خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / با ضبط صوت های قدیمی آمپ گیتار بسازید

با ضبط صوت های قدیمی آمپ گیتار بسازید

ضبط صوت های قدیمی این روزها تقریباً بدون استفاده هستند. اگر شما هم یک ضبط صوت دارید که بی استفاده مانده و گیتار هم می نوازید، با آن یک آمپ گیتار بسازید. این آمپ گیتار با نمونه های تجاری یا سایر نمونه های دست ساز فرق های زیادی دارد اما قطعاً از همه آنها جالب تر است.

همه ضبط صوت ها (و رادیوها) یک آمپلی فایر دارند و به خاطر همین آمپ است که می توانید صدای پخش آنها را زیاد کنید. در این ساختنی یاد می گیرید گیتار را به این آمپلی فایر وصل کنید و صدایش را تقویت کنید. اگر فکر می کنید این آمپ گیتار کیفیت کنسرت ندارد،حق با شماست! اما افکتی که به صدای گیتار می دهد بسیار متفاوت است. با تغییر تنظیمات ضبط صوت می توانید این افکت را کمی تغییر بدهید و آن را با سبک نوازندگی خودتان تنظیم کنید.

تبدیل کردن ضبط صوت به آمپ گیتار کار سختی نیست. تنها قسمت سخت کار، جدا کردن هد ضبط برای آزاد کردن سیم هاست.

گام اول : وسایل مورد نیاز

  • ضبط صوت
  • جک صوتی ورودی (6.5 میلیمتری)
  • سیم
  • هیت شرینک

ابزار مورد نیاز

  • پیچ گوشتی دوسو و چهارسو
  • هویه
  • سیم چین
  • دم باریک
  • دریل

گام سوم : ضبط صوت را بررسی کنید

ضبط صوتی که ما استفاده کردیم، دو دکمه تنظیم درجه صدا (سمت راست و چپ) و یک پیچ تنظیم صدا دارد. این ویژگی خوب است چون امکان تنظیم بیشتر صدای تولید شده توسط آمپ را فراهم می کند. ضبط صوت یک رادیو هم دارد که بعد از تبدیلش به آمپ گیتار باز هم قابل استفاده خواهد بود.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : کیف اداری چرم بدوزید

در این مرحله باید ضبط صوت را بررسی کنید و مشخص کنید چطور به ریدر کاست در هد ضبط دسترسی پیدا خواهید کرد. برای دسترسی به این قطعه باید ضبط را از جلو یا پشت باز کنید. در بیشتر ضبط ها بهتر است اینکار را از جلو انجام بدهید. در این صورت فقط باید در قسمت کاست خور را جدا کنید. ولی اگر از پشت سراغ هد بروید، کارتان سخت می شود.

گام چهارم : هد را جدا کنید

در کاست را باز کنید. برای جدا کردن در کاست باید کمی فشار بیاورید و احتمالاً چند زبانه پلاستیکی را هم خواهید شکست که اشکالی ندارد. اگر به در کاست آسیب جدی نزنید، می توانید دوباره در کاست را ببندید. اگر هم آسیب جدی بزنید، مشکل با چسب حرارتی یا نوار چسب دو طرفه حل می شود.

بعد از جدا کردن در کاست، باید هد را پیدا کنید. هد قطعه مستطیل شکلی است که وقتی دکمه پخش را می زنید، پایین می آید. برای جدا کردن هد باید چند پیچی که آن را نگه می دارند، باز کنید. اگر لازم بود برای دسترسی به این پیچ ها کمی از این پلاستیک های اطراف را ببرید.

وقتی هد را باز کردید، سیم ها را با هویه جدا کنید. این سیم ها محل اتصال جک ورودی صدا هستند.

گام پنجم : سیم کشی

در این مرحله باید چند سیم بلند به سیم های هدر ضبط صوت لحیم کنید. تعداد این سیم ها چهارتاست و باید به هر کدام شان یک سیم لحیم کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : جعبه حلقه چوبی شیک و با دوام بسازید

بعد از لحیم کردن سیم ها، محل اتصال را با هیت شرینک بپوشانید. می توانید با استفاده از دو رنگ هیت شرینک سیم ها را در همین مرحله دسته بندی کنید. ما سیم ها را با هیت شرینک طوسی و مشکی به دو دسته تقسیم کرده ایم. سیم هایی که از ضبط بیرون می آیند، سفید و قرمز هستند. ما برای سیم های قرمز از هیت شرینک مشکی و برای سیم های سفید از هیت شرینک طوسی استفاده کردیم.

گام ششم : جک صوتی را اضافه کنید

نحوه اتصال جک صوتی بیش از هر چیز به طراحی ضبط صوت و نحوه سیم کشی آن بستگی دارد. به همین خاطر ممکن است لازم باشد روش کار را کمی تغییر بدهید. ما به ترتیبی که در ادامه می آید، عمل کردیم.

دو سیمی که هیت شرینک مشکی دارند و سیم مشکی که هیت شرینک طوسی دارد را بهم وصل کنید. به این ترتیب سه تا از سیم ها بهم وصل می شوند و یک سیم (قرمز) جدا می ماند.

حالا باید جک را به این سیم ها لحیم کنید. جک دو پایه دارد که سه سیم متصل به یکدیگر باید به پایه کناری لحیم شوند و سیم دیگر هم به پایه دیگر.

گام هفتم : جک صوتی را به در کاست وصل کنید

جک صوتی را به در ضبط صوت وصل کنید
جک صوتی را به در ضبط صوت وصل کنید

جک صوتی را می توانید به کناره های ضبط صوت یا در کاست وصل کنید. انتخاب با خودتان است اما اگر جک را به در کاست وصل کنید، استفاده از آمپ گیتار ساده تر می شود.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت: مدار سوئیچ مجاورتی مغناطیسی بسازید

برای اینکار باید یک سوراخ روی در کاست دریل کنید. اندازه سوراخ باید قدری باشد که جک نر کاملاً داخل جک ماده قرار بگیرد. ممکن است لازم باشد مقداری از پلاستیک داخلی را جدا کنید تا جک ها بهم چفت بشوند.

سپس جک را به در کاست وصل کنید. حالا می توانید در کاست را سرجایش بگذارید. اگر لازم بود از چسب حرارتی یا نوار چسب دو طرفه برای محکم کردن در ضبط صوت استفاده کنید.

گام هشتم : موتور را جدا کنید

این مرحله ضروری نیست اما چون موتور روی صدای آمپ گیتار تاثیر می گذارد، بهتر است آن را جدا کنید. برای جدا کردن موتور باید پنل پشتی ضبط صوت را باز کنید.

ابتدا تسمه و درایور را از پلیر کاست جدا کنید. این دو قطعه روی موتور اصلی قرار دارند. می توانید سیم های متصل به موتور و درایور را هم قطع کنید. اگر می خواهید اینکار را بکنید باید حواستان باشد به سیم کشی آمپلی فایر ضبط صوت آسیب نزنید.

آمپ گیتار آماده است

آمپ گیتار آماده است
آمپ گیتار آماده است

حالا می توانید گیتار را به آمپ گیتار وصل کنید و صدایش را تنظیم کنید. روی دکمه های درجه صدا و پیچ تنظیم صدا تا به صدایی که دوست دارید، برسید. اگر می خواهید صدای آمپ گیتار بهتر بشود، بهتر درجه صدای گیتار را کم کنید و صدا را از ضبط صوت بدهید.

تجربیات تان از ساخت آمپ گیتار با این روش را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
با ضبط صوت های قدیمی آمپ گیتار بسازید
عنوان مطلب
با ضبط صوت های قدیمی آمپ گیتار بسازید
توضیح کوتاه
این آمپ علاوه بر تقویت صدا به صدای گیتار افکت خاصی هم می دهد!
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : قاب آینه موزاییکی بسازید در این پست ساختنی طرز ساخت یک قاب آینه موزاییکی را می آموزید که با تکه های کاشی ساخته می شود. این قاب را می توانید در اندازه ها و طرح های مختلف بسازید...
با این سنسور گلدان همیشه از حال گیاه‌تان خبر داشته باشید... اگر اهل نگه داری گل و گیاه آن هم به روش های هوشمند و پیشرفته باشید، ساختنی یک آموزش ساخت جالب برایتان دارد. یک سنسور گلدان که وضعیت گیاه را با ایموجی ...
گردنبند کریستال و مروارید ، یک کار هنری زیبا و ارزنده بسازید... نظرتان درباره این گردنبند کریستال چیست؟ اگر این گردنبند را پسنده اید و دوست دارید یکی از آن داشته باشید فقط کمی کریستال و مروارید نیاز دارید. با همین ...
آموزش ساخت اره رومیزی کوچک با اره گردبرد... اگر اهل ساخت وسایل چوبی یا کاردستی با چوب باشید، اره رومیزی یکی از وسایلی است که کارتان را خیلی ساده می کند. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور با ...
آموزش ساخت : قاب عکس دیواری چوبی بسازید غم انگیزترین چیز درباره گسترش موسیقی دیجیتال، فراموش شدن کاور آلبوم های موسیقی است. بیشتر ما آلبوم های مورد علاقه مان را از بصورت دیجیتال میخریم. آلبو...
واکر برقی ارزان و با کیفیت بسازید در این ساختنی طرز ساخت یک واکر برقی را یاد می‌گیرید که راه رفتن را برای افراد ناتوان آسان‌تر می‌کند. استفاده از این واکر بسیار ساده است و کمترین فشار ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید