خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / تزیین کوله پشتی با LED و برد آردوینو؛ ارزان، شیک و متفاوت

تزیین کوله پشتی با LED و برد آردوینو؛ ارزان، شیک و متفاوت

در این ساختنی یاد می گیرید چطور چند LED به کوله پشتی تان اضافه کنید. تزیین کوله پشتی با این روش برای دو دسته از افراد خیلی مناسب است: اول بچه ها که از چیزهای درخشان خوششان می آید و دوم دوچرخه سوارها. اگر اهل دوچرخه سواری در شب هستید، تزیین کوله پشتی با این روش باعث می شود راننده ها بهتر شما را ببینند. ما این روش را روی یک کوله پشتی با طرح یک صورت فلکی پیاده کرده ایم. هرچند کوله هایی با این طرح بهترین انتخاب هستند اما این روش را می توانید روی انواع کوله پشتی امتحان کنید.

برای تزیین کوله پشتی با LED از برد آردینو Lilypad استفاده می کنیم که پنج پین PWM (مدلاسیون عرض پالس) دارد. با استفاده از  PWM دیجیتال می توانید افکتی به LEDها بدهید که شبیه ستاره های واقعی بشوند. چون می خواهیم از پین های PWM برای کنترل LEDها استفاده کنیم، فقط از پنج LED استفاده می کنیم. این LEDها را به هر ترتیبی که دوست دارید، در سطح کوله پشتی پخش کنید.

برای تزیین کوله پشتی با LED به یک مقاومت نوری هم نیاز داریم. این مقاومت شدت نور LEDها را در تناسب با محیط اطراف تنظیم می کند. به این ترتیب LEDها در تاریکی بیشترین نور و در روشنایی کمترین نور را خواهند داشت. اگر می خواهید مصرف باتری را کاهش بدهید، می توانید کدهای آردوینو را طوری تغییر بدهید که LEDها در طول روز روشن نشوند.در ضمن مقاومت نوری درخشش LEDها را هم بیشتر می کند. انتخاب رنگ، نوع و شدت نور LEDها هم به طراحی کوله پشتی بستگی دارد.

در ساختنی بخوانید :  با مداد شمعی های بدون استفاده شمع لایه ای بسازید

برای تغذیه برد آردوینو Lilypad به یک پک باتری لیتیوم پلیمری 3.7 ولتی و 400 میلی آمپر نیاز دارید. با این نوع باتری، LEDها روی کوله پشتی تا هشت ساعت روشن می مانند. برای آپلود کدها روی برد آردوینو هم به یک ماژول یا آداپتور FTDI نیاز دارید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

  • یک کوله پشتی با طرح کهکشان (یا هر طرح دیگر)
  • یک برد آردوینو Lilypad
  • پنج عدد LED سفید Lilypad
  • یک مقاومت نوری
  • یک مقاومت 10KΩ
  • یک ماژول یا آداپتور FTDI به همراه سیم
  • پک باتری لیتیوم پلیمری 3.7 ولتی 400 میلی آمپر به همراه شارژر یا سه باتری AA و جاباتری
  • نخ رسانا و سوزن با سوراخ بزرگ

برای تزیین کوله پشتی با این روش باید کمی با برنامه نویسی آردوینو و البته دوخت و دوز آشنا باشید.

گام دوم : روش تزیین کوله پشتی را مشخص کنید

در این مرحله باید جای برد آردوینو Lilypad روی کوله پشتی و LEDها و خوط دوخت با نخ رسانا را مشخص کنید. همه این موارد به طراحی کوله پشتی و روش تزیینی که در نظر دارید، بستگی دارد. البته نکات دیگری را هم باید در نظر داشته باشید. مثلاً اینکه فقط یک خط دوخت به سمت GND در نظر بگیرید (به تصویر دقت کنید). برد آردوینو Lilypad را هم باید در قسمت بالای کوله قرار بدهید. به این ترتیب روشن و خاموش کردن ساده تر می شود و احتمالاً آسیب دیدنش هم کمتر می شود.

اگر طرح تزیین کوله پشتی با جزییات و نحوه اجرا را روی کاغذ پیاده کنید، کارتان ساده تر می شود.

گام سوم : مدار را بدوزید!

دوخت مدار را با ثابت کردن برد آردوینو Lilypad با چند کوک شروع کنید. در این مرحله باید قطعات را به لایه داخلی کوله بدوزید تا کوک ها از بیرون دیده نشوند. سپس اولین LED را بیرون از کوله پشتی قرار بدهید و آن را به هر دو لایه کوله بدوزید. برای اینکه LED مثل ستاره ها چشمک بزند، باید آن را به پین PWM وصل کنیم. پنج پین PWM روی شماره های 5، 6، 9، 10 و 11 قرار دارند. با نخ رسانا یک خط از برد Lilypad به اولین LED بکشید. نخ را در لایه داخلی نگه دارید تا به LED برسید. اینکار را برای تمام LEDها تکرار کنید. حواستان باشد خط مثبت LEDها را با یکدیگر قاطی نکنید. بعد از وصل کردن LEDها به برد Lilypad، باید همه آنها را به GND وصل کنید. اگر بخواهید می توانید خطوط منفی را بهم وصل کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت استیک آتش زنه بادوام، سبک و کوچک

آخرین کارتان در این مرحله از تزیین کوله پشتی ، اضافه کردن مقاومت نوری است. یک نقطه مناسب بیرون کوله پشتی پیدا کنید و مقاومت را به آن بدوزید. بهترین جا برای مقاومت نوری بالای کوله است تا راحت تر بتواند میزان نور خورشید را تشخیص بدهد. پایه مثبت مقاومت نوری را به پین 19 و پایه منفی را به GND وصل کنید.

گام چهارم :کدها را آپلود کنید

کدها را از لینک زیر دانلود کنید و هر تغییری که لازم می دانید در آن ایجاد کنید.

ماژول FTDI را به برد آردوینو Lilypad وصل کنید. سپس نرم افزار Arduino IDE را باز کنید. گزینه Tools را از نوار منو انتخاب کنید و Lilypad را به عنوان برد انتخاب کنید. بالاترین پورت موجود را انتخاب کنید و کدها را آپلود کنید. با آپلود کردن کدها می توانید روشن شدن LEDها را ببینید. اگر LEDها روشن نشدند، اتصال بین FTDI و برد Lilypad را چک کنید. همچنین مطمئن شوید کدها درست آپلود شده باشند و مسیرهای مدار اشکالی نداشته نباشند.

بعد از اینکه کدها را با موفقیت آپلود کردید، ماژول FTDI را جدا کنید و باتری کاملاً پر را به مدار وصل کنید. حالا می توانید برد Lilypad را روشن کنید و از زیبایی کوله پشتی لذت ببرید.

کوله پشتی با تزیین جدید آماده است

کوله پشتی آماده است
کوله پشتی آماده است

از این به بعد با کم شدن نور روز، کوله پشتی شما شروع به درخشش می کند. این روش تزیین کوله پشتی کم هزینه است اما برای پیاده کردن آن باید به الکترونیک آشنا باشید. اگر کوله پشتی تان را با این روش تزیین کردید، تصاویرش را برای ساختنی بفرستید.

در ساختنی بخوانید :  چراغ دیوارکوب شش ضلعی شیک و مدرن بسازید

در روزهای بارانی باتری را برد Lilypad جدا کنید تا مدار آسیب نبیند. اگر باتری را جدا کنید، سایر قطعات در اثر خیس شدن آسیب نمی بینند. برای محافظت از LEDها هم رویشان را با برق ناخن بپوشانید. برای وصل کردن دوباره باتری هم باید صبر کنید همه قطعات خشک شوند. بعد از اضافه کردن این قطعات الکترونیکی، کوله پشتی را فقط با دست بشویید.

منبع

خلاصه مطلب
تزیین کوله پشتی با LED و برد آردوینو؛ ارزان، شیک و متفاوت
عنوان مطلب
تزیین کوله پشتی با LED و برد آردوینو؛ ارزان، شیک و متفاوت
توضیح کوتاه
استفاده از برد آردوینو لیلی پد برای درست کردن یک کوله پشتی کهکشانی زیبا برای خودتان
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

با کمترین هزینه هگزاکوپتر کوچک شش موتوره بسازید... اگر تجربه ساخت ربات های پرنده مثل کوادکوپتر را داشته باشید، احتمالاً بدتان نمی آید مهارت‌تان در ساخت ربات های مشابه را به چالش بکشید. پیشنهاد ساختنی ب...
آموزش ساخت: سیستم راکت لانچر بسازید در این ساختنی طرز ساخت یک سیستم راکت لانچر یا همان پرتاب کننده موشک را می آموزید. این آموزش شامل تمام ابزار و قطعات تکمیلی مانیتورینگ و کنترل نظیر لول...
آموزش ساخت: یک ماسک هنری متفاوت بسازید با مطالعه این ساختنی متوجه می شوید که هنرمن بودن و آفرینش یک اثر هنری آنقدرها هم دشوار نیست. در این ساختنی نحوه ساخت یک آویز بسیار زیبا را می آموید که...
آموزش ساخت : جاکلیدی دیواری فلزی بسازید... در خانه ای که جاکلیدی دیواری وجود نداشته باشد، تکلیف کلیدها مشخص است. هر روز صبح که می خواهید از خانه بیرون بروید باید چند دقیقه وقت صرف پیدا کردن کلی...
آموزش ساخت : لوستر سقفی کاغذی بسازید در این ساختنی طرز ساخت یک لوستر سقفی کاغذی را یاد می گیرید که جلوه زیبایی به سقف میدهد. زیبایی و کارایی این لوستر سقفی در مقایسه با هزینه ای که برای س...
آموزش ساخت : با مداد شمعی کبریت ضد آب درست کنید... اگر اهل کوهنوردی باشید، حتماً در کوله تان کبریت دارید. اما هر کبریتی بدرد کوهنوردی نمی خورد. برای اینکه تخت هیچ شرایطی بدون کبریت نمانید، باید کبریت ض...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

سیستم روشنایی هوشمند با قابلیت نصب روی وسایل مختلف بسازید

حتماً برای شما هم پیش آمده که به رختخواب رفته و خاموش کردن لامپ ها …

پاسخ دهید