خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / برای گلدان‌های آپارتمانی سیستم آبیاری اتوماتیک بسازید

برای گلدان‌های آپارتمانی سیستم آبیاری اتوماتیک بسازید

قصد دارید چند روز به مسافرت بروید و کسی نیست که گلدان هایتان را به او بسپارید؟ بهترین راهکار سیستم آبیاری اتوماتیک است. در این ساختنی طرز ساخت سیستم آبیاری اتوماتیکی را یاد می گیرید که می تواند چهار گلدان را آبیاری کند. زمانبندی آبیاری هم به نوع گلدان بستگی دارد؛ می تواند هر روز باشد یا هر چند روز یکبار (حداکثر هفت روز).

سیستم آبیاری اتوماتیک بسازید
سیستم آبیاری اتوماتیک بسازید

یک میکروکنترلر زمانبندی سیستم آبیاری اتوماتیک و یک رله را کنترل می کند. رله هم پمپ آبنما را کنترل می کند تا آبیاری طبق زمانبندی صورت بگیرد. علاوه بر ساخت مدار سیستم آبیاری و مدار باید یک جعبه هم برای سیستم آبیاری اتوماتیک هم بسازید. ما جعبه را با دستگاه برش لیزری ساختیم اما هر متریال و ابزار دیگری – حتی جعبه های آماده – هم مناسب هستند.

گام اول : وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز
 • پمپ آبنما – پمپی را انتخاب کنید که بتواند آب را به سمت بالا هدایت کند
 • لوله نایلونی
 • دو عدد لامپ حبابی
 • دو عدد پیچ نصب لامپ
 • میکروکنترلر آردوینو
 • برد مدار چاپی رله
 • صفحه نمایش LCD
 • سیم
 • مخزن آب
 • تخته چندلای افرا

گام دوم : جعبه را بسازید

جعبه ای که می سازید باید سبک باشد تا جابجایی آن راحت باشد. سایر ویژگی های طراحی جعبه کاملاً سلیقه ای است و به ابزار و امکاناتی که در اختیار دارید، بستگی دارد.

ما جعبه را طوری طراحی کردیم که برای گلدان هم جا داشته باشد و دور گلدان باز باشد تا نور کافی دریافت کند. منبع آب و قطعات الکترونیکی هم در محفظه زیر گلدان قرار می گیرد. به همین خاطر پمپ باید قابلیت هدایت آب به سمت بالا را داشته باشد.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : کوله پشتی و کیف دستی چرم درست کنید

گام سوم : سیستم الکترونیکی

برد آردوینو زمان و روزهای ماه را مشخص می کند. وقتی آلارم فعال بشود، آردوینو رله را روشن می کند. این رله هم مدار 120 ولتی پمپ آب را کامل می کند. این پمپ هم آب را به گلدان می رساند. می بینید که سیستم الکترونیکی سیستم آبیاری اتوماتیک بسیار ساده است اما آماده کردن هر کدام از بخش های سیستم پیچیدگی هایی دارد که در ادامه به آنها می پردازیم.

قرار دادن مدار 120 ولت AC کنار رطوبت می تواند خطرناک باشد. اگر مهارت کافی در کار با ولتاژهای بالا ندارید، بهتر است از آموزش های ساخت دیگر استفاده کنید.

در تصاویر بالا می توانید اتصالات بین آردوینو، LCD و پنل کنترل را ببینید. بسته به نوع برد رله و تغییراتی که در سیم کشی مدار 120 ولتی ایجاد می کنید (به دلایل ایمنی)، ممکن است سیم کشی متفاوت باشد. اگر از ایمن بودن این مدار و روش سیم کشی مطمئن نیستید، لطفاً آن را نسازید.

سیم کشی که در تصویر می بینید به این صورت است که جریان 120 ولتی وارد رله می شود، و وقتی رله بسته باشد جریان از خروجی عبور می کند و پمپ را روشن می کند. این خروجی یک پریز ساده است اما ما زبانه هایی که سوکت ها را بهم وصل می کنند را جدا کرده ایم. به این ترتیب می توان خروجی را به صورت مستقل سیم کشی کرد. یکی همیشه روشن است و دیگری از طریق رله قابل کنترل است.

در این سیم کشی از دو رله برای وصل و قطع کردن جریان 120 ولت AC استفاده می شود.بجای اینکه سیم خنثی را از خروجی رد کنیم و فقط لاین L را وصل کنیم، هر دو خط N و L را با رله های جداگانه روشن می کنیم.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : کنترلر موتور بسازید

گام چهارم : قطعات الکترونیکی را نصب کنید

قطعات الکترونیکی را داخل جعبه نصب کنید
قطعات الکترونیکی را داخل جعبه نصب کنید

خروجی برق و برد رله به دیواره جعبه وصل می شوند. این احتمال وجود دارد که آب مخزن به داخل جعبه نشت کند. به همین خاطر باید همه سیم های حامل جریان 120 ولتی را بالاتر از محدوده آب داخل مخزن نصب کنید.

گام پنجم : آردوینو را وصل کنید

پنل کنترل را سیم کشی کنید و آن را به جعبه وصل کنید. صفحه نمایش LCD را هم سیم کشی کنید و با پیچ و مهره به جعبه وصل کنید. هم پنل کنترل و هم صفحه نمایش به آردوینو وصل می شوند.

گام ششم : کدها را آپلود کنید

نمودار آبیاری گلدان در یک ماه
نمودار آبیاری گلدان در یک ماه

کدهای سیستم آبیاری اتوماتیک یک برنامه نگهدار زمان ساده است که می توانید زمان محلی را در آن وارد کنید. شمارش روزها هم دلخواه است و از یک روز شروع می شود و تا هر چند روز که در کدها تعریف کرده باشید، ادامه پیدا می کند. این کدها چند قابلیت مهم دارند:

امکان متوقف کردن پمپ به صورت دستی
کنترل مدت زمان فعال بودن پمپ
کنترل تعداد دفعات آبیاری گیاه در طول هفته

جالب ترین قسمت این کدها نحوه کنترل دفعات آبیاری گلدان در طول هفته است. برای اینکار باید از عبارت شرطی زیر استفاده کنید:

IF روز مورد نظر در ماه Mod آبیاری در هر X روز = 0

این عبارت روز ماه را در نظر می گیرد و آن را به X تقسیم می کند. اگر باقیمانده صفر باشد، رله فعال می شود. در نمودار بالا می توانید پاسخ صفر برای تمام روزهای ماه و مقسوم علیه را ببینید.

در ساختنی بخوانید :  با قطعات ارزان ماژول سنسور مادون قرمز بسازید

گام هفتم : سیستم هیدرولیک

پمپ را در مخزن قرار بدهید و تیوب خروجی را به یک T وصل کنید. تعداد اتصالات T بستگی به تعداد گلدان هایتان دارد.

گام هشتم : نور مصنوعی را اضافه کنید

قرار دادن گلدان در جعبه ایده خیلی خوبی نیست چون میزان نور دریافتی آنها را کاهش می دهد. به همین خاطر باید از نورپردازی مصنوعی استفاده کنیم. بهترین گزینه برای نورپردازی مصنوعی لامپ حبابی فلورسنت فشرده است. برای وصل کردن لامپ به کمی سیم و پیچ نصب لامپ نیاز دارید. این پیچ ها به بالای جعبه وصل می شوند و لامپ را هم از سیم آویزان کنید.

بار دیگر یادآوری می کنیم که مخزن آب درست کنار جریان ولتی قرار می گیرد. پس اگر مهارت و دانش کافی ندارید، این سیستم آبیاری اتوماتیک را در خانه نسازید.

گام نهم : برق را وصل کنید و آب را اضافه کنید

آردوینو و چراغ ها را به پریز خروجی برق وصل کنید. این پریز طوری سیم کشی می شود که همیشه روشن باشد. پمپ را هم به پریز دیگری وصل می کنیم که با رله کنترل می شود.

گام دهم : گلدان را اضافه کنید

گلدان را داخل جعبه قرار بدهید و لوله را با یک گیره به لبه گلدان وصل کنید. ما این گیره را پرینت کردیم اما می توانید از هر روش دیگری هم برای اتصال لوله به گلدان استفاده کنید.

سیستم آبیاری اتوماتیک آماده است

سیستم آبیاری اتوماتیک آماده است
سیستم آبیاری اتوماتیک آماده است

 

اگر این سیستم آبیاری را ساختید، تصاویرش را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
برای گلدان‌های آپارتمانی سیستم آبیاری اتوماتیک بسازید
عنوان مطلب
برای گلدان‌های آپارتمانی سیستم آبیاری اتوماتیک بسازید
توضیح کوتاه
دیگر نگران خشک شدن گلدان هایتان نباشید و با گلدان آبیاری اتوماتیک آن را ها نگه داری کنید
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

تقویم رومیزی شیک و متفاوت بسازید اگر دوست دارید وسایل روی میزتان متفاوت و خاص باشد، همیشه نباید دنبال خریدن باشید.گاهی اوقات فقط با ورود به دنیای DIY است که می توانید خاص ترین وسایل ر...
تبر کوهنوردی مخصوص بسازید و با خیال راحت طبیعت گردی کنید... شما برای کوهنوردی و کمپینگ چه وسایل با خودتان برمی دارید؟ دستبند ایمنی، کیف بقا، اجاق مسافرتی، دربازکن نوشابه یا وسایل دیگر؟ برخی از این وسایل را می ت...
قفسه دیواری با طرح هندسی بسازید و دیوارها را از یکنواختی دربیاورید... قفسه دیواری یکی از وسایل کاربردی و البته تزیینی است که اگر در جای درست قرار بگیرد، تاثیر زیادی روی زیبایی خانه دارد. با یک جستجوی ساده می توانید آموزش...
با ساده ترین روش کیک بستنی درست کنید کیک بستنی یکی از خوشمزه ترین دسرهای تابستانی است. پس تا تابستان تمام نشده، دست بکار بشوید و در این روزهای گرم خودتان را به یک کیک بستنی نارگیلی خوشمزه...
آموزش ساخت : فلش دستبندی با طرح دلخواه تان بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک فلش دستبندی را یاد می گیرید که برخلاف نمونه های تجاری ظاهر بسیار شیکی دارد. اگر نیاز دارید همیشه فلش تان را همراه داشته باشی...
ساعت رومیزی با طرح دلخواه تان بسازید در این ساختنی یاد می گیرید که چطور با چند تکه چوب یک ساعت رومیزی شیک بسازید. ساخت این ساعت رومیزی بسیار ساده است و یک ساعت هم وقت تان را نمی گیرد. می ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

صفحه نمایش گردان LED یا چراغ LED گردان

دستگاه چرخ LED گردان یا صفحه نمایش گردشی LED با استفاده از آردوینو

در این پروژه قصد داریم تا به شما چگونگی ساخت یک صفحه نمایش LED چرخان …

یک دیدگاه

 1. با سلام وتشکر
  ببخشید من کتابخونه ای که توی سورس اردوینو است رو ندارم وگیرم هم نمیاد هرچی میگردم. اگر کمکم کنید و کتابخونه time.h و TimeAlarms.h رو لینک دانلودش رو به من بدید ممنون میشم
  با تشکر از اموزش بسیار خوبتون

پاسخ دهید