خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / با ضبط صوت های قدیمی آمپ گیتار بسازید

با ضبط صوت های قدیمی آمپ گیتار بسازید

ضبط صوت های قدیمی این روزها تقریباً بدون استفاده هستند. اگر شما هم یک ضبط صوت دارید که بی استفاده مانده و گیتار هم می نوازید، با آن یک آمپ گیتار بسازید. این آمپ گیتار با نمونه های تجاری یا سایر نمونه های دست ساز فرق های زیادی دارد اما قطعاً از همه آنها جالب تر است.

همه ضبط صوت ها (و رادیوها) یک آمپلی فایر دارند و به خاطر همین آمپ است که می توانید صدای پخش آنها را زیاد کنید. در این ساختنی یاد می گیرید گیتار را به این آمپلی فایر وصل کنید و صدایش را تقویت کنید. اگر فکر می کنید این آمپ گیتار کیفیت کنسرت ندارد،حق با شماست! اما افکتی که به صدای گیتار می دهد بسیار متفاوت است. با تغییر تنظیمات ضبط صوت می توانید این افکت را کمی تغییر بدهید و آن را با سبک نوازندگی خودتان تنظیم کنید.

تبدیل کردن ضبط صوت به آمپ گیتار کار سختی نیست. تنها قسمت سخت کار، جدا کردن هد ضبط برای آزاد کردن سیم هاست.

گام اول : وسایل مورد نیاز

  • ضبط صوت
  • جک صوتی ورودی (6.5 میلیمتری)
  • سیم
  • هیت شرینک

ابزار مورد نیاز

  • پیچ گوشتی دوسو و چهارسو
  • هویه
  • سیم چین
  • دم باریک
  • دریل

گام سوم : ضبط صوت را بررسی کنید

ضبط صوتی که ما استفاده کردیم، دو دکمه تنظیم درجه صدا (سمت راست و چپ) و یک پیچ تنظیم صدا دارد. این ویژگی خوب است چون امکان تنظیم بیشتر صدای تولید شده توسط آمپ را فراهم می کند. ضبط صوت یک رادیو هم دارد که بعد از تبدیلش به آمپ گیتار باز هم قابل استفاده خواهد بود.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : بمب کف درست کنید

در این مرحله باید ضبط صوت را بررسی کنید و مشخص کنید چطور به ریدر کاست در هد ضبط دسترسی پیدا خواهید کرد. برای دسترسی به این قطعه باید ضبط را از جلو یا پشت باز کنید. در بیشتر ضبط ها بهتر است اینکار را از جلو انجام بدهید. در این صورت فقط باید در قسمت کاست خور را جدا کنید. ولی اگر از پشت سراغ هد بروید، کارتان سخت می شود.

گام چهارم : هد را جدا کنید

در کاست را باز کنید. برای جدا کردن در کاست باید کمی فشار بیاورید و احتمالاً چند زبانه پلاستیکی را هم خواهید شکست که اشکالی ندارد. اگر به در کاست آسیب جدی نزنید، می توانید دوباره در کاست را ببندید. اگر هم آسیب جدی بزنید، مشکل با چسب حرارتی یا نوار چسب دو طرفه حل می شود.

بعد از جدا کردن در کاست، باید هد را پیدا کنید. هد قطعه مستطیل شکلی است که وقتی دکمه پخش را می زنید، پایین می آید. برای جدا کردن هد باید چند پیچی که آن را نگه می دارند، باز کنید. اگر لازم بود برای دسترسی به این پیچ ها کمی از این پلاستیک های اطراف را ببرید.

وقتی هد را باز کردید، سیم ها را با هویه جدا کنید. این سیم ها محل اتصال جک ورودی صدا هستند.

گام پنجم : سیم کشی

در این مرحله باید چند سیم بلند به سیم های هدر ضبط صوت لحیم کنید. تعداد این سیم ها چهارتاست و باید به هر کدام شان یک سیم لحیم کنید.

بعد از لحیم کردن سیم ها، محل اتصال را با هیت شرینک بپوشانید. می توانید با استفاده از دو رنگ هیت شرینک سیم ها را در همین مرحله دسته بندی کنید. ما سیم ها را با هیت شرینک طوسی و مشکی به دو دسته تقسیم کرده ایم. سیم هایی که از ضبط بیرون می آیند، سفید و قرمز هستند. ما برای سیم های قرمز از هیت شرینک مشکی و برای سیم های سفید از هیت شرینک طوسی استفاده کردیم.

در ساختنی بخوانید :  تابلوی پارچه ای با طرح مورد علاقه تان بسازید

گام ششم : جک صوتی را اضافه کنید

نحوه اتصال جک صوتی بیش از هر چیز به طراحی ضبط صوت و نحوه سیم کشی آن بستگی دارد. به همین خاطر ممکن است لازم باشد روش کار را کمی تغییر بدهید. ما به ترتیبی که در ادامه می آید، عمل کردیم.

دو سیمی که هیت شرینک مشکی دارند و سیم مشکی که هیت شرینک طوسی دارد را بهم وصل کنید. به این ترتیب سه تا از سیم ها بهم وصل می شوند و یک سیم (قرمز) جدا می ماند.

حالا باید جک را به این سیم ها لحیم کنید. جک دو پایه دارد که سه سیم متصل به یکدیگر باید به پایه کناری لحیم شوند و سیم دیگر هم به پایه دیگر.

گام هفتم : جک صوتی را به در کاست وصل کنید

جک صوتی را به در ضبط صوت وصل کنید
جک صوتی را به در ضبط صوت وصل کنید

جک صوتی را می توانید به کناره های ضبط صوت یا در کاست وصل کنید. انتخاب با خودتان است اما اگر جک را به در کاست وصل کنید، استفاده از آمپ گیتار ساده تر می شود.

برای اینکار باید یک سوراخ روی در کاست دریل کنید. اندازه سوراخ باید قدری باشد که جک نر کاملاً داخل جک ماده قرار بگیرد. ممکن است لازم باشد مقداری از پلاستیک داخلی را جدا کنید تا جک ها بهم چفت بشوند.

سپس جک را به در کاست وصل کنید. حالا می توانید در کاست را سرجایش بگذارید. اگر لازم بود از چسب حرارتی یا نوار چسب دو طرفه برای محکم کردن در ضبط صوت استفاده کنید.

گام هشتم : موتور را جدا کنید

این مرحله ضروری نیست اما چون موتور روی صدای آمپ گیتار تاثیر می گذارد، بهتر است آن را جدا کنید. برای جدا کردن موتور باید پنل پشتی ضبط صوت را باز کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : چراغ رومیزی چوبی بسازید

ابتدا تسمه و درایور را از پلیر کاست جدا کنید. این دو قطعه روی موتور اصلی قرار دارند. می توانید سیم های متصل به موتور و درایور را هم قطع کنید. اگر می خواهید اینکار را بکنید باید حواستان باشد به سیم کشی آمپلی فایر ضبط صوت آسیب نزنید.

آمپ گیتار آماده است

آمپ گیتار آماده است
آمپ گیتار آماده است

حالا می توانید گیتار را به آمپ گیتار وصل کنید و صدایش را تنظیم کنید. روی دکمه های درجه صدا و پیچ تنظیم صدا تا به صدایی که دوست دارید، برسید. اگر می خواهید صدای آمپ گیتار بهتر بشود، بهتر درجه صدای گیتار را کم کنید و صدا را از ضبط صوت بدهید.

تجربیات تان از ساخت آمپ گیتار با این روش را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
با ضبط صوت های قدیمی آمپ گیتار بسازید
عنوان مطلب
با ضبط صوت های قدیمی آمپ گیتار بسازید
توضیح کوتاه
این آمپ علاوه بر تقویت صدا به صدای گیتار افکت خاصی هم می دهد!
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت شیلد سنسور حرارتی و نوری با قطعات ارزان... شیلدهای آردوینو یکی از کاربردی ترین قطعات در پروژه های آردوینوی مختلف هستند. کاربرد اصلی این شیلدها افزایش کارایی و توانایی میکروکنترلرهای مختلف مثل آ...
با کمترین هزینه دستگاه تست پیوستگی مدار بسازید... اگر مولتی متر ندارید و دنبال روشی برای تست پیوستگی مدار می گردید، جای درستی آمده اید. در این ساختنی طرز ساخت دستگاه تست پیوستگی مدار با قطعات ارزان را...
آموزش ساخت : قطب نمای آهنربایی ساده بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک قطب نمای آهنربایی ساده را یاد می گیرید که ساختش نیاز به هیچ ابزاری ندارد. وسایل مورد نیاز برای ساخت این قطب نما هم در هر خان...
آموزش ساخت : یک آنتن فوری برای مودم وای فای (WiFi) بسازید!... آیا در نقطه ای هستنید که سیگنال های وای فای (WiFi) را دریافت نمی کنید یا آنتن دهی ضعیف است و باعث افت سرعت اینترنت شما شده است ؟ آیا لازم دارید سیگنال...
ساخت چراغ خواب را با کاغذ و سیم تجربه کنید!... اگر اهل هنر گلسازی باشید، حتماً ساخت گل با کاغذ و سیم را بلد هستید. در این ساختنی طرز ساخت چراغ خواب با این گل های کاغذی را یاد می گیرید. هزینه ساخت چ...
آموزش ساخت قفسه زیورآلات دیواری فقط با کارتن!... قبلاً در ساختنی آموزش ساخت قفسه زیورآلات چوبی را یاد گرفته اید. اگر برای مرتب کردن زیورآلات و لوازم آرایشی به یک قفسه ساده تر و کوچک تر نیاز دارید، قف...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار سوئیچ RC فشرده مخصوص ربات های پرنده

اگر اهل ساخت پروژه های RC و ربات های پرنده هستید، این مدار خیلی به …

پاسخ دهید