خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / با برد آردوینو گلدان هوشمند برای گیاهانتان بسازید [Arduino]

با برد آردوینو گلدان هوشمند برای گیاهانتان بسازید [Arduino]

اگر اهل پرورش گل و گیاه باشید، گلدان هوشمند یکی از وسایلی است که حتماً برایتان جالب خواهد بود. در این ساختنی طرز ساخت گلدان هوشمند با برد آردوینو را یاد می گیرید. برای ساخت این گلدان هوشمند باید با الکترونیک و برنامه نویسی آردوینو آشنا باشید.

صفحه نمایش روی گلدان زمان و تاریخ، درجه حرارت، میزان رطوبت و میزان نور را نشان می دهد. با تغییر کدها هم می توانید قابلیت هشدار از طریق بلوتوث را فعال کنید. چیزی که در این پست یاد می گیرید ساخت یک گلدان هوشمند ساده است که جای بهبود زیادی دارد. با افزدن قطعات بیشتر و اصلاح کدها می توانید ویژگی های جالب و کاربری بیشتری به آن اضافه کنید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

  • یک عدد LCD 2004
  • برد آردوینو UNO
  • مقاومت نوری
  • سنسور دمای TMP36
  • مقاومت 10 کیلو اهمی
  • مقاومت 220 اهمی
  • ماژول RTC
  • ماژول بلوتوث HC-05 – اگر می خواهید گلدان قابلیت اتصال به بلوتوث داشته باشد

گام دوم : شماتیک مدار

نحوه اتصال LCD، سنسورهای خاک، دما و نور و سایر قطعات در شماتیک مشخص است. ابتدا مدار را روی برد بورد بسازید و وقتی مطمئن شدید ایرادی ندارد، آن را به برد اصلی منتقل کنید. کدهای اصلی پروژه هم از لینک زیر قابل دریافت است.

گام سوم : جعبه را بسازید

می توانید جعبه را خودتان بسازید یا یک جعبه آماده با ابعاد مناسب پیدا کنید. ما جعبه را با تخته چندلا ساخته ایم. ابعاد جعبه هم 11 در 15 در 12 سانتیمتر است.

در ساختنی بخوانید :  با ظرف خرسی عسل چراغ رومیزی مخصوص کودک درست کنید

بعد از اینکه تخته ها را بریدید، جای LCD را روی تخته جلویی ببرید. حالا می توانید تخته ها را بهم بچسبانید یا میخ کنید. اگر از میخ برای اتصال استفاده می کنید، ضربه های چکش را خیلی محکم نزنید که تخته ها ترک بردارند. در نهایت هم یک منبع تغذیه 5 ولتی هم داخل جعبه کار بگذارید.

گام چهارم : گلدان را به بلوتوث وصل کنید

افزودن ماژول بلوتوث HC-05 به مدار بسیار ساده است اما فراموش نکنید برای تغییر سطح منطقی از 5 ولت به 3.3 ولت از تقسیم کننده ولتاژ استفاده کنید.

برای آبیاری گیاه داخل گلدان از طریق بلوتوث به یک پمپ آب و رله هم نیاز دارید. این دو قطعه و کدها را باید طوری تنظیم کنید که از طریق بلوتوث قابل کنترل باشند. برای ارسال داده ها به پورت سریال آردوینو، از کنترلر ماشین بلوتوثی استفاده کنید. برای فعال کردن رله و پمپ، از فرمان های if else در کدها استفاده کنید.

گام پنجم : قطعات را داخل جعبه بگذارید

ابتدا LCD را با پیچ داخل جعبه نصب کنید. سپس سوراخ های پورت USB و DC را دریل کنید. قطعات را داخل جعبه قرار بدهید و با چسب حرارتی یا چسب بسته بندی آنها را ثابت کنید.

گام ششم : گیاه را داخل گلدان بگذارید

گیاه مورد نظرتان را داخل یک گلدان با اندازه مناسب بکارید. سپس الکترودهای سنسور رطوبت را لخت کنید و آنها را داخل خاک گیاه قرار بدهید. حالا می توانید گیاه را در گلدان هوشمند بگذارید.

گلدان هوشمند آماده است

نحوه قرار دادن سیم ها در گلدان هوشمند در تصاویر بالا مشخص است. همانطور که در ابتدا گفتیم این گلدان جای بهبود زیادی دارد و با اضافه کردن چند قطعه ارزان قیمت می توان کارایی های آن را بهبود بخشید. اگر گلدان هوشمند را ساختید، تصاویر و تجربیات تان را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : یک پاراوان شیک و زیبا بسازید

منبع

خلاصه مطلب
با برد آردوینو گلدان هوشمند بسازید [Arduino]
عنوان مطلب
با برد آردوینو گلدان هوشمند بسازید [Arduino]
توضیح کوتاه
این گلدان میزان دما، رطوبت و نور را نشان می دهد و قابلیت اتصال به بلوتوث را هم دارد.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

به ساده ترین روش ربات فلزی کوچک حساس به حرکت بسازید... در این ساختنی طرز ساخت ربات فلزی کوچکی را یاد می گیرید که با برد Trinket ساخته می شود. این ربات ساده به محض تشخیص حرکت، چشم هایش قرمز می شود و آژیر می...
آموزش ساخت تبر کوچک و کاربردی با تیغه اره گردبر... اگر در کارگاه، باغ یا باغچه‌تان به یک تبر کوچک نیاز دارید، خودتان هم می توانید آن را بسازید. در این ساختنی یاد می گیرید چطور با تیغه اره گرد یک تبر کو...
با آردوینو سینت سایزر بسازید ساخت سینت سایزر را آردوینو ایده خیلی پیچیده ای ندارد. همه چیز به لطف یک کتابخانه آردوینو به نام Tone Library ممکن می شود (آموزش نصب کتابخانه آردوینو ر...
برای دوربین فیلمبرداری میکروفون پرتابل بسازید و ویدیوهای بهتر ضبط کنید... خیلی از دوربین های فیلمبرداری کیفیت تصویر خوبی دارند اما صدای محیط را به خوبی تصویر ضبط نمی کنند. اگر شما هم این مشکل را با دوربین تان دارید، به یک می...
منبع تغذیه آزمایشگاهی ساده و ارزان بسازید... منبع تغذیه آزمایشگاهی یکی از گران ترین انواع منبع تغذیه است که کاربردهای زیادی هم دارد و تقریباً در هر ساختنی الکترونیکی بدرد میخورد. در این ساختنی می...
کاتر بطری شیشه ای بسازید و بطری‌های شیشه ای را بازیافت کنید... اگر طرفدار ایده ساخت کاردستی با وسایل بازیافتی باشید، بطری شیشه‌ای یکی از وسایل مورد علاقه‌تان است. اما برای ساخت خیلی از این کاردستی ها مثل آویز گلدا...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

سیستم روشنایی هوشمند با قابلیت نصب روی وسایل مختلف بسازید

حتماً برای شما هم پیش آمده که به رختخواب رفته و خاموش کردن لامپ ها …

پاسخ دهید