خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / پازل چوبی سه بعدی با طرح بیست وجهی بسازید

پازل چوبی سه بعدی با طرح بیست وجهی بسازید

در این ساختنی طرز ساخت یک پازل چوبی را یاد می گیرید که می تواند هدیه بسیار خوبی برای طرفداران پازل باشد. برای ساخت این پازل چوبی سه بعدی باید به دستگاه برش لیزری دسترسی داشته باشید. البته فایل های مورد نیاز برای برش قطعات را می توانید در ادامه همین پست دانلود کنید.

طراحی این پازل چوبی سه بعدی یک بیست وجهی است؛ چیزی شبیه توپ فوتبال و گنبدهای نقشه برداری. بیست وجهی ها معمولاً سی و دو قطعه دارد: دوازده پنج ضلعی (در این پازل سیزده پنج ضلعی داریم)، بیست شش ضلعی (در این پازل بیست و یک شش ضلعی داریم) و نود زبانه (در این پازل نود و دو زبانه داریم).

گام اول : وسایل مورد نیاز

 • تخته چندلای از جنس افرا ا ضخامت ۴/۱ – برای ساخت پازل سه بعدی دو تخته با ابعاد ۱۸ در ۲۴ اینچ کافی است
 • خلال دندان
 • چسب ژلی CA

فایل هایی که در ادامه دانلود می کنید برای تخته هایی با ضخامت ۴/۱ اینچ و پنل برش ۱۸ در ۲۴ اینچی طراحی شده اند. اگر می خواهید ضخامت تخته چندلا را تغییر بدهید یا ابعاد پنل برش دستگاه برش لیزری تان متفاوت است، باید تغییرات لازم را روی فایل ها اعمال کنید.

گام دوم : پنل های بریده شده را بهم وصل کنید

پنل ها را به طور موقت بهم بچسبانید
پنل ها را به طور موقت بهم بچسبانید

خلال دندان هایی که انتخاب می کنید باید به اندازه سوراخ های روی پنل های پازل باشند. از خلال دندان برای اتصال پنل ها به یکدیگر استفاده کنید. بعد از وصل کردن خلال دندان ها، طول شان را با سطح پنل ها کوتاه کنید. پس سر آنها را با چسب CA (یا چسب قطره ای) بپوشانید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : پرده تاشو با طرح و رنگ دلخواه تان بدوزید

مقدار چسبی که روی خلال دندان ها می زنید باید به قدری باشد که براحتی شکسته بشود و فقط پنل ها را برای مدتی روی هم قرار بدهد.

گام سوم : آموزش ساخت پازل

پنج پنل سازنده پازل چوبی سه بعدی در مجموع ۱۲۲ قطعه دارند که باید طوری بهم وصل بشوند که یک بیست وجهی بسازند. ساخت این پازل دو قانون اصلی دارد:

 • هر شش ضلعی به طور متناوب با سه شش ضلعی و سه پنج ضلعی احاطه می شود؛
 • هر پنج ضلعی با پنج شش ضلعی احاطه می شود.

وقتی می خواهید برای بار اول این پازل را درست کنید، نکات زیر را در نظر داشته باشید تا کارتان ساده تر بشود:

 • اگر دو پنج ضلعی را کنار هم بگذارید، در ادامه ساخت پازل دچار مشکل می شوید.
 • اگر بیشتر از سه پنج ضلعی دور یک شش ضلعی بگذارید، دچار مشکل می شوید.
 • اگر بیشتر از سه شش ضلعی دور یک شش ضلعی بگذارید، دچار مشکل می شوید.
 • اگر یک پنل را چسباندید و متوجه شدید جای درست را انتخاب نکرده اید، فقط تا قبل از خشک شدن چسب می توانید جایش را بدون آسیب دیدن تغییر بدهید. با خشک شدن چسب، عوض کردن جای پنل ها تقریباً غیرممکن است.
 • وقتی می خواهید قطعات را از پنل جدا کنید، آنها را به سمت بیرون بکشید.
 • چسب را با عجله روی قطعات نریزید.
 • قبل از چسباندن قطعات به پنل، مطمئن شوید دو قانون اصلی را رعایت کرده اید.
 • لایه ها را به ترتیب و جداگانه مونتاژ کنید و صبر کنید تا چسب لایه زیری خشک بشود و سپس لایه رویی را بسازید.
 • چسب را فقط به طرف بیرونی زبانه ها بزنید چون انعطاف لازم برای مونتاژ را ایجاد می کند.
 • زاویه زبانه های بین قطعات ۱۴۰ درجه است. زاویه واقعی بین پنل ها هم ۱۳۸٫۲ درجه بین دو شش ضلعی و ۱۴۲٫۶ درجه بین شش ضلعی و پنج ضلعی است.
 • وقتی برای اولین بار این پازل چوبی را می سازید، مهمترین چیز صرف دقت و وقت کافی است. اگر عجله کنید، به احتمال زیاد قطعات را جابجا خواهید چسباند.
در ساختنی بخوانید :  ستاره کاغذی بسازید و خانه تان را تزیین کنید

پازل چوبی سه بعدی آماده است

در تصاویر بالا می توانید مراحل مونتاژ پازل چوبی سه بعدی را ببینید. در ضمن فایل طراحی پایه هم در پوشه ای که دانلود کردید، موجود است. سخت ترین قسمت مونتاژ پازل قرار دان هر شش زبانه در قطعه آخر است. اگر می خواهید این قسمت کار ساده تر بشود، سه تا از آنها را نصف کنید.

اگر این پازل چوبی سه بعدی را ساختید، تصاویرش را برای ساختنی ارسال کنید. روشی برای تزیین این پازل سراغ دارید؟ آن را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
پازل چوبی سه بعدی با طرح بیست وجهی بسازید
عنوان مطلب
پازل چوبی سه بعدی با طرح بیست وجهی بسازید
توضیح کوتاه
با کمترین هزینه یک هدیه جالب برای خودتان تهیه کنید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

گلدان آویز مخصوص فضای باز بسازید در این ساختنی طرز ساخت یک گلدان آویز مخصوص باغچه را یاد می گیرید که بدون گرفتن فضای باغچه، سبزی باغچه را زیاد می‌کند. این گلدان آویز از بالای حوض یا ب...
میز تلویزیون چوبی شیک و ساده با پایه های فلزی بسازید... در این ساختنی طرز ساخت میز تلویزیون چوبی با ترکیب چوب و فلز را یاد می گیرید. بدنه این میز تلویزیون چند قفسه در اندازه های مختلف دارد تا بتوانید همه وس...
قلم آیپد بسازید و بدون دردسر با آیپد نقاشی کنید... اگر بطور مرتب از برنامه های نقاشی و گرافیک موبایل تان استفاده می کنید، قلم آیپد یکی از ابزارهایی است که خیلی لازم تان میشود. هزینه خرید این قلم موها خ...
آموزش ساخت: یک شمعدان زیبای پاییزی پاییز زمان مناسبی برای ساخت پروژه های هنری و کاردستی است، چرا که طبیعت زیبا ترین مواد را در اختیار مان می گذارد. همه عاشق نور ملایم شمع و فضای جادویی ...
آموزش ساخت : لوستر چوبی شیک و مدرن بسازید... در این ساختنی آموزش ساخت یک لوستر چوبی را یاد می گیرید که طراحی ساده و در عین حال شیکی دارد. ساخت این لوستر سخت نیست اما نیاز به دقت زیادی دارد. برای ...
آتش زنه ضدآب مخصوص کمپینگ و موقعیت های اضطراری بسازید... یکی از مهمترین وسایلی که برای کمیپنگ و کوهنوردی در هر شرایط طبیعی لازم است، آتش زنه است. برای اینکه مطمئن بشوید در طبیعت به مشکل برنمی خورید، باید چند...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با پرینتر سه بعدی پازل مکعبی پنج تکه بسازید

اگر به حل کردن پازل های مختلف علاقه دارید، حتماً ساخت پازل هم برایتان جالب …

پاسخ دهید