خانه / چگونه بسازیم / آموزش ساخت قفسه دیواری مخصوص دانش آموزان حواس پرت!

آموزش ساخت قفسه دیواری مخصوص دانش آموزان حواس پرت!

اگر شما هم یک دانش آموز حواس پرت در خانه دارید که مرتب وسایل مهمش را گم می کند یا آنها را سرجایش نمی گذارد، ساخت قفسه دیواری بهترین کار است. یک قفسه دیواری بسازید و آن را پشت در اتاق یا در ورودی خانه نصب کنید. این قفسه دیواری برای آویزان کردن کوله جا دارد، یک قفسه کوچک برای دفترها و پوشه های مهم دارد، یک تخته سیاه هم دارد که می تواند رویش یادداشت بنویسید.

برای ساخت قفسه دیواری نیاز به ابزار نجاری دارد. البته این ابزارها لزوماً نباید پیشرفته و گران باشند. همین قفسه را می توانید با ابزارهای دستی هم بسازید. پیشنهاد ساختنی این است که ابتدا یک کابینت داخل دیوار بسازید و سپس قفسه دیواری را رویش بچسبانید. به این ترتیب می توانید از فضای پشت کوله هم برای نگه داری وسایل تحصیل دانش آموزتان استفاده کنید.

وسایل مورد نیاز برای ساخت قفسه دیواری

 • یک تخته با ابعاد 8/3 در 32 در 48 اینچ
 • یک تخته با ابعاد 4/1 در 24 در 24 اینچ
 • دو الوار با ابعاد 1 اینچ در 3 در 8 فوت
 • دو الوار با ابعاد 4/1 اینچ در 2 در 8 فوت
 • پیچ مخصوص سوراخ پاکتی 4/1 اینچی
 • میخ 4/1 اینچی
 • پیچ چوب 2 اینچی
 • پیچ چوب 4/3 اینچی
 • آویز سوراخ دار
 • پیچ مخصوص دیوار
 • چسب چوب

ابزار مورد نیاز

 • جیگ سوراخ پاکتی
 • رولپلاک
 • دریل
 • اره فارسی بر
 • اره رومیزی
 • روتر و مته روتر 4/1 اینچی
 • اره مویی
 • متر

گام اول : لیست قطعات قفسه

تخته ها و الوارها را ببرید
تخته ها و الوارها را ببرید

در تصویر بالا می توانید شکل و ابعاد قطعاتی که باید ببرید را ببینید. دقت کنید که اندازه ها به فوت و اینچ هستند. الوارها را در این مرحله ببرید اما تخته ها را در مرحله بعد ببرید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : رنگ رسانا (Conductive Paint) بسازید

گام دوم : بدنه قفسه را مونتاژ کنید

بدنه قفسه دیواری را بسازید
بدنه قفسه دیواری را بسازید

در تصویر بالا مشخص است که برای ساخت بدنه قفسه باید از کدام الوارها استفاده کنید. برای وصل کردن الوارها به یکدیگر، ابتدا روی محل اتصال را سوراخ پاکتی دریل کنید و سپس الوارها را با پیچ پاکتی بهم وصل کنید. اگر تصویر بالا برایتان گیج کننده است، حتماً ویدیوی آموزش ساخت قفسه دیواری را هم ببینید.

برای اینکه تخته های پشتی و تخته سیاه کاملاً روی قفسه دیواری بخوابند، باید دور محل قرارگیری این تخته ها را با روتر خالی کنید. اندازه شیار هم باید 8/3 در 4/1 اینچ باشد. برای بریدن این شیارها به روتر نیاز دارید.

گام سوم : تخته های پشتی را نصب کنید

تخته های پشتی و تخته سیاه را اضافه کنید
تخته های پشتی و تخته سیاه را اضافه کنید

ابتدا فضای خالی بین الوارها را اندازه بگیرید و سپس تخته و تخته سیاه را در اندازه مناسب ببرید. می توانید بجای تخته سیاه از تخته وایت برد هم استفاده کنید. بعد از بریدن تخته ها، هر چهار گوشه را با سنباده گرد کنید.

قبل از مونتاژ قفسه دیواری، بدنه و تخته های پشتی را سنباده بزنید و رنگ کنید (بهتر است الوارهای قفسه کوچک را هم در همین مرحله رنگ بزنید). سپس آنها را با چسب چوب سرجایشان داخل بدنه بچسبانید.

گام چهارم : قلاب و قفسه را اضافه کنید

قفسه کوچک را اضافه کنید
قفسه کوچک را اضافه کنید

الوارهای قفسه کوچک را سرجایشان بچسبانید و سپس با میخ اتصالات را محکم کنید. بعد از نصب این قفسه هم می توانید قلاب کوله پشتی را نصب کنید.

گام پنجم : قفسه دیواری را نصب کنید

قفسه دیواری را نصب کنید
قفسه دیواری را نصب کنید

ابتدا آویزهای سوراخ دار را با پیچ به پشت قفسه وصل کنید. پیچ ها را تا جایی سفت کنید که سرشان کاملاً داخل سوراخ های آویز فرو برود. سپس پیچ ها را داخل رولپلاک قرار بدهید و قفسه را پشت در یا هر جای دیگری که می خواهید نصب کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : منبع تغذیه رومیزی بسازید

ساخت قفسه دیواری با این روش بسیار ساده و البته کم هزینه است. اگر این قفسه دیواری را ساختید، تصاویرش را برای ساختنی ارسال کنید.

منبع

خلاصه مطلب
 آموزش ساخت قفسه دیواری مخصوص دانش آموزان حواس پرت!
عنوان مطلب
آموزش ساخت قفسه دیواری مخصوص دانش آموزان حواس پرت!
توضیح کوتاه
یک قفسه دیواری ارزان و شیک برای دانش آموزان حواس پرت خود بسازید!
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

رگولاتور سوئیچینگ بسازید و با برد آردوینو کنترلش کنید... در این ساختنی طرز ساخت یک رگولاتور سوئیچینگ را یاد می گیرید که با برد آردوینو کنترل می شود. رگولاتورها و مبدل های بر پایه آردوینو معمولاً با اتصال یک ...
آموزش ساخت کولر رومیزی کوچک با آردوینو و سنسور حرارتی... قبلاً در ساختنی آموزش ساخت پنکه رومیزی را یاد گرفته اید. اگر برای خنک کردن اتاق نیاز به خنک کننده های بزرگتر دارید، این کولر رومیزی را بسازید. این کول...
آموزش ساخت : لوستر سقفی کاغذی بسازید در این ساختنی طرز ساخت یک لوستر سقفی کاغذی را یاد می گیرید که جلوه زیبایی به سقف میدهد. زیبایی و کارایی این لوستر سقفی در مقایسه با هزینه ای که برای س...
با برد آردوینو تستر نشتی گاز یا گازیاب بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک تستر نشتی گاز را یاد می گیرید که از طریق USB شارژ می شود. این تستر میزان گاز موجود را بصورت رقمی روی یک نمایشگر LED نشان می ...
آموزش ساخت تبر کوچک و کاربردی با تیغه اره گردبر... اگر در کارگاه، باغ یا باغچه‌تان به یک تبر کوچک نیاز دارید، خودتان هم می توانید آن را بسازید. در این ساختنی یاد می گیرید چطور با تیغه اره گرد یک تبر کو...
آموزش ساخت کنترلر RGB متصل به وای فای با قطعات آماده... ساخت کنترلر RGB روش های مختلفی دارد و می توانید از تراشه ها و میکروکنترلرهای مختلف برای اینکار استفاده کنید. اما اگر دنبال راه ساده تری برای ساخت کنتر...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید