خانه / چگونه بسازیم / کول پد بسازید و با خنک نگه داشتن لپتاپ خود، عمرش را بیشتر کنید!

کول پد بسازید و با خنک نگه داشتن لپتاپ خود، عمرش را بیشتر کنید!

اگر لپ تاپ تان داغ می کند و به یک کول پد نیاز دارید، چرا خودتان یکی نمی سازید؟ هزینه ساخت کول پد از خریدش کمتر می شود و می توانید آن را مطابق نیازهایتان طراحی کنید. به جای اینکه مدل های مختلف را بررسی کنید تا یک کول پد با اندازه استاندارد برای مدل لپ تاپ تان پیدا کنید، خودتان یک کول پد با اندازه و ویژگی های دلخواه بسازید.

اتصالات الکترونیکی این کول پد لپ تاپ بسیار ساده است و نیاز به مهارت خاصی ندارد. قطعات بدنه را هم می توانید به دو روش بسازید؛ دستگاه برش لیزری یا برش دستی. فایل های مورد نیاز برای برش قطعات با هر دو روش را هم می توانید در همین پست دانلود کنید.

گام اول : تخته فن را ببرید

این کول پد برای یک لپ تاپ ۱۵٫۶ اینچی به همراه دو فن ۷۰ میلیمتری طراحی شده است. اگر لپ تا کوچکتری دارید، باید اندازه قطعات را قبل از برش اصلاح کنید.

اگر می خواهید از دستگاه برش لیزری برای بریدن تخته اصلی استفاده کنید، فایل زیر را دانلود کنید. اگر هم روش های دستی را ترجیح می دهید، از همین فایل یک پرینت بگیرید و از آن به عنوان الگوی برش استفاده کنید.

گام دوم : سایر قطعات را ببرید

در این مرحله باید پایه های کول پد و پایه های فن را بسازید. مستطیل های دراز پایه های لپ تاپ هستند و مربع های کوچک هم پایه های فن هستند که نمی گذارد بعد از تا شدن پایه های اصلی، فن با زمین برخورد کند. در ضمن این مربع ها، پایه های تا شده را هم نگه می دارند.

در ساختنی بخوانید :  دستور پخت : با کدوحلوایی یک دسر خوشمزه درست کنید

اندازه پایه های اصلی به ابعاد لپ تاپ و میزان برآمدگی در نظر دارید، بستگی دارد. طول پایه های ما ۲۶ سانتیمتر، حداقل و حداکثر عرضش هم ۱ و ۵ سانتیمتر است.

گام سوم : فن ها را وصل کنید

ما برای اتصال فن ها از هشت پیچ استفاده کردیم (چهار پیچ برای هر فن). ابتدا سوراخ ها را در جای مناسب روی تخته دریل کنید و سپس پیچ ها را از سوراخ ها رد کنید. روی فن ها باید سوراخ داشته باشد؛ اگر نداشت خودتان این سوراخ ها را روی فن هم دریل کرد. سپس مهره ها را اضافه کنید و اتصالات را محکم کنید.

خیلی مهم است که پیچ ها اندازه درست داشته باشند.

گام چهارم : پایه های مربعی را بچسبانید

ابتد جای پایه ها را روی دو طرف تخته اصلی علامت بگذارید. سپس مربع های کوچک را همانطور که در تصویر می بینید اضافه کنید.

مثلث های کوچکی هم که بریده اید را به دو طرف جای پایه ها بچسبانید. دقت کنید که این مثلث ها را باید در هر طرف با دو جهت مخالف بچسبانید.

گام پنجم : پایه ها را اضافه کنید

پایه ها را به روشی که در تصویر می بینید با لولا به تخته اصلی وصل کنید. یک طرف لولا به مثلث کوچک و طرف دیگر به مثلث بزرگتر وصل می شود. دقت کنید که مثلث بزرگتر قسمت است که باید با لولا تا بشود.

گام ششم : سوئیچ را نصب کنید

سوئیچ را وصل کنید
سوئیچ کول پد را وصل کنید

ابتدا جای سوئیچ را انتخاب کنید و سپس همانجا یک سوراخ با اندازه مناسب دریل کنید. ما از یک سوئیچ فشاری استفاده کردیم و آن را وسط دو فن قرار دادیم. به این ترتیب به محض قرار دادن لپ تاپ روی کول پد فن ها روشن می شود. اگر می خواهید از این روش استفاده کنید باید مطمئن شوید سوئیچ ارتفاع کافی داشته باشد.

در ساختنی بخوانید :  مدار هشدار دنده عقب خودرو ملودیک با استفاده از MU66

گام هفتم : سیم کشی را کامل کند

آداپتو را به سوئیچ وصل کنید و فن را هم به آداپتور و سوئیچ وصل کنید. سیم منفی آداپتور را مستقیماً به فن وصل کنید. سیم مثبت را هم به سوئیچ وصل کنید. یکبار اتصالات را چک کنید تا مطمئن شوید فن ها درست کار می کنند.

کول پد ارزان و شیک آماده است

به همین سادگی و با هزینه بسیار کم یک کول پد ساختید که دقیقاً به اندازه دلخواه تان است. می توانید بدنه کول پد را تزیین کنید یا درگاه USB به آن اضافه کنید تا با باتری لپ تاپ کار کند.

منبع

خلاصه مطلب
کول پد بسازید و عمر لپ تاپ تان را بیشتر کنید
عنوان مطلب
کول پد بسازید و عمر لپ تاپ تان را بیشتر کنید
توضیح کوتاه
خودتان یک کول پد ارزان بسازید و رایانه خود را خنک نگه داشته و عمر آن را بیشتر کنید
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

با استفاده از CD تری کوپتر (Tricopter) پرنده بسازید... قبلاً در ساختنی طرز ساخت کوادکوپتر را یاد می گرفته اید. اگر دوست دارید شما هم کوادکوپتر بسازید اما تازه کار هستید، باید ساخت پرنده های بدون سرنشین را ...
آموزش تزیین صندل تابستانی با رنگ های شاد و وسایل ارزان... اگر شما هم یک جفت دمپایی یا صندل چرم دارید که از ظاهر کهنه و قدیمی شان خسته شده اید، با ساختنی همراه باشید و یک روش ساده برای تزیین صندل را یاد بگیرید...
آموزش ساخت : یک کیف پارچه ای شیک و جادار بدوزید... قبل از هر چیز بگوییم که برای دوختن این کیف پارچه حتماً نباید خیاطی بلد باشید؛ فقط کافی است الفبای دوخت و دوز را بدانید. در این پست طرز دوخت یک کیف پار...
آموزش ساخت اسپیکر سرامیکی با ظرف های آشپزخانه!... در این ساختنی طرز ساخت یک جفت اسپیکر سرامیکی شیک را یاد می گیرید که با ظرف نمک و چای ساخته شده اند! برای ساخت این اسپیکرهای شیک نیاز به ابزار حرفه ای ...
آمپلی فایر رومیزی با ساعت باینری، چراغ LED و گیرنده FM بسازید... در این ساختنی طرز ساخت آمپلی فایر رومیزی را یاد می گیرید که قابلیت های متعددی دارد. از این آمپلی فایر می توانید به عنوان گیرنده رادیویی یا دستگاه پخش ...
آموزش ساخت : چطور یک موشک کاغذی سریع بسازیم؟... موشک کاغذی یکی از ساده ترین و محبوب ترین اریگامی هاست. همه ما هم می توانیم موشک کاغذی بسازیم اما همه این موشک ها خیلی سریع نیستند. در این ساختنی طرز س...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار سوئیچ RC فشرده مخصوص ربات های پرنده

اگر اهل ساخت پروژه های RC و ربات های پرنده هستید، این مدار خیلی به …

پاسخ دهید