خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش برنامه نویسی آردوینو به صورت وایرلس و از طریق بلوتوث

آموزش برنامه نویسی آردوینو به صورت وایرلس و از طریق بلوتوث

برد آردوینو Uno یکی از جالب ترین سخت افزارهایی است که می توانید در پروژه های آردوینو و الکترونیک از آن استفاده کنید. اما که برنامه نویسی آردوینو حتماً باید آن را با یک کابل سریال به USB به کامپیوتر وصل کنید. این ویژگی می تواند در بسیاری از پروژه ها مشکل ایجاد کند. به همین خاطر در این ساختنی به شما یاد می دهیم برنامه نویسی آردوینو را به صورت وایرلس و از طریق بلوتوث انجام بدهید.

با این روش دیگر لازم نیست در مراحل تست دستگاهی که ساخته اید، یک کابل همراه تان داشته باشید و هر بار که می خواهید کدها را به روز رسانی کنید، آردوینو را به کامپیوتر وصل کنید. در ویدیوی زیر می توانید بیشتر با این روش برنامه نویسی آشنا بشوید:

گام اول : وسایل مورد نیاز

 • برد آردوینو Uno
 • ماژول بلوتوث HC05
 • برد مدار چاپی
 • برد بورد
 • مقاومت 2.2K
 • مقاومت 1K
 • خازن 0.1uF
 • پین هدر
 • سیم
 • هویه
 • قلع

گام دوم : ماژول بلوتوث را آماده کنید

در این روش برنامه نویسی از ماژول بلوتوث HC05 برای برقراری ارتباط با آردوینو استفاده می کنیم. هنگام خرید دقت کنید ماژول HC06 را به اشتباه نخرید؛ این دو ماژول خیلی شبیه هم هستند اما یک تفاوت مهم دارند. ماژول HC05 هم به عنوان مستر و هم به عنوان کلاینت قابل استفاده است اما ماژول HC06 فقط کلاینت است. این روش برنامه نویسی آردوینو با ماژول بلوتوث HC06 جواب نمی دهد.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : با تکه های پارچه دستبند درست کنید

اگر ماژولی که خریده اید برد برک اوت دارد، مطمئن شوید یک ترمینال کلید دارد. اگر بجای این ترمینال، ترمینال Wakeup دارد باید یک سیم به پین 34 لحیم کنید تا کار پین کلید را انجام بدهد. سپس پین 32 ماژول را لحیم کنید؛ از این پین برای ریست کردن برد بعد از هربار آپلود کد استفاده می کنیم.

گام سوم : حالت AT Command

ماژول بلوتوث را در حالت AT Command قرار بدهید
ماژول بلوتوث را در حالت AT Command قرار بدهید

قبل از برقراری اتباط بین ماژول بلوتوث و کامپیوتر، باید کدهایی را روی آردوینو آپلود کنید که مازول بلوتوث را در حالت AT Command قرار بدهد. از کدهای زیر برای اینکار استفاده کنید.

گام چهارم : آردوینو را به ماژول بلوتوث وصل کنید

در این مرحله باید برد آردوینو را به ماژول بلوتوث وصل کنید تا در حالت AT Command قرار بگیرد. برای اینکار اتصالات زیر را برقرار کنید:

 • GND ماژول به پین GND آردوینو
 • 5V ماژول به پین 5V آردوینو
 • TX ماژول به پین دیجیتال 10 آردوینو
 • RX ماژول به پین دیجیتال 11 آردوینو
 • کلید (پین 34) ماژول به پین دیجیتال 9 آردوینو
در ساختنی بخوانید :  با آردوینو ساعت هوشمند کلمه ای بسازید [Arduino]

بعد از ایجاد این اتصالات روی برد بورد و قبل از وصل کردن آردوینو به کامپیوتر، پین VCC ماژول بلوتوث را قطع کنید تا برق ماژول قطع بشود. حالا برد آردوینو را به کامپیوتر وصل کنید و پین VCC را دوباره سرجایش بزنید. به این ترتیب ماژول بلوتوث دوباره در حالت AT Command قرار می گیرد.

حالا یک ترمینال سریال باز کنید و فرمان های زیر را وارد کنید. هر بار که برد با OK جواب بدهد یعنی فرمان ها درست اجرا شده اند.

گام پنجم : برد را اندازه بگیرید

از این مرحله باید ساخت شیلد برنامه نویسی را آغاز کنید. باید به تمام ترمینال های آردوینو پین هدر اضافه کنید و شیلد مناسب برای پروژه تان را بسازید. پین ها را روی برد مدار چاپی قرار بدهید و آنها را لحیم کنید.

سپس با ابزار چرخشی یا کاتر برد مدار چاپی، حاشیه اضافی برد را ببرید. برد مدار چاپی را روی برد آردوینو قرار بدهید و یکبار دیگر اندازه اش را چک کنید.

گام ششم : مدار را بسازید

حالا مدار را با توجه به تصویر بالا بسازید. با ساخت این مدار از پین های 32، VCC، GND، TX و RX ماژول بلوتوث استفاده می کنیم و دیگر به پین کلید نیاز نداریم. از پین 32 ماژول بلوتوث HC05 به عنوان پین ریست استفاده می کنیم چون برد بعد از هربار آپلود کدها به صورت خودکار ریست می شود.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : با روکش چراغ خواب چوبی بسازید

این مدار یک تقسیم کننده ولتاژ هم دارد چون پین 32 ماژول بلوتوث از جریان 3.3 ولتی پشتیبانی می کند. در نتیجه می توانید سطح ولتاژ 3.3 ولتی را حفظ کنید.

برنامه نویسی آردوینو با بلوتوث را تست کنید

بعد از اینکه همه قطعات را لحیم کردید، با یک مولتی متر همه ترمینال ها را چک کنید تا مطمئن شوید درست لحیم شده اند. سپس شیلد برنامه نویسی را به آردوینو وصل کنید و ماژول بلوتوث را هم به کامپیوتر وصل کنید. پسورد پیش فرض اتصال به ماژول هم 1234 است.

حالا نرم افزار Arduino IDE را باز کنید و یک برنامه خالی انتخاب کنید (به عنوان تست). پورت مناسب را انتخاب کنید (اگر از سیستم عامل ویندوز استفاده می کنید، پورت ماژول را در قسمت device manager پیدا کنید) و آپلود را بزنید. حالا ماژول بلوتوث HC05 به کامپیوتر وصل می شود و کدها روی آردوینو آپلود می شوند. اگر همه مراحل را درست انجام داده باشید، در حین برنامه نویسی آردوینو LED روی برد چشمک خواهد زد.

پیشنهادی برای بهبود این شیلد برنامه نویسی آردوینو دارید؛ آن را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش برنامه نویسی آردوینو به صورت وایرلس و از طریق بلوتوث
عنوان مطلب
آموزش برنامه نویسی آردوینو به صورت وایرلس و از طریق بلوتوث
توضیح کوتاه
از این به بعد لازم نیست برای آپلود کدها آردوینو را به کامپیوتر وصل کنید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت ولت متر ساده با برد آردوینو در این ساختنی طرز ساخت ولت متر ساده با برد آردوینو را یاد می گیرید. ساخت ولت متر با برد آردوینو بسیار ساده است و نیاز به آشنایی زیاد و تخصصی با آردوین...
برای خرده ریزهایتان کیسه پارچه ای با طناب کشی بدوزید... در این ساختنی آموزش ساخت کیسه پارچه ای را یاد می گیرید که دوختش بسیار ساده است. این نوع کیسه پارچه فقط از یک تکه پارچه دوخته می شود و به همین خاطر مها...
آموزش ساخت : رخت آویز چوبی ساده و شیک بسازید... رخت آویز چوبی که در این پست طرز ساختش را یاد می گیرید، هم ظاهر ساده ای دارد و هم ساختنش بسیار ساده است. برای ساخت این رخت آویز فقط به کنی چوب و چند اس...
آموزش ساخت چراغ مطالعه قابل حمل شیک و کاربردی... برای کسانی که میز کار کوچکی دارند یا نمی خواهید همیشه روی میزشان شلوغ باشد، چراغ مطالعه پرتابل بهترین انتخاب است. ساخت چراغ مطالعه پرتابل بسیار ساده ا...
با وسایل دور ریختنی اجاق مسافرتی ساده و پرقدرت بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک اجاق مسافرتی را یاد می گیرید که با وسایل بدون استفاده ساخته می شوید. از این اجاق می توانید بصورت جداگانه استفاده کنید یا با ...
آموزش ساخت : قایق کنترلی سریع بسازید در این ساختنی طرز ساخت یک قایق کنترلی یا هاورکرافت مخصوص مسابقه را یاد می گیرید. این قایق کنترلی طوری طراحی شده که وزن و مصرف انرژیی کمی داشته باشد. ب...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

راه اندازی استپر موتور با استفاده از آردوینو

کنترل استپر موتور با آردوینو و استفاده از IC دارلینگتون UL2003A

در این ساختنی قصد توضیح جنبه های متفاوتی از کنترل استپر موتور (Stepper Motor) توسط آردوینو …

یک دیدگاه

 1. سلام میشه سایت دانلود آردوینو آی دی ای برای اندروید رو بزارید توی سایتتون؟!
  این بخش من ربات نیستم خیلی مزخرفه لطفا تصاویرو درست تقسیم بندی کنید؟!
  باتشکر

پاسخ دهید