خانه / چگونه بسازیم / بیرون از خانه / خودرو خود را به کاروان مسافرتی تبدیل کنید !

خودرو خود را به کاروان مسافرتی تبدیل کنید !

خیلی از ما آرزوی داشتن کاروان مسافرتی داریم تا بتوانیم هر وقت اراده کردیم به سفر برویم. اگر قصد دارید برای خریدن کاروان مسافرتی هزینه کنید، بهتر است اول نگاهی به این ساختنی بیاندازید. در این ساختنی یاد می گیرید چطور ماشین های جاداری مثل فولکس واگن کدی مکسی را به کاروان مسافرتی تبدیل کنید.

برای اینکار فقط به کمی خلاقیت و ابزارهای نجاری نیاز دارید. اگر ماشین دیگری بجز کدی مکسی دارید، باید طراحی ها را کمی تغییر بدهید. اینکار مهمترین قسمت ساخت کاروان مسافرتی است و باید با دقت زیادی انجام بشود. با تغییر طراحی می توانید فضای داخل ماشین را متناسب با نیازهای خودتان مجهز کنید.

گام اول : فضای داخلی کاروان را طراحی کنید

مهمترین نکته در طراحی فضای داخلی کاروان این است که همه گزینه های مختلف را در نظر بگیرید و آنها را به تناسب نیازهایتان اولویت بندی کنید. گاهی باید برای داشتن یکی از امکاناتی که فضایش را در اختیار دارید، از امکانات دیگر صرف نظر کنید. به همین خاطر مشخص کردن نیازها و الویت بندی آنها خیلی مهم است.

ما برای طراحی فضای داخلی کاروان اولویت های زیر را در نظر گرفتیم:

  • فضای کافی و راحت برای خواب دو نفر
  • قابل استفاده با یا بدون صندلی پشتی
  • دسترسی راحت به همه بخش ها
  • امکان استفاده مداوم حداقل برای هفت روز (فضای کافی برای آب، گاز، غذا و …)
  • قابل استفاده در حین بارندگی

بعد از مشخص کردن اولویت ها، باید فضای داخلی ماشین را اندازه بگیرید و طراحی را شروع کنید.

اولین ویژگی طراحی کاروان ما، یک کمد لباس (آبی) است که از طریق در کشویی ماشین قابل دسترسی است. یونیت آشپزخانه (بنفش) از پشت ماشین و قفسه مواد غذایی (نارنجی) از پشت ماشین و داخل ماشین در دسترس است. زیر یونیت آشپزخانه هم یک کشوی بزرگ است که می توانید بطری ها و قوطی های شیشه ای را به صورت خوابیده داخلش قرار بدهید. به این ترتیب با حرکت ماشین آسیب نمی بینند.

قسمت زرد رنگ یک میز است که داخل ماشین باز می شود. به این ترتیب اگر هوا بارانی باشد و جایی برای غذا خوردن نداشته باشید، می توانید داخل کاروان غذا بخورید.

همه قطعات داخلی کاروان با تخته چندلا (تخته 12 میلیمتری برای کف، تخته 18 میلیمتری برای دیواره ها و تخته 15 میلیمتری برای روی قفسه ها) ساخته شده اند. به همین خاطر وزن زیادی ندارند و براحتی می توانید آنها را جابجا کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت مدار کاغذی ساده با باتری و LED

از لینک زیر می توانید فایل طراحی را دانلود کنید. تمام ابعاد در این فایل مشخص است. اگر این طرح را می پسندید، می توانید اندازه هایش را متناسب با ماشین خودتان تغییر بدهید. اگر هم فولکس واگن کدی مکسی دارید، می توانید بلافاصله بریدن تخته ها را شروع کنید.

گام دوم : تخته ها را ببرید

در تصاویر بالا می توانید تمام قطعات مورد نیاز و ابعاد آنها را ببینید. اگر خودتان ابزار یا مهارت کافی برای بریدن تخته ها را ندارید، می توانید این فایل ها در اختیار کارگاه های نجاری قرار بدهید. بریدن تخته ها در ابعاد صحیح و زاویه های مناسب (بویژه برای تخته های کناری) بسیار مهم است. یک اشتباه کوچک باعث می شود همه کار در مرحله مونتاژ قفسه ها به مشکل بخورد. به همین خاطر بهتر است با صرف کمی هزینه، بریدن آنها را به یک متخصص بسپارید.

اگر هم خودتان می خواهید تخته ها را ببرید، باید خیلی دقت کنید.

گام سوم : قفسه ها را بسازید

ابتدا با تکه های چوبی که دارید، چند زاویه 90 درجه درست کنید. به این قطعات در هنگام ساخت قفسه ها نیاز دارید.

سپس تخته های هر قفسه را جداگانه بچینید. با کمک زاویه هایی که ساخته اید و گیره نجاری، تخته ها را بهم بچسبانید. سپس سوراخ ها را دریل کنید. در نهایت هم تخته ها را با پیچ و چسب بهم بچسبانید.

بهتر است لبه های محل اتصالات را قبل از زدن چسب سنباده بکشید. اگر اینکار را نکنید، ممکن است خاک اره های باقیمانده از مرحله برش نگذارند چسب خوب عمل کند. در حین پیچ کردن تخته ها هم مطمئن شوید همه تخته ها ثابت شده اند و از جایشان تکان نمی خورند.

ساخت درست قفسه ها خیلی مهم است و اگر درست انجام نشود، مراحل بعد مشکل زیادی ایجاد می کند.

گام چهارم : قفسه ها را بهم وصل کنید

بعد از اینکه همه قفسه ها را ساختید، وقتش است که آنها را بهم وصل کنید. نحوه اتصال قفسه ها به یکدیگر در فایل طراحی و تصاویر بالا مشخص است.

اگر طراحی را تغییر نداده اید، باید به محل اتصال یونیت آشپزخانه و قفسه لباس یک میله اضافه کنید. این میله بعداً کار پایه میز را هم می کند.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت: چراغ مطالعه ای که روح دارد [Arduino]

اگر می خواهید هربار قبل و بعد سفر به راحتی قفسه ها را بهم ببندید و باز کنید، از مهره T در یک طرف و براکت فلزی در طرف دیگر اتصال کنید. این روش اتصال باز کردن قفسه ها از یکدیگر را ساده تر می کند.

گام پنجم : قفسه ها را داخل ماشین بچینید

حالا می توانید قفسه ها را به همان ترتیبی که در فایل طراحی دیدید، داخل ماشین بچینید. اگر اندازه گیری ها و برش ها را درست انجام داده باشید، همه قفسه ها براحتی داخل ماشین قرار می گیرند. حالا کاروان مسافرتی به اندازه کافی برای خوابیدن و غذا خوردن هم جا دارد. در تصاویر بالا هنوز پایه میز و کشوی پخت و پز اضافه نشده اما می توانید ایده کلی فضای داخل کاروان مسافرتی را ببینید.

ساخت کاروان مسافرتی هنوز تمام نشده و باید قفسه ها را رنگ کنید، به ماشین وصل کنید (طوری که در حین حرکت کمترین تکان را داشته باشند) و میز و کشو را اضافه کنید.

گام ششم : قفسه ها را رنگ کنید و پرده ها را اضافه کنید

رنگ کردن قفسه ها در ابتدا ایده خوبی بنظر نمی رسد. خشک شدن کامل رنگ چند روز طول می کشد و چند روز دیگر هم باید برای رفتن بوی رنگ و روغن جلا صبر کنید. با این حال همین رنگ کردن ساده عمر قفسه ها را خیلی بیشتر نمی کند و نمی گذارد زود آسیب ببینند. به همین خاطر توصیه ما این است که قفسه ها را یا رنگ کنید یا روغن جلا بزنید یا هر دو! اگر می خواهید بوی روغن جلا زودتر برود، از روغن های غیر سمی استفاده کنید.

اگر می خواهید موقع استراحت در کاروان مسافرتی آرامش داشته باشید، حتماً داخل ماشین پرده بزنید. بعد از اینکه پرده ها را دوختید، داخل ماشین و در جای مناسب چند سوراخ دریل کنید. سپس تکه پایه دکمه فلزی را به ماشین وصل کنید. سپس روی پارچه را هم سوراخ کنید و قسمت زیری و رویی دکمه را به پرده بزنید. حالا می توانید دکمه فلزی را به پایه ای که به ماشین زده اید، وصل کنید. البته از روش های دیگر هم می توانید برای اضافه کردن پرده به ماشین استفاده کنید.

در ساختنی بخوانید :  ربات تانک با قابلیت پرتاب توپ و کنترل از طریق موبایل بسازید

یک تشک دو نفره سبک هم بخرید و با همین دکمه های فلزی (یا روش های دیگر) آن را هم به قفسه های متصل بهم وصل کنید.

گام هفتم : قفسه ها را به ماشین وصل کنید

احتمالاً کف ماشین شما هم از این قلاب هایی که در تصویر اول می بینید، وجود دارد. این قلاب ها بهترین وسیله برای وصل کردن موقتی قفسه ها به ماشین هستند. اگر چنین قلابی وسط ماشین تان ندارید، باید یک راه دیگر برای وصل کردن محکم کردن قفسه ها به بدنه ماشین پیدا کنید.

بعد از جدا کردن این قلاب ها، به تعداد آنها زیر قفسه ها سوراخ دریل کنید. سپس قلاب ها را با پیچ به قفسه ها محکم کنید. حالا طرف دیگر قلاب ها را به کف ماشین و سرجای قبلی ببندید. به این ترتیب قفسه های کاروان مسافرتی در حین حرکت تکان نمی خورند.

برای محافظت بیشتر از قفسه ها (مثلاً در صورت بروز تصادف) به دو سگک کمربند ایمنی نیاز دارید. این سگک ها را محکم به قفسه ها وصل کنید.

کاروان مسافرتی را با تجهیزات سفر پر کنید

حالا همه چیز آماده است و می توانید وسایل سفر را داخل کاروان مسافرتی بچینید. اجاق را روی کشوی زیر یونیت آشپزخانه قرار بدهید. کپسول گاز و منبع آب را هم جایی بگذارید که کمترین فشار و تکان به آنها وارد بشود. پایه های زیر تخته میز را هم اضافه کنید تا بتوانید داخل ماشین غذا بخورید. برای تا کردن پایه های پلاستیکی و ثابت نگه داشتن تخته رویی (وقتی میز باز است) می توانید از بند و دکمه فلزی استفاده کنید.

تبدیل کردن ماشین به کاروان مسافرتی خیلی ساده تر از چیزی است که فکر می کنید. البته به شرط اینکه در مرحله طراحی دقت کنید، اندازه گیری ها را درست انجام بدهید و قفسه ها را طوری طراحی کنید که فضای کمی اشغال کنند و حداکثر کارایی را داشته باشند.

اگر ماشین تان را به کاروان مسافرتی تبدیل کردید، تصاویرش را برای ساختنی ارسال کنید.

منبع

خلاصه مطلب
ماشین تان را با کاروان مسافرتی تبدیل کنید
عنوان مطلب
ماشین تان را با کاروان مسافرتی تبدیل کنید
توضیح کوتاه
خودرو خود را به کاروان مسافرتی تبدیل کنید و از مسافرت لذت ببرید
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

جدول تناوبی سه بعدی و متحرک بسازید اولین جدول تناوبی در سال ۱۸۶۲ توسط زمین شناس فرانسوی الکساندر-امیل بگویه دو شانکورتوآ تهیه شد. این دانشمند عناصر را در یک استوانه با محیط ۱۶ یونیت قرا...
ساعت چرخ دنده ای خاص و متفاوت بسازید ساعت چرخ دنده ای که در این ساختنی طرز ساختش را یاد می گیرید با همه ساعت هایی که تابحال دیده اید، فرق می کند. این ساعت چرخ دنده ای نوعی ساخت hand in ha...
آموزش ساخت : با خرده ریزهای دور ریختنی آویز جغد بسازید... فکر می کنید با در نوشابه و دکمه و چند خرده ریز دیگر چه چیزهایی می توان ساخت؟ شما طرفدار ساختنی هستید و حتماً خیلی خلاق هستید به همین خاطر می توانید چی...
دستگاه لحیم کاری گیره دار حرفه ای بسازید... اگر لحیم کاری برایتان سخت است، این دستگاه لحیم کاری کار را برایتان ساده خواهد کرد. این دستگاه یک سطح کار متحرک دارد که می تواند بردها را رویش قرار بده...
آموزش ساخت : سه پایه عکاسی بسازید در این پست ساختنی طرز ساخت یک سه پایه عکاسی ارزان با پرینتر سه بعدی را یاد می گیرید. شاید با خواندن نام پرینتر سه بعدی ادعای ارزان بودن این سه پایه کم...
ساخت کره با کاغذ را به روش ساختنی انجام بدهید... در این ساختنی یاد می گیرید که چطور تصاویر پانوراما به اشکال سه بعدی تبدیل کنید. با این روش ساده می توانید با یک تکه کاغذ پرینت شده اشکال سه بعدی مثل ک...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار سوئیچ RC فشرده مخصوص ربات های پرنده

اگر اهل ساخت پروژه های RC و ربات های پرنده هستید، این مدار خیلی به …

پاسخ دهید