خانه / چگونه بسازیم / بیرون از خانه / آموزش روش صحیح تیز کردن چاقو و 5 تکنیک کارگاهی دیگر

آموزش روش صحیح تیز کردن چاقو و 5 تکنیک کارگاهی دیگر

فرقی نمی کند بخواهید در آشپزخانه از چاقو استفاده کنید یا در کارگاه؛ چاقوی تیز همیشه کار را ساده تر می کند. در این ساختنی روش صحیح تیز کردن چاقو را یاد می گیرید. روشی که کمترین آسیب را به چاقو را می زند و بیشترین تاثیر را دارد. علاوه بر این چند تکنیک کارگاهی هم یاد می گیرید که کارهای ساده را برایتان ساده تر می کنند.

اگر اهل ساختنی باشید یا کارگاه نجاری خودتان را داشته باشید، حتماً این تکنیک ها روزی به دردتان می خورد. با ساختنی همراه باشید. برای آموزش روش صحیح تیز کردن ابزارهای دیگر مثل اسکنه هم به این لینک بروید.

روش صحیح تیز کردن چاقو

همیشه تیز کردن چاقو را با سنگ تیزکن شروع کنید. سنگ های 1000 تا 6000 دانه برای شروع مناسب ترند. معمولاً یک طرف سنگ تیزکن برای صاف کردن لبه و طرف دیگر برای تیز کردن آن است.

همانطور که در تصویر می بینید، زاویه چاقو روی سنگ باید 15 درجه باشد.

چاقو را به نحوی که در تصویر سوم می بینید روی سنگ (آن طرف که دانه های درشت دارد) حرکت بدهید. پنج بار این حرکت را تکرار کنید و سپس چاقو را برگردانید. طرف دیگر چاقو را هم با همین روش پنج مرتبه تیز کنید.

با اینکار لبه چاقو باید کاملاً براق و تیز شده باشد. اگر احساس می کند لبه چاقو به اندازه کافی تیز و براق (مثل سیم فلزی) نشده باید تیز کردن به روشی که گفتیم را پنج بار دیگر برای هر دو طرف تکرار کنید. این حالت تیزی و براقی باید از نوک تا دسته چاقو شکل بگیرد.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : کتابخانه چوبی مناسب اتاق کودک بسازید

وقتی چاقو به اندازه دلخواه تان تیز شد، سنگ تیزکن را برگردانید (روی طرفی که دانه ها ریز دارد). از همان زاویه و فشار قبلی استفاده کنید و هر طرف چاقو را ده بار روی سنگ بکشید.

آخرین مرحله تیز کردن چاقو کشیدن آن روی بند چرمی است. چاقو را با زاویه 15 درجه و به سمت عقب روی بند چرمی بکشید. اینکار تاثیر تیز کردن چاقو را بیشتر می کند.

ایجاد سوراخ اولیه با میخ

استفاده از میخ برای ایجاد سوراخ آزمایشی
استفاده از میخ برای ایجاد سوراخ آزمایشی

ایجاد سوراخ اولیه برای پیچ یکی از کارهایی است که باید با نهایت دقت انجام بشود. اگر مته با اندازه مناسب نداشته باشید، اینکار خیلی سخت می شود. بجای مته می توانید از میخ استفاده کنید. میخ کارتان را ساده تر می کند و روی تخته هم ترک نمی اندازد. برای اینکار باید سر میخ را ببرید، آن را داخل دریل قرار بدهید و نقطه مورد نظر را دریل کنید. در واقع باید از میخ به جای مته استفاده کنید. اگر بخواهید میخ را به روش سنتی و با چکش به تخته بکوبید، احتمال ترک خوردن وجود دارد. با این تکنیک مشکل ترک خوردن وجود ندارد.

استفاده از تخته بجای گیره

ساخت گیره نجاری با تخته
ساخت گیره نجاری با تخته

اگر می خواهید چند تکه چوب را بهم بچسبانید اما گیره ندارید، می توانید از تخته استفاده کنید. دو تخته را با فاصله ای که کمی بیشتر از عرض تخته هایی باشدکه قرار است بهم بچسبانید، به سطح کارتان پیچ کنید. چوب های بهم چسبانده را بین این دو تخته بگذارید و فضای خالی را هم با تکه های چوب – یا هر چیز دیگری که اندازه مناسب داشته باشد – پر کنید. فشار این تخته ها باعث می شود چسب بهتر خشک بشود.

در ساختنی بخوانید :  وسایل کنسول بازی تان را داخل میز قهوه خوری بگذارید!

استفاده از نمک برای ثابت کردن چسب

نمک نمی گذارد چسب روی تخته ها حرکت کند
نمک نمی گذارد چسب روی تخته ها حرکت کند

این مشکلی است که خیلی از نجارها آن را تجربه کرده اند. وقتی چند تخته را بهم می چسبانید، به محض وصل کردن گیره چسب باعث حرکت تخته ها می شود. با اضافه کردن کمی نمک به چسب این مشکل را حل کنید. دانه های نمک باعث می شود اصطکاک بین تخته ها بیشتر بشود و در نتیجه به راحتی حرکت نکنند.

دریل کردن سوراخ 90 درجه بدون دریل فشاری

روش جایگزین برای دریل کردن سوراخ 90 درجه
روش جایگزین برای دریل کردن سوراخ 90 درجه

یک برش 90 درجه روی یک الوار بدرد نخور ببرید. الوار را روی قسمتی که می خواهید سوراخ کنید، قرار بدهید و مته دریل معمولی را با کمی فاصله از لبه برش 90 درجه فشار بدهید. اگر اره مناسب برای بریدن برش 90 درجه را ندارید، می توانید دو تخته را طوری با اره مویی ببرید که بعد از چسبیدن به یکدیگر زاویه 90 درجه بسازند. سوراخی که با این تکنیک دریل می کنید، کاملاً 90 درجه نیست اما کارتان را راه می اندازد.

استفاده از ماگ سرامیکی بجای سنگ تیزکن

استفاده از ماگ سرامیکی بجای سنگ تیزکن
استفاده از ماگ سرامیکی بجای سنگ تیزکن

اگر می خواهید چاقو، تیغ ابزار مختلف یا قیچی را تیز کنید اما سنگ تیزکن ندارید، می توانید از ماگ سرامیکی استفاده کنید. دقت کنید که باید از قسمت لعاب نخورده برای تیز کردن چاقو یا وسایل دیگر استفاده کنید.

اگر حوصله خواندن متن را ندارید، این تکنیک ها را در ویدیوی زیر یاد بگیرید:

شما کدام یک از این تکنیک ها را امتحان کرده اید؟ آیا از نتیجه راضی بوده اید؟ تجربیات و تکنیک های دیگری که بلدید را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

در ساختنی بخوانید :  چاپ روی قاب موبایل را در خانه انجام بدهید

منبع

خلاصه مطلب
آموزش روش صحیح تیز کردن چاقو و 5 تکنیک کارگاهی دیگر
عنوان مطلب
آموزش روش صحیح تیز کردن چاقو و 5 تکنیک کارگاهی دیگر
توضیح کوتاه
با این تکنیک ها کار در کارگاه ساده تر می شود.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : چسب ماد پاج خانگی بسازید در بیشتری ساختنی ها، کاردستی ها و کارهای هنری از چسب ماد پاج استفاده میشود. متاسفانه پیدا کردن چسب ماد پاج در مغازه ها کار ساده ای نیست و قیمت آن هم ا...
آموزش ساخت : با چوب میزهای کهنه، میز تاشو بسازید... اگر یک میز کهنه یا بدون استفاده دارید، بجای اینکه آن را دور بیاندازید یک میز تاشو با آن بسازید. همانطور که در تصاویر می بینید این میز بعد از تاشدن برا...
دستگاه گازی سازی چوب و زیست توده بسازید تا هیچوقت بدون انرژی نمانید... در این ساختنی طرز ساخت دستگاه گازی سازی را یاد می گیرید که با آن می توانید چوب و زیست توده را به گاز تبدیل کنید. ساخت این دستگاه گازی سازی ساده است ام...
پروژه آردوینو : مدار الکترونیکی سیستم کنترل دسترسی... یکویاین پروژه مدار الکترونیکی ، یک سامانه کنترل دسترسی است که به کمک آن می توانید دسترسی انسان ها را به مکان هایی که می خواهید محدود کنید . این مدار ا...
آموزش ساخت کنترلر نوار LED متصل به وای فای با برد ESP8266... اگر اهل پروژه های الکترونیکی باشید، احتمالاً از نوار LED استفاده کرده اید و حتماً می دانید شرط استفاده حداکثری از نوار LED داشتن یک کنترلر خوب است. با...
آموزش ساخت تفنگ لیزری ؛ یک هدیه منحصر به فرد برای بچه ها... در این ساختنی طرز ساخت تفنگ لیزری را یاد می گیرید که هم بدنه و هم مدار الکترونیکی آن را خودتان خواهید ساخت. بدنه تفنگ لیزری با دستگاه برش لیزری ساخته ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید