خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش برنامه نویسی آردوینو به صورت وایرلس و از طریق بلوتوث

آموزش برنامه نویسی آردوینو به صورت وایرلس و از طریق بلوتوث

برد آردوینو Uno یکی از جالب ترین سخت افزارهایی است که می توانید در پروژه های آردوینو و الکترونیک از آن استفاده کنید. اما که برنامه نویسی آردوینو حتماً باید آن را با یک کابل سریال به USB به کامپیوتر وصل کنید. این ویژگی می تواند در بسیاری از پروژه ها مشکل ایجاد کند. به همین خاطر در این ساختنی به شما یاد می دهیم برنامه نویسی آردوینو را به صورت وایرلس و از طریق بلوتوث انجام بدهید.

با این روش دیگر لازم نیست در مراحل تست دستگاهی که ساخته اید، یک کابل همراه تان داشته باشید و هر بار که می خواهید کدها را به روز رسانی کنید، آردوینو را به کامپیوتر وصل کنید. در ویدیوی زیر می توانید بیشتر با این روش برنامه نویسی آشنا بشوید:

گام اول : وسایل مورد نیاز

 • برد آردوینو Uno
 • ماژول بلوتوث HC05
 • برد مدار چاپی
 • برد بورد
 • مقاومت 2.2K
 • مقاومت 1K
 • خازن 0.1uF
 • پین هدر
 • سیم
 • هویه
 • قلع

گام دوم : ماژول بلوتوث را آماده کنید

در این روش برنامه نویسی از ماژول بلوتوث HC05 برای برقراری ارتباط با آردوینو استفاده می کنیم. هنگام خرید دقت کنید ماژول HC06 را به اشتباه نخرید؛ این دو ماژول خیلی شبیه هم هستند اما یک تفاوت مهم دارند. ماژول HC05 هم به عنوان مستر و هم به عنوان کلاینت قابل استفاده است اما ماژول HC06 فقط کلاینت است. این روش برنامه نویسی آردوینو با ماژول بلوتوث HC06 جواب نمی دهد.

اگر ماژولی که خریده اید برد برک اوت دارد، مطمئن شوید یک ترمینال کلید دارد. اگر بجای این ترمینال، ترمینال Wakeup دارد باید یک سیم به پین 34 لحیم کنید تا کار پین کلید را انجام بدهد. سپس پین 32 ماژول را لحیم کنید؛ از این پین برای ریست کردن برد بعد از هربار آپلود کد استفاده می کنیم.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : با کمترین وسایل مدل آزمایشگاهی موج بسازید

گام سوم : حالت AT Command

ماژول بلوتوث را در حالت AT Command قرار بدهید
ماژول بلوتوث را در حالت AT Command قرار بدهید

قبل از برقراری اتباط بین ماژول بلوتوث و کامپیوتر، باید کدهایی را روی آردوینو آپلود کنید که مازول بلوتوث را در حالت AT Command قرار بدهد. از کدهای زیر برای اینکار استفاده کنید.

گام چهارم : آردوینو را به ماژول بلوتوث وصل کنید

در این مرحله باید برد آردوینو را به ماژول بلوتوث وصل کنید تا در حالت AT Command قرار بگیرد. برای اینکار اتصالات زیر را برقرار کنید:

 • GND ماژول به پین GND آردوینو
 • 5V ماژول به پین 5V آردوینو
 • TX ماژول به پین دیجیتال 10 آردوینو
 • RX ماژول به پین دیجیتال 11 آردوینو
 • کلید (پین 34) ماژول به پین دیجیتال 9 آردوینو
در ساختنی بخوانید :  جوی استیک خمیری مخصوص کیبورد بسازید و راحت بازی کنید

بعد از ایجاد این اتصالات روی برد بورد و قبل از وصل کردن آردوینو به کامپیوتر، پین VCC ماژول بلوتوث را قطع کنید تا برق ماژول قطع بشود. حالا برد آردوینو را به کامپیوتر وصل کنید و پین VCC را دوباره سرجایش بزنید. به این ترتیب ماژول بلوتوث دوباره در حالت AT Command قرار می گیرد.

حالا یک ترمینال سریال باز کنید و فرمان های زیر را وارد کنید. هر بار که برد با OK جواب بدهد یعنی فرمان ها درست اجرا شده اند.

گام پنجم : برد را اندازه بگیرید

از این مرحله باید ساخت شیلد برنامه نویسی را آغاز کنید. باید به تمام ترمینال های آردوینو پین هدر اضافه کنید و شیلد مناسب برای پروژه تان را بسازید. پین ها را روی برد مدار چاپی قرار بدهید و آنها را لحیم کنید.

سپس با ابزار چرخشی یا کاتر برد مدار چاپی، حاشیه اضافی برد را ببرید. برد مدار چاپی را روی برد آردوینو قرار بدهید و یکبار دیگر اندازه اش را چک کنید.

گام ششم : مدار را بسازید

حالا مدار را با توجه به تصویر بالا بسازید. با ساخت این مدار از پین های 32، VCC، GND، TX و RX ماژول بلوتوث استفاده می کنیم و دیگر به پین کلید نیاز نداریم. از پین 32 ماژول بلوتوث HC05 به عنوان پین ریست استفاده می کنیم چون برد بعد از هربار آپلود کدها به صورت خودکار ریست می شود.

این مدار یک تقسیم کننده ولتاژ هم دارد چون پین 32 ماژول بلوتوث از جریان 3.3 ولتی پشتیبانی می کند. در نتیجه می توانید سطح ولتاژ 3.3 ولتی را حفظ کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : حکاکی روی شیشه را یاد بگیرید

برنامه نویسی آردوینو با بلوتوث را تست کنید

بعد از اینکه همه قطعات را لحیم کردید، با یک مولتی متر همه ترمینال ها را چک کنید تا مطمئن شوید درست لحیم شده اند. سپس شیلد برنامه نویسی را به آردوینو وصل کنید و ماژول بلوتوث را هم به کامپیوتر وصل کنید. پسورد پیش فرض اتصال به ماژول هم 1234 است.

حالا نرم افزار Arduino IDE را باز کنید و یک برنامه خالی انتخاب کنید (به عنوان تست). پورت مناسب را انتخاب کنید (اگر از سیستم عامل ویندوز استفاده می کنید، پورت ماژول را در قسمت device manager پیدا کنید) و آپلود را بزنید. حالا ماژول بلوتوث HC05 به کامپیوتر وصل می شود و کدها روی آردوینو آپلود می شوند. اگر همه مراحل را درست انجام داده باشید، در حین برنامه نویسی آردوینو LED روی برد چشمک خواهد زد.

پیشنهادی برای بهبود این شیلد برنامه نویسی آردوینو دارید؛ آن را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش برنامه نویسی آردوینو به صورت وایرلس و از طریق بلوتوث
عنوان مطلب
آموزش برنامه نویسی آردوینو به صورت وایرلس و از طریق بلوتوث
توضیح کوتاه
از این به بعد لازم نیست برای آپلود کدها آردوینو را به کامپیوتر وصل کنید.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

با میوه های دلخواه تان، شکلات میوه ای درست کنید... در این ساختنی دستور تهیه یک نوع شکلات پذیرایی را برایتان آماده کرده ایم که می توانید هربار آن را با یک طعم جدید درست کنید! این شکلات میوه ای را می توا...
آموزش ساخت : چراغ تزیینی کهکشانی بسازید... وسایل تزیینی که با الهام از زیبایی های آسمان شب و کهکشان ها ساخته میشوند، بسیار شیک و البته گران هستند. اگر شما هم طرفدار این وسایل هستید، می توانید ب...
آموزش ساخت : کمد مخصوص زیرپله بسازید اگر در خانه تان راه پله داشته باشید، حتماً به فکر استفاده از آن افتاده اید و شاید هم تابحال از آن استفاده کرده باشید. فضای زیر راه پله کاربردهای زیادی...
آموزش ساخت گیرنده FM با برد آردوینو و ماژول TEA5767... اگر می خواهید ایستگاه رادیویی خودتان را بسازید یا با دوستان تان ارتباط رادویویی برقرار کنید، قبلاً از هر چیز به یک فرستنده FM و گیرنده FM نیاز دارید. ...
آموزش ساخت : کتابخانه دیواری با طرح بتمن بسازید... این کتابخانه دیواری بهترین هدیه ای است که میتوانید به طرفداران بتمن بدهید. اندازه این کتابخانه دیواری طوری است که برای کتاب های کوچک یا دیسک های فشرده...
آموزش ساخت : با گل خشک قاب گوشی درست کنید!... اگر یکی از تفریح های دوران کودکی تان خشک کردن گل و گیاه بوده حتماً از این ساختنی خوشتان می آید. در این آموزش ساخت یاد می گیرید که با گل و گیاه خشک شده...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با آردوینو لوکس متر بسازید؛ آموزش اندازه گیری شدت نور

اگر به یک لوکس متر برای اندازه گیری شدت نور و روشنایی نیاز دارید، می …

یک دیدگاه

 1. سلام میشه سایت دانلود آردوینو آی دی ای برای اندروید رو بزارید توی سایتتون؟!
  این بخش من ربات نیستم خیلی مزخرفه لطفا تصاویرو درست تقسیم بندی کنید؟!
  باتشکر

پاسخ دهید