خانه / چگونه بسازیم / بیرون از خانه / آموزش ساخت گلخانه ارزان و کم هزینه با سیستم آب پاش

آموزش ساخت گلخانه ارزان و کم هزینه با سیستم آب پاش

در این ساختنی یاد می‌گیرید چطور با کمترین هزینه یک گلخانه کوچک با سیستم آب پاش بسازید. ساخت گلخانه با این روش بسیار ساده است و نیاز به ابزار خاصی ندارد. اگر می‌خواهید با این روش گلخانه بسازید باید جای گلخانه را با دقت انتخاب کنید و در میزان آبیاری هم دقت کنید.

گلخانه ای که در تصاویر می‌بینید، 5.5 متر طول و 2.5 متر عرض دارد. در مرحله آخر هم تصاویر یک گلخانه 6 در 5 متر را می‌بینید که با همین روش ساخته شده است. شما هم می‌توانید ابعاد گلخانه را متناسب با نیازتان تغییر بدهید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

 • ده عدد لوله سه گوش 165 سانتیمتری
 • بیست متر لوله باغبانی پلیمری با قطر 5 سانتیمتر
 • بیست عدد نایلون مخصوص گلخانه 70 درصد 3.6 متری
 • پست مخصوص میله سه گوش
 • پلاستیک مناسب برای پوشاندن کف گلخانه

وسایل مورد نیاز برای ساخت سیستم آب پاش

 • سی متر لوله پلیمری 13 میلیمتری
 • سه عدد بست 90 درجه 13 میلیمتری
 • سه عدد بست T 13 میلیمتری
 • رابط لوله به گلخانه 13 میلیمتری
 • 50 عدد سری آب پاش مخصوص گلخانه
 • طناب
 • بست کمری
 • اره دستی

گام دوم : مکان مناسب را انتخاب کنید

محل مناسب برای ساخت گلخانه را انتخاب کنید
محل مناسب برای ساخت گلخانه را انتخاب کنید

نوع مکانی که انتخاب می‌کنید به نوع گیاهانی که می‌خواهید بکارید، بستگی دارد. با این حال بهتر مکانی که صبح‌ها نور زیاد و عصرها نور کمی‌داشته باشد و کم هم بادگیر باشد، خیلی خوب است.

گام سوم : پایه‌ها را وصل کنید

پایه‌ها را داخل زمین نصب کنید
پایه‌ها را داخل زمین نصب کنید

برای ساخت گلخانه ابتدا باید پایه‌ها را نصب کنید. برای اینکار، لوله‌های سه گوش را با کمک پست‌ها طوری داخل زمین قرار بدهید که 125 سانتیمتر از آنها بیرون باشد. اگر می‌خواهید این اندازه را تغییر بدهید، حواستان باشد همه میله‌ها ارتفاع یکسان داشته باشند.

گام چهارم : پایه‌ها را به لوله به وصل کنید

فاصله پایه‌ها از یکدیگر را اندازه بگیرید و سپس لوله‌های پلیمری 5 سانتیمتری را ببرید. اگر درباره اندازه لوله‌ها مطمئن نیستید، بهتر است از کسی کمک بگیرید و قبل از بریدن لوله‌ها را روی پایه‌ها تست کنید.

سپس لوله‌هایی که بریده اید را از دو طرف داخل پایه‌های روبروی هم فرو کنید. دو سر لوله باید درست روبروی هم قرار بگیرند. اگر ضخامت لوله و میله طوری است که لوله خیلی حرکت می‌کند با بست یا هر چیزی که دارید، جایش را ثابت کنید.

گام پنجم : مقاومت گلخانه را تست کنید

برای ادامه مراحل ساخت گلخانه باید مطمئن شوید بدنه از مقاومت کافی برخوردار است. میله‌ها را با دست تان کمی‌تکان بدهید. اگر خیلی تکان می‌خورند و داخل خاک محکم نیستند، باید عمق شان را بیشتر کنید. البته گاهی اوقات جنس خاک طوری است که بیشتر کردن عمق تاثیری در محکم شدن پایه‌ها ندارد. اگر مشکل شما همین است، دور پایه‌ها کمی‌سیمان بریزید.

بعد از اینکه مطمئن شدید مقاومت پایه‌های گلخانه خوب است، می‌توانید نایلون را روی پایه‌ها بیاندازید. از یک طرف شروع کنید و نایلون را را بست کمری به لوله‌ها ببندید. هنگام نصب به صورت طولی حرکت کنید. یعنی ابتدا چند سانتیمتر از نایلون را به همه لوله‌ها وصل کنید و به همین ترتیب بالا بروید.

برای در گلخانه هم می‌توانید از نوار ولکرو استفاده کنید.

همانطور که در تصاویر می‌بینید در این مرحله فقط نیمی‌از گلخانه را با نایلون می‌پوشانیم. در ضمن نایلون حتماً نباید یک تکه باشد؛ مهم این است که بتوانید روی گلخانه را خوب بپوشانید.

گام ششم : سیستم آب پاش را اضافه کنید

قبل از اینکه گلخانه را کاملاً با نایلون بپوشانید باید سیستم آب پاش را اضافه کنید. برای اینکار ابتدا باید لوله‌های 13 میلیمتری را وصل کنید. سه تکه از لوله با طول مناسب ببرید. یکی از لوله‌ها را درست سقف گلخانه نصب کنید. حالا فاصله بین این لوله تا جایی که پایه‌ها کاملاً صاف می‌شوند را اندازه بگیرید. این فاصله را نصف کنید و لوله‌ها دوم و سوم را با این فاصله از لوله اول نصب کنید. برای سفت کردن لوله‌ها از ترکیب پیچ و طناب به روشی که در تصویر دوم می‌بینید، استفاده کنید.

بعد از اینکه لوله‌ها را اضافه کردید باید آنها را با بست‌های 90 درجه و T به یکدیگر و لوله اصلی وصل کنید. نحوه این اتصالات به جای لوله اصلی آب بستگی دارد. سری‌های آب پاش را هم با فواصل مناسب در طول هر سه لوله وصل کنید.

گام هفتم : نیمه دیگر نایلون را اضافه کنید

نیمه دیگر نایلون را طرف دیگر پایه‌ها قرار بدهید و آن را به تدریج بالا ببرید و به لوله‌ها وصل کنید. وقتی به محل اتصال دو نایلون به یکدیگر رسیدید، نایلون را موقتاً با بست کمری سفت کنید. سپس با سوزن و طناب آنها را بهم بدوزید. کوک‌هایی که می‌زنید را خیلی از هم فاصله ندهید تا اتصال به اندازه کافی محکم بشود.

گام هشتم : ساخت گلخانه را کامل کنید

وقتی دو تکه نایلون را بهم وصل کردید، با طناب و بست کمری نایلون را به پایه‌های دو سر گلخانه محکم کنید.

سپس نوار ولکرو را اضافه کنید و در گلخانه را آماده کنید. اگر یک تکه نوار ولکرو به یکی از پایه‌های کناری وصل کنید، می‌توانید برای رسیدن هوای اضافی به داخل گلخانه، در را بصورت موقت باز نگه دارید.

بعد از اینکه ساخت گلخانه را تمام کردید، یکبار سیستم آب پاش را چک کنید و مطمئن شوید همه سری‌ها درست کار می‌کنند.

گلخانه کوچک تان آماده است

گلخانه آماده است و می‌توانید گیاهان تان را داخلش بگذارید. گلخانه ای که در تصاویر دوم و سوم می‌بینید کمی‌بزرگ تر است اما با همین روش ساخته شده است. با این تفاوت که یک پایه چوبی به وسط بدنه اضافه شده تا مقاومت بدنه بیشتر بشود. شما هم اگر قصد افزایش متراژ گلخانه را دارید، باید با این روش مقاومت بدنه را بیشتر کنید.

اگر پیشنهادی برای بهبود این روش ساخت گلخانه دارید، آن را با ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت گلخانه ارزان و کم هزینه با سیستم آب پاش
عنوان مطلب
آموزش ساخت گلخانه ارزان و کم هزینه با سیستم آب پاش
توضیح کوتاه
با وسایل ارزان یک گلخانه کاربردی در باغچه یا باغ خود دایر کرده و در فصول سرد سال در آن کشاورزی کنید !
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت آمپ گیتار ماژولار با قابلیت اتصال ماژول های مختلف... انتخاب و خرید آمپ گیتار با کیفیت کار ساده ای نیست. آمپ های خوب معمولاً یا قیمت بالایی دارند یا با نیازهای خریدار جور نیستند. در ساختنی طرز ساخت چند نو...
آموزش ساخت : داخل دیوارهای آشپزخانه کابینت بزنید!... در آشپزخانه تان جای کافی برای ادویه ها ندارید؟ کمدهای اتاق تان را آنقدر پر کرده اید که همیشه باید دنبال خرده ریزها بگردید؟ راه حل پیشنهادی ساختنی این ...
عطر جامد با رایحه مخصوص بسازید و پوست تان را نرم و خوشبو کنید... قبلاً در ساختنی آموزش ساخت عطر و تقطیر روغن عطر را یاد گرفته اید. در این پست هم آموزش ساخت عطر جامد را یاد می گیرید. عطر جامد یک ترکیب مومی با رایحه د...
آموزش ساخت چهار کاردستی با لامپ حبابی اگر در خانه تان چند لامپ حبابی بدون استفاده یا سوخته دارید، جنس تان برای درست کردن چند کاردستی زیبا و کاربردی جور است. در این ساختنی طرز ساخت چهار کار...
پتک چوبی بسازید و در کارگاه نجاری از آن استفاده کنید... در این ساختنی طرز ساخت یکی از ساده ترین و مفیدترین ابزارهای نجاری را یاد می گیرید. پتک چوبی که علیرغم روش ساخت ساده و قیمت پایین کارایی زیادی دارد. با...
کیف عینک چرمی ساده و شیک بدوزید در این ساختنی آموزش دوخت کیف عینک چرمی را یاد می گیرید؛ چیزی که بدرد همه میخورد و ساختش هم بسیار ساده است. فرقی نمی کند قبلاً چرم دوزی کرده باشید یا ن...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری ربات چوبی منعطف و بادوام بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ربات مقوایی را یاد گرفته اید. آن ربات قابل برنامه …

یک دیدگاه

 1. ببخشید میشه مقاله ای درباره ساختن چراغ مخصوص رشد گیاه قرار بدین؟

پاسخ دهید