خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / خودتان یک کوله پشتی شیک و جادار طراحی کنید و بدوزید

خودتان یک کوله پشتی شیک و جادار طراحی کنید و بدوزید

کسانی که همیشه مجبورند وسایل زیادی با خودشان حمل کنند، اغلب برای پیدا کردن کیف و کوله پشتی مناسب دچار مشکل می‌شوند. اگر شما هم این مشکل را دارید، چرا خودتان کوله پشتی طراحی نمی‌کنید؟ طراحی کوله پشتی متناسب با نیازهایی که دارید یکی از بهترین راه‌های حل این مشکل است. در این ساختنی یاد می‌گیرید چطور یک کوله پشتی طراحی کنید و بدوزید.

کوله پشتی شیک و سبک بدوزید
کوله پشتی شیک و سبک بدوزید

کوله پشتی که در این پست ساختش را یاد می‌گیرید، بسیار جادار است و به شیک بودنش هم اهمیت زیادی داده شده است. طراحی کوله را با دقت بررسی کنید و اگر برایتان مناسب بود، همین مراحل را دنبال کنید و یک نمونه مشابه بسازید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز

 • کانواس مومی‌سبز
 • توری نئونی زرد
 • نخ پلی استر مشکی
 • پارچه کمربند ایمنی 1.75 اینچی
 • پارچه مخصوص لبه دوزی کشی مشکی
 • زیپ مشکی 18 اینچی
 • دو عدد سگک پلاستیکی مشکی 1.75 اینچی
 • دو عدد سگک تنظیم ارتفاع بند 1.75 اینچی با میله آلومینیومی
 • دو عدد حلقه D شکل فلزی 2 اینچی (اختیاری)
 • فوم داخلی 2/1 اینچی
 • دکمه پرچ فلزی

می‌توانید رنگ پارچه‌ها و جنس شان را متناسب با سلیقه خودتان تغییر بدهید.

ابزار مورد نیاز

 • چرخ خیاطی – بهتر است از چرخ‌های صنعتی استفاده کنید
 • قیچی
 • خط کش
 • دستگاه پرچ زن
 • گیره کاغذ بزرگ
 • چسب لاستیک

گام دوم : کوله پشتی را طراحی کنید

ابتدا در با یک جستجوی ساده،طراحی‌های دیگر را ببینید. اینکار باعث می‌شود با اصول طراحی کوله آشنا بشوید و راحت تر بتوانید ویژگی‌های دلخواه تان را به طراحی اضافه کنید.سپس طرح تان را روی کاغذ پیاده کنید. طرحی که می‌کشید باید تمام قسمت‌ها و اجزای کوله را به روشنی تعریف کند.

مرحله بعد ساخت نمونه کاغذی است. این نمونه را باید در اندازه واقعی بسازید. با ساخت یک نمونه کاغذی در اندازه واقعی می‌توانید ابعاد قسمت‌های مختلف را داشته باشید و حتی بعداً از آنها به عنوان الگوی برش استفاده کنید. کاغذ بریستول، کاغذ بلوط یا هر نوع کاغذ ضخیم و انعطاف پذیر دیگر برای ساخت نمونه کاغذی مناسب است.

مرحله بعد ساخت مدل پارچه ای است. بهترین جنس پارچه برای دوخت نمونه اولیه، پارچه ململ است. سعی کنید در حین ساخت این نمونه ایرادات نمونه کاغذی را رفع کنید. همچنین تکنیک‌های دوخت مناسب برای هر قسمت را پیدا کنید. با دوخت این نمونه اولیه می‌توانید ایرادات طراحی را به کلی رفع کنید. مثلاً ما با دوخت نمونه پارچه ای اولیه متوجه شدیم جیب بزرگی خیلی بزرگ است. در نتیجه در نمونه اصلی جیب را کوچک تر کردیم و دکمه پرچ هم به آن اضافه کردیم.

گام سوم : پارچه‌ها را ببرید

مراحل دوخت کوله پشتی

کار دوخت کوله پشتی را با بریدن پنل‌های اصلی کوله شروع می‌کنیم. اگر می‌خواهید کوله تان دقیقاً همین شکلی بشود، اندازه‌های زیر را ببرید. در غیر این صورت طبق الگوها و اندازه‌های خودتان پیش بروید. پارچه‌هایی که در این مرحله می‌برید، مستطیلی هستند و نیاز به الگو ندارند.

 • پنل جلویی : یک برش 16 در 30 اینچ و یک برش 16 در 18 اینچ از پارچه کانواس
 • پنل پشتی : یک برش 16 در 30 اینچ از پارچه کانواس، یک برش 16 در 30 اینچ از پارچه توری، یک برش 15 در 29 اینچ از فوم، یک برش 16 در 18 اینچ از پارچه کانواس
 • پنل‌های کناری : دو برش 5 در 48 اینچ از پارچه کانواس
 • پنل کف : دو برش 5 در 16 اینچ از پارچه کانواس، یک برش 4 در 15 اینچ از فوم

گام چهارم : پنل پشتی را بدوزید

مراحل دوخت کوله پشتی
مراحل دوخت کوله پشتی

برای دوخت پنل پشتی، فوم را بین کانواس مومی‌و توری قرار بدهید و آنها را بهم بدوزید. سپس یک زیپ را به لبه پنل گیره کنید و آن را روی توری بدوزید. این زیپ بعداً قسمتی از جیب پشتی برای لپ تاپ خواهد شد.

گام پنجم : دکمه‌های پرچ را اضافه کنید

مراحل دوخت کوله پشتی
مراحل دوخت کوله پشتی

برای اضافه کردن دکمه‌های پرچ به کوله، ابتدا با پانچ پارچه کانواس را سوراخ کنید. سپس دکمه‌ها را داخل این سوراخ‌ها قرار بدهید و سپس با دستگاه پرچ زنی دو قسمت دکمه را محکم کنید. فقط حواستان باشد دو قسمت دکمه را روی طرف درست پارچه بزنید.

گام ششم : بندهای کوله را تست کنید

مراحل دوخت کوله پشتی
مراحل دوخت کوله پشتی

یکی از مزایای ساخت نمونه اولیه با پارچه ململ این است که می‌توانید در حین ساخت نمونه اصلی، طرح را تغییر بدهید و تست کنید. در این مرحله هم باید بندها را با اندازه دلخواه روی نمونه اولیه تست کنید و وقتی از اندازه آنها مطمئن شدید، سراغ دوخت شان بروید.

گام هفتم : بندها را بدوزید

مراحل دوخت کوله پشتی
مراحل دوخت کوله پشتی

ابتدا دو تکه از فوم، دو تکه از پارچه کانواس و دو تکه از پارچه توری در اندازه دلخواه ببرید. سپس دو سوراخ روی پارچه مومی‌و پارچه کمربند ایمنی برای اضافه کردن دکمه‌های پرچ دریل کنید. سپس فوم را بین توری و کانواس بگذارید و آنها را بهم بدوزید. سپس به همه لبه‌ها پارچه لبه دوزی مشکی بدوزید. سپس سگک تنظیم ارتفاع و قلاب D را به بندها اضافه کنید. قلاب D برای وصل کردن وسایل مختلف به بند کوله است و اگر بخواهید می‌توانید آن را حذف کنید.

گام هشتم : جیب‌ها را بدوزید

مراحل دوخت کوله پشتی
مراحل دوخت کوله پشتی

در این مرحله باید لبه دو پنل کناری جیب‌ها را بهم بدوزید (پارچه‌ها باید پشت و رو باشند). هر جیب از یک پنل جلویی و یک نوار کانواس بلند ساخته می‌شود که دور سه لبه پنل جلویی پیچیده می‌شود. بعد از اینکه پنل‌های جلویی، کناری و پشتی را بهم بدوختید هم باید جیب‌ها را بین شان بدوزید.

اندازه پارچه‌های مورد نیاز برای دوخت جیب‌های کوله به شرح زیر است:

 • جیب‌های کناری : کانواس 5 در 8 اینچی، توری 5 در 21 اینچی، نوار کانواس 5 در 21 اینچی
 • در جیب‌های کناری : کانواس 5 در 4 اینچی، توری 5 در 4 اینچی، پارچه لبه دوزی مشکی
 • جیب جلویی : کانواس 16 در 18 اینچی
 • در جیب جلویی : کانواس 16 در 7 اینچی، توری 16 در 7 اینچی، پارچه لبه دوزی مشکی

گام نهم : جیب‌ها را به پنل‌ها بدوزید

مراحل دوخت کوله پشتی
مراحل دوخت کوله پشتی

بعد از اینکه پنل‌های جلویی، کناری و پشتی کوله را دوختید، می‌توانید جیب‌ها را هم به آنها بدوزید.

گام دهم : پارچه تاشو را بدوزید

مراحل دوخت کوله پشتی
مراحل دوخت کوله پشتی

پارچه تاشوی بالای کوله پشتی را در اندازه مناسب ببرید و لبه دوزی‌هایش را انجام بدهید. سپس آن را به پنل‌های جلویی و پشتی بدوزید.

گام یازدهم : لبه دوزی را انجام بدهید

مراحل دوخت کوله پشتی
مراحل دوخت کوله پشتی

در این مرحله باید تمام لبه‌های باز پارچه‌ها را با پارچه لبه دوزی بپوشانید. برای چسباندن موقت نوار به پارچه‌ها از گیره یا چسب لاستیک استفاده کنید. سپس بدون اینکه جابجا بشوند، آنها را به پارچه‌ها بدوزید.

گام دوازدهم : پنل‌ها را بهم بدوزید

مراحل دوخت کوله پشتی
مراحل دوخت کوله پشتی

در این مرحله باید هر دو پنل کناری را به پنل پشتی بدوزید. حواستان باشد قبل از دوخت همه پارچه‌ها را پشت و رو کنید و دوخت را از داخل انجام بدهید. اینگونه ظاهر کوله پشتی تمیزتر می‌شود.

گام سیزدهم : لبه دوزی داخل کوله را کامل کنید

مراحل دوخت کوله پشتی
مراحل دوخت کوله پشتی

اینبار باید لبه‌های باز داخل کوله پشتی را با پارچه لبه دوزی بپوشانید. درست است که داخل کوله دیده نمی‌شود اما باید تمیز و مرتب باشد. البته اینکار مقاومت دوخت‌های کوله را هم بیشتر می‌کند.

گام چهاردهم : پنل کفی را بدوزید

مراحل دوخت کوله پشتی
مراحل دوخت کوله پشتی

بعد از اینکه پنل‌های کناری را به پنل پشتی دوختید، می‌توانید پنل کفی (با فوم بین دو لایه پارچه کانواس) را هم به پنل پشتی و سپس پنل‌های کناری بدوزید (فقط پنل جلویی را دست نخورده بگذارید).

گام پانزدهم : لبه‌ها را چک کنید

مراحل دوخت کوله پشتی
مراحل دوخت کوله پشتی

یکبار دیگر تمام لبه‌های داخلی و بیرونی کوله را چک کنید. اگر لبه ای باز مانده بود، آن را لبه دوزی کنید.

کوله پشتی آماده است

کوله پشتی مخصوص و البته شیک تان آماده است و می‌توانید از آن استفاده کنید. هرچه از پارچه‌ها و چرخ خیاطی بهتری استفاده کرده باشید، دوام کوله بیشتر می‌شود. البته صرف وقت کافی و استفاده از تکنیک‌های دوخت صحیح هم خیلی مهم است. اگر از دوخت کوله پشتی لذت بردید، ساختنی دوخت کوله چرمی را برای پروژه بعدی تان پیشنهاد می‌دهد.

منبع

خلاصه مطلب
خودتان یک کوله پشتی شیک و جادار طراحی کنید و بدوزید
عنوان مطلب
خودتان یک کوله پشتی شیک و جادار طراحی کنید و بدوزید
توضیح کوتاه
خودتان یک کوله پشتی متناسب با نیازهایتان بدوزید.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آتش درست کردن در طبیعت با سیم ظرفشویی و باتری کتابی!... اگر اهل کمپ زدن در طبیعت و کوهنوردی باشید، حتماً از اهمیت مهارت آتش درست کردن خبر دارید. همه بلدند با کبریت یا انواع آتش زنه، آتش درست کنند اما اینها ...
یک کمد چوبی کوچک برای وسایل روی میزتان بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک کمد چوبی کوچک را یاد می گیرید که برای کسانی که اهل کاردستی و ساختنی هستند، خیلی مفید است. این کمد چوبی را به راحتی می توانید...
آموزش ساخت عروسک ماهی بافتنی ؛ یک هدیه ارزان اما دوست داشتنی... بافتنی و قلاب بافی یکی از بهترین روش های عروسک سازی هستند. برای ساخت عروسک با این روش فقط به کاموا نیاز دارید و به همین خاطر هزینه تمام شده عروسک بافت...
آموزش ساخت : جعبه شارژ بسازید در این پست ساختنی طرز ساخت یک جعبه شارژ را می آموزید. جعبه شارژ چیزی شبیه گلدانی است که شارژرها را در خود پنهان میکند و قبلاً در ساختنی طرز ساخت آن را...
دستگاه آبیاری اتوماتیک گیاهان بسازید ! اگر دوست دار گیاهان هستنید و یا در خانه و آپارتمان خود گیاه نگهداری می کنید، حتما می دانید که آبیاری به موقع گیاهان چه اهمیتی در رشد و سلامتی آن ها دا...
آموزش ساخت : بالش مسافرتی درست کنید اگر در طول مسافرت های طولانی گردن درد می گیرید، باید یک بالش مسافرتی تهیه کنید. منطقی نیست که وقتی میتوانید خودتان بالش مسافرتی بدوزید، برای خرید آن ه...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار شارژر باتری اتوماتیک به دو روش مختلف

باتری‌های قلمی‌هنوز کاربرد زیادی دارند و عمر کم آنها تاثیری در این مسئله ندارد. اگر …

پاسخ دهید