خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / تزیین کوله پشتی با LED و برد آردوینو؛ ارزان، شیک و متفاوت

تزیین کوله پشتی با LED و برد آردوینو؛ ارزان، شیک و متفاوت

در این ساختنی یاد می‌گیرید چطور چند LED به کوله پشتی تان اضافه کنید. تزیین کوله پشتی با این روش برای دو دسته از افراد خیلی مناسب است: اول بچه‌ها که از چیزهای درخشان خوششان می‌آید و دوم دوچرخه سوارها. اگر اهل دوچرخه سواری در شب هستید، تزیین کوله پشتی با این روش باعث می‌شود راننده‌ها بهتر شما را ببینند. ما این روش را روی یک کوله پشتی با طرح یک صورت فلکی پیاده کرده ایم. هرچند کوله‌هایی با این طرح بهترین انتخاب هستند اما این روش را می‌توانید روی انواع کوله پشتی امتحان کنید.

برای تزیین کوله پشتی با LED از برد آردینو Lilypad استفاده می‌کنیم که پنج پین PWM (مدلاسیون عرض پالس) دارد. با استفاده از  PWM دیجیتال می‌توانید افکتی به LEDها بدهید که شبیه ستاره‌های واقعی بشوند. چون می‌خواهیم از پین‌های PWM برای کنترل LEDها استفاده کنیم، فقط از پنج LED استفاده می‌کنیم. این LEDها را به هر ترتیبی که دوست دارید، در سطح کوله پشتی پخش کنید.

برای تزیین کوله پشتی با LED به یک مقاومت نوری هم نیاز داریم. این مقاومت شدت نور LEDها را در تناسب با محیط اطراف تنظیم می‌کند. به این ترتیب LEDها در تاریکی بیشترین نور و در روشنایی کمترین نور را خواهند داشت. اگر می‌خواهید مصرف باتری را کاهش بدهید، می‌توانید کدهای آردوینو را طوری تغییر بدهید که LEDها در طول روز روشن نشوند.در ضمن مقاومت نوری درخشش LEDها را هم بیشتر می‌کند. انتخاب رنگ، نوع و شدت نور LEDها هم به طراحی کوله پشتی بستگی دارد.

برای تغذیه برد آردوینو Lilypad به یک پک باتری لیتیوم پلیمری 3.7 ولتی و 400 میلی آمپر نیاز دارید. با این نوع باتری، LEDها روی کوله پشتی تا هشت ساعت روشن می‌مانند. برای آپلود کدها روی برد آردوینو هم به یک ماژول یا آداپتور FTDI نیاز دارید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

  • یک کوله پشتی با طرح کهکشان (یا هر طرح دیگر)
  • یک برد آردوینو Lilypad
  • پنج عدد LED سفید Lilypad
  • یک مقاومت نوری
  • یک مقاومت 10KΩ
  • یک ماژول یا آداپتور FTDI به همراه سیم
  • پک باتری لیتیوم پلیمری 3.7 ولتی 400 میلی آمپر به همراه شارژر یا سه باتری AA و جاباتری
  • نخ رسانا و سوزن با سوراخ بزرگ

برای تزیین کوله پشتی با این روش باید کمی‌با برنامه نویسی آردوینو و البته دوخت و دوز آشنا باشید.

گام دوم : روش تزیین کوله پشتی را مشخص کنید

در این مرحله باید جای برد آردوینو Lilypad روی کوله پشتی و LEDها و خوط دوخت با نخ رسانا را مشخص کنید. همه این موارد به طراحی کوله پشتی و روش تزیینی که در نظر دارید، بستگی دارد. البته نکات دیگری را هم باید در نظر داشته باشید. مثلاً اینکه فقط یک خط دوخت به سمت GND در نظر بگیرید (به تصویر دقت کنید). برد آردوینو Lilypad را هم باید در قسمت بالای کوله قرار بدهید. به این ترتیب روشن و خاموش کردن ساده تر می‌شود و احتمالاً آسیب دیدنش هم کمتر می‌شود.

اگر طرح تزیین کوله پشتی با جزییات و نحوه اجرا را روی کاغذ پیاده کنید، کارتان ساده تر می‌شود.

گام سوم : مدار را بدوزید!

دوخت مدار را با ثابت کردن برد آردوینو Lilypad با چند کوک شروع کنید. در این مرحله باید قطعات را به لایه داخلی کوله بدوزید تا کوک‌ها از بیرون دیده نشوند. سپس اولین LED را بیرون از کوله پشتی قرار بدهید و آن را به هر دو لایه کوله بدوزید. برای اینکه LED مثل ستاره‌ها چشمک بزند، باید آن را به پین PWM وصل کنیم. پنج پین PWM روی شماره‌های 5، 6، 9، 10 و 11 قرار دارند. با نخ رسانا یک خط از برد Lilypad به اولین LED بکشید. نخ را در لایه داخلی نگه دارید تا به LED برسید. اینکار را برای تمام LEDها تکرار کنید. حواستان باشد خط مثبت LEDها را با یکدیگر قاطی نکنید. بعد از وصل کردن LEDها به برد Lilypad، باید همه آنها را به GND وصل کنید. اگر بخواهید می‌توانید خطوط منفی را بهم وصل کنید.

آخرین کارتان در این مرحله از تزیین کوله پشتی ، اضافه کردن مقاومت نوری است. یک نقطه مناسب بیرون کوله پشتی پیدا کنید و مقاومت را به آن بدوزید. بهترین جا برای مقاومت نوری بالای کوله است تا راحت تر بتواند میزان نور خورشید را تشخیص بدهد. پایه مثبت مقاومت نوری را به پین 19 و پایه منفی را به GND وصل کنید.

گام چهارم :کدها را آپلود کنید

کدها را از لینک زیر دانلود کنید و هر تغییری که لازم می‌دانید در آن ایجاد کنید.

ماژول FTDI را به برد آردوینو Lilypad وصل کنید. سپس نرم افزار Arduino IDE را باز کنید. گزینه Tools را از نوار منو انتخاب کنید و Lilypad را به عنوان برد انتخاب کنید. بالاترین پورت موجود را انتخاب کنید و کدها را آپلود کنید. با آپلود کردن کدها می‌توانید روشن شدن LEDها را ببینید. اگر LEDها روشن نشدند، اتصال بین FTDI و برد Lilypad را چک کنید. همچنین مطمئن شوید کدها درست آپلود شده باشند و مسیرهای مدار اشکالی نداشته نباشند.

بعد از اینکه کدها را با موفقیت آپلود کردید، ماژول FTDI را جدا کنید و باتری کاملاً پر را به مدار وصل کنید. حالا می‌توانید برد Lilypad را روشن کنید و از زیبایی کوله پشتی لذت ببرید.

کوله پشتی با تزیین جدید آماده است

کوله پشتی آماده است
کوله پشتی آماده است

از این به بعد با کم شدن نور روز، کوله پشتی شما شروع به درخشش می‌کند. این روش تزیین کوله پشتی کم هزینه است اما برای پیاده کردن آن باید به الکترونیک آشنا باشید. اگر کوله پشتی تان را با این روش تزیین کردید، تصاویرش را برای ساختنی بفرستید.

در روزهای بارانی باتری را برد Lilypad جدا کنید تا مدار آسیب نبیند. اگر باتری را جدا کنید، سایر قطعات در اثر خیس شدن آسیب نمی‌بینند. برای محافظت از LEDها هم رویشان را با برق ناخن بپوشانید. برای وصل کردن دوباره باتری هم باید صبر کنید همه قطعات خشک شوند. بعد از اضافه کردن این قطعات الکترونیکی، کوله پشتی را فقط با دست بشویید.

منبع

خلاصه مطلب
تزیین کوله پشتی با LED و برد آردوینو؛ ارزان، شیک و متفاوت
عنوان مطلب
تزیین کوله پشتی با LED و برد آردوینو؛ ارزان، شیک و متفاوت
توضیح کوتاه
استفاده از برد آردوینو لیلی پد برای درست کردن یک کوله پشتی کهکشانی زیبا برای خودتان
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت کنسول بازی چهار نفره با برد آردوینو... ساخت کنسول بازی با میکروکنترلرهایی مثل آردوینو و رزبری پای کار سختی نیست. قبلاً طرز ساخت بازی فلپی برد را در ساختنی خوانده اید و امروز هم ساخت یک کنسو...
آموزش ساخت : قلک چوبی زیبا و شفاف بسازید!... در این ساختنی طرز ساخت یک قلک چوبی به شکل فیل را یاد می گیرید. می توانید از همین روش ساخت استفاده کنید و قلک چوبی تان را به شکل حیوانات دیگر بسازید. ی...
آموزش ساخت مدار درایور مخصوص استپر موتور... در این ساختنی یاد می گیرید چطور با آی سی کنترلر TB6560AHQ یک مدار درایور مخصوص برای استپر موتور بسازید. این نوع کنترل توشیبا فقط دو متغیر به عنوان ورو...
با قطعات ارزان ماژول سنسور مادون قرمز بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک ماژول سنسور مادون قرمز را یاد می گیرید که می توانید آن را مستقیماً به ربات یا سایر پروژه های الکترونیکی وصل کنید. این آموزش ...
با برد آردوینو و SW520D مدار تشخیص حرکت بسازید... در این ساختنی طرز ساخت مدار تشخیص حرکت با برد آردوینو را یاد می گیرید. این پروژه آردوینو نسبت به نمونه های مشابه بسیار ساده تر است و قیمت قطعاتش هم کم...
آموزش ساخت : کتابخانه مارپیچی بسازید کتاب های کودکان معمولاً اندازه های بسیار متفاوتی دارند و به همین خاطر مرتب کردن آنها در کتابخانه های معمولی اگر غیر ممکن نباشد، خیلی سخت است. از طرفی ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار شارژر باتری اتوماتیک به دو روش مختلف

باتری‌های قلمی‌هنوز کاربرد زیادی دارند و عمر کم آنها تاثیری در این مسئله ندارد. اگر …

پاسخ دهید