خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / با بطری های پلاستیکی ظرف غذای یکبار مصرف بسازید

با بطری های پلاستیکی ظرف غذای یکبار مصرف بسازید

اگر طرفدار ایده تبدیل وسایل دور ریختنی به وسایل کاربردی هستید، این ساختنی را از دست ندهید. در این پست یاد می گیرید چطور با بطری های پلاستیکی ظرف غذای یکبار مصرف درست کنید. ظاهر این ظرف غذا هم خیلی زیبا نیست اما کاردستی خوبی است چون هر کسی بدون نیاز به ابزار یا مهارت خاصی می تواند آن را بسازد.

ظرف غذای یکبار مصرف بسازید
ظرف غذای یکبار مصرف بسازید

اگر می خواهید این ظرف غذای یکبار مصرف را بسازید، حتماً از بطری مواد غذایی استفاده کنید. بطری مواد شوینده به هیچ وجه برای ساخت ظرف غذای یکبار مصرف مناسب نیستند.

گام اول : وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز
  • بطری پلاستیکی – اگر از بطری با شکل دیگری استفاده می کنید، باید مراحل ساخت را تغییر بدهید
  • قیچی
  • کاتر
  • ماژیک

گام دوم : خطوط برش را بکشید

نحوه کشیدن خطوط در این مرحله به شکل و اندازه بطری پلاستیکی بستگی دارد. کارتان را با کشیدن یک خط چین با فاصله 4 تا 5 سانتیمتری از کف بطری شروع کنید. این خط باید کاملاً دور جعبه را بگیرد تا اندازه ظرف غذای یکبار مصرف به اندازه کافی بزرگ باشد.

روی سطوح جلو، سمت راست و سمت چپ هم یک خط دیگر با ارتفاع 12 تا 13 سانتیمتر بکشید. به این خاطر روی پشت بطری خط نمی کشیم که بلندتر بشود و بتوانیم از آن به عنوان در ظرف غذا استفاده کنیم. سپس روی خطی که روی سه طرف بطری کشیده اید، یک منحنی به شکل نیم دایره بکشید. تصاویر نحوه کشیدن این خطوط را به خوبی نشان می دهند.

در ساختنی بخوانید :  بدون دوخت و دوز تیشرت های قدیمی را به ساک خرید تبدیل کنید

روی سطح پشتی بطری، یک بیضی با ارتفاع 25 تا 30 سانتیمتر بکشید. سعی کنید انحنای دو طرف این بیضی را مرتب و صاف دربیاورید. اگر لازم بود می توانید به جای بیضی، مربع بکشید (انتخاب به شکل و اندازه بطری بستگی دارد).

گام سوم : بطری را ببرید

ابتدا با کاتر دو خطوط را ببرید (با حاشیه یک تا دو سانتیمتری). سپس با قیچی روی خطوط حرکت کنید و برش ها را کامل کنید. اگر رد ماژیک بعد از برش هم روی بطری ماند، می توانید پلاستیک را با شوینده و آب گرم بشویید.

روی لبه جلویی یک شکاف با فاصله 2 سانتیمتر از پایین ایجاد کنید. سپس این شکاف را حدود دو سانتیمتر عریض کنید. اینکار را با دقت و به آهستگی انجام بدهید تا عرض شکاف بیشتر از دو سانتیمتر نشود.

جعبه را تا کنید و محل برخورد این شکاف با سطح در جعبه را علامت بزنید. جایی که علامت زده اید را هم ببرید و با کاتر عرضش را به دو سانتیمتر افزایش بدهید.

گام چهارم : قفل در ظرف غذا را بسازید

می توانید بجای ساخت قفل از دکمه یا هر چیز دیگر با کارکرد مشابه استفاده کنید. شکلی که در تصویر می بینید را روی در بطری بکشید. سر کوچکتر این تکه 2.5 سانتیمتر و سر بزرگترش 3 سانتیمتر است. مستطیلی که این دو را بهم وصل می کند هم 4 میلیمتری است.

در ساختنی بخوانید :  با چند کش و یک پیاله جعبه گوشواره بسازید!

بعد از کشیدن این شکل روی در بطری، با کاتر آن را ببرید. این قطعه خیلی کوچک است و به همین خاطر باید کاتر را آرام حرکت بدهید تا از خطوط خارج نشوید. به این ترتیب در ظرف غذای یکبار مصرف بسته می شود و احتمالاً باز نمی شود.

گام پنجم : ظرف غذا را مونتاژ کنید

سر بزرگتر قفل را داخل قطعه جلویی قرار بدهید و با انگشت تان آن را طوری تا کنید که بیرون نیفتد. سپس هر قمست را به سمت وسط تا کنید؛ ابتدا سمت راست، سپس سمت چپ، قطعه جلویی و در نهایت بزرگترین قطعه را تا کنید. قطعه بزرگتر درست در قسمتی قرار می گیرد که قفل را وصل کرده اید. قفل را داخل شکاف روی این قسمت ظرف قرار بدهید و آن را خم کنید.

ظرف غذای یکبار مصرف آماده است

به همین سادگی و در عرض چند دقیقه یک کاردستی ساده اما جالب ساختید. این ظرف غذای یکبار مصرف را می توانید با هر بطری بسازید. فقط باید اندازه و شکلش را کمی تغییر بدهید.

منبع

خلاصه مطلب
با بطری های پلاستیکی ظرف غذای یکبار مصرف بسازید
عنوان مطلب
با بطری های پلاستیکی ظرف غذای یکبار مصرف بسازید
توضیح کوتاه
یک کاردستی ساده و رایگان که برای همه سنین مناسب است.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : از شلوار های جین کهنه، کیف تلفن همراه بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک کیف موبایل با شلوارهای جین کهنه را می آموزید. این کیف فقط یک جیب ندارد و طوری طراحی شده که بتوانید سایر وسایل نظیر موزیک پلی...
آموزش ساخت : گیره تراشکاری بسازید اگر شغل تان تراشکاری باشد می دانید که پیدا کردن گیره مناسب برای دستگاه های مختلف کار بسیار سختی است. معمولاً نمی توان از یک نوع گیره برای همه دستگاه ه...
آموزش ساخت کنترلر نوار LED متصل به وای فای با برد ESP8266... اگر اهل پروژه های الکترونیکی باشید، احتمالاً از نوار LED استفاده کرده اید و حتماً می دانید شرط استفاده حداکثری از نوار LED داشتن یک کنترلر خوب است. با...
دستور تهیه : سیب زمینی سرخ کرده را با سرکه بالزامیک درست کنید... شاید وقتی گرسنه هستیم و وقت و حوصله درست کردن غذا نداریم، سیب زمینی سرخ کرده (و البته نیمرو) اولین گزینه ها باشند. اما درست کردن سیب زمینی سرخ کرده خو...
آموزش ساخت : مدار ژول دزد بسازید مدار ژول دزد یک مدار بسیار ساده اما بسیار جالب است که میتواند یک LED را با باتری که تقریباً خالی است، روشن کند. اینکار از طریق ایجاد میدان های مغناطیس...
با قطعات ارزان هویه شارژی پرتابل بسازید... دستگاه های لحیم کاری و هویه های معمولی از یک نوک داغ برای ذوب کردن لحیم و ایجاد اتصال الکتریکی استفاده می کنند. این روش بسیار کارآمد است اما اگر به بر...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید