خانه / چگونه بسازیم / بیرون از خانه / آموزش روش صحیح تیز کردن چاقو و 5 تکنیک کارگاهی دیگر

آموزش روش صحیح تیز کردن چاقو و 5 تکنیک کارگاهی دیگر

فرقی نمی‌کند بخواهید در آشپزخانه از چاقو استفاده کنید یا در کارگاه؛ چاقوی تیز همیشه کار را ساده تر می‌کند. در این ساختنی روش صحیح تیز کردن چاقو را یاد می‌گیرید. روشی که کمترین آسیب را به چاقو را می‌زند و بیشترین تاثیر را دارد. علاوه بر این چند تکنیک کارگاهی هم یاد می‌گیرید که کارهای ساده را برایتان ساده تر می‌کنند.

اگر اهل ساختنی باشید یا کارگاه نجاری خودتان را داشته باشید، حتماً این تکنیک‌ها روزی به دردتان می‌خورد. با ساختنی همراه باشید. برای آموزش روش صحیح تیز کردن ابزارهای دیگر مثل اسکنه هم به این لینک بروید.

روش صحیح تیز کردن چاقو

همیشه تیز کردن چاقو را با سنگ تیزکن شروع کنید. سنگ‌های 1000 تا 6000 دانه برای شروع مناسب ترند. معمولاً یک طرف سنگ تیزکن برای صاف کردن لبه و طرف دیگر برای تیز کردن آن است.

همانطور که در تصویر می‌بینید، زاویه چاقو روی سنگ باید 15 درجه باشد.

چاقو را به نحوی که در تصویر سوم می‌بینید روی سنگ (آن طرف که دانه‌های درشت دارد) حرکت بدهید. پنج بار این حرکت را تکرار کنید و سپس چاقو را برگردانید. طرف دیگر چاقو را هم با همین روش پنج مرتبه تیز کنید.

با اینکار لبه چاقو باید کاملاً براق و تیز شده باشد. اگر احساس می‌کند لبه چاقو به اندازه کافی تیز و براق (مثل سیم فلزی) نشده باید تیز کردن به روشی که گفتیم را پنج بار دیگر برای هر دو طرف تکرار کنید. این حالت تیزی و براقی باید از نوک تا دسته چاقو شکل بگیرد.

در ساختنی بخوانید :  با پرینتر سه بعدی چراغ دیوارکوب شیشه ای و کلاسیک بسازید

وقتی چاقو به اندازه دلخواه تان تیز شد، سنگ تیزکن را برگردانید (روی طرفی که دانه‌ها ریز دارد). از همان زاویه و فشار قبلی استفاده کنید و هر طرف چاقو را ده بار روی سنگ بکشید.

آخرین مرحله تیز کردن چاقو کشیدن آن روی بند چرمی‌است. چاقو را با زاویه 15 درجه و به سمت عقب روی بند چرمی‌بکشید. اینکار تاثیر تیز کردن چاقو را بیشتر می‌کند.

ایجاد سوراخ اولیه با میخ

استفاده از میخ برای ایجاد سوراخ آزمایشی
استفاده از میخ برای ایجاد سوراخ آزمایشی

ایجاد سوراخ اولیه برای پیچ یکی از کارهایی است که باید با نهایت دقت انجام بشود. اگر مته با اندازه مناسب نداشته باشید، اینکار خیلی سخت می‌شود. بجای مته می‌توانید از میخ استفاده کنید. میخ کارتان را ساده تر می‌کند و روی تخته هم ترک نمی‌اندازد. برای اینکار باید سر میخ را ببرید، آن را داخل دریل قرار بدهید و نقطه مورد نظر را دریل کنید. در واقع باید از میخ به جای مته استفاده کنید. اگر بخواهید میخ را به روش سنتی و با چکش به تخته بکوبید، احتمال ترک خوردن وجود دارد. با این تکنیک مشکل ترک خوردن وجود ندارد.

استفاده از تخته بجای گیره

ساخت گیره نجاری با تخته
ساخت گیره نجاری با تخته

اگر می‌خواهید چند تکه چوب را بهم بچسبانید اما گیره ندارید، می‌توانید از تخته استفاده کنید. دو تخته را با فاصله ای که کمی‌بیشتر از عرض تخته‌هایی باشدکه قرار است بهم بچسبانید، به سطح کارتان پیچ کنید. چوب‌های بهم چسبانده را بین این دو تخته بگذارید و فضای خالی را هم با تکه‌های چوب – یا هر چیز دیگری که اندازه مناسب داشته باشد – پر کنید. فشار این تخته‌ها باعث می‌شود چسب بهتر خشک بشود.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت ذغال باربیکیو از تکه های چوب در خانه

استفاده از نمک برای ثابت کردن چسب

نمک نمی‌گذارد چسب روی تخته‌ها حرکت کند
نمک نمی‌گذارد چسب روی تخته‌ها حرکت کند

این مشکلی است که خیلی از نجارها آن را تجربه کرده اند. وقتی چند تخته را بهم می‌چسبانید، به محض وصل کردن گیره چسب باعث حرکت تخته‌ها می‌شود. با اضافه کردن کمی‌نمک به چسب این مشکل را حل کنید. دانه‌های نمک باعث می‌شود اصطکاک بین تخته‌ها بیشتر بشود و در نتیجه به راحتی حرکت نکنند.

دریل کردن سوراخ 90 درجه بدون دریل فشاری

روش جایگزین برای دریل کردن سوراخ 90 درجه
روش جایگزین برای دریل کردن سوراخ 90 درجه

یک برش 90 درجه روی یک الوار بدرد نخور ببرید. الوار را روی قسمتی که می‌خواهید سوراخ کنید، قرار بدهید و مته دریل معمولی را با کمی‌فاصله از لبه برش 90 درجه فشار بدهید. اگر اره مناسب برای بریدن برش 90 درجه را ندارید، می‌توانید دو تخته را طوری با اره مویی ببرید که بعد از چسبیدن به یکدیگر زاویه 90 درجه بسازند. سوراخی که با این تکنیک دریل می‌کنید، کاملاً 90 درجه نیست اما کارتان را راه می‌اندازد.

استفاده از ماگ سرامیکی بجای سنگ تیزکن

استفاده از ماگ سرامیکی بجای سنگ تیزکن
استفاده از ماگ سرامیکی بجای سنگ تیزکن

اگر می‌خواهید چاقو، تیغ ابزار مختلف یا قیچی را تیز کنید اما سنگ تیزکن ندارید، می‌توانید از ماگ سرامیکی استفاده کنید. دقت کنید که باید از قسمت لعاب نخورده برای تیز کردن چاقو یا وسایل دیگر استفاده کنید.

اگر حوصله خواندن متن را ندارید، این تکنیک‌ها را در ویدیوی زیر یاد بگیرید:

شما کدام یک از این تکنیک‌ها را امتحان کرده اید؟ آیا از نتیجه راضی بوده اید؟ تجربیات و تکنیک‌های دیگری که بلدید را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
عنوان مطلب
آموزش روش صحیح تیز کردن چاقو و 5 تکنیک کارگاهی دیگر
توضیح کوتاه
با این تکنیک‌ها کار در کارگاه ساده تر می‌شود.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

تزیین هندزفری با پوکه فشنگ؛ ساده، شیک و منحصر به فرد!... اگر شما هم از ظاهر معمولی هندزفری تان خسته شده اید و نمی خواهید برای خرید هندزفری جدید هزینه کنید، بهترین راه تزیین هندزفری تان است. ساختنی استفاده از...
آموزش ساخت : یخ خشک را در خانه درست کنید بیشتر شما می دانید که یخ خشک همان دی اکسید کربن است که بخاطر کاهش دمای شدید، جامد شده است. چیزی که احتمالاً نمی دانید این است که میتوانید یخ خشک را در...
آموزش ساخت : پرینتر سه بعدی (استریولیتوگرافی) بسازید... در این پست ساختنی طرز ساخت یک پرینتر سه بعدی استریولیتوگرافی را یاد می گیرید. این پرینتر خانگی کارایی های پرینترهای صنعتی را ندارد اما میتواند پاسخگوی...
آموزش ساخت : با دوربین عکاسی سلفی بگیرید... سلفی گرفتن با گوشی آسان و البته لذت بخش است اما همین کار با دوربین عکاسی کمی سخت است. البته همه دوربین های عکاسی اینطور نیستند؛ بعضی از دوربین ها صفحه...
آموزش ساخت : با کمترین هزینه لوستر دیواری بسازید... خرید چراغ و لوستر برای اجاره نشین ها کار آسانی نیست. پیدا کردن لوستری که نیاز به اتصالات زیاد نداشته باشد و با هر نوع دکور و طراحی داخلی هماهنگ باشد، ...
ساخت چراغ تزیینی شبیه موجودات دریایی با بست کمری!... قبلاً در ساختنی طرز ساخت یک لوستر سقفی با بست کمری را یاد گرفته اید. آن لوستر خیلی بزرگ است و با 1200 بست ساخته میشود! اگر نمی خواهید اینقدر وقت صرف س...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت رادیو با برد آردوینو و گیرنده Si4844-A10

ایده ساخت رادیو با یک تراشه بسیار جالب و سرگرم کننده است. به خصوص اگر از …

پاسخ دهید