خانه / چگونه بسازیم / با قوطی نوشابه و یک قطعه پرینت شده گلدان خودآبیار بسازید

با قوطی نوشابه و یک قطعه پرینت شده گلدان خودآبیار بسازید

با یک جستجوی ساده در ساختنی می‌توانید راهکارهای متفاوتی برای آبیاری اتوماتیک گیاهان پیدا کنید. بیشتر این روش‌ها شامل استفاده از پمپ و در نتیجه ساخت مدارات الکترونیکی یا استفاده از میکروکنترلرها هستند. اگر دنبال راهکاری برای آبیاری اتوماتیک گلدان‌هایتان می‌گردید اما مهارت ساخت مدار را ندارید، گلدان خودآبیار بهترین گزینه است.

گلداد خودآبیار بسازید
گلداد خودآبیار بسازید

این گلدان خودآبیار با قوطی نوشابه و یک قطعه پرینت شده درست می‌شود. قطعه پرینت شده باعث می‌شود اگر آبیاری گلدان را فراموش کنید، گیاه خشک نشود و در ضمن نمی‌گذارد روی میزتان کثیف بشود.

اگر به پرینتر سه بعدی دسترسی ندارید، می‌توانید فایل طراحی آداپتور گلدان خودآبیار را به شرکت‌های ارائه دهنده خدمات پرینت سه بعدی بدهید و در ازای هزینه معقول قطعه پرینت شده را دریافت کنید.

گام اول : قوطی نوشابه را آماده کنید

ما از یک قوطی نوشابه 330 میلی لیتری استفاده کرده ایم. شما می‌توانید از قوطی‌هایی با اندازه‌های دیگر استفاده کنید اما ممکن است لازم باشد ابعاد مدل سه بعدی را تغییر بدهید.

قسمت بالایی قوطی نوشابه را با قیچی ببرید. لبه‌های قوطی بعد از برش حسابی تیز خواهند بود. حواستان باشد دست تان را نبرید. سپس بدنه قوطی را با کاغذ سنباده، سنباده بکشید تا رنگ‌ها کاملاً پاک شوند. پاک کردن کامل رنگ بین 3 تا 5 دقیقه طول می‌کشد. اگر نمی‌خواهید ظاهر گلدان خودآبیار ساده باشد، می‌توانید دوباره بدنه قوطی را با سلیقه خودتان رنگ کنید.

گام دوم : آداپتور را پرینت کنید

این آداپتور برای ساخت با پرینتر سه بعدی طراحی شده و به همین خاطر به پایه نیاز ندارد. ضخامت آداپتور 0.8 میلیمتر است و ارتفاعش طوری تنظیم شده که مانع نفوذ آب از جایی به جز شیارها بشود.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت: شیشه های تزئینی سندبلاست (sandblast) بسازید

در لینک زیر می‌توانید فایل طراحی آداپتور گلدان خودآبیار با سه اندازه مختلف را پیدا کنید. ابتدا قوطی که آماده کرده اید را اندازه بگیرید و سپس اندازه مناسب آداپتور را انتخاب و آن را پرینت کنید.
قطر داخلی آداپتوری که ما استفاده کرده ایم، 64 میلیمتر و ارتفاعش 90 میلیمتر است. اگر می‌خواهید اندازه‌های آداپتور را تغییر بدهید، بهتر است قطر داخلی را 2 میلیمتر کمتر از قطر داخلی قوطی در نظر بگیرید.

گلدان خودآبیار آماده است

حالا می‌توانید گیاه را داخل آداپتور بکارید. یک روزنه کنار آداپتور وجود دارد که می‌توانید آب را از آنجا داخل گلدان بریزید. اگر بخواهید می‌توانید آداپتور را بیرون بیاورید و آب را کف قوطی هم بریزید. میزان آب هم باید طوری باشد که سطح آب وسط دو ردیف سوراخ‌ها قرار بگیرد. اشکال ندارد اگر سوراخ‌های ردیف اول کاملاً زیر آب فرو بروند اما سوراخ‌های ردیف دوم نباید با آب پوشانده بشوند.

وقتی خاک گلدان خشک بشود، آب کف قوطی از طریق سوراخ‌ها به خاک نفوذ می‌کند و نمی‌گذارد گلدان به خاطر فراموش کاری خشک بشود.

منبع

خلاصه مطلب
با قوطی نوشابه و یک قطعه پرینت شده گلدان خودآبیار بسازید
عنوان مطلب
با قوطی نوشابه و یک قطعه پرینت شده گلدان خودآبیار بسازید
توضیح کوتاه
گلدانی بسازید که نیاز به آبیاری روزانه ندارد.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : دستگاه جوجه کشی بسازید ساخت ماشین جوجه کشی با آردوینو برای خیلی ها جالب نیست اما اگر به این دستگاه نیاز داشته باشید، آردوینو بهترین انتخاب است. وقتی از آردوینو برای ساخت یک ...
آموزش ساخت: محفظه گردباد بسازید در این ساختنی طرز ساخت یک محفظه گردباد را می آموزید. این ساختنی که می تواند کاردستی بسیار جالبی برای مدرسه باشد، نحوه حرکت یک گردباد را از طریق ایجاد ...
کاور چرمی مخصوص دفتر و کتاب بسازید در این ساختنی یاد می گیرید که چطور یک تکه چرم را ببرید و بدوزید و رویش طراحی کنید تا تبدیل به کاور چرمی بشود. ساخت این کاورهای چرمی بسیار ساده و راحت ...
دستگاه هشدار نشت گاز با استفاده از آردوینو... متاسفانه هر ساله در فصل سرما شاهد حوادث ناشی از نشت گاز هستیم ،می توان با یک دستگاه هشدار نشت گاز از اغلب این حوادث تلخ که خسارات جانی و مالی جبران نا...
پروژه آردوینو : لامپ هوشمند بسازید و با دست آن را کنترل کنید... در این پست ساختنی طرز ساخت یک لامپ هوشمند را می آموزید که به لامپ Luminch مشهور است. این لامپ هوشمند را می توانید با یک حرکت دست تان روشن کنید. نور لا...
آموزش ساخت : پایه گردان مانیتور بسازید و با موبایل کنترلش کنید!... اگر به یک پایه گردون برای مانیتور محل کارتان یا تلویزیون تان نیاز دارید، بهتر است خودتان آن را بسازید. در این ساختنی طرز ساخت پایه گردان مانیتور، LCD ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری پایه لپ تاپ خنک کننده و فن دار بسازید

در این ساختنی آموزش ساخت پایه لپ تاپ چوبی را یاد می‌گیرید که دو فن …

پاسخ دهید