خانه / چگونه بسازیم / بیرون از خانه / با وسایل دور ریختنی اجاق مسافرتی ساده و پرقدرت بسازید

با وسایل دور ریختنی اجاق مسافرتی ساده و پرقدرت بسازید

در این ساختنی طرز ساخت یک اجاق مسافرتی را یاد می‌گیرید که با وسایل بدون استفاده ساخته می‌شوید. از این اجاق می‌توانید بصورت جداگانه استفاده کنید یا با کمک آن چوب‌های خشک یا ذغال را شعله ور کنید. اگر همیشه با آتش درست کردن در طبیعت مشکل دارید چون نمی‌توانید چوب‌ها را شعله ور کنید، این ساختنی کمک تان می‌کند.

می‌توانید در اوقات فراغت تان این اجاق مسافرتی را بسازید و بین وسایل تان بگذارید. با اینکار هر وقت به آتش نیاز داشته باشید، یک اجاق آماده در کوله پشتی تان دارید!

گام اول : وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز
 • قوطی تن ماهی
 • کارتن
 • شمع
 • یک ظرف فلزی
 • کاتر
 • ماژیک
 • کاغذ سنباده
 • چسب بسته بندی

گام دوم : قوطی و کارتن را آماده کنید

 1. قوطی تن ماهی را کاملاً تمیز بشویید و برچسب‌های رویش را کاملاً بردارید. اگر قوطی که انتخاب کرده اید، رنگ شده است باید رنگش را هم پاک کنید.
 2. ارتفاع قوطی را روی کارتن علامت بگذارید و چند نوار بلند با همین عرض ببرید. نوارهای کارتنی را در جهت درست ببرید تا بعداً در تا کردن آنها دچار مشکل نشوید. اگر از نوار اول برای بریدن سایر نوارها استفاده کنید، کارتان ساده تر می‌شود.
 3. حالا نوارهایی که بریده اید را از انتها بهم بچسبانید تا یک نوار بلند شکل بگیرد. از یک طرف این نوار بلند شروع کنید و آن را کاملاً محکم رول کنید. اگر نوار بیش از حد بلند بود، باید آن را کوتاه کنید.

گام سوم : کارتن را داخل قوطی قرار بدهید

رول نوار کارتنی را داخل قوطی بگذارید و مطمئن شوید جایش کاملاً سفت است. اگر اتفاع رول کارتنی بیشتر از قوطی است، با کاتر آن را با لبه قوطی تراز کنید.

یک مربع از باقیمانده کارتن ببرید و یک طرفش را برش بزنید تا چهار زبانه شکل بگیرد. این کارتن را وسط رول داخل قوطی فرو کنید و زبانه‌ها را به شکل یک گل باز کنید. این زبانه‌ها در واقع فیتیله اجاق مسافرتی هستند.

گام چهارم : شمع‌ها را آب کنید

 1. چند شمع داخل یک ظرف فلزی بریزید و آنها را روی گاز بگذارید تا آب بشوند. هرچه شمع‌ها را بیشتر داغ کنید، دیرتر سرد می‌شوند. پس به محض آب شدن شمع‌ها، ظرف را از روی شعله بردارید. در ضمن نخ‌ها را هم با چنگال جدا کنید.
 2. شمع آب شده را داخل قوطی و روی رول کارتنی بریزید. شمع آب شده را یکدست و روی تمام سطح کارتن پخش کنید. وقتی احساس کردید قوطی پر شده، صبر کنید تا شمع خشک بشود. ب خشک شدن موم، کارتن‌ها کمی‌از آن را جذب می‌کنند و خواهید دید که نیمی‌از فضای قوطی خالی می‌شود. باقیمانده شمع آب شده را داخل قوطی بریزید و صبر کنید تا کاملاً خشک بشود.
 3. بعد از چند ساعت و وقتی موم کاملاً سرد شد، اجاق مسافرتی آماده است. می‌توانید از آن به تنهایی استفاده کنید یا با آن چوب خشک و ذغال را روشن کنید.

اجاق مسافرتی را تست کنید

ما چند تست کوچک با این اجاق انجام دادیم. همانطور که در تصاویر می‌بینید این اجاق براحتی و با سرعت خیلی زیاد چوب خشک و ذغال را شعله ور می‌کند. مهمترین ویژگی این اجاق مقاومت شعله آن در برابر باد است. علت این مقاومت هم استفاده از موم داخل قوطی است. در تصاویر بالا می‌بینید که باد مستقیم پنکه هم نمی‌تواند شعله‌های اجاق را خاموش کند. در این آزمایش‌ها فقط باد شدید توانست این اجاق ساده اما پرقدرت را کاملاً خاموش کند.

اگر این اجاق را ساختید ، عکس‌هایش را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
با وسایل دور ریختنی اجاق مسافرتی ساده و پرقدرت بسازید
عنوان مطلب
با وسایل دور ریختنی اجاق مسافرتی ساده و پرقدرت بسازید
توضیح کوتاه
اجاق مسافرتی با شعله‌های بادوام بسازید و در سفر از آن استفاده کنید
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : جاکلیدی دیواری فلزی بسازید... در خانه ای که جاکلیدی دیواری وجود نداشته باشد، تکلیف کلیدها مشخص است. هر روز صبح که می خواهید از خانه بیرون بروید باید چند دقیقه وقت صرف پیدا کردن کلی...
کیف دوشی چرم مردانه ساده و شیک بدوزید در این ساختنی آموزش دوخت کیف دوشی چرم مردانه ساده اما شیک را یاد می گیرید. طراحی این کیف دوشی بسیار ساده است و به همین خاطر دوختش نیاز به مهارت و تجرب...
آموزش ساخت : جامدادی رولی چرم بدوزید شاید تعجب کنید اگر ببینید که دوخت این جامدادی رولی چرم فقط سه مرحله دارد! به خاطر همین سادگی ساختنی خوبی برای یادگیری چرم دوزی است. این جامدادی رولی چ...
آموزش ساخت : یک بطری آب پاش که در همه جهات کار میکند... بطری های و اسپری های آب پاش از لوازمی هستند که در همه خانه ها پیدا میشوند و کاربردهای زیادی هم دارند؛ از نظافت گرفته تا آب دادن به گلها. این آب پاش ها...
آموزش ساخت : لانه پرنده چوبی بسازید چقدر به فکر پرنده هایی هستید که روی درخت های حیاط خانه تان زندگی می کنند؟ آنهم در آستانه فصل سرما و بارش؟ در این ساختنی طرز ساخت یک لانه پرنده چوبی را...
بدون مهارت خیاطی و بافتنی عروسک کاموایی بامزه و متفاوت بسازید... در این ساختنی روشی را برای ساخت عروسک یاد می گیرید که به هیچ مهارتی نیاز ندارد. تنها مهارتی که برای ساخت این عروسک کاموایی بامزه نیاز دارید، صبر است! ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار شارژر باتری اتوماتیک به دو روش مختلف

باتری‌های قلمی‌هنوز کاربرد زیادی دارند و عمر کم آنها تاثیری در این مسئله ندارد. اگر …

پاسخ دهید