خانه / چگونه بسازیم / بیرون از خانه / خودرو خود را به کاروان مسافرتی تبدیل کنید !

خودرو خود را به کاروان مسافرتی تبدیل کنید !

خیلی از ما آرزوی داشتن کاروان مسافرتی داریم تا بتوانیم هر وقت اراده کردیم به سفر برویم. اگر قصد دارید برای خریدن کاروان مسافرتی هزینه کنید، بهتر است اول نگاهی به این ساختنی بیاندازید. در این ساختنی یاد می گیرید چطور ماشین های جاداری مثل فولکس واگن کدی مکسی را به کاروان مسافرتی تبدیل کنید.

برای اینکار فقط به کمی خلاقیت و ابزارهای نجاری نیاز دارید. اگر ماشین دیگری بجز کدی مکسی دارید، باید طراحی ها را کمی تغییر بدهید. اینکار مهمترین قسمت ساخت کاروان مسافرتی است و باید با دقت زیادی انجام بشود. با تغییر طراحی می توانید فضای داخل ماشین را متناسب با نیازهای خودتان مجهز کنید.

گام اول : فضای داخلی کاروان را طراحی کنید

مهمترین نکته در طراحی فضای داخلی کاروان این است که همه گزینه های مختلف را در نظر بگیرید و آنها را به تناسب نیازهایتان اولویت بندی کنید. گاهی باید برای داشتن یکی از امکاناتی که فضایش را در اختیار دارید، از امکانات دیگر صرف نظر کنید. به همین خاطر مشخص کردن نیازها و الویت بندی آنها خیلی مهم است.

ما برای طراحی فضای داخلی کاروان اولویت های زیر را در نظر گرفتیم:

  • فضای کافی و راحت برای خواب دو نفر
  • قابل استفاده با یا بدون صندلی پشتی
  • دسترسی راحت به همه بخش ها
  • امکان استفاده مداوم حداقل برای هفت روز (فضای کافی برای آب، گاز، غذا و …)
  • قابل استفاده در حین بارندگی

بعد از مشخص کردن اولویت ها، باید فضای داخلی ماشین را اندازه بگیرید و طراحی را شروع کنید.

اولین ویژگی طراحی کاروان ما، یک کمد لباس (آبی) است که از طریق در کشویی ماشین قابل دسترسی است. یونیت آشپزخانه (بنفش) از پشت ماشین و قفسه مواد غذایی (نارنجی) از پشت ماشین و داخل ماشین در دسترس است. زیر یونیت آشپزخانه هم یک کشوی بزرگ است که می توانید بطری ها و قوطی های شیشه ای را به صورت خوابیده داخلش قرار بدهید. به این ترتیب با حرکت ماشین آسیب نمی بینند.

قسمت زرد رنگ یک میز است که داخل ماشین باز می شود. به این ترتیب اگر هوا بارانی باشد و جایی برای غذا خوردن نداشته باشید، می توانید داخل کاروان غذا بخورید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : جعبه حلقه چوبی بسازید

همه قطعات داخلی کاروان با تخته چندلا (تخته 12 میلیمتری برای کف، تخته 18 میلیمتری برای دیواره ها و تخته 15 میلیمتری برای روی قفسه ها) ساخته شده اند. به همین خاطر وزن زیادی ندارند و براحتی می توانید آنها را جابجا کنید.

از لینک زیر می توانید فایل طراحی را دانلود کنید. تمام ابعاد در این فایل مشخص است. اگر این طرح را می پسندید، می توانید اندازه هایش را متناسب با ماشین خودتان تغییر بدهید. اگر هم فولکس واگن کدی مکسی دارید، می توانید بلافاصله بریدن تخته ها را شروع کنید.

گام دوم : تخته ها را ببرید

در تصاویر بالا می توانید تمام قطعات مورد نیاز و ابعاد آنها را ببینید. اگر خودتان ابزار یا مهارت کافی برای بریدن تخته ها را ندارید، می توانید این فایل ها در اختیار کارگاه های نجاری قرار بدهید. بریدن تخته ها در ابعاد صحیح و زاویه های مناسب (بویژه برای تخته های کناری) بسیار مهم است. یک اشتباه کوچک باعث می شود همه کار در مرحله مونتاژ قفسه ها به مشکل بخورد. به همین خاطر بهتر است با صرف کمی هزینه، بریدن آنها را به یک متخصص بسپارید.

اگر هم خودتان می خواهید تخته ها را ببرید، باید خیلی دقت کنید.

گام سوم : قفسه ها را بسازید

ابتدا با تکه های چوبی که دارید، چند زاویه 90 درجه درست کنید. به این قطعات در هنگام ساخت قفسه ها نیاز دارید.

سپس تخته های هر قفسه را جداگانه بچینید. با کمک زاویه هایی که ساخته اید و گیره نجاری، تخته ها را بهم بچسبانید. سپس سوراخ ها را دریل کنید. در نهایت هم تخته ها را با پیچ و چسب بهم بچسبانید.

بهتر است لبه های محل اتصالات را قبل از زدن چسب سنباده بکشید. اگر اینکار را نکنید، ممکن است خاک اره های باقیمانده از مرحله برش نگذارند چسب خوب عمل کند. در حین پیچ کردن تخته ها هم مطمئن شوید همه تخته ها ثابت شده اند و از جایشان تکان نمی خورند.

در ساختنی بخوانید :  مترونوم بسازید و مهارت نوازندگی تان را تقویت کنید

ساخت درست قفسه ها خیلی مهم است و اگر درست انجام نشود، مراحل بعد مشکل زیادی ایجاد می کند.

گام چهارم : قفسه ها را بهم وصل کنید

بعد از اینکه همه قفسه ها را ساختید، وقتش است که آنها را بهم وصل کنید. نحوه اتصال قفسه ها به یکدیگر در فایل طراحی و تصاویر بالا مشخص است.

اگر طراحی را تغییر نداده اید، باید به محل اتصال یونیت آشپزخانه و قفسه لباس یک میله اضافه کنید. این میله بعداً کار پایه میز را هم می کند.

اگر می خواهید هربار قبل و بعد سفر به راحتی قفسه ها را بهم ببندید و باز کنید، از مهره T در یک طرف و براکت فلزی در طرف دیگر اتصال کنید. این روش اتصال باز کردن قفسه ها از یکدیگر را ساده تر می کند.

گام پنجم : قفسه ها را داخل ماشین بچینید

حالا می توانید قفسه ها را به همان ترتیبی که در فایل طراحی دیدید، داخل ماشین بچینید. اگر اندازه گیری ها و برش ها را درست انجام داده باشید، همه قفسه ها براحتی داخل ماشین قرار می گیرند. حالا کاروان مسافرتی به اندازه کافی برای خوابیدن و غذا خوردن هم جا دارد. در تصاویر بالا هنوز پایه میز و کشوی پخت و پز اضافه نشده اما می توانید ایده کلی فضای داخل کاروان مسافرتی را ببینید.

ساخت کاروان مسافرتی هنوز تمام نشده و باید قفسه ها را رنگ کنید، به ماشین وصل کنید (طوری که در حین حرکت کمترین تکان را داشته باشند) و میز و کشو را اضافه کنید.

گام ششم : قفسه ها را رنگ کنید و پرده ها را اضافه کنید

رنگ کردن قفسه ها در ابتدا ایده خوبی بنظر نمی رسد. خشک شدن کامل رنگ چند روز طول می کشد و چند روز دیگر هم باید برای رفتن بوی رنگ و روغن جلا صبر کنید. با این حال همین رنگ کردن ساده عمر قفسه ها را خیلی بیشتر نمی کند و نمی گذارد زود آسیب ببینند. به همین خاطر توصیه ما این است که قفسه ها را یا رنگ کنید یا روغن جلا بزنید یا هر دو! اگر می خواهید بوی روغن جلا زودتر برود، از روغن های غیر سمی استفاده کنید.

در ساختنی بخوانید :  دستور تهیه : سوپ سیب زمینی درست کنید

اگر می خواهید موقع استراحت در کاروان مسافرتی آرامش داشته باشید، حتماً داخل ماشین پرده بزنید. بعد از اینکه پرده ها را دوختید، داخل ماشین و در جای مناسب چند سوراخ دریل کنید. سپس تکه پایه دکمه فلزی را به ماشین وصل کنید. سپس روی پارچه را هم سوراخ کنید و قسمت زیری و رویی دکمه را به پرده بزنید. حالا می توانید دکمه فلزی را به پایه ای که به ماشین زده اید، وصل کنید. البته از روش های دیگر هم می توانید برای اضافه کردن پرده به ماشین استفاده کنید.

یک تشک دو نفره سبک هم بخرید و با همین دکمه های فلزی (یا روش های دیگر) آن را هم به قفسه های متصل بهم وصل کنید.

گام هفتم : قفسه ها را به ماشین وصل کنید

احتمالاً کف ماشین شما هم از این قلاب هایی که در تصویر اول می بینید، وجود دارد. این قلاب ها بهترین وسیله برای وصل کردن موقتی قفسه ها به ماشین هستند. اگر چنین قلابی وسط ماشین تان ندارید، باید یک راه دیگر برای وصل کردن محکم کردن قفسه ها به بدنه ماشین پیدا کنید.

بعد از جدا کردن این قلاب ها، به تعداد آنها زیر قفسه ها سوراخ دریل کنید. سپس قلاب ها را با پیچ به قفسه ها محکم کنید. حالا طرف دیگر قلاب ها را به کف ماشین و سرجای قبلی ببندید. به این ترتیب قفسه های کاروان مسافرتی در حین حرکت تکان نمی خورند.

برای محافظت بیشتر از قفسه ها (مثلاً در صورت بروز تصادف) به دو سگک کمربند ایمنی نیاز دارید. این سگک ها را محکم به قفسه ها وصل کنید.

کاروان مسافرتی را با تجهیزات سفر پر کنید

حالا همه چیز آماده است و می توانید وسایل سفر را داخل کاروان مسافرتی بچینید. اجاق را روی کشوی زیر یونیت آشپزخانه قرار بدهید. کپسول گاز و منبع آب را هم جایی بگذارید که کمترین فشار و تکان به آنها وارد بشود. پایه های زیر تخته میز را هم اضافه کنید تا بتوانید داخل ماشین غذا بخورید. برای تا کردن پایه های پلاستیکی و ثابت نگه داشتن تخته رویی (وقتی میز باز است) می توانید از بند و دکمه فلزی استفاده کنید.

تبدیل کردن ماشین به کاروان مسافرتی خیلی ساده تر از چیزی است که فکر می کنید. البته به شرط اینکه در مرحله طراحی دقت کنید، اندازه گیری ها را درست انجام بدهید و قفسه ها را طوری طراحی کنید که فضای کمی اشغال کنند و حداکثر کارایی را داشته باشند.

اگر ماشین تان را به کاروان مسافرتی تبدیل کردید، تصاویرش را برای ساختنی ارسال کنید.

منبع

خلاصه مطلب
ماشین تان را با کاروان مسافرتی تبدیل کنید
عنوان مطلب
ماشین تان را با کاروان مسافرتی تبدیل کنید
توضیح کوتاه
خودرو خود را به کاروان مسافرتی تبدیل کنید و از مسافرت لذت ببرید
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

با برد ESP8266 ساعت متصل به اینترنت بسازید برد ESP8266 یکی از بهترین قطعات موجود در بازار برای ساخت وسایل متصل به اینترنت است. اگر شما هم می خواهید یک پروژه در زمینه اینترنت اشیا را تجربه کنید،...
دستور تهیه : بدون نیاز به فر و با زودپز، کیک میوه ای بپزید... پخت کیک بدون فر کار سختی نیست؛ فقط کافی است یک تکنیک خوب و کارآمد داشته باشید. تکنیکی که در این ساختنی یاد می گیرید، استفاده از زودپز برای پخت کیک است...
بدون دوخت و دوز تیشرت های قدیمی را به ساک خرید تبدیل کنید... اگر قصد دارید مصرف پلاستیک تان را کم کنید و دنبال یک ساک خرید مقاوم و البته ارزان می گردید، خودتان دست بکار شوید و یکی بسازید. در این ساختنی به شما یا...
طرز تهیه لیموناد یخی، هندوانه و توت فرنگی برای تابستان!... فرقی نمی کند تقویم چه روزی را نشان بدهد؛ این روزها دیگر رسماً وارد تابستان شده ایم. پیشنهاد ساختنی برای لذت بخش کردن این روزهای گرم لیموناد طبیعی و خا...
آموزش ساخت : یک چراغ مکعبی رومیزی بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک چراغ مکعبی شیک را برایتان آماده کرد ایم که با استفاده از یک مکعب رزینی و لامپ LED ساخته می شود. این چراغ مکعبی رومیزی را می ...
ربات سوسکی حساس به نور کوچک و کارآمد بسازید... همه پروژه های رباتیک نیاز به مهارت پیشرفته در الکترونیک و کدنویسی ندارند. برخی از ربات های ساده هستند که برای صرفاً برای مبتدیان طراحی شده اند تا آنها...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید