خانه / ویژه ها / وسایل داخل کابینت ها را با قفسه آشپزخانه سازماندهی کنید

وسایل داخل کابینت ها را با قفسه آشپزخانه سازماندهی کنید

شما وسایل داخل کابینت ها را چطور مرتب می کنید؟ از سبدهای آماده استفاده می کنید یا وسایل را مرتب می چینید؟ اگر کابینت در داشته باشد، فرقی نمی کند از چه روشی استفاده کنید اما برای قفسه های بدون در کابینت باید یک راهکار شیک و کارآمد پیدا کنید. پیشنهاد ساختنی قفسه آشپزخانه کارتنی است. از این قفسه آشپزخانه هم می توانید داخل کابینت و هم روی کانتر استفاده کنید. البته این قفسه کارتنی در هر جای دیگر خانه که نیاز به سازماندهی وسایل باشد هم کاربرد دارد.

قفسه آشپزخانه کارتنی بسازید
قفسه آشپزخانه کارتنی بسازید

این قفسه آشپزخانه یک ویژگی مهم دارد که آن را برای هر آشپزخانه و هر بودجه ای مناسب می کند. این ویژگی جنس کارتنی قفسه است؛ کارتن ارزان است و کار با آن نیاز به مهارت یا ابزار خاصی ندارد. البته شما اگر بخواهید می توانید از همین طراحی با متریال های مقاوم تر مثل آکریلیک و تخته چندلا استفاده کنید. بخش زیادی از آموزش ساخت قفسه آشپزخانه به مراحل طراحی می پردازید تا بتوانید تعداد و اندازه اجزای قفسه را مطابق نیازتان تغییر بدهید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

قفسه آشپزخانه کارتنی بسازید
وسایل مورد نیاز
  • کارتن ضخیم و مقاوم
  • چسب المر – هر چسب محکم و بادوام دیگری هم قابل استفاده است
  • خمیر چوب
  • اسپری رنگ

ابزار مورد نیاز

  • خط کش
  • کاتر، چاقوی کوچک و تیغ
  • گیره کوچک
  • کتاب سنگین
  • کاغذ سنباده
  • کاتر مخصوص کاغذ – بدون کاتر هم می توانید قفسه را بسازید

گام دوم : وسایل را مرتب کنید

قفسه آشپزخانه کارتنی بسازید
قفسه آشپزخانه کارتنی بسازید

ابتدا باید همه وسایل را از کابینت بیرون بیاورید و آنها را براساس اندازه مرتب کنید. با اینکار تعداد و اندازه قسمت های مختلف قفسه آشپزخانه مشخص می شود.

گام سوم : کابینت و وسایل را اندازه بگیرید

حالا باید همه چیز را اندازه بگیرید. منظور از همه چیز فضای داخلی کابینت که قفسه داخلش قرار می گیرد و سایز کلی وسایل داخل قفسه است. البته در طول مراحل طراحی باید چندبار دیگر فضای داخلی کابینت و وسایل را اندازه بگیرید تا مطمئن شوید اندازه های طرح درست و متناسب هستند.

در ساختنی بخوانید :  ساخت اسپیکر بلوتوثی با قطعات ارزان قیمت!

گام چهارم : طراحی قفسه

ما برای طراحی قفسه آشپزخانه از Sketchup استفاده کردیم. این نرم افزار قابلیت طراحی سه بعدی دارد و این اطمینان را به شما می دهد که در مرحله مونتاژ دچار مشکل نخواهید شد. در مرحله طراحی، علاوه بر اندازه هایی که گرفته اید باید ضخامت کارتن را هم در نظر داشته باشید. اگر می خواهید روی همین طراحی کار کنید و آن را تغییر بدهید، فایل زیر را دانلود کنید.

گام پنجم : جزییات طرح را کامل کنید

در این مرحله باید نحوه اتصال قطعات قفسه به یکدیگر را مشخص کنید. همانطور که در تصاویر بالا می بینید در تمام قسمت های قفسه از دو لایه کارتن استفاده شده تا مقاومت قفسه بیشتر بشود.

ضعیف ترین قسمت های قفسه آشپزخانه، اتصالات ۹۰ درجه بین قطعات هستند. به همین خاطر باید قبل از ساخت راهی برای تقویت آنها پیدا کنید. راهکارهای ما را در تصاویر بالا می بینید. در این تصویر سه نوع اتصال به کار رفته برای تقویت استحکام قفسه را می بینید. شما هم از این سه روش استفاده کنید یا اگر روش بهتری بلدید، آن را با ما به اشتراک بگذارید. روش یک لایه (تصویر اول)، روش دو لایه (تصویر دوم) و روش متقاطع (تصویر سوم) در قسمت های مختلفی از قفسه استفاده می شوند. مثلاً روش متقاطع برای قسمت هایی مناسب است که باید قطعاتی را به دو طرف یک پایه عمودی اضافه کنید.

یکی دیگر از راهکارهای تقویت استحکام قفسه، خم کردن کارتن های بلند برای شکل دادن قسمت خارجی قفسه است. با اینکار دیگر مجبور نیستید در گوشه ها از اتصالات که عامل ضعف ساختار هستند، استفاده کنید. اگر شما راهکار بهتری دارید، حتماً آن را به اشتراک بگذارید.

گام ششم : طراحی سه بعدی را دو بعدی کنید

طراحی دو بعدی را آماده کنید
طراحی دو بعدی را آماده کنید

بعد از اینکه طرح سه بعدی را ساختید، باید آن را به طرح دو بعدی تبدیل کنید. این طرح دو بعدی را با CorelDraw درست کنید. سپس طرح را چاپ کنید تا از آن به عنوان الگوی برش قطعات کارتن استفاده کنید. طراحی دو بعدی این قفسه آشپزخانه هم در لینک زیر موجود است.

در ساختنی بخوانید :  ماژول LED و ماژول سوئیچ برای تست پروژه های آردوینو

گام هفتم : کارتن ها را ببرید

با استفاده از الگویی که در مرحله قبل ساختید و قطعات کارتن را با روش های مختلف و مناسب ببرید. برای برش های صاف و بلند از کاتر کاغذ – اگر این ابزار را دارید – استفاده کنید. برای برش های بلندتر و پیچیده تر از تیغ و کاتر استفاده کنید. برای برش های منحنی – که جای قرار گرفتن دسته های وردنه است – از چاقوهای مخصوص کاردستی که نوک نازک و کوچک دارند، استفاده کنید.

گام هشتم : کاغذها را خم کنید

کارتن ها را خم کنید
کارتن ها را خم کنید

برخی از قطعات کارتن را باید خم کنید تا تعداد اتصالات را به حداقل برسانید. برای اینکار به ابزار مخصوصی که در تصویر بالا می بینید، نیاز ندارید و می توانید همین کار را با لبه میز و چند ابزار ساده و دستی انجام بدهید.

گام نهم : چسباندن را شروع کنید

بعد از اینکه همه قطعات قفسه آشپزخانه را بریدید، باید آنها را بهم بچسبانید. ما برای اینکار از چسب المر استفاده کردیم. شما هم اگر چسب المر در خانه دارید از همان استفاده کنید اما اگر قرار است چسب بخرید، چسبی بخرید که زودتر از چسب المر خشک بشود اما به همان اندازه قوی باشد.

کارتان را با چسباندن گوشه های انتهایی قفسه شروع کنید و همین طور به سمت بالا و اتصالات داخلی پیش بروید. چسباندن قطعات به جز این ترتیب خاصی ندارد و مهم این است که خوب بهم وصل بشوند.

گام دهم : به سمت بالا حرکت کنید

کف و دیواره های قفسه آشپزخانه را بچسبانید و سپس پایه های وسطی را اضافه کنید. پایه های پایینی را هم اضافه کنید و قفسه های داخلی سمت چپ را اضافه کنید. حالا پایه های عمودی را اضافه کنید و سپس قفسه های داخلی سمت راست را بچسبانید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : یک قلم حکاکی ساده و کاربردی بسازید

گام یازدهم : چسباندن را تمام کنید

بعد از اینکه همه پایه های عمودی را اضافه کردید، قفسه بالایی عریض و قطعه بالایی را بچسبانید. برای محکم کردن چسب این دو قسمت علاوه بر وزن کتاب از گیره های کوچک هم استفاده کنید. فقط حواستان باشد گیره ها را خیلی زیاد محکم نکنید چون لایه های داخلی کارتن را خرد می کند. در این مرحله باید تمام اتصالات قفسه را تمام کنید.

گام دوازدهم : لبه های جلویی را بپوشانید

شکاف ها را با خمیر چوب پر کنید
شکاف ها را با خمیر چوب پر کنید

برای بهتر شدن ظاهر قفسه آشپزخانه، لبه های داخلی را با خمیر چوب مهر و موم کنید. سعی کنید تمام شیارها و موج ها را با خمیر پر کنید.

گام سیزدهم : قفسه را تزیین کنید

قفسه آشپزخانه را سنباده بکشید و رنگ کنید
قفسه آشپزخانه را سنباده بکشید و رنگ کنید

بعد از اینکه خمیر چوب خشک شد، با کاغذ سنباده ۳۲۰ روی خمیر چوب را صاف کنید و سپس قفسه را با اسپری رنگ کنید. اگر می خواهید از اسپری برای رنگ کردن قفسه استفاده کنید، باید از مقدار رنگ بیشتری استفاده کنید چون کارتن مقدار زیادی از رنگ را جذب می کند. بسته به نوع رنگی که استفاده می کنید، ممکن است کار با قلم مو نتیجه بهتری داشته باشد و جذب رنگ به لایه های داخلی را به حداقل برساند.

قفسه آشپزخانه سبک و شیک آماده است

حالا می توانید همه وسایل را داخل قفسه آشپزخانه بچینید. حتماً خودتان می دانید که قفسه ای که با کارتن می سازید، دوام خیلی زیادی ندارد اما در مقایسه با هزینه و زمانی که صرف می کنید بسیار کارآمد است. همانطور که در ابتدا گفتیم، می توانید همین روش ساخت و طراحی را روی تخته چندلا پیاده کنید.

تصاویر قفسه هایی که با این روش می سازید را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع/a>

خلاصه مطلب
وسایل داخل کابینت ها را با قفسه آشپزخانه سازماندهی کنید
عنوان مطلب
وسایل داخل کابینت ها را با قفسه آشپزخانه سازماندهی کنید
توضیح کوتاه
وسایل بهم ریخته داخل کابینت را مرتب کنید.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت دستگاه CNC با برد آردوینو دستگاه CNC یکی از ابزاری است که با آن می توانید قطعات بسیار زیر و باجزییاتی را بسازید که ساخت آنها دست کار دشواری است. فرقی نمی کند اهل هنرهای دستی با...
آموزش دوخت تور ماهیگیری حرفه ای به روش ساده و کاربردی... ماهیگیری با تور ماهیگیری خیلی ساده است. وقتی از این روش برای ماهیگیری استفاده می کنید، می توانید تور را در دریا یا رودخانه بگذارید و به کارهای دیگرتان...
آموزش ساخت : آویز مخصوص هندزفری بسازید این ساختنی چیزی است که همه ما به آن نیاز داریم؛ آویزی که سیم هندزفری را مرتب نگه می دارد. وقتی هندزفری را در کیف یا جیب تان می گذارید، گره خوردن، پیچ ...
با ماشین های کنترلی قدیمی ربات خورشیدی بسازید!... اگر در خانه یک ماشین کنترلی بدون استفاده دارید و به ساخت ربات هم علاقه دارید، می توانید با همان ماشین یک ربات خورشیدی بسازید. ماشین های کنترلی قطعاتی ...
ساخت کلید یدکی کپی با کارت ویزیت و قوطی کنسرو... کلید یدکی یکی از وسایل به شدت کار راه بیانداز است. به همین خاطر می خواهیم آموزش ساخت آن را هم به شما یاد بدهیم. برای ساخت کلید یدکی با این روش نیاز به...
آموزش ساخت : قاب آینه موزاییکی بسازید در این پست ساختنی طرز ساخت یک قاب آینه موزاییکی را می آموزید که با تکه های کاشی ساخته می شود. این قاب را می توانید در اندازه ها و طرح های مختلف بسازید...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار سوئیچ RC فشرده مخصوص ربات های پرنده

اگر اهل ساخت پروژه های RC و ربات های پرنده هستید، این مدار خیلی به …

پاسخ دهید