خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / آموزش دوخت زیر بشقابی ارزان و شیک با طرح پاییزی

آموزش دوخت زیر بشقابی ارزان و شیک با طرح پاییزی

در این ساختنی یاد می گیرید چطور با هزینه کم و با طرح دلخواه تان زیربشقابی بدوزید. دوخت این زیر بشقابی بسیار ساده است و نیاز به مهارت خیاطی ندارد. البته باری دوخت آنها به چرخ خیاطی نیاز دارید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز

ابزار مورد نیاز

 • چرخ خیاطی
 • قیچی
 • موکت برش، خط کش، روتر گرد
 • اتو
 • سنجاق

وسایل مورد نیاز

 • چسب اتویی
 • 0.2 متر از شش تا هشت پارچه با طرح های مختلف (برای برگ ها)
 • 0.7 متر پارچه (برای پارچه پشتی)
 • 0.2 متر پارچه (برای پارچه حاشیه ها)
 • 0.5 متر پارچه لبه دوزی
 • نخ با رنگ مناسب
 • 0.5 متر پارچه پشم شیشه ای
 • چسب مایع پارچه (این نوع چسب مانع از ریش ریش شدن پارچه می شود)

گام دوم : ترکیب رنگ را انتخاب کنید

اگر اهل خیاطی باشید، احتمالا تکه پارچه های زیادی دارید. این پارچه ها را کنار هم بگذارید و یک ترکیب رنگ مناسب برای زیر بشقابی ها پیدا کنید. بهتر است پارچه پشتی و پارچه حاشیه طرح نداشته باشند تا پارچه مخصوص برگ ها بهتر خودشان را نشان بدهند.

گام سوم : پارچه ها را ببرید

 1. چهار پارچه مربعی 36 سانتیمتری از پارچه پشتی ببرید. چهار مستطیل 10 در 36 سانتیمتری هم از پارچه حاشیه ببرید.
 2. شش نوار بلند با عرض 6 سانتمتر از پارچه لبه دوزی ببرید. سپس چهارتا از آنها را بدوزید که هر کدام 166 سانتیمتر طول داشته باشند (یکی برای هر زیربشقابی). سپس هر نوار را طوری تا کنید که طرف درست شان رو به هم باشند و سپس آنها را اتو کنید.
 3. با چرخ خیاطی یک پارچه 4 در 36 سانتیمتری را به یک لبه پارچه پشتی بدوزید. سپس لبه ها را به سمت پارچه تاریک تر اتو کنید.
 4. با دست دو برگ با شکل های مختلف روی چسب اتویی بکشید. ابعاد پیشنهادی ما برای برگ ها 12 در 2.5 و 15 در 3 سانتیمتر است. برای هر زیر بشقابی چهارتا از برگ های بزرگتر و پنج تا از برگ های کوچکتر را ببرید. خط برش باید 3 میلیمتر از خطوطی کشیده اید، فاصله داشته باشد.
 5. شکل چهار ساقه با کمی خمیدگی روی چسب اتویی بکشید (20 سانتیمتر طول و یک سانتیمتر عرض). سپس شکل ساقه ها را ببرید.
 6. چسب هایی که به شکل برگ بریده اید را روی پارچه برگ ها بگذارید و روی آنها را اتو کنید. بهتر است هر برگ را روی قسمت های مختلف پارچه بگذارید تا برگ ها رنگ های متفاوتی باشند. وقتی چسب به پارچه چسبید، پارچه را ببرید.
 7. ساقه را هم به همین شکل ببرید.
در ساختنی بخوانید :  دستبند قلاب بافی ساده و شیک ببافید

گام چهارم : برگ ها را ببرید

برگ ها و ساقه ها را با الگوی دلخواه تان روی پارچه پشتی بگذارید و روی آنها را اتو کنید. با کوک ساده یا زیگزاگ، لبه های ساقه و برگ ها را با نخ مناسب بدوزید.

پشم شیشه ای پارچه ای را بین پارچه های دو طرف زیربشقابی بگذارید و آنها را با سنجاق بهم وصل کنید.

لبه باز پارچه لبه دوزی را به لبه پارچه رویی و زیری زیر بشقابی بدوزید (طوری که از هر سه لایه بگذرد). پارچه لبه دوزی را روی لبه برگردانید و پشتش را با دست کوک بزنید. یکبار دیگر پارچه ها را اتو کنید.

زیر بشقابی ها آماده اند

با انتخاب پارچه های مختلف و ترکیب های متفاوت می توانید زیر بشقابی های مختلف بدوزید. می توانید با استفاده از پایه های دوخت مختلف، طرح های زیبا روی پارچه ها بدوزید. تصاویر زیر بشقابی هایی که می دوزید را برای ساختنی ارسال کنید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش دوخت زیربشقابی شیک با طرح پاییزی
عنوان مطلب
آموزش دوخت زیربشقابی شیک با طرح پاییزی
توضیح کوتاه
یک زیر بشقابی بسیار زیبا با طرح های پاییزی بسازید و خانه خود را زیبا تر کنید
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

ساخت میز پذیرایی شیک و متفاوت با کنده درخت و شیشه... ساخت میز پذیرایی با تنه درخت ایده بسیار جالبی است و قبلاً در ساختنی به آن پرداخته ایم. اگر می خواهید این ایده را امتحان کنید اما ابزار نجاری زیادی ندا...
دستگاه حباب ساز ساده و بادوام بسازید ساخت دستگاه حباب ساز خیلی ساده و جالب است و می تواند کودکان را برای مدت ها سرگرم نگه دارد. نیاز به مهارت الکترونیک زیادی هم ندارد و قسمت الکترونیکی آن...
آموزش ساخت : رخت آویز سیمانی بسازید شاید استفاده از سیمان برای ساخت وسایل تزیینی ایده جالبی بنظر نیاید؛ اما بیشتر اوقات اینطور نیست. بستگی دارد وسایل سیمانی را در چه فضایی قرار بدهید. ظا...
دسته بازی بلوتوثی مخصوص موبایل و تبلت بسازید... دسته بازی PS2 هنوز هم یکی از بهترین دسته های بازی است و حتی با استانداردهای امروزی هم خوب محسوب میشود. اگر شما هم این دسته را دارید، یک آداپتور بلوتوث...
آموزش ساخت : دستبند ایمنی پاراکورد مخصوص کوهنوردی بسازید... اگر اهل کوهنوردی و ماجراجویی در طبیعت هستید، حتماً این دستبند ایمنی بدردتان می خورد. البته منظورمان از کوهنوردی و گردش در طبیعت، سفرهایی است که با ماج...
با رزبری پای سیستم صوتی MPD کامل بسازید در این ساختنی آموزش ساخت یک سیستم صوتی MPD کامل را یاد می گیرید. MPD مخفف عبارت Music Player Daemon و یک سرور پخش موزیک رایگان و منبع باز است. برای ات...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

عکس های محبوب تان را به نقاشی سه بعدی تبدیل کنید

بعد از آموزش ساخت تابلوی سه بعدی، در این ساختنی آموزش ساخت نقاشی سه بعدی …

پاسخ دهید