خانه / ویژه ها / یک میز پذیرایی عجیب با شومینه و بدون دودکش بسازید!

یک میز پذیرایی عجیب با شومینه و بدون دودکش بسازید!

در این ساختنی طرز ساخت میز پذیرایی را یاد می گیرید که در واقع شومینه هم هست؛ البته یک شومینه بدون دودکش! بهترین چیز برای یک روز سرد این است که آتش درست مقابل دست تان باشد تا احساس گرما و راحتی بیشتری کنید.

در ادامه می توانید فایل های طراحی این میز پذیرایی را دانلود کنید. سپس با استفاده از این الگوها قطعات میز را با ابزارهایی که دارید، ببرید. جای آتش هم با سیمان قالب گیری می شود تا به بدنه میز آسیب نرسد.

اگر از سوخت مناسب که آتشش نیاز به تهویه ندارد استفاده کنید، این میز پذیرایی هیچ خطری برای سلامتی تان نخواهد داشت. تنها گزینه پیشنهادی ما مشعل اتانول است چون براحتی و بدون کوچکترین ریسک می توانید از آن در فضای بسته استفاده کنید. مهمترین چیز در ساخت این میز پذیرایی انتخاب صحیح مشعل و سوخت آن است. پس لطفاً وقت کافی برای پیدا کردن مشعل اتانول مناسب صرف کنید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

ابزار مورد نیاز

 • اره رومیزی
 • اره مویی
 • دریل
 • سنباده
 • گیره نجاری
 • تیغه مخصوص پلاستیک اره رومیزی
 • سطل یکبار مصرف – برای مخلوط کردن سیمان
 • ابزار دندانه دار کردن چوب

وسایل مورد نیاز

 • چوب سخت با ضخامت ۳ سانتیمتر – اگر چوبی با این ضخامت پیدا نکردید، چوب های ضخیم تر بخرید و ضخامتش را کمتر کنید
 • میله چوبی ۳٫۷ سانتیمتری
 • خمیر چوب
 • چسب چوب
 • میخ
 • پلی اورتان
 • روغن بذر کتان
 • مخلوط سیمان آماده ضد ترک
 • پولیش مخصوص سیمان
 • مشعل اتانول مخصوص شومینه
 • سوخت اتانول مخصوص شومینه

گام دوم : طراحی میز پذیرایی

طراحی این میز براساس چهار میله و هشت مهره بزرگ چوبی است که چهار طرف میز قرار می گیرند. میز دو طبقه دارد تا بتوانید وقتی شومینه را روشن می کنید، از فضای زیرش استفاده کنید.
مهمترین قسمت طراحی میز، تنظیم جای مشعل اتانول است. برای اینکار ابتدا باید راهنمای مشعل را بخوانید تا بدانید فضای ایمن برای مشعل شما باید چه ویژگی هایی باشد. ما یک قالب سیمانی ۶٫۲ سانتیمتری اطراف مشعل و درست وسط میز قرار می دهیم. برای اینکه لبه مشعل با سطح میز هم تراز بشود، برای قسمت سیمانی میز یک لبه ۳ میلیمتری طراحی می کنیم. برای افزایش عمر میز هم یک شکاف یک میلیمتری بین بین مشعل و قالب سیمانی در نظر می گیریم.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : با پرینتر سه بعدی میکروسکوپ بسازید

دقت کنید که تمام ویژگی هایی که خواندید و در مدل سه بعدی زیر خواهید دید، با توجه به ابعاد مشعل طراحی شده اند. پس برای استفاده از این طراحی باید فایل های طراحی و ابعاد قطعات مختلف میز را با توجه به ابعاد مشعل تان تنظیم کنید.

گام سوم : قطعات چوبی را آماده کنید

برای بریدن قطعات میز می توانید از الگوهای موجود در لینک زیر استفاده کنید. اگر با ساخت وسایل چوبی از روی طراحی کامپیوتری آشنا نیستید، این ساختنی کمک زیادی به شما خواهد کرد.
کارتان را با بریدن تخته های دو طبقه میز شروع کنید. سپس سوراخ های تخته بالایی میز را ابزاز مناسب دندانه دار کنید. خیلی مهم است که سوراخ های تخته های هر دو طبقه را کاملاً عمود ببرید تا پایه های میز درست بایستند و تکان اضافی نخورند.

سپس سراغ میله ها و مهره های چوبی برید که تخته ها را بهم وصل می کنند. ابتدا میله ها را در طول مناسب ببرید و سپس آنها را زبانه دار کنید. با زبانه دار کردن میله های چهار طرف میز می توانید فاصله دو طبقه میز از یکدیگر را تنظیم کنید. سپس هشت مهره چوبی را بسازید. چهارتا از این مهره ها طبقه پایینی میز و چهارتای دیگر طبقه بالایی میز را نگه می دارند.
وقتی همه قطعات چوبی میز پذیرایی را بریدید، لبه هایشان را گرد کنید و آنها را خوب سنباده بکشید.

گام چهارم : قالب سیمانی را بسازید

 1. قالب سیمانی در واقع کپی شکل مشعل است که ۳ میلیمتر ضخامت دارد و از خود مشعل ۱٫۵ میلیمتر ضخیم تر است. به این ترتیب وقتی مشعل را داخل قالب قرار بدهید، خیلی به دیواره ها نمی چسبد و کمی فضای حرکت دارد.
 2. برای ساخت قالب سیمانی ابتدا باید یک قالب آکریلیکی بسازید. آکریلیک بهترین ابزار برای شکل دادن به سیمان است چون قالب سیمانی که داخل آکریلیک ساخته می شود، نیاز به سنباده کاری ندارد و بخاطر یکپارچگی سیمان، مقاومت بیشتری هم پیدا می کند.
 3. ابتد ورق های آکریلیک را به کمک فایل زیر ببرید و سپس جعبه را با آنها بسازید. احتمالاً شما هم قصد ندارید استفاده دیگری از این جعبه بکنید. پس بهتر است آن را به صورت یکپارچه بسازید تا استفاده ازش ساده تر بشود.
 4. تخته رویی میز را بردارید و برش های رویش را با چند لایه پلی اورتان بپوشانید تا آب داخل سیمان باعث ترک خوردن و ورم کردن چوب نشود.
 5. سپس برش های روی تخته را با قالب آکریلیکی تراز کنید. کارتان در این قسمت ساده است چون کف قالب آکریلیکی درست به اندازه تخته رویی میز است. سپس تخته را به قالب آکریلیکی گیره کنید و مطمئن شوید کاملاً بهم چفت هستند.
 6. حالا می توانید سیمان ضد ترک را طبق راهنمای رویش آماده کنید و در فضای خالی بین میز و قالب آکریلیک بریزید. روی سیمان را با کاردک چوب کاملاً صاف کنید و کمی هم فشار اعمال کنید تا حباب های داخل سیمان بترکند. قبل از اینکه سراغ مونتاژ قطعات میز پذیرایی بروید، باید دو تا سه روز صبر کنید تا سیمان کاملاً خشک بشود.
در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت: بند ساعت جین بسازید

گام پنجم : سیمان را چک کنید

استفاده از قالب آکریلیکی باعث می شود قالب سیمانی کاملاً صاف و یکدست دربیاید و ترک نداشته باشد. اگر قبل از ریختن سیمان همه سطح تخته رویی میز را با پلی اورتان پوشانده باشید، هیچ ترکی روی چوب ایجاد نمی شود. زدن وازلین به لبه های سطوحی که با سیمان تماس دارند هم از این مشکل جلوگیری می کند.

همانطور که در تصاویر بالا مشخص است، ما قبل از خشک شدن سیمان چند میخ چوبی در فضاهای خالی گذاشته ایم تا مقاومت سیمان بیشتر بشود. شما هم بهتر است اینکار را بکنید. حتی می توانید بعد از خشک شدن سیمان، زیرش را با چسب بپوشانید تا مقاومتش بیشتر بشود.

پولیش سیمان را بردارید و یک لایه از آن روی سطح قالب سیمانی بزنید.

گام ششم : میز را مونتاژ کنید

 1. یک مهره را تا نیمه از یکی از میله ها رد کنید. جای این مهره باید کاملاً ثابت باشد چون ارتفاع تخته پایینی میز را مشخص می کند.
 2. سپس میله را از سوراخ بدون دندانه تخته پایینی میز رد کنید.
 3. یک مهره دیگر هم با فاصله ۳٫۸ سانتیمتری از بالای میله ببندید.
 4. تخته رویی را از میله رد کنید و جایش را طوری تنظیم کنید که سطحش با بالای میله کاملاً تراز باشد.
 5. حالا باید میله زیر تخته رویی را کاملاً سفت کنید تا تخته رویی ثابت بشود.

این مراحل را برای هر سه میله تکرار کنید تا پایه میز ثابت بشود. خوبی ساخت میز با میله و مهره این است که هر وقت که بخواهید و فقط با شل کردن چند مهره می توانید ارتفاع طبقات میز پذیرایی را تنظیم کنید. در ضمن استفاده از این میله ها میزان مقاومت میز و تحمل وزنش را هم بیشتر می کنند.

در ساختنی بخوانید :  مدار آمپلی فایر ۱۰۰ وات با استفاده از آی سی TDA7294 بسازید

شومینه روی میز را روشن کنید

این میز پذیرایی منحصر به فرد می توانید فضای اتاق نشمین تان را کاملاً مدرن و البته گرم کند. همانطور که قبلاً گفتیم انتخاب مشعل اتانول مهمترین نکته در ساخت میز پذیرایی است. توصیه ما این است که از مشعل های استیل استفاده کنید. این مشعل ها ۱۵ دقیقه بعد از خاموش شدن کاملاً سرد می شوند. به این ترتیب خیلی سریع تر می توانید از فضای روی میز بعد از خاموش کردن مشعل استفاده کنید.

نکته آخر هم اینکه دفترچه راهنمای مشعل را بخوانید و تمام نکات ایمنی داخلش را رعایت کنید. اگر هم لازم بود، تغییرات متناسب با مشعلی که انتخاب کرده اید را روی طراحی میز اعمال کنید.

منبع

خلاصه مطلب
یک میز پذیرایی با شومینه و بدون دودکش بسازید!
عنوان مطلب
یک میز پذیرایی با شومینه و بدون دودکش بسازید!
توضیح کوتاه
یک میز پذیرایی دو طبقه با شومینه توکار بسازید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت میکروفون جالب با قوطی کبریت و مغز مداد!... در این ساختنی طرز ساخت میکروفون با یک روش متفاوت را یاد می گیرید. این میکروفون قرار نیست کارایی یک میکروفون را برای شما داشته باشد.اما می تواند کار اض...
آموزش ساخت : با شیشه های شکسته چراغ تزیینی بسازید... شما با ظروف شیشه ای شکسته چکار می کنید؟ ساختنی حتی برای استفاده از شیشه های خرد شده هم پیشنهادی دارد؛ ساخت چراغ تزیینی! بله خرده شیشه دیگر زباله نیست!...
آموزش ساخت: بند ساعت جین بسازید اگر از ظاهر قدیمی سات تان خسته شده اید و نمی خواهید برای خرید یک ساعت جدید هزینه کنید یا بند ساعت تان خراب شده است، با این ساختنی می توانید خودتان یک ...
آموزش ساخت : با آردوینو کیلومتر شمار دوچرخه بسازید... قبلاً در ساختنی طرز ساخت یک داشبورد الکترونیکی دوچرخه را یاد گرفته اید که یک کیلومتر شمار هم داشت. اگر از بین تمام امکانات آن داشبورد الکترونیک فقط به...
آموزش ساخت : جاکارتی رومیزی بسازید اگر همیشه دنبال وسایل اداری خاص و منحصر به فرد هستید، این جاکارتی رومیزی را بسازید. برای ساخت این جاکارتی فقط به یک کتاب و یک تکه چوب نیاز دارید. اگر ...
با قوطی های فلزی باربیکیو بسازید! قبلاً در ساختنی طرز ساخت اجاق مسافرتی با قوطی فلزی را یاد گرفته اید. امروز می خواهیم ساخت باربیکیو با قوطی فلزی را بهتان یاد بدهیم. این باربیکیو را می...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

۲ دیدگاه ها

 1. سلام خسته نباشید
  أین مشعل و اتانول را از کجا باید تهیه کنیم

  • مهرداد جمالی

   اتانول که همون الکل سفید یا طبی هست و از داروخانه ها می تونید بخرید . البته توجه داشته باشید که اسانس نداشته باشه که هنگام سوختن بو نده . مشعل رو هم می تونید از فروشگاه های لوازم شومینه و بخاری تهیه کنید. اگر هم نبود می تونید بدید تراش کاری براتون بتراشه و حتی می تونید جنس اون رو هم به سیمان تغییر بدید و خودتون بسازید.

پاسخ دهید