خانه / چگونه بسازیم / با قوطی نوشابه و یک قطعه پرینت شده گلدان خودآبیار بسازید

با قوطی نوشابه و یک قطعه پرینت شده گلدان خودآبیار بسازید

با یک جستجوی ساده در ساختنی می توانید راهکارهای متفاوتی برای آبیاری اتوماتیک گیاهان پیدا کنید. بیشتر این روش ها شامل استفاده از پمپ و در نتیجه ساخت مدارات الکترونیکی یا استفاده از میکروکنترلرها هستند. اگر دنبال راهکاری برای آبیاری اتوماتیک گلدان هایتان می گردید اما مهارت ساخت مدار را ندارید، گلدان خودآبیار بهترین گزینه است.

گلداد خودآبیار بسازید
گلداد خودآبیار بسازید

این گلدان خودآبیار با قوطی نوشابه و یک قطعه پرینت شده درست می شود. قطعه پرینت شده باعث می شود اگر آبیاری گلدان را فراموش کنید، گیاه خشک نشود و در ضمن نمی گذارد روی میزتان کثیف بشود.

اگر به پرینتر سه بعدی دسترسی ندارید، می توانید فایل طراحی آداپتور گلدان خودآبیار را به شرکت های ارائه دهنده خدمات پرینت سه بعدی بدهید و در ازای هزینه معقول قطعه پرینت شده را دریافت کنید.

گام اول : قوطی نوشابه را آماده کنید

ما از یک قوطی نوشابه 330 میلی لیتری استفاده کرده ایم. شما می توانید از قوطی هایی با اندازه های دیگر استفاده کنید اما ممکن است لازم باشد ابعاد مدل سه بعدی را تغییر بدهید.

قسمت بالایی قوطی نوشابه را با قیچی ببرید. لبه های قوطی بعد از برش حسابی تیز خواهند بود. حواستان باشد دست تان را نبرید. سپس بدنه قوطی را با کاغذ سنباده، سنباده بکشید تا رنگ ها کاملاً پاک شوند. پاک کردن کامل رنگ بین 3 تا 5 دقیقه طول می کشد. اگر نمی خواهید ظاهر گلدان خودآبیار ساده باشد، می توانید دوباره بدنه قوطی را با سلیقه خودتان رنگ کنید.

در ساختنی بخوانید :  کیف دوشی چرم ساده و شیک بدوزید

گام دوم : آداپتور را پرینت کنید

این آداپتور برای ساخت با پرینتر سه بعدی طراحی شده و به همین خاطر به پایه نیاز ندارد. ضخامت آداپتور 0.8 میلیمتر است و ارتفاعش طوری تنظیم شده که مانع نفوذ آب از جایی به جز شیارها بشود.

در لینک زیر می توانید فایل طراحی آداپتور گلدان خودآبیار با سه اندازه مختلف را پیدا کنید. ابتدا قوطی که آماده کرده اید را اندازه بگیرید و سپس اندازه مناسب آداپتور را انتخاب و آن را پرینت کنید.
قطر داخلی آداپتوری که ما استفاده کرده ایم، 64 میلیمتر و ارتفاعش 90 میلیمتر است. اگر می خواهید اندازه های آداپتور را تغییر بدهید، بهتر است قطر داخلی را 2 میلیمتر کمتر از قطر داخلی قوطی در نظر بگیرید.

گلدان خودآبیار آماده است

حالا می توانید گیاه را داخل آداپتور بکارید. یک روزنه کنار آداپتور وجود دارد که می توانید آب را از آنجا داخل گلدان بریزید. اگر بخواهید می توانید آداپتور را بیرون بیاورید و آب را کف قوطی هم بریزید. میزان آب هم باید طوری باشد که سطح آب وسط دو ردیف سوراخ ها قرار بگیرد. اشکال ندارد اگر سوراخ های ردیف اول کاملاً زیر آب فرو بروند اما سوراخ های ردیف دوم نباید با آب پوشانده بشوند.

در ساختنی بخوانید :  با کمترین قیمت مینی دریل مخصوص PCB بسازید

وقتی خاک گلدان خشک بشود، آب کف قوطی از طریق سوراخ ها به خاک نفوذ می کند و نمی گذارد گلدان به خاطر فراموش کاری خشک بشود.

منبع

خلاصه مطلب
با قوطی نوشابه و یک قطعه پرینت شده گلدان خودآبیار بسازید
عنوان مطلب
با قوطی نوشابه و یک قطعه پرینت شده گلدان خودآبیار بسازید
توضیح کوتاه
گلدانی بسازید که نیاز به آبیاری روزانه ندارد.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت اجاق خورشیدی بسیار قدرتمند با لنز فرنل... قبلاً در ساختنی طرز ساخت اجاق خورشیدی و مسافرتی را یاد گرفته اید. این اجاق های خورشیدی با ورق های فلزی یا آلومینیومی ساخته می شوند اما در این ساختنی ط...
آموزش ساخت کنسول بازی دوز لمسی با برد آردوینو... قبلاً در ساختنی طرز ساخت کنسول بازی آردوینو را یاد گرفته بودید. در این پست هم ساخت کنسول بازی دوز لمسی را یاد می گیرید که بازی محبوب کودکی همه ماست. ا...
آموزش ساخت : گلدان چوبی شیک و مدرن بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک گلدان شیک را یاد می گیرید که با ترکیب چوب و شیشه ساخته میشود. در ساخت این گلدان چوبی از وسایلی مثل لوله آزمایش استفاده میشود...
پروژه آردوینو : با ترکیب نور، صدا و الکترونیک یک ساز چندنفره بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک پروژه آردوینو متفاوت، جالب و البته سرگرم کننده را یاد می گیرید. یک گنبد چوبی که از ۱۲۰ مثلث ساخته می شود و هر مثلث یک LED و ...
دستگاه پولیش مخصوص قطعات پرینت شده بسازید... استفاده از پرینتر سه بعدی برای ساخت قطعات و ابزار مختلف کارها را بسیار ساده کرده است. با این حال صیقل دادن قطعات همچنان یک مشکل مهم است (به ویژه برای ...
آموزش ساخت : پایه هدفون چوبی بسازید در این ساختنی طرز ساخت یک پایه هدفون چوبی را یاد می گیرید که هم ساختنش بسیار ساده است و هم کارایی خوبی دارد. برای ساخت این پایه هدفون به یک اره برقی ی...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت گلدان هوشمند با قابلیت اتصال به اینترنت

گلدان های هوشمند یکی از محبوب ترین پروژه های اینترنت اشیا و خانه هوشمند هستند. …

پاسخ دهید