خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / دماسنج دیجیتال چندکاره با میکرو کنترلر ATMEGA168 بسازید!

دماسنج دیجیتال چندکاره با میکرو کنترلر ATMEGA168 بسازید!

در این ساختنی طرز ساخت یک دماسنج دیجیتال را یاد می گیرید که قابلیت های زیادی دارد. مهمترین مزیت این دماسنج دیجیتال این ست که نمایشگر دارد و خواندن درجه حرارت بسیار ساده است. دما سنج دو تایمر هم دارد (تایمر معکوس و تایمر عادی) که می توانید از آنها استفاده کنید.

از این دماسنج می توانید به عنوان پایه برای سایر سنسورهای آنالوگ هم استفاده کنید. ساخت دماسنج دیجیتال با این روش بسیار ساده است اما به آشنایی با میکروکنترها نیاز دارد. اگر به تازگی ساخت دستگاه های الکترونیکی را شروع کرده اید، با ساخت دماسنج دیجیتال می توانید چیزهای زیادی یاد بگیرید.

دماسنج دیجیتال چندکاره بسازید
دماسنج دیجیتال چندکاره بسازید

گام اول : وسایل مورد نیاز

 • سیم
 • جعبه قلعی با اندازه مناسب
 • برد بورد
 • مقاومت متغیر
 • نمایشگر هفت بخشی دو رقمی با آند مشترک
 • چهار عدد ترانزیستور ۲N2222
 • دو عدد مقاومت ۲۲۰ کیلواهمی
 • مقاومت گرمایی (خروجی خطی)
 • دو عدد پوش باتن
 • رگولاتور ۵ ولتی
 • دو عدد خازن اصلاح قدرت برای منبع تغذیه (۲۲۰uF)
 • سوئیچ برق
 • میکروکنترلر ATMEGA168
 • کریستال ۱۶ مگاهرتز
 • مقاومت یک کیلواهمی
 • لیبل پرینت شده (بزرگتر از جلوی جعبه)
 • سوکت

ابزار مورد نیاز

 • هویه
 • قلع کش (اختیاری)
 • سیم چین
 • سیم لخت کن

گام دوم : مدار بسازید

برای ساخت مدار دماسنج دیجیتال از فایل زیر استفاده کنید. در این فایل می توانید شماتیک را در دو فرمت پیدا کنید (که یکی با ورد و دیگری با AutoCAD باز می شود). اگر ابتدا مدار را روی یک برد بدون لحیم بسازید، کارتان ساده تر می شود چون خیلی راحت رت می توانید اشکالات را برطرف کنید.

در ساختنی بخوانید :  با هارد درایو قدیمی دستگاه سنباده برقی بسازید

قبل از اینکه لحیم کاری را شروع کنید، برد بورد را در اندازه مناسب ببرید و جای قطعات بزرگ را رویش مشخص کنید (تصویر دوم را ببینید). فراموش نکنید فضای کافی برای دکمه ها بالای برد و دکمه برق در کناره ها در نظر بگیرید.

نکته مهم درباره شماتیک این است که R5 یک مقاومت مخصوص مقاومت گرمایی است. در نتیجه ممکن است داخل مقاومت گرمایی وجود داشته باشد. قبل از اتصال R5، دیتاشیت را مقاومت گرمایی را چک کنید تا متوجه بشوید مقاومت را باید چطور نصب کنید.

گام سوم : مقاومت گرمایی را کالیبره کنید

برای کالیبره کردن مقاومت گرمایی، باید درجه های دمای مختلف را از میکروکنترلر بگیرید. فایل hex موجود در لینک زیر را روی فلش میکروکنترلر آپلود کنید تا ورودی های آنالوگ مقاومت گرمایی نمایش داده شود. دلیل استفاده از این فایل این است که ورودی مقاومت گرمایی بیشتر از آن است که با دو رقم نمایش داده بشود (مثلاً دمای ۵- بین ۱۵۵ تا ۱۰۵ خواهد بود).

سپس دماهای جمع آوری شده را در اکسل و در قالب نمودار نقطه ای (نه خطوط متصل به یکدیگر) بنویسید. سپس روی داده ها راست کلیک کنید و گزینه Add Trendline را بزنید. معادله ای که به خط ساخته شده با داده های نمونه نزدیک تر است را انتخاب کنید (ما از معادله خطی استفاده کردیم چون مقاومت گرمایی برای ورودی خطی ساخته شده است). سپس روی زبانه options کلیک کنید و گزینه display equation on chart و OK را بزنید. حالا این معادله در قسمت فرمول سورس کد وارد شده است. در این معادله x برابر با analogRead(tempPin) خواهد بود. محل ایجاد این تغییر در کدهای دماسنج دیجیتال مشخص شده است.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : با در نوشابه پیکسل بسازید

بعد از آپلود کدها و وقتی دکمه کامپایل را بزنید، چند فایل hex ساخته می شود. می توانید این فایل ها را با هر روشی که ترجیح می دهید (مثلاً AVRIsp mkII) روی فلش میکروکنترلر آپلود کنید.

گام چهارم : جعبه را بسازید

در این مرحله باید جعبه را طوری آماده کنید که همه قطعات الکترونیکی داخلش جا بشود و چند تغییر کوچک رویش ایجاد کنید.

ابتدا باید سوراخ های نمایشگر LED، مقاومت متغیر، دو پوش باتن و سوئیچ برق را ببرید. برای اینکار ابتدا مدار را داخل جعبه قرار بدهید و در حالیکه جعبه و مدار را بدون حرکت نگه داشته اید، لبه قطعات را علامت بزنید. سپس در جعبه را ببندید خط ها را از طرف دیگر هم بکشید. دو سر خط را با مته کوچک سوراخ کنید و خطوطی که علامت زده اید را با کاتر ببرید. نگران کج بودن لبه های برش هم نباشید. می توانید یک تکه چوب زیر در جعبه بگذارید و با ضربه های چکش این لبه ها را کاملاً صاف کنید.

بعد از آماده کردن جعبه باید یک تک کارتن یا چوب به اندازه کف جعبه ببرید تا برخورد با فلز مدار را کوتاه نکند. دقت کنید کارتن یا چوبی که می برید درست به اندازه کف جعبه باشید و چیزی را خالی نگذارد.

گام پنجم : برچسب روی دماسنج دیجیتال را وصل کنید

دماسنج دیجیتال آماده است. بهتر است روی جعبه را با یک برچسب بپوشانید تا دماسنج دیجیتال شکل بهتری داشته باشد. اگر خودتان ایده ای برای طراحی برچسب ندارید، از برچسب موجود در لینک زیر استفاده کنید. برچسب را پرینت کنید و روی در جعبه بچسبانید. اگر طرح را روی کاغذ برچسبی پرینت کنید، کارتان خیلی ساده تر می شود.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : چراغ ابری و رنگین کمانی بسازید [Arduino]

اگر پیشنهادی برای بهبود دماسنج دیجیتال دارید، آن را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید. با عضویت در کانال ساختنی هم می توانید از انتشار آموزش های جدید مطلع شوید.

منبع

خلاصه مطلب
دماسنج دیجیتال چندکاره بسازید
عنوان مطلب
دماسنج دیجیتال چندکاره بسازید
توضیح کوتاه
با میکروکنترلر ATMEGA168 دماسنج دیجیتال بسازید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : با زیپ های پلاستیکی لوستر بسازید!... نظرتان راجع به این لوستر چیست؟ اگر از این لوستر خوشتان نیامده که روی این لینک کلیک کنید تا نمونه های لوستر دیگر ساختنی را ببینید. اگر هم خوشتان آمده ی...
آموزش ساخت : دستگاه سنجش قطبیت بسازید اگر اهل ساختنی ها و پروژه های الکترونیکی باشید این دستگاه کارتان را بسیار ساده میکند. آیا تابحال شک کرده اید که سیم ها را درست وصل کرده اید یا نه؟ از ...
آموزش ساخت : قاب پوستر چوبی بسازید اگر شما هم دوست دارید بجای قاب عکس از پوستر برای تزیین دیوارهای خانه تان استفاده کنید، این ساختنی بدردتان میخورد. در این پست یک ایده خوب برای آویزان ک...
به کمک آردوینو یک زیلوفون بسازید در این ساختنی طرز ساخت یک زیلوفون را یاد می گیرید که به کمک آردوینو برخورد نت ها را تشخیص می دهد و یک خروجی MIDI تولید میکند. برد آردوینویی که برای ای...
دستگاه حباب ساز ساده و بادوام بسازید ساخت دستگاه حباب ساز خیلی ساده و جالب است و می تواند کودکان را برای مدت ها سرگرم نگه دارد. نیاز به مهارت الکترونیک زیادی هم ندارد و قسمت الکترونیکی آن...
با قوطی نوشابه دستگاه پاپ کرن ساز بسازید... قوطی نوشابه فلزی ابزار به ظاهر دورریختنی به نظر می رسد اما قابلیت تبدیل شدن به وسایل مختلف را دارد؛ از جعبه کادویی و چراغ تزیینی گرفته تا اجاق مسافرتی...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

کنترل سرعت موتور DC با استفاده از AVR

کنترل سرعت موتور DC با PWM در AVR Atmega32

استفاده از PWM (مدولاسیون پهنای پالس) برای کنترل دستگاه به عنوان یک روش معمول در …

۲ دیدگاه ها

 1. سلام، عالي بود، زحمت كشيديد، مرسي!

 2. سلام وخسته نباشید طبق آنچه من درخواست کرده بودم و البته اگر این همان باشد بنده دماسنج و رطوبت سنج با میکرو atmega 8 و سنسور dht11 را همراه با ۴ عدد رله برای دما و رطوبت (یعنی ۲ عدد رله برای بالا و پائین دما و ۲ عدد دیگر هم برای رطوبت در نظر گرفته شود) و ال سی دی کاراکتری ۲×۱۶ درخواست کرده بودم لطفا در صورت امکان قرار دهید با تشکر .

پاسخ دهید