خانه / چگونه بسازیم / کول پد بسازید و با خنک نگه داشتن لپتاپ خود، عمرش را بیشتر کنید!

کول پد بسازید و با خنک نگه داشتن لپتاپ خود، عمرش را بیشتر کنید!

اگر لپ تاپ تان داغ می‌کند و به یک کول پد نیاز دارید، چرا خودتان یکی نمی‌سازید؟ هزینه ساخت کول پد از خریدش کمتر می‌شود و می‌توانید آن را مطابق نیازهایتان طراحی کنید. به جای اینکه مدل‌های مختلف را بررسی کنید تا یک کول پد با اندازه استاندارد برای مدل لپ تاپ تان پیدا کنید، خودتان یک کول پد با اندازه و ویژگی‌های دلخواه بسازید.

اتصالات الکترونیکی این کول پد لپ تاپ بسیار ساده است و نیاز به مهارت خاصی ندارد. قطعات بدنه را هم می‌توانید به دو روش بسازید؛ دستگاه برش لیزری یا برش دستی. فایل‌های مورد نیاز برای برش قطعات با هر دو روش را هم می‌توانید در همین پست دانلود کنید.

گام اول : تخته فن را ببرید

این کول پد برای یک لپ تاپ ۱۵٫۶ اینچی به همراه دو فن ۷۰ میلیمتری طراحی شده است. اگر لپ تا کوچکتری دارید، باید اندازه قطعات را قبل از برش اصلاح کنید.

اگر می‌خواهید از دستگاه برش لیزری برای بریدن تخته اصلی استفاده کنید، فایل زیر را دانلود کنید. اگر هم روش‌های دستی را ترجیح می‌دهید، از همین فایل یک پرینت بگیرید و از آن به عنوان الگوی برش استفاده کنید.

گام دوم : سایر قطعات را ببرید

در این مرحله باید پایه‌های کول پد و پایه‌های فن را بسازید. مستطیل‌های دراز پایه‌های لپ تاپ هستند و مربع‌های کوچک هم پایه‌های فن هستند که نمی‌گذارد بعد از تا شدن پایه‌های اصلی، فن با زمین برخورد کند. در ضمن این مربع‌ها، پایه‌های تا شده را هم نگه می‌دارند.

اندازه پایه‌های اصلی به ابعاد لپ تاپ و میزان برآمدگی در نظر دارید، بستگی دارد. طول پایه‌های ما ۲۶ سانتیمتر، حداقل و حداکثر عرضش هم ۱ و ۵ سانتیمتر است.

در ساختنی بخوانید :  کوله پشتی معمولی تان را به کوله پشتی اسپیکردار تبدیل کنید

گام سوم : فن‌ها را وصل کنید

ما برای اتصال فن‌ها از هشت پیچ استفاده کردیم (چهار پیچ برای هر فن). ابتدا سوراخ‌ها را در جای مناسب روی تخته دریل کنید و سپس پیچ‌ها را از سوراخ‌ها رد کنید. روی فن‌ها باید سوراخ داشته باشد؛ اگر نداشت خودتان این سوراخ‌ها را روی فن هم دریل کرد. سپس مهره‌ها را اضافه کنید و اتصالات را محکم کنید.

خیلی مهم است که پیچ‌ها اندازه درست داشته باشند.

گام چهارم : پایه‌های مربعی را بچسبانید

ابتد جای پایه‌ها را روی دو طرف تخته اصلی علامت بگذارید. سپس مربع‌های کوچک را همانطور که در تصویر می‌بینید اضافه کنید.

مثلث‌های کوچکی هم که بریده اید را به دو طرف جای پایه‌ها بچسبانید. دقت کنید که این مثلث‌ها را باید در هر طرف با دو جهت مخالف بچسبانید.

گام پنجم : پایه‌ها را اضافه کنید

پایه‌ها را به روشی که در تصویر می‌بینید با لولا به تخته اصلی وصل کنید. یک طرف لولا به مثلث کوچک و طرف دیگر به مثلث بزرگتر وصل می‌شود. دقت کنید که مثلث بزرگتر قسمت است که باید با لولا تا بشود.

گام ششم : سوئیچ را نصب کنید

سوئیچ را وصل کنید
سوئیچ کول پد را وصل کنید

ابتدا جای سوئیچ را انتخاب کنید و سپس همانجا یک سوراخ با اندازه مناسب دریل کنید. ما از یک سوئیچ فشاری استفاده کردیم و آن را وسط دو فن قرار دادیم. به این ترتیب به محض قرار دادن لپ تاپ روی کول پد فن‌ها روشن می‌شود. اگر می‌خواهید از این روش استفاده کنید باید مطمئن شوید سوئیچ ارتفاع کافی داشته باشد.

گام هفتم : سیم کشی را کامل کند

آداپتو را به سوئیچ وصل کنید و فن را هم به آداپتور و سوئیچ وصل کنید. سیم منفی آداپتور را مستقیماً به فن وصل کنید. سیم مثبت را هم به سوئیچ وصل کنید. یکبار اتصالات را چک کنید تا مطمئن شوید فن‌ها درست کار می‌کنند.

در ساختنی بخوانید :  با دستگاه برش لیزری پایه لپ تاپ خنک کننده و فن دار بسازید

کول پد ارزان و شیک آماده است

به همین سادگی و با هزینه بسیار کم یک کول پد ساختید که دقیقاً به اندازه دلخواه تان است. می‌توانید بدنه کول پد را تزیین کنید یا درگاه USB به آن اضافه کنید تا با باتری لپ تاپ کار کند.

منبع

خلاصه مطلب
کول پد بسازید و عمر لپ تاپ تان را بیشتر کنید
عنوان مطلب
کول پد بسازید و عمر لپ تاپ تان را بیشتر کنید
توضیح کوتاه
خودتان یک کول پد ارزان بسازید و رایانه خود را خنک نگه داشته و عمر آن را بیشتر کنید
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

جاسوئیچی و آویز زیپ پاراکورد شیک و بادوام بسازید... در این ساختنی آموزش ساخت آویز زیپ پاراکورد را یاد می گیرید که می توانید از به عنوان جاسوئیچی هم استفاده کنید. اگر با بافت پاراکورد آشنا باشید، ساخت ای...
آموزش ساخت: یک کاتر (گیوتین) مخصوص بسازید... در این ساختنی، آموزش ساخت یک کاتر (Cutter) مخصوص را برایتان آماده کرده ایم که شبیه به گیوتین کاغذ عمل می کند و به سختی می توان نمونه مشابه آن را در با...
با کمترین هزینه و ساده ترین روش مدار هوشمندسازی خانه بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک مدار هوشمندسازی خانه را یاد می گیرید که با آن می توانید وسایل خانگی را کنترل کنید. با این مدار می توانید انواع سیستم های خان...
آموزش ساخت : با رزبری پای فرستنده صوتی FM بسازید... میکروفون وایرلس نوعی میکرفون است که بدون کابل به دستگاه ضبط صدا یا آمپلی فایر وصل میشود. داخل این میکروفون ها یک فرستنده رادیویی کوچک قرار دارد که سیگ...
آموزش ساخت : جاکلیدی دیواری فلزی بسازید... در خانه ای که جاکلیدی دیواری وجود نداشته باشد، تکلیف کلیدها مشخص است. هر روز صبح که می خواهید از خانه بیرون بروید باید چند دقیقه وقت صرف پیدا کردن کلی...
لامپ ادیسون دکوراتیو با پایه چوبی شیک و منحصر به فرد بسازید... لامپ ادیسون یکی از زیباترین انواع لامپ است که بخاطر رشته های نور منحصر به فردش جلوه خاصی دارد. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور با لامپ ادیسون یک...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری پایه لپ تاپ خنک کننده و فن دار بسازید

در این ساختنی آموزش ساخت پایه لپ تاپ چوبی را یاد می‌گیرید که دو فن …

پاسخ دهید