خانه / چگونه بسازیم / بیرون از خانه / آموزش روش صحیح تیز کردن چاقو و 5 تکنیک کارگاهی دیگر

آموزش روش صحیح تیز کردن چاقو و 5 تکنیک کارگاهی دیگر

فرقی نمی‌کند بخواهید در آشپزخانه از چاقو استفاده کنید یا در کارگاه؛ چاقوی تیز همیشه کار را ساده تر می‌کند. در این ساختنی روش صحیح تیز کردن چاقو را یاد می‌گیرید. روشی که کمترین آسیب را به چاقو را می‌زند و بیشترین تاثیر را دارد. علاوه بر این چند تکنیک کارگاهی هم یاد می‌گیرید که کارهای ساده را برایتان ساده تر می‌کنند.

اگر اهل ساختنی باشید یا کارگاه نجاری خودتان را داشته باشید، حتماً این تکنیک‌ها روزی به دردتان می‌خورد. با ساختنی همراه باشید. برای آموزش روش صحیح تیز کردن ابزارهای دیگر مثل اسکنه هم به این لینک بروید.

روش صحیح تیز کردن چاقو

همیشه تیز کردن چاقو را با سنگ تیزکن شروع کنید. سنگ‌های 1000 تا 6000 دانه برای شروع مناسب ترند. معمولاً یک طرف سنگ تیزکن برای صاف کردن لبه و طرف دیگر برای تیز کردن آن است.

همانطور که در تصویر می‌بینید، زاویه چاقو روی سنگ باید 15 درجه باشد.

چاقو را به نحوی که در تصویر سوم می‌بینید روی سنگ (آن طرف که دانه‌های درشت دارد) حرکت بدهید. پنج بار این حرکت را تکرار کنید و سپس چاقو را برگردانید. طرف دیگر چاقو را هم با همین روش پنج مرتبه تیز کنید.

با اینکار لبه چاقو باید کاملاً براق و تیز شده باشد. اگر احساس می‌کند لبه چاقو به اندازه کافی تیز و براق (مثل سیم فلزی) نشده باید تیز کردن به روشی که گفتیم را پنج بار دیگر برای هر دو طرف تکرار کنید. این حالت تیزی و براقی باید از نوک تا دسته چاقو شکل بگیرد.

وقتی چاقو به اندازه دلخواه تان تیز شد، سنگ تیزکن را برگردانید (روی طرفی که دانه‌ها ریز دارد). از همان زاویه و فشار قبلی استفاده کنید و هر طرف چاقو را ده بار روی سنگ بکشید.

آخرین مرحله تیز کردن چاقو کشیدن آن روی بند چرمی‌است. چاقو را با زاویه 15 درجه و به سمت عقب روی بند چرمی‌بکشید. اینکار تاثیر تیز کردن چاقو را بیشتر می‌کند.

ایجاد سوراخ اولیه با میخ

استفاده از میخ برای ایجاد سوراخ آزمایشی
استفاده از میخ برای ایجاد سوراخ آزمایشی

ایجاد سوراخ اولیه برای پیچ یکی از کارهایی است که باید با نهایت دقت انجام بشود. اگر مته با اندازه مناسب نداشته باشید، اینکار خیلی سخت می‌شود. بجای مته می‌توانید از میخ استفاده کنید. میخ کارتان را ساده تر می‌کند و روی تخته هم ترک نمی‌اندازد. برای اینکار باید سر میخ را ببرید، آن را داخل دریل قرار بدهید و نقطه مورد نظر را دریل کنید. در واقع باید از میخ به جای مته استفاده کنید. اگر بخواهید میخ را به روش سنتی و با چکش به تخته بکوبید، احتمال ترک خوردن وجود دارد. با این تکنیک مشکل ترک خوردن وجود ندارد.

استفاده از تخته بجای گیره

ساخت گیره نجاری با تخته
ساخت گیره نجاری با تخته

اگر می‌خواهید چند تکه چوب را بهم بچسبانید اما گیره ندارید، می‌توانید از تخته استفاده کنید. دو تخته را با فاصله ای که کمی‌بیشتر از عرض تخته‌هایی باشدکه قرار است بهم بچسبانید، به سطح کارتان پیچ کنید. چوب‌های بهم چسبانده را بین این دو تخته بگذارید و فضای خالی را هم با تکه‌های چوب – یا هر چیز دیگری که اندازه مناسب داشته باشد – پر کنید. فشار این تخته‌ها باعث می‌شود چسب بهتر خشک بشود.

استفاده از نمک برای ثابت کردن چسب

نمک نمی‌گذارد چسب روی تخته‌ها حرکت کند
نمک نمی‌گذارد چسب روی تخته‌ها حرکت کند

این مشکلی است که خیلی از نجارها آن را تجربه کرده اند. وقتی چند تخته را بهم می‌چسبانید، به محض وصل کردن گیره چسب باعث حرکت تخته‌ها می‌شود. با اضافه کردن کمی‌نمک به چسب این مشکل را حل کنید. دانه‌های نمک باعث می‌شود اصطکاک بین تخته‌ها بیشتر بشود و در نتیجه به راحتی حرکت نکنند.

دریل کردن سوراخ 90 درجه بدون دریل فشاری

روش جایگزین برای دریل کردن سوراخ 90 درجه
روش جایگزین برای دریل کردن سوراخ 90 درجه

یک برش 90 درجه روی یک الوار بدرد نخور ببرید. الوار را روی قسمتی که می‌خواهید سوراخ کنید، قرار بدهید و مته دریل معمولی را با کمی‌فاصله از لبه برش 90 درجه فشار بدهید. اگر اره مناسب برای بریدن برش 90 درجه را ندارید، می‌توانید دو تخته را طوری با اره مویی ببرید که بعد از چسبیدن به یکدیگر زاویه 90 درجه بسازند. سوراخی که با این تکنیک دریل می‌کنید، کاملاً 90 درجه نیست اما کارتان را راه می‌اندازد.

استفاده از ماگ سرامیکی بجای سنگ تیزکن

استفاده از ماگ سرامیکی بجای سنگ تیزکن
استفاده از ماگ سرامیکی بجای سنگ تیزکن

اگر می‌خواهید چاقو، تیغ ابزار مختلف یا قیچی را تیز کنید اما سنگ تیزکن ندارید، می‌توانید از ماگ سرامیکی استفاده کنید. دقت کنید که باید از قسمت لعاب نخورده برای تیز کردن چاقو یا وسایل دیگر استفاده کنید.

اگر حوصله خواندن متن را ندارید، این تکنیک‌ها را در ویدیوی زیر یاد بگیرید:

شما کدام یک از این تکنیک‌ها را امتحان کرده اید؟ آیا از نتیجه راضی بوده اید؟ تجربیات و تکنیک‌های دیگری که بلدید را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش روش صحیح تیز کردن چاقو و 5 تکنیک کارگاهی دیگر
عنوان مطلب
آموزش روش صحیح تیز کردن چاقو و 5 تکنیک کارگاهی دیگر
توضیح کوتاه
با این تکنیک‌ها کار در کارگاه ساده تر می‌شود.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

چراغ قوه فانوسی شیک و ارزان بسازید در این ساختنی یاد می یگرید که چطور یک لامپ کم مصرف را داخل شیشه قرار بدهید و چرغ قوه فانوسی بسازید. ساخت چراغ قوه فانوسی بسیار ساده است و نیاز به مهار...
دستور تهیه : وافل بلژیکی درست کنید درست کردن وافل به سبک رستوران ها و کافه ها کار ساده ای است. شما هم می توانید در خانه یک وافل حرفه ای و خوشمزه درست کنید. در این پست به شما یاد می دهیم...
با برد آردوینو پیانوی الکترونیکی بسازید و ملودی دلخواه تان را بنوازید... قبلاً در ساختنی آموزش ساخت پیانو با تایمر ۵۵۵ و پیانوی اولتراسونیک با اینتل ادیسون را یاد گرفته اید. در این پست هم طرز ساخت پیانوی الکترونیکی با برد آ...
آموزش ساخت: شیشه های تزئینی سندبلاست (sandblast) بسازید... در این ساختنی، یک روش عالی برای بازسازی شیشه های قدیمی می آموزید: سندبلاست. با سندبلاست کردن ظاهر نامرتب شیشه های قدیمی را ترمیم کنید و آنها را به شیش...
ساخت اسپیکر بلوتوثی با قطعات ارزان قیمت!... در این پست ساخت اسپیکر بلوتوثی را یاد می گیرید که هزینه ساختش بسیار پایین است. البته هزینه پایین تاثیری روی کیفیت صدای اسپیکر نمی گذارد. صدای این اسپی...
آموزش دوخت تور ماهیگیری حرفه ای به روش ساده و کاربردی... ماهیگیری با تور ماهیگیری خیلی ساده است. وقتی از این روش برای ماهیگیری استفاده می کنید، می توانید تور را در دریا یا رودخانه بگذارید و به کارهای دیگرتان...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری ربات چوبی منعطف و بادوام بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ربات مقوایی را یاد گرفته اید. آن ربات قابل برنامه …

پاسخ دهید