خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / خودتان یک کوله پشتی شیک و جادار طراحی کنید و بدوزید

خودتان یک کوله پشتی شیک و جادار طراحی کنید و بدوزید

کسانی که همیشه مجبورند وسایل زیادی با خودشان حمل کنند، اغلب برای پیدا کردن کیف و کوله پشتی مناسب دچار مشکل می شوند. اگر شما هم این مشکل را دارید، چرا خودتان کوله پشتی طراحی نمی کنید؟ طراحی کوله پشتی متناسب با نیازهایی که دارید یکی از بهترین راه های حل این مشکل است. در این ساختنی یاد می گیرید چطور یک کوله پشتی طراحی کنید و بدوزید.

کوله پشتی شیک و سبک بدوزید
کوله پشتی شیک و سبک بدوزید

کوله پشتی که در این پست ساختش را یاد می گیرید، بسیار جادار است و به شیک بودنش هم اهمیت زیادی داده شده است. طراحی کوله را با دقت بررسی کنید و اگر برایتان مناسب بود، همین مراحل را دنبال کنید و یک نمونه مشابه بسازید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز

 • کانواس مومی سبز
 • توری نئونی زرد
 • نخ پلی استر مشکی
 • پارچه کمربند ایمنی 1.75 اینچی
 • پارچه مخصوص لبه دوزی کشی مشکی
 • زیپ مشکی 18 اینچی
 • دو عدد سگک پلاستیکی مشکی 1.75 اینچی
 • دو عدد سگک تنظیم ارتفاع بند 1.75 اینچی با میله آلومینیومی
 • دو عدد حلقه D شکل فلزی 2 اینچی (اختیاری)
 • فوم داخلی 2/1 اینچی
 • دکمه پرچ فلزی

می توانید رنگ پارچه ها و جنس شان را متناسب با سلیقه خودتان تغییر بدهید.

ابزار مورد نیاز

 • چرخ خیاطی – بهتر است از چرخ های صنعتی استفاده کنید
 • قیچی
 • خط کش
 • دستگاه پرچ زن
 • گیره کاغذ بزرگ
 • چسب لاستیک

گام دوم : کوله پشتی را طراحی کنید

ابتدا در با یک جستجوی ساده،طراحی های دیگر را ببینید. اینکار باعث می شود با اصول طراحی کوله آشنا بشوید و راحت تر بتوانید ویژگی های دلخواه تان را به طراحی اضافه کنید.سپس طرح تان را روی کاغذ پیاده کنید. طرحی که می کشید باید تمام قسمت ها و اجزای کوله را به روشنی تعریف کند.

مرحله بعد ساخت نمونه کاغذی است. این نمونه را باید در اندازه واقعی بسازید. با ساخت یک نمونه کاغذی در اندازه واقعی می توانید ابعاد قسمت های مختلف را داشته باشید و حتی بعداً از آنها به عنوان الگوی برش استفاده کنید. کاغذ بریستول، کاغذ بلوط یا هر نوع کاغذ ضخیم و انعطاف پذیر دیگر برای ساخت نمونه کاغذی مناسب است.

در ساختنی بخوانید :  کشک لیمو ؛ یک چاشنی سالم، لذیذ و سرشار از ویتامین

مرحله بعد ساخت مدل پارچه ای است. بهترین جنس پارچه برای دوخت نمونه اولیه، پارچه ململ است. سعی کنید در حین ساخت این نمونه ایرادات نمونه کاغذی را رفع کنید. همچنین تکنیک های دوخت مناسب برای هر قسمت را پیدا کنید. با دوخت این نمونه اولیه می توانید ایرادات طراحی را به کلی رفع کنید. مثلاً ما با دوخت نمونه پارچه ای اولیه متوجه شدیم جیب بزرگی خیلی بزرگ است. در نتیجه در نمونه اصلی جیب را کوچک تر کردیم و دکمه پرچ هم به آن اضافه کردیم.

گام سوم : پارچه ها را ببرید

مراحل دوخت کوله پشتی

کار دوخت کوله پشتی را با بریدن پنل های اصلی کوله شروع می کنیم. اگر می خواهید کوله تان دقیقاً همین شکلی بشود، اندازه های زیر را ببرید. در غیر این صورت طبق الگوها و اندازه های خودتان پیش بروید. پارچه هایی که در این مرحله می برید، مستطیلی هستند و نیاز به الگو ندارند.

 • پنل جلویی : یک برش 16 در 30 اینچ و یک برش 16 در 18 اینچ از پارچه کانواس
 • پنل پشتی : یک برش 16 در 30 اینچ از پارچه کانواس، یک برش 16 در 30 اینچ از پارچه توری، یک برش 15 در 29 اینچ از فوم، یک برش 16 در 18 اینچ از پارچه کانواس
 • پنل های کناری : دو برش 5 در 48 اینچ از پارچه کانواس
 • پنل کف : دو برش 5 در 16 اینچ از پارچه کانواس، یک برش 4 در 15 اینچ از فوم

گام چهارم : پنل پشتی را بدوزید

مراحل دوخت کوله پشتی
مراحل دوخت کوله پشتی

برای دوخت پنل پشتی، فوم را بین کانواس مومی و توری قرار بدهید و آنها را بهم بدوزید. سپس یک زیپ را به لبه پنل گیره کنید و آن را روی توری بدوزید. این زیپ بعداً قسمتی از جیب پشتی برای لپ تاپ خواهد شد.

گام پنجم : دکمه های پرچ را اضافه کنید

مراحل دوخت کوله پشتی
مراحل دوخت کوله پشتی

برای اضافه کردن دکمه های پرچ به کوله، ابتدا با پانچ پارچه کانواس را سوراخ کنید. سپس دکمه ها را داخل این سوراخ ها قرار بدهید و سپس با دستگاه پرچ زنی دو قسمت دکمه را محکم کنید. فقط حواستان باشد دو قسمت دکمه را روی طرف درست پارچه بزنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : 5 ایده ارزان و ساده برای ساخت قفسه دیواری

گام ششم : بندهای کوله را تست کنید

مراحل دوخت کوله پشتی
مراحل دوخت کوله پشتی

یکی از مزایای ساخت نمونه اولیه با پارچه ململ این است که می توانید در حین ساخت نمونه اصلی، طرح را تغییر بدهید و تست کنید. در این مرحله هم باید بندها را با اندازه دلخواه روی نمونه اولیه تست کنید و وقتی از اندازه آنها مطمئن شدید، سراغ دوخت شان بروید.

گام هفتم : بندها را بدوزید

مراحل دوخت کوله پشتی
مراحل دوخت کوله پشتی

ابتدا دو تکه از فوم، دو تکه از پارچه کانواس و دو تکه از پارچه توری در اندازه دلخواه ببرید. سپس دو سوراخ روی پارچه مومی و پارچه کمربند ایمنی برای اضافه کردن دکمه های پرچ دریل کنید. سپس فوم را بین توری و کانواس بگذارید و آنها را بهم بدوزید. سپس به همه لبه ها پارچه لبه دوزی مشکی بدوزید. سپس سگک تنظیم ارتفاع و قلاب D را به بندها اضافه کنید. قلاب D برای وصل کردن وسایل مختلف به بند کوله است و اگر بخواهید می توانید آن را حذف کنید.

گام هشتم : جیب ها را بدوزید

مراحل دوخت کوله پشتی
مراحل دوخت کوله پشتی

در این مرحله باید لبه دو پنل کناری جیب ها را بهم بدوزید (پارچه ها باید پشت و رو باشند). هر جیب از یک پنل جلویی و یک نوار کانواس بلند ساخته می شود که دور سه لبه پنل جلویی پیچیده می شود. بعد از اینکه پنل های جلویی، کناری و پشتی را بهم بدوختید هم باید جیب ها را بین شان بدوزید.

اندازه پارچه های مورد نیاز برای دوخت جیب های کوله به شرح زیر است:

 • جیب های کناری : کانواس 5 در 8 اینچی، توری 5 در 21 اینچی، نوار کانواس 5 در 21 اینچی
 • در جیب های کناری : کانواس 5 در 4 اینچی، توری 5 در 4 اینچی، پارچه لبه دوزی مشکی
 • جیب جلویی : کانواس 16 در 18 اینچی
 • در جیب جلویی : کانواس 16 در 7 اینچی، توری 16 در 7 اینچی، پارچه لبه دوزی مشکی

گام نهم : جیب ها را به پنل ها بدوزید

مراحل دوخت کوله پشتی
مراحل دوخت کوله پشتی

بعد از اینکه پنل های جلویی، کناری و پشتی کوله را دوختید، می توانید جیب ها را هم به آنها بدوزید.

گام دهم : پارچه تاشو را بدوزید

مراحل دوخت کوله پشتی
مراحل دوخت کوله پشتی

پارچه تاشوی بالای کوله پشتی را در اندازه مناسب ببرید و لبه دوزی هایش را انجام بدهید. سپس آن را به پنل های جلویی و پشتی بدوزید.

در ساختنی بخوانید :  مدار مدولاتور ASK با استفاده از IC تایمر ۵۵۵ ساده و کاربردی

گام یازدهم : لبه دوزی را انجام بدهید

مراحل دوخت کوله پشتی
مراحل دوخت کوله پشتی

در این مرحله باید تمام لبه های باز پارچه ها را با پارچه لبه دوزی بپوشانید. برای چسباندن موقت نوار به پارچه ها از گیره یا چسب لاستیک استفاده کنید. سپس بدون اینکه جابجا بشوند، آنها را به پارچه ها بدوزید.

گام دوازدهم : پنل ها را بهم بدوزید

مراحل دوخت کوله پشتی
مراحل دوخت کوله پشتی

در این مرحله باید هر دو پنل کناری را به پنل پشتی بدوزید. حواستان باشد قبل از دوخت همه پارچه ها را پشت و رو کنید و دوخت را از داخل انجام بدهید. اینگونه ظاهر کوله پشتی تمیزتر می شود.

گام سیزدهم : لبه دوزی داخل کوله را کامل کنید

مراحل دوخت کوله پشتی
مراحل دوخت کوله پشتی

اینبار باید لبه های باز داخل کوله پشتی را با پارچه لبه دوزی بپوشانید. درست است که داخل کوله دیده نمی شود اما باید تمیز و مرتب باشد. البته اینکار مقاومت دوخت های کوله را هم بیشتر می کند.

گام چهاردهم : پنل کفی را بدوزید

مراحل دوخت کوله پشتی
مراحل دوخت کوله پشتی

بعد از اینکه پنل های کناری را به پنل پشتی دوختید، می توانید پنل کفی (با فوم بین دو لایه پارچه کانواس) را هم به پنل پشتی و سپس پنل های کناری بدوزید (فقط پنل جلویی را دست نخورده بگذارید).

گام پانزدهم : لبه ها را چک کنید

مراحل دوخت کوله پشتی
مراحل دوخت کوله پشتی

یکبار دیگر تمام لبه های داخلی و بیرونی کوله را چک کنید. اگر لبه ای باز مانده بود، آن را لبه دوزی کنید.

کوله پشتی آماده است

کوله پشتی مخصوص و البته شیک تان آماده است و می توانید از آن استفاده کنید. هرچه از پارچه ها و چرخ خیاطی بهتری استفاده کرده باشید، دوام کوله بیشتر می شود. البته صرف وقت کافی و استفاده از تکنیک های دوخت صحیح هم خیلی مهم است. اگر از دوخت کوله پشتی لذت بردید، ساختنی دوخت کوله چرمی را برای پروژه بعدی تان پیشنهاد می دهد.

منبع

خلاصه مطلب
خودتان یک کوله پشتی شیک و جادار طراحی کنید و بدوزید
عنوان مطلب
خودتان یک کوله پشتی شیک و جادار طراحی کنید و بدوزید
توضیح کوتاه
خودتان یک کوله پشتی متناسب با نیازهایتان بدوزید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

با وسایل دور ریختنی زیرلیوانی های زیبا بسازید... باورش سخت است اما این زیرلیوانی های بادوام و شیک کاملاً از قوطی های دور ریختنی و کاغذ دیواری ساخته شده اند. در این ساختنی می توانید آموزش ساخت این زیر...
ساخت جاقلمی آهنربایی شیک و مقاوم با چوب‌های بلا استفاده... اگر می‌خواهید به کسی خودنویس یا خودکار هدیه بدهید، قبل از هر چیز باید یک جاقلمی شیک پیدا کنید. اگر چند ابزار نجاری داشته باشید، به کمک این ساختنی خودت...
آموزش ساخت : ربات مانیتورینگ گیاه بسازید... اگر رشد و پرورش گیاه را بطور حرفه ای دنبال می کنید، حتماً به تکنولوژی های مانیتورینگ گیاه علاقه دارید. در این ساختنی طرز ساخت یک ربات مانیتورینگ گیاه ...
آویز سقفی بافتنی بسازید و اتاق‌تان را زیباتر کنید... اگر می خواهید دکور یکی از اتاق هایتان را عوض کنید، حتماً نباید وسایل تزیینی گران قیمت بخرید. خودتان هم می توانید با ساخت وسایلی مثل لوستر، گلدان، تابل...
دستور تهیه : سوپ مارچوبه درست کنید تابحال چند غذا با مارچوبه پخته اید؟ این گیاه طعم لذیذ و خواص بی نظیری دارد اما ایرانی ها کمتر برای پخت و پز از آن استفاده می کنند. در این پست ساختنی ط...
آموزش ساخت : شارژر باتری خورشیدی بسازید... با باتری های خالی چکار می کنید؟ حتماً می دانید که نباید آنها را داخل زباله های خشک و تر بریزید. یکی پاسخ های درست به این سوال این است که آنها را به غر...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید