خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / برای گلدان‌های آپارتمانی سیستم آبیاری اتوماتیک بسازید

برای گلدان‌های آپارتمانی سیستم آبیاری اتوماتیک بسازید

قصد دارید چند روز به مسافرت بروید و کسی نیست که گلدان‌هایتان را به او بسپارید؟ بهترین راهکار سیستم آبیاری اتوماتیک است. در این ساختنی طرز ساخت سیستم آبیاری اتوماتیکی را یاد می‌گیرید که می‌تواند چهار گلدان را آبیاری کند. زمانبندی آبیاری هم به نوع گلدان بستگی دارد؛ می‌تواند هر روز باشد یا هر چند روز یکبار (حداکثر هفت روز).

سیستم آبیاری اتوماتیک بسازید
سیستم آبیاری اتوماتیک بسازید

یک میکروکنترلر زمانبندی سیستم آبیاری اتوماتیک و یک رله را کنترل می‌کند. رله هم پمپ آبنما را کنترل می‌کند تا آبیاری طبق زمانبندی صورت بگیرد. علاوه بر ساخت مدار سیستم آبیاری و مدار باید یک جعبه هم برای سیستم آبیاری اتوماتیک هم بسازید. ما جعبه را با دستگاه برش لیزری ساختیم اما هر متریال و ابزار دیگری – حتی جعبه‌های آماده – هم مناسب هستند.

گام اول : وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز
 • پمپ آبنما – پمپی را انتخاب کنید که بتواند آب را به سمت بالا هدایت کند
 • لوله نایلونی
 • دو عدد لامپ حبابی
 • دو عدد پیچ نصب لامپ
 • میکروکنترلر آردوینو
 • برد مدار چاپی رله
 • صفحه نمایش LCD
 • سیم
 • مخزن آب
 • تخته چندلای افرا

گام دوم : جعبه را بسازید

جعبه ای که می‌سازید باید سبک باشد تا جابجایی آن راحت باشد. سایر ویژگی‌های طراحی جعبه کاملاً سلیقه ای است و به ابزار و امکاناتی که در اختیار دارید، بستگی دارد.

ما جعبه را طوری طراحی کردیم که برای گلدان هم جا داشته باشد و دور گلدان باز باشد تا نور کافی دریافت کند. منبع آب و قطعات الکترونیکی هم در محفظه زیر گلدان قرار می‌گیرد. به همین خاطر پمپ باید قابلیت هدایت آب به سمت بالا را داشته باشد.

گام سوم : سیستم الکترونیکی

برد آردوینو زمان و روزهای ماه را مشخص می‌کند. وقتی آلارم فعال بشود، آردوینو رله را روشن می‌کند. این رله هم مدار 120 ولتی پمپ آب را کامل می‌کند. این پمپ هم آب را به گلدان می‌رساند. می‌بینید که سیستم الکترونیکی سیستم آبیاری اتوماتیک بسیار ساده است اما آماده کردن هر کدام از بخش‌های سیستم پیچیدگی‌هایی دارد که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

قرار دادن مدار 120 ولت AC کنار رطوبت می‌تواند خطرناک باشد. اگر مهارت کافی در کار با ولتاژهای بالا ندارید، بهتر است از آموزش‌های ساخت دیگر استفاده کنید.

در تصاویر بالا می‌توانید اتصالات بین آردوینو، LCD و پنل کنترل را ببینید. بسته به نوع برد رله و تغییراتی که در سیم کشی مدار 120 ولتی ایجاد می‌کنید (به دلایل ایمنی)، ممکن است سیم کشی متفاوت باشد. اگر از ایمن بودن این مدار و روش سیم کشی مطمئن نیستید، لطفاً آن را نسازید.

سیم کشی که در تصویر می‌بینید به این صورت است که جریان 120 ولتی وارد رله می‌شود، و وقتی رله بسته باشد جریان از خروجی عبور می‌کند و پمپ را روشن می‌کند. این خروجی یک پریز ساده است اما ما زبانه‌هایی که سوکت‌ها را بهم وصل می‌کنند را جدا کرده ایم. به این ترتیب می‌توان خروجی را به صورت مستقل سیم کشی کرد. یکی همیشه روشن است و دیگری از طریق رله قابل کنترل است.

در این سیم کشی از دو رله برای وصل و قطع کردن جریان 120 ولت AC استفاده می‌شود.بجای اینکه سیم خنثی را از خروجی رد کنیم و فقط لاین L را وصل کنیم، هر دو خط N و L را با رله‌های جداگانه روشن می‌کنیم.

گام چهارم : قطعات الکترونیکی را نصب کنید

قطعات الکترونیکی را داخل جعبه نصب کنید
قطعات الکترونیکی را داخل جعبه نصب کنید

خروجی برق و برد رله به دیواره جعبه وصل می‌شوند. این احتمال وجود دارد که آب مخزن به داخل جعبه نشت کند. به همین خاطر باید همه سیم‌های حامل جریان 120 ولتی را بالاتر از محدوده آب داخل مخزن نصب کنید.

گام پنجم : آردوینو را وصل کنید

پنل کنترل را سیم کشی کنید و آن را به جعبه وصل کنید. صفحه نمایش LCD را هم سیم کشی کنید و با پیچ و مهره به جعبه وصل کنید. هم پنل کنترل و هم صفحه نمایش به آردوینو وصل می‌شوند.

گام ششم : کدها را آپلود کنید

نمودار آبیاری گلدان در یک ماه
نمودار آبیاری گلدان در یک ماه

کدهای سیستم آبیاری اتوماتیک یک برنامه نگهدار زمان ساده است که می‌توانید زمان محلی را در آن وارد کنید. شمارش روزها هم دلخواه است و از یک روز شروع می‌شود و تا هر چند روز که در کدها تعریف کرده باشید، ادامه پیدا می‌کند. این کدها چند قابلیت مهم دارند:

امکان متوقف کردن پمپ به صورت دستی
کنترل مدت زمان فعال بودن پمپ
کنترل تعداد دفعات آبیاری گیاه در طول هفته

جالب ترین قسمت این کدها نحوه کنترل دفعات آبیاری گلدان در طول هفته است. برای اینکار باید از عبارت شرطی زیر استفاده کنید:

IF روز مورد نظر در ماه Mod آبیاری در هر X روز = 0

این عبارت روز ماه را در نظر می‌گیرد و آن را به X تقسیم می‌کند. اگر باقیمانده صفر باشد، رله فعال می‌شود. در نمودار بالا می‌توانید پاسخ صفر برای تمام روزهای ماه و مقسوم علیه را ببینید.

گام هفتم : سیستم هیدرولیک

پمپ را در مخزن قرار بدهید و تیوب خروجی را به یک T وصل کنید. تعداد اتصالات T بستگی به تعداد گلدان‌هایتان دارد.

گام هشتم : نور مصنوعی را اضافه کنید

قرار دادن گلدان در جعبه ایده خیلی خوبی نیست چون میزان نور دریافتی آنها را کاهش می‌دهد. به همین خاطر باید از نورپردازی مصنوعی استفاده کنیم. بهترین گزینه برای نورپردازی مصنوعی لامپ حبابی فلورسنت فشرده است. برای وصل کردن لامپ به کمی‌سیم و پیچ نصب لامپ نیاز دارید. این پیچ‌ها به بالای جعبه وصل می‌شوند و لامپ را هم از سیم آویزان کنید.

بار دیگر یادآوری می‌کنیم که مخزن آب درست کنار جریان ولتی قرار می‌گیرد. پس اگر مهارت و دانش کافی ندارید، این سیستم آبیاری اتوماتیک را در خانه نسازید.

گام نهم : برق را وصل کنید و آب را اضافه کنید

آردوینو و چراغ‌ها را به پریز خروجی برق وصل کنید. این پریز طوری سیم کشی می‌شود که همیشه روشن باشد. پمپ را هم به پریز دیگری وصل می‌کنیم که با رله کنترل می‌شود.

گام دهم : گلدان را اضافه کنید

گلدان را داخل جعبه قرار بدهید و لوله را با یک گیره به لبه گلدان وصل کنید. ما این گیره را پرینت کردیم اما می‌توانید از هر روش دیگری هم برای اتصال لوله به گلدان استفاده کنید.

سیستم آبیاری اتوماتیک آماده است

سیستم آبیاری اتوماتیک آماده است
سیستم آبیاری اتوماتیک آماده است

 

اگر این سیستم آبیاری را ساختید، تصاویرش را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
برای گلدان‌های آپارتمانی سیستم آبیاری اتوماتیک بسازید
عنوان مطلب
برای گلدان‌های آپارتمانی سیستم آبیاری اتوماتیک بسازید
توضیح کوتاه
دیگر نگران خشک شدن گلدان‌هایتان نباشید و با گلدان آبیاری اتوماتیک آن را‌ها نگه داری کنید
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

با برد آردوینو قفل بلوتوثی هوشمند و ایمن بسازید... وقتی صحبت از خانه هوشمند به میان می آید، یکی از اولین چیزهایی که به ذهن می رسد بحث امنیت است. به همین خاطر قفل های هوشمند یکی از اولین تجهیزاتی هستند ...
آموزش ساخت : با سرب درخت تزیینی درست کنید... در این پست ساختنی طرز ساخت یک درخت تزیینی مصنوعی را یاد می گیرید. این کاردستی بیشتر از اینکه هنری باشد با علم سر و کار دارد. این درخت با سرب و روی ساخ...
آموزش ساخت : برای کلیدهایتان کاور چرمی بسازید... در این ساختنی طرز ساخت کاور چرمی کلید را می آموزید. با ساخت این کاورهای چرمی علاوه بر زیباتر شدن دسته کلیدتان می توانید برخی کلیدها را از هم متمایز کن...
آموزش عکاسی با سرعت بالا با استفاده از برد آردوینو... عکاسی با سرعت بالا از قطرات علم ترکیب علم، عکاسی و هنر است. با این روش عکاسی می توانید حرکات پیچیده مایعات هنگام برخورد اجسام یا قطرات با سطح آب را بب...
چراغ دیوارکوب با طاقچه تزیینی بسازید چراغ دیوارکوب یکی از بهترین گزینه‌ها برای تزیین اتاق‌های کوچک است. اگر طاقچه هم داشته باشد که خیلی بهتر است. می‌توانید رویش را با وسایل تزیینی پر کنید...
آموزش ساخت : چراغ رنگین کمانی بسازید یکی از کاربردهای رایج آردوینو، کنترل نوارهای ال ای دی RGB است. در این ساختنی می خواهیم از این کارکرد استفاده کنیم و یک چراغ رنگین کمانی زیبا بسازیم. ظ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری ربات چوبی منعطف و بادوام بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ربات مقوایی را یاد گرفته اید. آن ربات قابل برنامه …

یک دیدگاه

 1. با سلام وتشکر
  ببخشید من کتابخونه ای که توی سورس اردوینو است رو ندارم وگیرم هم نمیاد هرچی میگردم. اگر کمکم کنید و کتابخونه time.h و TimeAlarms.h رو لینک دانلودش رو به من بدید ممنون میشم
  با تشکر از اموزش بسیار خوبتون

پاسخ دهید