خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / دماسنج دیجیتال چندکاره با میکرو کنترلر ATMEGA168 بسازید!

دماسنج دیجیتال چندکاره با میکرو کنترلر ATMEGA168 بسازید!

در این ساختنی طرز ساخت یک دماسنج دیجیتال را یاد می‌گیرید که قابلیت‌های زیادی دارد. مهمترین مزیت این دماسنج دیجیتال این ست که نمایشگر دارد و خواندن درجه حرارت بسیار ساده است. دما سنج دو تایمر هم دارد (تایمر معکوس و تایمر عادی) که می‌توانید از آنها استفاده کنید.

از این دماسنج می‌توانید به عنوان پایه برای سایر سنسورهای آنالوگ هم استفاده کنید. ساخت دماسنج دیجیتال با این روش بسیار ساده است اما به آشنایی با میکروکنترها نیاز دارد. اگر به تازگی ساخت دستگاه‌های الکترونیکی را شروع کرده اید، با ساخت دماسنج دیجیتال می‌توانید چیزهای زیادی یاد بگیرید.

دماسنج دیجیتال چندکاره بسازید
دماسنج دیجیتال چندکاره بسازید

گام اول : وسایل مورد نیاز

 • سیم
 • جعبه قلعی با اندازه مناسب
 • برد بورد
 • مقاومت متغیر
 • نمایشگر هفت بخشی دو رقمی‌با آند مشترک
 • چهار عدد ترانزیستور ۲N2222
 • دو عدد مقاومت ۲۲۰ کیلواهمی
 • مقاومت گرمایی (خروجی خطی)
 • دو عدد پوش باتن
 • رگولاتور ۵ ولتی
 • دو عدد خازن اصلاح قدرت برای منبع تغذیه (۲۲۰uF)
 • سوئیچ برق
 • میکروکنترلر ATMEGA168
 • کریستال ۱۶ مگاهرتز
 • مقاومت یک کیلواهمی
 • لیبل پرینت شده (بزرگتر از جلوی جعبه)
 • سوکت

ابزار مورد نیاز

 • هویه
 • قلع کش (اختیاری)
 • سیم چین
 • سیم لخت کن

گام دوم : مدار بسازید

برای ساخت مدار دماسنج دیجیتال از فایل زیر استفاده کنید. در این فایل می‌توانید شماتیک را در دو فرمت پیدا کنید (که یکی با ورد و دیگری با AutoCAD باز می‌شود). اگر ابتدا مدار را روی یک برد بدون لحیم بسازید، کارتان ساده تر می‌شود چون خیلی راحت رت می‌توانید اشکالات را برطرف کنید.

قبل از اینکه لحیم کاری را شروع کنید، برد بورد را در اندازه مناسب ببرید و جای قطعات بزرگ را رویش مشخص کنید (تصویر دوم را ببینید). فراموش نکنید فضای کافی برای دکمه‌ها بالای برد و دکمه برق در کناره‌ها در نظر بگیرید.

در ساختنی بخوانید :  ایگلو یا کلبه یخی اسکیمویی بسازید

نکته مهم درباره شماتیک این است که R5 یک مقاومت مخصوص مقاومت گرمایی است. در نتیجه ممکن است داخل مقاومت گرمایی وجود داشته باشد. قبل از اتصال R5، دیتاشیت را مقاومت گرمایی را چک کنید تا متوجه بشوید مقاومت را باید چطور نصب کنید.

گام سوم : مقاومت گرمایی را کالیبره کنید

برای کالیبره کردن مقاومت گرمایی، باید درجه‌های دمای مختلف را از میکروکنترلر بگیرید. فایل hex موجود در لینک زیر را روی فلش میکروکنترلر آپلود کنید تا ورودی‌های آنالوگ مقاومت گرمایی نمایش داده شود. دلیل استفاده از این فایل این است که ورودی مقاومت گرمایی بیشتر از آن است که با دو رقم نمایش داده بشود (مثلاً دمای ۵- بین ۱۵۵ تا ۱۰۵ خواهد بود).

سپس دماهای جمع آوری شده را در اکسل و در قالب نمودار نقطه ای (نه خطوط متصل به یکدیگر) بنویسید. سپس روی داده‌ها راست کلیک کنید و گزینه Add Trendline را بزنید. معادله ای که به خط ساخته شده با داده‌های نمونه نزدیک تر است را انتخاب کنید (ما از معادله خطی استفاده کردیم چون مقاومت گرمایی برای ورودی خطی ساخته شده است). سپس روی زبانه options کلیک کنید و گزینه display equation on chart و OK را بزنید. حالا این معادله در قسمت فرمول سورس کد وارد شده است. در این معادله x برابر با analogRead(tempPin) خواهد بود. محل ایجاد این تغییر در کدهای دماسنج دیجیتال مشخص شده است.

بعد از آپلود کدها و وقتی دکمه کامپایل را بزنید، چند فایل hex ساخته می‌شود. می‌توانید این فایل‌ها را با هر روشی که ترجیح می‌دهید (مثلاً AVRIsp mkII) روی فلش میکروکنترلر آپلود کنید.

در ساختنی بخوانید :  پروژه آردوینو : دستگاه سی ان سی (CNC) بسازید [Arduino]

گام چهارم : جعبه را بسازید

در این مرحله باید جعبه را طوری آماده کنید که همه قطعات الکترونیکی داخلش جا بشود و چند تغییر کوچک رویش ایجاد کنید.

ابتدا باید سوراخ‌های نمایشگر LED، مقاومت متغیر، دو پوش باتن و سوئیچ برق را ببرید. برای اینکار ابتدا مدار را داخل جعبه قرار بدهید و در حالیکه جعبه و مدار را بدون حرکت نگه داشته اید، لبه قطعات را علامت بزنید. سپس در جعبه را ببندید خط‌ها را از طرف دیگر هم بکشید. دو سر خط را با مته کوچک سوراخ کنید و خطوطی که علامت زده اید را با کاتر ببرید. نگران کج بودن لبه‌های برش هم نباشید. می‌توانید یک تکه چوب زیر در جعبه بگذارید و با ضربه‌های چکش این لبه‌ها را کاملاً صاف کنید.

بعد از آماده کردن جعبه باید یک تک کارتن یا چوب به اندازه کف جعبه ببرید تا برخورد با فلز مدار را کوتاه نکند. دقت کنید کارتن یا چوبی که می‌برید درست به اندازه کف جعبه باشید و چیزی را خالی نگذارد.

گام پنجم : برچسب روی دماسنج دیجیتال را وصل کنید

دماسنج دیجیتال آماده است. بهتر است روی جعبه را با یک برچسب بپوشانید تا دماسنج دیجیتال شکل بهتری داشته باشد. اگر خودتان ایده ای برای طراحی برچسب ندارید، از برچسب موجود در لینک زیر استفاده کنید. برچسب را پرینت کنید و روی در جعبه بچسبانید. اگر طرح را روی کاغذ برچسبی پرینت کنید، کارتان خیلی ساده تر می‌شود.

اگر پیشنهادی برای بهبود دماسنج دیجیتال دارید، آن را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید. با عضویت در کانال ساختنی هم می‌توانید از انتشار آموزش‌های جدید مطلع شوید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : مکعب چوبی تو در تو بسازید

منبع

خلاصه مطلب
دماسنج دیجیتال چندکاره بسازید
عنوان مطلب
دماسنج دیجیتال چندکاره بسازید
توضیح کوتاه
با میکروکنترلر ATMEGA168 دماسنج دیجیتال بسازید.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : قاب عکس پازلی بسازید در این پست ساختنی یاد می گیرید که چطور با عکس های خانوادگی تان یک پازل مکعبی درست کنید. این ساختنی یک ایده خلاقانه و البته متفاوت است که به سختی میتوا...
آموزش چرم دوزی : چطور چرم را رنگ کنیم ؟ اگر شما هم دوست دارید چرم دوزی را یاد بگیرید اما نمی دانید از کجا شروع کنید، این دوره آموزش چرم دوزی برایتان مناسب است. چرم دوزی بیشتر از مهارت نیاز ب...
صداگیری و بالانس موتور با خمیر و گوشی هوشمند!... لرزش موتور و بالانس نبودن آن در وسایل خانگی دارای موتور یا دستگاه های صنعتی که در آن ها از موتور الکتریکی استفاده شده می تواند باعث ایجاد سر و صدای بس...
مدار دستگاه رطوبت سنج با استفاده از میکروکنترلر 8051... پروژه ای که امروز به شما تقدیم می شود یک دستگاه رطوبت سنج با استفاده از میکرو کنترلر 8051 است. دستگاه های حسگر رطوبت (رطوبت سنج ) به هیگرومتر (Hygrome...
یک قفسه چوبی ارزان با سه کارکرد مختلف بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک قفسه چوبی را یاد می گیرید که می توانید از آن در سه حالت مختلف استفاده کنید. کافی است قطعات قفسه را جابجا کنید تا تبدیل به رخ...
باربیکیوی فن دار بسازید و کباب را سریع تر و سالم تر درست کنید... باربیکیو یکی از محبوب ترین ابزارهای آشپزی است اما بدیش این است که زمان پخت غذا در آن زیاد است. راه حل این مشکل باربیکیوی فن دار است. برای ساخت باربیکی...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری پایه لپ تاپ خنک کننده و فن دار بسازید

در این ساختنی آموزش ساخت پایه لپ تاپ چوبی را یاد می‌گیرید که دو فن …

یک دیدگاه

 1. سلام، عالي بود، زحمت كشيديد، مرسي!

پاسخ دهید