خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / با استفاده از CD تری کوپتر (Tricopter) پرنده بسازید

با استفاده از CD تری کوپتر (Tricopter) پرنده بسازید

قبلاً در ساختنی طرز ساخت کوادکوپتر را یاد می‌گرفته اید. اگر دوست دارید شما هم کوادکوپتر بسازید اما تازه کار هستید، باید ساخت پرنده‌های بدون سرنشین را از نمونه‌های ساده تر شروع کنید. این تری کوپتر ساده برای کسانی طراحی شده که تابحال هیچ نوع پهپادی نساخته اند.

تری کوپتر ارزان و کارآمد بسازید
تری کوپتر ارزان و کارآمد بسازید

تری کوپتری که در ادامه طرز ساختش را یاد می‌گیرید، با چند CD، چند قطعه پرینت شده و قعات الکترونیک ارزان ساخته می‌شود. شما می‌توانید بدنه تری کوپتر را با روش این ساختنی درست کنید اما قطعات الکترونیکی نظیر موتورها، کنترلر پرواز، برد کنترل سرعت الکترونیکی (ESC) و فرستنده را مطابق وظایفی که برای تری کوپتر تعریف کرده اید، تغییر بدهید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

 • سه عدد برد کنترل سرعت الکترونیکی 20 آمپر
 • شش عدد بست آلومینیومی
 • سه عدد موتور کوچک 1806 2300kv
 • یک عدد سروو مینی MG90S (با چرخ دنده فلزی)
 • سیستم انحراف پرینت شده سه بعدی
 • سه عدد باتری لیتیومی‌پلیمری 3S 1500mah
 • دو عدد CD برای ورق‌های بالایی و پایینی
 • یک عدد ماژول فرستنه/گیرنده RC 433 مگاهرتزی
 • 5 عدد بست کمری
 • یک عدد کنترلر پرواز
 • شش ورق آکریلیک 110 در 30 میلیمتری برای بازوها
 • سه عدد پروانه 5 در 4 در 3

گام دوم : سیستم انحراف را بسازید

ابتدا فایل‌های موجود در این لینک را پرینت کنید.

سپس محور موتور تری کوپتر را با مینی سروو ترکیب کنید. ورق‌های آکریلیک که کار بازوها را می‌کنند را هم ببرید. حالا سروو را با کمک پیچ و مهره M3 و بست کمری به یکی از بازوهای آکریلیکی وصل کنید.

گام سوم : بدنه را بسازید

برای ساخت بدنه مرکزی (ورق‌های بالایی و پایینی) از دو CD استفاده می‌کنیم. این روش خیلی ابتدایی و ارزان است اما به اندازه کافی کارآمد است.

 1. ابتدا روی CDها را با چسب بپوشانید تا بتوانید روی آنها با ماژیک علامت بگذارید. یک صفحه شطرنجی میلیمتری زیر دست تان بگذارید و CD را رویش تنظیم کنید. سپس با خط کش یک خط از بالا به پایین بکشید.
 2. باز هم با کمک صفحه شطرنجی و خط کش، یک خط مورب در نیمه سمت چپ CD بکشید. همین کار را برای نیمه سمت راست هم تکرار کنید.
 3. وقتی این سه خط را کشیدید و یک Y روی CD شکل گرفت، و سوراخ 3 میلیمتری برای هر کدام از بازوها دریل کنید تا در مرحله بعد قطعات را به بدنه اضافه کنیم.

گام چهارم : بدنه را کامل کنید

شش ورق آکریلیک با همان اندازه 110 در 30 میلیمتر ببرید. سپس پروانه‌ها وموتوها را همانطور که در تصویر می‌بینید به بازوها اضافه کنید. دوتا از این ورق‌ها را به خط بالا به پایین روی CDها وصل کنید و آنها را با بست آلومینیومی‌ثابت کنید.

دو بازوی دیگر را هم سرجایشان وصل کنید و برد کنترل سرعت و برد توزیع برق را بین دو CD قرار بدهید.

گام پنجم : سرویس Cleanflight

Cleanflight را روی برد فلش کنید. برای اینکار می‌توانید از افزونه کروم این سرویس و راهنمای داخلش استفاده کنید.

بعد از اینکه برنامه را به کنترلر پرواز وصل کردید، به منوی CLI بروید و با وارد کردن متن زیر پیکربندی تری کوپتر را کامل کنید. دقت کنید که برای هر خط باید یکبار اینتر بزنید تا فرمان به کنترلر پرواز ارسال بشود.

در نهایت کلمه save را تایپ کنید و اینتر بزنید تا همه فرمان‌ها ذخیره بشود این دستورات پیکربندی اولیه را کامل می‌کند و می‌توانید آن را تغییر بدهید یا کامل کنید. اگر تری کوپتر نوسان دارد، می‌توانید یک PID تنظیم کنید (یا از شماره PID که در تصویر بالا می‌بینید، استفاده کنید).

جهت همه موتورها و پروانه‌ها را روی CCW تنظیم کنید (به تصویر دقت کنید).

تری کوپتر را تست کنید

تری کوپتر آماده تست است
تری کوپتر آماده تست است

حالا تری کوپتر آماده است و می‌توانید آن را با تنظیمات پروازی دلخواه تان تست کنید. این نوع بدنه مقاومت چندانی ندارد و بعد از چند تصادف می‌شکند. با این حال به خوبی پرواز می‌کند و سیستم انحراف هم درست کار می‌کند.

نیروی پرتاب موتوری که ما استفاده کردیم، 2300 است اما توصیه می‌کنیم شما از موتورهایی با نیروی بیشتر استفاده کنید تا بتوانید قطعات جانبی مثل دوربین و فرستنده ویدیویی را هم به تری کوپتر اضافه کنید.

منبع/a>

خلاصه مطلب
با این روش ساده شما هم می‌توانید تری کوپتر بسازید
عنوان مطلب
با این روش ساده شما هم می‌توانید تری کوپتر بسازید
توضیح کوتاه
ساده ترین و ارزان ترین روش را برای ساخت تری کوپتر تست کنید.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : بازی توپ و هزارتو بسازید بازی توپ و هزارتو یکی از بازی های محبوب دوران کودکی همه ماست. اگر از این بازی خاطره های زیادی دارید، با این ساختنی میتوانید تمام آن خاطره ها را زنده ک...
آموزش ساخت : دستگاه پرتاب موشک کاغذی بسازید... همه ما بلدیم موشک کاغذی درست کنیم و ساخت موشک و پرتاب آن یکی از تفریح های اصلی دوران کودکی مان بوده است. در این ساختنی طرز ساخت یک دستگاه پرتاب موشک ر...
آموزش ساخت جلد چوبی دفتر با طرح درخت و هالووین... ساخت جلد دفتر کار سختی نیست و از وسایل مختلفی می شود برای اینکار استفاده کرد؛ چرم، پارچه و حتی شلوار جین! طرز ساخت این نوع جلدها را قبلاً در ساختنی یا...
چطور در مدار الکترونیکی از پوش باتن به جای سوئیچ استفاده کنیم؟... خیلی وقت ها پیش می آید که می خواهید یک پروژه الکترونیکی را آماده کنید اما قطعات لازم را ندارید. یکی از قابلیت های الکترونیک این است که می توانید با تر...
آموزش ساخت : اسکی بال بسازید و بازی کنید... بیشتر ما تجربه بازی با اسکی بال در شهربازی ها را داریم. حالا در این پست یاد می گیرید که چطور یک در خانه یک اسکی بال بسازید. اسکی بال یک بازی شبیه بولی...
آموزش ساخت : پایه تبلت و گوشی رومیزی بسازید... در این پست ساختنی طرز ساخت یک پایه تبلت و گوشی رومیزی را می خوانید. این پایه رومیزی طوری طراحی شده که گوشی و تبلت تان را مقابل دیدتان قرار بدهد و کمی ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری ربات چوبی منعطف و بادوام بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ربات مقوایی را یاد گرفته اید. آن ربات قابل برنامه …

پاسخ دهید