خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / دوخت سبد شیک و مقاوم با طناب های خراب و بدون استفاده

دوخت سبد شیک و مقاوم با طناب های خراب و بدون استفاده

اگر همیشه دوست داشتید دوخت سبد را امتحان کنید، این آموزش ساخت کمک تان می کند. در این ساختنی یاد می گیرید چطور با طناب های بدون استفاده سبد بدوزید. از این سبد شیک می توانید برای تزیین استفاده کنید یا خرده ریزهای اتاق یا آشپزخانه را داخلش بریزید.

دوخت سبد با طناب های بدون استفاده
دوخت سبد با طناب های بدون استفاده

اندازه ای که برای دوخت سبد در نظر دارید، تاثیر چندانی در تکنیک دوخت ندارد. مهم این است که یکپارچگی بافت و دوخت سبد را حفظ کنید. اگر کلی طناب گوشه و کنار خانه دارید که نمی دانید با آنها چکار کنید، دوخت سبد یکی از بهترین گزینه ها برای بازیافت طناب های بدون استفاده است.

گام اول : وسایل مورد نیاز

  • طناب 100 درصد کتان
  • نخ همرنگ طناب
  • چرخ خیاطی با پایه زیگزاگ دوزی
  • سوزن چرخ خیاطی

گام دوم : طناب را آماده کنید

برای دوخت سبد به مقدار زیادی طناب نیاز دارید که حتماً باید به هم متصل باشند. پس اگر طناب هایتان تکه تکه هستند، ابتدا باید آنهار ا بهم وصل کنید. سر طناب هایی که می خواهید بهم وصل کنید را روی هم بگذارید و آنها را محکم با نخ بهم ببندید. وقتی نخ را به اندازه کافی دور طناب ها پیچیدید، آن را گره بزنید.

اگر می خواهید سبدتان زیباتر بشود، می توانید از طناب هایی با رنگ های متفاوت استفاده کنید. در ضمن بهتر است طناب ها را بجای نخ معمولی با نخ گلدوزی یا هر نخی که کمی کلفت باشد، بهم وصل کنید.

گام سوم : دوخت سبد را شروع کنید

طناب را به صورت حلزونی بپیچانید و وقتی به اندازه ای که در تصویر می بینید رسید، یک کوک زیگزاگ صاف رویش بزنید تا باز نشود. در حین کوک زدن طناب پیچ خورده را محکم نگه دارید تا شل نشود. در ضمن انگشت تان را جایی قرار بدهید که در حین چرخ کردن آن را ببینید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت: پرنده چوبی زیبا بسازید

گام چهارم : کف سبد را بدوزید

مارپیچی که در مرحله قبل ساختید را طوری روی چرخ قرار بدهید که سوزن و پایه چرخ درست وسط دو ردیف اول طناب قرار بگیرند. همین طور که این مارپیچر ا می چرخانید، به کوک زدن زیگزاگ ادامه بدهید. اینکار را آرام انجام بدهید تا هم طناب محکم پیچیده بشود و هم بتوانید دست تان را خوب ببینید.

همین طور ادامه بدهید و بین ردیف های طناب را کوک بزنید. قسمتی که در این مرحله دوختید، کف سبد است.

گام پنجم : دیواره های سبد را بدوزید

وقتی کف سبد به عرض دلخواه تان رسید، دوخت را به همان روش ادامه بدهید اما دست تان را کمی بالا بیاورید. به این ترتیب طناب ها در حین کوک خوردن کمی زاویه پیدا می کنند. اگر دوختن به همین روش (با کمی زاویه) را ادامه بدهید، دیواره های سبد به تدریج بلند می شوند. این روش دوخت را تا جایی ادامه بدهید که عمق سبد به اندازه مورد نظرتان برسد.

گام ششم : طناب را ببندید

روش های مختلفی برای بستن سر طناب و اتمام دوخت سبد وجود دارد. روش پیشنهادی ما کاری است که همین حالا بلدید.

با سر باز طناب یک مارپیچ به اندازه دلخواه تان و روی دیواره سبد بسازید. این مارپیچ را سرجایش نگه دارید و به روش گام سوم آن را کوک بزنید تا ثابت بشود. کوک زدن این مارپیچ با چرخ خیاطی به دیواره سبد کمی سخت است اما ظاهر سبد را شیک تر می کند.

سبد شیک و بادوام تان آماده است

این سبد قابل شستشو است و اگر کوک ها را محکم و با دقت زده باشید، به این راحتی ها خراب نمی شود. از این سبد می توانید برای نگه داشتن خوراکی های خشک (مثلاً آب نبات) در مهمانی، برای تزیین یا برای نگه داشتن خرده ریزهایتان استفاده کنید. فراموش نکنید تصاویر سبدهایی که با این روش می بافید را برای ساختنی ارسال کنید.

در ساختنی بخوانید :  صندلی فلزی مخصوص پذیرایی با پشتی چوبی بسازید

منبع

خلاصه مطلب
دوخت سبد شیک و مقاوم با طناب های خراب و بدون استفاده
عنوان مطلب
دوخت سبد شیک و مقاوم با طناب های خراب و بدون استفاده
توضیح کوتاه
با طناب های تکه تکه و بدون استفاده سبد بدوزید.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

به کمک آردوینو یک زیلوفون بسازید در این ساختنی طرز ساخت یک زیلوفون را یاد می گیرید که به کمک آردوینو برخورد نت ها را تشخیص می دهد و یک خروجی MIDI تولید میکند. برد آردوینویی که برای ای...
آموزش ساخت : با کمترین هزینه لوستر دیواری بسازید... خرید چراغ و لوستر برای اجاره نشین ها کار آسانی نیست. پیدا کردن لوستری که نیاز به اتصالات زیاد نداشته باشد و با هر نوع دکور و طراحی داخلی هماهنگ باشد، ...
دستور تهیه : سس کارولینا مخصوص کباب درست کنید... وقتی می خواهید کباب درست کنید، انتخاب یک سس مناسب به اندازه درست کردن خود کباب اهمیت دارد. در این ساختنی قصد داریم دستور تهیه یک سس مخصوص و البته متفا...
چراغ آکواریوم LED و چند رنگ با ریموت کنترل بسازید... معمولاً در ساخت آکواریوم از چراغ فلورسنت استفاده می شود. اگر چراغ فلورسنت آکواریوم خراب بشود، باید هزینه زیادی برای تعویض آن بپردازید. در این ساختنی ب...
دستور تهیه : دسر سیب سرخ شده درست کنید اگر تابحال سیب سرخ شده را امتحان کرده اید، یک دسر خوشمزه را از دست داده اید. این دسر را می توانید کنار غذای اصلی یا برای میان وعده سرو کنید. سیب سرخ ش...
ربات مقوایی قابل برنامه ریزی با ریموت کنترل مخصوص بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک ربات مقوایی به نام دانبو را یاد می گیرید که با یک ریموت مخصوص کنترل می شود. برای ساخت ربات مقوایی از دو میکروکنترلر استفاده ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار سوئیچ RC فشرده مخصوص ربات های پرنده

اگر اهل ساخت پروژه های RC و ربات های پرنده هستید، این مدار خیلی به …

پاسخ دهید