خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / دستگاه لحیم کاری گیره دار حرفه ای بسازید [Intel Galileo]

دستگاه لحیم کاری گیره دار حرفه ای بسازید [Intel Galileo]

اگر لحیم کاری برایتان سخت است، این دستگاه لحیم کاری کار را برایتان ساده خواهد کرد. این دستگاه یک سطح کار متحرک دارد که می تواند بردها را رویش قرار بدهید و بدون استفاده از دست هایتان آن را به هر طرفی که می خواهید تکان بدهید. به این ترتیب همیشه به ابزارهایتان دسترسی دارید و سرعت لحیم کاری تان بیشتر می شود.

دستگاه لحیم کاری کمکی بسازید
دستگاه لحیم کاری کمکی بسازید

با دستگاه لحیم کاری می توانید همیشه از هر دو دست تان استفاده کنید و قسمت هایی که دسترسی به آنها سخت تر است را راحت تر لحیم کنید. با اعمال چند تغییر کوچک روی دستگاه لحیم کاری می توانید از آن در پروژه های هنری و برای کارهایی مثل رنگ آمیزی هم استفاده کنید.

گام اول : تخته پایه را بسازید

تخته پایه را بسازید
تخته پایه را بسازید

ابتدا باید تخته پایه دستگاه لحیم کاری را در ابعاد 24 در 30 در 2 سانتیمتر ببرید. می توانید این اندازه را تغییر بدهید اما باید مطمئن باشید که این پایه می تواند تمام وزن دستگاه را تحمل کند. اگر می خواهید دستگاه شکل حرفه ای تری پیدا کند، لبه هایش را گرد کنید و حتی اسم یا طرح دلخواه تان را رویش حکاکی کنید.

مرحله بعد ساخت پست اصلی است که ساختار متحرک رویش قرار می گیرد. برای اینکار نیاز به یک تخته 10 در 25 در 1.5 سانتیمتری داریم. این تخته باید به قدری بلند باشد که بتوانید آن را بدون برخورد با سطح کار در هر زاویه ای که می خواهید حرکت بدهید. در ضمن گوشه های این تخته را هم باید منحنی کنید.

گام دوم : پست اصلی؛ موتور را نصب کنید

ابتدا باید موتور و محور را روی پست اصلی وصل کنید. برای اینکار یک سوراخ به قطر محور روی تخته دریل کنید. این سوراخ باید 10 تا 15 سانتیمتر از پایین تخته فاصله داشته باشد و درست وسط (از چپ و راست) قرار بگیرد.

محور را داخل سوراخ چک کنید و مطمئن شوید راحت حرکت می کند. اگر لازم بود اندازه سوراخ را دوباره تنظیم کنید. حالا یک سوراخ با همین اندازه روی یک ورق فلزی دریل کنید و آن را بالای سوراخ روی پست چوبی نصب کنید تا محور از هر دوی آنها رد بشود. سپس فلز را با پیچ و همانطور که در تصویر می بینید به پست وصل کنید.

حالا سراغ محور بروید. باید محوری پیدا کنید که سه سانتیمتر طول داشته باشد و یک زبانه پیچ داخلی داشته باشد تا بتوانید یک پیچ داخلش قرار بدهید. به طرف دیگر محور هم یک ورق فلزی کوچک (حدود سه در سه سانتیمتر) لحیم یا جوش بدهید، چهار سوراخ رویش دریل کنید و آداپتور موتور را رویش نصب کنید. اگر ابزار مناسب نداشته باشید، اینکار کمی سخت خواهد شد.

بعد از اینکه محور را آماده کردید، آن را داخل سوراخی که دریل کرده اید قرار بدهید. سپس موتور را رویش نصب کنید و ببینید هنوز می توانید آن را بدون به هم زدن تعادل حرکت بدهید. سپس پایه نصب موتور را بسازید (اگر از سروو موتور یکسان استفاده می کنید، از الگوی موجود در کادر دانلود زیر استفاده کنید) و سروو را با چهار پیچ روی آن نصب کنید. چهار سوراخ بیرونی روی پایه نصب موتور را اندازه بگیرید و آنها را روی پست اصلی دریل کنید. سپس موتور و پایه نصب را روی محور قرار بدهید و از چهار پیچ بلند برای اتصال پست اصلی به پایه نصب موتور استفاده کنید. برای محکم کردن اتصالات هم از چهار نگه دارنده یا اسپیسر روی پیچ ها استفاده کنید. تصویر بالا بهتر می تواند نحوه نصب قطعات را توضیحات را بدهد. بعد از اینکه اتصالات را کامل کردید، محور را تست کنید و مطمئن شوید راحت می چرخد.

در ساختنی بخوانید :  با رنگدانه حرارتی پارچه حساس به دما بسازید

آخرین کاری که باید در این مرحله بکنید، دریل کردن یک سوراخ 9 تا 10 میلیمتری با فاصله دو سانتیمتر از پایین پست اصلی برای رد کردن کابل های سروو در مراحل بعد است.

گام سوم : پست اصلی؛ LEDها را اضافه کنید

بعد از اینکه موتور دستگاه لحیم کاری را به پست اصلی وصل کردید، باید کمی نور به دستگاه اضافه کنید. این مرحله اختیاری است و تاثیری روی کارایی دستگاه ندارد اما باعث می شود ظاهر دستگاه بهتر بشود.

نورپردازی دستگاه از دو بخش تشکیل می شود:

یک چراغ متشکل از هفت LED که سطح کار را روشن می کند و یک نشانگر متشکل از سه LED و سه علامت که محور در حال چرخش را مشخص می کند.

برای ساخت چراغ، سه سوراخ با اندازه متوسط برای کابل های پست اصلی و با فاصله چهار سانتیمتر از بالا دریل کنید. یک میله کوچک چوبی هم ببرید و هفت سوراخ 5 میلیمتری برایLEDها و دو سوراخ M3 برای وصل کردنش به پست اصلی روی آن دریل کنید. یک ورق فلزی نازک هم بردارید، آن را از وسط خم کنید و یک زاویه تند با آن بسازید. یک طرف این میله را به پست و یک طرفش را به میله چوبی LEDها وصل کنید. به هر LED هم یک مقاومت 100 اهمی دریل کنید (اندازه مقاومت به LEDها بستگی دارد؛ این راهنما می تواند در انتخاب مقاومت کمک تان کند) و کابل ها را از سوراخ هایی که دریل کرده اید، رد کنید.

برای ساخت نشانگر، سه سوراخ برای LEDهای سبز روی چوب دریل کنید و آن را با چهار پیچ چوب به پست اصلی و زیر چراغ وصل کنید. دقت کنید که سوراخ LEDها باید از پست اصلی هم رد بشود و به هر LED یک مقاومت 200 اهمی هم اضافه بشود (اندازه مقاومت به نوع LEDها بستگی دارد). بالای هر LED هم علامت هایی که در تصویر می بینید را بکشید یا روی چوب حکاکی کنید.

برای ساخت این دو تکه چوب می توانید از الگوی موجود در لینک زیر استفاده کنید.

گام چهارم : براکت U شکل را بسازید

این براکت چوبی U شکل سطح کار و صفحه ای که سروو موتورها به آن وصل هستند را می چرخاند. به همین خاطر براکت باید مقاوم و در عین حال کوچک و سبک باشد. برای ساخت براکت، سه تکه چوب (با ضخامت 5 میلیمتری) ببرید و آنها را بهم وصل کنید. برای بریدن این چوب ها می توانید از الگوهای موجود در لینک زیر استفاده کنید. به دو براکت فلزی و چند پیچ هم برای اتصال تکه های چوب به یکدیگر نیاز دارید. کوچکترین قطعه چوبی پشت براکت است و قطعه ای که سوراخ دارد سمت راست قرار می گیرد. در ضمن این سوراخ باید روی قسمت بیرونی براکت U شکل قرار بگیرد.

در قسمت پشت براکت از یک پیچ با سری بزرگ استفاده کنید که داخل زبانه پیچ داخلی روی محور اصلی جا بشود. این براکت را روی این محور نصب کنید و پیچ را تا جایی که می شود سفت کنید. روی سمت راست براکت و جایی که سه سوراخ قرار دارند، یک آداپتور سروو نصب کنید و آن را سفت کنید. در نهایت هم هر چیزی که بزرگ تر از فریم است را ببرید.

گام پنجم : ورق پایه را اضافه کنید

ورق پایه یکی از مهمترین اجزای قسمت متحرک دستگاه لحیم کاری است. دو سروو موتور به این ورق وصل می شود؛ یک سروو 360 درجه و یک سروو 180 درجه. با استفاده از الگوهای موجود در لینک زیر تخته چوبی و قطعه سه بعدی را آماده کنید. سوراخ های کوچک روی قطعه چوبی با قطعه پرینت شده متناسب است و محل نصب سرووی 180 درجه است. سوراخ های وسطی هم محل نصب سرووی 360 درجه هستند.

در ساختنی بخوانید :  ربات تانک با قابلیت پرتاب توپ و کنترل از طریق موبایل بسازید

سرووی دیگر هم باید با قطعه پرینت شده ثابت بشود. این قطعه دور سروو قرار می گیرد و آن را محکم می کند. دو سوراخ دیگر هم باید کاملاً روی سوراخ های این قطعه قرار بگیرند. سروو را رو به بیرون و طوری نصب کنید که محور چرخنده آن هم تراز به محور چرخنده سرووی 360 درجه باشد. همه پیچ های روی ورق پایه باید کمی پایین بیایند چون در ادامه یک قطعه دیگر رویش نصب خواهد شد. اگر سوراخ ها به اندازه کافی کوتاه نباشند، نمی توانید سرووها را به درستی بچرخانید.

گام ششم : تخته چرخنده را بسازید

الگوی برش این تخته هم در لینک زیر موجود است. این تخته گرد چند سوراخ برای اتصال به براکت ها و یک سوراخ بزرگ برای اتصال سرووی 360 درجه دارد. ساخت این قطعه بسیار ساده است و تصویر هم می تواند کمک زیادی بهتان بکند.

گام هفتم : قطعات بدنه را بهم وصل کنید

ابتدا برد Intel Galileo را روی تخته پایه نصب کنید. جای برد را روی تخته تنظیم کنید و سپس با کمک سوراخ های روی آن، سوراخ های نصب را روی تخته دریل کنید. بهتر است برد Intel Galileo را در قسمت پشت تخته و با فاصله یک سانتیمتر از لبه نصب کنید.

پست اصلی را هم چند سانتیمتر جلوتر از برد Intel Galileo نصب کنید. پست را کاملاً سفت و درست وسط تخته پایه نصب کنید.

گام هشتم : سیم کشی را کامل کنید

سیم کشی را کامل کنید
سیم کشی را کامل کنید

سیم کشی دستگاه لحیم کاری کمکی بسیار ساده است. برای تغذیه سرووها به یک منبع تغذیه 5 ولت 2 آمپر نیاز دارید (البته قدرت منبع تغذیه به نوع موتورهایی که استفاده می کنید، بستگی دارد). کابل های دیتای موتورها را هم با سه پورت PWM به برد Galileo وصل کنید.

سیم های دیتا پدال ها و کنترل های دستی (دو پدال و سه کنترل دستی) به پین های آنالوگ (به جز پین A0 وصل کنید).

سوئیچ LED و سوئیچ کنترل دستی را هم به برد Galileo وصل کنید. سپس منبع تغذیه خارجی را به موتورها وصل کنید. کابل های 5 ولتی و اتصال به زمین پدال ها و کنترل های دستی را هم به برد وصل کنید. همین کار را هم برای LEDها تکرار کنید.

گام نهم : جعبه کابل ها را بسازید

حالا که دستگاه لحیم کاری کمکی تقریباً آماده استفاده است، باید کمی هم وقت صرف زیباتر کردنش بکنید. ساده ترین کاری که به زیباتر شدن دستگاه کمک می کند، ساخت دو جعبه برای جمع آوری کابل هاست. این جعبه ها را می توانید با ابزارهای دستی یا دستگاه برش لیزری بسازید.

یکی از جعبه ها پشت پست اصلی قرار می گیرد و ساخت و تنظیم جایش کمی سخت است. جعبه دیگر هم برد Galileo و سایر کابل ها را می پوشاند و به پست اصلی وصل می شود. ورق بالایی این جعبه 7 در 2 سانتیمتری است تا زیر پایه نصب موتور قرار بگیرد. یک سوراخ هم باید روی دیواره این جعبه و رو به جلوی تخته پایه دریل کنید و سوئیچ LEDها را داخلش نصب کنید. سپس این جعبه را با دو پیچ به پست اصلی وصل کنید و با چسب چهار تکه آن را بهم بچسبانید.

در ساختنی بخوانید :  برای حیوان خانگی تان ظرف غذای اتوماتیک یا فیدر هوشمند بسازید

گام دهم : کنترل دستی را بسازید

برای تست و تنظیم کردن سطح کار باید یک کنترل دستی بسازید. این کنترل دستی در واقع یک جعبه است که یک جوی استیک بدون فنر و یک پتانسیومتر خطی دارد. برای اتصال این دو قطعه به برد Galileo از یک کابل شش سیم استفاده می کنیم. اتصال به زمین، 5 ولتی، دو سیم دیتا به جوی استیک و یک سیم دیتا پتانسیومتر و یک سیک دیتا هم به سوئیچ فعال سازی کنترل دستی وصل می شود.

یک جعبه هم برای کنترل دستی دستگاه لحیم کاری بسازید و راهنما را رویش بنویسید یا حکاکی کنید.

گام یازدهم : پدال ها را بسازید

وسایل مورد نیاز برای ساخت پدال ها

 • 38 عدد پیچ M3 ده میلیمتری
 • 38 عدد مهره M3
 • 31 عدد واشر M3
 • 7 تا 8 عدد براکت L شکل
 • لولا
 • پیچ کالسکه ای بزرگ (برای نگه داشتن پدال ها در پوزیشن اولیه)
 • 2 عدد پیچ کالسکه ای M4 سیم میلیمتری (این دو پیچ کار اتصالات متحرک را می کنند)
 • 2 عدد مهره M4
 • 2 عدد واشر M4
 • 2 عدد پیچ چشمی 1.8 در 8 در 3 میلیمتری
 • فنر کششی برای پدال ها
 • فنر کششی برای اتصالات متحرک
 • فنر فشاری برای اتصالات متحرک
 • تخته چندلای 5 میلیمتری
 • 38 تا 40 مقاومت
 • استریپ برد
 • کابل
 • دستگاه برش لیزری
 • پیچ گوشتی
 • هویه
 • دریل

برای ساخت پدال های دستگاه لحیم کاری ابتدا با کمک الگوهای لینک زیر، قطعات پدال ها را ببرید. اگر نمی خواهید از طراحی ما استفاده کنید، خودتان پدال ها را با در نظر گرفتن ابعاد زیر طراحی کنید:

 • تخته پشتی : 107 در 190 میلیمتر
 • تخته کناری : 83 در 190 میلیمتر با دو برش برای مقاومت ها با اندازه های 15 در 106 میلیمتر و 20 در 106 میلیمتر
 • تخته زیری : 107 در 225 میلیمتر
 • پدال : 83 در 250 میلیمتر

دو براکت را به پدال اضافه کنید. این براکت ها هولدر اتصالات متحرک هستند و باید آنها را پشت پدال قرار بدهید. به این ترتیب اتصالات متحرک روی یک خط قرار می گیرند.

پیچ های کالسکه ای، مهره ها، واشرها، فنر فشاری و فنر کششی را همانطور که در تصویر می بینید بین براکت ها نصب کنید.

حالا باید پدال را به تخته زیری وصل کنید. پدال با لولا به یک سر تخته زیری وصل می شود. سپس تخته کناری و پشتی را وصل کنید.

طول استریپ بردها باید به اندازه عرض تخته های کناری (تقریباً 83 میلیمتر) باشد. آنها را در اندازه مناسب ببرید و سپس همه مقاومت ها را روی آنها لحیم کنید. با اینکار ولتاژ بین نوارهای مختلف متفاوت خواهد بود. دو کابل قرمز و مشکی هم به بردها لحیم کنید. یک سیم زرد هم برای اتصالات متحرک لحیم کنید.

یک پیچ چشمی وسط پدال و یکی دیگر هم در ارتفاع 17 سانتیمتری تخته پشتی (درست وسط عرض تخته) قرار بدهید. حالا می توانید پدال و تخته پشتی را با این دو پیچ و فنر کششی پدال بهم وصل کنید.

در نهایت هم پیچ کالسکه ای بزرگ را از دو تخته کناری رد کنید تا پدال در پوزیشن اولیه قرار بگیرد. در ضمن این پیچ باید با اتصالات متحرک در یک خط باشد.

پدال آماده است و فقط باید کابل های برد Galileo را به آن وصل کنید.

گام دوازدهم : برد Galileo را برنامه ریزی کنید

کدهای لینک زیر را با دقت بخوانید و اگر لازم می بینید آنها را مطابق نیازتان تغییر بدهید. سپس آنها را روی برد Galileo آپلود کنید.

دستگاه لحیم کاری کمکی آماده است

دستگاه لحیم کاری کمکی آماده است
دستگاه لحیم کاری کمکی آماده است

قطعات مختلف دستگاه لحیم کاری را بهم وصل کنید و آن را تست کنید. اگر مراحل ساخت را درست پیاده کرده باشید، می بینید که لحیم کاری روی ریزترین و دورترین قسمت های مدار هم بسیار ساده تر می شود. برای اینکه تجهیزات لحیم کاری تان کامل بشود، یک تصفیه کننده هوای رومیزی هم بسازید تا لحیم کاری ایمن تر هم بشود.

می توانید این دستگاه لحیم کاری را مطابق نیازهایتان شخصی سازی کنید. شما دوست دارید چه تغییری در طراحی و کارکردهای این دستگاه اعمال کنید؟ تغییرات و بهبود ها را با ساختنی در میان بگذارید !

منبع

خلاصه مطلب
دستگاه لحیم کاری کمکی بسازید و از لحیم کاری لذت ببرید
عنوان مطلب
دستگاه لحیم کاری کمکی بسازید و از لحیم کاری لذت ببرید
توضیح کوتاه
با استفاده از برد Intel Galileo با این دستگاه هنگام لحیم کاری از هر دو دست تان استفاده کنید
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

با میله های بدون استفاده یک مجسمه فلزی گوزن شیک بسازید... در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور با کمترین هزینه و ساده ترین روش، یک مجسمه فلزی بسازید. ما از طرح گوزن برای ساخت مجسمه فلزی استفاده کردیم اما با ...
ساعت دیجیتالی مخصوص کلاس درس بسازید در این ساختنی طرز ساخت ساعت دیجیتالی را یاد می گیرید که مخصوص معلم ها طراحی شده است. با این ساعت دیجیتالی خیلی راحت تر می توانید زمان کلاس را مدیریت ک...
آموزش ساخت : کشوی زیر تخت را خودتان بسازید... اگر به کشوی اضافی در اتاق تان نیاز دارید، برای تخت خواب تان کشوی زیر تخت بسازید. استفاده از فضای خالی زیر تخت مزیت های زیادی دارد؛ نه اتاق تان شلوغ می...
آموزش ساخت : ماشین کنترلی بلوتوثی بسازید... ماشین کنترلی ها (Remote control toy cars) طرفداران زیادی دارند و انصافا هم بازی با آنها سرگرم کننده است. در این ساختنی می خواهیم به شما یاد بدهیم که چ...
آموزش ساخت استند رومیزی شیشه ای و چراغ‌دار... در این ساختنی طرز ساخت یک استند رومیزی را یاد می گیرید که می توانید لوگو، اسم یا طرح دلخواه تان را رویش حک کنید. این استند رومیزی از چوب و پلکسی گلس س...
آموزش ساخت : خانه درختی بسازید در این ساختنی یک روش ساده برای ساخت خانه درختی را یاد می گیرید. برای ساخت این خانه درختی باید دو یا سه درخت نزدیک هم پیدا کنید و خانه درختی را روی آنه...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

یک دیدگاه

 1. چگونه این را بسازیم لظفا در مورد کد نویسی و محل اتصال مدار بیشتر توضیح دهید

پاسخ دهید