خانه / چگونه بسازیم / با قوطی نوشابه و یک قطعه پرینت شده گلدان خودآبیار بسازید

با قوطی نوشابه و یک قطعه پرینت شده گلدان خودآبیار بسازید

با یک جستجوی ساده در ساختنی می توانید راهکارهای متفاوتی برای آبیاری اتوماتیک گیاهان پیدا کنید. بیشتر این روش ها شامل استفاده از پمپ و در نتیجه ساخت مدارات الکترونیکی یا استفاده از میکروکنترلرها هستند. اگر دنبال راهکاری برای آبیاری اتوماتیک گلدان هایتان می گردید اما مهارت ساخت مدار را ندارید، گلدان خودآبیار بهترین گزینه است.

گلداد خودآبیار بسازید
گلداد خودآبیار بسازید

این گلدان خودآبیار با قوطی نوشابه و یک قطعه پرینت شده درست می شود. قطعه پرینت شده باعث می شود اگر آبیاری گلدان را فراموش کنید، گیاه خشک نشود و در ضمن نمی گذارد روی میزتان کثیف بشود.

اگر به پرینتر سه بعدی دسترسی ندارید، می توانید فایل طراحی آداپتور گلدان خودآبیار را به شرکت های ارائه دهنده خدمات پرینت سه بعدی بدهید و در ازای هزینه معقول قطعه پرینت شده را دریافت کنید.

گام اول : قوطی نوشابه را آماده کنید

ما از یک قوطی نوشابه 330 میلی لیتری استفاده کرده ایم. شما می توانید از قوطی هایی با اندازه های دیگر استفاده کنید اما ممکن است لازم باشد ابعاد مدل سه بعدی را تغییر بدهید.

قسمت بالایی قوطی نوشابه را با قیچی ببرید. لبه های قوطی بعد از برش حسابی تیز خواهند بود. حواستان باشد دست تان را نبرید. سپس بدنه قوطی را با کاغذ سنباده، سنباده بکشید تا رنگ ها کاملاً پاک شوند. پاک کردن کامل رنگ بین 3 تا 5 دقیقه طول می کشد. اگر نمی خواهید ظاهر گلدان خودآبیار ساده باشد، می توانید دوباره بدنه قوطی را با سلیقه خودتان رنگ کنید.

گام دوم : آداپتور را پرینت کنید

این آداپتور برای ساخت با پرینتر سه بعدی طراحی شده و به همین خاطر به پایه نیاز ندارد. ضخامت آداپتور 0.8 میلیمتر است و ارتفاعش طوری تنظیم شده که مانع نفوذ آب از جایی به جز شیارها بشود.

در ساختنی بخوانید :  با قوطی نوشابه ماگ کوهنوردی فوق سبک و عایق شده بسازید

در لینک زیر می توانید فایل طراحی آداپتور گلدان خودآبیار با سه اندازه مختلف را پیدا کنید. ابتدا قوطی که آماده کرده اید را اندازه بگیرید و سپس اندازه مناسب آداپتور را انتخاب و آن را پرینت کنید.
قطر داخلی آداپتوری که ما استفاده کرده ایم، 64 میلیمتر و ارتفاعش 90 میلیمتر است. اگر می خواهید اندازه های آداپتور را تغییر بدهید، بهتر است قطر داخلی را 2 میلیمتر کمتر از قطر داخلی قوطی در نظر بگیرید.

گلدان خودآبیار آماده است

حالا می توانید گیاه را داخل آداپتور بکارید. یک روزنه کنار آداپتور وجود دارد که می توانید آب را از آنجا داخل گلدان بریزید. اگر بخواهید می توانید آداپتور را بیرون بیاورید و آب را کف قوطی هم بریزید. میزان آب هم باید طوری باشد که سطح آب وسط دو ردیف سوراخ ها قرار بگیرد. اشکال ندارد اگر سوراخ های ردیف اول کاملاً زیر آب فرو بروند اما سوراخ های ردیف دوم نباید با آب پوشانده بشوند.

وقتی خاک گلدان خشک بشود، آب کف قوطی از طریق سوراخ ها به خاک نفوذ می کند و نمی گذارد گلدان به خاطر فراموش کاری خشک بشود.

منبع

خلاصه مطلب
با قوطی نوشابه و یک قطعه پرینت شده گلدان خودآبیار بسازید
عنوان مطلب
با قوطی نوشابه و یک قطعه پرینت شده گلدان خودآبیار بسازید
توضیح کوتاه
گلدانی بسازید که نیاز به آبیاری روزانه ندارد.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

زیورآلات سفالی را بدون نیاز به کوره و ابزار حرفه ای بپزید... اگر اهل کاردستی و ساخت زیورآلات باشید، حتماً یکبار ساخت زیورآلات سفالی را امتحان کرده اید. برای ساخت زیورآلات یا وسایل تزیینی از خاک رس باید کوره داشت...
وسایل داخل کابینت ها را با قفسه آشپزخانه سازماندهی کنید... شما وسایل داخل کابینت ها را چطور مرتب می کنید؟ از سبدهای آماده استفاده می کنید یا وسایل را مرتب می چینید؟ اگر کابینت در داشته باشد، فرقی نمی کند از چه...
آموزش ساخت : کیف پول چرمی ساده بدوزید کیف پول چرمی که در این ساختنی دوختنش را یاد می گیرید، هم طراحی ساده ای دارد و هم دوختش بسیار ساده است. این کیف پول خیلی جادار نیست، ویژگی خاصی هم ندار...
چطور چراغ RGB را با موبایل و آردوینوکنترل کنیم؟... چراغ RGB کاربردهای زیادی دارد و در بسیاری از ساختنی های همین سایت هم بکار رفته اند. با استفاده از چراغ RGB می توانید پروژه های آردوینو بسیار کاربردی و...
آموزش ساخت : کیف پول چرم بدوزید در این پست ساختنی طرز ساخت یک نوع کیف پول چرم دیگر را می آموزید. این کیف پول نسبت به کیف پولی چرمی که قبلاً طرز ساخت آن را در ساختنی دیده اید، ساده تر...
آموزش بافت کاور بافتنی برای دسته تابه و قابلمه... در این ساختنی یاد می گیرید چطور برای دسته تابه و قابلمه کاور بافتنی ببافید. با بافت این کاورها دیگر مجبور نیستید همیشه دستگیره به دست باشید و آشپزی بر...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

گلدان خودآبیار بسازید و با خیال راحت به مسافرت بروید

در این ساختنی آموزش ساخت گلدان خودآبیار را یاد می گیرید؛ یعنی گلدانی که خودش …

پاسخ دهید