خانه / چگونه بسازیم / با قوطی نوشابه و یک قطعه پرینت شده گلدان خودآبیار بسازید

با قوطی نوشابه و یک قطعه پرینت شده گلدان خودآبیار بسازید

با یک جستجوی ساده در ساختنی می‌توانید راهکارهای متفاوتی برای آبیاری اتوماتیک گیاهان پیدا کنید. بیشتر این روش‌ها شامل استفاده از پمپ و در نتیجه ساخت مدارات الکترونیکی یا استفاده از میکروکنترلرها هستند. اگر دنبال راهکاری برای آبیاری اتوماتیک گلدان‌هایتان می‌گردید اما مهارت ساخت مدار را ندارید، گلدان خودآبیار بهترین گزینه است.

گلداد خودآبیار بسازید
گلداد خودآبیار بسازید

این گلدان خودآبیار با قوطی نوشابه و یک قطعه پرینت شده درست می‌شود. قطعه پرینت شده باعث می‌شود اگر آبیاری گلدان را فراموش کنید، گیاه خشک نشود و در ضمن نمی‌گذارد روی میزتان کثیف بشود.

اگر به پرینتر سه بعدی دسترسی ندارید، می‌توانید فایل طراحی آداپتور گلدان خودآبیار را به شرکت‌های ارائه دهنده خدمات پرینت سه بعدی بدهید و در ازای هزینه معقول قطعه پرینت شده را دریافت کنید.

گام اول : قوطی نوشابه را آماده کنید

ما از یک قوطی نوشابه 330 میلی لیتری استفاده کرده ایم. شما می‌توانید از قوطی‌هایی با اندازه‌های دیگر استفاده کنید اما ممکن است لازم باشد ابعاد مدل سه بعدی را تغییر بدهید.

قسمت بالایی قوطی نوشابه را با قیچی ببرید. لبه‌های قوطی بعد از برش حسابی تیز خواهند بود. حواستان باشد دست تان را نبرید. سپس بدنه قوطی را با کاغذ سنباده، سنباده بکشید تا رنگ‌ها کاملاً پاک شوند. پاک کردن کامل رنگ بین 3 تا 5 دقیقه طول می‌کشد. اگر نمی‌خواهید ظاهر گلدان خودآبیار ساده باشد، می‌توانید دوباره بدنه قوطی را با سلیقه خودتان رنگ کنید.

گام دوم : آداپتور را پرینت کنید

این آداپتور برای ساخت با پرینتر سه بعدی طراحی شده و به همین خاطر به پایه نیاز ندارد. ضخامت آداپتور 0.8 میلیمتر است و ارتفاعش طوری تنظیم شده که مانع نفوذ آب از جایی به جز شیارها بشود.

در لینک زیر می‌توانید فایل طراحی آداپتور گلدان خودآبیار با سه اندازه مختلف را پیدا کنید. ابتدا قوطی که آماده کرده اید را اندازه بگیرید و سپس اندازه مناسب آداپتور را انتخاب و آن را پرینت کنید.
قطر داخلی آداپتوری که ما استفاده کرده ایم، 64 میلیمتر و ارتفاعش 90 میلیمتر است. اگر می‌خواهید اندازه‌های آداپتور را تغییر بدهید، بهتر است قطر داخلی را 2 میلیمتر کمتر از قطر داخلی قوطی در نظر بگیرید.

گلدان خودآبیار آماده است

حالا می‌توانید گیاه را داخل آداپتور بکارید. یک روزنه کنار آداپتور وجود دارد که می‌توانید آب را از آنجا داخل گلدان بریزید. اگر بخواهید می‌توانید آداپتور را بیرون بیاورید و آب را کف قوطی هم بریزید. میزان آب هم باید طوری باشد که سطح آب وسط دو ردیف سوراخ‌ها قرار بگیرد. اشکال ندارد اگر سوراخ‌های ردیف اول کاملاً زیر آب فرو بروند اما سوراخ‌های ردیف دوم نباید با آب پوشانده بشوند.

وقتی خاک گلدان خشک بشود، آب کف قوطی از طریق سوراخ‌ها به خاک نفوذ می‌کند و نمی‌گذارد گلدان به خاطر فراموش کاری خشک بشود.

منبع

خلاصه مطلب
با قوطی نوشابه و یک قطعه پرینت شده گلدان خودآبیار بسازید
عنوان مطلب
با قوطی نوشابه و یک قطعه پرینت شده گلدان خودآبیار بسازید
توضیح کوتاه
گلدانی بسازید که نیاز به آبیاری روزانه ندارد.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : منبع تغذیه رومیزی بسازید منبع تغذیه بخش مهمی از هر دستگاه الکترونیکی است و آموزش ساخت دستگاه ها و مدارات الکترونیکی هم بخش مهمی از ساختنی است. دقیقاً به همین خاطر است که در سا...
ایگلو یا کلبه یخی اسکیمویی بسازید اگر در شهرهایی سردسیر که همیشه برفی هستند، زندگی می کنید احتمالاً دیگر از برف بازی خسته شده اید. در این ساختنی یک پیشنهاد متفاوت برای لذت بردن از هوای...
یک ترفند ساده و ارزان برای چاپ روی سنگ های تزیینی... اگر عادت دارید هربار که به ساحل می روید، سنگ های دکوراتیو جمع کنید، این ساختنی خیلی بدردتان می خورد. دوست دارید تصاویر، جملات قصار و شعرهای محبوب تان ...
با قطعات الکترونیکی ارزان آشکارساز جریان AC بسازید... آشکارساز جریان AC دستگاهی است که بدون برقراری اتصال فیزیکی با قطعات یا مدارات الکترونیکی مختلف جریان AC را شناسایی می کند. در این ساختنی طرز ساخت این ...
آموزش ساخت : یک گلدان چوبی شیک بسازید ساخت گلدان چوبی کار بسیارساده ای است و نیاز به مهارت خاصی ندارد. ساختنی در این پست آموزش ساخت گلدان چوبی را برایتان آماده کرده است. برای ساخت این گلدا...
آموزش ساخت : مکعب چوبی تو در تو بسازید مکعب های چوبی تو در تو بیشتر جنبه تزیینی دارند. ساخت مکعب چوبی در نگاه اول پیچیده بنظر میرسد اما اگر کمی دقت کنید متوجه می شوید که این مکعب های چوبی ب...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار شارژر باتری اتوماتیک به دو روش مختلف

باتری‌های قلمی‌هنوز کاربرد زیادی دارند و عمر کم آنها تاثیری در این مسئله ندارد. اگر …

پاسخ دهید