خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / اسپیکر خورشیدی ارزان با قابلیت اتصال به بلوتوث بسازید

اسپیکر خورشیدی ارزان با قابلیت اتصال به بلوتوث بسازید

ساخت اسپیکر کار چندان سختی نیست و در ساختنی هم طرز ساخت انواع اسپیکر را یاد گرفته اید. در این پست هم ساخت اسپیکر خورشیدی با وسایل ساده و ارزان را یاد می گیرید. همه قطعات این اسپیکر خورشیدی از پیش ساخته هستند و از وسایل بدون استفاده جدا می شوند. به همین خاطر ساختش نیاز به مهارت های الکترونیک پیشرفته ندارد. از این اسپیکر خورشیدی می توانید روی دوچرخه یا در مسافرت هایتان استفاده کنید.

اسپیکر خورشیدی – بلوتوثی از دو درایور نئودیمیمی 5 واتی، دو رادیاتور غیر فعال 6.3 سانتیمتری، سه دکمه، میکروفون هندزفری و یک باتری لیتیومی 2250 میلی آمپری ساخته می شود. همه این قطعات را می توانید از وسایل قدیمی یا خراب جدا کنید. البته اگر بخواهید آنها را بخید هم هزینه زیادی نباید بپردازید. طراحی قاب و جعبه اسپیکر بلوتوثی هم کاملاً سلیقه ای است و می توانید قاب را با توجه به وسایلی که در اختیار دارید، طراحی کنید.

گام اول : رادیاتور غیرفعال / درایور را نصب کنید

رادیاتورهای غیرفعال را بچسبانید
رادیاتورهای غیرفعال را بچسبانید

اگر یک اسپیکر رومیزی USB داشته باشید، می توانید چهار رادیاتور غیرفعال از آن جدا کنید. بعد از جدا کردن رادیاتورها، آنها را به قابی که انتخاب کرده اید بچسبانید.

گام دوم : دیاگرام سیم کشی

دیاگرام سیم کشی اسپیکر بلوتوثی
دیاگرام سیم کشی اسپیکر بلوتوثی

قبل از اینکه ساخت اسپیکر خورشیدی را ادامه بدهید، بهتر است دیاگرام سیم کشی را بررسی کنید. اگر بخواهیم در این مرحله نکته ای را گوشزد کنیم، استفاده از اتصال به زمین مشترک است. سعی کنید سیم های منفی زیادی لحیم نکنید.

گام سوم : پاوربانک USB را باز کنید

ظرفیت باتری پاوربانکی که در این مرحله استفاده می کنید، باید 2000 میلی آمپر یا بیشتر باشد. ابتدا قاب پاوربانک را باز کنید و سپس پورت USB ماده را جدا کنید.

در ساختنی بخوانید :  دستور تهیه : بدون نیاز به فر و با زودپز، کیک میوه ای بپزید

گام چهارم : پاوربانک را بچسبانید

پاوربانک را بچسبانید
پاوربانک را بچسبانید

ابتدا یک سوراخ برای ورودی شارژ پاوربانک روی جعبه لحیم کنید. سپس باتری و مدار را به جعبه بچسبانید.

گام پنجم : سوئیچ را اضافه کنید

سوئیچ را بچسبانید
سوئیچ را بچسبانید

یک سوراخ دیگر لحیم کنید و سوئیچ لغزشی را اضافه کنید.

گام ششم : قطعات الکترونیکی را اضافه کنید

در این مرحله باید ماژول بلوتوث و ماژول آمپلی فایر را اضافه کنید. برای سیم کشی و لحیم کاری این قطعات از دیاگرام کمک بگیرید. این دو قطعه را می توانید بصورت آماده از بازار بخرید یا آنها را از وسایل قدیمی مثل آمپلی فایر پورتابل و هدست بلوتوثی جدا کنید.

گام هفتم : پنل جلویی را بسازید

اگر یک طرف جعبه شما هم باز است، باید یک پنل جلویی برایش بسازید. ما این پنل را قاب پلاستیکی جعبه موبایل بریدیم.

گام هشتم : اسپیکرها را نصب کنید

چون اندازه اسپیکر خورشیدی کوچک است، بهتر است بجای اضافه کردن پیچ اسپیکرها را با چسب بچسبانید. چسبی را برای چسباندن اسپیکرها به بلند جلویی انتخاب کنید که پلاستیک را آب نکند.

گام نهم : اسپیکرها را لحیم کنید

اسپیکرها را لحیم کنید
اسپیکرها را لحیم کنید

بعد از خشک شدن چسب ها، اسپیکرها را مطابق دیاگرام به آمپلی فایر لحیم کنید. بخاطر داشته باشید که سیم های اسپیکر قطبیت دارد. اگر آنها را برعکس لحیم کنید، صدای هر دو اسپیکر کنسل می شود و چیزی نخواهید شنید.

گام دهم : دکمه ها را اضافه کنید

این دکمه ها را از ماژول بلوتوث یا وسایل مشابه جدا کنید. سپس با سیم هوک آپ سیم هایشان را بلند کنید و آنها را سرجایشان لحیم کنید.

گام یازدهم : پنل جلویی را بچسبانید

پنل جلویی را به جعبه بچسبانید
پنل جلویی را به جعبه بچسبانید

به لبه جعبه چسب قطره ای بزنید و پنل جلویی را رویش قرار بدهید. اینجا زیاد از چسب استفاده کنید تا جعبه خوب درزگیری بشود. یک ساعت صبر کنید تا چسب خشک بشود.

در ساختنی بخوانید :  ساخت سینی چوبی با رزین و عکس های محبوب تان!

گام دوازدهم : جعبه را سنباده بزنید

لبه های پنل جلویی را سوهان بکشید تا کاملاً با جعبه تراز بشود. سطح جعبه را هم با سوهان یا سنباده کاملاً صاف کنید تا در مرحله بعد رنگ بهتر رویش بنشیند.

گام سیزدهم : اسپیکر را رنگ کنید

همه سوراخ ها – سوراخ های اسپیکر، سوراخ سوئیچ، سوراخ شارژ و … – را با چسب بپوشانید. سپس اسپیکر را با اسپری رنگ دلخواه تان رنگ کنید.

گام چهاردهم : پنل خورشیدی را اضافه کنید

چون خروجی پنل خورشیدی ولت است، به رگولاتور نیاز ندارید. تنها کاری که باید بکنید لحیم کردن خروجی پنل خورشیدی (به صورت موازی) به ورودی شارژ پاوربانک است. به دیود هم نیاز ندارید چون پاوربانک دیود دارد. بعد از ایجاد اتصالات، پاوربانک را به جعبه بچسبانید.

اسپیکر خورشیدی بلوتوثی آماده است

به همین سادگی چند وسیله خراب و بدون استفاده را به یک اسپیکر خورشیدی تبدیل کردید. حتی اگر قرار باشد همه قطعات را هم بخرید، باز هم هزینه ساخت اسپیکر از خریدنش ارزانتر دی می آید. حتما نظرات و پیشنهادهایتان برای بهبود اسپیکر خورشیدی را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
اسپیکر خورشیدی ارزان با قابلیت اتصال به بلوتوث بسازید
عنوان مطلب
اسپیکر خورشیدی ارزان با قابلیت اتصال به بلوتوث بسازید
توضیح کوتاه
با وسایل خراب و کهنه اسپیکر خورشیدی بسازید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : یک پورت USB به موس تان اضافه کنید... این ساختنی بیشتر از آنچه که فکر می کنید، بدردتان میخورد. اگر روی موس تان یک پورت USB باشد کارهایتان خیلی ساده تر انجام میشود. اگر مرتباً در حال استفاد...
قفسه دیواری را با چراغ های رنگی تزیین کنید... در این ساختنی یاد می گیرید چطور قفسه دیواری را با نوار LED تزیین کنید. این پست شامل آموزش ساخت قفسه دیواری نمی شود. اگر می خواهید قفسه را هم خودتان بس...
با قوطی نوشابه ماگ کوهنوردی فوق سبک و عایق شده بسازید... اگر اهل کوهنوردی باشید، می دانید سبک بودن وسایل کوهنوردی چقدر اهمیت دارد. در این ساختنی طرز ساخت یک ماگ کوهنوردی را یاد می گیرید که ساختش مجانی تمام م...
آموزش ساخت : دستگاه سنجش قطبیت بسازید اگر اهل ساختنی ها و پروژه های الکترونیکی باشید این دستگاه کارتان را بسیار ساده میکند. آیا تابحال شک کرده اید که سیم ها را درست وصل کرده اید یا نه؟ از ...
ساخت پایه تبلت قابل تنظیم با چراغ مطالعه!... کارایی تبلت ها هر روز بیشتر میشود و به همین خاطر دیگر کمتر کسی برای مرور وب و شبکه های اجتماعی از لپ تاپ و کامپیوتر استفاده میکند. البته استفاده طولان...
آموزش ساخت : چهره تازه ای به گلدان هایتان بدهید!... اگر اهل گل و گیاه باشید، حتماً چند گلدان پلاستیکی و چوبی بدون استفاده گوشه و کنار خانه تان پیدا میشود. تابحال فکر کرده اید از این گلدان ها طور دیگری ا...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید