خانه / ویژه ها / وسایل داخل کابینت ها را با قفسه آشپزخانه سازماندهی کنید

وسایل داخل کابینت ها را با قفسه آشپزخانه سازماندهی کنید

شما وسایل داخل کابینت‌ها را چطور مرتب می‌کنید؟ از سبدهای آماده استفاده می‌کنید یا وسایل را مرتب می‌چینید؟ اگر کابینت در داشته باشد، فرقی نمی‌کند از چه روشی استفاده کنید اما برای قفسه‌های بدون در کابینت باید یک راهکار شیک و کارآمد پیدا کنید. پیشنهاد ساختنی قفسه آشپزخانه کارتنی است. از این قفسه آشپزخانه هم می‌توانید داخل کابینت و هم روی کانتر استفاده کنید. البته این قفسه کارتنی در هر جای دیگر خانه که نیاز به سازماندهی وسایل باشد هم کاربرد دارد.

قفسه آشپزخانه کارتنی بسازید
قفسه آشپزخانه کارتنی بسازید

این قفسه آشپزخانه یک ویژگی مهم دارد که آن را برای هر آشپزخانه و هر بودجه ای مناسب می‌کند. این ویژگی جنس کارتنی قفسه است؛ کارتن ارزان است و کار با آن نیاز به مهارت یا ابزار خاصی ندارد. البته شما اگر بخواهید می‌توانید از همین طراحی با متریال‌های مقاوم تر مثل آکریلیک و تخته چندلا استفاده کنید. بخش زیادی از آموزش ساخت قفسه آشپزخانه به مراحل طراحی می‌پردازید تا بتوانید تعداد و اندازه اجزای قفسه را مطابق نیازتان تغییر بدهید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

قفسه آشپزخانه کارتنی بسازید
وسایل مورد نیاز
  • کارتن ضخیم و مقاوم
  • چسب المر – هر چسب محکم و بادوام دیگری هم قابل استفاده است
  • خمیر چوب
  • اسپری رنگ

ابزار مورد نیاز

  • خط کش
  • کاتر، چاقوی کوچک و تیغ
  • گیره کوچک
  • کتاب سنگین
  • کاغذ سنباده
  • کاتر مخصوص کاغذ – بدون کاتر هم می‌توانید قفسه را بسازید

گام دوم : وسایل را مرتب کنید

قفسه آشپزخانه کارتنی بسازید
قفسه آشپزخانه کارتنی بسازید

ابتدا باید همه وسایل را از کابینت بیرون بیاورید و آنها را براساس اندازه مرتب کنید. با اینکار تعداد و اندازه قسمت‌های مختلف قفسه آشپزخانه مشخص می‌شود.

گام سوم : کابینت و وسایل را اندازه بگیرید

حالا باید همه چیز را اندازه بگیرید. منظور از همه چیز فضای داخلی کابینت که قفسه داخلش قرار می‌گیرد و سایز کلی وسایل داخل قفسه است. البته در طول مراحل طراحی باید چندبار دیگر فضای داخلی کابینت و وسایل را اندازه بگیرید تا مطمئن شوید اندازه‌های طرح درست و متناسب هستند.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : عروسک جغد نمدی بسازید

گام چهارم : طراحی قفسه

ما برای طراحی قفسه آشپزخانه از Sketchup استفاده کردیم. این نرم افزار قابلیت طراحی سه بعدی دارد و این اطمینان را به شما می‌دهد که در مرحله مونتاژ دچار مشکل نخواهید شد. در مرحله طراحی، علاوه بر اندازه‌هایی که گرفته اید باید ضخامت کارتن را هم در نظر داشته باشید. اگر می‌خواهید روی همین طراحی کار کنید و آن را تغییر بدهید، فایل زیر را دانلود کنید.

گام پنجم : جزییات طرح را کامل کنید

در این مرحله باید نحوه اتصال قطعات قفسه به یکدیگر را مشخص کنید. همانطور که در تصاویر بالا می‌بینید در تمام قسمت‌های قفسه از دو لایه کارتن استفاده شده تا مقاومت قفسه بیشتر بشود.

ضعیف ترین قسمت‌های قفسه آشپزخانه، اتصالات 90 درجه بین قطعات هستند. به همین خاطر باید قبل از ساخت راهی برای تقویت آنها پیدا کنید. راهکارهای ما را در تصاویر بالا می‌بینید. در این تصویر سه نوع اتصال به کار رفته برای تقویت استحکام قفسه را می‌بینید. شما هم از این سه روش استفاده کنید یا اگر روش بهتری بلدید، آن را با ما به اشتراک بگذارید. روش یک لایه (تصویر اول)، روش دو لایه (تصویر دوم) و روش متقاطع (تصویر سوم) در قسمت‌های مختلفی از قفسه استفاده می‌شوند. مثلاً روش متقاطع برای قسمت‌هایی مناسب است که باید قطعاتی را به دو طرف یک پایه عمودی اضافه کنید.

یکی دیگر از راهکارهای تقویت استحکام قفسه، خم کردن کارتن‌های بلند برای شکل دادن قسمت خارجی قفسه است. با اینکار دیگر مجبور نیستید در گوشه‌ها از اتصالات که عامل ضعف ساختار هستند، استفاده کنید. اگر شما راهکار بهتری دارید، حتماً آن را به اشتراک بگذارید.

گام ششم : طراحی سه بعدی را دو بعدی کنید

طراحی دو بعدی را آماده کنید
طراحی دو بعدی را آماده کنید

بعد از اینکه طرح سه بعدی را ساختید، باید آن را به طرح دو بعدی تبدیل کنید. این طرح دو بعدی را با CorelDraw درست کنید. سپس طرح را چاپ کنید تا از آن به عنوان الگوی برش قطعات کارتن استفاده کنید. طراحی دو بعدی این قفسه آشپزخانه هم در لینک زیر موجود است.

در ساختنی بخوانید :  پایه گلدان چوبی بسازید و به گلدان هایتان سر و سامان بدهید

گام هفتم : کارتن‌ها را ببرید

با استفاده از الگویی که در مرحله قبل ساختید و قطعات کارتن را با روش‌های مختلف و مناسب ببرید. برای برش‌های صاف و بلند از کاتر کاغذ – اگر این ابزار را دارید – استفاده کنید. برای برش‌های بلندتر و پیچیده تر از تیغ و کاتر استفاده کنید. برای برش‌های منحنی – که جای قرار گرفتن دسته‌های وردنه است – از چاقوهای مخصوص کاردستی که نوک نازک و کوچک دارند، استفاده کنید.

گام هشتم : کاغذها را خم کنید

کارتن‌ها را خم کنید
کارتن‌ها را خم کنید

برخی از قطعات کارتن را باید خم کنید تا تعداد اتصالات را به حداقل برسانید. برای اینکار به ابزار مخصوصی که در تصویر بالا می‌بینید، نیاز ندارید و می‌توانید همین کار را با لبه میز و چند ابزار ساده و دستی انجام بدهید.

گام نهم : چسباندن را شروع کنید

بعد از اینکه همه قطعات قفسه آشپزخانه را بریدید، باید آنها را بهم بچسبانید. ما برای اینکار از چسب المر استفاده کردیم. شما هم اگر چسب المر در خانه دارید از همان استفاده کنید اما اگر قرار است چسب بخرید، چسبی بخرید که زودتر از چسب المر خشک بشود اما به همان اندازه قوی باشد.

کارتان را با چسباندن گوشه‌های انتهایی قفسه شروع کنید و همین طور به سمت بالا و اتصالات داخلی پیش بروید. چسباندن قطعات به جز این ترتیب خاصی ندارد و مهم این است که خوب بهم وصل بشوند.

گام دهم : به سمت بالا حرکت کنید

کف و دیواره‌های قفسه آشپزخانه را بچسبانید و سپس پایه‌های وسطی را اضافه کنید. پایه‌های پایینی را هم اضافه کنید و قفسه‌های داخلی سمت چپ را اضافه کنید. حالا پایه‌های عمودی را اضافه کنید و سپس قفسه‌های داخلی سمت راست را بچسبانید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش تزیین کفش های کهنه با کاموا؛ ساده و منحصر به فرد

گام یازدهم : چسباندن را تمام کنید

بعد از اینکه همه پایه‌های عمودی را اضافه کردید، قفسه بالایی عریض و قطعه بالایی را بچسبانید. برای محکم کردن چسب این دو قسمت علاوه بر وزن کتاب از گیره‌های کوچک هم استفاده کنید. فقط حواستان باشد گیره‌ها را خیلی زیاد محکم نکنید چون لایه‌های داخلی کارتن را خرد می‌کند. در این مرحله باید تمام اتصالات قفسه را تمام کنید.

گام دوازدهم : لبه‌های جلویی را بپوشانید

شکاف‌ها را با خمیر چوب پر کنید
شکاف‌ها را با خمیر چوب پر کنید

برای بهتر شدن ظاهر قفسه آشپزخانه، لبه‌های داخلی را با خمیر چوب مهر و موم کنید. سعی کنید تمام شیارها و موج‌ها را با خمیر پر کنید.

گام سیزدهم : قفسه را تزیین کنید

قفسه آشپزخانه را سنباده بکشید و رنگ کنید
قفسه آشپزخانه را سنباده بکشید و رنگ کنید

بعد از اینکه خمیر چوب خشک شد، با کاغذ سنباده 320 روی خمیر چوب را صاف کنید و سپس قفسه را با اسپری رنگ کنید. اگر می‌خواهید از اسپری برای رنگ کردن قفسه استفاده کنید، باید از مقدار رنگ بیشتری استفاده کنید چون کارتن مقدار زیادی از رنگ را جذب می‌کند. بسته به نوع رنگی که استفاده می‌کنید، ممکن است کار با قلم مو نتیجه بهتری داشته باشد و جذب رنگ به لایه‌های داخلی را به حداقل برساند.

قفسه آشپزخانه سبک و شیک آماده است

حالا می‌توانید همه وسایل را داخل قفسه آشپزخانه بچینید. حتماً خودتان می‌دانید که قفسه ای که با کارتن می‌سازید، دوام خیلی زیادی ندارد اما در مقایسه با هزینه و زمانی که صرف می‌کنید بسیار کارآمد است. همانطور که در ابتدا گفتیم، می‌توانید همین روش ساخت و طراحی را روی تخته چندلا پیاده کنید.

تصاویر قفسه‌هایی که با این روش می‌سازید را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع/a>

خلاصه مطلب
وسایل داخل کابینت‌ها را با قفسه آشپزخانه سازماندهی کنید
عنوان مطلب
وسایل داخل کابینت‌ها را با قفسه آشپزخانه سازماندهی کنید
توضیح کوتاه
وسایل بهم ریخته داخل کابینت را مرتب کنید.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

گل رز کاغذی با طرح و رنگ دلخواه تان بسازید!... گل های مصنوعی یکی از وسایل تزیینی پرکاربرد و محبوب هستند. اگر کمی با دقت به گل های پشت ویترین مغازه ها نگاه کنید، می بینید که خودتان هم می توانید عین ...
آموزش ساخت: سازه حامل کامپیوتری متن باز Slidee... در این ساختنی نحوه ساخت یک حامل را برای شما آماده کرده ایم. با استفاده از حامل ها Slidee و نمونه های مشابه آن می توانید دوربین، قطعات کوچک سازه های مخ...
دستگاه فروش اتوماتیک یا وندینگ ماشین بسازید... اگر با کارایی های برد آردوینو آشنا باشید، اصلاً تعجب نمی کنید اگر متوجه بشوید می شود با برد آردوینو دستگاه فروش اتوماتیک یا وندینگ ماشین (vending mach...
در عرض ۵ دقیقه با زیورآلات قدیمی تان یک جفت گوشواره جدید بسازید... در ساختنی می توانید آموزش ساخت انواع زیورآلات با روش های مختلف را بخوانید. در این پست سراغ یک روش جالب و به صرفه برای ساخت گوشواره رفته ایم که برای آد...
ساخت انگشتر چوبی را با چوب بستنی امتحان کنید!... قبلاً در ساختنی طرز ساخت انگشتر چوبی را یاد گرفته اید. در آن روش از روکش چوب برای ساخت انگشتر استفاده کردیم و حالا قصد داریم همان انگشتر را با چوب بست...
دستور تهیه : خوراک سیب زمینی شیرین و کاری درست کنید... در این ساختنی دستور تهیه یک خوراک گیاهی و سالم را یاد می گیرید که در عرض کمتر از 45 دقیقه آماده میشود. اگر دنبال وعده غذای کامل هستید که درست کردنش وق...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت انگشتر چوبی با طراحی بسیار شیک و منحصر به فرد

در این ساختنی طرز ساخت انگشتر چوبی را یاد می‌گیرید که احتمالاً تابحال نمونه اش …

پاسخ دهید