خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / با بطری های پلاستیکی ظرف غذای یکبار مصرف بسازید

با بطری های پلاستیکی ظرف غذای یکبار مصرف بسازید

اگر طرفدار ایده تبدیل وسایل دور ریختنی به وسایل کاربردی هستید، این ساختنی را از دست ندهید. در این پست یاد می‌گیرید چطور با بطری‌های پلاستیکی ظرف غذای یکبار مصرف درست کنید. ظاهر این ظرف غذا هم خیلی زیبا نیست اما کاردستی خوبی است چون هر کسی بدون نیاز به ابزار یا مهارت خاصی می‌تواند آن را بسازد.

ظرف غذای یکبار مصرف بسازید
ظرف غذای یکبار مصرف بسازید

اگر می‌خواهید این ظرف غذای یکبار مصرف را بسازید، حتماً از بطری مواد غذایی استفاده کنید. بطری مواد شوینده به هیچ وجه برای ساخت ظرف غذای یکبار مصرف مناسب نیستند.

گام اول : وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز
  • بطری پلاستیکی – اگر از بطری با شکل دیگری استفاده می‌کنید، باید مراحل ساخت را تغییر بدهید
  • قیچی
  • کاتر
  • ماژیک

گام دوم : خطوط برش را بکشید

نحوه کشیدن خطوط در این مرحله به شکل و اندازه بطری پلاستیکی بستگی دارد. کارتان را با کشیدن یک خط چین با فاصله 4 تا 5 سانتیمتری از کف بطری شروع کنید. این خط باید کاملاً دور جعبه را بگیرد تا اندازه ظرف غذای یکبار مصرف به اندازه کافی بزرگ باشد.

روی سطوح جلو، سمت راست و سمت چپ هم یک خط دیگر با ارتفاع 12 تا 13 سانتیمتر بکشید. به این خاطر روی پشت بطری خط نمی‌کشیم که بلندتر بشود و بتوانیم از آن به عنوان در ظرف غذا استفاده کنیم. سپس روی خطی که روی سه طرف بطری کشیده اید، یک منحنی به شکل نیم دایره بکشید. تصاویر نحوه کشیدن این خطوط را به خوبی نشان می‌دهند.

روی سطح پشتی بطری، یک بیضی با ارتفاع 25 تا 30 سانتیمتر بکشید. سعی کنید انحنای دو طرف این بیضی را مرتب و صاف دربیاورید. اگر لازم بود می‌توانید به جای بیضی، مربع بکشید (انتخاب به شکل و اندازه بطری بستگی دارد).

گام سوم : بطری را ببرید

ابتدا با کاتر دو خطوط را ببرید (با حاشیه یک تا دو سانتیمتری). سپس با قیچی روی خطوط حرکت کنید و برش‌ها را کامل کنید. اگر رد ماژیک بعد از برش هم روی بطری ماند، می‌توانید پلاستیک را با شوینده و آب گرم بشویید.

روی لبه جلویی یک شکاف با فاصله 2 سانتیمتر از پایین ایجاد کنید. سپس این شکاف را حدود دو سانتیمتر عریض کنید. اینکار را با دقت و به آهستگی انجام بدهید تا عرض شکاف بیشتر از دو سانتیمتر نشود.

جعبه را تا کنید و محل برخورد این شکاف با سطح در جعبه را علامت بزنید. جایی که علامت زده اید را هم ببرید و با کاتر عرضش را به دو سانتیمتر افزایش بدهید.

گام چهارم : قفل در ظرف غذا را بسازید

می‌توانید بجای ساخت قفل از دکمه یا هر چیز دیگر با کارکرد مشابه استفاده کنید. شکلی که در تصویر می‌بینید را روی در بطری بکشید. سر کوچکتر این تکه 2.5 سانتیمتر و سر بزرگترش 3 سانتیمتر است. مستطیلی که این دو را بهم وصل می‌کند هم 4 میلیمتری است.

بعد از کشیدن این شکل روی در بطری، با کاتر آن را ببرید. این قطعه خیلی کوچک است و به همین خاطر باید کاتر را آرام حرکت بدهید تا از خطوط خارج نشوید. به این ترتیب در ظرف غذای یکبار مصرف بسته می‌شود و احتمالاً باز نمی‌شود.

گام پنجم : ظرف غذا را مونتاژ کنید

سر بزرگتر قفل را داخل قطعه جلویی قرار بدهید و با انگشت تان آن را طوری تا کنید که بیرون نیفتد. سپس هر قمست را به سمت وسط تا کنید؛ ابتدا سمت راست، سپس سمت چپ، قطعه جلویی و در نهایت بزرگترین قطعه را تا کنید. قطعه بزرگتر درست در قسمتی قرار می‌گیرد که قفل را وصل کرده اید. قفل را داخل شکاف روی این قسمت ظرف قرار بدهید و آن را خم کنید.

ظرف غذای یکبار مصرف آماده است

به همین سادگی و در عرض چند دقیقه یک کاردستی ساده اما جالب ساختید. این ظرف غذای یکبار مصرف را می‌توانید با هر بطری بسازید. فقط باید اندازه و شکلش را کمی‌تغییر بدهید.

منبع

خلاصه مطلب
با بطری‌های پلاستیکی ظرف غذای یکبار مصرف بسازید
عنوان مطلب
با بطری‌های پلاستیکی ظرف غذای یکبار مصرف بسازید
توضیح کوتاه
یک کاردستی ساده و رایگان که برای همه سنین مناسب است.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

پرینتر سه بعدی رزینی (DLP) بسازید – بخش اول... پرینترهای سه بعدی انواع مختلفی دارند؛ پرینترهای SLA، FDM و DLP. اگر بخواهید یکی از انواع پرینترهای سه بعدی را بخرید کارتان خیلی ساده است اما وقتی بخوا...
آموزش ساخت: تخت قایقی با محفظه های مخفی تخت خوابی بسازید که شبیه به قایق است و چند محفظه مخفی نیز دارد در این پست باز هم سراغ نجاری رفته ایم و یکی از جالب ترین ساختنی های چوبی را برایتان آ...
آموزش ساخت : گیره تراشکاری بسازید اگر شغل تان تراشکاری باشد می دانید که پیدا کردن گیره مناسب برای دستگاه های مختلف کار بسیار سختی است. معمولاً نمی توان از یک نوع گیره برای همه دستگاه ه...
آموزش ساخت کیت بقای کوهنوردی با وسایل ارزان و در دسترس... کیت بقای کوهنوردی قیمت بالایی ندارد اما هر چقدر هم برای خریدش هزینه کنید، کیتی که خودتان می سازید بهتر خواهد بود. دلیلش این است که وسایلی را داخلش می ...
آموزش ساخت همزن مغناطیسی با قطعات ارزان و بازیافتی... همزمان مغناطیسی یکی از تجهیزات آزمایشگاه است که قیمت نسبتاً بالایی دارد و پیدا کردن اندازه های کوچک آن دشوار است. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطو...
با برد ESP8266 ساعت متصل به اینترنت بسازید برد ESP8266 یکی از بهترین قطعات موجود در بازار برای ساخت وسایل متصل به اینترنت است. اگر شما هم می خواهید یک پروژه در زمینه اینترنت اشیا را تجربه کنید،...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری ربات چوبی منعطف و بادوام بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ربات مقوایی را یاد گرفته اید. آن ربات قابل برنامه …

پاسخ دهید