خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / ساخت گریپر ربات با روشی ساده و با وسایل در دسترس !

ساخت گریپر ربات با روشی ساده و با وسایل در دسترس !

روش های مختلفی برای ساخت گریپر ربات وجود دارد. هدف بیشتر این روش ها هم ساخت یک گریپر شبیه به دست انسان است. اما در سال 2010 یک تحقیق در دانشگاه شیکاگو انجام شد که نشان می داد روش های دیگر هم به همین اندازه – و یا شاید بیشتر – کارایی دارند. این محققان یک گریپر ربات بدون شکل ساختند که خودش را به شکل جسمی که می خواست بلند کند، در می آورد. چنین گریپرهایی کارایی بسیار بیشتری دارند و ساخت آنها هم به تخصص نیاز ندارد.

در این ساختنی طرز ساخت یک گریپر ربات با همین روش را یاد می گیرید. ساخت گریپر با این روش بسیار ساده و کم هزینه است. از این گریپر می توانید روی ربات ها و پروژه های مختلف استفاده کنید.

گام اول : گریپر بدون شکل چطور کار می کند؟

این نوع گریپر بخاطر فرایندی به نام جمینگ کارایی دارد. وقتی یک ماده با دانه های بسیار ریز – مثل پودر قهوه یا آرد – فشرده می شود، خیلی سفت و محکم می شود. با افزایش فشار، اصطکاک بین دانه ها هم بیشتر می شود و در نتیجه دانه ها سرجایشان ثابت می شوند. اگر تا به حال کیسه آرد یا پودر قهوه جابجا کرده باشید، احتمالاً این پدیده را تجربه کرده اید. یک بسته قهوه وکیوم به سختی سنگ است. اما با باز شدن بسته بندی، قهوه نرم می شود و درست مثل مایع رفتار می کند. این ویژگی در تمام پودرهایی که دانه های ریز داشته باشند – مثلاً شن – دیده می شود.

در ساختنی بخوانید :  با کمترین هزینه دستگاه حکاکی لیزری و برش لیزری ۱٫۶ وات بسازید

ما برای ساخت گریپر ربات بدون شکل از این ویژگی استفاده می کنیم. می خواهیم یک بادکنک را با پودر قهوه پر کنیم و آن را به یک لوله هوا وصل کنیم؛ به همین سادگی! وقتی بادکنک کمی فشرده بشود، دانه های داخلش به راحتی شکل می گیرند. در نتیجه با فشار دادنش روی یک جسم، دانه ها دور جسم حرکت می کنند و شکل آن را به خود می گیرند. با کشیدن هوای داخل لوله، دانه ها فشرده می شوند و جسم توسط گریپر گرفته می شود.

گام دوم : وسایل مورد نیاز

  • بادکنک
  • قیف پلاستیکی
  • پودر قهوه
  • چسب بسته بندی
  • لوله یا شلنگ هوا
  • پارچه نازک
  • لوله پلاستیکی کوچک (اختیاری)

ابزار مورد نیاز

  • پمپ هوا – برای پمپاژ هوا داخل بادکنک و مکش دوباره آن
  • چاقو

گام سوم : بادکنک را با پودر قهوه پر کنید

اولین کاری که باید بکنید، پر کردن بادکنک با پودر قهوه است. برای اینکار بادکنک را به سر یک لوله یا شلنگ کوتاه وصل کنید. سپس قیف را به سر دیگر لوله وصل کنید. یک قاشق پودر قهوه داخل قیف بریزید و صبر کنید تا وارد بادکنک بشود. سپس قیف را از لوله جدا کنید و داخل لوله فوت کنید تا بادکنک کمی باد بشود. با اینکار پودر قهوه کف بادکنک می نشیند. بعد از ته نشین شدن کامل پودر، کمی از هوای بادکنک را خالی کنید. دوباره قیف را به سر لوله وصل کنید و همین کار را تکرار کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : یک چراغ ایستاده جالب و متفاوت بسازید

به تدریج پودر قهوه را اضافه کنید و سایر بادکنک را هم مرتب چک کنید. اندازه نهایی بادکنک به کاربردی که برایش تعریف کرده اید، بستگی دارد. اما معمولاً بادکنک باید دو و نیم سانتیمتر از لبه های قیف بیرون بزند. این اندازه برای بیشتر ربات ها و دستگاه ها مناسب است.

بعد از اینکه بادکنک به اندازه دلخواه تان رسید، می توانید آن را از لوله جدا کنید.

گام چهارم : سر قیف را ببرید

برای اینکه بتوانید بادکنک را داخل قیف قرار بدهید، باید سر قیف را ببرید. البته این در حالتی است که از یک قیف عادی استفاده کنید که سر بلندی دارد. سر قیف را طوری ببرید که فقط 1.2 سانتیمتر از آن باقی بماند. برای اینکار می توانید از چاقوی تیز یا کاتر استفاده کنید. بعد از برش هم لبه های تیز را با سنباده صاف کنید.

گام پنجم : بادکنک را به قیف وصل کنید

سر بادکنک را داخل قیف قرار بدهید و سرش را دور قیف بپیچید (به تصاویر دقت کنید). سپس با کمی چسب بسته بندی آن را به قیف وصل کنید.

گام ششم : پارچه را اضافه کنید

برای اینکه پودر قهوه داخل بادکنک بماند، یک تکه پارچه کوچک به سر بادکنک وصل می کنیم. این پارچه کار یک فیلتر ضخیم را می کند. جنس و ضخامت پارچه باید طوری باشد که پودر قهوه از آن رد نشود اما هوا براحتی از آن بیرون بیاید و در آن دمیده بشود.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت: پایه چاقوی ساده بسازید

ابتدا پارچه را محکم دور سر قیف بپیچید و سپس با چسب بسته بندی آن را محکم کنید.

گام هفتم : لوله هوا را به قیف وصل کنید

ساده ترین راه برای اتصال لوله هوا به قیف، چند لایه چسب بسته بندی است. اگر هم می خواهید از روش دیگری استفاده کنید، باید مطمئن شوید اتصال کاملاً مهر و موم شده و هوا از آن خرج نمی شود. پس اگر لازم بود لایه های چسب حرارتی را بیشتر کنید.

گریپر ربات را تست کنید

حالا می توانید با این گریپر ربات اشیای مختلف را به ساده ترین شکل ممکن بلند کنید. ابتدا بادکنک را کمی باد کنید تا فشار بین دانه ها کم بشود و بتوانند دور جسم حرکت کنند. سپس گریپر را آرام روی جسم مورد نظر فشار بدهید. حالا هوا را از بادکنک بیرون بکشید و تا خالی شدن هوا، آن را روی جسم نگه دارید. به این ترتیب جسم بین پودر داخل گریپر گیر می کند و می توانید آن را بلند کنید.

تا وقتی هوایی وارد بادکنک نشود، گریپر ربات می تواند جسم را نگه دارد. برای رها شدن جسم کافی است کمی هوا به داخل بادکنک وارد بشود تا گریپر شل بشود. از این گریپر می توانید برای پرتاب اشیا هم استفاده کنید که خیلی جالب است.

این نوع گریپر برای ربات های پنوماتیکی بسیار ایده آل و کاربردی است. کافی است گریپر را به لوله هوای ربات وصل کنید تا بتوانید اجسام مختلف را با آن بلند کنید.

منبع

خلاصه مطلب
ساخت گریپر ربات به ساده ترین روش و با کمترین وسایل
عنوان مطلب
ساخت گریپر ربات به ساده ترین روش و با کمترین وسایل
توضیح کوتاه
با کمترین هزینه گریپر ربات کاربری در اندازه دلخواه بسازید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

با تخته اسکیت برد میز تلفن کوچک و ساده بسازید... در این ساختنی یاد می گیرید با تخته اسکیت برد قدیمی و چند لوله فلزی میز تلفن یا میز کنار تختخواب بسازید. ساخت میز تلفن با این روش بسیار ساده است و هر ک...
رخت آویز هوشمند بسازید تا آب و هوا را برایتان پیش بینی کند!... در این ساختنی یاد می گیرید یک رخت آویز هوشمند بسازید که وضعیت آب و هوای هر روز را برایتان پیش بینی می کند. مغز این پروژه هوشمند یک برد رزبری پای است ک...
یک اجاق خورشیدی با دمای بیش از 90 درجه سانتیگراد بسازید... بسیاری از آموزش های ساختنی مختص افرادی است که اهل گردش هستند؛ ساخت انواع اجاق های مسافرتی، تبدیل ماشین به کاروان، ساخت میز تاشو و ... . در این ساختنی ...
آموزش ساخت: چراغ مطالعه ای که روح دارد این چراغ روباتیک به محرک های محیط اطرافش پاسخ می دهد و می تواند با کاربر تعامل داشته باشد در این پست ساختنی، آموزش ساخت یک چراغ مطالعه را برایتان آم...
دیوار الفبا بسازید و سریال چیزهای عجیب را به خانه تان بیاورید... اگر شما هم طرفدار سریال چیزهای عجیب (Stranger Things) باشید، حتماً می دانید دیوار الفبا چیست. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور یک دیوار الفبا شبی...
آموزش ساخت : سیستم روشنایی اضطراری بسازید... در بیشتر خانه ها چندتا شمع یا یک چراغ قوه برای وقتی که برق ها قطع است، پیدا میشود. اما آیا تابحال سعی کرده اید بعد از قطعی برق شمع یا چراغ قوه را پیدا...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

راه اندازی استپر موتور با استفاده از آردوینو

کنترل استپر موتور با آردوینو و استفاده از IC دارلینگتون UL2003A

در این ساختنی قصد توضیح جنبه های متفاوتی از کنترل استپر موتور (Stepper Motor) توسط آردوینو …

پاسخ دهید