خانه / چگونه بسازیم / کول پد بسازید و با خنک نگه داشتن لپتاپ خود، عمرش را بیشتر کنید!

کول پد بسازید و با خنک نگه داشتن لپتاپ خود، عمرش را بیشتر کنید!

اگر لپ تاپ تان داغ می‌کند و به یک کول پد نیاز دارید، چرا خودتان یکی نمی‌سازید؟ هزینه ساخت کول پد از خریدش کمتر می‌شود و می‌توانید آن را مطابق نیازهایتان طراحی کنید. به جای اینکه مدل‌های مختلف را بررسی کنید تا یک کول پد با اندازه استاندارد برای مدل لپ تاپ تان پیدا کنید، خودتان یک کول پد با اندازه و ویژگی‌های دلخواه بسازید.

اتصالات الکترونیکی این کول پد لپ تاپ بسیار ساده است و نیاز به مهارت خاصی ندارد. قطعات بدنه را هم می‌توانید به دو روش بسازید؛ دستگاه برش لیزری یا برش دستی. فایل‌های مورد نیاز برای برش قطعات با هر دو روش را هم می‌توانید در همین پست دانلود کنید.

گام اول : تخته فن را ببرید

این کول پد برای یک لپ تاپ ۱۵٫۶ اینچی به همراه دو فن ۷۰ میلیمتری طراحی شده است. اگر لپ تا کوچکتری دارید، باید اندازه قطعات را قبل از برش اصلاح کنید.

اگر می‌خواهید از دستگاه برش لیزری برای بریدن تخته اصلی استفاده کنید، فایل زیر را دانلود کنید. اگر هم روش‌های دستی را ترجیح می‌دهید، از همین فایل یک پرینت بگیرید و از آن به عنوان الگوی برش استفاده کنید.

گام دوم : سایر قطعات را ببرید

در این مرحله باید پایه‌های کول پد و پایه‌های فن را بسازید. مستطیل‌های دراز پایه‌های لپ تاپ هستند و مربع‌های کوچک هم پایه‌های فن هستند که نمی‌گذارد بعد از تا شدن پایه‌های اصلی، فن با زمین برخورد کند. در ضمن این مربع‌ها، پایه‌های تا شده را هم نگه می‌دارند.

اندازه پایه‌های اصلی به ابعاد لپ تاپ و میزان برآمدگی در نظر دارید، بستگی دارد. طول پایه‌های ما ۲۶ سانتیمتر، حداقل و حداکثر عرضش هم ۱ و ۵ سانتیمتر است.

گام سوم : فن‌ها را وصل کنید

ما برای اتصال فن‌ها از هشت پیچ استفاده کردیم (چهار پیچ برای هر فن). ابتدا سوراخ‌ها را در جای مناسب روی تخته دریل کنید و سپس پیچ‌ها را از سوراخ‌ها رد کنید. روی فن‌ها باید سوراخ داشته باشد؛ اگر نداشت خودتان این سوراخ‌ها را روی فن هم دریل کرد. سپس مهره‌ها را اضافه کنید و اتصالات را محکم کنید.

خیلی مهم است که پیچ‌ها اندازه درست داشته باشند.

گام چهارم : پایه‌های مربعی را بچسبانید

ابتد جای پایه‌ها را روی دو طرف تخته اصلی علامت بگذارید. سپس مربع‌های کوچک را همانطور که در تصویر می‌بینید اضافه کنید.

مثلث‌های کوچکی هم که بریده اید را به دو طرف جای پایه‌ها بچسبانید. دقت کنید که این مثلث‌ها را باید در هر طرف با دو جهت مخالف بچسبانید.

گام پنجم : پایه‌ها را اضافه کنید

پایه‌ها را به روشی که در تصویر می‌بینید با لولا به تخته اصلی وصل کنید. یک طرف لولا به مثلث کوچک و طرف دیگر به مثلث بزرگتر وصل می‌شود. دقت کنید که مثلث بزرگتر قسمت است که باید با لولا تا بشود.

گام ششم : سوئیچ را نصب کنید

سوئیچ را وصل کنید
سوئیچ کول پد را وصل کنید

ابتدا جای سوئیچ را انتخاب کنید و سپس همانجا یک سوراخ با اندازه مناسب دریل کنید. ما از یک سوئیچ فشاری استفاده کردیم و آن را وسط دو فن قرار دادیم. به این ترتیب به محض قرار دادن لپ تاپ روی کول پد فن‌ها روشن می‌شود. اگر می‌خواهید از این روش استفاده کنید باید مطمئن شوید سوئیچ ارتفاع کافی داشته باشد.

گام هفتم : سیم کشی را کامل کند

آداپتو را به سوئیچ وصل کنید و فن را هم به آداپتور و سوئیچ وصل کنید. سیم منفی آداپتور را مستقیماً به فن وصل کنید. سیم مثبت را هم به سوئیچ وصل کنید. یکبار اتصالات را چک کنید تا مطمئن شوید فن‌ها درست کار می‌کنند.

کول پد ارزان و شیک آماده است

به همین سادگی و با هزینه بسیار کم یک کول پد ساختید که دقیقاً به اندازه دلخواه تان است. می‌توانید بدنه کول پد را تزیین کنید یا درگاه USB به آن اضافه کنید تا با باتری لپ تاپ کار کند.

منبع

خلاصه مطلب
کول پد بسازید و عمر لپ تاپ تان را بیشتر کنید
عنوان مطلب
کول پد بسازید و عمر لپ تاپ تان را بیشتر کنید
توضیح کوتاه
خودتان یک کول پد ارزان بسازید و رایانه خود را خنک نگه داشته و عمر آن را بیشتر کنید
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

دستگاه میوه خشک کن خورشیدی بزرگ و چند طبقه بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک دستگاه میوه خشک کن را یاد می گیرید که میوه ها را با نور خورشید خشک می کند. ساخت این دستگاه بسیار ساده است و هیچ قطعه الکترون...
ماسک پارچه ای برای آلودگی هوا با طرح و رنگ دلخواه تان بسازید (به همراه... اگر نمی توانید فرزندتان را راضی کنید ماسک های بی روح داروخانه ها را به صورتش بزند، دست بکار بشوید و برایش یک ماسک پارچه ای بدوزید. در این ساختنی به شم...
آموزش ساخت چراغ مطالعه قابل حمل شیک و کاربردی... برای کسانی که میز کار کوچکی دارند یا نمی خواهید همیشه روی میزشان شلوغ باشد، چراغ مطالعه پرتابل بهترین انتخاب است. ساخت چراغ مطالعه پرتابل بسیار ساده ا...
مدار تایمر خاموش کننده اتوماتیک چراغ خودرو... خیلی وقت ها هست که شما برای خروج از پارکینگ های تاریک و یا دسترسی به محیط هایی که لازم است در آن ها نور باشد ، مانند باغ و ویلا ها ، مجبور هستید از چر...
با قرقره و موتور DC اره رومیزی کوچک اما قدرتمند بسازید... فرقی نمی کند اهل ساخت مدارات الکترونیکی باشید یا کاردستی؛ در هر صورت یک اره رومیزی کوچک می تواند خیلی از کارهایتان را ساده تر کند. کارهایی که با بهتری...
جعبه دستمال کاغذی مقاوم و شیک بسازید در این ساختنی طرز ساخت جعبه دستمال کاغذی با ارزان ترین ماده در دسترس را یاد می گیرید: کاغذ ! این جعبه دستمال کاغذی در واقع با مقوایی با ضخامت یک میلیم...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری ربات چوبی منعطف و بادوام بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ربات مقوایی را یاد گرفته اید. آن ربات قابل برنامه …

پاسخ دهید