خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / دوخت سبد شیک و مقاوم با طناب های خراب و بدون استفاده

دوخت سبد شیک و مقاوم با طناب های خراب و بدون استفاده

اگر همیشه دوست داشتید دوخت سبد را امتحان کنید، این آموزش ساخت کمک تان می کند. در این ساختنی یاد می گیرید چطور با طناب های بدون استفاده سبد بدوزید. از این سبد شیک می توانید برای تزیین استفاده کنید یا خرده ریزهای اتاق یا آشپزخانه را داخلش بریزید.

دوخت سبد با طناب های بدون استفاده
دوخت سبد با طناب های بدون استفاده

اندازه ای که برای دوخت سبد در نظر دارید، تاثیر چندانی در تکنیک دوخت ندارد. مهم این است که یکپارچگی بافت و دوخت سبد را حفظ کنید. اگر کلی طناب گوشه و کنار خانه دارید که نمی دانید با آنها چکار کنید، دوخت سبد یکی از بهترین گزینه ها برای بازیافت طناب های بدون استفاده است.

گام اول : وسایل مورد نیاز

  • طناب 100 درصد کتان
  • نخ همرنگ طناب
  • چرخ خیاطی با پایه زیگزاگ دوزی
  • سوزن چرخ خیاطی

گام دوم : طناب را آماده کنید

برای دوخت سبد به مقدار زیادی طناب نیاز دارید که حتماً باید به هم متصل باشند. پس اگر طناب هایتان تکه تکه هستند، ابتدا باید آنهار ا بهم وصل کنید. سر طناب هایی که می خواهید بهم وصل کنید را روی هم بگذارید و آنها را محکم با نخ بهم ببندید. وقتی نخ را به اندازه کافی دور طناب ها پیچیدید، آن را گره بزنید.

اگر می خواهید سبدتان زیباتر بشود، می توانید از طناب هایی با رنگ های متفاوت استفاده کنید. در ضمن بهتر است طناب ها را بجای نخ معمولی با نخ گلدوزی یا هر نخی که کمی کلفت باشد، بهم وصل کنید.

در ساختنی بخوانید :  مدار مختل کننده ریموت تلویزیون با استفاده از IC 555

گام سوم : دوخت سبد را شروع کنید

طناب را به صورت حلزونی بپیچانید و وقتی به اندازه ای که در تصویر می بینید رسید، یک کوک زیگزاگ صاف رویش بزنید تا باز نشود. در حین کوک زدن طناب پیچ خورده را محکم نگه دارید تا شل نشود. در ضمن انگشت تان را جایی قرار بدهید که در حین چرخ کردن آن را ببینید.

گام چهارم : کف سبد را بدوزید

مارپیچی که در مرحله قبل ساختید را طوری روی چرخ قرار بدهید که سوزن و پایه چرخ درست وسط دو ردیف اول طناب قرار بگیرند. همین طور که این مارپیچر ا می چرخانید، به کوک زدن زیگزاگ ادامه بدهید. اینکار را آرام انجام بدهید تا هم طناب محکم پیچیده بشود و هم بتوانید دست تان را خوب ببینید.

همین طور ادامه بدهید و بین ردیف های طناب را کوک بزنید. قسمتی که در این مرحله دوختید، کف سبد است.

گام پنجم : دیواره های سبد را بدوزید

وقتی کف سبد به عرض دلخواه تان رسید، دوخت را به همان روش ادامه بدهید اما دست تان را کمی بالا بیاورید. به این ترتیب طناب ها در حین کوک خوردن کمی زاویه پیدا می کنند. اگر دوختن به همین روش (با کمی زاویه) را ادامه بدهید، دیواره های سبد به تدریج بلند می شوند. این روش دوخت را تا جایی ادامه بدهید که عمق سبد به اندازه مورد نظرتان برسد.

گام ششم : طناب را ببندید

روش های مختلفی برای بستن سر طناب و اتمام دوخت سبد وجود دارد. روش پیشنهادی ما کاری است که همین حالا بلدید.

در ساختنی بخوانید :  کول پد بسازید و با خنک نگه داشتن لپتاپ خود، عمرش را بیشتر کنید!

با سر باز طناب یک مارپیچ به اندازه دلخواه تان و روی دیواره سبد بسازید. این مارپیچ را سرجایش نگه دارید و به روش گام سوم آن را کوک بزنید تا ثابت بشود. کوک زدن این مارپیچ با چرخ خیاطی به دیواره سبد کمی سخت است اما ظاهر سبد را شیک تر می کند.

سبد شیک و بادوام تان آماده است

این سبد قابل شستشو است و اگر کوک ها را محکم و با دقت زده باشید، به این راحتی ها خراب نمی شود. از این سبد می توانید برای نگه داشتن خوراکی های خشک (مثلاً آب نبات) در مهمانی، برای تزیین یا برای نگه داشتن خرده ریزهایتان استفاده کنید. فراموش نکنید تصاویر سبدهایی که با این روش می بافید را برای ساختنی ارسال کنید.

منبع

خلاصه مطلب
دوخت سبد شیک و مقاوم با طناب های خراب و بدون استفاده
عنوان مطلب
دوخت سبد شیک و مقاوم با طناب های خراب و بدون استفاده
توضیح کوتاه
با طناب های تکه تکه و بدون استفاده سبد بدوزید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

با برد آردوینو دستگاه دروغ سنج بسازید اگر همیشه دوست داشتید بدانید دستگاه دروغ سنج چطور کار می کند و چطور ساخته می شود، حالا جوابش را در ساختنی بخوانید. در این پست ساخت دستگاه دروغ سنج با ...
آموزش ساخت : کیف دستی پارچه ای و دورو بدوزید... این کیف دستی پارچه ای برای استفاده روزانه بسیار مناسب است؛ بویژه اگر فرزند خردسال داشته باشید چون این کیف علیرغم جادار بودن وزن زیادی ندارد و خیلی جمع...
بدون دستگاه های گران قیمت، مهر لاستیکی خودتان را بسازید... در این ساختنی آموزش ساخت مهر لاستیکی با ابزار دستی را یاد می گیرید. از این مهر می توانید به عنوان مهر تجاری کسب و کارتان یا برای تزیین کاردستی هایتان ...
آموزش ساخت : با سرب درخت تزیینی درست کنید... در این پست ساختنی طرز ساخت یک درخت تزیینی مصنوعی را یاد می گیرید. این کاردستی بیشتر از اینکه هنری باشد با علم سر و کار دارد. این درخت با سرب و روی ساخ...
با ماژول ESP8266 دیمر LED هوشمند و متصل به اینترنت بسازید... نوار LED یکی از کاربردی ترین تجهیزات نورپردازی است. از این نوارها می توانید داخل کابینت، زیر تخت یا برای ساخت چراغ تزیینی استفاده کنید. یکی از مهمترین...
آموزش ساخت : کابینت چرخدار و مخفی بسازید... اگر در آشپزخانه تان کابینتی دارید که کاملاً به دیوار نچسبیده، این کابینت چرخدار بسازید و خودتان را از شر کابینت های شلوغ خلاص کنید. این کابینت مخفی را...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت درختچه بونسای تزیینی با سیم!

ساخت درختچه تزیینی با سیم یکی از ایده های ارزان و محبوب بین طرفداران ساختنی …

پاسخ دهید