خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / با ضبط صوت های قدیمی آمپ گیتار بسازید

با ضبط صوت های قدیمی آمپ گیتار بسازید

ضبط صوت‌های قدیمی‌این روزها تقریباً بدون استفاده هستند. اگر شما هم یک ضبط صوت دارید که بی استفاده مانده و گیتار هم می‌نوازید، با آن یک آمپ گیتار بسازید. این آمپ گیتار با نمونه‌های تجاری یا سایر نمونه‌های دست ساز فرق‌های زیادی دارد اما قطعاً از همه آنها جالب تر است.

همه ضبط صوت‌ها (و رادیوها) یک آمپلی فایر دارند و به خاطر همین آمپ است که می‌توانید صدای پخش آنها را زیاد کنید. در این ساختنی یاد می‌گیرید گیتار را به این آمپلی فایر وصل کنید و صدایش را تقویت کنید. اگر فکر می‌کنید این آمپ گیتار کیفیت کنسرت ندارد،حق با شماست! اما افکتی که به صدای گیتار می‌دهد بسیار متفاوت است. با تغییر تنظیمات ضبط صوت می‌توانید این افکت را کمی‌تغییر بدهید و آن را با سبک نوازندگی خودتان تنظیم کنید.

تبدیل کردن ضبط صوت به آمپ گیتار کار سختی نیست. تنها قسمت سخت کار، جدا کردن هد ضبط برای آزاد کردن سیم‌هاست.

گام اول : وسایل مورد نیاز

  • ضبط صوت
  • جک صوتی ورودی (6.5 میلیمتری)
  • سیم
  • هیت شرینک

ابزار مورد نیاز

  • پیچ گوشتی دوسو و چهارسو
  • هویه
  • سیم چین
  • دم باریک
  • دریل

گام سوم : ضبط صوت را بررسی کنید

ضبط صوتی که ما استفاده کردیم، دو دکمه تنظیم درجه صدا (سمت راست و چپ) و یک پیچ تنظیم صدا دارد. این ویژگی خوب است چون امکان تنظیم بیشتر صدای تولید شده توسط آمپ را فراهم می‌کند. ضبط صوت یک رادیو هم دارد که بعد از تبدیلش به آمپ گیتار باز هم قابل استفاده خواهد بود.

در این مرحله باید ضبط صوت را بررسی کنید و مشخص کنید چطور به ریدر کاست در هد ضبط دسترسی پیدا خواهید کرد. برای دسترسی به این قطعه باید ضبط را از جلو یا پشت باز کنید. در بیشتر ضبط‌ها بهتر است اینکار را از جلو انجام بدهید. در این صورت فقط باید در قسمت کاست خور را جدا کنید. ولی اگر از پشت سراغ هد بروید، کارتان سخت می‌شود.

گام چهارم : هد را جدا کنید

در کاست را باز کنید. برای جدا کردن در کاست باید کمی‌فشار بیاورید و احتمالاً چند زبانه پلاستیکی را هم خواهید شکست که اشکالی ندارد. اگر به در کاست آسیب جدی نزنید، می‌توانید دوباره در کاست را ببندید. اگر هم آسیب جدی بزنید، مشکل با چسب حرارتی یا نوار چسب دو طرفه حل می‌شود.

بعد از جدا کردن در کاست، باید هد را پیدا کنید. هد قطعه مستطیل شکلی است که وقتی دکمه پخش را می‌زنید، پایین می‌آید. برای جدا کردن هد باید چند پیچی که آن را نگه می‌دارند، باز کنید. اگر لازم بود برای دسترسی به این پیچ‌ها کمی‌از این پلاستیک‌های اطراف را ببرید.

وقتی هد را باز کردید، سیم‌ها را با هویه جدا کنید. این سیم‌ها محل اتصال جک ورودی صدا هستند.

گام پنجم : سیم کشی

در این مرحله باید چند سیم بلند به سیم‌های هدر ضبط صوت لحیم کنید. تعداد این سیم‌ها چهارتاست و باید به هر کدام شان یک سیم لحیم کنید.

بعد از لحیم کردن سیم‌ها، محل اتصال را با هیت شرینک بپوشانید. می‌توانید با استفاده از دو رنگ هیت شرینک سیم‌ها را در همین مرحله دسته بندی کنید. ما سیم‌ها را با هیت شرینک طوسی و مشکی به دو دسته تقسیم کرده ایم. سیم‌هایی که از ضبط بیرون می‌آیند، سفید و قرمز هستند. ما برای سیم‌های قرمز از هیت شرینک مشکی و برای سیم‌های سفید از هیت شرینک طوسی استفاده کردیم.

گام ششم : جک صوتی را اضافه کنید

نحوه اتصال جک صوتی بیش از هر چیز به طراحی ضبط صوت و نحوه سیم کشی آن بستگی دارد. به همین خاطر ممکن است لازم باشد روش کار را کمی‌تغییر بدهید. ما به ترتیبی که در ادامه می‌آید، عمل کردیم.

دو سیمی‌که هیت شرینک مشکی دارند و سیم مشکی که هیت شرینک طوسی دارد را بهم وصل کنید. به این ترتیب سه تا از سیم‌ها بهم وصل می‌شوند و یک سیم (قرمز) جدا می‌ماند.

حالا باید جک را به این سیم‌ها لحیم کنید. جک دو پایه دارد که سه سیم متصل به یکدیگر باید به پایه کناری لحیم شوند و سیم دیگر هم به پایه دیگر.

گام هفتم : جک صوتی را به در کاست وصل کنید

جک صوتی را به در ضبط صوت وصل کنید
جک صوتی را به در ضبط صوت وصل کنید

جک صوتی را می‌توانید به کناره‌های ضبط صوت یا در کاست وصل کنید. انتخاب با خودتان است اما اگر جک را به در کاست وصل کنید، استفاده از آمپ گیتار ساده تر می‌شود.

برای اینکار باید یک سوراخ روی در کاست دریل کنید. اندازه سوراخ باید قدری باشد که جک نر کاملاً داخل جک ماده قرار بگیرد. ممکن است لازم باشد مقداری از پلاستیک داخلی را جدا کنید تا جک‌ها بهم چفت بشوند.

سپس جک را به در کاست وصل کنید. حالا می‌توانید در کاست را سرجایش بگذارید. اگر لازم بود از چسب حرارتی یا نوار چسب دو طرفه برای محکم کردن در ضبط صوت استفاده کنید.

گام هشتم : موتور را جدا کنید

این مرحله ضروری نیست اما چون موتور روی صدای آمپ گیتار تاثیر می‌گذارد، بهتر است آن را جدا کنید. برای جدا کردن موتور باید پنل پشتی ضبط صوت را باز کنید.

ابتدا تسمه و درایور را از پلیر کاست جدا کنید. این دو قطعه روی موتور اصلی قرار دارند. می‌توانید سیم‌های متصل به موتور و درایور را هم قطع کنید. اگر می‌خواهید اینکار را بکنید باید حواستان باشد به سیم کشی آمپلی فایر ضبط صوت آسیب نزنید.

آمپ گیتار آماده است

آمپ گیتار آماده است
آمپ گیتار آماده است

حالا می‌توانید گیتار را به آمپ گیتار وصل کنید و صدایش را تنظیم کنید. روی دکمه‌های درجه صدا و پیچ تنظیم صدا تا به صدایی که دوست دارید، برسید. اگر می‌خواهید صدای آمپ گیتار بهتر بشود، بهتر درجه صدای گیتار را کم کنید و صدا را از ضبط صوت بدهید.

تجربیات تان از ساخت آمپ گیتار با این روش را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
با ضبط صوت‌های قدیمی‌آمپ گیتار بسازید
عنوان مطلب
با ضبط صوت‌های قدیمی‌آمپ گیتار بسازید
توضیح کوتاه
این آمپ علاوه بر تقویت صدا به صدای گیتار افکت خاصی هم می‌دهد!
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

با کمترین هزینه هدست واقعیت مجازی گوگل را بسازید... هدست واقعیت مجازی گوگل نسبت به خیلی از هدست های موجود در بازار نواقص مهمی دارد اما محبوب ترین هدست محسوب می شود. این هدست با مقوا ساخته می شود و به هم...
آموزش ساخت : خمیر بازی درست کنید خمیربازی یکی از سرگرمی های موردعلاقه بچه هاست که تاثیر زیادی در رشد خلاقیت و هماهنگی فکر و جسم دارد. اگر نمی توانید به محصولات تجاری اطمینان کنید و نگ...
با پرینتر سه بعدی دستگیره کمکی برای افراد کم توان بسازید... وقتی دست کسی در خانه می شکند یا برای چند روز یک مهمان پیر دارید، خیلی چیزها هست که باید تغییر کنند. مثلاً دستگیره هایی که باز کردنشان نیاز به قدرت زیا...
آموزش ساخت : چاپ روی چوب را در خانه انجام دهید... در این پست ساختنی آموزش ساخت پاپ روی چوب را می خوانید. تکنیک های مختلفی برای چاپ روی چوب وجود دارد اما این تکنیک بسیار ارزان است و فقط عکس را به چوب م...
با برد آردوینو درام الکترونیکی بسازید در این ساختنی یاد می گیرید چطور با برد آردوینو Mega درام الکترونیکی بسازید. هزینه ساخت این درام بسیار پایین است و ساختش هم نیاز به مهارت خاصی ندارد. پ...
آموزش ساخت : یک چراغ مکعبی رومیزی بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک چراغ مکعبی شیک را برایتان آماده کرد ایم که با استفاده از یک مکعب رزینی و لامپ LED ساخته می شود. این چراغ مکعبی رومیزی را می ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری ربات چوبی منعطف و بادوام بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ربات مقوایی را یاد گرفته اید. آن ربات قابل برنامه …

پاسخ دهید