خانه / دانش و مهارت / الکترونیک / معرفی تخته مدار چاپی (PCB) به زبان ساده

معرفی تخته مدار چاپی (PCB) به زبان ساده

هر دستکاه الکترونیکی از چندین قطعه الکترونیکی مختلف مانند آی سی ، ترانزیستور ، دیود ، خازن ، مقاومت ، نمایشگر ، نشانگر ، دکمه ، درگاه اتصال و … تشکیل شده است و نقشه شماتیک مدار هر دستگاهی به شما می گوید که این قطعات از لحاظ الکتریکی چگونه به هم متصل هستند. اما چیزی که اغلب ما توجه زیادی به آن نمی کنیم تخته مدار چاپی (PCB) است که همه این قطعات تشکیل دهنده روی آن قرار گرفته اند و شیرازه دستگاه را تشکیل داده است. مدار ها نیز بر روی سطح همین تخته است که قطعات را به هم مربوط می کنند. در پروژه های ساختنی زیاد از PCB یاد شده بود ، اما تخته PCB چیست ؟

اغلب تخته مدار چاپی ساده ضخامتی به اندازه 1.6 میلیمتر دارد و به شکل یک تخته خام مسطح به فروش می رسد. این تخته را با توجه به نیاز ها و جاگیری در جعبه دستگاه می توان به هر شکلی برید و طراحی کرد ، اما معمولا تخته های مدار چاپی به شکل مستطیل یا مربع بریده می شوند. در برخی موارد نیز PCB را به شکل دایره ای می برند و استفاده می کنند.

برای ساده بودن کار تنها به تخته مدار چاپی ساده می پردازیم .هر نوع تخته مدار چاپی ساده دو طرف دارد. یکی از سطح ها به سطح قطعات معروف است و جایی است که قطعات روی آن جا می گیرند. روی دیگر آن روی لحیم است . در این طرف از PCB پایه های قطعات به کمک لحیم و دستگاه هویه ، به صورت الکتریکی و فیزیکی به مدار چسبانده می شوند.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت یک مدار الکترونیکی ساده نشان دهنده ی سطح آب
این تخته مدار چاپی است که همه قطعات مدار را به شکل یک مدار یکپارچه در کنار هم نگه می دارد
این تخته مدار چاپی است که همه قطعات مدار را به شکل یک مدار یکپارچه در کنار هم نگه می دارد

البته به یاد داشته باشید، این توضیح ابتدایی ترین نوع تخته مدار چاپی بود. در حال حاضر با تکنولوژی هایی مانند SMD ، قطعات و لحیم کاری ها در یک روی تخته انجام می شود و می توان هر دو طرف تخته مدار چاپی را به شکل یک مدار استفاده کرد. همین کار باعث صرفه جویی در فضا و کوچک شدن وسایل می گردد.

شاید جالب باشد بدانید که PCB های چند لایه نیز وجود دارند که در میانه آن ها هم می توان اتصال های الکتریکی برقرار کرد.

سطح قطعات روی تخته مدار چاپی

بر سطح قطعات روی تخته PCB ، معمولا شماره و شمایل قطعات در جاهای در نظر گرفته شده برای آن ها چاپ می شود. به این چاپ ، چاپ سیلک اسکرین (Silk Screen) می گویند. این چاپ به کاربر یا مونتاژ کننده مدار کمک می کند که به سادگی جای قطعات مختلف را تشخیص دهد و آن ها را در جای خودشان قرار دهد.

برای مثال ، اگر در یک مدار الکترونیکی دو مقاومت به نام های R1 و R2 وجود داشته باشد ، در این صورت باید شماره های R1 و R2 به وضوح روی سطح قطعات چاپ شده باشد که کاربر بدانید که کدام یک از مکان های مقاومت برای مقاومت R1 و کدام برای R2 است .

چاپ سیلک روی تخته مدار چاپی یک حسن دیگر هم دارد. با استفاده از نماد های چاپ شده ، کاربر سرنخ هایی از کارکرد هر قطعه بدست می آورد. برای مثال وقتی در مکان یک دیود نورانی کلمه “Power” چاپ شده باشد ، در می یابیم که LED مورد نظر نشان دهنده حضور برق در مدار و روشن بودن آن است.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت شارژر فندکی USB 5 ولتی (مبدل باک)

چاپ سیلک روی PCB همچنین می تواند برای دادن اطلاعات در مورد نام محصول ، نام سازنده و طراح ، سال ساخت ، شماره سریال دستگاه ، نگارش و طراحی دستگاه و … مورد استفاده قرار بگیرد.

چاپ سیلک انجام شده روی PCB
چاپ سیلک انجام شده روی PCB

سطح لحیم کاری PCB ها

در سطح لحیم کاری تخته مدار چاپی ،شاهد مسیر های از جنس فلز (عمدتا مس) هستنیم که در جاهای همدیگر را قطع می کنند و در جاهای به یک بستر کوچک و یک سوراخ در مرکز آن ختم می شوند.

سطح لحیم کاری تخته مدار چاپی(سطح لحیم کاری شده است)
سطح لحیم کاری تخته مدار چاپی(سطح لحیم کاری شده است)

بستر ها یا پد ها (PADS): معمولا مسیر های فلزی به نقاطی می رسد که قرار است پایه یک قطعه در آنجا با کمک لحیم کاری به مدار متصل شود. این بستر ها معمول به شکل دایره هستند ، اما شکل های دیگری مانند مربع و شش ضلعی هم دارند. این قسمت ها از جنس مس با خلوص و رسانایی بالا هستند. البته اگر به مدار مونتاژ شده نگاه کنید معمولا این بستر ها زیر لایه ای از لحیم مدفون شده اند و شما لحیم روی آن ها را خواهیم دید و نه خودشان را. حتی برخی از تولید کنندگان تخته های PCB ، قبل از مونتاژ کردن نیز پد های مدار را آغشته به قلع می کنند که لحیم کاری آن ها به مراتب آسان تر شود.

مسیر ها (Tracks) : مسیر ها ، تکه های فلزی هستند که در واقع در نقش یک سیم دو پایه دو قطعه را به هم متصل می کنند و از جنس مس درست شده اند.

البته توجه داشته باشید که معمولا تخته مدار چایی با یک پوشش لحیم کاری که معمولا به رنگ سبز ، آبی و یا قرمز است پوشیده شده است و تنها پد ها هستند که از این پوشش بیرون گذاشته می شوند تا بتوان روی آن ها لحیم کاری انجام داد. در PCB های نشان داده شده در این مقاله ، رنگ پوشش مدار به رنگ قرمز است.

در ساختنی بخوانید :  چطور در مدار الکترونیکی از پوش باتن به جای سوئیچ استفاده کنیم؟

منبع

خلاصه مطلب
تخته مدار چاپی (PCB9 به زیان ساده
عنوان مطلب
تخته مدار چاپی (PCB9 به زیان ساده
توضیح کوتاه
در این مقاله توضیحی کوتاه و مفید از تخته مدار چاپی یا PCB به شما ارائه شده است.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

مدولاسیون پهنای پالس (PWM) چیست ؟ بهترین تعریف مدولاسیون پهنای پالس داخل نام خودش است . یعنی مدولاسیون (تغییر) عرض پالس (نه فرکانس). برای درک بهتر اینکه PWM چیست ، اجازه دهید ابتدا بعض...
آموزش کنترل LED با استفاده از میکروکنترلر AVR (سه پروژه ساده با LED)... این ساختنی یک گام دیگر در یادگیری بیشتر در مورد میکروکنترلر AVR است. ساختنی سه پروژه ساده مبتنی بر LED برای آموزش کنترل LED با استفاده از میکروکنترلر ...
چطور مدار الکترونیکی را از برد بورد به بورد اصلی منتقل کنیم؟... اگر ساختنی های الکترونیکی سایت را دنبال کرده باشید، حتماً می دانید بهتر است ابتدا مدار را روی برد بورد بسازید و سپس آن را به بورد اصلی منتقل کنید. با ...
آمپلی فایر کلاس D چیست و چه ویژگی هایی دارد؟... قبلاً در ساختنی آموزش ساخت مدار آمپلی فایر کلاس D را یاد گرفته اید. اگر می خواهید بدانید این آمپلی فایر با آمپلی فایرهای دیگر چه تفاوتی دارد و از چه ا...

درباره مهرداد جمالی

مهرداد جمالی

مهرداد جمالی ، متولد 1367 ، دانش آموخته رشته لیسانس مهندسی مخابرات دانشگاه ملی زنجان و دانشجوی ارشد مدیریت صنعتی است. وی بنیان گذار اصلی پروژه ساختنی و یکی از مدیران ارشد وبسایت است.

پیشنهاد می کنیم

مدار سنسور مادون قرمز یا سنسور IR بسازید

ساخت مدار ماژول سنسور مادون قرمز یا سنسور IR

سنسورها بخش خیلی مهمی در الکترونیک، به ویژه در رباتیک و اتوماسیون هستند. سنسورها در …

پاسخ دهید