خانه / چگونه بسازیم / بیرون از خانه / یک اجاق خورشیدی با دمای بیش از 90 درجه سانتیگراد بسازید

یک اجاق خورشیدی با دمای بیش از 90 درجه سانتیگراد بسازید

بسیاری از آموزش های ساختنی مختص افرادی است که اهل گردش هستند؛ ساخت انواع اجاق های مسافرتی، تبدیل ماشین به کاروان، ساخت میز تاشو و … . در این ساختنی هم طرز ساخت اجاق خورشیدی را یاد می گیرید که در سفرهای تابستانی خیلی بدرد می خورد. اگر به مناطق گرمسیر سفر کنید، دمای این اجاق خورشیدی به بیش از 90 درجه سانتیگراد می رسد.

ساخت اجاق خورشیدی نیاز به مهارت خاصی ندارد و ابزار حرفه ای هم نمی خواهد. بیشتر وسایل مورد نیاز برای ساخت اجاق خورشیدی همین الان در خانه تان پیدا می شود. البته چند وسیله هم باید بخرید که قیمت زیادی ندارند.

اجاق خورشیدی سبک، کوچک و ارزان است. می توانید پنل های این اجاق را به سمت نور خورشید تنظیم کنید یا اندازه آنها را بلندتر کنید. اگر اهل گردش هستید یا زیاد به مناطق گرمسیری می روید، حتماً این اجاق را بسازید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز
  • جعبه کارتنی
  • پوشش عایق
  • فوم مشکی به ضخامت 5 میلیمتر
  • چسب بسته بندی
  • سیخ چوبی
  • مقوا – از مقواهایی استفاده کنید که سطح براق ندارند
  • فویل آلومینیومی
  • رنگ
  • شیشه یا ورق آکریلیک – هر ورق شفاف پلاستیکی دیگری هم قابل استفاده است

گام دوم : عایق را اضافه کنید

گام اول ساخت اجاق خورشیدی پیدا کردن یک جعبه کارتنی با اندازه مناسب و پوشاندن آن با عایق است. از هر کارتنی می توانید استفاده کنید و پوشش عایقی هم می تواند پلی استایرن، فوم، فوم کاردستی، عایق فایبرگلس، لباس های کهنه یا هر چیز مشابه دیگری باشد. از روزنامه و مقواهای کلفت هم می توانید استفاده کنید اما این بدترین انتخاب است.

عایقی که ما استفاده کردیم برای خود جعبه است که 3.5 تا 5 سانتیمتر ضخامت دارد. این عایق دو قسمت دارد که همانطور که در تصویر می بینید با یک برش اریب به دو قسمت تقسیم شده است. عایق را باید طوری داخل جعبه قرار بدهید که نور خورشید مستقیم وارد جعبه بشود. بعد از اینکه عایق را به شکل صحیح بریدید، آن را با هر چسبی به جز چسب حرارتی داخل جعبه بچسبانید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : برای کلاه دوچرخه تان کاور فومی درست کنید

گام سوم : جعبه را کامل کنید

برای اینکه اجاق خورشیدی نور بیشتری جذب کند، باید زبانه های جعبه را بلندتر کنید. زبانه ها را اندازه بگیرید و چهار تکه کارتن در همان اندازه ببرید. حالا این کارتن ها را با چسب بسته بندی به زبانه های جعبه بچسبانید؛ به این ترتیب می توانید وقتی از اجاق استفاده نمی کنید، آنها را تا کنید.

برای باز نگه داشتن این زبانه ها هم به سیخ چوبی نیاز دارید. روی زبانه ها و لبه های جعبه را سوراخ کنید و این سیخ ها را از آن رد کنید. این روش باز نگه داشتن پنل ها خیلی ساده است اما کارایی زیادی دارد چون می توانید هر جایی که خواستید را سوراخ کنید و زاویه پنل ها را تنظیم کنید. اگر بخواهید می توانید با اضافه کردن فوم، تکنیک تا کردن پنل های اجاق خورشیدی را بهبود ببخشید.

گام چهارم : لایه جاذب نور را اضافه کنید

بعد از اینکه قطعات اصلی جعبه را آماده کردید، می توانید جزییات را اضافه کنید. مهمترین جزییاتی که باید اضافه کنید، اضافه کردن یک لایه فوم مشکی با ضخامت 5 میلیمتر روی پوشش عایقی اصلی است. فوم را به اندازه کف و دیواره های جعبه ببرید. برای چسباندن این لایه هم می توانید از هر چسبی به جز چسب حرارتی استفاده کنید چون گرمای اجاق چسب حرارتی را شل خواهد کرد. در ضمن این لایه عایق باید مشکی باشد چون جذب نور خورشید را به حداکثر می رساند و بیشترین گرمای ممکن را تولید می کند. نوری که از لایه شفاف روی اجاق خورشیدی رد می شود به این فوم های مشکی برخورد می کند و با بازتاب در آن گرمای مورد نیازتان را تولید می کند. در ضمن این لایه مانع از هدررفت گرما و خارج شدن حرارت از داخل جعبه می شود.

گام پنجم : فویل را اضافه کنید

در این مرحله باید پنل ها را با فویل بپوشانید و لبه های باز را با فویل بهم وصل کنید تا سطح بازتاب نور را به حداکثر برسانید. لایه فویل بازتاب دهنده نور یکی از مهمترین بخش های اجاق خورشیدی است چون نور بیشتری را به سمت داخل اجاق هدایت می کند و در نتیجه گرمای تولید شده را افزایش می دهد. این ویژگی در کنار قابل تنظیم بودن پنل ها باعث می شود بتوانید از اجاق در هر جایی – صرف از نظر از زاویه تابش خورشید – استفاده کنید و میزان گرمای تولید شده را به حداکثر برسانید.

در ساختنی بخوانید :  کنترل سروو موتور با برد آردینو و پتانسیومتر در پروژه های مختلف

چهار تکه فویل به اندازه زبانه های جعبه ببرید و آنها را روی پنل ها بچسبانید. فویل ها باید کاملاً صاف باشند و برجستگی یا چروک نداشته باشند.

برای وصل کردن پنل ها با فویل به یکدیگر، ابتدا باید یک پایه مقوایی و تاشو درست کنید. شکل این مقواها و نحوه تا کردن شان را در تصویر می بینید. اندازه این ورق های اضافی به ابعاد جعبه و پنل ها بستگی دارد. بعد از اینکه ورق را بریدید، آن را مطابق تصویر تا بزنید. سپس یک طرفش را با چسب بپوشانید و آن را روی یک تکه فویل فشار بدهید. حالا آن را به شکل مثلث ببرید (طوری که دو طرفش دو مثلث قائم الزاویه باقی بماند). هر کدام از این تکه های اضافی را فقط به یک طرف پنل های جعبه بچسبانید تا راحت تر بتوانید زاویه آنها را تنظیم کنید. بعد از چسباندن هم آنها را از لبه پنل تا کنید و یکبار پنل ها را ببندید تا مطمئن شوید درست درست نصب شده اند. در این مرحله تصاویر بیشتر کمک تان می کنند.

فرقی نمی کند اندازه جعبه چقدر باشد؛ پوشاندن فواصل بین پنل ها با فویل آلومینیومی باعث افزایش گرما و کارایی اجاق خورشیدی خواهند شد.

گام ششم : در شفاف را اضافه کنید

نحوه کار در این مرحله به اندازه اجاق خورشیدی و جنسی در شفافی که انتخاب کرده اید، بستگی دارد. ابتدا ورق شفاف را در اندازه مناسب ببرید و سپس با فوم یک قاب برایش بسازید. روی این قاب یک شیار بزنید و ورق شفاف را داخلش قرار بدهید. بعد از اینکه مطمئن شدید اندازه قاب فومی برای ورق پلاستیکی مناسب است، آن را به قاب بچسبانید. قاب را طوری به ورق شفاف بچسبانید که از به هیچ وجه از آن بیرون نیاید. بهتر است این قاب را با فوم مشکی بسازید تا با لایه عایق رویی یکی بشود.

در ساختنی بخوانید :  با دستگاه برش لیزری ربات چوبی منعطف و بادوام بسازید

بهتر است در شفاف اجاق را از شیشه بسازید چون خاصیت عایق بیشتری دارد. با این حال می توانید از ورق آکریلیک هم استفاده کنید.

گام هفتم : اجاق خورشیدی را رنگ کنید

این مرحله کاملاً به سلیقه، خلاقیت و امکاناتی که دارید بستگی دارد.اگر می خواهید اجاق خورشیدی این شکلی بشود، باید ابتدا کل جعبه را مشکی کنید و سپس یک لایه رنگ خاکستری روی جعبه بزنید. برای لایه رنگ دوم از قلم موی بزرگتر استفاده کنید.

گام هشتم : جعبه را تزیین کنید

اگر بخواهید می توانید روی اجاق خورشیدی را با برچسب های آماده یا برچسب هایی که خودتان می سازید، تزیین کنید. ما طرح مان را پرینت کردیم، حروفش را با دست بریدیم و روی جعبه چسباندیم.

اجاق خورشیدی آماده است

روش های زیادی برای ساخت اجاق خورشیدی وجود دارد که این یکی از آنهاست. اگر می خواهید این کاردستی را تجربه کنید، بهتر است از همین مدل شروع کنید. این اجاق خورشیدی سبک و کوچک است، ارزان است و قطعه گران قیمتی ندارد و ساختش هم نیاز به ابزار خاصی ندارد.

اگر پیشنهادی برای بهبود این ساختنی ندارید، آن را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
یک اجاق خورشیدی با دمای بیش از 90 درجه سانتیگراد بسازید
عنوان مطلب
یک اجاق خورشیدی با دمای بیش از 90 درجه سانتیگراد بسازید
توضیح کوتاه
با وسایلی که در خانه دارید، یک اجاق خورشیدی با حرارت 90 درجه بسازید!
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

ماسک پارچه ای برای آلودگی هوا با طرح و رنگ دلخواه تان بسازید (به همراه... اگر نمی توانید فرزندتان را راضی کنید ماسک های بی روح داروخانه ها را به صورتش بزند، دست بکار بشوید و برایش یک ماسک پارچه ای بدوزید. در این ساختنی به شم...
پای میوه ای مخصوص پذیرایی بپزید و مهمان ها را شگفت زده کنید!... چقدر درباره تاریخچه پای می دانید؟ نگاهی به تصویر اول گالری زیر بیاندازید؛ این پای در کریسمس 1857 برای خانواده سلطنتی انگلیس در قلعه ویندسور سرو شده اس...
آموزش ساخت تابلوی لایت باکس با طرح چندلایه و تصویر دلخواه... قبلاً در ساختنی آموزش ساخت تابلوی سه بعدی را در ساختنی یاد گرفته اید. در این پست هم آموزش ساخت تابلوی مشابهی را یاد می گیرید که نور همه جای آن پخش می ...
آموزش ساخت : یک بطری آب پاش که در همه جهات کار میکند... بطری های و اسپری های آب پاش از لوازمی هستند که در همه خانه ها پیدا میشوند و کاربردهای زیادی هم دارند؛ از نظافت گرفته تا آب دادن به گلها. این آب پاش ها...
آموزش ساخت : یک پاراوان شیک و زیبا بسازید... فرقی نمیکند خانه تان چقدر بزرگ یا کوچک باشد، پاراوان همیشه بدرد میخورد. با این دیوارهای متحرک می توانید فضای خانه را تقسیم کنید و از حداقل فضا بیشترین...
با آردوینو یک ساعت QR clock بسازید و زمان را با کد QR نمایش بدهید... در این ساختنی طرز ساخت ساعت QR clock را یاد می گیرید که زمان را با کد QR نمایش می دهد. این ساعت با برد آردوینو UNO و شیلد نمایشگر لمسی TFT Seeed Studi...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید