خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / آموزش دوخت زیر بشقابی ارزان و شیک با طرح پاییزی

آموزش دوخت زیر بشقابی ارزان و شیک با طرح پاییزی

در این ساختنی یاد می گیرید چطور با هزینه کم و با طرح دلخواه تان زیربشقابی بدوزید. دوخت این زیر بشقابی بسیار ساده است و نیاز به مهارت خیاطی ندارد. البته باری دوخت آنها به چرخ خیاطی نیاز دارید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز

ابزار مورد نیاز

 • چرخ خیاطی
 • قیچی
 • موکت برش، خط کش، روتر گرد
 • اتو
 • سنجاق

وسایل مورد نیاز

 • چسب اتویی
 • 0.2 متر از شش تا هشت پارچه با طرح های مختلف (برای برگ ها)
 • 0.7 متر پارچه (برای پارچه پشتی)
 • 0.2 متر پارچه (برای پارچه حاشیه ها)
 • 0.5 متر پارچه لبه دوزی
 • نخ با رنگ مناسب
 • 0.5 متر پارچه پشم شیشه ای
 • چسب مایع پارچه (این نوع چسب مانع از ریش ریش شدن پارچه می شود)

گام دوم : ترکیب رنگ را انتخاب کنید

اگر اهل خیاطی باشید، احتمالا تکه پارچه های زیادی دارید. این پارچه ها را کنار هم بگذارید و یک ترکیب رنگ مناسب برای زیر بشقابی ها پیدا کنید. بهتر است پارچه پشتی و پارچه حاشیه طرح نداشته باشند تا پارچه مخصوص برگ ها بهتر خودشان را نشان بدهند.

گام سوم : پارچه ها را ببرید

 1. چهار پارچه مربعی 36 سانتیمتری از پارچه پشتی ببرید. چهار مستطیل 10 در 36 سانتیمتری هم از پارچه حاشیه ببرید.
 2. شش نوار بلند با عرض 6 سانتمتر از پارچه لبه دوزی ببرید. سپس چهارتا از آنها را بدوزید که هر کدام 166 سانتیمتر طول داشته باشند (یکی برای هر زیربشقابی). سپس هر نوار را طوری تا کنید که طرف درست شان رو به هم باشند و سپس آنها را اتو کنید.
 3. با چرخ خیاطی یک پارچه 4 در 36 سانتیمتری را به یک لبه پارچه پشتی بدوزید. سپس لبه ها را به سمت پارچه تاریک تر اتو کنید.
 4. با دست دو برگ با شکل های مختلف روی چسب اتویی بکشید. ابعاد پیشنهادی ما برای برگ ها 12 در 2.5 و 15 در 3 سانتیمتر است. برای هر زیر بشقابی چهارتا از برگ های بزرگتر و پنج تا از برگ های کوچکتر را ببرید. خط برش باید 3 میلیمتر از خطوطی کشیده اید، فاصله داشته باشد.
 5. شکل چهار ساقه با کمی خمیدگی روی چسب اتویی بکشید (20 سانتیمتر طول و یک سانتیمتر عرض). سپس شکل ساقه ها را ببرید.
 6. چسب هایی که به شکل برگ بریده اید را روی پارچه برگ ها بگذارید و روی آنها را اتو کنید. بهتر است هر برگ را روی قسمت های مختلف پارچه بگذارید تا برگ ها رنگ های متفاوتی باشند. وقتی چسب به پارچه چسبید، پارچه را ببرید.
 7. ساقه را هم به همین شکل ببرید.
در ساختنی بخوانید :  روش ساخت نوشابه های ورزشی رنگی

گام چهارم : برگ ها را ببرید

برگ ها و ساقه ها را با الگوی دلخواه تان روی پارچه پشتی بگذارید و روی آنها را اتو کنید. با کوک ساده یا زیگزاگ، لبه های ساقه و برگ ها را با نخ مناسب بدوزید.

پشم شیشه ای پارچه ای را بین پارچه های دو طرف زیربشقابی بگذارید و آنها را با سنجاق بهم وصل کنید.

لبه باز پارچه لبه دوزی را به لبه پارچه رویی و زیری زیر بشقابی بدوزید (طوری که از هر سه لایه بگذرد). پارچه لبه دوزی را روی لبه برگردانید و پشتش را با دست کوک بزنید. یکبار دیگر پارچه ها را اتو کنید.

زیر بشقابی ها آماده اند

با انتخاب پارچه های مختلف و ترکیب های متفاوت می توانید زیر بشقابی های مختلف بدوزید. می توانید با استفاده از پایه های دوخت مختلف، طرح های زیبا روی پارچه ها بدوزید. تصاویر زیر بشقابی هایی که می دوزید را برای ساختنی ارسال کنید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش دوخت زیربشقابی شیک با طرح پاییزی
عنوان مطلب
آموزش دوخت زیربشقابی شیک با طرح پاییزی
توضیح کوتاه
یک زیر بشقابی بسیار زیبا با طرح های پاییزی بسازید و خانه خود را زیبا تر کنید
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : رادیو تسلا بسازید – بخش دوم... در این پست ساختنی طرز ساخت یک رادیو عجیب را می آموزید. رادیو تسلا به نور، فرکانس های رادیویی، طیف نور، صفحه نمایش کامپیوتر، پالس های RF، میدان های مغن...
آموزش ساخت : با مهره های کاغذی دستبند درست کنید... دستبندی که در تصویر زیر می بینید با کاغذ درست شده است! مهره های این دستبند از جنس کاغذ هستند و ساخت آنها بسیار ساده است. این مهره های کاغذی کاربرد زیا...
چینی شکسته را با چسب و موم عسل تعمیر کنید!... شغل چینی بند زنی سال هاست که از یادها رفته و میتوان گفت منسوخ شده است. به همین خاطر اگر یکی ظرف چینی شکسته داشته باشید یا باید آن را دور بیاندازید یا ...
آموزش ساخت : مکعب چوبی تو در تو بسازید مکعب های چوبی تو در تو بیشتر جنبه تزیینی دارند. ساخت مکعب چوبی در نگاه اول پیچیده بنظر میرسد اما اگر کمی دقت کنید متوجه می شوید که این مکعب های چوبی ب...
آموزش ساخت : اسپیکر مخصوص موبایل بسازید... می خواهید بدون هندزفری با موبایل تان آهنگ گوش کنید اما صدای اسپیکرها آنقدر که می خواهید بلند نیست؟ این ساختنی مشکل تان را حل میکند. در این ساختنی طرز ...
کیف دستی چرم ساده و شیک بدوزید اگر به تازگی آموزش چرم دوزی شروع کرده اید، این کیف دستی چرم برایتان بسیار مناسب است. با دوخت این کیف مهارت های پایه را تقویت می کنید و هم مهارت های جد...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار سوئیچ RC فشرده مخصوص ربات های پرنده

اگر اهل ساخت پروژه های RC و ربات های پرنده هستید، این مدار خیلی به …

پاسخ دهید