خانه / چگونه بسازیم / بیرون از خانه / آموزش ساخت گلخانه ارزان و کم هزینه با سیستم آب پاش

آموزش ساخت گلخانه ارزان و کم هزینه با سیستم آب پاش

در این ساختنی یاد می گیرید چطور با کمترین هزینه یک گلخانه کوچک با سیستم آب پاش بسازید. ساخت گلخانه با این روش بسیار ساده است و نیاز به ابزار خاصی ندارد. اگر می خواهید با این روش گلخانه بسازید باید جای گلخانه را با دقت انتخاب کنید و در میزان آبیاری هم دقت کنید.

گلخانه ای که در تصاویر می‌بینید، 5.5 متر طول و 2.5 متر عرض دارد. در مرحله آخر هم تصاویر یک گلخانه 6 در 5 متر را می بینید که با همین روش ساخته شده است. شما هم می توانید ابعاد گلخانه را متناسب با نیازتان تغییر بدهید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

 • ده عدد لوله سه گوش 165 سانتیمتری
 • بیست متر لوله باغبانی پلیمری با قطر 5 سانتیمتر
 • بیست عدد نایلون مخصوص گلخانه 70 درصد 3.6 متری
 • پست مخصوص میله سه گوش
 • پلاستیک مناسب برای پوشاندن کف گلخانه

وسایل مورد نیاز برای ساخت سیستم آب پاش

 • سی متر لوله پلیمری 13 میلیمتری
 • سه عدد بست 90 درجه 13 میلیمتری
 • سه عدد بست T 13 میلیمتری
 • رابط لوله به گلخانه 13 میلیمتری
 • 50 عدد سری آب پاش مخصوص گلخانه
 • طناب
 • بست کمری
 • اره دستی

گام دوم : مکان مناسب را انتخاب کنید

محل مناسب برای ساخت گلخانه را انتخاب کنید
محل مناسب برای ساخت گلخانه را انتخاب کنید

نوع مکانی که انتخاب می کنید به نوع گیاهانی که می خواهید بکارید، بستگی دارد. با این حال بهتر مکانی که صبح ها نور زیاد و عصرها نور کمی داشته باشد و کم هم بادگیر باشد، خیلی خوب است.

گام سوم : پایه ها را وصل کنید

پایه ها را داخل زمین نصب کنید
پایه ها را داخل زمین نصب کنید

برای ساخت گلخانه ابتدا باید پایه ها را نصب کنید. برای اینکار، لوله های سه گوش را با کمک پست ها طوری داخل زمین قرار بدهید که 125 سانتیمتر از آنها بیرون باشد. اگر می خواهید این اندازه را تغییر بدهید، حواستان باشد همه میله ها ارتفاع یکسان داشته باشند.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : به لوازم خانگی تان پنل خورشیدی اضافه کنید

گام چهارم : پایه ها را به لوله به وصل کنید

فاصله پایه ها از یکدیگر را اندازه بگیرید و سپس لوله های پلیمری 5 سانتیمتری را ببرید. اگر درباره اندازه لوله ها مطمئن نیستید، بهتر است از کسی کمک بگیرید و قبل از بریدن لوله ها را روی پایه ها تست کنید.

سپس لوله هایی که بریده اید را از دو طرف داخل پایه های روبروی هم فرو کنید. دو سر لوله باید درست روبروی هم قرار بگیرند. اگر ضخامت لوله و میله طوری است که لوله خیلی حرکت می‌کند با بست یا هر چیزی که دارید، جایش را ثابت کنید.

گام پنجم : مقاومت گلخانه را تست کنید

برای ادامه مراحل ساخت گلخانه باید مطمئن شوید بدنه از مقاومت کافی برخوردار است. میله ها را با دست تان کمی تکان بدهید. اگر خیلی تکان می خورند و داخل خاک محکم نیستند، باید عمق شان را بیشتر کنید. البته گاهی اوقات جنس خاک طوری است که بیشتر کردن عمق تاثیری در محکم شدن پایه ها ندارد. اگر مشکل شما همین است، دور پایه ها کمی سیمان بریزید.

بعد از اینکه مطمئن شدید مقاومت پایه های گلخانه خوب است، می توانید نایلون را روی پایه ها بیاندازید. از یک طرف شروع کنید و نایلون را را بست کمری به لوله ها ببندید. هنگام نصب به صورت طولی حرکت کنید. یعنی ابتدا چند سانتیمتر از نایلون را به همه لوله ها وصل کنید و به همین ترتیب بالا بروید.

برای در گلخانه هم می توانید از نوار ولکرو استفاده کنید.

همانطور که در تصاویر می بینید در این مرحله فقط نیمی از گلخانه را با نایلون می پوشانیم. در ضمن نایلون حتماً نباید یک تکه باشد؛ مهم این است که بتوانید روی گلخانه را خوب بپوشانید.

در ساختنی بخوانید :  اخبار علمی : اولین تصاویر کاوشگر فیله از دنباله دار چوری

گام ششم : سیستم آب پاش را اضافه کنید

قبل از اینکه گلخانه را کاملاً با نایلون بپوشانید باید سیستم آب پاش را اضافه کنید. برای اینکار ابتدا باید لوله های 13 میلیمتری را وصل کنید. سه تکه از لوله با طول مناسب ببرید. یکی از لوله ها را درست سقف گلخانه نصب کنید. حالا فاصله بین این لوله تا جایی که پایه ها کاملاً صاف می شوند را اندازه بگیرید. این فاصله را نصف کنید و لوله ها دوم و سوم را با این فاصله از لوله اول نصب کنید. برای سفت کردن لوله ها از ترکیب پیچ و طناب به روشی که در تصویر دوم می بینید، استفاده کنید.

بعد از اینکه لوله ها را اضافه کردید باید آنها را با بست های 90 درجه و T به یکدیگر و لوله اصلی وصل کنید. نحوه این اتصالات به جای لوله اصلی آب بستگی دارد. سری های آب پاش را هم با فواصل مناسب در طول هر سه لوله وصل کنید.

گام هفتم : نیمه دیگر نایلون را اضافه کنید

نیمه دیگر نایلون را طرف دیگر پایه ها قرار بدهید و آن را به تدریج بالا ببرید و به لوله ها وصل کنید. وقتی به محل اتصال دو نایلون به یکدیگر رسیدید، نایلون را موقتاً با بست کمری سفت کنید. سپس با سوزن و طناب آنها را بهم بدوزید. کوک هایی که می زنید را خیلی از هم فاصله ندهید تا اتصال به اندازه کافی محکم بشود.

گام هشتم : ساخت گلخانه را کامل کنید

وقتی دو تکه نایلون را بهم وصل کردید، با طناب و بست کمری نایلون را به پایه های دو سر گلخانه محکم کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : کتابخانه چوبی مناسب اتاق کودک بسازید

سپس نوار ولکرو را اضافه کنید و در گلخانه را آماده کنید. اگر یک تکه نوار ولکرو به یکی از پایه های کناری وصل کنید، می توانید برای رسیدن هوای اضافی به داخل گلخانه، در را بصورت موقت باز نگه دارید.

بعد از اینکه ساخت گلخانه را تمام کردید، یکبار سیستم آب پاش را چک کنید و مطمئن شوید همه سری ها درست کار می کنند.

گلخانه کوچک تان آماده است

گلخانه آماده است و می توانید گیاهان تان را داخلش بگذارید. گلخانه ای که در تصاویر دوم و سوم می بینید کمی بزرگ تر است اما با همین روش ساخته شده است. با این تفاوت که یک پایه چوبی به وسط بدنه اضافه شده تا مقاومت بدنه بیشتر بشود. شما هم اگر قصد افزایش متراژ گلخانه را دارید، باید با این روش مقاومت بدنه را بیشتر کنید.

اگر پیشنهادی برای بهبود این روش ساخت گلخانه دارید، آن را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت گلخانه ارزان و کم هزینه با سیستم آب پاش
عنوان مطلب
آموزش ساخت گلخانه ارزان و کم هزینه با سیستم آب پاش
توضیح کوتاه
با وسایل ارزان یک گلخانه کاربردی در باغچه یا باغ خود دایر کرده و در فصول سرد سال در آن کشاورزی کنید !
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

صندلی فلزی مخصوص پذیرایی با پشتی چوبی بسازید... ترکیب چوب و فلز در ساخت مبلمان یکی از ایده های محبوب بین طراحان داخلی است. در این ساختنی سراغ این ایده رفته ایم و طرز ساخت صندلی فلزی با پشتی چوبی را ...
ساخت آبگرمکن خورشیدی مخصوص بچه ها ساخت آبگرمکن خورشیدی بهترین راه برای یادگیری بیشتر درباره انرژی خورشیدی است. قبلاً در ساختنی طرز ساخت آبگرمکن خورشیدی را یاد گرفته اید اما این یکی مخص...
آموزش ساخت : سیستم روشنایی اضطراری بسازید... در بیشتر خانه ها چندتا شمع یا یک چراغ قوه برای وقتی که برق ها قطع است، پیدا میشود. اما آیا تابحال سعی کرده اید بعد از قطعی برق شمع یا چراغ قوه را پیدا...
آموزش ساخت کاسه شیک و بادوام با رزین و مدادرنگی... رزین یکی از موادی است که کاربردهای زیادی دارد و در ساخت وسایل مختلفی از جمله زیورآلات، ظروف آشپزخانه، چراغ تزیینی و ... استفاده می شود. در این ساختنی ...
آموزش ساخت : با ساده ترین وسایل آویز مروارید بسازید... در این ساختنی یک تکنیک ساده برای ساخت آویز مروارید را یاد می گیرید. این تکنیک ساخت آویز گردنبند نیاز به ابزار و وسایل خاصی ندارد و تنها چند دقیقه وقت ...
با قطعات ساده و ارزان منبع تغذیه رگوله شده بسازید... اگر اهل ساخت پروژه ها و مدارات الکترونیکی باشید، منبع تغذیه رگوله شده (منبع تغذیه تنظیم شده) یکی از ابزار اصلی کارتان است. اما برای خرید یک منبع تغذیه...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

یک دیدگاه

 1. ببخشید میشه مقاله ای درباره ساختن چراغ مخصوص رشد گیاه قرار بدین؟

پاسخ دهید