کردن تیغه، یک تکه چوب را با آن ببرید تا مطمئن شوید به اندازه کافی تیز شده باشد.

گام نهم : تیغه را به دسته وصل کنید

ابتدا روی هر دو که دسته کمی‌تورفتگی ایجاد کنید. این تورفتگی‌ها جای دست تان است که بتوانید تیغه چاقو را بیرون بکشید. برای اینکه چسب اپوکسی هم بهتر کار کند، بهتر است فلز پایینی را هم با سوهان صاف کنید.

حالا تیغه را با چسب اپوکسی و میخ به دو دسته وصل کنید. چسب را فقط به قسمت بالای فلز پایینی بزنید. دقت کنید که این فلز باید راحت حرکت کند تا بتواند کار فنر تیغه داخلی را بکند.

گام دهم : دسته را شکل بدهید

حالا که همه قطعات را به هم وصل کرده اید، باید روی شکل دسته کار کنید تا در دست تان راحت باشد. برای اینکار از سوهان (با دندانه درشت و ریز) و کاغذ سنباده استفاده کنید. وقت کافی صرف کنید تا ظاهر تبر کوهنوردی شیک و حرفه ای باشد.

تبر کوهنوردی آماده است

حالا فقط باید به دسته کمی‌روغن جلا بزنید و تیغه دندانه دار داخلی اضافه کنید. این تبر فقط 300 گرم وزن دارد و به همین خاطر کار کردن با آن بسیار ساده است. با ساخت یک کاور چرمی می‌توانید به خوبی از آن محافظت کنید.

اگر این تبر کوهنوردی را ساختید، تصاویرش را برای ساختنی ارسال کنید.

منبع

خلاصه مطلب
تبر کوهنوردی مخصوص بسازید و بدون چاقو سفر کنید
عنوان مطلب
تبر کوهنوردی مخصوص بسازید و بدون چاقو سفر کنید
توضیح کوتاه
این تبر کوهنوردی کار چاقو و دربازکن را هم برایتان می‌کند.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

چند تابلوی نقاشی ساده برای بالای تخت خواب تان بکشید... همه ما دوست داریم اتاق هایمان را با چند تابلوی نقاشی شیک تزیین کنیم. اگر نمی خواهید یا نمی توانید برای خرید تابلوی نقاشی هزینه کنید، این تکنیک ساده را...
آموزش ساخت : پرینتر سه بعدی رزینی (DLP) بسازید – بخش سوم... پرینترهای سه بعدی انواع مختلفی دارند؛ پرینترهای SLA، FDM و DLP. اگر بخواهید یکی از انواع پرینترهای سه بعدی را بخرید کارتان خیلی ساده است اما وقتی بخوا...
آموزش ساخت : کوادکوپتر بسازید – قسمت دوم... در قسمت اول آموزش ساخت کوادکوپتر با طراحی و قطعات اصلی کوادکوپتر آشنا شدید. در این قسمت باید بدنه کوادکوپتر را مونتاژ کنید و قطعات الکترونیکی اصلی را ...
دستور تهیه : سیب زمینی سرخ کرده را با سرکه بالزامیک درست کنید... شاید وقتی گرسنه هستیم و وقت و حوصله درست کردن غذا نداریم، سیب زمینی سرخ کرده (و البته نیمرو) اولین گزینه ها باشند. اما درست کردن سیب زمینی سرخ کرده خو...
آموزش ساخت : با گوشی قدیمی تان پک باتری درست کنید... بعد از اینکه گوشی های هوشمند وارد بازار شدند، بازار گوشی های غیر هوشمند و قدیمی حسابی کساد شد. به همین خاطر بیشتر این گوشی ها بدون استفاده مانده اند. ...
آموزش ساخت : کیف پول چرمی ساده بدوزید کیف پول چرمی که در این ساختنی دوختنش را یاد می گیرید، هم طراحی ساده ای دارد و هم دوختش بسیار ساده است. این کیف پول خیلی جادار نیست، ویژگی خاصی هم ندار...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری ربات چوبی منعطف و بادوام بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ربات مقوایی را یاد گرفته اید. آن ربات قابل برنامه …