خانه / چگونه بسازیم / بیرون از خانه / با وسایل دور ریختنی اجاق مسافرتی ساده و پرقدرت بسازید

با وسایل دور ریختنی اجاق مسافرتی ساده و پرقدرت بسازید

در این ساختنی طرز ساخت یک اجاق مسافرتی را یاد می گیرید که با وسایل بدون استفاده ساخته می شوید. از این اجاق می توانید بصورت جداگانه استفاده کنید یا با کمک آن چوب های خشک یا ذغال را شعله ور کنید. اگر همیشه با آتش درست کردن در طبیعت مشکل دارید چون نمی توانید چوب ها را شعله ور کنید، این ساختنی کمک تان می کند.

می توانید در اوقات فراغت تان این اجاق مسافرتی را بسازید و بین وسایل تان بگذارید. با اینکار هر وقت به آتش نیاز داشته باشید، یک اجاق آماده در کوله پشتی تان دارید!

گام اول : وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز
 • قوطی تن ماهی
 • کارتن
 • شمع
 • یک ظرف فلزی
 • کاتر
 • ماژیک
 • کاغذ سنباده
 • چسب بسته بندی

گام دوم : قوطی و کارتن را آماده کنید

 1. قوطی تن ماهی را کاملاً تمیز بشویید و برچسب های رویش را کاملاً بردارید. اگر قوطی که انتخاب کرده اید، رنگ شده است باید رنگش را هم پاک کنید.
 2. ارتفاع قوطی را روی کارتن علامت بگذارید و چند نوار بلند با همین عرض ببرید. نوارهای کارتنی را در جهت درست ببرید تا بعداً در تا کردن آنها دچار مشکل نشوید. اگر از نوار اول برای بریدن سایر نوارها استفاده کنید، کارتان ساده تر می شود.
 3. حالا نوارهایی که بریده اید را از انتها بهم بچسبانید تا یک نوار بلند شکل بگیرد. از یک طرف این نوار بلند شروع کنید و آن را کاملاً محکم رول کنید. اگر نوار بیش از حد بلند بود، باید آن را کوتاه کنید.

گام سوم : کارتن را داخل قوطی قرار بدهید

رول نوار کارتنی را داخل قوطی بگذارید و مطمئن شوید جایش کاملاً سفت است. اگر اتفاع رول کارتنی بیشتر از قوطی است، با کاتر آن را با لبه قوطی تراز کنید.

در ساختنی بخوانید :  با آردوینو سینت سایزر بسازید

یک مربع از باقیمانده کارتن ببرید و یک طرفش را برش بزنید تا چهار زبانه شکل بگیرد. این کارتن را وسط رول داخل قوطی فرو کنید و زبانه ها را به شکل یک گل باز کنید. این زبانه ها در واقع فیتیله اجاق مسافرتی هستند.

گام چهارم : شمع ها را آب کنید

 1. چند شمع داخل یک ظرف فلزی بریزید و آنها را روی گاز بگذارید تا آب بشوند. هرچه شمع ها را بیشتر داغ کنید، دیرتر سرد می شوند. پس به محض آب شدن شمع ها، ظرف را از روی شعله بردارید. در ضمن نخ ها را هم با چنگال جدا کنید.
 2. شمع آب شده را داخل قوطی و روی رول کارتنی بریزید. شمع آب شده را یکدست و روی تمام سطح کارتن پخش کنید. وقتی احساس کردید قوطی پر شده، صبر کنید تا شمع خشک بشود. ب خشک شدن موم، کارتن ها کمی از آن را جذب می کنند و خواهید دید که نیمی از فضای قوطی خالی می شود. باقیمانده شمع آب شده را داخل قوطی بریزید و صبر کنید تا کاملاً خشک بشود.
 3. بعد از چند ساعت و وقتی موم کاملاً سرد شد، اجاق مسافرتی آماده است. می توانید از آن به تنهایی استفاده کنید یا با آن چوب خشک و ذغال را روشن کنید.

اجاق مسافرتی را تست کنید

ما چند تست کوچک با این اجاق انجام دادیم. همانطور که در تصاویر می بینید این اجاق براحتی و با سرعت خیلی زیاد چوب خشک و ذغال را شعله ور می کند. مهمترین ویژگی این اجاق مقاومت شعله آن در برابر باد است. علت این مقاومت هم استفاده از موم داخل قوطی است. در تصاویر بالا می بینید که باد مستقیم پنکه هم نمی تواند شعله های اجاق را خاموش کند. در این آزمایش ها فقط باد شدید توانست این اجاق ساده اما پرقدرت را کاملاً خاموش کند.

در ساختنی بخوانید :  برای دوربین فیلمبرداری میکروفون پرتابل بسازید و ویدیوهای بهتر ضبط کنید

اگر این اجاق را ساختید ، عکس هایش را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
با وسایل دور ریختنی اجاق مسافرتی ساده و پرقدرت بسازید
عنوان مطلب
با وسایل دور ریختنی اجاق مسافرتی ساده و پرقدرت بسازید
توضیح کوتاه
اجاق مسافرتی با شعله های بادوام بسازید و در سفر از آن استفاده کنید
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت اجاق خورشیدی بسیار قدرتمند با لنز فرنل... قبلاً در ساختنی طرز ساخت اجاق خورشیدی و مسافرتی را یاد گرفته اید. این اجاق های خورشیدی با ورق های فلزی یا آلومینیومی ساخته می شوند اما در این ساختنی ط...
با پرینتر سه بعدی مدل منظومه شمسی کامل و چرخنده بسازید... مدل منظومه شمسی یا افلاک نما یک مدل مکانیکی از منظومه شمسی است که موقعیت نسبی و حرکات سیاره ها و قمرها را طبق مدل خورشید مرکزی نمایش می دهد.در این ساخ...
با وسایل دور ریختنی زیرلیوانی های زیبا بسازید... باورش سخت است اما این زیرلیوانی های بادوام و شیک کاملاً از قوطی های دور ریختنی و کاغذ دیواری ساخته شده اند. در این ساختنی می توانید آموزش ساخت این زیر...
پازل سه بعدی با طرح و اندازه دلخواه بسازید... پرینتر سه بعدی امکان ساخت هر چیزی را در خانه فراهم کرده است؛ از وسایل تزیینی گرفته تا میکروسکوپ و اسباب بازی. با این فناوری پیشرو می توانید براحتی و ب...
با یک قاشق و ابزار کارگاهی ساده اسپورک (قاشق سفری) بسازید... اسپورک نام نوعی قاشق است که است که کار قاشق، چنگال و کارد را به صورت همزمان انجام می دهد. اسپورک معمولاً گران است و تکی فروخته نمی شود. اگر می خواهید ...
کیف تبلت پارچه ای با طرح و اندازه دلخواه بدوزید... اگر دنبال یک راه ارزان برای سالم نگه داشتن قاب و نمایشگر تبلت می گردید، یک کیف تبلت پارچه ای بدوزید. پیدا کردن کیف تبلت پارچه ای در بازار کار سختی است...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید