خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / آموزش دوخت زیر بشقابی ارزان و شیک با طرح پاییزی

آموزش دوخت زیر بشقابی ارزان و شیک با طرح پاییزی

در این ساختنی یاد می‌گیرید چطور با هزینه کم و با طرح دلخواه تان زیربشقابی بدوزید. دوخت این زیر بشقابی بسیار ساده است و نیاز به مهارت خیاطی ندارد. البته باری دوخت آنها به چرخ خیاطی نیاز دارید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز

ابزار مورد نیاز

 • چرخ خیاطی
 • قیچی
 • موکت برش، خط کش، روتر گرد
 • اتو
 • سنجاق

وسایل مورد نیاز

 • چسب اتویی
 • 0.2 متر از شش تا هشت پارچه با طرح‌های مختلف (برای برگ‌ها)
 • 0.7 متر پارچه (برای پارچه پشتی)
 • 0.2 متر پارچه (برای پارچه حاشیه‌ها)
 • 0.5 متر پارچه لبه دوزی
 • نخ با رنگ مناسب
 • 0.5 متر پارچه پشم شیشه ای
 • چسب مایع پارچه (این نوع چسب مانع از ریش ریش شدن پارچه می‌شود)

گام دوم : ترکیب رنگ را انتخاب کنید

اگر اهل خیاطی باشید، احتمالا تکه پارچه‌های زیادی دارید. این پارچه‌ها را کنار هم بگذارید و یک ترکیب رنگ مناسب برای زیر بشقابی‌ها پیدا کنید. بهتر است پارچه پشتی و پارچه حاشیه طرح نداشته باشند تا پارچه مخصوص برگ‌ها بهتر خودشان را نشان بدهند.

گام سوم : پارچه‌ها را ببرید

 1. چهار پارچه مربعی 36 سانتیمتری از پارچه پشتی ببرید. چهار مستطیل 10 در 36 سانتیمتری هم از پارچه حاشیه ببرید.
 2. شش نوار بلند با عرض 6 سانتمتر از پارچه لبه دوزی ببرید. سپس چهارتا از آنها را بدوزید که هر کدام 166 سانتیمتر طول داشته باشند (یکی برای هر زیربشقابی). سپس هر نوار را طوری تا کنید که طرف درست شان رو به هم باشند و سپس آنها را اتو کنید.
 3. با چرخ خیاطی یک پارچه 4 در 36 سانتیمتری را به یک لبه پارچه پشتی بدوزید. سپس لبه‌ها را به سمت پارچه تاریک تر اتو کنید.
 4. با دست دو برگ با شکل‌های مختلف روی چسب اتویی بکشید. ابعاد پیشنهادی ما برای برگ‌ها 12 در 2.5 و 15 در 3 سانتیمتر است. برای هر زیر بشقابی چهارتا از برگ‌های بزرگتر و پنج تا از برگ‌های کوچکتر را ببرید. خط برش باید 3 میلیمتر از خطوطی کشیده اید، فاصله داشته باشد.
 5. شکل چهار ساقه با کمی‌خمیدگی روی چسب اتویی بکشید (20 سانتیمتر طول و یک سانتیمتر عرض). سپس شکل ساقه‌ها را ببرید.
 6. چسب‌هایی که به شکل برگ بریده اید را روی پارچه برگ‌ها بگذارید و روی آنها را اتو کنید. بهتر است هر برگ را روی قسمت‌های مختلف پارچه بگذارید تا برگ‌ها رنگ‌های متفاوتی باشند. وقتی چسب به پارچه چسبید، پارچه را ببرید.
 7. ساقه را هم به همین شکل ببرید.

گام چهارم : برگ‌ها را ببرید

برگ‌ها و ساقه‌ها را با الگوی دلخواه تان روی پارچه پشتی بگذارید و روی آنها را اتو کنید. با کوک ساده یا زیگزاگ، لبه‌های ساقه و برگ‌ها را با نخ مناسب بدوزید.

پشم شیشه ای پارچه ای را بین پارچه‌های دو طرف زیربشقابی بگذارید و آنها را با سنجاق بهم وصل کنید.

لبه باز پارچه لبه دوزی را به لبه پارچه رویی و زیری زیر بشقابی بدوزید (طوری که از هر سه لایه بگذرد). پارچه لبه دوزی را روی لبه برگردانید و پشتش را با دست کوک بزنید. یکبار دیگر پارچه‌ها را اتو کنید.

زیر بشقابی‌ها آماده اند

با انتخاب پارچه‌های مختلف و ترکیب‌های متفاوت می‌توانید زیر بشقابی‌های مختلف بدوزید. می‌توانید با استفاده از پایه‌های دوخت مختلف، طرح‌های زیبا روی پارچه‌ها بدوزید. تصاویر زیر بشقابی‌هایی که می‌دوزید را برای ساختنی ارسال کنید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش دوخت زیربشقابی شیک با طرح پاییزی
عنوان مطلب
آموزش دوخت زیربشقابی شیک با طرح پاییزی
توضیح کوتاه
یک زیر بشقابی بسیار زیبا با طرح‌های پاییزی بسازید و خانه خود را زیبا تر کنید
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت موتور براشلس یا بدون جاروبک برای پهپادها... موتور براشلس یا بدون جاروبک یکی از اجزای اصلی هر پهپاد یا هوای بدون سرنشین است. فرقی نمی کند بخواهید تری کوپتر یا کوادکوپتر بسازید، انتخاب موتور براشل...
آموزش ساخت: چراغ مطالعه ی باباقوری فلزی استیم پانک (Steampunk)... چراغ مطالعه کوچک استیم پانک یک چراغ مطالعه ی کوچک! این چراغ از لامپ قدیمی دوچرخه، فنر موتور ماشین، گیره چوب، لوله ی مسی و شارژر موبایل ساخته شده اس...
با برد آردوینو دستگاه دروغ سنج بسازید اگر همیشه دوست داشتید بدانید دستگاه دروغ سنج چطور کار می کند و چطور ساخته می شود، حالا جوابش را در ساختنی بخوانید. در این پست ساخت دستگاه دروغ سنج با ...
با یک مدار ساده ریسه LED ساده را به ریسه چشمک زن تبدیل کنید... در این ساختنی طرز ساخت یک مدار الکترونیکی را یاد می گیرید که ریسه LED ساده را به ریسه چشمک زن تبدیل می کند. هزینه ساخت این مدار الکترونیکی خیلی کمتر ا...
آموزش ساخت : کمد مخصوص زیرپله بسازید اگر در خانه تان راه پله داشته باشید، حتماً به فکر استفاده از آن افتاده اید و شاید هم تابحال از آن استفاده کرده باشید. فضای زیر راه پله کاربردهای زیادی...
زیورآلات سفالی را بدون نیاز به کوره و ابزار حرفه ای بپزید... اگر اهل کاردستی و ساخت زیورآلات باشید، حتماً یکبار ساخت زیورآلات سفالی را امتحان کرده اید. برای ساخت زیورآلات یا وسایل تزیینی از خاک رس باید کوره داشت...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری ربات چوبی منعطف و بادوام بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ربات مقوایی را یاد گرفته اید. آن ربات قابل برنامه …

پاسخ دهید