خانه / چگونه بسازیم / کول پد بسازید و با خنک نگه داشتن لپتاپ خود، عمرش را بیشتر کنید!

کول پد بسازید و با خنک نگه داشتن لپتاپ خود، عمرش را بیشتر کنید!

اگر لپ تاپ تان داغ می کند و به یک کول پد نیاز دارید، چرا خودتان یکی نمی سازید؟ هزینه ساخت کول پد از خریدش کمتر می شود و می توانید آن را مطابق نیازهایتان طراحی کنید. به جای اینکه مدل های مختلف را بررسی کنید تا یک کول پد با اندازه استاندارد برای مدل لپ تاپ تان پیدا کنید، خودتان یک کول پد با اندازه و ویژگی های دلخواه بسازید.

اتصالات الکترونیکی این کول پد لپ تاپ بسیار ساده است و نیاز به مهارت خاصی ندارد. قطعات بدنه را هم می توانید به دو روش بسازید؛ دستگاه برش لیزری یا برش دستی. فایل های مورد نیاز برای برش قطعات با هر دو روش را هم می توانید در همین پست دانلود کنید.

گام اول : تخته فن را ببرید

این کول پد برای یک لپ تاپ ۱۵٫۶ اینچی به همراه دو فن ۷۰ میلیمتری طراحی شده است. اگر لپ تا کوچکتری دارید، باید اندازه قطعات را قبل از برش اصلاح کنید.

اگر می خواهید از دستگاه برش لیزری برای بریدن تخته اصلی استفاده کنید، فایل زیر را دانلود کنید. اگر هم روش های دستی را ترجیح می دهید، از همین فایل یک پرینت بگیرید و از آن به عنوان الگوی برش استفاده کنید.

گام دوم : سایر قطعات را ببرید

در این مرحله باید پایه های کول پد و پایه های فن را بسازید. مستطیل های دراز پایه های لپ تاپ هستند و مربع های کوچک هم پایه های فن هستند که نمی گذارد بعد از تا شدن پایه های اصلی، فن با زمین برخورد کند. در ضمن این مربع ها، پایه های تا شده را هم نگه می دارند.

در ساختنی بخوانید :  آموزش روش ساخت پازل سه تکه گره ای چوبی

اندازه پایه های اصلی به ابعاد لپ تاپ و میزان برآمدگی در نظر دارید، بستگی دارد. طول پایه های ما ۲۶ سانتیمتر، حداقل و حداکثر عرضش هم ۱ و ۵ سانتیمتر است.

گام سوم : فن ها را وصل کنید

ما برای اتصال فن ها از هشت پیچ استفاده کردیم (چهار پیچ برای هر فن). ابتدا سوراخ ها را در جای مناسب روی تخته دریل کنید و سپس پیچ ها را از سوراخ ها رد کنید. روی فن ها باید سوراخ داشته باشد؛ اگر نداشت خودتان این سوراخ ها را روی فن هم دریل کرد. سپس مهره ها را اضافه کنید و اتصالات را محکم کنید.

خیلی مهم است که پیچ ها اندازه درست داشته باشند.

گام چهارم : پایه های مربعی را بچسبانید

ابتد جای پایه ها را روی دو طرف تخته اصلی علامت بگذارید. سپس مربع های کوچک را همانطور که در تصویر می بینید اضافه کنید.

مثلث های کوچکی هم که بریده اید را به دو طرف جای پایه ها بچسبانید. دقت کنید که این مثلث ها را باید در هر طرف با دو جهت مخالف بچسبانید.

گام پنجم : پایه ها را اضافه کنید

پایه ها را به روشی که در تصویر می بینید با لولا به تخته اصلی وصل کنید. یک طرف لولا به مثلث کوچک و طرف دیگر به مثلث بزرگتر وصل می شود. دقت کنید که مثلث بزرگتر قسمت است که باید با لولا تا بشود.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : برای کتاب هایتان جلد چرمی بسازید

گام ششم : سوئیچ را نصب کنید

سوئیچ را وصل کنید
سوئیچ کول پد را وصل کنید

ابتدا جای سوئیچ را انتخاب کنید و سپس همانجا یک سوراخ با اندازه مناسب دریل کنید. ما از یک سوئیچ فشاری استفاده کردیم و آن را وسط دو فن قرار دادیم. به این ترتیب به محض قرار دادن لپ تاپ روی کول پد فن ها روشن می شود. اگر می خواهید از این روش استفاده کنید باید مطمئن شوید سوئیچ ارتفاع کافی داشته باشد.

گام هفتم : سیم کشی را کامل کند

آداپتو را به سوئیچ وصل کنید و فن را هم به آداپتور و سوئیچ وصل کنید. سیم منفی آداپتور را مستقیماً به فن وصل کنید. سیم مثبت را هم به سوئیچ وصل کنید. یکبار اتصالات را چک کنید تا مطمئن شوید فن ها درست کار می کنند.

کول پد ارزان و شیک آماده است

به همین سادگی و با هزینه بسیار کم یک کول پد ساختید که دقیقاً به اندازه دلخواه تان است. می توانید بدنه کول پد را تزیین کنید یا درگاه USB به آن اضافه کنید تا با باتری لپ تاپ کار کند.

منبع

خلاصه مطلب
کول پد بسازید و عمر لپ تاپ تان را بیشتر کنید
عنوان مطلب
کول پد بسازید و عمر لپ تاپ تان را بیشتر کنید
توضیح کوتاه
خودتان یک کول پد ارزان بسازید و رایانه خود را خنک نگه داشته و عمر آن را بیشتر کنید
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : با مهره های کاغذی دستبند درست کنید... دستبندی که در تصویر زیر می بینید با کاغذ درست شده است! مهره های این دستبند از جنس کاغذ هستند و ساخت آنها بسیار ساده است. این مهره های کاغذی کاربرد زیا...
آموزش ساخت : چطور کابینت آشپزخانه بسازیم؟... در این پست ساختنی طرز ساخت کابینت آشپزخانه را یاد می گیرید. این ساختنی از آن دست آموزش هایی نیست که بدرد همه بخورد چون نیاز به ابزار و مهارت های خاصی ...
سیستم احتراق ریموت کنترل بسازید و آتش را از راه دور روشن کنید... در این ساختنی طرز ساخت دستگاهی را یاد می گیرید که با آن می توانید هر ماده قابل اشتعالی را از راه دور فعال کنید. این سیستم احتراق از یک فرستنده ساخته م...
تزیین کوله پشتی با LED و برد آردوینو؛ ارزان، شیک و متفاوت... در این ساختنی یاد می گیرید چطور چند LED به کوله پشتی تان اضافه کنید. تزیین کوله پشتی با این روش برای دو دسته از افراد خیلی مناسب است: اول بچه ها که از...
دستور تهیه : سس گوجه خانگی درست کنید حتماً در یخچال شما هم سس گوجه پیدا میشود اما سس گوجه خانگی یک چیز دیگر است. مزیت سس گوجه خانگی این است که از سلامت و کیفیت آن مطمئن هستید و می توانید ...
آموزش ساخت: دستکش لمسی بلوتوثی Gravity بسازید... در ساختنی امروز طرز ساخت یک دستکش را می آموزید که یک دستگاه ورودی یا input device برای عینک های AR یا همان واقعیت افزوده یا هدست های AR می باشد. این م...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید