خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / با بطری های پلاستیکی ظرف غذای یکبار مصرف بسازید

با بطری های پلاستیکی ظرف غذای یکبار مصرف بسازید

اگر طرفدار ایده تبدیل وسایل دور ریختنی به وسایل کاربردی هستید، این ساختنی را از دست ندهید. در این پست یاد می گیرید چطور با بطری های پلاستیکی ظرف غذای یکبار مصرف درست کنید. ظاهر این ظرف غذا هم خیلی زیبا نیست اما کاردستی خوبی است چون هر کسی بدون نیاز به ابزار یا مهارت خاصی می تواند آن را بسازد.

ظرف غذای یکبار مصرف بسازید
ظرف غذای یکبار مصرف بسازید

اگر می خواهید این ظرف غذای یکبار مصرف را بسازید، حتماً از بطری مواد غذایی استفاده کنید. بطری مواد شوینده به هیچ وجه برای ساخت ظرف غذای یکبار مصرف مناسب نیستند.

گام اول : وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز
  • بطری پلاستیکی – اگر از بطری با شکل دیگری استفاده می کنید، باید مراحل ساخت را تغییر بدهید
  • قیچی
  • کاتر
  • ماژیک

گام دوم : خطوط برش را بکشید

نحوه کشیدن خطوط در این مرحله به شکل و اندازه بطری پلاستیکی بستگی دارد. کارتان را با کشیدن یک خط چین با فاصله 4 تا 5 سانتیمتری از کف بطری شروع کنید. این خط باید کاملاً دور جعبه را بگیرد تا اندازه ظرف غذای یکبار مصرف به اندازه کافی بزرگ باشد.

روی سطوح جلو، سمت راست و سمت چپ هم یک خط دیگر با ارتفاع 12 تا 13 سانتیمتر بکشید. به این خاطر روی پشت بطری خط نمی کشیم که بلندتر بشود و بتوانیم از آن به عنوان در ظرف غذا استفاده کنیم. سپس روی خطی که روی سه طرف بطری کشیده اید، یک منحنی به شکل نیم دایره بکشید. تصاویر نحوه کشیدن این خطوط را به خوبی نشان می دهند.

روی سطح پشتی بطری، یک بیضی با ارتفاع 25 تا 30 سانتیمتر بکشید. سعی کنید انحنای دو طرف این بیضی را مرتب و صاف دربیاورید. اگر لازم بود می توانید به جای بیضی، مربع بکشید (انتخاب به شکل و اندازه بطری بستگی دارد).

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت پمپ دستی چندکاره؛ پمپ آب، پمپ هوا و پمپ خلاء!

گام سوم : بطری را ببرید

ابتدا با کاتر دو خطوط را ببرید (با حاشیه یک تا دو سانتیمتری). سپس با قیچی روی خطوط حرکت کنید و برش ها را کامل کنید. اگر رد ماژیک بعد از برش هم روی بطری ماند، می توانید پلاستیک را با شوینده و آب گرم بشویید.

روی لبه جلویی یک شکاف با فاصله 2 سانتیمتر از پایین ایجاد کنید. سپس این شکاف را حدود دو سانتیمتر عریض کنید. اینکار را با دقت و به آهستگی انجام بدهید تا عرض شکاف بیشتر از دو سانتیمتر نشود.

جعبه را تا کنید و محل برخورد این شکاف با سطح در جعبه را علامت بزنید. جایی که علامت زده اید را هم ببرید و با کاتر عرضش را به دو سانتیمتر افزایش بدهید.

گام چهارم : قفل در ظرف غذا را بسازید

می توانید بجای ساخت قفل از دکمه یا هر چیز دیگر با کارکرد مشابه استفاده کنید. شکلی که در تصویر می بینید را روی در بطری بکشید. سر کوچکتر این تکه 2.5 سانتیمتر و سر بزرگترش 3 سانتیمتر است. مستطیلی که این دو را بهم وصل می کند هم 4 میلیمتری است.

بعد از کشیدن این شکل روی در بطری، با کاتر آن را ببرید. این قطعه خیلی کوچک است و به همین خاطر باید کاتر را آرام حرکت بدهید تا از خطوط خارج نشوید. به این ترتیب در ظرف غذای یکبار مصرف بسته می شود و احتمالاً باز نمی شود.

گام پنجم : ظرف غذا را مونتاژ کنید

سر بزرگتر قفل را داخل قطعه جلویی قرار بدهید و با انگشت تان آن را طوری تا کنید که بیرون نیفتد. سپس هر قمست را به سمت وسط تا کنید؛ ابتدا سمت راست، سپس سمت چپ، قطعه جلویی و در نهایت بزرگترین قطعه را تا کنید. قطعه بزرگتر درست در قسمتی قرار می گیرد که قفل را وصل کرده اید. قفل را داخل شکاف روی این قسمت ظرف قرار بدهید و آن را خم کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : کیف پول چرمی ساده بدوزید

ظرف غذای یکبار مصرف آماده است

به همین سادگی و در عرض چند دقیقه یک کاردستی ساده اما جالب ساختید. این ظرف غذای یکبار مصرف را می توانید با هر بطری بسازید. فقط باید اندازه و شکلش را کمی تغییر بدهید.

منبع

خلاصه مطلب
با بطری های پلاستیکی ظرف غذای یکبار مصرف بسازید
عنوان مطلب
با بطری های پلاستیکی ظرف غذای یکبار مصرف بسازید
توضیح کوتاه
یک کاردستی ساده و رایگان که برای همه سنین مناسب است.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

دستور تهیه : بستنی یخی رنگین کمانی درست کنید... تابستان فصل نوشیدنی ها و دسرهای خنک است و بستنی یخی یکی از محبوب ترین دسرهای این فصل است. تنوع میوه در فصل گرم سال بیشتر است و به همین خاطر درست کردن ...
دستور تهیه : ترافل توت فرنگی با روکش شکلات درست کنید... ترافل توت فرنگی یکی از دسرهای محبوب بچه هاست که درست کردنش هم بسیار ساده است. با اضافه کردن یک روکش شکلاتی به ترافل توت فرنگی می توانید آن را خوش طعم ...
آموزش ساخت: کیف پول زیپی بسیار زیبا و ساده بسازید... در این ساختنی به شما می آموزیم با روبان و زیپ یک کیف پول بدوزید بنظر شما می توان با یک زیپ و کمی روبان یک کیف پول ساخت؟ پاسخ ساختنی به این سول بله ا...
دستور تهیه : شیرینی دانمارکی با کرم سیب درست کنید... شیرینی دانمارکی یکی از محبوب ترین شیرینی ها بین ما ایرانی هاست. به همین خاطر بد نیست که طرز ساختش را بلد باشید تا هر وقت که خواستید خودتان را به صرف ش...
با استفاده از CD تری کوپتر (Tricopter) پرنده بسازید... قبلاً در ساختنی طرز ساخت کوادکوپتر را یاد می گرفته اید. اگر دوست دارید شما هم کوادکوپتر بسازید اما تازه کار هستید، باید ساخت پرنده های بدون سرنشین را ...
میکروفون استریو بسازید و صدایتان را با کیفیت واقعی ضبط کنید... اگر یک استودیوی کوچک خانگی دارید که صدای خودتان یا سازتان را در آن ضبط می کنید، باید یک میکروفون استریو هم داشته باشید. در این ساختنی طرز ساخت میکرفون...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار سوئیچ RC فشرده مخصوص ربات های پرنده

اگر اهل ساخت پروژه های RC و ربات های پرنده هستید، این مدار خیلی به …

پاسخ دهید